Het geluk van te Gelooven HIT HET STAATSBLAD De Beresina door de Duitsche troepen overschreden - Massale verliezen van de Sovjets langs de kust der Oostzee DE STRIJD GAAT VOORT IN SIRIE Geen toegang meer Oprichting van een Nationaierj Dienst voor de slachtoffers van den oorlog DUITSCH LEGER BERICHT ITA'LIAANSCH LEGERBERICHT VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. ZATERDAG 12, ZONDAG 13 en MAANDAG 14 JULI 1941 DE VOLKSSTEM Uitgave van de S.ML «De XXXXVllIe JAARGANG NUMMER 83 Kerkstraat 9, Aalst Handels reg. Nr 1248 Postchekrekening J. Van Nuffel Publiciteit buiten bet Arrondissement AALST Belgisch Havas Agentschap, Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst Telefoon 114 15, Ad. Maxlaan, Brussel. Ik had dien morgen zooals naar ge- ven... tegen de wilde driften van hun woonte de H. Mis opgedragen. Dit wil zeggen de essentieele daad gesteld., de wezenlijke zaak verricht van ons heilig geloof. Ik ben geen leerling van Voltaire... Goddank noch veel min van het helsch Communisme... geen aanklever van den eenen of anderen verwaterden mensch zijn. In die menigte zijn er ontwikkelden en onwetenden... kinderen en grijs aards... gelukkigen en beproefden En ik zelf op den vollen weg van het leven, van verre reeds rijpend voor den komenden oogst... ik voel me verheugd, mijn handen met de hunne Vdll UC1I CCI1CI1 i aiiuuiwu filosoof Ik ben het alleen van Chris- hemelwaarts te mogen verheffen... mijn tus... de zachte... de nederige. Die ge glimlacht heeft voor de wijsheid van de grooten en van verwaande wijzen... en Die de wereld van aanschijn deed veranderen met te zeggen tot allen hebt elkaar lief als broeders in Mij!» Ik had de heilige Mis opgedragen dit wil zeggen de geste, het gebaar herhaald dat sedert meer dan negen tien honderd jaar met den Meester in het Cenakel van Jerusalem verbindt... waar zich het eerst dit schitterend he- melsch gebeuren voordeed... Daar door blijft het contact met de eerste martelaren welke in de diepten van de Catacomben met hongerige zielen het Engelenbrood nuttigden, alvorens te gaan sterven voor hun geloof in het bloedige amphitheater Het contact met de voorvaderen welke zooveel machtige kathedralen en kunstvolle tabernakelen hebben gebouwd voor de Goddelijke Hostie En wij die ons slim en ontwikkeld noe men in dezen tijd... wanneer we de kunstgewrochten bewonderen... we vra gen ons af niet zonder reden «indien wij zelf eens zulke meesterwerken mpesten beginnen En velen communiceerden met mij De fakkel van de overlevering is niet uitgedoofd in hunne handen. De schakel van de eindeloos lange ketting hebben ze niet gebroken !...Het geloof van hun vaderen ontvangen, hebben ze niet verraden Ze staren, zij ook naar denzelfden blauwen hemel... met dezelfde blijde verwachtingen. Die mannen zijn niet in tegenspraak met de vrouw welke ze ontvingen aan den voet der altaren., met hun kinderen welke ze lieten doo- pen Wat hun voorouders geloofden, ge loofden ook zij Wat zij lief hadden hebben zij ook lief... en de vaderen van uit de diepten der eeuwigheid moeten hen zegenen, wanneer ze hun blikken laten vallen op de familie...hun nageslacht vereenigd rond de Mystieke Tafel, zooals ze vereenigd is rond de gewone eettafel En velen communiceerden met mij Ik noch zij, we zijn geen eenzamen., geen futlooze redeneerders in de alge- meene groote opmarsch naar het hier namaals. We steunen op het grootste zedelijk gezag dat ooit bestond Ik voel me de broeder van de ontelbare geloovi- gen welke over gansch de wereld neer knielen aan de Communiebank... om zich daarna terug te trekken met het be wustzijn dat God zelf in hun hart woont... en ze daardoor sterker wor den tegen de bedreigingen van het le gebeden met de hunne te kunnen ver mengen... te weten dat ik «*t huis» ben onder die menschen... waartusschen zooveel schoone zielen, aan welker al- geheele gaafheid ik arbeiden mag... en om hetwelk God me nu zegenen... en later beloonen zal. En velen hebben met mij gecommu niceerd Terwijl dacht ik met medelijden aan zoovelen welke zich afbeulen en doo- den op deze wereld om tien... om twin tig... om dertig jaar toekomst en schijngeluk... terwijl wij in ons dragen Dengene welke de