Stadsnieuws VLEESCHBEDEELING DE LAATSTE VAN ROBERT LOTGEVALLEN EN BERTRAND GROOTE BRAND BERICHT. - Van Zaterdag af 26 Juli 1941, zal de Groensclmarkt maar om 8 uur opengaan. Het plein zal in twee verdeeld worden met afsluitingen. De groenten zullen binnen de afsluiting ten toon gesteld liggen en verkocht wor den over de afsluiting. Niemand buiten de verkoopers zal er zich binnen mo gen bevinden. Er zal moeten aangeschoven worden want 20 koopers zullen maar in eens doorgelaten worden. Als iedereen met gepast geld komt, zal alles van zelf gaan. De Burgemeester Vf BOCQUE. Onze OPENLUCHTSCHOUWBURG Met koortsachtige doordrijving wordt aan de voltooiing van onzen Stedelijken Openluchtschouwburg ge arbeid Deze openluchtschouwburg, in den tuin van het Landhuis, zal, zooals de werken het reeds duidelijk laten ver moeden, zeker afs een model mogen geprezen worden. Het stadsbestuur ver dient daarom allen lof voor dit prach tig cultureel initiatief. In de maand Augustus wordt de Openluchtschouwburg plechtig geo pend met de massale opvoering van EEN MANDEKEN FRUIT, onder de leiding van regisseur Jef Agneesenss. Het inrichtend Comité. KUNSTENAARSGILD AALST Al de leden der drie Kamers van het Gild worden hierbij vriendelijk uitge- noodigd tot de algemeene vergadering op heden, Donderdag, 24 Juli, te 8 uur, in cte zaal Madeion, Groote Markt. De Kamer van Muziek houdt een vooraf gaande bijeenkomst te 7 uur. Dagorde der Algemeene Vergadering 1Medelid Frans Beeckman leest over en uit eigen werk voor. 2. De bijdrage wordt geïnd door de penningmeesters. 3. Tentoonstelling te Ninove en Academische Zitting aldaar op Zondag, 27 Juli. 4. Aanstellen van een afgevaar digde bij de Federatie tot het in stellen van een commissie die, on der het beleid van den heer Ur- bain Van de Voorde, een alge meen corporatief statuut zal op stellen. 5. Allerlei. De Federatie van de Vlaamsche Kunstenaars heeft bekend gemaakt De Gouw Oudenaarde-Ronse wordt gevoegd bij Gouw Aalst, zoodat deze laatste heel Oost- en Zuid-Oost Vlaan deren bevat. De Secretaris. Albert BAEYENS. EEN BUITENKANS VOOR KUNSTLIEFHEBBERS Zondag a.s. 27 Juli, gaat V.T.B. Aalst per tram naar Wetteren. Daar wordt een bezoek gebracht aan het atelier van kunstschilder Herman Ver- baere, die er talrijke landschappen uit de streek tentoonstelt. Daarna wandelen we, onder leiding van den kunstenaar, door de mooiste hoekjes van het Wet- tersche langs de weidsche Schelde, naar het liefelijke Jabeke (het Wetter- sche Vlassenbroek) en het droomerige Schellebelle. Over Wanzele en Lede te rug naar Aalst. Vertrek Boudewijn- kaai, 12 u. 43. Welk kunstminnend lid van den Vlaamschen Toeristenbond uit stad of omtrek zou willen thuisblij ven VUFDAAGSCHE FIETSTOCHT NAAR DE ARDENNEN Deze hoogst aantrekkelijke fietstocht van den V.T.B. gaat beslist door en DOOR 26ste Vervolg. Neemt dien kerel gevangen en leidt hem naar het gemeentegevang, waar hij aanhoudend moet bewaakt worden. Robert werd door twee agenten weg gebracht. Nu de andere leden der bende, zei Deraef, want eene bende moet het zijn. Houdt al de tooneelspelers en toonecl- speelsters aan, en breng hen hier bij mij, alvorens hen naar het gevang te