ALS WIJ MARIA GROETEN! De Stalin-linie ook in het Zuiden doorbroken Uitgifte van nieuwe postzegels Pransch-Belgisché handelsbetrekkingen Fabricatie en gebruik van saccharine toegelaten Onze Voedselvoorziening Fransche communis ten tot zware straffen veroordeeld De Bezetting van Indochina réeds voltrokken Duitsche troepen oprukkend uit Bessarsble namen 21 bunkers in Bi) Wjasma werd een Russische divisie verslaget DUITSCH LEGER BE RICHT ITALIAANSCH LEGERBERICHT MOSCOU BRANDT' VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. DINSDAG 29 en WOENSDAG 30 JULI 1941. DE VOLKSSTEM XXXXVIII. JAARGANG NUMMER SO Uitgave van de S.M. .De Vooruitga Keek-»* 9, Aalst Handei.se*. Nr J. Van Nuffd Nr. 138559 Beheer en Redactie KaArfraa. 9 Aalst Telefoon 114 Publiciteit buiten bet Arrondissement AALST Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Maxlaan, BrusseL (Slot.) c/ra pro nobis I Bid voor ons. Omdat ge Gods' Moeder zijt en ook de onze, daarom vragen we u voor ons ten beste te spreken. Gij zijt de smeekende Almacht Niets wordt u geweigerd bij uw Zoon..; doe ten onzen voordeele de krachtda digheid gelden van uw gebed en van uw voorspraak. Bekom ons al wat ons ontbreekt... helaas zooveel III Peccatoribus... we zijn arme zon daars... tobbers, de bedelaars bij God., we hebben alleen maar wat Hij ons geeft, en indien Hij ons verlaat... aan ons lot overgegeven... dan ontbreekt ons alles. Zondaars aan het niet... aan de ellende van onze bezoedelde natuur hebben we... wie weet... den last van persoonlijke zonden toegevoegd... en die hebben ons in ongenade gebracht bij God De grootste heiligen spre ken aldus en mogen dit zeggen in waarheid, want de Schriftuur vermeldti elke mensch faalt... omnis homo men- dax... en de rechtvaardige struikelt tot zeven maal 1 Gij de Toevlucht der zondaren, de hoop der hopeloozen... bid voor ons 1 Weer van onze hoofden af de recht vaardige gramschap van uw Lieven Zoon... want wij zalf hebben die ont stoken. Bekom ons genade en verge ving Nunc nul! Moeder van Jezus, het verleden behoort ons niet meer toe. we hebben er, dwazen als we zijn, mis bruik van gémaakt De toekomst behoort aan ons niet i Ze behoort aan God. Morgen wellicht zullen we raeds ver dwijnen van het tafereel van deze we reld... «nunc» bid «nu» voor ons draal niet langer dit te doen; stel niet uit want onze nooden zijn groot ei dringend 1 Nu, in de huidige beproe ving in de ellende yan dit uur.., Dit is het oogenblik van Hen laatsten doorgang van den tijd naar de eeuwig heid... dit is het supreme uur waarop de hel alles op het spel zet om den mensch in 't verderf te storten... dit is het moment waarop de herinnering aan fouten en misstappen den schrik en het afgrijzen in het hart zullen zaaien... de stond waarop de gedachte aan den Al- les-wetenden Rechter ons doet sidde ren. In dit uur is Maria de heldere en blijde ster aan den voor ons zoo zwar ten hemel... In dit uur, Maria, bid voor ons, verdedig ons, alleen het fronsen van uw wenkbrauwen zal heel de hel op de vlucht jagen, zooals dit gebeurde bij uw verschijningen te Lourdes.Neem gij zelf onze ziel in uw zachte maagde lijke handen en draag ze in den schoot der godheid... naar het Licht... de Ruct... de eeuwige jubel I Amen... het weze zoo o genadige o medelijdende Moeder Hoe schoon, hoe verheven dit ziel roerend gebed f Menschen klagen en zuchten Moe deloos laten ze handen en armen los en slap neerhangen f En toch moeten ze er door... en immer vooruit op den soms zoo harden levensweg. Dat ze hart en oogen hemelwaarts verheffen 1 Dat ze hun handen menvouwen... hun knieën plooien tot vroom gebed Stamelt devoot het «Ave Maria» en tracht te begrijpen wat ge zegt en bidt. Maria zal u moed bekomen en troost; want ze heeft een «moederhart» en fijn gevoelig tegenover uw nooden en tekort. Wanneer ge alles mist en niets meer hebt. bezit ge nog het grootste wapei? net gebed tot Maria Pzibuert net <tcna t Begint dadelijk, maar volhardend Bij eiken nood en beproeving