ALS WIJ MARIA GROETEN I M0SC0U reeds een tweede maal gebombardeerd Diplomatiek geschil tusschen Duitschland en Bolivtë Een verdrag tusschen Tokio en Vichy Folklorische prijsvra gen in O.-Vlaanderen Prijzen voor Groenten en Fruit DUITSCH LEGE RBE RICHT ITALIAANSCH LEGERBERICHT Krijgen we Kontingenten- akkoord met Frankrijk en Nederland VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. DONDERDAG 24 cn VRIJDAG 25 JUU 1941. DE VOLKSSTEM XXXXVIIIe JAARGANG NUMMER 88 Uitgave van de S.M. «Do Vooruitgang» Kerkstraat 9, Aalst. Handelsreg. Nr 1248 Postchekrekenmg J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst. Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Belgisch Haves Agentschap, 15, Ad. Maxlaan, BrusseL Telefoon 114 De godsvrucht tot O. L. Vrouw is heel vaak gebrekkig... gaat gekenmerkt door een tekort aan eenvoud. We zoeken te dikwijls datgene wat we sedert lang bezitten de gebeden of juister gezegd het gebed uitzonderlijk aangenaam aan de Koningin des He mels nl. het Ave Maria of het Wees Gegroet. Elke christen geloovige is er van overtuigd dat we de voorspraak van de Moeder Gods moeten inroepen, des te meer daar de devotie tot Maria een waarborg is van zaligheid. We mo gen ze noemen een vrijgeleide waardoor we aan de eeuwige ondergang ontsnap pen. Er is geen godsvrucht zoo eeuwen oud... zoo aangeraden en goedgekeurd door de Kerk... zoo bevestigd door de rede verlicht door het heilig geloof... zoo verspreid onder de geloovigen, zoo aanbevolen door het voorbeeld v<Sn al de heiligen... zoo vruchtbaar en heil zaam voor de zielen. Zonder het aanroepen van de H. Maagd wordt de zaligheid zeer moeilijk om niet te zeggen onmogelijk. Maria is inderdaad de Schatbewaarster en de uitdeelster van alle genaden... en ze deelt die uit aan wie ze wil... zooals ze wil en voor zooveel ze wil om de uit drukking aan te halen van een groot Mariakind, de heilige Grignon de Montfort. Het staat echter vast dat we tot Ma ria geen gebed kunnen sturen dat zoo veel gezag... eerbiedwaardigheid en krachtdadigheid bezit als het Ave Maria I En daar dit de gewone gebedsfor mule is waarmee wij Maria groeten en ons tot haar wenden, opdat de geloo vigen beter zouden weten wat ze zeg gen, willen we dit in breede trekken ont leden. Het «Wees Gegroet bestaat uit twee deelen. In het eerste loven en verheer lijken we O. L. Vrouw, de Moeder van God in het tweede doen we beroep op haar voorspraak... we smeeken om haar moederlijke bescherming. Van dit standpunt uit schenkt het bidden van het Wees-Gegroet ons de gelegen heid en het middel onze hoofdzakelijke plichten tegenover haar na te komen. Ave I Wees Gegroet I! 't Is Ga briel de Aartsengel die het eerst dezen groet uit den hemel bracht... en hem aanbood aan de verborgen nederige Maagd... Woorden uit engelenmond Wanneer wij ze herhalen zouden we de reinheid en den gloed van een Seraf moeten bezitten... Ten andere Jezus zelf heeft die woorden zoo ontelbare malen herhaald Wat anders zou Hij gezegd hebben tot Zijn Heilige Moe der, toen Hij haar groette, 's morgens, 's avonds in het stille huisje van Naza reth Wanneer wij hem herhalen met eer bied en kinderlijke genegenheid dan mogen we er niet aan twijfelen