LOUTERING De benuttiging van den oogst van n iet- vroege aardappelen Wat de Gouverneur van de Nat. Bank verklaart Sport ZONDAG 27 JULI 8c NA PINKSTEREN (Susccpimus). Gloria. Ged. H. Pantaleon 3e Geb. A cunctisi Cred. Pr. H. Drievuldigheid. Gent Ie Gedachtenis H. Christina. Brugge le Gedachtenis Octaafdag Kerkwijding. Vespers van den Zondag. Ged. HH Nazarius en Gezellen suffr. Groen. MAANDAG 28 JULI HH. NA ZARIUS, CELSIUS. V1CTORIS 1 EN INNOCENTIUS (Intret). Gloria. Ge beden 2e «A cunctis» 3e naar keuze. Rood. Requiem en Votiefmissen toegelaten. DINSDAG 29 JULI H. MAR THA (Dilexisti). Gloria. Gedachtenis HH. Felix II, Simplicius, Faustinus en Beatrix 3e Gebed «A cunctis». Wit. Requiem en Votiefmissen toegelaten In votiefmis laatste Evangelie van Ste Martha. DE WEDEROPBOUW VAN OR- VAL Ten voordeele van den weder opbouw van de Abdij van Orval, wordt een bijzondere postzegel «Orval 1941 uitgegeven in de «Reeks der Kunsten De afstempeling heeft plaats op den eersten dag der uitgave in het postkan toor der abdij. Gezien de menigvuldige aanvragen en daar het aantal bladen rnet de 12 postzegels zeer beperkt is, zal de in schrijving binnen korten tijd moeten gesloten worden. Men kan nog tijdelijk inschrijven te gen 60 frank op postcheckrekening nr. 310.07, «Bladen met de volledige reeks postzegels Orval». Groenstraat, 9, Antwerpen». DE LEENING BRACHT 2.5 MIL LIARD OP De inschrijvingen op de schaikistcertifikaten 3 1/2 t. h. op vijf jaar, die op 15 Mei geopend waren ge worden, weraen Dinsdag afgesloten. Zij bcloopen 2 1/2 milliard frank. De Hoofdgroepeering Aardappe len kondigt de bepalingen af inzake de benuttiging van den oogst der niet- vroege aardappelen. De hoofdbepalingen er van zijn Art. IIn afwachting dat de rooi- ingsdatum van niet-vroege aardappe len wordt vastgesteld wordt de Centra le Aardappelen» er toe gemachtigd de rooiing te bevelen van de hoeveelhe den die noodig zijn om de behoeften van het land in aardappelen te dekken, tot het einde van de raptsoeneeringspe riode Augustus 1941. Art. 2. 1. Te. dien einde zal de Centrale Aardappelen» leveringsbe velen richten tot bepaalde gemeente besturen. Deze leveringsbevelen opge steld volgens model bijvoegsel 4 var het besluit van 5 Juli 1941 gelden als bevel tot rooiing. Elke levering zal vergezeld zijn van onderrichtingen betreffende de te rooien oppervlakte en de te rooien va riëteit en de verplichte opbrengst per are. 2. Onmiddellijk na ontvangst van dit leveringsbevel duidt het gemeente bestuur de leveringsplichtige produ centen aan door hun een leveringsbe vel te overhandigen, opgesteld naar het model bijvoegsel 5 van het besluit van 5 Juli 1941. Terzelfdertijd geeft zij hun kennis van de onderrichtingen van de centrale betreffende de verplichte op brengst per are. 3. De producent die vaststelt dat zijn oogst niet de vereischte opbrengst levert, moet onmiddellijk het rooien staken en dit feit ter kennis brengen van het gemeentebestuur. De locale schat tingscommissie doet uitspraak over het geval binnen de acht en veertig uren na ontvangst van de reclamatie van den producent. Indien zij vaststelt dat de werkelijke opbrengst het vereischte cijfer overtref.', wordt de hoeveelheid welke dit cijfer overtreft in beslag ge- OPBRENGST VAN DE BELAS TINGEN IN JUNI In Juni 1941 heb ben de Rijksbelastingen 915.174.509 fr. opgebracht, tegen een gemiddelde maan- delijksche opbrengst van 805.829.325 fr. in 1938, van 794.025.673 fr. in 1939 en van 680.970.897 fr. in 1940. In Juni 1940 hadden de Rijksbelas tingen enkel 204.141.827 fr. opge bracht, zoodat men thans een verhoo ging boekt met 711.032.681 frank. In de eerste zes maanden van 1940 had men een opbrengst bereikt van 3.903.091.185 fr., terwijl die op brengst over dezelfde periode v. 1941 beloopt 6.039.958.674 fr., wat een verhooging aangeeft met 2.136. 