ALS WIJ MARIA GROETEN I Zware Gevechten tusschen DNJEPER en DNJESTER Geen machtigingen meer tot bevoorrading in Textielprodukten Nog Krijgsgevangenen te Antwerpen aangekomen Een Wetsvoorstel tot verlenging van den Dienstplicht in Amerika DUITSCH LEGERBERICHT ITALIAANSCH LEGERBERICHT Het Doei der Krijgsverrichtingen in het Oosten VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. ZATERDAG 26, ZONDAG 27 en MAANDAG 28 JUU 1941. DE VOLKSSTEM XXXXVUl. JAARGANG NUMMER 89 (Uitgave v«n de S.M. «De Vooruitga*!, Karlatraat 9, Aakt Kandekrt*. Nr 1248 Poatchekrak^üng J. Van NnfW Nr. 138559 Beheer en Redacti. Kerhrfraat 9 AaW. Telefoon 114 Publiciteit buiten bat Ammdiwemeni AALST Belgiuh Ha va, Agentschap, 15, Ad. Maxlaan, BruueL (Vervolg. Dominus Tecum De Heer is met u. God is overal tegenwoordig zegt de H. Thomas van Aquino a) door Zijn kennis Hij weet alles, Hij ziet alles... want al wat gebeurt, ook de ver- holenste en de geheimste zaken, zijn voor hem als een open boek «omnia aperta sunt oculis ejus» (Schriftuur). b) door Zijn Werking Hij onder steunt en bewaart het minste zoowel als het grootste van Zijn Schepselen in het bestaan. Deed Hij dit niet, dan zouden ze terugkeeren naar het niet waaruit Zijn Almacht ze getrokken heeft. c) Door Zijn Wezenheid Want in God is geen onderscheid te maken tus- schen Zijn Wezenheid en Zijn Wer king In God is alles één Hij is het Oneindig en Eeuwig Zijn Derhalve waar Hij handelt, Zijn werking open baart en Zijn handeling, daar is hij ook geheel en gansch tegenwoordig. Hij is echter op 'n heel speciale wij ze tegenwoordig in de zielen der recht vaardigen dit is de intieme tegen woordigheid van den God der genade, wat heel wat meer is dan de God der natuur Zijn tegenwoordigheid Maria is in verhouding met de ontzag lijke genade welke Hij haar geschon ken heeft, en aan dewelke ze beant woordde met een volmaaktheid welke we niet kunnen beseffen. Dominus Tecum De Heer is met u! God de Vader is met u want Hij heeft u tot Zoon gegeven. Zijn Eenige Eeuwige Zoon De Zoon Gods met u, want Hij heeft in uw maagdelij- ken schopt gewoond om onze verlos sing te verwezenlijken. God de H. Geest is met u, want van Hem hebt ge op 'n mirakuleuze wijze den Zoon van den Allerhoogste ontvangen. Benedicta Tu in mulieribus... Daar om zijt ge gezegend onder alle vrou wen. Geen vrouw is met u te vergelij ken... geen enkele vereenigt in zich zoo veel voorrechten, zooveel genadeschat ten als Gij: Gij alléén o Maria, be zit de glorie van de maagdelijkheid met de eer van het moederschap Et benedictus fructus ventris tui... en gezegend is de vrucht v. uw schoot Wanneer we Maria verheerlijken mo gen we nooit Jezus, haar Zoon verge ten, aan Denwelke heel de cultus wel ken we aan O. L. Vrouw schenken, in laatste instantie toekomt. Daarom herhalen we onmiddellijk de door den H. Geest aan Elisabeth ingegeven woorden, toen deze het ge luk en de eer genoot de Moeder van God in haar huis te ontvangen. Hij is gezegend, de vrucht uws li- chaams f... Hij is gezegend door de engelen.., gezegend door de menschen. Hij is de oorsprong, het beginsel en de bron van alle zegeningen welke over Onze Lieve Vrouw werden uitgestort. Alle talen, alle monden loven en be zingen haar Zoon in den hemel en op de aarde. Hij heet «Jezus» Verlos ser... want Hij heeft Zijn volk... heel het menschdom verlost van het slaven juk... van de zonde... van den dood en van de hel. Daarom is het dat Zijn naam van de uwe onafscheidbaar blijft op onze lip pen... in onze harten Jezus, Maria 1 Jezus onze zaligheid, Maria door de welke Jezus tot ons is gekomen. Sancla Maria, Mater Dei Heilige Maria, Moeder Gods Het is de H. Kerk zelf welke deze woorden en ook degene die er op volgen aan het «Wees Gegroet» heeft aangehecht. Dit deed ze in het jaar 431 wanneer het Concilie van Ephese den goddeloozen Nesto- rius veroordeelde. Deze ketter beweerde dat men Maria moest noemen de moeder van Chris tus... en niet de Moeder van God. Sedert teekenen ontelbare geloovi- gen eiken dag plechtig protest tegen de godslastering van