voeren. Geheel het gebouw, van onder tot boven dient doorzocht. Zulks gebeurde, maar Bertrand en de man, die Strambach had vertolkt, waren niet te vinden. Deraef onderzocht op zijne beurt het tooneel van den kelder tot onder het dak. Niets Het was bijna morgen toen hij den moed opgaf en. na aan al de uitgangen nieuwe agenten te hebben op wacht ge steld, naar zijn bureel reed. Daar wachtte hem de hoofdcommis saris. Laat mij u gelukwenschen, beste Deraef. Ja, dat moogt ge heer hoofdcom- wel onder leiding van den h. Robrecht Talloen, Aalst, van Zondag 27 tot Donderdag 31 Juli. Prijs 310 fr. (zonder middagmalen). Wie nog in schrijven wil wende zich dadelijk tot den reisleider, Parklaan 71Aalst, of tot den Vlaamschen Toeristenbond- Sint Jacobsmarkt 45, Antwerpen. ACADEMIE VAN SCHOONE KUNSTEN Technische school voor Bouwkunde (wettelijke graad.) Koninklijk besluit van 5e Mei 1936. De jury bestaande uit de heeren Bontinck, Eyselinck, Vijverman, Van Veerdegem, Van Cauwenberg, belast met het afnemen der mondelinge proe ven en de beoordeeling der praktische werken heeft de volgende onderschei dingen toegekend Iste jaar Bouwkunde Coppens Bertrand, Erembodegem, op voldoen de wijze. 2de jaar Bouwkunde De Coninck Carlos, Aalst, met groote onderschei ding Van Malderen Denis, Aalst, met onderscheiding Singclijn Alfons, Aalst, op voldoende wijze; Van Cauter Albert, Lede, op voldoende wijze. Hartelijk proficiat. De lessen hernemen den 15 Septem ber. Voorwaarde tot aanneming Mid delbare studies van den lageren graad. VLAAMSCH-NATIONAAL ZANGVERBOND Tornooi van de zingende scholen, Gewest Aalst. Maandag 14 Juli j. 1. 16 uur. Stedelijke Meisjesschool. Deelnemers. Programma's, Uitvoering, Beschouwingen, Uitslag. 1. Centrale Meisjesschool, Aalst, Bestuurster Mevr. Van den Steen. Vierde graadleerlingen. Uitvoer ders 100. Leiding Mevrouw De Vos Opgelegde liederen 1Het lied der Vlaamsche Meisjes, Moens-Hullebroeck 2. Blijheidslied, Stevens-Meslaagh. Naar keuze 3. Op jeugd, doe mee (2 stemmig) Schürmann; II. Centrale Jongensschool,Aalst. Bestuurder Hr De Geest. 7e leerjaar, 25 Uitvoerders. Lei ding toondichter Jos. Cammaert. Opgelegde Liederen 1. Wij zijn bereid, Jef Tinei. 2. Het Vendel. 16e eeuw. Naar keuze 3. Wij gaan wij naar de Zege, (2 stemmig), V. de Maele-Cammaert. III. Centrale Jongensschool, Erembodegem, Bestuurder H. Ver- leysen. 5e, 6e, 7e leerjaar, 100 uitvoer ders. Leiding Hr Bestuurder. Opgelegde liederen 1Als de Brem bloeit, Simons, Vijverman. 2. Houdt u fier, De Mont, Mor telmans. Naar keuze 3. En als wij mar- cheeren (2 stemmig), naar het Duitsch IV. Gemeentelijke jongensschool Welle. 5 e leergang 25 uitvoerders. Leiding Wies Langelet. Opgelegde liederen 1Lied der VI. Wandelknapen, V. Daelen-Candael. 