867. 489 fr. In 1940 was de opbrengst van de Rijksbelastingen gedurende het eerste halfjaar beneden de budgetaire voort uitzichten gebleven, namelijk met 1.147.5 1 7.277 fr. in verhouding tot de budgetaire beramingen voor 1941 boekt men thans over de overeenstem mende periode een hoogere opbrengst, namelijk met 252.877.868 fr. GEHEIMZINNIGE STERFGEVAL LEN TE GENTBRUGGE Verleden week hebben wij gemeld dat werd overgegaan tot de lijkschou wing van zekeren Emiel Naessens, die in geheimzinnige omstandigheden was overleden. De dood was toe te schrij ven aan vergiftiging, waarschijnlijk door het gebruik van een zeker na maaksel van sla-olie. Andere leden van hetzelfde gezin waren na het gebruiken van deze olie min of meer ernstig on gesteld geworden. Thans ontvangen wij het bericht dat ook de echtgenoote van Emiel Naes sens. namelijk de 72 jarige Irma Van de Keere, die met dezelfde vergiftigings verschijnselen naar het St Jozefsge sticht te Gentbrugge was overgebracht, aldaar op hare beurt is overleden. De lijkschouwing werd door onderzoeks rechter Van Eeckhoute bevolen. Het parket van Gent heeft intusschen in verband met deze zaak, reeds doen overgaan tot de inbeslagneming van dezelfde olie in verscheidene winkels van het Gentsche. Monsters van deze olie werden aan een scheikundig onder zoek onderworpen. Aan een vertegenwoordiger van het blad Le Soir» verklaarde de hr Al- bert Goffin, de nieuwe gouverneur van de Nationale Bank, dat het zijn bijzon derste taak zal zijn aan de gevaren eener inflatie het hoofd te bieden. Verder zal hij ook medewerken aan den strijd tegen de stijging der prijzen. De gouverneur kan onder meer bin-1 nen de grenzen van zijn bevoegdheid trachten een verbetering te bekomen van den voedingstoestand van het land Hij kan de bronnen van onze clea ring onderzoeken en trachten te beko men dat wij onzen invoer van voe dingswaren mogen vergoeden door de kreaietposten, die door de beweging van onzen handel met het buitenland, onder andere met het Reich, nagelaten zijn. Wat de geldomloop betreft kan ik zeggen, verklaarde de gouverneur, dat zijn ontwikkeling de aandacht gaande houdt van de leiders der Bank. De toename van den geldomloop is enkel toe te schrijven aan de buitengewone omstandigheden van het oogenblik.Men mag niet vergeten dat het beheer van de Schatkist sinds 10 Mei 1940 en he den nog tegenover uitgaven staat, die in gewonen tijd niet bestaan. Over de kwestie van het goud' der Nationale Bank verklaarde de gouver neur Zooals mijn betreurde voorgan ger gezegd heeft op de algemeene ver gadering der Bank, is het goud der Bank, dat ook het goud der ge meenschap is toevertrouwd aan cen trale buitenlandsche banken, waarme de wij bestendige beroepsbetrekkingen onderhouden. Deze banken kregen de toelating dezelfde bewaarmaatregelen te treffen voor het goudbezit van Belgie als deze, die