Eeuwigheid zelf is 1 Ik heb de blijdschap gevoeld mijn geest te laten rusten zooals een vogel zijn vleugel laat rusten op de golvende baren van de zee... en heel simpel maar levendig te gelooven Het geluk eindelijk een antwoord te bezitten op alle beangstigende levens vragen. Ik weet waarom ik op deze wereld ben Het leven zelf mag me rollen en brengen in de hardste beproevin gen... mag van mijn ellendig lichaam een vulgaire zaak maken... in die men- schelijke vod woont een ziel welke ge looft en haar vlucht neemt de eindeloo- ze hoogten in... naar de ruimte... het Licht... de Onsterfelijkheid. Zelfs met het voorhoofd op een doodkist, welke geheel miju verleden.. geheel mijn hart... alles wat een men- schelijke reden verschaft om den last van het leven te dragen in zich insluit, zelfs bij het somber gerucht van het handvol .aarde dat neervalt in de diep te van den kuil... geloof ik in U... O Eeuwige Lente... O Eeuwig jeugdige Christus En ik zegen u omdat Gij alleen den afschuwelijken den afgrijselijken dood hebt overwonnen... den dood welken we uit natuurdrang willen terugjagen met alle krachten van ons wezen... met allebei onze uitgestrekte armen. Ik zegen U omdat uw Verrijzenis de waarborg, de zekerheid is van de mij ne, omdat Ge oneindig goed als Ge zijt, me eenmaal naar U zult halen... naar het oord van verkwikking... van licht en van vrede Ze hadden gecommuniceerd Ik weet waarom er vreugde heersch- te in hunne harten, van waar die glans en schitter kwam over hun aangezich ten. Nu mag de zon schitteren met haar vreugdevolste stralen... het zal geen ironie, geen spotternij zijn... want ook ons hart is in feest En de hemel mag dan duister wezen en somber We hebben in ons inge sloten... we dragen in ons Dezen Wel ke de Eeuwige Klaarheid is DENDERZOON. In het Staatsblad van 1 1 juli is een besluit verschenen er toe strekkend dea dienst der rechtbanken in de huidige omstandigheden te vergemakkelijken. De artikelen van dit besluit luiden Gedurende den tijd van oorlog, wan neer de noodwendigheden van den dienst zulks vereischen, kunnen benoe mingen van bijgevoegd rechter in de rechtbanken van eersten aanleg, van bij gevoegd substituut-procureur des Ko- nings in de parketten bij die rechtban ken, van vrederechter en van vredege- rechtsgriffier worden gedaan buiten de voorziene kaders en niettegenstaande de bij de wetten en besluiten betreffende de rechterlijke inrichting gestelde be perkingen. De noodwendigheden van den dienst die de benoeming van een magistraat overeenkomstig de bepalingen van de vorige alinea vergen, worden beoor deeld na advies van de eerste-voorzit- ters van de hoven van beroep en van de procureurs-generaal bij die hoven. Gedurende den tijd van oorlog, wanneer de noodwendigheden van den dienst zulks vereischen, kan de procu reur-generaal den procureur des Ko- nings of een van zijn werkende, bijge voegde of plaatsvervangende substituten aanduiden om tijdelijk de functie van ambtenaar van het openbaar ministerie bij een politierechtbank waar te nemen. In dit geval, vervangt de ambtenaar van het openbaar ministerie den aange- duiden magistraat in de ambtsverrich tingen die door laatstbedoelden zijn aangewezen. Gedurende den tijd van oorlog, kan het Hoofd van het Ministerie van Justi tie gelasten dat de diensten van een vredegerecht of v£fn sommigen onder die diensten voorloopig worden over gebracht naar een andere localiteit van het gerechtelijk kanton dan de hoofd plaats, of den vrederechter er toe mach tigen terechtzittingen te houden in een andere localiteit van het gerechtelijk kanton dan de hoofdplaats. In dit geval kan hi; ook, volgens de gevallen, den politiecommissaris, den burgemeester of een scheden van de gemeente waar de terechtzittingen wor den gehoüden, gelasten met de functie van ambtenaar van het openbaar minis terie. Dit besluit treedt in werking den dag waarop het is bekend gemaakt. TOT DE VELDEN TUSSCHEN ZONSONDERGANG EN ZONS OPGANG Een verordening zal afgekondigd worden waarbij dc toegang tot de vel den verboden wordt aan andere perso nen dan de uitbater, zijn huisgenoolen en werkvolk, en waarbij tevens alle toe gang tot de velden verboden wordt tusschen zonsondergang en zonsop