gaat tot Maria bidt... her haalt het Wees Gegroet» *e zal niet doof blijven, ze is het nooit 1 Uw leven Moe- bid ten welke ons ter neer drukken, der bid voor ons Et in hora mortis nostrae... en ook voor ons in het uur van onzen dood f... Indien het leven veelal zoo triestig is, dan is de dood datgene wat voor ons het belangrijkste inluidt. In het Staatsblad wordt medegedeeld: Krachtens een besluit van den sekre- taris-generaal van Verkeerswezen, wor den de volgende schikkingen getroffen als gevolg op de wijzigingen aange bracht in de posttsrieven Er wordt een postzegel van 60 cen tiemen, type klein Staatszegel, en er worden postkaarten van 50 centiemen, enkele en met betaald antwoord, inge voerd. De frankeering van de in aan maak zijnde postkaarten zal aangevuld worden door het bijdrukken van een postzegel van 10 centiemen. Er worden ook postzegel» van 2 fr 25 en 3 fr. 25, type koninklijke beeltenis, ingevoerd. Op den postzegel van 2 fr. 50 dezer reeks zal «2 fr. 25» gedrukt worden met opdruk (B). Het mono gram (B) Er worden ten slotte postzegels uitge geven van 5 xentiernen en van 1 frank vervangt den opdruk «gevleugeld wiel» op de waarden gebruikt voor de fran keering der briefwisseling van de Natio nale Spoorwegmaatschappij. Tot hiertoe werd alleen de postzegel van 40 centiemen met dit monogram overdrukt. In overeenstemming met de Duitsche overheid heeft een economische zen ding samengesteld uit de hh. Leemans, sekretaris-generaal ven Ekonomischo Zaken, De Winter, sekretaris-generaal van Landbouw en Voedselvoorziening en Olivier Gérard, direkteur-generaal voor den buitenland.Aen handel bij het departement van EVïoomische Zaken de verzoekingen die ons vervolgen, in l zal Zij zelf zonnig en troostvol maken, de ongelukken en rampen welke ons Jen langs geheime haar bekende, u on- bedreigen... in de droefheden en smar- bekende wegen, zal ze echt moederlijk u verschaffen wat noodzakelijk is voor een gelukkig leven *~1! dood I... Als wij Maria groeten En knielen voof haar voeten, Dan dalen veel genaden Op onze levenspaden. te Parijs met de betrokken Fransche in stanties besprekingen gevoerd over de uitbreiding der handelsbetrekkingen tu|- schen België en Frankrijk. Hierbij wer den dé grondslagen gelegd, voor bespre kingen, die eerlang zullen worden voort gezet. Het Is de eerste maal sinds den oor-i en een zaligen j j0y vertegenwoordigers van de Bel-1 gische regeering besprekingen hadden met Fransche overheden. De hh. Leemans, De Winter en Gé rard zijn Zondagmiddag te Brussel teruggekeerd. enspaaen. DENDERZOON. Volgens een besluit van 22 Juli, af gekondigd in het Belgisch Staatsblad van 24 Juli 1941, besluit welk vanaf deze bekendmaking in werking treedt, zijn de invoer, fabricage, vervoer, be zit en verkoop van saccharine en van gelijkaardige stoffen, alsmede van pro ducten bevattende saccharine of ge lijkaardige stoffen tijdelijk toegelaten. Dit besluit werd genomen omdat in de huidige omstandigheden de suiker bevoorrading van het land ontoerei kend blijkt voor de behoeften van de verbruikers; het tijdelijk toelaten v de fabricage en het gebruik van saccha rine is aldus gerechtvaardigd» In de huidige omstandigheden is het ten zeerste vereischt alles in het werk te stellen om de broodverspilling, hoe ge ring ook, te vermijden. Het beschikba re broodgraan moet tot zijn recht ko men. In dat verband lezen wij in «Han del en Distributie», onder den wekroep, «Bakkers, past op voor de Leng», een en ander over deze zoo gevreesde broodziekte. Bij brood, door de leng aangetast, vertoont het kruim na enkele uren doorgaans twaalf een slijmerig uit zicht. Dat smaak en geur er onder lij den, hoeft dan ook geen betoog. Deze zoo schadelijke mikrobe, wel ke niet te verdelgen is in den oven, zet haar vernielingswerk voort in het brood *»adat het gebakken is en zoolang het niet is afgekoeld tot 20° C. Te dien einde zal men het brood, eens den oven verlaten, zoo 'SDoedig mogelijk laten afkoelen. Breng net in een plaats, waar