LOUTERING De statistiek van den burgerlijken stand Niéuwe regeling van de Groenten- en Fruitkwestie De h. Albert Goffin tot Gouverneur van de Nationale Bank benoemd De Regeeringscrisis in Japan ZONDAG 20 JULI. 7e NA PINK STEREN (Ömnes). Gloria. Gedachte nissen Ie H. Hieronymus 2e H. Mar garita. Credo Prefatie H. Drievuldig heid. Brugge Wijding Kathedraal (dub bel Ie Klas met gewoon Octaaf). Ves pers van den Zondag. Ged. Ie H. Praxedes; 2e H. Hieronymus. Maandag 21 Juli. H. Praxedes (Lo- quebar). Gloria Gebeden 2e (A cunc lia3e naar keuze. Brugge Octaaf Kerkwijding (halfdubbel). Requiem en Votiefmissen toegelaten Mechelen H. Raineldis (dubbel). Luik HH. Monulphus en Gondul- phus, (dubbel). bevoegde regeeringskwigen, de mee ning is toegedaan dal noch de binnen- Iandsche noch de buitenlandsche poli- tiek van Japan in haar essentie wclk- danige verandering zal ondergaan,hoe ook het nieuwe kabinet er zou uitzien. HET SAMENSTELLEN DER NIEUWE RÊGEER1NG Tokio, 17 Juli. Prins Konoye heeft de opdracht tot het vormen van een nieuw kabinet aanvaard en een ze keren termijn bepaald. Men verwacht Rijk In Januari 8696 geboorten tegenj eze nieuwe Regeering binnen een be- 12.236 overlijdens in Februari 5232 j trekkelijlc korten tijd. temeer. daar geboorten tegen 10.929 overlijdens.De men klaarblijkelijk slechts de wisseling sterftegevallen in deze laatste maandvan enkele portefeuilles beoogt, met zijn dus meer dan het dubbel van de Joel de nog voorkomende partij Het statistisch bulletin van Juni pu bliceert de statistiek van den burgerlij ken stand voor de maanden Januari cn Februari 1941. Daaruit blijkt dat het geboortecijfer op schrikwekkende wijze is gedaald en merkelijk lager staat dan het sterftecijfer. Ziehier de cijfers voor gansch het DINSDAG 22 JULI. H, MARIA MAGDALEN'A (Me expectaverunt) Gloria Credo. Brugge Gedachtenis Octaaf wijding. TCerk- HET NIEUWE POSTTARIEF VAN I AUGUSTUS AF VAN KRACHT. Met ingang van 1 Augustus zal het volgende posttafief worden toegepast. Brieven, binnenlands verkeer I fr. in plaats van 73 centiemen. Visitekaartjes 10, 35 en 60 centie men in plaats van 10. 30 en 50 cent. Prentkaarten 10, 30 en 50 centiem cn I fr. in plaats van 10, 30, 40 er 75 centiemen; Zakcnpapier het minimum wordt gebracht op I fr. Taks geldend voor aangeteekende verzendingen 2 fr. 25; Taks geldende voor spocdbestellin gen 2 fr. 25; taks berekend op grond van den afstand, 2 tot 3 km.: 2 fr. 50; meer dan 3 km. 1 fr. 25 per km. afgif te na 22 uur 1 fr. Het nieuwe tarief voor brieven er postkaarten wordt toegepast in het Duitsche, Fransche en Neaerlandsche grensgebied in een strook van 30 m. Voor dagbladen en monsters zon der waarde blijft het tarief ongewij zigd tot I Januari 1942. geboorten Voor de verschillende provinciën luiden de statistieken voor Februari jl. als volgt Antwerpen 848 geboorten 1508 overlijdens; Brabant 880 ge boorten en 2298 overlijdens; West- Vlaanderen 887 geboorten en 1335 erlijdens; Oost Vlaanderen 974 ge boorten en 1607 overlijdens; Henegou- 564 geboorten en 1829 overlij- Luik 384 geboorten en 1112 ijdens; Limburg 479 geboorten j dewerking in en 525 overlijdens; Luxemburg 91 ge boorten en 238 overlijdens.Namen 125 geboorten en 477 overlijdens. De toestand is bijzonder somber in de vier Waalsche Provincies, n.l. 1164 geboorten tegen 3656 