2. Wij zijn bereid, Jef Tinei. Naar keuze 3. Studentejare (Transvaalsch lied, Hullebroeck.), DE UITVOERING. Beschouwingen Het moet uiterst interessant zijn en wij geven het den inrichters van de e. k. tornooien ter overweging om zich een benaderend beeld te kunnen vormen van den stand van den zang op onze lagere school, AL de uitvoeringen te kunnen beluisleren. Wat wij persoonlijk hoorden,een AUCTOR missaris, alhoewel Bertrand nog niet in mijne handen gevallen is. Ver kan hij echter niet geloopen zijn. Hij zit in den schouwburg en kan er niet uit. Alle. mogelijke uitgangen zijn bewaakt Vandaag nog gaal hij zijn makker in het gevang vervoegen, en ik heb mijn doel bereikt. In hun morgenblad lazen de Ant werpenaars, hoe Robert gevangen werd, en hoe de aanhouding van zijn makker, slechts een kwestie van tijd was. Robert bij den onderzoeksrechter De heer de la Campernette, van ou den adel ,die in zijn galerij van fami lieportretten wel twintig voorzaten kon aanwijzen, die het rechterkleed hadden gedragen, was gelast geworden met de zaak van Robert en Bertrand voor- loopig de zaak Robert want reeds 2 dagen werd de schouwburg bewaakt en noch Bertrand, noch de cipier Stram bach kwamen te voorschijn. Ale hoeken en kanten waren door zocht geworden en Deraef had de ver zekering opgedaan, dat de kerels ont snapt waren. Hoe Dat bleef hem een raadsel, maar weg waren ze. En wie was die derde kerel T ■HB.LJ'IU mj» viertal scholen, stemde hoopvol, niet allereerst om*éle resultaten, maar om de «mogelijkheden') welke zich hier openbaarden. Hier werd degelijk het bewijs gele verd, dat ook in" Vlaanderen, een pe- dagogisch-veranlwoord muziekonder- richt, door enthousiaste. competente leeraars gegeven, naar heerlijke resul taten moet leiden. Nu reeds is er onder de besten, iets veranderd. De keuze was in elk opzicht bevredi gend, zelfs verblijdend. Er klonk een «nieuw geluidDe klassieke «huiltoon» was hier ver zoek. Het wordt stilaan zingen. Nog niet even geslyleerd, begeesterend, overtui gend, beleefd,maar af en toe sterk ryth- misch, met een betrekkelijke toonvast- heid, een aanvalszekerheid en eenmaal zelfs met dien «Schwung» eigen aan de naieve kinderlijke ziel. Bloote dres suur openbaarde zich goddank, haast niet. Disciplien moet hier schering en insiag zijn. Het gebrek aan tijd bij dit onderricht liet zich hier evenwel scherp voelen. De uitvoeringen waren, al gemeen gezien te schematisch, niet genoeg verzorgd, verfijnd, niet af». En de traditionêele plaag dook ook nog af en toe eens op, het fameuze zak ken, onvermijdelijk bij het zingen met keel- of borststem. Het pleidooi voor de «kopstem» onontbeerlijk voor de kwaliteit van den kinderzang, wacht dringend op een geleidelijke oplossing. Want, niet alleen het WAT zingen on ze leerlingen (repertorium) is van overwegend belang, maar het HOE zingen zij, hoeft onverwijld aangepakt. Wij maken ons echter geen illusies. Zang was en zal steeds blijven een werk van DUUR. Er zullen «jaren» noodig zijn, om werkelijk zingende scholen, zingende dorpen, een zingend Vlaanderen te krijgen, naa^, het model en den geest van de groote cultuur volken rondom ons. Dat is het werk van de muzikale opleiding in de volksschool. Degelijke basis methode en bezieling voeren daarheen. DE UITSLAG Wat echter flink-gedegen muziek- onderricht onder aanmoediging en controol van een enthousiast bestuur der in korte jaren mocht verwezen lijken, moesten wij hier bewonderen. Erembodegem gaf ons het maxi mum van wat wij in de huidige omstandigheden op gebied van den zang mogen verwachten. De jury klas seerde hen eerste met 90 0/0. De stede