de temperatuur alles zins lager is dan 20° C. en zeker niet in een vochtig midden. Onzin ware het het brood op te hoopen. Zet het liever los tegeneen aan. Dit zijn dan te nemen voorzorgen met het bewerkte brood, terwijl men alles zal aanwenden bij het bakken, om deze kwaal te voorko men. Wat dat betreft ware het raad zaam bij de deeg wat zuur te voegen. Per 100 kg. meel neemt men b.v. 500 gr. azijn, 150 gr. azijnzuur, of 175. gr. melkzuur. Maak uw deeg vaster op en laat het brood verder goed uithakken.Laat ver der niet na geregeld al het materiaal, dat met het brood in aanraking komt, grondig te reinigen. Moest dan toch, spijts al deze voor zorgen het brood besmet zijn door de Leng, dan zal men het onmiddellijk af zonderen, waarna uw districtleider, na er hem van op de hoogte te hebben ge steld, den Inspectiedienst der voedsel voorziening zal raadplegen, wiens on derrichtingen gij dan dient na te komen In geval van besmetting zal het tot het bakken gebruikte materiaal worden bewerkt met heet sodawater of een an der ontsmettingsmiddel. DE SUIKERVOORZIENING NORMAAL Ten einde alle valsche en ongegron de geruchten den kop in te drukken, herinnert «Handel en Distributie» aan, dat de verdeeling van suiker nor maal wordt voortgezet volgens het vooraf opgemaakt plan. De noodige maatregelen zijn gs- troffen om een geregelde en ononder broken rantsoeneering te verzekeren tot den volgenden bietenoogst, welk* zich eveneens normaal afteekenK VICHY, 27 Juli. Het zeegerecht van Toulon veroordeelde 12 communis ten waaronder een vrouw, die in het leger en onder de Fransche bevolking een demoraliseerende propaganda poog den te verspreiden, tot straffen gaande 5 tot 20 jaar dwangarbeid en tot de in beslagneming van hun eigendom men. Elf andere communisten werden wegens minder zware vergrijpen tot ge vangenisstraffen veroordeeld van 6 maanden tot 3 iaar en het overeenkoms tig verlies vart hun burgerrechten. EEN VOLDONGEN FEIT Volgens de Brüsseler Zeltung meldt, is de vreedzame bezitting van Indochina en van de Indochineesche wateren in de Jongste weken door het Japansche leger en de vloot tot een goed einde gebracht. Voor deze bezetting hadden de Fran sche overheden hun toestemming ver leend. Ze kon worden uitgevoerd in een snel tempo en zonder eenige moeilijk heid. Daarmee heeft Japan zich te weer ge steld tegen de voortdurende en druk kende bedreigingen van de Vereenigde Staten, die in de Jongste tijden maar al te dikwijls tot uiting zijn gekomen bij U. S. A-staatslieden Daarmee ook heeft Tapan bewezen, dat het met daden wil bijdragen tot d» oprichting van een nieuwe ordening In, de Aziatische lsysnsroimt* Naar het D.N.B. verneemt rukte op 27 Juli een Duitsche divisie uit hel Zuiden van Besearabie op tegen de Stalin-linie. In stoutmoedigen aanval werd de sterk verdedigde linie doorbroken. De Duitsche troepen braken den hardnekkigen weerstand der bolsjevisten en namen 21 bunkers, waar onder een zwaar vestingwerk met 7,5 cm. batterijen in. in het meer achteruit gelegen gebied van het centraal -frontgodeelte wer den op 27 Juli Sovjetformaties, die zich in de wouden hadden terugge trokken, door een Duitsche divisie omsingeld en vernietigd. De bolsjevis ten leden buitengewoon zware verliezen aan gesneuvelden en gewonden. BERLIJN, 28 Juli. Ten Westen van Wjasna vernietigde een Duit sche pantserdivisie op 26 en 27 Juli een Sowjetdivisie, die pas uit hol Oosten was aangekomen. In denzelfden sector verwoestte een andere Duit sche divisie 83 Sowjetpantserwagens, die gepoogd hadden door een uitval aan de Duitsche omsingeling te ontkomen. Acht Russische batterijen, die dezen bolsjewistischon uitval steunden, werden eveneens buiten gevecht gesteld. V Hoofdkwartier van den Führer, 28 Juli. De veldslag bij Smolensk nadert zijn met succes bekroond einde. Alle pogingen de vernietiging van de omsingelde Sovjetstrijdkrachten te ver- hinderen, werden verijdeld. In Oekrajina zetten de verbonden troepen ondanks de buitengewone