den verwaanden Nestorius, met tot de H. Maagd te bid den Heilige Maria Moeder van God Heilige Maria We kennen in God's kerk een overgroot aantal heiligen.. maar O. L. Vrouw is heilig bij uitne mendheid... Zij alléén is het meest getreden en genaderd tot de heiligheid van God zelf Zij heeft alle anderen overtroffen Zij alleen zonder verge lijking, zonder weerga heeft aan den Allerhoogste behaagd. Mater Dei Moeder Gods. Dit la de onvergelijkelijke waardigheid van Ma ria Het was om haar dezelfde mêe te deelen.., om haar daarmede te ver eeren dat God haar het voorrecht schonk onbevlekt ontvangen te zijn., geen enkel vlek, ook de minste niet, te kennen... en daarbij ontving ze de vol heid van de genade. Omdat ze de Moeder is van God heerscht ze in den hemel... op de aarde, en zelfs in de hel wordt haar heer schappij gevreesd. Daarom is z» almachtig op het hart van haar God delijken Zoon. En omdat ze Moeder is van God, is ze terzeifdertijd ook «onze» Moeder want God is Zoon van Maria geworden opdat Hij onze broeder zou wezen en wij met Hem zonen van den Allerhoogste. Door de Verlossing de broeders van Jezus geworden, hebben we met Hem «Maria» tot Moeder. Heilige Maria, Moeder van God op uw macht mogen we altijd steunen, ze is inderdaad onbeperkt... en ook op uw moederlijke teederheid mogen we rekenen... want we zijn uw kinderen. Slot volgt. DENDERZOON. In afwachting van de bekendmaking van een besluit, dat voor het oogenblik ter studie ligt, mogen de gemeentedien sten geen machtigingen tot bevoorra ding voor textielprodukten, hetzij aan alleenstaande verbruikers, hetzij aan gemeenschappen van verbruikers meer afleveren, met uitzondering van 1De gevallen voorzien bij artikel 4 van het uitvoeringsbesluit van 5 Mei 1941 2. De gevallen van verhuizing of van nieuwe installatie door particulie ren, en slechts voor textielproducten, onontbeerlijk voor een fatsoenlijke gar neering der vensters, te weten gordijnen en voorhangen ofwel gordijnen en rol gordijnen; 3. De aanvragen tot machtiging tot bevoorrading voor textielproducten waarvan de puntenwaarde overeen stemt met maximum 20 punten per In het Centraal Station te Antwer pen zijn Donderdagmorgen omstreeks II u., nog 102 krijgsgevangenen die in verschillende k&jnpen in Duitschland verbleven hebben, aangekomen. Onder hen bevonden zich vijf offi cieren. Enkele d*r weergekeerden ver- keeren in ziekelijken toestand en wer den naar het gasthuis overgebracht. Na enkele dagen ve. zorging zullen ze de reis naar hun haardstede voortzetten. Washington, 25 Juli. De minister van Oorlog diende bij de militaire kommissie van den Senaat een wets voorstel in over de verlenging van den dienstplicht. In dit wetsontwerp zouden, naar «Associated Press seint, de leden van het Kongres kunnen vaststellen, dat de «Nationale belanden en de welvaart van de V. S. dnor den internationalen toestand in gevaur werden gebracht.» Er bestaat een »j*«tionale noodtoestand, welke de presfeitfjrt de Wacht schenkt, landstrijdkrachten voor de nationale verdediging in te zetten. Het wetsont werp maakt evenwel geen gewag van een opheffing van de huidige bepalin gen, volgens dewelke het sturen van de nationale garde en troepen van het ak tieve leger naar gebieden buiten het westelijk halfrond, verboden is. tijdperk van zes maand, voor den aan koop van dweilen en schoteldoeken, zeemlappen, keukenhanddoeken, gediend door organismen die o- geen kleederkaarten beschikken om deze aankoopen te kunnen doen (b.v. hotels, spijshuizen, officierstafels.can- tines, kerkfabrieken enz.) De machtigingen waarvan spraak onder het 1 en het 2 worden niet op re kening gebracht van de eerstvolgende kleederkaart. Aan elke andere aanvraag tot mach tiging tot bevoorrading mag vóór is bekendmaking van bovenbedoeld be sluit geen gevolg meer gegeven wor den. Alleen de aanvragen tot machtiging, die duidelijk een dringend karakter dragen .kunnen ondertusschen aan den Algemeenen Dienst voor de Ver deeling en de Voorraden 8, Belliard- straat Brussel, worden overgemaakt. De directies der kcienmijnen, de