sterfgevallen. In de vier Vlaamsche provincies is de verhouding als volgt 3188 geboorten tegen 4975 sterfgevallen. Als men het arrondissement Bru36el en het Vlaam sche arrondissement Leuven bij het Vlaamsche land rekent, bekomt men 4011 geboorten tegen 7063 sterfgeval len. In het arrondissement Brussel al leen waren er 585 geboorten en 1732 politieke invloeden uit te schakelen. DE AFGETREDEN MINISTERS VAN OORLOG EN MARINE ZEG GEN HUN MEDEWERKING AAN DE NIEUWE REGEERING TOE NIEUWE REGELING VAN DE HOOFDGROEPEERING „TUINBOUWPRODUCTEN VAN DE N.L.V.C.» toegelaten aan dc verbruikers van de gemeente waar het bedrijf gevestigd i» en dit voor hun normale behoefte, evenals aan de gevestigde kleinhande laars die de gemeente bewonen. 2. Voor het vervoer van het bedrijf naar de markt of leveringsplaats is de producent verplicht den korist bruik- baren weg tusschen beide plaatsen ia volgen. Tevens wordt hem verboden onderweg producten af of over te laden. Hij mag zich slechts gedurende een vast- Bij het begin van het groenten- cn gestelde tijd op genoemde wegen be- fruitseizoen had men gedacht dat het vjncjen. niet noodig zou geweest zijn scherpe 3_ £en vergunning zal den producent maatregelen te treffen ten einde tot een worden afgeleverd waardoor hij steeds gezonde marktregeling te komen. Zoo-jzjjn hoedanigheid van voortbrenger kan wel handelaars als kweekers waren i bewijzen. eenparig akkoord om te verklaren dat] 4 £)e erkendc kleinhandelaars zullen Tokio. 17 Juli. Naar gemeld wordt, heeft prins Konoye van de afge treden ministers van Oorlog en Marine de toezegging gekregen voor hun de nieuwe regeering. LEES OP ONS Ie BLADZIJDE DE LAATSTE BERICHTEN UIT JAPAN Op voordracht van den h. sekrelaris- generaal van het ministerie van Finan- sterfgevallen. Minst slecht is de toestand cjen werd tot gouverneur van de Na- in Limburg, waar er 46 minde boorten zijn dan sterfgevallen. tionale Bank benoemd de h. Albert Goffin, tot nu toe bestuurder bij de bank en beheerder in de „Nationale Maatschappij voor Krediet aan de Nij verheid». op 16 Oktober Noode geboren en De h. Goffin werd 1877 te St Joost ten KONOYE AANVAARDT DE trad reeds op 20 jarigen leeftijd NIEUWE REGEERING SAMEN dienst bij de Nationale Bank. Hij werd TE STELLEN. agent van de bank te Philipville en te Vorst Konoye werd aanstonds na, La Louvièrre, een post waarbij heel wat den terugkeer van den Keizer te Tokio i initiatief en verantwoordelijkheidszin de voor hun voorziene vergoedingen meer dan loonend mochten genoemd worden. Alles liet dan ook voorzien dat de bevoorrading in groenten en fruit geen moeilijkheden zou medebrengen. Weldra echter moesten wij tot de bevinding komen dat noch kweekers, noch handelaars zich veel om hun plicht bekommerden. Gebruik makende van den erbarmelijken toestand waarin mil- ioenen van onze landgenooten zich bevinden, straafaen zij er in de eerste plaats naar, zoo hoog mogelijke "woe kerwinsten op te strijken. Dat de prij zen' onzer tuinbouwproducten daardoor op een dergelijke peil werden gebracht zoodat zij practisch door den doorsnee verbruiker niet meer konden betaald worden scheen voor de meesten geen belang te hebben. Denzelfden toestand hebben wij ge kend voor verschillende andere produc ten die in de voeding een zeer belangrij ke rol te vervullen hebben. Het Ministe rie van Landbouw- en