slechte wegen den terugtrekkenden vijand zonder onderbreking achterna. Aan het Finsche front boekten Duitsche en Finsche eenheden, ondank* den taaien vijandelijken weerstand, opnieuw terreinwinst Als vergelding voor de onophoudende luchtaanvallen van Britsche ge vechtsvliegtuigen op woonwijken in Duitsche steden, bombardeerde de luchtvloot tijden» den afgeloopen nacht de Engelsche hoofdstad. Teo W«sten van de U-kromming der Theems werden hevige branden veroor zaakt. Gevechtsvliegtuigen brachten bij de Far-Oer-eilanden een groot vracht schip tot zinken en beschadigden zwaar een ander koopvaardijschip. Aan de Schotsche Oostkust bekwam een groot koopvaardijschip een luchttor- pedotreffer. Noch over dag noch bij nacht werden vijandelijke vliegtuigen boven Duitsch grondgebied opgemerkt. Rome, 28 Juli. Het hoofdkwartier van het leger maakt bekend i In den nacht van 27 op 28 Juli bombardeerden onze vliegtuigen op nieuw het vlootsteunpunt van La Valetta (Malta). In Noord-Afrika deed de vijand nogmaals enkele aanvalspogingea aan het Tobroek-front, doch werd tegengehouden en tot den aftocht ge dwongen. Aan het Solloemfront heerscht artilleriebedrijvigheid. Vijandelijke vliegtuigen deden een nieuwen aanval op Bengazi. In Oost-Afrika heerscht aan beide zijden artilleriebedrijvigheid in den soktor van Walsjefit. Britsche vliegtuigen bombardeerden Gondac. EEN REUSACHTIGE VUURGLOED ALS GEVOLG VAN DEN DUITSCHE N LUCHTAANVAL Het D. N. B. heeft over den eersten grooten aanval van de Duitsche luchtmacht op Moskou het volgende ooggetuigeverslag ontvangen Va£ de schemering tot aan middernacht vlogen Duitsche gevechtsvliegtuigen naar Moskou en bombardeerden de regeerings- en bestuurswijk me| brand- en brisantbommen van zwaar kaliber. Ondanks het feit, dat dé bolsjewisten een geweldig afweervuur onderhielden, was omstreeks mid* dernacht alles rondom het Kremlin een zee van vlammen. Op het vliegv veld in het Oosten heerschte dezer dagen een heele drukte. Deze slag dat wisten allen, die er bij mochten zijn moest zoo zwaar zijn, dat den bolsjewistischen machthebbers eens en voor altijd den wensch naar een herhaling zou vergaan. De ondergaande zon werpt haar laatste stralen over het vliegveld als wij starten voor Moskou. Brandende dorpen, het vuren der zware artillerie, d« lichtspoormunitie der mitrailleurs toonen ons, dat daar beneden bij onze kameraden van hel leger ook in dezen nacht den strijd nietgestaakt wordt. De frontlinie, wel ke wij bij het begin van onzen tocht op onze kaarten hebben aangegeven is op enkele plaatsen al niet juist meer. Onze troepen zijn al weer dieper het vijandelijk land binnengedrongen. Doch dan laten wij de frontlinie met haar branden achter ons en voor ons ligt een groote uitgestrektheid. Op den grond is alïes kalm. Slechts zelden flikkert het licht van een schijn werper op en begint het afweergeschut te vuren. Nog zijn wij te ver va» Moskou verwijderd om ons nauwkeuriger te oriënteeren, doch iedere mi- nuut brengt ons nader tot ons doel. De Sovjet-lucfftafweer wordt steeds heviger. Reeds grijpen, dertig, veertig, vijftig vangarmen in de lucht, flitsen wild en gejaagd door elkaar heen en zoeken en zoeken... Hoe meer wij naderen, des te duidelijker blijkt het dat de kameraderf voor ons geen half werk hebben verricht. En toch is dit alles slechts een begin. Eerst moeten wij ons doel dicht zien te naderen. Het wordt ons door den vijand werkelijk niet gemakkelijk gemaakt. Hier hebben zij alle af weerkracht geconcentreed, welke thans een ware regen van vuur naar ds naderende Duitsche vliegtuigen zendt. Luchtdoelgranaten van alle kaliber leggen hun Echtenden weg langs den nachtelijken hemel af en honderden Schijnwerpers doorboren de duisternis. Thans zijn wij vlak boven het doeL Ond er ons ligt een ware hel. Geheele Installaties staan In lichter laaie een dikke ondoordringbare rook trekt langzaam en traag over da rui - welke door de Duitsche hommen zijn veroorzaakt.

De Volksstem | 1941 | | pagina 1