HET STEMMIG KERKJE DE RUSSISCHE REQEERINQ VERLAAT M0SC0U Troostwaarheden voor dezen Tijd SO I Hoogere vergoeding aan werkloozen en stëuntrekkenden Aan de invoerders Om een maximum opbrengst van den oogst te verzekeren Het luisteren naar vreemde zenders Ook de Ambassades van Engeland en de Vereenigde Staten vertrekken DUITSCH LEGER BE RICHT ITALIAANSCH LEGERBERICHT Ontplcffing en brand in een Lucifersfabriek te Ninove VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. DONDERDAG 10 m VRIJDAG 11 JUU 1941. DE VOLKSSTEM XXXXVUIe JAARGANG NUMMER 82 Uitgave van de S.M. «De Vooruit gang» Kerkstraat 9, Aalst. Handdsreg. Nr 1248 Postcbelaekenmg J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst Publiciteit buiten bet Arrondissement AALST Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Max Laan, Brussel. Telefoon 114 SLOT Het gebed werd gemaakt tot een verplichting... een gebod Waar de Verlosser of zijn leerlingen onder inspiratie over het gebed spre ken... doen ze dit altijd op n gebie dende wijze. Zelfs in het Oud Verbond klinkt dit reeds gebiedend Op eiken oogenblik zegen God, en smeek dat Hij uw schreden richte. (Tob. IV 20). In het Nieuw Testament uGe moet altijd bidden en nooit ophouden (Luc. 18-1) vraagt en ge zult bekomen, zoekt en gè zult vinden, klopt en u zal opengedaan worden (Mare 8-33). De apostelen herhalen «volhardt in ge- /bed»... «bidt zonder ophouden». Dit gebod is in zooverre eigenaardig dat het volstrekt «alle» menschen ver plicht; niemand wordt ontslagen; dit gebod is «altijd» van kracht vermits we altijd genade en bijstand noodig hebben. Het verplicht bijzonder in drie ge vallen als men in zonde gevallen is als men in hevige verzoeking of be koring geraakt in het uur van ster ven. Eindelijk het strekt zich uit tot «al onze noodwendigheden» alles wat ge den vader in mijnen naam vraagt zal* u gegeven worden zegt de Hei land Alles wat ge zult vragen geestelijke of tijdelijke zaken... voor u zelf of voor anderen... voor levenden of voor dooden, de meest geringe en de meest gewichtige zaken, want de Vader stelt belang in alles wat zijn kinderen noodig hebben. Dit uitdrukkelijk gebod is tevens ge makkelijk om te vervullen Alle tij den en plaatsen komen in aanmerking: bidden kan een groot aantal bezighe den vergezellen Wat ons moet aan moedigen is wel het volgende God die ons verplicht van te bidden, ver plicht Zichzelf ons te verhooren. Het gebed heeft een onweerstaanba re kracht. God is getrouw, zegt St Paulus «Deus fidelis est» wanneer Hij be looft doet Hij dit niet lichtzinnig maar zal onfeilbaar zijn woord houden. a) God nu deed een belofte in «woorden» zonder twijfel vraagt en ge zult bekomen... voorwaar ik zeg u al wat ge den Vader vraagt in mijn mijn naam zal Hij u geven» Tot nog toe vroegt ge niets in mijn Naam... vraagt en ge zult verkrijgen opdat uw vreugde volkomen zij. Indien gij lieden die slecht zijt, niettemin goede dingen weet te geven aan uw kinderen, hoeveel te meer zal uw hemelsche Va der goede dingen schenken aan wie er Hem om vragen. b) Die belofte is plechtig Geen en kele wordt zoo dikwijls herhaald, vijf honderd maal maakt de H. Schrift ge wag van het verhoorde gebed. Jezus gebruikt de woorden amen, amen... dit is de eedformuul van zijn tijd bij de Joden. Denk eens de Christus die een eed doet om ons te overtuigen. Dat ons smeeken onfeilbaar bijval zal hebben besluiten we uit twee eigen schappen van God Zijn goedheid, Zijn Almacht 1Zijn Goedheid Dit is het kenteeken in de Schriftuur van den wa ren God «Goed zijt gij, Hoe goed is de God van Israël... God wiens na tuur goedheid is...