ze treffen voor hun eigen voorraden. Ik bezit geen aanwijzingen over ge beurlijke verminderingen van deze voorraden en ik heb alle redenen om te gelooven, gezien de genomen voor zorgsmaatregelen, dat er geen goud van die voorraden afgenomen is niemand heeft daar trouwens het recht toe. merbeek, nabij de Broekskensstraat, door zekere Neyens en Vervoort. De arme kleine was den schedel ingeslagen zoodal hier een misdaad in het spel is. Het parket van Tongeren werd ver wittigd en stapte ter plaatse af. De uit slag van hun onderzoek wordt voor- loopig geheim gehouden teneinde beter den snooden dader te kunnen ontmas keren. 150.000 RANTSOENZEGELS GESTOLEN TE FAMILLEUREUX In de Waalsche gemeente Familleu- reux is in de lokalen van het gemeente huis eqn uiterst-stoutmoedige diefstal gepleegd. Tijdens den nacht en na een vijftiental deuren te hebben opengebro ken en zoowat dertig sloten te hebben verwrongen, zijn de dieven er in ge slaagd binnen te komen in de bureelen van den bevoorradingsdienst. Daar hebben zij de hand gelegd op 150.000 rantsoenzegels. Zij hebben met de meeste kalmte en koelbloedigheid moeten te werk gaan, aangezien zij niet het minste gerucht hebben gemaakt en niets hebben in wanorde gebracht. Wel integendeel zij hebben zorgvuldig al de voorwer pen die zij hadden moeten verplaatsen tijdens hunne opsporingen op hunne oude plaats terug gezet. Op dezelfde wijze is, nog niet zoo-j lang geleden, een gelijkaardige diefstal j begaan ten nadeele der gemeente Bois d'Haine, waar 30.000 zegels werden gestolen zoodat van zelf de vraag op rijst of men hier met de zelfde stout moedige en behendige kerels te doen heeft. Het verrassende van al is echter wel dat een zoo groote voorraad zegels on bewaakt wordt gelaten in een gewoon lokaal, welke door elkeen kan bezocht worden. STORMVOGELS 0-STADSBED. 3 Scheidsrechter Mr Nichels. De Stormvogels komen onvoltallig op. Ze verliezen den opgooi en slagen er in door een moedig spel aan de Stadsbedienden heel wat last te bezor gen. Nadat Strens tegen de doellat van de Stormvogels gekogeld heeft, ont snapt 1 as en gaat bij de Stadsbedien den hoekschop afdwingen zonder ge volg. Doelman Sack krijgt werk bij de vleet. De Stadsbedienden zijn in een slechten dag en de 20ste min. dient af gewacht om De Meester op voorzet van Cooman den stand te zien openen. On- kans voor de Stormvogels als De Bruyn tegen de lat zendt. Van op de lijn kan Hoebeeck den doelman verras sen 2-0. Rust. Na de poos gaan de eer ste aanvallen uit van de Stormvogels, waarna de Stadsbedienden in de meer derheid komen. Het gaat te veel langs Hoebeeck, die goed bewaakt wordt. Een mooie kans wordt door De Bruyn gemist. Op doorbraak van Hoebeeck schiet deze naar doel en via een achter speler der Stormvogels wordt het 0-3. Met dezen stand komt het einde. 1 O-JARIG KNAAPJE VERMOORD TE GENK Donderdagnamiddag werd de kool mijngemeente Genk in opschudding gebracht door het ontdekken van een vreeselijken moord waarvan een on schuldig knaapje het slachtoffer werd. i Dinsdag 1.1. was de* 10-jarige Ho- molke, van vreemdé Rationaliteit, wo nende Vennestraat, te Genk, denne- knoppen gaan rapen in het bosch. 