LOUTERING Gemengd Nieuws Nog de wijzigingen in het Britsché Kabinet In geval van een Engelschen opmarsch in Fransch IndoChina De Belgisch-Noorsche handels betrekkingen Eerlang zullen weke lijks 50 Ton Nederlandsche kaas ingevoerd worden OP HOOP LEVEN 22.486 LOTEN Het groot lot EEN MILLIOEN Voor de Invoerders Het mosselseizoen nadert De Toestand op de Internationale Textielmarkt VRIJDAG 25 JULI H. JACO BUS (Mihi autem). Gloria. Gedachte nis (in gelezene mis) H. Chrislophorus. Credo. Prefatie der Apostelen. Rood. ZATERDAG 26 JULI H. MOE DER ANNA (Caudeamus). Gloria. Wit Stockholm, 22 Juli. luidende berichten uit Naar gelijk- de Londensche DE HOUDING VAN JAPAN Tokio, 22 Juli. De woordvoerder van den inlichtingsdienst verklaarde DE KONING EN DE SLACHTOF FERS VAN HET BOMBARDEMENT VAN VERV1ERS Een provincieblad meldt Steeds bekommerd om alles wat zijn volk raakt, kon de Koning ook niet ongevoelig blijven tegenover de smart der slachtoffers van bombardementen en het leed der geteisterden uit de om geving van Verviers. Een ordonnantie officier van den Vorst werd dan ook door hem gelast een bezoek te brengen aan de families der dooden en gekwet sten en bracht voor de eenen woorden van troost en voor de anderen een aan moedigende boodschap. De Koning heeft bovendien aan de geteisterden eene som geld laten overhandigen welke een getuigenis te meer is van zijn groote vrijgevigheid en van de liefde welke hij in alle omstandigheden zijn volk toe draagt. dagbladen, hebben de wijzigingen inheden op dc con(cren,ic voor buiten het Britsche kabinet groote teleurstelling te voorschijn geroepen. De Manches ter Guardian O noemt de hervorming van de regeering noch opzienbarend, noch imponeerend. De «Times» stelt vast, dat deze wij zigingen geen antwoord geven op de steeds krachtiger eischen aie aan de re geering gericht worden, om beter toe zicht en leiding op industriegebied me de te brengen. De bDaily Heraldverklaart, dat ve le leden van de regeering vermoeid zijn en de wilskracht van den vorigen Zo mer hebben verloren. Alleen een dras tische reconstructie van de geheele geering kan het maximum aan krachts ontwikkeling te voorschijn roepen. Het blad eischt voornamelijk, dat een mi nister zou benoemd worden voor de produktie en een ander voor de burger lijke verdediging. c News Chronicle» schrijft Nog altijd zitten verscheidene gentlemen op dagen een hun ministerzetel alsof zij er aan vast een nieuwen j waren gegroeid. Deze plaats bekleeden EEN - BED - SLAAPWAGEN IN DUITSCHLAND De Duitsche Staats spoorwegen hebben dezer proeftocht gemaakt met e^.. ,.^8..w slaapwagen, die binnenkort bij het ge- j zij echter niet omdat het wilskrachtige wone verkeer in dienst zal worden ge- persoonlijkheden zijn of omdat zij een nomen. buitengewone aktiviteit aan den dag Uitgaande van het streven, om denleggen, maar enkel en alleen op grond reiziger het oponthoud in den slaapwa- van hun verouderde en verkeerde poli- gen zoo aangenaam mogelijk te maken, heeft men afdeelingen met één bed ge bouwd, die het vraagstuk van de slaap- kabine-met-één-bed volledig oplossen. AMERIKAANSCHE LEENING AAN ENGELAND VAN 425 M1L- LIOEN DOLLAR Reuter meldt dat tusschen Engeland en de Ver.-Staten een overeenkomst werd geteekend, vol gens dewelke Amerika aan Engeland een leening zou toestaan van 425 mil lioen dollar tegen 3t.h. De tick van het evenwicht tier partijen.» Vorige week hadden te Oslo bespre kingen plaats over Belgisch-Noorschen goedcrenruil en betalingsverkeer. Aan de onderhandelingen namen vertegen- landsche persvertegenwoordigers, dat tot op heden geen bevestiging is ont vangen aangaande een aanstaanden of reeds begonnen opmarsch van Britsche troepen in het Zuidelijk deel van Fransch Indo-China. Daar het pakt tusschen Frankrijk, Fransch Indo-China en Japan derge lijke schending van Indo-Chineesch gebied uitdrukkelijk wil verhinderen, moeten in geval een bevestiging betref