of Ma ria beantwoordt onzen groet. Men verhaalt van den H. Bernardus dat hij de gewoonte had wanneer hij een klooster bezocht neer te buigen voor het beeld van Jezus' Moeder en te zeggen Ik groet u Maria». En ze keren dag werd het steenen beeld als levendig en duidelijk hoorde de groote Mariavereerder Ik groet u Bernar dus M| Dit wonder zal ons niet ge beuren... we verdienen het niet... we zijn niet heilig genoeg... maar toch is het een feit dat Maria het meest gra- cieuse... het bevalligste onder Gods schepselen is en nooit zal ze nalaten haar wedergroet te geven... en die we dergroet is een genade... een zegen of gunst welke ze ons bekomt. Ave Maria Wees Gegroet Maria De naam van de uitgelezen Maagd door den engel en Jezus zelf begroet... door den hemel en aarde verheerlijkt en geprezen is Maria 1 Maria Gezegende naam... bij het uitspreken van denzelfden buigen en gelen en heiligen het hoofd zooals bij den naam van Jezus. Die Naam de moeders leeren hem stamelen aan hun kleine kinderen... de jonge maagd murmelt hem zacht in haar vrome ge- bedsoogenblikken... de zieken vinden er sterkte in... de troosteloozen moed en blijdschap... de zwakken sterkte... de strijdenden kracht... de bekoorden redding. De ouderling aanschouwt hem als een hoopvolle dageraad van naken de zonnige eeuwigheid. Heel de hel deinst achteruit met ontzetting en angst geslagen... en de satans slaan op de vlucht bij het godvruchtig uitspreken van dien naam. Maria beteekent amata a Deo be mind door God en wie door Maria wordt beschermd en aanbevolen... wordt door God geliefkoosd. Maria beteekent Domina heer- scheres-Koningin Ze heerscht over al het geschapene... daarom is ze sterk als een leger in slagorde. Maria beteekent Illuminata Ver lichte... Ze is inderdaad in heldere lichtglanzen gehuld... in het Licht van God zelf... schitterender dan de zon. Het licht van Maria is zacht en brengt klaarte... verdrijft de donkerte der duistere geheime machten... zendt haar weldoende stralen over den in nevelen gedompelden menschengeest. Daar om wordt Ze nog genoemd «Ster der zee» want fonkelend wenkt ze eiken sterveling op de woelige levenszee naar de haven van rust in God Hoeveel gevaren... listen... bekorin gen en lagen werden niet overwonnen en voor goed verwijderd door het ver- trouwvol aanroepen van haar heiligen Naam Hij leve voortdurend op onze lippen in ons hart als het sterke wa pen in den levensstrijd Gratia plena... Vol van genade I In het evangelie staat vermeld dat de Zoon van God tot ons kwam vol van genade en van waarheid (Joh. I) Hij is inderdaad de bron van alle ge naden en Hij stort elke genade over de zielen uit. Doch van die overvloei ende bron gaat een overvolle stroom uit... die stroom is Maria En uit den stroom ontstaan ontelbare rivieren de heiligen in wier zielen alle genaden en gaven vloeien door Jezus Die er de oorsprong van is en langs Maria welke het kanaal uitmaakt. Aan anderen (heiligen) werd de ge nade gedeeltelijk medegedeeld zegt de H. Bernardus, maar in Maria en over Haar is de volheid van die genade neergekomen. Bij haar moet men' ze vragen... ze zoeken door het gebed... Gelukkig de zielen welke Maria dik wijls aanroepen I ('t