haarkappers, de hotel- en restauratie houders moeten hun aanvragen tot machtigingen voor gerantsoeneerde textielprodukten onderscheidenlijk richten tot den Centralen Dienst voor Bevoorrading der Belgische Kolen mijnen, het Nat. Verbond der Haar kappers van Beïgie en de Nationale jVereeniging van het Belg. Hotelwezen. Daarbij waren door dagenlange re genbuien de reeds troostelooze Sovjet wegen eveneens in moerassen herscha pen. Bood de terreingesteldheid op den Balkan den Duitschen soldaat reeds moeilijkheden, hier in het Oosten werd alles overtroffen. Iedere dag is dan ook voor mensch en materiaal, zoowel voor den mar- cheerenden infanterist als voor den verkenner, die met zijn rijtuig in de modder blijft steken, of voor de artil lerie, welke me: haar stukken slechts moeizaam in den weeken grond voor uitkomt, een uithoedingsproef van het zwaarste kaliber. AI deze moeilijkheden en dit mag men niet vergeten rijzen meestal nog in grootere mate thans voor de Sovjets op. Wanneer het er namelijk op aan komt zich zoo snel mogelijk terug te trekken, wanneer men moet pogen uit den vijandelijken greep te ontkomen, dan zijn gunstige verkeersverbinden en goede wegen nog belangrijker dan voor den aanvaller. De Sovjets, die wilden beproeven de niet verslag» declen van hun aanvallend leger achter de Stalin-linie terug te trekken, en die nu verder moeten vluchten, worden ge vangen in hun eigen val. Wanneer zij totnogtoe het gebrek aan wegen als een wapen beschouwden, dan wendt zich nu dit wapen tegen degenen welke door een snelle vlucht aan het Duitsche leger ontkomen. Op de aftochtswegen der Sovjets liggen daarvoor de bewijzen. Terwijl bij den opmarsch de Duit sche soldaten een handje toesteken om hun voertuigen voort te helpen, wan neer het anders niet meer gaat, hebben de Sowjets honderden voertuigen, die steken waren gebleven, eenvoudig moe ten achterlaten en rocn kan daar talrijke Sovjet-pantserwagens en een massa an der oorlogsmateriaal aantreffen. Poelen en meren, moerassen en wou den bedreigen de verslagen SovjetrusM- sche soldaten, welke er samengedreven worden. En wat voor den Duitschen soldaat een hindernis is, wordt voor den vijand e«n val. Hoofdkwartier van den Führer, 25 Juli. Het opperbevel Vvan de weermacht maakt bekend. Onder deels hevige gevechten worden de krijgsverrichtingen in het Oosten volgens het voorop gemaakt plan voortgezet. Dagelijks worden talrijke krijgsgevangenen gemaakt en een aanzienlijk oorlogsmaterieel buitgemaakt. Alleenvliegende gevechtsvliegtuigen be stookten tijdens den jongsten nacht, militaire inrichtingen in het Ooste lijke gedeelte van de stad Moskou en ten Noorden van het Kremlin met bommen. In den strijd tegen Engeland, bombardeerden onze toestellen, die met bewapende verkenningstochten waren belast, haveninrichtingen in het Noord-Oosten van het eiland. Onze zeestrijdkrachten schoten drie Brit- sche gevechtsvliegtuigen neer. Het Britsche Iuchtwapen leed ook gisteren aan de Kanaalkust een zware nederlaag. De vijand verloor 33 vliegtui gen, waarvan er 27, waaronder 9 vier motorige gevechtstoestellen, door onze jagers en 6 door de afweerartdlerie neer werden geschoten. Vier eigen toestellen gingen verloren. In den afgeloopcn nacht hebben Britsche gevechtsvliegtuigen brand- en scherfbommen op verscheidene plaatsen in het Noord-West-Duitsche kust gebied geworpen. Er zijn dooden en gekwetsten onder de burgerbevol king te betreuren. Oorlogs-, ekonomische- of militaire schade werd niet veroorzaakt. Nachtjagers en luchtdoelgeschut haalden twee der aanval lende Britsche gevechtsvliegtuigen neer. Rome, 25 Juli. Het hoofdkwartier van het leger maakt bekend Het konvooi, bestaande uit 18 schepen, begeleid door talrijke eenheden der Britsche oorlogsmarine, dat in de Middellandsche Zee reeds van onze zee- en luchtstrijdkrachten zware slagen te verduren had, werd gisteren door ons Iuchtwapen herhaaldelijk aangevallen. Bommenwerpers, Stuka's en torpedovliegtuigen hebben tijdens hun onvermoeibaar optreden het overige der Engelsche eenheden, die door hun