lijke Meisjesschool. Aalst, kreeg 80 t.h. Stedelijke Centrale Jongensschool, Aalst en Welle elk 70 t.h. Wij durven niet te beweren, als zou dit percentage zeer nauwkeurig de verdiensten bepa len, maar we moesten rechtvaardig heidshalve 3 categorieën opmaken, en vonden deze aanduiding de meest re delijke. DE JURY E. P. Jan-Baptist, koorleider. Drs Mare. Coppans. Renaat Mores, orgelist St Martinus (toondichter Feremans vervangend, belet door uitvoering te Mechelen). Mauritz Schouppe, sekretaris Mu- ziek-Academie. TENTOONSTELLING BELFORTZAAL. A. BEAUSSCHAERT Kunstschilder, J. ANTHEUNIS Beeldhouwer, van Gent, stellen hunne werken ten toon van den 3 tot 18 Augustus 1941 De naam Speldemans die op het plakkaat stond, zegde den overste niets Wie zou aan den romanschrijver ge dacht hebben Niemand.... De heer de la Campernette zat stijf en statig achter zijn schrijftafel, schel de en beval den gendarm, die binnen trad, Robert voor te brengen. Een paar oogenblikken later ver scheen de vagebond aan beide handen geboeid tusschen twéé gendarmen, die hem ieder bij een arm vasthielden. Laat hem los. Ga zitten. De gendarm verwijderden zich. De rechter keek een stond, nieuws gierig den beruchten bandiet aan. Deze laatste keek onbeschaamd den rechter in de oogen. Gij bewondert, mij, heer rechter? sprak hij De heer de la Campernette ant woordde niet, schikte enkele papieren, sprak een paar woorden fluisterend met den griffier, en richtte zich dan tot Ro bert. Uw naam en voornaam Robert. Is dat uw familienaam of uw voornaam Béide I Hoedat Ik heb er slechts een. Dus uw familienaam... Ik moet u doen opmerken dat ge veel te winnen hebt met rechtuit te spreken. Is dat wel uw eigenlijke naam Ik heb er nog een. Ha... Uw ware naam spreektI Karei, Willeip, Roelof, Geeraard, Arnold, graaf van Slewang en van Gel deren. Het aantal rantsoenen dat deze week toegekend wordt bedraagt Zes (6), t. t. z. 210 grammen met beenderen, of 168 gr. varkensvleesch. zonder beenderen; of 157 gr. rundvleesch zon der beenderen of 147 gr. kalfvleesch zonder beenderen. In den nacht van Woensdag op Donderdag, omstreeks 2,30 u. is brand ontstaan in de brouwerij Zeeberg aan de Zeebergbrug. Naar alle waarschijn lijkheid moet de brand ontstaan zijn door den drafdroger. Met buitengewo ne snelheid breidde het onheil zich uit en tastte weldra alle verdiepingen aan. Na enkele minuten was het brand weerkorps met volledig ma/eriaal ter plaatse en zette alle kracht bij om de ramp te bestrijden. Tot zelfs in den kelder der brouwerij was het vuur doorgedrongen en richtte er groote vernieling aan. Een opslagplaats van stroo en ge droogde gist, gedroogde draf mout en moutkeesten die op de verdiepingen op gestapeld waren werden de prooi van het vernielend element, ook verschillen de apparaten voor het brouwen en ande re bewerkingen werden totaal buiten ge bruik gesteld. Nadat dc brandweer uren en uren al het mogelijksche had gedaan om groo- tere uitbreiding te voorkomen en te redden wat kon gered worden, kon men om 7 u. van den morgen vaststellen dat het gevaar geweken was. Een afdccling van het pompierskorps zou evenwel nog geruimen tijd ter plaatse moeten blijven om gebeurlijke heropflakkering te voor komen. Een brandweerman werd licht in het aangezicht gekwetst door neervallend glas. De schade is natuurlijk zeer aanzien lijk en wordt mogelijk op 2 millioen geschat, er is evenwel verzekering. De brandweer stond onder leiding van Kommandant De Hert. Ook de hr Burgemeester was aanwezig. BURGERLIJKE STAND DER STAD AALST GEBOORTEN v. 16-22 JULI 1941 Mannelijk 6 Vrouwelijk 5:11 Lucien Desutter, Violettestr. 