Vervolgt.) DENDERZOON. Berlijn, 22 Juli. De Duitsche ge zant in La Paz heeft aan de regeering van Bolivie in opdracht van de Rijks- regeering volgende nota overhandigd: De Boliviaansche regeering, heeft mij op 14 Juli medegedeeld dat zij mij niet meer als persona grata aanziet en wenscht dat ik zou afreizen voor 22 Juli. Noch mij, noch aan de Rijksre- geering werden de gronden medege deeld welke dit besluit van de Bolivi aansche regeering konden rechtvaardi gen. Vanzelfsprekend bestaan zij ook niet. De toelichting welke door een ver tegenwoordiger van de Boliviaansche regeering achteraf aan de pers werd be kend gemaakt, is vanzelfsprekend lou ter verzinsel, waar elke grond aan ont breekt. In opdracht van de Rijksre- geering protesteer ik dus ten zeerste te gen dit voorwendsel van de Boliviaan sche regeering, dat alle regelen van het internationale verkeer tart. De Rijksre- geering heeft zich van haar kant ver plicht gezien, aan den Boliviaanschen handelsattaché te Berlijn mede te dee len, dat hij haar vertrouwen niet meetj geniet en binnen de drie dagen Duitsch land moet verlaten. MET BETREKKING TOT FRANSCH INDO-CHINA? Washington, 23 Juli. «Associated Press»'meldt dat de Japansche ambas sade te Washington heeft medegedeeld het bericht te hebben ontvangen, dat Tokio en Vichy een verdrag hebben gesloten met betrekking tot Fransch Indo-China. Een officieele bevestiging hiervan ontbreekt. De Bond der Oostvlaamsche Folklo risten schrijft dit jaar ten laste van zijn Alfons De Cockfonds, zijn driejaar- lijksche prijzen uit Gevraagd worden 1. Een in het Nederlandsch geschre ven studie geschikt om een nummer van «Oostvlaamsche Zanten» te vor men van ten „minste 64 blz. van 42 re gels met 62 l&terteekens, over «Hoeve- bouw»: Een bijdrage over de platte- landsche woning binnen de grenzen van het oude graafschap Vlaanderen. Deze studie moet voorzien zijn van de noodige grafische dokumentatie. 2. Een Oostvlaamsch Sagenboek» in den aard van het «Brabantsch Sagen boek» van Alfons De Cock en Isidoor Teirlinck. De slof moet geenszins de gansche provincie Oost Vlaanderen be strijken. Het land van Aalst, het land van Dendermonde, het Waasland, het Meetjesland, Gent en omstreken Zuid- Oost Vlaanderen kunnen afzonderlijk ook in aanmerking komen. Deze studie moet in het Nederlandsch geschreven zijn, alsook geschikt om een overeen stemmend nummer van «Oostvlaam sche Zanten» t? vormen. Enkel hand schriften, leesbaar geschreven of getypt van nog niet uitgegeven studiën komen in aanmerking. De schrijver zet zijn naam niet op zijn werk, hij oorziet-4iet echter van een kenspreuk, idie hij, met opgave van naam en woonplaats, gesloten in een omslag met dezdfde spreuk als op schrift herhaalt. De manuscLpten moeten -vóór 31 December 194? gestuurd worden aan den h. Lodewijk Verlodt, sekrelaris van den Bond !ef Oostvlaamsche Fol kloristen, Zr.lpn raat 69. Gent. onder vermelding Prijsvraag 1942, Alfons De Cockfonds; Hoevebouw of Sagen boek. De uitgeloofde prijzen bedragen fr. 1500 voor elke prijsvraag. Indien geen enkel werk aan de vereischten voldoet kan de jury aanmoedigingspremien toekennen. De bekroonde werken wor den het eigendom van den Bond der Oostvlaamsche Folkloristen, die het recht heeft ze uit te géven. De beslissingen van de jury zijn zonder beroep. VAN VRIJDAG 25 JULI TOT EN MET DONDERDAG 31 JULI In de eerste kolom vindt men ver meld de prijzen voor den voortbrenger in de tweede voor den groothandelaar en in de derde deze door den verbrui ker te betalen. A. GROENTEN. Bloemkoolen minder dan 15 cm. oversnede, p. sL 2.2,40 3, Van 18-22 cm. over snede per stuk 2,50 3.4. 