Voedselvoorzie ning en de Nationale Landbouw- en Voedingscorporatie hebben zich dan ook verplicht gezien voor deze produc- eemge ten, o.a. granen, melk, boter, vleesch, enz., zekere maatregelen te treffen die, alhoewel niet onmiddellijk, er toch trapsgewijze hebben toe bijgedragen dat een meer gezonde verdeeling tot stand kwam. De bevoegde^wnstanties kunnen niet langer dulden dat ook voor tuinbouw- HARMONIKAWEDSTRIJD TE LUIK. De harmonikawedstrijd, die elk jaar te Luik wordt gehouden, zal ditmaal plaats hebben op 15 en 17 Augustus, Voor inlichtingen en inschrijvingen kan men zich wenden tot den h. Emile van Herck, te Jemeppes-sur-Meuse. HET RIJBEWIJS IN DE PROVIN- T1E OOST VLAANDEREN. De secretaris-generaal van het Ministerie van Openbare Werken Iaat weten dat de personen, woonachtig in de Provin cie Oost Vlaanderen, die het rijbewijs ingevoerd door het besluit van 1 Dec. 1940, wcnschen te bekomen, hun aan vraag moeten doen van 1 tot 15 Aug. 194 1 Zij moeten zich, met dc daartoe ver- eischte stukken, wenden tot den burge meester van de gemeente waar zij hun woonplaats hebben. GEEF BLIJK van uw heid en goeden smaak. Koopt uwe geschenken in d persoonlijk in een speciale auaientie ontvangen. Later wordt uit Tokio gemeld li Tokio Nitsji Nitsji» maakt speciaal bericht bekend dat vorst noye met de oprichting van kabinet is gelast. GEEN ESSENTIEELE POLITIEKE KOERSWIJZIGING TE VER- WACHTEN Tokio, 17 Juli. Het aftreden van: het kabinet Konoye heeft in openbare als in politieke kringen groote verras sing verwekt, die men ook weervindt in de bladen. Deze brengen geen commen taar uit en geven alleen een overzicht' der resultaten van de eenjarige bedrij vigheid van hel kabinet. Tokio Asahi Shimboen» wijst op orden vereischt. In 1916 wordt hij J beheerder benoemd van de «Comptoir een j d'Escompte de la Louvière». In 1922 Ko-j wordt de h. Albert Goffin lid van den het nieuwe administratieven raad van een belang rijke bankinstelling en in 1931 vervult hij een gelijkaardige funktie bij een der grootste banken van het land. In Fe bruari 1934 vertrouwt men hem de di- rektie toe der Nationale Bank. Op 13 Juli 1940 wordt hij „.voorzitter van de Bank van Uitgifte te Brussel en een tijd rj daarna wordt hij belieerder bestuurder J bij dit instituut benoemd. De bijzondere bevoegdheid van den h. Albert Goffin in de verschillende bank- financieele- en ekonomische pro blemen is de reden waarom hem be erden toevertrouwd de meest verscheidene en verreikende langrijke posten w het afgetreden kab.netM™ de bestuurskomm.... van het maatregelen d op hel gebied der binnenlandsche po litiek uitvaardigde om een sterke Ja pansche oorlogseconomie op te bou- wen en alle krachten Het blad vraagt dat er geen stilstand instituut voor Herdiskonteering I Waarborg, beheerder en lid van de be- stuurskommissie van de „Nationale mobiliseren, i Maatschappij voor Kredietverlening aan de Nijverheid», lid van den raad krediet-instituten, lid van den alge- zou komen inde diplomatieke betrek-j^n^daad en van den administratie ven raad van de Algemeene Spaar- en op hun beurt, in het bezit gesteld wor den van een vergunning waardoor zij gemachtigd zijn groenten of fruit aan to koopen. Eenzelfde persoon zal echter maar één vergunning bekomen, t zij ofwel deze van groothandelaar ofwel deze van kleinhandelaar. De be- en of verwerkers van groen ten en of fruit moeten eveneens houder zijn van een vergunning uitgereikt door de Hoofdgroepeering „Tuinbouwpro ducten». 