«Cujus natura boni tas est God alléén is goed zei Jezus. Wie onder u zegt de Heiland geeft zijn kind een steen als het brood vraagt,of een serpent of een schorpioen als het om een ei of een vischje ver zoekt En uw Vader in den hemel zou in goedheid bij u ten achter blijven 2) Zijn Almacht Wij zijn goed (althans gedeeltelijk) maar dikwijls machteloos Wat zouden we niet doen als we maar konden. Gods goedheid echter is almachtig «al wat die al macht wil volbrengt ze in den hemel en op de aarde. Eindeloos goed zijn en vrijgevig Eindeloos machtig zijn en rijk. Onze droom is een edelmoedig uur Gods werkelijkheid alle dagen. Maria is de smeekende Almacht Ze vermag alles door haar gebed. Wij ook als we vertrouwend, nederig en volhardend naar Gods -goedheid gaan, staat Zijn Almacht te onzen dienste. Hoe grooter onze ellende, hoe die per en spoediger ze Gods goedheid ontroert en beweegt tot alle denkbare edelmoedigheden. Hoorden we Christus niet roepen komt allen tot mij die belast en bela den zijt en ik zal u verkwikken. Belast en beladen wie is het niet met dit tijdstip van beproeving Gaat tot Hem Hij roept alle be hoefte, allen nood, elke smart, alle zwakheid... alle schuld omdat Zijn Goedheid Almacht is. Bidt dan veel... bidt onophoudend., uit nood... uit plicht... en met de blijde zekerheid alle gaven naar ziel en naar lichaam tot en met de eindvolharding te bekomen. DENDERZOON. Naar Le Trayail» mededeelt, heeft de Unie voor Hand- en Geestesarbei- ders» een uitgebreid verslag opgemaakt om bij de secretarissen-generaal een aanvraag tot verbooging van de ver goedingen aan de steuntrekkenden,in zonderheid aan de werkloozen, te rechtvaardigen. Zooals bekend bedraagt per dag de maximumvergoeding voor een steun- trekkenden jongeling 10 fr. Ingeval de steuntrekkende gehuwd is geniet de echtgenoote een bijslag van 4,25 fr. en bekomt het gezin 2,25 fr. voor elk kind ten laste. Voor de gemeenten gerangschikt in de tweede kategorie zijn de vergoedin gen vastgesteld op 8,50 fr. 3,75 fr. en 2,75 fr. Voor de gemeenten van derde kate gorie onderscheidenlijk op 7 fr. 3,25 fr. en 2 fr. Het ligt voor de hand dat ten over staan van den huidigen duren levens standaard deze vergoedingen ontoe reikend zijn. Dit wordt, aldus steeds f Le Travail duidelijk naar voren ge bracht door het verslag van de «Unie voor Hand- en Geestesarbeiders». In derdaad, gezien de vaste onkosten, (huur, verwarming, verlichting) voor een gezin schommelen tusschen 145.40 en 95,40 fr., naar gelang van de loka liteiten, moet een steuntrekkende jong gezel met 3 of 4 fr. voorzien in zijn voeding, kleeding en dergelijke. Elke persoon die deel uitmaakt van een gezin, waarvan de vader steuntrek kende is, krijgt nog minder. Als men overweegt dat de maande- lijksche steun uit te betalen door den Burgerlijken Bijstand van 290 mil- lioen fr. in Juli 1940 op 90 millioen fr. in Mei 1941 is gedaald, blijkt dus het financieren van een verhooging van de vergoedingen door den Staat mogelijk. VAN DROGE ZUIDERVRUCHTEN Ik weet een stemmig kerkje staan Heel eenzaam stil, ginds in de velden. Zijn slanke toren, gulden haan Staan vredig kalm niets kan dit melden. En soms vermoeid en afgemat Als 't laat wordt...d'avond is aan t (dalen. Ga ik er heen en bid er wat Geen menschentaal kan dit dan malen. En rond den ingang loover, groen, Door bloemen heen 'n weg te maken, 't Geheel is als een prachtfestoen Vol kalmten die de zielen smaken. Er dringen frissche geuren door Van ranke lelies en van rozen. De vooglen kweelen boven 't koor Contrast bij hardheid van de boozen. De kerk is klein en toch grandioos. Een kaarsje vlamt juist vóór Gods' [Moeder, Voor d'heldre Ster... Mystieke Roos, God toont zich hier de Albehoeder. DENDERZOON. EN TOMATENPUREE UIT ITALIË De hoofdgroepeering «Tuinbouw- produkten» van de Nat. Landbouw- en Voedingscorporatie deelt mede dat de invoerders die nog geen aangifte heb ben gedaan van de door hen ingevoer de hoeveelheden droge zuidervruchten alsmede van de waarde hiervan, dit uiterlijk drie dagen na het bekendma ken van dit bericht moeten doen. Wij herinneren er tevens aan dat deze aangifte moet gedaan worden voor de gedurende de jaren 1934 tot en met 1939 ingevoerde hoeveelheden, en dit per product en per land van herkomst. Van opgaven die ons na ge stelden datum toekomen zal geen reke ning meer gehouden worden. Wat betreft den invoer van tomaten puree uit Italië moeten ons dezelfde inlichtingen verstrekt worden en dit binnen hetzelfde tijdperk. Maar zelden zal de