22 cm. oversnede en meer, p. st. 3.— 3.55 4,50 Kropsla Boven 250 gr. ge wicht, u. st. 0.65 0.85 1. Onder 250 gr. gew. P. st. 0.50 0.60 0.75 Wortelen In bussels, vrij van aarde, van 500 gr. Losse, zonder loof, per kgr. Erwten met peulen per kgr. Prei, per halve kg. Id. per kgr. Glastomaten (onverpakt) Kwaliteit A p. kg. Kwaliteit B p. kg. Kwaliteit C. p. kg. Glaskomkommers Kwaliteit A. p. kg. Kwaliteit B p. kg. Snijboonen Prinsessen en boter- boonen Groenboontjes ma 7 cm. lang Witte kabuiskoolen, per kgr. 1,25 Roode kabuiskoolen, per kgr. 1,60 1,25 1,55 2.— 2.— 2.40 3,25 2,50 3 4.— 1,50 1.80 2.50 3.— 3.55 4.75 6.— 5.— 3.— 3.— 1.50 3,50 85 55 55 80 10 9,25 7.75 4.75 4.75 2.50 5.50 4.50 5,25 7.—- 6.- 7.— 9,25 1,55 2.- 1 Zie vervolg .95 2.50 hiemeven. Moskou werd in den nacht van Maandag op Dinsdag door eerste hevi ge slagen van het Duitsche luchtwapen hard getroffen. Sedert de vroege nachtstonden van 21 Juli was de roode hoofdstad het aanvalsdoel van gevechts- en stukaformaties, waarvan de bommen zware vernielingen aanrichtten. Onafgebroken wierpen de Duitsche eskaders tot bij de och tendschemering scherfbommen van alle kalibers en duizenden brand bommen op belangrijke oorlogsdoelen van de Sovjet-hoofdstad. Reeds bij den aanvang van de aanvalsaktie ontstonden vooral ten Zuiden van de Moskwa groote branden met een noodlottige uitwerking, welke door hun vuurschijn de later aanvallende toestellen den weg we zen. In den omtrek van het Kremlin werden ongeveer 12 zware treffers waargenomen. Het afweergeschut van de Sovjets bleef tegenover het geweldige Duit sche offensief bijna volledig zonder uitwerking, alhoewel de bedrijvig heid van talrijke luchtdoel- en zocklichtbatterijen groot was. Dc Duitsche aanval op Moskou kan met de zwaarste slagen vergeleken worden, welke door het Duitsche luchtwapen op belangrijke oorlogsdoelen in Engeland werden toegebracht. MOSKOU NOGMAALS GEBOMBARDEERD In den nacht van Dinsdag op Woensdag ondernam de Duitsche lucht macht opnieuw aanvallen op belangrijke oorlogsdoelwitten 'in Moskou. Reeds door de eerste vliegtuigen werden uitgebreide branden waarge nomen. VUit het hoofdkwartier van den Fuhrer, 23 Juli. Het opper bevel van de Weermacht dee'.l mede In Oekrajina dringen Duitsche, Roemeensche en Hongaarsche troepen tijdens een onophoudelijke achtervolging verder vooruit. Aan de overige deelen van het Oostfront wordt de omsingeling en vernie tiging van kleine en groote Sovjet-eenheden voortgezet. Bij zijn overal mislukte doorbraakpogingen en ontlastingsaanvallen, leed de vijand buitengewoon bloedige verliezen. Aan het Finsche front worden de krijgsverrichtingen stelselmatig voort gezet en terreinwinsten geboekt. Talrijke vliegtuigen bombardeerden ook tijdens den afgeloopen nacht militaire