fende den Britschen opmarsch wordt ontvangen de tegenmaatregelen in het pakt voorzien, van kracht worden. De woordvoerder wees in dit ver band op de onderhandelingen, die op het oogenblik te Vichy worden gevoerd Naar we lezen in den «Moniteur der Bevoorrading» zal, ingevolge besprekin gen tusschen de Belgische en de Ne derlandsche overheden, de invoer van kaas die sedert 31 Mei was stopgezet, eerlang hervat worden. Een overeenkomst werd in dit op zicht bereikt met de ((Nederlandsche Zuivelcentrale» voor een wekelijkschen invoer van 50 ton kaas. Daar deze hoeveelheid niet toelaat aan alle arbeiders kaas te verstrekken wordt thans een plan uitgewerkt om een doelmatige verstrekking te berei ken. dollar tegen 3t.h. De leening woordigers van het militair bestuur,van wordt door de Reconstruction Finance1 oen rijkskommissaris voor de bezette Corporation toegestaan om Engeland j Noorsche gebieden, van het Belgisch deviezen te verschaffen tot het betalen ministerie van Ekonomische Zaken der oorlogsleveringen waarover zij voor het in werking treden van de Leen- en Pachtwet overeengekomen waren. Als pand gelden geïnvesteerde fondsen. DE BELGISCHE OPENBARE SCHULD Volgens het Juninummcr der bevoegde Noorsche diensten deel. Hierbij is voor den Belgisch-Noor- sch.en goederenruil een programma opgesteld dat voor het volgende jaar geldt. Belgie zal eerst en vooral indu strieele proaukten leveren, die half of heelemaal afgewerkt zijn en in ruil v. het ((Statistisch bulletin»,bedr gezamenlijke Belgische Openbare Schuld op 31 Maart 1941, 78.657 millioen frank. Hiervan beliep de «Ge vestigde Schuld» 54.391 millioen fr. waarvan 29.036 voor de rechtstreek- sche binnenlandsche schuld en 8.384 voor de onrechtslreeksche binnenland sche schuld 4.1 28 voor de buitcnland- sche schuld en 12.843 voor dc schulden jegens buitenlandsche regeeringen. De «Schuld op gemiddelden Ter mijn» ten minste I jaar, 3 jaar en meer, bedroeg 1.984 millioen fr., en de «Schuld op korten Termijn» (minder dan I jaar) 19.223 millioen fr. waar van 18.600 fr. voor dc binnenlandsche en 623 voor de buitenlandsche schuld. De «Schuld op zicht» (deposito's van particulieren bij den poslcheck- dienst) bedroeg 3.059 millioen frank. Je] daarvan industriecle stoffen visch bekomen. Inzake het betalingsverkeer is het inkasseeren van renten, dividenden, aflossingen en andere regelmatig te- rugkeerende vergoedingen, alsmede be taling uit hoofde van verplichtingen voortspruitend uit verzekering en her verzekering, in de Belgisch-Noorsche clearing opgenomen, in zooverre het Rijksmark, Belga of Noorsche kronen betreft. Nadere bijzonderheden werden aan dc Belgische bankverceniging en aan andere geïnteresseerde organisaties me degedeeld cn kunnen daar aange vraagd worden. VERDUISTERING Vrijdag 25 Juli van 21,39 tot 5,58 u. Zaterdag 26 Juli van 21,38 tot 5,59 u DOOR JEF SCHEIRS 26ste Vervolg. Dat is waar. Maar ge moet toch algelijk 'n hart hebben zulle En dat voor 'n vrouwmensch Zou ze ginder' ook zieke menschen oppassen 7 't Staat in den brief. De missiona rissen hebben ginder gasthuiszusters van doen. Ik ben eens benieuwd om dat zelf allemaal goed te weten. Ik ook. Ge moet ze goed uitvra gen. 'k Ben kuricus tegen dat ge weer- komt. Vier duizend uren van huis, ver- juust 1... Dat is nogal een beetje verder dan van hier tot aan Rommelie's om en weerom Anna lachte. Dan maakte ze zich ge reed en ging weg naar de stad. Tot te noenent, of tot t'avond, riep ze in 't weggaan. Hoog en blij viel 't licht uit de mor- genzonne. Het leek haar allemaal zoo ruim, zoo wijd nu de hemel, 't land, haar gedachten, haar hart. Ze was blij j cn ze had willen zingen, zonder te we- i ten waarom noch waarvoor. Een ge- wrldige drang stuwde er in haar, naar God en na:»' al wat God raakte of na- j bijkwam. Haar verlangen naar Hem| voelde ze wijd en verre, als een ont- zaglijkc ruimte vol zonnelicht. Ze zag dat verlangen in