5. De handelaar, be- of verwerker, die groenten of fruit bij den voort brenger heeft aangekocht is verplicht een aankoopbordereel af te leveren. Dit bordereel waarop vermeld Nr. van machtiging van kooper, naam van ver- kooper, datum van aankoop, aange kochte hoeveelheden, enz. zal in drie dubbel exemplaar worden opgemaakt. Het eerste exemplaar wordt aan den producent afgeleverd die verplicht is het te eischen en het gedurende twee iaar vanaf de aflevering te bewaren, trouwens voor den producent de manier om te rechtvaardigen waar zijn producten zijn naartoe ge gaan, wat voor hem van overwegend belang is vooral met het oog op de mogelijke onderwerping van de teelers aan teelvergunning. Het tweede exemplaar dient als ver- voerbewijs voor den handelaar, be/of verwerker. Alle vervoer zonder dit bc- produclen dergelijke practijken blijven1 js verboden. Op het bordereel zal bestaan en de Hoofdgroepeering «Tuin-1 Je stempel van de markt, voorzien van bouwproducten» van de N.L.V.C. ziet datum, worden geslagen. Het vervoer- zich dan ook verplicht strenge en dras-j bewijs is een zeker aantal uren geldig, tische maatregelen te treffen. Wat ge- j Lens dien voorzienen tijd verstreken, is daan werd voor zekere landbouwpro- het vervoerbewijs ongeldig. ducten zal ook voor tuinbouwproducten j {-|et derde plaar wordt dan gedaan worden. Wij mogen nu noch- door den handelaar, be/of verwerker tans ook niet verwachten dat alles ineens en van den eersten dag af in de voorwaarden zal verloopen. Eenieder zal zich zeer duidelijk herin neren dat zich ook bij de verdeeling van boter en vleesch tot vóór enkele maan den nog allerhande moeilijkheden heb ben voorgedaan. aan de Hoofdgroepeering «Tuinbouw- besteproducten» opgestuurd en dient p.ls con trole op de geleverde en aangekochte hoeveelheden. 6. De handelaar die groenten of fruit verkoopt aan een ander handelaar of aan een be/of verwerker, moet dezelfde formaliteiten vervulen als deze aange- Langzamerhand is men er echter toe haald onder littera 5 gekomen de eene moeilijkheid na de an dere uit te schakelen zoodat de thans bereikte resultaten als bevredigend mogen worden aangezien. Om het vooropgestelde doel ook op het gebied van groenteregeling te be- I Niettegenstaande het in werking bren gen van genoemde maatregelen, blijft een strenge controle noodzakelijk. Een innige samenwerking tusschen de ver schillende controlediensten is hierbij van overgroot belang. Wij mogen niet kingen van Japan ten aanzien van de zich snel wijzigende wereldtoestand. Domei bericht in verband met hetfr1' trcnteI"f KUNSTHALLE, 56 Lange Zoutstraat.aftreden van de regeering dat men, m SCH EIRS DOOR 24ste Vervolg. aangezicht Hij zag dc leelijke kleur van 't kin dergezichtje, en begreep dat de dood nabij was. Hij voelde ineens spijt dat hij hier stondhij wilde niet vragen dat waarom hij gekomen was, en vond geen woorden om over wat anders tc begin nen alzoo staan zwijgen vond hij zoo ongemanierd en kleinjongensachtig. Wiezeke kwam hem helpen. Dat is toch wreed, hé, mijnheer! zei ze stil. Ja, knikte hij, blij omdat hij ■toch iets zeggen kon, is dat zoo snel gekomen Ba neen 't en ba ja 't. 