inrichtingen te Moskou. Door bomtreffers van zwaar en het zwtiarste kaliber, alsook door een groote hoeveelheid brandbommen, werden verdere vernielingen aangericht, waarvan de gevolgen buitenge woon zwaar zijn. Branden, die waren ontstaan tijdens de aanvallen van vorigen nacht, waren nog niet gebluscht. Rondom Engeland brachten gevechtvliegtuigen een vrachtschip van 5.000 Brt. tot zinken. Andere luchtaanvallen waren tijdens den jongsten nacht gericht tegen haveninstallaties langsheen dc Humber en in Zuid- Oost-Engeland, alsmede tegen verscheidene vliegvelden. Overdag scho ten boven de Kanaalkust jagers en luchtdoelartillerie elf, marine-artillerie en monitors vier Britsche vliegtuigen neer. Engelsche gevechtsvliegtuigen wierpen tijdens den jongsten nacht op verscheidene plaatsen in Zuid-West-Duitschland een gering aantal brand en scherfbommen uit die zonder uitwerking bleven. Rome, 23 Juli. Het hoofdkwartier van het leger maakt bekend In Noord-Afrika bedrijvigheid van de artillerie aan het front van To- broek. Duitsche vliegtuigen vielen stellingen van het luchtafweergeschut aan te Tobroek. Aan het front van Solloem plaatste onze luchtvloot treffers op vijande lijke vrachtwagens en barakken. Engelsche vliegtuigen bombardeerden Bengazi. In Oost-Afrika ondernamen vijandelijke toestellen een aanval op Go- dar. Anders is er niets belangrijks te melden. Groenkoolen, p. kg.2. Andijvie Gekruide, van 200 gr. en meer p. st. I ld. minder dan 200 gr. per stuk 0.75 Breedbladerige van 300 gr. en meer 0.75 Ajuin Kleine witte voor opleg (max.) 2 cm. doormeter) p. kg. 6. Sjalotten p. kg. 5. Andere (met of zonder bladeren) p. k. 2,50 Witte selder p. kg. 5. Groene selder p. k. 4. Rhabarber p. kg. 2. B. FRUIT. Stekelbessen, (groene of rijpe) p. leg. 3.75 Aalbessen p. kg. 4.75 Zwarte Aalbessen per kgr. 8.50 Frambozen Kategorie A. (ver pakking inbegrepen) per kilogram 6.75 Kategorie B. netto per kgr. 6.75 Zure krieken, (kort steden, Noordkrieken en Schaarbeeksche krie ken), u. kg. 7. Zoete kersen Kwaliteit A. u. k. 7. Kwaliteit B. p. kg. 5.50 Aardbeien 2.40 3,25 1,25 1.50 0.95 1,25 0.95 1,25 7.— 9.25 5.85 7.75 3,— 5.85 4.70 2.40 4.— 7.75 6.25 3 4.80 5.25 5.40 6.75 9.70 12.25 7.65 9.50 7.65 9.50 8,— 10.— 8.— 10.— 6,30 7.75 (Luxe-kwaliteit) Kwaliteit A. u. kg. 9.— 10.25 12,75 Kwaliteit B. p. kg. 7.8.10.— Kwaliteit C. u. kg. 5.— 5.75 7.— Appelen (per kgr.) Kategorie 1 5. Kategorie 2 4, Kategorie 3 3.— Kategorie 4 2,50 Kategorie 5 1 Peren per kg. 3.3.50 4.25 Mirabellen p. kg. 3.3.50 4,25 Boschbessen p. k. 6,75 7.75 9.75 Naar verluidt zullen eerlang bespre kingen gevoerd worden tusechen do Belgische overheid eensdeels en onder scheidenlijk de Fransche en Nederlaod- sche overheden anderdeels, met het oog op het bereiken van kontingentenak- koorden tusschen deze landen. Hierbij zou het er dus gaan om kontingenten te bepalen, voor de goederenruil tus schen deze drie staten tot einde 1941. Beoogd zou worden om uit Frank rijk hoofdzakelijk broodgraan te be trekken en uit Nederland onder meer. aardappelen, groente, kaas en vrsch. In ruil voor dezen invoer zou Belgie als tegenprestatie produkten van zijn nijverheid aanbieden.

De Volksstem | 1941 | | pagina 1