's Avonds was de kleine, tot groote onrust der ouders niet zonder dat deze evenwel dat het zoo vreeselijk aan was gekomen. Opzoekingen teruggekeerd vermoedden zijn einde werden in de omgeving ondernomen die evenwel tot geen uitslag leidden. Zoo verliepen j de Woensdag- en Donderdagmorgen in bange spanning zonder dat eeni; I licht in deze geheimzinnige verdwijning was gekomen. Donderdagnamiddag kwam eind* lijk klaarte in deze droevige zaak, door het ontdekken van het lijkje van het vermiste knaapje in een sloot, de Stee- DOOR JEE SCHEIRS 27ste Vervolg. Hij voelde wel dat hij niet meer zag het model dat eerst voor hem was als de levende omlijning, de belichaming van gewijden weedom. De wijding was uit hem gevaren en de reinheid van zijn kunstenaarsideaalthans zag hij slechts iets dat hij als man lief had, verlangde. Hij schaamde zi^h over zijn eigen gevoelen, maar 't was machtiger dan zijn wil, en hij zocht echter geen ver weer hij was verliefd, geweldig,harts tochtelijk... Hij rotelde in de v?rftuben en smeet de penscelen ondereen. Hij neep kleu ren op het palet zonder te weten welke. Zijn kunstenaarsvizie en vervoering waren weg. 't Was maar om het andere gevoelen te stillen en zijn zenuwachtig heid te verduiken, dat hij gerucht wou maken en geluid hooren. Doch hoe langer hij naar het koste lijk profiel van haar wezentje loerde, haar wezen dat zóó innig naar den Christus zat te staren, des te meer ge raakte hij van zijn stuk. Feller ging zijn verbeelding aan 't werken, om aldra in haar te zien de incarnatie van alle vrou welijke mooiheid, begaafdheden en ge voel. VOETBAL. KAMPIOENSCHAP VAN AALST Voor het totnogtoe hevig betwist Kampioenschap van Aalst, blijven de volgende wedstrijden te spelen op het plein van Sportkring Volharden Dinsdag 29 Juli, te 1 8 u. 30: Glorieux- Stadsbedienden. Te 20 u. Stormvogels-Opportunist. Donderdag 31 Juli, te 20 u. de eind- wedstrijd die tevens de beslissing moet brengen Red Star-Opportunisten. Zooals blijkt uit de onderstaande rangschikking, hebben nog 3 ploegen kans op den titel Red Star, Opportu nisten en Glorieux Weezenhuis. Om in aanmerking te blijven dienen de Opportunisten en Glorieux, Dinsdag te winnen. Moest een van beide clubs zich Dinsdagavond laten verrassen/dan zou dit tevens de uitschakeling mee brengen. Gansch het sportieve Aalst hunkert reeds naar Donderdag 31 Juli, want dan zal uitgemaakt worden, wie den zoo vurig begeerden titel zal binnen palmen. RANGSCHIKKING Red Star Glorieux Stadsbedienden Opportunisten Krugerszonen Blanke Duivels Stormvogels Rijksarb.ambt Dat ongebreideld gevoelen, wild, ontemmclijk cn driest voortvarend zooals bij alle kunstenaars, wekte in hem een plots verlangen op... Het docht hem dat hij zijn liefde voor haar niet meer missen kon, dat hij zonder haar niet meer voldaan leven zou. Haar leven vloog hem voorbij, haar jeugd en haar zonde, haar huwelijk en haar ongeluk, haar moederschap en haar ar- i moe, en de dood van haar kindje. Om heel dat verleden mocht hij haar niet beminnen, ook niet om haar afkomst. En toch voelde hij, hoe hij tegen alle verstandsredenen en alle sociale be zwaren in, haar liefhad en liefhebben zou, om haar mooiheid, om de koste- lijke eigenschappen die hij in haar ver moedde. Zooals alle kunstenaarsgemoederen, I eens opgezweept, was hij gereed om roekeloosheden te wagen, en verloor hij zijn nuchterheid en beleid, zijn kalmte en werkelijkheidszin... Anna moest de! zijne worden. Het meisje zat nog steeds te staren, stil, getrouw, innig, naar het kruis aan