'n Zieke lijk kindje was 't altijd, en dat er iets in dc lucht hing was te voorzien. Maar toegenomen; 't 't deksel. lid van den administra tieven raad van de Kas voor Voor schotten en Leeningen. Zeg haar, te komen als 't haar best past, en als ze er zich min9t onge mak cn verdriet mee aandoet. Zij gerust, mijnheer, 'k en zal niet mankeeren. De schilder sprong op zijn fiets en reed traag weg, borend met zijn oogen door de landouw, Groote, weeïge oogen hingen in zijn kop en in zijn ge moed droeg hij een wonderlijke,vreem de beroering, die hem onrustig temp- teerde. Als hij thuis kwam ging hij op zijn kamer en staarde naar de smartvolle oogen op het doek. Het waren de geest driftige oogen niet meer van een prach tig model dat hij bekeek als kunste naar. Hij werd zich plots bewust dat hij zich als man vermeide in de pracjv De schilder bekeek Wiezeke en Wie- tige oogen van een prachtig meisje. Er zeke bekeek hem en hij schudde zijn viel iets in hem waar hij tegen vech- kop. Dat schrijnende moeöerverdriet ten moest en waarvoor hij angst had ontroerde hem. Hij wenkte 't vrouwtje en waar zijn hart om mee buiten te gaan, meende nog vocht. Hij wist niet waarom hij zich iets te zeggen tegen Anna, iets troos-eerder blij gevoelde, nu het kindeken tends.maar vond geen woorden: troos-1 ginder aan 't sterven was. ten is een gave, geen wetenschap. Hij J ging even stil buiten als hij gekomen Als Wiezeke terug binnenkwam duw- was. de ze met een vork in de kokende pa- Ik wist niet wat peinzen, zei hijtatten om te vo-elen of ze zacht waren. reiken schikt men als volgt te werk teujt het OQg verliezen dat de toestand gaan jvan de overgroote meerderheid van de 1. De producent wordt in princiepbevolking van dag tot dag hachelijker verplicht al zijn producten aan te voe- j begint te worden. Het is niet door ge ren op de markten of leveringsplaatsen wetenlooze overtreders te bestraffen die door de Hoofdgroepeering aange-imet een paar honderden of duizenden wezen worden. Op deze plaatsen mag franks boete dat de toestand zal worden de verkoop alleen gebeuren aan hande- j opgeklaard. Wel integendeel. De door laars en aan be- of verwerkers die in het I gaans onbeduidende straffen die vroe- bezit zijn van een speciale machtiging.'ger werden toegepast, zijn eerder te be- De verkoop op het bedrijf is alleen schouwen als een aanmoediging en een spoorslag om met verdubbelden ijver terug aan het sjacheren te gaan. Er is nu eenmaal gebleken dat er met zachte middelen toch niets te be reiken is. Welnu, er blijft dan niets an ders over dan al degenen die niet mee- willen, eenvoudig hun bestaan als pro ducent of als handelaar onmogelijk te maken door het intrekken van hun vergunning en desgevallend het afne- van hun rijbewijs. Heeft men zich Wiezeke kroop in een hoek, met haar teiloor patatten op haar schoot. Ze wou zich niet aan tafel zetten, om geen ge rucht te maken op 't tafelberd. Vlak op den noen kwam Rommelie nog eens kijken met haar twee oudste meisjes een zwijgende groep vrouwen rond een pas ontloken leven dat uit stierf. Rommelie betastte het kleintje cn Anna zag haar droef aan. De meisjes keken haar aan met betraande oogen; zij dit enkel en alleen ze spraken geen woord maar 't uitzicht van hun wezen getuigde van hun mee voelen in dat nieuwe leed, en Anna weende er van. 