de kruinen van het geboomte hangen, in dc sjofele witte wolkjes steken die door den hemel vaarden. Ze hoorde 't zingen in de subtiele geluiden van de zomerlucht. Ze voelde nu hoe alles geschapen was om goed te zijn, om blij te zijn,om eere te geven. De menschen kwamen haar niet meer voor als zoovele boozen, maar als verongelijkten in 't leven, on gelukkigen die misleid waren en be drogen. Ze kon niet meer gelooven aan levensopstand, aan opstand tegen 't Hoogere; alles in hemel en aarde sprak van onderwerping en onderda nigheid waarom zou de mensch boozen hoogmoed volharden tegen een Macht die niet dwingt, maar die zoo vrecselijk toegevend is Alles in haar, rond haar, overal was lichtend en blijde, 'l Hing over de hui zenmassa van de stad in de verte het speelde rond de torens van de kerken, in den rook van de fabriekschouwen. En door dien glans en die blijheid heen rees van langs om heviger, het verlangen naar Hem; ze hield het stil gesloten in de gewijde ciborie van haar ziel. Ze voelde wel hoe alleen in dat verlangen naar Hem haar verweer lag door een biljet te koopen der LOTERIJ WINTERHULP van 100, 250, 1.000, 5.000 10.000 25.000 50.000 HONDERD DUIZEND FRANK en zelfs, waarom niet, 7e Schijf Trekking Half-Augustus DE KANS IS VOOR IEDER I EEN KUNSTVOORWERP uit de KUNSTHALLE wordt een familiestuk. 56, LANGE ZOUTSTRAAT. Voor het mosselseizoen 1941-1942 dat half Augustus aanvangt, werden door het Departement van Landbouw- en Ravitailleering stappen gedaan bij de bevoegde instanties, om een belang rijk kontingent mosselen aan Belgie toe te staan. Met dit doel zal het noodigr Stockholm, 22 Juli. Het sluiten van de katoenbeurs te Liverpool, ia oorzaak geweest van een opgewonden stemming in Engeland die een merke- lijken achteruitgang van de produktie tol gevolg had. Financial News» ontving van zijn korrespondent te Manchester een bc- bericht volgens hetwelk binnen heel korten tijd, het volkomen stilzetten ver wacht moet worden van 200.000 weef stoelen op de 500.000 die in Engeland geteld worden; 150 belangrijke fabrie ken hebben hun poorten moeten sluiten. De overige hebben slechts machtiging bekomen voör produktie tot 1 5 Aug. Tegenover de onmogelijkheid de Egyptische katoen uit te voeren,heeft de regeering besloten het overschot aan de spoorwegen, natuurlijk tegen belache- lijken prijs te verkoopen. Zii zal ge mengd worden met kolenstof voor het stoken van de lokomotieven. De toestand op de jute-markt is wei nig beter. Het ontbreken van schceps- ruimte heeft Calcutta verplicht elke verzending stop te zetten. De fabrieken le Dundee zien zich verplicht tot stil leggen van het bedrijf en enorme hoe veelheden koopwaar zijn opgeslagen in de pakhuizen in afwachting van het vervoer naar Engeland dat hoe langer hoe meer onwaarschijnlijk wordt. Tegelijkertijd heeft het streven naar zelfgenoegzaamheid wat gedaan worden, daar het kontingentj mosselen goedkoop volksvoedsel ekonomische in zekere mate het tekort aan vleesch j de lextielprodukten aangaat, die voor visch en eieren, gedurende de winter-vervanging dienen, beslissenden om- maanden zou kunnen aanvullen. vang aangenomen. Zoo werd er, bij- Vorig seizoen bereikte het mossel-1 voorbeeld uit Japan medegedeeld dat verbruik in ons land het rekoracijfer men erin geslaagd is, de vervaardiging 25 millioen kg. GANSCH HET BRANDWEER KORPS VAN GENT OP DE BEEN VOOR EEN DENKBEELDIGEN TORENBRAND TE ST AMANDSBERG liaansche produktie De Landbouw- en Voedingskorpora- tie deelt mede De gewone invoerders van hierna volgende produkten en hun surrogaten worden verzocht uiterlijk voor 28 Juli bij den h. Clapdorp, seklieoverste bij de directie voor barjdelspolitiek van het ministerie van Landbouw en Voed selvoorziening 10, Middaglijnstraat, schriftelijk de aangifte le doen van hun invoer gedurende de jaren 1937, 1938 en 1939 Koffie; thee, cacao, chocola de, peper, muskaat, vanilje, piment, kruidnagels en