17. Godelieve De Backer, Gentstw. 122 Etienne Van Mossevelde, Bergestr.3 Madeleine Smet, Merestr. 97. Ivo Pereboom, Eug. Bosteelsstr. 7. Annie De Backer, Esplanadestr. 34. John Meert, Hofstade. Jacqueline De Cock, Wetteren. Marie Dc Keselaer, Binnenstr. 266. Freddy Scholiaert, Kerrebroekstr. 69 Eric De Bisschop, Duivekeetstr. HUWELIJKEN v. 17-23 JULI 1941. Albertus V. de Maele, beroepsmilit. Moorselbaan 265 met Maria V. Gijse- ghem, katoenbew. Moorselb. 265. Karei Vanhoutte, tandarts. St Mar- tensplaats 17, met Marie Verheyden, zb. Ste Annalnan 47. Henricus Vlasschaert, vervocruitb. Arbeidstraat 3 1met Marjolaine Cha- noine, bediende, Zonnestr. 46. Antoon De Saedeleer, wr Noella Ti- teca, metser, Bergemeersschenstr. bar. 3 met Jeannette Van Nuffel, katoenbew. Oude Denderm. steenweg 2 I Serafien De Mol, katoenbew. Stoof- straat 22 met Marie Van Haute, ka toenbew. St Vincentiusstr. 37. Emiel Verbestel, mcubelm. Eilandstr Genoeg. Ik verzoek u het gerecht niet voor den aap te houden. Onmogelijk, zoolang Uedele niet in den spiegel kijkt. Wij schrijven dus voorloopig Ro bert. We zullen er wel in slagen uwen burgelijken stand te ontdekken. Weet het mij dan eens te zeggen. Ik ben daar nooit in geslaagd, en ge zoudt mij plezier doen, mij mede te deelen wie ik eigenlijk ben, Ik... Zwijg... Gij hebt alleen te ant woorden op de vragen die ik u stel. Opperbest Geboren Natuurlijk... Ik heb, nog nooit ie mand gezien, die niet geboren was 1 Ik vraag u waar geboren Ha zoo... Schrijf maar geboorte plaats onbekend. Gij weigert ons in te lichten Ik weet het niet. Hoe oud Hoeveel denkt ge Antwoord op mijne vraag Veertig Verblijfplaats Mechelen. Straat en nummer Geen.... Hoe geen Wel neen, vermits ik in een toor- wagen woon. Gij zijt de beruchte vagebond, die met den niet minder beruchten Ber trand honderden schelmstukken hebt bedreven. Gij zijt wel onbeleefd, heer rech ter. Ik druk mij beleefder uit. Ik ben de vennoot van den heer Bertrand, en samen hebben we een maatschappij ge sticht ter uitbuiting der mcnschen, en 17 mét Ama^dina Molin, haarkapster, Diepestraat 49. OVERLIJDF.NS v. 16-22 JULI 1941 Franciscus Droeshout, echtg. Maria De Brabanter, landbouwer, 63 j. wo nende te Liedekerke. Odilon Van der Haegen, echtg. He lena Moyersoen. zb. 82 j. Nieuwstr.33 Ivo Pefeboom, 1 dag. Eug. Bosteeh straat 7. Maria Van den Steen, echtg. Anto- nius De Waen, zb. 73 j. Katoenstr. 2. Helena Podevyn, echtg. Fr. Ver- mocsen, bobijnster, 27 j. Peperstr. 14. Henri Van Cauteren, echtij. Leonia Wuytens, metserd. 