gang. In het Staatsblad van 12 Juli is een besluit verschenen houdende oprich ting van een Nat Dienst voor de slachtoffers van den oorlog. De voornaamste bepalingen luiden Een ((Nationale Dienst voor de slachtoffers van den oorlog,» is opge richt; die dienst is een openbare instel ling die rechtspersoonlijkheid geniet. De dienst staat onder het bestuur van een voorzitter die de huishoudelij ke werking er van regelt en die hem vertegenwoordigt in alle rechtsvorde ringen van welken aard ook. De dienst heeft voor opdracht 1Op het verzoek van de hoofden van de betrokken ministeries alle stu dies te doen betreffende de wetgeving en de reglementeering inzake vergoe ding van «oorlogsschade en daartoe de noodige documentatie aan te leggen; 2. In een geest van nationale solida riteit en van billijkheid het bedrag vast te stellen van de oclagen die dienen toegekend aan cie personen van Belgi sche nationaliteitjjer vergoeding van de KSkferzaAa zij mochten hebben geleden in hun persoon of in hun goederen ten gevolge van internee- ringsmaatregelen sedert 10 Mei 1940, om reden van den staat van oorlog, ge nomen door burgerlijke of militaire, Belgische of vreemde overheden, het zij in Belgie, hetzij op buitenlandsch grondgebied. Zijn van de toepassing van dit be sluit uitgesloten, alle personen ten be hoeve van wie de bezettende overheid beslist zelf de vergoeding van bedoelde schade te regelen. De door den dienst vastgestelde toe lagen worden ten behoeve van de rechthebbenden vereffend door het Ministerie van Financien. De indiening bij den dienst, van een verzoek tot schadeloosstelling staat de uitoefening van een rechtsvordering tot herstel van de beweerde schade niet in den weg. De Staat treedt evenwel, tot beloop van de uitgekeerde toelagen, in de rechten welke de betrokkenen zouden kunnen hebben ten opzichte van de voor de schade aansprakelijke perso nen. De Dienst der burgerlijke slachtof fers bij het Ministerie van Financien geeft, ten behoeve van den Dienst voor de slachtoffers van den oorlog, de ver zoeken tot schadeloosstelling uit zijn handen, waaromtrent tot hiertoe geen definitieve beslissing betreffende de uit den oorlog van 1940 voortvloeiende burgerlijke oorlogspensioenen werd getroffen. Door de Commissies van vaststelling en schatting, ingesteld ter voldoening aan het besluit van I 5 Maart 1 941 be treffende de vaststelling en schatting der schade, welke door den oorlog aan roerende en onroerende goederen werd toegebiacht, worden, dadelijk na het van kracht worden van dit besluit, de aanvragen die bij haar mochten zijn in gediend betreffende schade, overge maakt aan den dienst. Die commissies kunnen worden aangezocht den dienst voor te lichten omtrent de schatting van de geleden schade. De leden van den dienst, behoorlijk daartoe door den voorzitter gemach tigd, kunnen alle nuttige inlichtingen van de gerechtelijke en administratieve overheden vorderen. Desnoods kunnen zij aan die over heden opdracht geven de tot het ver vullen van hun taak noodige opzoekin gen te doen. De voorzitter, de leden van den dienst en het voor 'de werking van den dienst noodige personeel worden be noemd door het hoofd van het Minis terie van Justitie. Hoofdkwartier van den Fuehrer, 10 Juli Het opperkommando der Weermach; deelt mede Met den dubbelen .lag van Bjelostok en Minsk, is thans het grootste omsmgelingegevecht der wereldgeschiedenis, waarbij enorme hoeveel heden materieel werden in den strijd geworpen, geëindigd. 323.898 gevangenen, waaronder verscheidene aanvoerende gene raals en divisie-kommandanten, vielen in onze handen. 3.332 pantser wagens, 1.809 stukken geschut, en aanzienlijke hoeveelheden andere wapens werden bui. gemaakt of vernield. Hiermede is het aantal gevangenen op het Oostelijk front tot meer dan 400.000 gestegen. De hoeveelheden buitgemaakt of vernield vijandelijk materieel be draagt thans 7.615 pantserwagens en 4.423 stukken geschut. Het Sov- jet-lueb'wapen verloor tot hiertoe in totaal 6.233 toestellen. Uit het hoofdkwartier van den Führer, I I Juli. Het opperkomman do van de Weermacht deelt mede Zooals reeds door een bijzondere mededeeling werd bekend gemaakt, is met den dubbelen veldslag bij Bjelostok en Minsk thans het grootste omsingelingsgevecht der werelgeschiedenis, waarbij de geweldigste hoe veelheden materieel werden in den strijd geworpen, geëindigd. 