den muur, en verlangend naar 't ende. Ar.ua, 't is gedaan, zei hij plots, j Zoo gauw Ze keek ver rast op, stond recht en kwam nader om te kijken. Maar gij hebt nog niets gedaan 7 't Is nog allemaal 't zelfde van daar straks, er staat nog niets bij! Ze lachte, vriendelijk en half spot tend. Haar vriendelijke lach rinkelde als frisch beiaardgetinkel door zijn kamer en door zijn hart. De zware haren, die als een geweld langs haar wezen en haar hals vielen, de groote, mooie oogen waar een kinderlijke blijdschap in lag, bekoorden hem zoo geweldig. Och, ik schei uit. Ik kan niet wer ken. Ik heb uw hoofd, dat is alles. Het andere is bijzaak, dat kan ik altijd uit werken... Behalve uw hart... dat moest ge mij geven, zei hij hartstochtelijk. Ze deed alsof ze 't laatste niet ge hoord had, en Maar, mijnheer, dan hebt ge me te veel betaald. Ik dacht' dat ge nog een tweeden voornoen zoudt gewerkt hebben en... Had ik het voorop gewe ten, ik had die laatste vijftig frank te rug meegebracht. Och, zei hij, met *n gebaar als was die vijftig frank maar een bagatelle Hij kwam voor haar staan. Ze was bezig heur haar bijeen te knoopen, ze voelde zich ongemakkelijk omdat hij haar jveer zóó vrij stond te bekij ken. In de spieren van zijn gezicht zag ze zenuwachtigheid liggen en iets vlam men in 't licht van zijn oogen. Ze draaide haar oogen weg uit de zijne, en keek naar het doek met haar weemoedigen kop. Ze moest het in zich zelf bekennen hij had haar wezen sprekend uitgeschilderd. Hij liet haar plots staan, ging haastig weg en liep den trap af. Gauw was hij terug, keek haar lief lachend aan en zette een doos op de tafel, twee romers en een flesch.. Anna, zit nog wat aan deze tafel. Ge moet nog een glas wijn drinken eer 6 4 n 2 26 5 10 6 4 0 2 22 8 10 6 4 1 1 18 9 9 5 3 0 2 12 4 8 7 3 3 1 10 8 7 7 1 3 1 9 27 3 6 1 5 0 8 19 2 7 0 6 1 10 35 1 ZWEMMEN. ZWEMCRITER1UM TE AALST Het distrikt Vlaanderen van den K._ B. Z. R. B. laat op Zondag 27 Juli le 3 u. 30, te Aalst, in het Stedelijk Zwemdok, een criterium betwisten, waaraan de meeste jonge elementen onzer Vlaamschc clubs zullen deelne men. Inzet de wisselbeker De Spoor slag». Thans kunnen we mededeelen dat de volgende Clubs van het Distrikt Vlaanderen den Wisselbeker zullen betwisten Kon. Gentsche Zwemvereeniging, Zwemclub Nood Dwingt, St Niklaas, Zelzaetsche Zwemvereeniging, White Star Deinze, Dcndermondsche Zwem club en ten slotte Zwemclub Neptunus zelf, met een volledige bezetting voor alle wedstrijden. De strijd om het meesterschap zal hevig zijn tusschen deze verschillende clubs, die samen meer dan 70 zwem mers in lijn brengen. Een pronostiek uitbrengen ware onbegonnen werk daar alle clubs over flinke elementen beschikken en een inter-clubrangschik- king steeds de grootste verrassingen kan brengen. Wat we wel weten er zal sport van de bovenste plank zijn. Op het programma 200 m. schoolslag beginnelingen 50 m. vrije slag kadetten; 50 m.school slag, meisjes kadetten; 100 m. school slag, dames beginnelingen; 100 'm. vrije slag beginnelingen 3x50 m. wis selslag beginnelingen 4x50 m. vrije slag beginnelingen. Elke club mag niet meer dan 2 zwem mers per wedstrijd en I ploeg voor de aflossingswedstrijden in lijn brengen, i terwijl ieder zwemmer aan niet meer dan 2 wedstrijden mag deelnemen. De verschillende zwemwedstrijden worden besloten met een