Ban maar naar het College.. Op 600 Km, van de vroegere Duitsch-Russische belangengrens In het Britsche Kabinet Boodschap van pre sident Roosevelt aan het Congres Japan zet de buiten- landsche politiek van Matsoeoka voort Talrijke Russische eenheden omsingeld De Russen konden den oogst in Oekraïne niet vernielen Nieuw ambt voor Statin Geen Engelsche Hulp aan Moscou DUITSCH LEGERBERICHT ITALIAANSCH LEGERBERICHT VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. DINSDAG 22 en WOENSDAG 23 JULI 1941 DE VOLKSSTEM XXXXVUle JAARGANG NUMMER 87 Uitgave van de S.M. «De Vooruitgang u Kerkstraat 9, Aalst Hand els reg. Nr 1243 Postchekrekening J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst Telefoon 114 Publiciteit buiten bet Arrondissement AALST Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Max laan, Brussel. Hij is het type van een braven arbei der... en eiken dag kan men hem zien gaan door de stad, wanneer hij zich naar zijn werk begeeft of er terug van komt. Boosheid kent hij niet... hij is eerlijk en verstandig... jammer genoeg zijn christelijk gehalte weegt niet zwaar Eiken morgen stapt hij gezwind op naar zijn dagtaak voor het onderhoud van zijn vrouw en drie kinderen, en wanneer hij 's avonds terugkeert dan is hij even goed geluimd al was de taak soms afmattend En na het avondmaal met de zijnen rookt hij vredig uit zijn pijp en leest aandachtig zijn krant. Zijn grootste en aangenaamste ver strooiing vindt en smaakt hij s Zon dags... wanneer hij rondwandelt in zijn moestuin en er achtereenvolgens de groenten bewondert aardappelen, boonen, erwten, ajuin enz... En dan is dit alles Is er nog iets anders Boven hem zelf... en boven zijn werkbaas, kan er nog wel een andere en een hoogere patroon bestaan is er nog een andere Meester Weldra zal hij genieten van zijn wel verdiend pensioen, dan komen de ja ren van rust,., maar bestaat er wel een mysterieus altijddurend tijdstip van rust ergens in een ongekende streek., of hoe noemen ze dit weeral Dat Niemand weet het zelfs de priesters weten het niet De priesters., hij spreekt er soms wel eens over, wan neer de gelegenheid zich spontaan voordoet of aanbiedt... oh maar nooit op 'n bitteren of venijnigen toon. Hij zou heelemaal niet verdragen dat men ze mishandelt... of verjaagt... Al leenlijk vindt hij het wat hinderend dat ze zich niet kleeden zooals iedereen En dan... waarom spreken die latijn, *n taal welke hij niet verstaat... waarom al die ornementen over hun lichaam wanneer ze mis lezen... en waarom mo gen zij alleen in de kerk alles zeggen, waar ieder ander moet zwijgen Ge ziet hij is 'n weinig filosoaf. En verder al die kloosterlingen broeders en zusters met hun eigenaar dige kleederdracht. Het zou de moeite waard zijn ze allen in défilé voorbij te ziep gaan Was hij zelf maar eens paus alleen voor vier en twintig uren... ge zoudt wat zien Besluit de arbeider die een zoon heeft wil hem enkel en uitsluitend plaat sen in een leekenschool... maar toch in een van de meest gemodereerde... van de meest bezadigde. En die zoon is vlug en kaarsrecht omhoog gegroeid in de breede volle vrijheid waarin men alles hooren... al les lezen mag... in de ongezonde en ge vaarlijke vrijheid waarin men over al les durft spreken... en aan alles wil den ken Hij is opgegroeid in volle lucht en wind Eerst lief... dan valsch als een kat die verrassend haar scherpe klau wen toont... en krabt Hij is kaarsrecht omhoog gegroeid Doch vermits hij dezelfde wortels niet heeft van zijn vader en veeleer de nieu we traditie volgt... heeft hij gauw ge beten eerst zijn moeder, de zwakke moeder die zwijgt omdat ze bang is haar echtgenoot te ontstemmen... en niet wil dat deze bij zijn t'huiskomst de eene of andere berisping-scène zou uit halen. En de jongen weet het... en hij wordt er stouter door, onverdraaglijk, hij spreekt verwaand en aanstellerig en stoot woorden uit welke vergezichten openen die eindigen op afgronden...de afgronden