323.898 gevangenen, waaronder verscheidene bevelvoerende generaals en divisiekommandanten vielen in onze handen; 3.332 pantserwagens, 1.809 stukken geschut en groote hoeveelheden andere wapens, werden buitgemaakt of vernield. Hierdoor is het aantal gevangenen, dat wij op heden op het Oostelijk front hebben gemaakt, tot meer dan 400.000 gestegen. De hoeveelheid buitgemaakt of vernield vijandelijk materieel bedraagt thans 7.615 pantserwagens en 4.523 stukken geschut. Het Sovjet-lucht- wapen verloor tot op heden 6.233 vliegtuigen. In den strijd tegen de Britsche bevoorradingsschecpvaart brachten duik- booten in den NoordelijJorn Atlantischen_ Occnnn vier vijandelijke han delsschepen, met een U>taal van "27.600 Brt. tot zinken. Ten Oosten van Peterhead werd door het luchtwapen een cargo'van 4.000 Brt. tot zinkeu gebracht. In den afgeloopen nacht bombardeerden sterke formaties gevechts vliegtuigen de bevoorradingshaven Huil, aan de Humbcr. met goed ge volg. Andere aanvallen richtten zich tegen de havenwerken van Great- Yarmouth en Berwick, evenals tegen de vliegvelden en lichtwerper-batte- rijen in het Oosten en het Zuiden van Engeland. Tijdens de aanvalspogingen van den vijand tegen de kusten van het Kanaal werden gisteren 21 Britsche vliegtuigen door onze jagers, vier door ons afweergeschut en drie door de marine-artillerie neergeschoten Twee Duitsche vliegtuigen worden vermist. In den afgeloopen nacht wierpen zwakke vijandelijke formaties een gering aantal brand- en scherfbommen op eenige plaatsen in West- Duitschland. De verliezen onder de burgerbevolking zijn gering. Rome, I 1 Juli. Het hoofdkwartier van het leger deelt mede Onze vliegtuigen hebben opnieuw de luchtvaartbasis Nicosia (Cyprus) gebombardeerd en vijandelijke toestellen op den grond vernield. Andere formaties hebben de petroleum-installaties van Haifa met bommen bestookt, waardoor uitgebreide branden ontstonden, die ge durende lange uren woedden. In Noord Afrika hebben strijdkrachten van de as de vestingen van Tobroek gebombardeerd en in het Oosten van Solloem Engelsche vrachtwagens onder machinegeweervuur genomen. De vijand ondernam aanvallen op Bengazi en Derna. In Oost Afrika de gewone bedrijvigheid in de vooruitgeschoven stel lingen van onze posten in het Amara-gebied. De vijand poogde tevens boven de streek van Gondar te vliegen. Onze jachttoestellen die dade lijk opstegen, hebben 2 vijandelijke machines neergeschoten. Tijdens den nacht hebben Britsche vliegtuigen opnieuw Napels ge bombardeerd. Groote schade aan prfvaatwoningen, vijf dooden en 33 kwetsten. De aanval duurde ongeveer 3 uren. NOG GEEN BRITSCH ANTWOORD OP HET WAPENSTILSTANDS- VERZOEK Vichy, 1 1 Juli. Donderdagavond had generaal Dentz nog geen ant woord ontvangen op zijn verzoek om wapenstilstand. Men is van oordeel dat de Engel- schen het er op gemunt hebben, eerst Beiroet te veroveren alvorens zich met het Fransche voorstel in te laten. Ook het vermoeden werd uitgespro ken dat de Engelschen op het stand punt zouden kunnen staan dat het in Syrië gaat om een afrekening tusschen troepen die aan de regeering trouw zijn gebleven en aanhangers van De Gaulle. Van dit standpunt houdt men het niet voor uitgesloten, dat de Engel schen den Gaullistengeneraal Catroux, tot onderhandelaar ïullen aanstellen. Wanneer dit Zou gebeuren, dan zou de Fransche regeering naar de meening van dezelfde kringen, tot het einde verder strijden. NIELAVE BRITSCHE AANVALLEN Uit het Fransche legerbericht blijkt onder meer, dat de Britsche strijd krachten hun druk ten Noorden van Domoer voortzetten en dat de Fran sche troepen, in verscheidene vakken hevige aanvallen hebben moeten af slaan, onder meer in de streek van Damaskus. WEYGAND TE VICHY Vichy, 1 I Juli. Generaal Wey- gand, afgevaardigde van de Fransche regeering voor Noord-Afrika, is Don derdagavond per vliegtuig uit Algiers te Vichy aangekomen. De reis van NVeygand staat, naar men in Fransche kringen vermoedt, ïn verband met de gebeurtenissen in Syrië.

De Volksstem | 1941 | | pagina 1