46 j. Volksverhef fingstraat 65. Stephania De Saedeleer, meid, 68 j. wonende te Zulte. Franciscus Eeckhoudt, echtg. Doro thea Matthys, treinwachter, 46 j. wo nende te Dcndermonde. Hortentia Poleyn, echtg. Carolus De Greve, zb. 83 j. Statiestraat 15. Ida Ramsdam, we Victor Van Cac negem, zb. 61 j. wonende te St Goorix Oudenhove. SINT JOZEFSCOLLEGE Voorbereidende afdeeling. Prij zen en onderscheidingen.Vierde Graad 7e Leerjaar Ie Prijs Pierre-Paul Van Nuffel. 6e Leerjaar A Ie Prijs Willy Simoens. 6e B Ie Prijs Louis Ghy- selen en Jean Heyvaert. 5e Leerjaar A: Ie Prijs Jozef Ediers. 5e B Ie Prijs: Frans De Pril. 4e Leerjaar A: Ie Pr.: Paul Van Impe. 4e B le Prijs Paul De Witte. 3e Leerjaar le Prijs René De Witte. 2e Leerjaar A le Prijs Jacques Andries. 2e B le Prijs Henri De Vos. Eerste Leerjaar le Prijs Edmond D'Haens. SINT MAARTENSGEST1CHT Aalst MODERNE HUMANIORA Wetenschappelijke Afdeeling (wette lijk erkende diploma's) met volledige voorbereidende afdeeling. Examens door onze leerlingen met succes afgelegd. Schooljaar 1939-1940 (buiten vroe ger vermelde). HOOGESCHOOL Groote onderscheiding: Derde Kan didatuur, Natuur- en Geneeskunde Van Langenhove Polydoor, Aalst. Grootste Onderscheiding Eerste Kandidatuur, Natuur- en Wiskundige Groep Pas August, Strombeek. Schooljaar 1940-1941 Examen Verificateur Baycns Alb. Aalst Roelandt Jozef, Kcrksken; Van Langenhove Marcel, Aalst. Werden als Tijde lij ken door de Maatschappij der Belgische Spoorwe gen aangeworven Blanckaert Theo. Aalst; De Voa André, Iddergem; Jansegers Gaston, St Gillis-Dendermonde; Kayaert Ka- miel, Grembergen; Robbrcchi Pieter, Baasrode; Vandecasteelc Willy, Aalst. Werden na voorafgaand examen (2 proeven) aangeworven als Tijdelij ke Bedienden der Stad Aalst. Andries Maurits, Denderleeuw: De Buck Roger, Aalst; De Rouck Jan. Aalst, Teirlinck Frans, Aalst; Van de Perre Hendrik, Aalst; Vanderborght Raymond, Moorsel; Van Crombrug- ghe Raymond, Erembodegem; Van Geem Valery, Aalst; Vinck Emiel, Aalst; Vinck Georges, Aalst. De leergangen voor de Voorberei dende Afdeeling en voor de Humanio ra hervatten den Maandag I Sept. te 8,30 uur. Alle inlichtingen bij den Eerw. Heer Directeur, Vrijheidstraat 23. Zie verder Stadsnieuws op ons 4e blz. ik moet het bekennen we hebben nogal goede zaakjes gemaakt. Ge bekent dus Mijne bemoeiingen als beheerder der maatschappij Zeker. .Vraag nu niet naar ons «chiffre d'affaires Mijn associé alleen kent het. Bertrand heeft alles bekend. Hé Wat heeft die gezegd Al de schelmstukken, die ge bei den hebt gepleegd, heeft hij verhaald. Onmogelijk. Waarom Dan zou hij eene gansche week, dag en nacht, moeten verhalen... Ber trand is gevangen genomen Ja. Ge moet hem weder loslaten... Ik neem alles op mij... Hij is onschuldig De rechter glimlachte Ge moet niet glimlachen rechter.. Bertrand gevangen.. Lach niet. ezel Zij hebben Bertrand vast... Dat doet me plezier Laat mij nu los I... Ber trand is gevangen Robert stond recht en begon te dan sen. Ho lala 'k ben Bertrand verloren Ho lala I 'k ben Bertrandje kwijt Nog nimtner had de onderzoeksrech ter zoo verbaasd opgekeken. Ga zitten. Robert danste voort. Ik zal u door de gendarmen op uwen stoel doen neerduwen I kreet de heer de la Carpernette. Robert maakte nog een paar dans passen en liet zich dan op zijn stoel nedervallen, waar hij geheel beweeg- Zie vervolg op 4de blz.

De Volksstem | 1941 | | pagina 3