van ultra moderne bevrij ding en ontvoogding Wanneer de vrouw hem een bemer king wil maken dan luidt het antwoord norsch en barsch *t gaat u niet sum!» Ze dringt aan doet het om me ge noegen te verschaffen maar hoo- nend klinkt het uit zijn jeugdigen mond aan mij verschaft niemand eenig genoegen Ondankbare had de moeder toen weenend gezegd. Alles wel ingezien, klonk het spottend, ik heb niet gevraagd om op de wereld te komen. Maar denkt dan aan alles wat ik voor u geleden heb En heel onverschillig, koud en hard *t Is dat het u plezier deed... ten andere dit is uw plicht... ge hebt daar zelfs geen verdienste aan... een moeder moet haar kind liefhebben!...» Toen de moeder niet lukte met haar goedheid, kwam de beurt van den va der... en 't was met wreedheid De knaap mocht zoo niet voortgaan... hij ging den slechten weg op... waar zou dit eindigen. Harde scènes deden zich voor en speelden zich af tusschen vader en zoon Maar 't was al te vergeefs Op een avond waren ze alleen va der en moeder. Maar 't is afschuwelijk Ja,., en ge weet nog niet alles, zei de moeder zuchtend. Die bengel zal ons nog in het aangezicht spuwen Wie toch heeft hem dergelijke ideeën in het hoofd ge blazen Zijn kameraden,., zijn meesters., wat wilt ge... in een leekenschool... noch God... noch gebod En dan welk middel om hem te veranderen een tuchtschool... een verbeteringshuis... daar gaat het hard tegen hard Ik twijfel of dit systeem zijn denk beelden zal veranderen... En de ouders bekeken elkaar... het zelfde gedacht in de diepten van hun oogen. Ik zie maar één middel, jam mer dat we daarmee niet begonnen zijn. Welk? vraagt de vrouw, die reeds geraden heeft... en gelukkig is. We zullen hem eenvoudig weg naar een College sturen... en aan pries ters toevertrouwen 1 DENDERZOON. Amsterdam, 21 Juli.-De volgende wijzigingen in het kabinet werden Zon dagavond te Londen officieel medege deeld Butler werd tot minister van opvoe ding, en Brenden Bracken tot minister van informatie benoemd. Duff Cooper wordt kanselier van het hertogdom Lancaster. Hij begeeft zich naar het Verre Oosten, om in opdracht van het oorlogskabinet de samenwerking tus schen de verscheidene Britsche autori teiten te controleeren en om het oorlogs kabinet aanwijzingen te geven hoe men deze maatregelen beter kan doen ge lukken. Lord Hankey, wordt tot direc teur van de schatkist benoemd. B. K. Law wordt onder-staatssecretaris in het ministerie van buitenlandsche zaken, E. D. Sandys financieel secretaris in het ministerie van inlichtingen. A. Ramsbottham wordt voorzitter van het bureau voor de ondersteuning der werkloozen en wordt tot den rang cab- pair verheven. Harold Nicholson wordt leider van de B.B.C. Kolonel Wattspe- ciaal parlementair secretaris van den eersten minister. Sir Hugh Seeley wordt bijgevoegd parlementair onderstaats. secretaris in het ministerie van lucht vaart. Kapitein Balfour en major Lloyd George worden tot leden v. den kroon raad benoemd STAD NINOVE Kunstenaarsgild van Zuid-Oost-VI. Op Zondag 27 Juli 1941, te 4 uur, in de Feestzaal Liberale Kring AKADEMISCHE ZITTING BIJ DE OPENING DER TENTOONSTELLING van Schilder- en Beeldhouwwerk, inge richt, onder de bescherming van het Stadsbestuur, van Zondag 27 Juli tot Zondag 3 Oogst. SPREKERS De heer Maurice De Praetere, Kunstkritieker, De Heer Paul De Mont, voorzitter van het inrichtend Comité, de heer Albert Baeyens, secre taris van het Kunstenaarsgild, Aalst. TENTOONSTELLERS De Schil ders E. P. Andréas Bosteels, Jules Boulez, Frans De Coninck, Jan De Coo- man, Luc. De Decker, Valerius De Saedeleer, Jozef De Schrijver, Fritz Kieckens, L. Pevernagie, Leo Piron, Albert Saverijs, Alb. Servaes, Maurice Schelck, Suzanne Thienpont, Karei en Louis Van Den Meersch, Modest van Mulders De Beeldhouwers A. Huy- lebrouck, Fr. Lemaitre, A. Potteau. De Tentoonstelling is vrij toeganke lijk van 10 tot 6 u. NEW YORK, 21 JULI. Naar As- sociated Press meldt, richtte president