opbrengst van den oogst met zooveel hoop verwacht geworden zijn, als dit jaar het geval is. Alles in het werk gesteld om het "succes te verzekeren en thans mag niets verwaarloosd 'wfcyden om te zorgen dat de oogst bevredigend weze. Het zou nutteloos zijn te willen ver doezelen dat de voorwaarden waaron der gewerkt moet worden, moeilijker zullen zijn dan in voorgaande jaren het gebrek aan bindtouw, het ontbre ken van sommige onderdeelen, van smeerolie en drijfstoffen, zullen maai- machines, dorschmachines en andere werktuigen tot stilstand dwingen. Dientengevolge zal men zijn toe vlucht moeten nemen tot het handwerk, zoodat een groot aantal aanvragen vanwege de landbouwers wordt voor zien. Dezen worden aangezet hun aan vragen op tijd te doen, opdat de groe pen gevormd eri verzameld zouden kunnen worden. De minste vertraging kan zeer ern stige gevolgen hebben. Reeds thans zijn alle arbeidsambten van het geheele land volkomen ter be schikking van de landbouwers voor hun werk-aanbiedingen of voor hun aanvragen om inlichtingen. Waar men ook woont, bevindt er zich een arbeidsambt in den omtrek en een landbouwafgevaardigde kan op eenvoudig verzoek, een bezoek bren gen ten einde inlichtingen te verschaf fen. Vandaag nog neemt de vooruitzien de landbouwer, die er bezorgd voor is dat zijn oogst het maximum opbrengt, zijn voorzorgen door zich te wenden tot het Rijksarbeidsambt, waarvan de 40 bureelen verdeeld zijn over het ge heele land. Ankara 9 Juli. Men verneemt uit Moscott, dat de Sovjet-regee ring haar uittocht uit Moscou aanvangt. Zij wordt hierin gevolgd door de ambassades van Engeland en der Vereenigde Staten. HARDNEKKIGE GEVECHTEN. Berlijn, 9 Juli. In Bessarabie trachtten gisteren sterke bolsjevisti- sche pantsereenheden den opmarsch der Duitsche en Roemeenschc een heden tot staan te brengen. Ze werden na hardnekkige gevechten achter- uitgeworpen. Duitsche en Roemeenschc eenheden drongen door in de bolsjevi6tische achterhoede, die langen tijd weerstand bood, en slaag den er in een uitgestrekt terrein te veroveren. De bolsjevisten boekten in dezen sektor op 7 Juli enorme verliezen aan transportmiddelen. Ook wapens, munitie, en talrijke machinegewe ren vielen in Duitsche handen. Tijdens deze aktie werden duizenden gevangenen gemaakt. In den noordelijken sektor van het front werden tijdens de laatste da gen door onverpoosden arbeid moerasstreken waar geen wegen door- loopen door Duitsche pioniers en wegenbouwers bereikbaar gemaakt. In een minimum van tijd werden wegen aangelegd naar het Oosten langswaar de opmarsch der Duitsche troepen en de noodzakelijke be voorrading op snelle wijze kan gebeuren. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 9 Juli. Het opperkomman- do van de Weermacht deelt mede Aan het geheele Oostelijke front worden de gevechtsoperaties met succes voortgezet. In den strijd tegen Groot-Brittannië bombardeerde het luchtwapen in den afgeloopen nacht wapenfabrieken te Birmingham, de staatswerven en bevoorradingsbedrijven in de haven van Plymouth, evenals de militair belangrijke doelstellingen van de haven-s Great-Yarmouth en Alberdeen. Talrijke groote branden wezen op het succes dezer aanvallen. Tijdens operaties tegen vliegvelden in Zuid-Oost-Engeland werden bomtreffers tusschen startende vliegtuigen waargenomen. In het zeegebied rondom Engeland bracht een gevechtsvliegtuig een handelsschip van 3.000 Brt. tot zinken. Twee andere vrachtschepen wer den door bomtreffers zwaar beschadigd. In den nacht van 7 op 8 Juli wierp een sterke formatie Duitsche ge vechtsvliegtuigen olie-opslagplaatsen, magazijnen en petroleum-raffina- derijen te Haifa in brand. Bij de pogingen van den vijand, gisternamiddag de Kanaalkusten en de Duitsche Bocht aan te vallen schoten onze jagers elf Britsche jachttoe- stellen neer. Aan Duitsche zijde ging slechts één enkel toestel verloren. In den afgeloopen nacht wierpen Britsche gevechtsvliegtuigen brand- en scherfbommen op verscheidene plaatsen in West-Duitschland. Er zijn dooden en gewonden onder de burgerbevolking. Nachtjagers en