't Is al bezig met sterven, nu is *t vuur in zijn darmkes gekregen en 't Ie viervoet geloopen vandaag. En wat zegt de dokter Wat kan die vent aan 't vuur doen vroeg Wiezeke, met 'n gebaar als vond ze die vraag weer te naief. Anna had het stil gefezel afgeluis terd, en snikte nu luider. Weer lei tegen Wiezeke, dat Anna niet afkwam, 't Werk is maar half af, maar nu, met/t I: dit geval, is er niet aan te denken, na tuurlijk... Dat kindje is bezig met ster ven Ja 't, 't en zal den avond niet zijn, nietwaar. komt Maar j haalt af, Anna, willen we patatten eten noen. Ik kan niet eten, Wiezeke. Het kropt hier allemaal, zei ze, en ze wees met haar hand op haar hart. Ja maar, gij en moogt u toch niet laten onderkomen, zulle Verdriet haar hoofd op de wieg en dook heur zijn. peinze ik. heeft krijgen. En 't kan niet dat Anna naar de stad de naaste week. De schilder gaf Wiezeke vijftig fr. :'wat eten. Dat is haar loon van voorop, zei hij, ze zal het in dit geval wel kunnen ge bruiken. (klauwde met zijn vingertjes, niet meer Ongetwijfeld, mijnheer en 'k zal kneuterde, niet meer roerde... n Heel *t maar aanveerden, 't zal wel goed klein zeupke adem schoof nog uit zijn Rommelie ineens, kom laat maal een Vaderons bidden. De vrouwen knielden op den vloer en baden. Tusschen 't geprevel van 't j bed snikte luid het verdriet van Anna; niet gaarne tegen haar verdriet was harder dan haar wil om mee te bidden ze bad in haar hart. Ze wist niet of 't gebed kort of lang had geduurd het hield plots op als Rommelie zei 't Is gepaseerd... Een engelke meer in den hemel. Nu weenden ze allemaal. Beurt om beurt gingen ze over 't wiegske bukken en eens kijken naar het kindje, dat er juist lag als voor eenige minuten,maar nu dood was. En dat ligt alzoo nog precies te kijken, zei Irma. men verplicht gezien tot meer drastische maatregelen over te gaan, dan hebben aan zich zelf te wijten en dragen zij ook alleen de schuld van de moeilijkheden die hier uit voor henzelf voortvloeien. Het Ministerie van Landbouw en zei j Voedselvoorziening en de Hoofdgroe- alle- hebt te morgen niet ge- Och, 't schaapke zag veel pijn af, teten en nu weer... Toe Anna, ge moet -ten. Neen, schuddekopte ze, en ze zag weer naar het kleintje dat niet meer mondje. antwoordde haar moeder. Ge ziet nog in zijn oogskens liggen, 't Is geluk kig, 't is uit de doleering. Ons Heer moet ook zijn volk hebben, troostte Wiezeke. Irma lei haar hand op Anna's schou der ween alzoo niet, Anna, daar is toch niets meer aan te veranderen en peering „Tuinbouwproducten» zullen in elk g»2val dc hand aan houden dat de te nemen maatregelen stipt wor den nageleefd. het is Gods wil. De genegen troostwoorden van al die daar stonden deden Anna goed, en vermilderden 't groote, plotse verdriet. Ge zijt allemaal zóó goed, zei ze, zóó goed. Vraag mij al wat ik kan doen en ik zal het doen. Ik zal u nooit vergeten... Gc zijt hier de eenige men- schen die, gelijk zuster Agnes, mij in schaamte en verdriet geholpen hebben en bijgestaan... menschen die mij,even als de zusters, Onzen Lieven Heer hel pen vinden hebben. Ik ben arm, maar Hij zal 't u allemaal vergelden en u be- loonen. Uw compassie zal u geluk bij brengen, en ik zal er om bidden... alle dagen, opdat Hij u zegenen zou. 't Vervolgt. Verboden nadruk. Voor toelating tot opname zich wenden bij den schrij-

De Volksstem | 1941 | | pagina 2