waterpolo- match tusschen Zwemclub Neptunus Aalst en White Star Deinze. Deze wed strijd telt voor de competitie De Hoop». Dit mooi zwemfeest zal veel volk lokken naar het zwembassin van de Capucienenlaan. VERDUISTERING Zondag 27 Juli: van 21,37 tot 6.uur. Maandag 28 Juli: v. 21,35 tot 6,02 u. Dinsdag 29 Juli: v. 21,34 tot 6,03 u. plezier ge voortgaat en ge zult mij het doen er een koekje bij te eten. Hij schoof haar de open doos toe. Neen, mijnheer, ik dank u, dat niet. En waarom dat niet 7 Als een weerlicht schoot de herinne ring aan het paar «molièrkes» door haar kop, de prijs van haar eerste rein heid... Moesten deze wijn en dit snoep goed misschien haar nieuwe reinheid bekoren 7 Toe, Anna, drink eens, goot de beide romers vol. Neen, mijnheer. Ik dank om het groot loon dat ge mij hebt, en ook om uwe genegenheid dit afscheid... maar drinken doe niet. Dat meent ge toch niet 7 Ja toch. En waarom dat 7 Zijt ge verle- hij gegeven bij gen i Neen, mijnheer, ik dat ik met een fatsoenlijk mensch doen heb. Als ik niet drink is het om dat ik niet wil. Zelfs op een afscheid nog niet 7 Er staat nu volgeschonken. Ik weet het, mijnheer, 'l is onbe leefd van mij, zoo te handelen en te klappen. Maar ik zeg het nog, 't is nut teloos mij te plagen. Ik doe het niet, mijnheer ik dank u voor uw genegen bedoeling. Anna, zij toch niet kinderachtig. Zit wat en laat ons wat klappen. Neen, mijnheer. Laat mij nu naar huis gaan, mijn taak is hier toch af. Ze voelde wat er in de lucht hing, en snakte om hier weg te zijn. En ge wilt geen uurke meer blij ven 7 Ook uit genegenheid voor mij niet 7 Ze bekeken malkaar, hij verlangend verliefd, zij kalm, bewust van haar sterkte. Hij besefte ineens zijn volle moreele minderheid tegenover dat meisje, over welk reeds zoovele levens- schokken gedaverd hadden, maar juist dal besef deed haar nog hooger -klim men in zijn liefde, hitste zijn verlan gen naar haar op. Mijnheer, zei ze, ik zal altijd met dankbaarheid aan u denken. En met genegenheid niet 7... Ik... in zijn stem kwam een vreemd, ge jaagd geluid ...ik ...ik zal, ik kan u nooit meer vergeten... Anna, ik zie u geerne *t Is spijtig voor u, mijnheer, antwoordde ze koud en kil. Anna Hartstochtelijk sprak hij haar naam. ■j Smeekend verlangen lag in zijn oogen, ik maar 't ontroerde of beroerde haar niet. Ze wilde haar levenslijn niet meer leggen langs die der mannenliefde. Dat was haar allemaal idioot klein nu, ba naal en voos tegenover dat ander ver langen uit haar hart... Ze wist noch veronderstelwilde weten of 't gevlam uit zijn oogen eerlijk was of zondig ze verachtte het alleszins. Hij greep haar handje vast, maar ze trok het stil terug. Mijnheer Noem mij Frederik, toe Ze bloosde hard, en 't scheen hem zoo heerlijk mooi. Ze bloosde en er kwam druk in haar oogen, een stonde- ken maar: in dien naam lag al haar voorbije weedom,uit dien naam sprong al haar genotsverachting. Mijnheer, steek die onnoozelheid uit uw kop. Als 't maar is om dat te zeggen, dat ge me hier houdt, is het veel beter dat ge me vertrekken laat Maar mijn liefde voor u is eerlijk Anna... Ik wil met u trouwen. Menschenliefde is nooit heele- maal eerlijk, mijnheer... En zelfs niet als ik u vraag mijne vrouw te worden 7 't Vervolgt. Verboden nadruk. Voor toelating tot opname zich wenden bij den schrij-, i ver*

De Volksstem | 1941 | | pagina 2