verspreiding en dank zij de ongunstige weersomstandigheden zich aan den aanval trachtten te ont trekken, door het feit dat de Britsche vloot niet meer in staat was het kon vooi voldoende te beschermen, verder vernield en zoo ver mogelijk achtervolgd. De bommenwerpers brachten een stoomschip van 10.000 Brt. met bommen tot zinken. De torpedovliegtuigen hebben twee groote schepen getroffen en gekelderd, nl. een schip van 12.000 Brt. en een tankschip van 15.000 Brt. Ook een kruiser die naar Gibraltar terugkeerde, werd door onze vliegtuigen getorpedeerd. Een ander groot oorlogsschip werd door 500 kg. zware bommen getroffen. Uit verdere berichten blijkt, dat op 23 Juli ook een vliegtuigmoederschip door ónze bommenwerpers beschadigd werd en dat een der getroffen stoomschepen gezonken is. Het aantal vliegtuigen, dat de vijand verloor, stijgt van 7 op 8 onze verliezen verhoogen van drie tot vijf. Tijdens deze operaties hebben zich de bemanningen, onder bevel van piloot-kapitein Meioli, luitenant Rivoli. luitenant Gibella en de Stuka-formaties onder bevel der kommandanten Zueconu en Rizzi, bijzonder onderscheiden. In Noord-Afrika werden aan het front van Tobroek vijandelijke af deelingen, die een onzer steunpunten genaderd waren, met verliezen terug geslagen. In Oost Afrika artillerie-bedrijvigheid in den sektor van Uolcheit en Culquabert. NIET MOSKOU OF ST PETERSBURG, MAAR DE VERNIE TIGING VAN HET ROODS LEGER. In menig buitenlandse!» kommentaar op de gebeurtenissen aan het Oostfront spelen de steden Moskou en St Petersburg een groote rol. Veel wordt er over geschreven wanneer de Duitschers wel in Moskou zouden zijn, of wanneer zij St Petersburg zouden kunnen innemen en men stelt de verovering van deze steden aldus voor, alsof hiervan het succes of de mislukking van den oorlog in het Oosten afhankelijk zou zijn. De Duitsche weermacht daarentegen hechtte even weinig belang aan Moskou als aan St Petersburg, want "militair gesproken speelden deze ste den ten overstaan van andere faktoren van gewichtigen aard slechts een ondergeschikte rol. Het ging er niet om, dat de Duitsche pantserwagens in zoo kort moge lijken tijd Moskou zouden bereiken om aldus een propaganda succes te oogsten, doch het ging om veel beiangrijkers en wel om de reusachtige strijdkrachten der Sovjets zoo vernietigend mogelijk te treffen. Dat kon men niet met de inneming van Moskou bereiken, doch slechts op den weg dien het Duitsche leger totnogtoe onder zijn geniale leiding gegaan is, namelijk door een reusachtig maneuver in steeds nieuwe omsingelingen leger na leger, strijdkracht na strijdkracht af te zonderen en in te sluiten waarna dan de tegenstander voor de vraag stond zich ofwel, gezien den hopeloozen toestand, over te geven, ofwel zich door de Duitsche wapens te laten neervellen. Dit streven, om de Sovjet-krachten zónder ophouden te vernietigen, heeft totnogtoe de gebeurtenissen aan het Oostfront gedikteerd. Door machtige aanvallen hebben eerst de Duitsche divisies geweldige bressen in de gelederen der Sovjets geslagen, daarna door zwenkingen naar links en naar rechts den tegenstander omsingeld en in talrijke groepen samenge drongen. Tengevolge hiervan was het vanzelfsprekend dat na den ge- weldigen opmarsch der eerste week een minder progressieve, maar juist 'daarom des te doelmatiger zuiveringsarbeid begon, die tot doel had in de uitgestrekte gebieden die bijna overeenstemmen met de oppervlakte van D»jitschland na Versailles, geen enkelen ingesloten Sovjet te laten ontkomen. Deze gevechten waren voor de Duitsche soldaten niet alleen hard we gens de taaiheid van den tegenstander, die zich onder den invloed van de Sovjet-propaganda wanhopig weert, maar ook wegens de moeilijk heden van het terrein. Het Sovjet-paradijs heeft, zooals men weet, noch behoorlijke steen wegen, zooals in Midden-Europa, noch een geregeld verkeersnet, kent nauwelijks spoorwegen en vormt met zijn wouden, moerassen en veld wegen aanzienlijke hindernissen voor den Duitschen soldaat. Zie verder vorige koloc*

De Volksstem | 1941 | | pagina 1