stengels, laurier, safraan kaneel, foelie, bereide mosterd, sausen al dan niet gekruid. Deze aangifte moet streng nauwkeu rig per artikel, de ingevoerde kwanti teiten en waarde, alsmede het land van oorsprong, aanduiden. Onjuiste ver klaringen zullen met tuchtgelden wor den bestraft en de onmiddellijke uit sluiting van den aangever in de ver deeling der kontingenten ten gevolg hebben. vay den nieuwen vezel te bewerkstelli gen, voortkomende uit bladeren van den banaanstruik; deze vezel moet zoo wel wat weerstandsvermogen als wat den duur betreft, gelijkwaardig zijn aan hennep. Anderdeels zal de Ita- kunstvezels, Zaterdag avond, rond 10 ure, zag die thans 203.000 ton bedraagt, bin- een voorbijganger rook uit den kerklo-nenkort worden verhoogd tot 306.000 ren van het H. Hart slaan. Bijgekomen ton. geburen zagen eveneens dien rook, ook Jn Bohemen werd het plan opge- menschen uit de Engelstraat en uit dé maakt voor den verbouw van vezel- Krekelbergstraat kwamen naar de planten, waarbij 65.000 boeren be- Kerkplaats geloopen. Z. E. H. Pastoor j trokken zijn, verdeeld over 18.000 Debbaudt werd verwittigd en kwamhektaren, door de regeering bijzonder ook zien. De Z.E.H. Pastoor nam het sterk tot ontwikkeling gebracht. In de niet zoo tragisch op en stuurde enkele Vereenigde Staten blijkt tenslotte de personen naar den toren om eens te zienproduktie van wol uit cellulose ver wat er aan de hand was. Deze bemerkte vaardigd een regelmatige stijging le den toren niets abnormaals op. Toen om 10 u. 30 nog altijd rook uit den to ren kwam, verzocht men de brandweer om ter plaatse eens een onderzoek te komen instellen. Maar jawel, de pompiers der hoofd vertoonen evenals in Zweden. In Frankrijk bewijst de Fransch- Duitsche tentoonstelling van geweven stoffen uit rayonne en fibronne, die voor het oogenblik in het Petit Palais gehouden wordt de ontzaglijke moge- en allemaal dc reserven van haar leven. Dat verlangen zou en wilde ze dragen hoog en blij door de passies van 't leven en van de menschen als een heerlijke glorie, als een geluk zonder einde. En den eersten keer van haar leven was ze volkomen gelukkig Als ze in de stad aankwam, verwon derde het haar dat deze reis de weg maar half zoolang geduurd had als den eersten keer. Ze ging door de straten met de onverschilligheid van een bui- tenmensch die daar niemendalle heeft te verrichten en met vrijen, onbevangen ruk trok ze aan de bel bij den schilder. Wel, zei Trees die opendeed ,wel, wie we daar hebben Mijnheer vraagt alle dagen of ge nog niet komt, of ge nog niet geweest zijt. Ja, dat kan ik gelooven, ant woordde Anna.Mijnheer zijn schilderij kan niet afgewerkt worden als ik niet kom. Trees leidde haar binnen: de schilder stond in de gangdeur al te wachten. Kijk, Anna Ik ben waarachtig blij dat ik u zie wacht kwamen met hun zwaar mate- jijkheden voor deze industrie.Het blijkt riaal en kort daarop kwam ook deinderdaad dat men in de textielnijver- hulppost van de haven ter plaatse. j heid het best den omvang van de sa- Gansch de parochie van het H. Hart menwerking tusschen de beide landen was te been. De kommandant van hetkan meten, niet alleen wat betreft de uit- pompierskorps klauterde in den toren wisseling van grondstoffen, maar ook en stelde niets vast. Inmiddels had het wat aangaat het wederzijdsch afstaan rooken opgehouden. Vermoedelijk zal van werkwijzen. Frankrijk heeft van men in de schemering (er was geen Duitschland in den vorm van goede- maanlicht) een overtalrijke zwerm renruil, reeds 10.000 ton fibronne ont- muggen voor rook aanzien hebben of- vangen. wel waren het stofwolken, die door een i Een nieuwe industrie ontwikkelt zich hoogen wind van de balken weggebla-j dus, die geroepen is tot de meest schit- zen werden. Rond 1 1 ure rukten de terende toekomst onder het teeken van vier autos der brandweer terug in. de samenwerking op industrieel gebied. Dat kan ik peinzen, mijnheer. Eer^ In dat meisjesgemoed was iets voltrok- werk maar half kunnen voltrekken verdrietig, vooral als een ander er de oorzaak van is 't Verraste den kunstenaar dat zijn model er zoo opgeruimd en welgezind uitzag. Hij begreep die gemoedsgestelte nis niet, want hij had er zich aan ver wacht het leed sprekend op dat gezicht je te zien staan en woorden van troost en opbeuring te moeten spreken. Wat was er plots gebeurd in dat gemoed 7 Was de dood van haar kindje voor haar een blij of een droef voorval 7 Wilt ge eerst wat in de keuken ko men 7 vroeg hij,haar minzaam aan kijkend. Als 't voor u gelijk is, mijnheer, wou ik maar liever poseeren. Hoe eer der gedaan hoe bcter^ nietw&ar .fc WiVr trof hem de vrije, sterke, zeke re zwier van haar stemgeluid het was een gansch ander model dat voor hem stond. Met zoo'n model is het werk altijd te vroeg af... en het verveelt nooit, zei hij met gedempte stem en met een vriendelijk gestreel in zijn oogen Anna fronste even het mooie voor hoofd en de vriendelijke glans week uit haar oogen. De schilder bespiedde haar wezentje en zag de lichte verandering in die oogen lag niet meer de weeïge gelatenheid van vroeger, geen wee meer, geen treurige berusting, maar sterkte, geheime sterkte. Kom, zei hij, en hij wilde ge meenzaam haar hand vastnemen om haar naar boven helpen, maar ze trok die weg en haar oogen bekeken hem stuur, hard en vol verweer de vlam van haar wil kwam er in liggen, er schoot iets in dat noch uitdagend, noch tergend blikte,maar dat vaardig zat om te misprijzen en te verachten, om te ha ten en te vechten. Nu voelde hij nog beter dat hij niet meer stond voor het model van vroeger ken dat hij niet begreep,maar waarvan hij de uitwerkselen bespeurde in heel haar uitzicht en voorkomen een ziels proces waarvan hij den nijpenden kamp zien vlammen had in haar oogen van toenmaals. Thans stond hij vooor gelou terd wee, voor reinheid die niet meer tegen de aarde wilde gesmeten worden, voor een meisje met de levenswijsheid van een afgetobde moeder, voor een levensopinie dat niet meer was #van de zen tijd. Hij had 'n gewaarwording dat het model in levensvizie ver boven hem rees, en dat het nu, benevens een ideaal meisjeslijf, een ideale meisjesziel droeg. 'n Soort eerbied voor haar overtoog hem, gemengd met de kwelling van een jagend, overmachtig verlangen. Boven, in zijn werkkamer, keek ze vrij en vrank rond, als een bezoekster, en ze ging haar eigen kop beschouwen op het wachtende doek.Het stond nog altijd op dezelfde plek, een kop zonder romp, hangend op het doek als in een ijle ruimte. Wat dunkt er u van 7 vroeg hij. Ge kunt schoon schilderen, mijn heer. Ze zei het gemeend, onbevangen, en ze bekeek hem. Ook hij zag haar aan, innig, smeekend, met oogen die spra ken van een wonderlijk verlangen. Anna begon te vreezen. Zijn eerste woorden en zijn gemeenzame handeling had ze eerst aanzien als een gewone fliereflui— terij, maar nu wist ze plots dat er iets gevaarlijks roerde in dat kunstenaars hart. Die wetenschap zweepte plots ook veel omhoog in haar Weer keek ze stuur, hard, verachtend Ze ging naar het kussen, knielde en liet heur haar losvallen, de klissen smeet ze open over haar schouder, en Zoo is 't goed, mijnheer Hij knikte maar kon niet spreken. Haar vrije bewegingen bediedden hem dat hij beginnen kon. Dat poseeren uit eigen initiatief en wilskrachtig beginnen, lieten hem verstaan dat ze gekomen was om te poseeren en om niets anders, en dat haar tijd kostelijk scheen. Hij ging zitten, keek op zijn doek en dan naar het knielende model en wist niet hoe of waar beginnen. Hij had geen besef van kleuren meer, geen geestdrift meer om de mystieke uitdrukking te vinden die hij van meet af in de oogen gelegd had en nu verder moest uitwer ken langs de lijnen van de gansche pose. 't Vervolgt. Verboden nadruk. Voor toelating tot opname zich wenden bij den schrij ver»

De Volksstem | 1941 | | pagina 2