Roosevelt Maandagnamiddag de aan gekondigde boodschap tot het congres, waarin hij de verlenging van den eenja rigen dienstplicht voor de aftief dienen den, de nationale garde en reservisten eischte. De boodschap werd op fonopla- ten opgenomen en door de radio uitge zonden. In zijn boodschap motiveert Roose velt zijn eisch voor een langeren dienst tijd door het feit, dat de natie een erns tig risico zou loopen, indien deze ver lenging niet zou tot stand komen en dat het leger binnen de twee maanden gedesorganiseerd zou zijn. Op het congres rust de verantwoor delijkheid, de strijdvaardigheid van het leger in stand te houden. Roosevelt on derstreept bovendien dat de omstandig heden veranderd waren sinds het tijd stip, dat men den diesttijd tot 12 maan den begrensde. De internationale toe stand is niet minder ernstig dan voor een jaar. Wel het tegendeel is waar. Hij eischt, dat het leger zijn volledige sterk te zou bereiken en dat het zich zou ge reed houden. Roosevelt drukt ten slotte de hoop uit dat het congres den natio- nalen crisistoestand zou erkennen, het zij voor een beperkte periode, hetzij tot op het oogenblik, dat het congres of de president hieraan een einde zou stellen. Tokio, 21 Juli. Volgens de «To kio Asabi Sjimboen», heeft de nieuwe Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, generaal Tojoda, tijdens een in terview verklaard dat het drie-mogend- hedenpakt onaangetast blijft en dat geen wijzigingen in de essentieele lijnen der Japansche politiek zulen intreden. Opvallend is het groot aantal ver tegenwoordigers van het leger in het nieuwe kabinet en het aftreden van de partijgebonden ministers. Reeds verklaringen van de minis ters van Marine en van Oorlog, schrijft de «Nisji Nisji», wezen er er op, dat geen nieuwe koers van de buitenlandsche politiek te verwachten was. Het nieuwe kabinet vergeet niet. hoe sterk het volk door de klare politiek van Matsoeoka onder den indruk is gekomen. Domei meldt verder, dat den af tredenden minister van Buitenlandsche Zaken een buitengewoon hartelijk af scheid te beurt is gevallen vanwege het geheele departement. Meer dan duizend leden betuigden hem hun sympathie en juichten hem geestdriftig toe. EEN EERSTE KONFERENTIE Het nieuwe kabinet Konoje hield Maandag zijn eerste gemeenschappelij ke konferentie met de leiding van leger en marine. De mededeeling, die hierover gepu bliceerd werd wijst er op dat een nauwe re samenwerking tusschen het opper- kommando en de regeering noodig is en derhalve dergelijke samenkomsten nog meer zulen plaats vinden, om de sa menwerking tusschen leger en bestuur te bevorderen. EEN VERKLARING VAN KONOJE OVER DE REGEERINGSMAATREGELEN De Japansche eerste-minister Konoje zal de Japansche pers ontvangen en te dier gelegenheid spreken over de regee- ringsmaatregelen, welke zich opdron gen na het vormen van het nieuwe ka binet. Konoje zou echter geen «buitenge wone mededeelingen» doen aangezien de principieele politiek vam Japan.zoo als zij in de konferentie met den keizer op 2 Juli werd vastgesteld, zal worden voortgezet^ Berlijn, 21 Juli. Op 20 Juli zetten de Duitsche, Hongaarsche, Roe- meonsche en Slowaaksche troepen in de Zuidelijke sectors van het oost front de achtervolging van de achteruittrekkende roode troepen onop houdend voort. Wanhopige weerstand van zwakke roode achterhoeden werden onder bloedige verliezen voor de bolsjewisten gebroken. In het gebied van Mogilew bond op 19 Juli een Duitsche divisie den strijd aan tegen een Russische. Alhoewel sedert eenige dagen de weers omstandigheden soms de krijgsverrichtingen ten zeerste bemoeilijkten, werden de zich taai verdedigende Sowjet-soldaten na een koenen aan val geslagen en volledig vernietigd. Ook bij den opmarsch in de Noordelijke sectors van het Oostfront vernietigden Duitsche troepen dien zelfden dag een sterke roode ge vechtseenheid, die uit de overblijfselen van vijf verschillende roode di visies was