lucht doelgeschut schoten 8 der aanvallende Britsche vliegtuigen neer. Tijdens de luchtgevechten, die gisteren boven het Kanaal plaats gre pen, behaalde het jachteskader Richthofen zijn 644e luchtoverwinning. Hierdoor bedraagt het aantal luchtoverwinningen van bedoeld eskader hetzelfde aantal overwinningen als het eskader van denzelfden naam tij dens den wereldoorlog behaalde. Hierbij behaalde luitenant Schnell zijn 38e, 39e en 40e Iuchtzege. Rome, 9 Juli. Het hoofdkwartier van het leger maakt bekend In den nacht van 8 op 9 Juli hebben onze vliegerformaties een vlieg veld op Malta gebombordeerd. In Noord Afrika artilleriebedrijvigheid aan het front van Tobroek. On ze vliegtuigen hebben verdedigingswerken te Tobroek en vijandelijke stellingen te Marsa-Matroek, evenals ten oosten hiervan liggende vlieg velden met bommen bestookt. Branden werden veroorzaakt. Tijdens de luchtgevechten hebben onze jagers een vijandelijk vliegtuig neergescho ten. Een ander vliegtuig werd door het luchtafweergeschut neergehaald. De R.A.F. heeft een aanval gedaan op Bengazi en Tripolis. In Oost Afrika niets nieuws. EEN WAARSCHUWING Officieel wordt medegedeeld De aandacht wordt gevestigd op het feit, dat de Duitsche overheid in de bezette gebieden voorschriften heeft uitgevaardigd, waarbij het verboden is niet alleen naar Engelsche zenders te luisteren, maar ook naar andere anti- Duitsche of onder anti-Duitschen in vloed staande radio-stations, zoomede naar alle anti-Duitsche nieuwsberich ten in het algemeen. Voor nieuwsbe richten en ontspanning ten behoeve van de bevolking, dragen de Belgische en Duitsche zenders, evenals de ze'n- ders van de door Duitschland bezette gebieden zorg. Wie naar andere zen ders luistert, stelt zich bloot door den krijgsraad te worden gestraft. Eenige werklieden moesten te Nino ve m den vooravond met een vracht wagen een partij kalium halen, dat zij in de lucifersfabriek van de hh. Merckx op den overdekten koer losten. Wan neer hun taak volbracht was en zij rich met de laatste vaten nog moesten bezig houden moet er één vat van den stapel gevallen rijn en vuur hebben ge vat. Maurits Cornelius, die op den sta pel stond kon nog tijdig wegspringen en had reeds aan hoofd en been brand wonden opgeloopen. Op ditzelfde oogenblik ontplofte het eene vat na. 'tiet andere, zoodat ook de autobestuurder Jules De Backer dadelijk moist optre den om met zijn wagen p&ar buiten te rijden. Pas waren de tw£e mannen met het overige personeel gevlucht of de 50.000 kg. kaliurtj ontplofte waardoor een gedeelte vin de fabriek vernield werd, terwri\ er verder in de onmiddel lijke nabvjheid daken en ruiten werden beschadigd. Deze ontploffing geleek zoodanig op een beschieting dat vele menschen reeds in hun kelder waren gevlucht, want op vele plaatsen stortte de zolde ring naar beneden. Ondertusschen zag men een groote rookwolk en in allerhaast snelden brandweer en zekerheidsdienst ter plaatse met hun volledig materieel. Ook de bestuurder van ee*n aanpa lende stekjesfabriek, de lv. Thulle, snel de met zijn brandweer toe. Het vuur breidde zich zoo bliksem snel uit, dat er schier niet aan blusschen moest gedacht worden, maar er dreigde nog een grooter gevaar, vermits er in net gebo'jw nog een plaats was waar zich 30.000 kg. kalium bevond. De brandweerlieden deden dan ook al wat mogelijk was, om deze plaats te vrij waren. De hulp van de pompiers van Aalst werd ingeroepen, die kort nadien reeds ter plaatse waren. Met verschei dene lansen werd in alle richtingen het vuur bestreden. Na drie uren noesten arbeid was men er in geslaagd een gracht te maken tusschen den brand en den stapel met het ontploffingstuig. Spijt het bliksemsnel optreden der redders is toch meer dan de helft van de fabriek door brand vernield. Tal van machines zijn verwoest. Toch mag men nog van geluk spreken, dat de stoomketel en een groote drijfkracht machine evenals de kompleetmachinq ongeschonden zijn gebleven, maar van de gebouwen zijn slechts de verkoolde muren m.verwongen iizer ovsrgebleven

De Volksstem | 1941 | | pagina 1