samengesteld. Verscheidene duizenden bolsjewisten geraakten tijdens de gevechten in Duitsche krijgsgevangenschap. Tevens waren er velen die naar de Dultschers overliepen, nadat zij de doelloosheid van hun weerstand hadden ingezien. Meer dan 4090 Russische gesneuvelden bleven op het slagveld achter. De buit is aanzienlijk. Presburg, 21 Juli. De zich aan het front bevindende bijzondere cor respondent van het Slowaaksche persbureau meldt, dat in de bevrijde Oekraïne het leven nagenoeg overal normaal zijn gang gaat. De oogst belooft goed te zijn. Door den snellen opmarsch der troepen, waren de bolsjewisten niet in staat de graanvelden te vernielen. In den landbouw is men weer met volle krachten aan het werk gegaan. Stockholm, 21 Juli. De Moskousche radio zond een bericht uk, volgens welk Stalin benoemd werd tot volkskommissaris voor verde diging en maarschalk Timosjensko tot zijn plaatsvervanger. Hei praesidium van den oppersten raad der Sovjet-Unie heeft,luidens een mededeeling van radio Moskou, een besluit uitgevaardigd met be trekking tot de samensmelting van het volkskommissariaat van Buiten landsche Zaken met het volkskommissariaat van Binncn'.andsche Aan- Stockholm, 21 Juli. Voor de eerste maal sedert het sluiten van het Ensfelsch-Russisch bijstandsverdrag is van hoogere Engelsche zijde me degedeeld geworden, dat de Sovjets van Engeland geen grootere hulp mogen verwachten, fir Archibald Sinclair, verklaarde in een rede te Londem dat het wegens aardrijkskundige redenen voor Engeland moei lijk is Sovjet Rusland rechtstreekschen steun te verleenen. V Hoofdkwartier van den Fuehrer, 21 Juli. Het opperbevel van de Weermacht maakt bekend In het Zuidelijke gedeelte van het Oostfront achtervolgen Duit sche, Roemeensche en Hongaarsche troepen den geslagen vij and. Over gansch het overige front worden de krijgsverrichtingen, onder de vernietiging van talrijke ingesloten vijandelijke eenheden, met goed gevolg voortgezet. In den strijd tegen Groot Brittannie bracht het luchtwapen tijdens den afgeloopen nacht aan de Britsche Oostkust, twee vrachtschepen samen 11.000 Brt. metende, alsook een snelboot tot zinken. Gevechtsvliegtuigen bombardeerden haveninstallaties aan de Schotsche Oostkust, aan de Brit sche Zuid-Oostkust, alsmede vliegvelden in het Zuid Oosten van het eiland. In Noord-Afrika bestookten Duitsche gevechtstoestellen Britsche ar tillerie-stellingen en kaai-installaties te Tobroek intensief met bommen. Tijdens luchtgevechten werden drie Britsche jagers neergeschoten. Bij pogingen van Britsche vliegtuigen om Zondag en tijdens de och tendstonden van Maandag de Kanaalkust aan te vallen, schoten jagers en luchtdoelartillerie acht, monitors en mijnvegers vier vijandelijke machi nes neer. Enkele gevechtsvliegtuigen wierpen in den jongsten nacht brand- en scherfbommen op enkele plaatsen in West Duitschland. Onder de bur gerbevolking telt men geringe verliezen. Rome, 21 Juli. Het hoofdkwartier van het leger deelt mede In den nacht van 20 op 21 Juli hebben onze vliegtuigen de luchtbasis Mikabba (Malta) gebombardeerd. In Noord Afrika werden aan het front van Tobroek pogingen van vij andelijke afdeelingen, om de stellingen van onze troepen te naderen, on- middelijk verijdeld. Vliegtuigen van de As hebben batterijen en versterkte stellingen van Tobroek- met bommen besto«kt. Duitsche jagers vielen ten Noorden van Solloem een sterke vijandelijk* jachtformatie aan en haalden drie Curtiss P. 40 neer. Britsche vliegtuigen hebben opnieuw Bengazi aangevallen. In Oost Afrika levendige bedrijvigheid van de artillerie in den sektor van Uolchefit. Aan het overige front is de toestand ongewijzigd. In den nacht van 20 op 2 1 Juli hebben vijandelijke toestellen Napels gebombardeerd. Er zijn vijftien dooden, waaronder vijf militieaolda'en van de luchtdoelartillerie, alsmede 24 gekwetsten. De burgerbevolking toonde zich tijdens den aanval kalm en tuchtvol.

De Volksstem | 1941 | | pagina 1