HERINNERING aan PRIESTERWIJDING DE RESULTATEN VAN DEN VELDTOCHT IN HET OOSTEN Nog de ekonomische telling Hen ontmoeting Rooscv?!t-Chnrchil? Kuip aan krijgsgevangenen Belg. krijgsgevange nen op de terugreis ITALIAANSCH LEGER BERICHT DE RUSSISCHE VERLIEZEN 895.000 krijgs gevangenen 13.145 pantserwagens 10.388 kanonnen 9.082 vliegtuigen DUITSCH LEGERBERICHT Vlaamsche kinderen met verlof in Duilscliland VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK i 1,15 FR. DONDERDAG 7 en VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1941. B XXXXVUIe JAARGANG NUMMER 94 E.tgave van de S.M. De Vooruitgang, Kerkstraat 9. Aalst Handelsreg. Nr 1248 Postchekrekening J. Van Nuf fej Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst Telefoon 114 Publiciteit buiten bat Arrondissement AALST i Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Maxlaan, Btussel. VERJAARDAG 't Was op een zonnigen zomerdag en 't was groote wijding... priesterwijding! En die woorden zeggen alles Ja, 't was de groote lang vertoachte, vurig betrachte dag Men had ze maar een wéinig met aandacht te bekijken... de jonge wijde lingen... om direct te vatten dat een grootsche heilige gebeurtenis ging plaats hebben... dat een subliem offer zich voorbereidde en dat zij zelf offe raars en geofferden zouden wezen. En ze traden vooruit heel statig en traagzaam, zonder ook maar één blik rond zich te werpen... de schouders een weinig gebogen alsof ze nu reeds den verpletterenden last welke een en gel zou doen wijken... op zich voelden wegen. Geheel ingenomen als door een in wendig visioen dat gansch hun aan dacht vergt, rillen ze een oogenblik... bijna zonder het bewust te zijn. Nau welijks gunnen ze 'n blik op de menig te in de kerk ofschoon ze weten dat fa milieleden en vrienden daar vertoeven die met een traan in de oogen trachten de diepe emotie's te lezen op het aan gezicht van hun zoon... hun broeder... hun vriend Hoe majestueus schijnt de tempel... versierd,., opgesmukt voor de groote plechtigheid Hoe heilig... op deze beslissende uren welke hun écho's zul len zenden op gansch een leven... op heel de eeuwigheid, op dit onvergetelijk oogenblik waarop de prins der kerk zijn hand op hun hoofd leggen zal en zeggen Sta op... ge zijt priester voor al tijd... in eeuwigheid Wat echter bij dit indrukwekkend tafereel de ontroering veroorzaakt, ont roering zoo echt, zoo diep... zoo krach tig... niet te vertolken in menschentaal.. is het feit dat ze ontstaat uit het een voudig besef van een der meest aan grijpende mysterie's. Niets is hier om de zinnen te prikke len Sla uw blikken naar de in half duister gehulde hooge gewelven... het machtig orgel ginds verder staat eento nig, verlaten, zwijgend gedurende de langdurige plechtigheid zal geen kunste naarshand het bespelen... ik zeg niet alleenlijk om de rijke gevoelens te ver- heffen... te vermeerderen, maar zelfs niet om ze wat te voeden... en nochtans zoovele indrukken overstroomen het hart van den jongen priester en doen het warm onstuimig kloppen op den dag van zijn eerste H. Mis. Zelfs geen wierook zal branden noch geuren voor het altaar tijdens de cere monie... Geen blauwe wierookslierten zullen hemelwaarts opstijgen, rijk bela den met hun parfums als waren het mystieke vleugelen langswaar de gebe den naar Gods' troon henen varen Neen Hier is het alléén de mensch die naar God gaat in de uiterste koel bloedigheid van een kranigen vasten wil. Die mensch gehoorzaamt niet aan een vluchtig voorbijgaand gevoel... ook niet aan den indruk van een oogen blik, hij gehoorzaamt aan een gedach-J te, aan een verheven idéé, aan een vast- geankerd denkbeeld... en dit blijft al tijd En elke theaterscène zou alleen maar de groote verantwoordelijkheid verminderen van de zware verplichtin gen welke de nieuwe priester op zich neemt tegenover God... tegenover de zielen. Overigens tot wat nut Niets is zoo schoon als de eenvoud zelfs bij 'n grootsche solemniteit. Kijk liever zelf sedert verschillende uren ontvouwen zich de ceremoniën van de wijding in vredige stilte... maar als in een droom waarin de gebeurtenissen snel elkaar opvolgen... staan de uitver- koornen in rei Ze staan daar recht... vast... kranig, bereid om alles af te staan, aan alles te verzaken... het al te geven, te offeren aan God... aan Dien God die sommige harten, vaak de bes te, alléén voor zich wil... zonder ver deeldheid. gansch en geheel En gebiedend verheft zich de stem van den bisschop Procumbant on nes allen plat ter aarde Als één man vallen ze neer... liggen thans uitge strekt op den planken vloer... men zou zeggen vijf lijken rijkelijk, royaal ver sierd gekleed in priesterlijk ornaat. En inderdaad het zijn lijken want ze zijn dood aan de wereld, dood voor al aan hen zelf abneget semetipsum... die Mij volgen wil, verloochene zich zelf (Christus in 't Evangelie) Bo ven hun hoofden ruischen zingend de smeekgebeden De groote litanie waarin men beroep doet op al de heili gen ter hunner bescherming... beroep op de voorgangers in hetzelfde geloof., zij die geleefd hebben en gestreden denzelfden goeden strijd en van wie de heiligheid schitterde en straalde in on- vergaanbaren glans Heilige Maria, bid voor hen; Heilige Jozef, bid voor hen Heilige Petrus bid voor hen Heilige Paulus, bid -. oor hen Heilige Franciscus bid voor hen enz. enz. Welk een heerlijk tafereel waardig van het penseel der grootste kunste naars Rond de gewijden, de menigte diep bewogen en ontroerd, zich vrij overgevend zonder menschelijk op zicht aan de vele emoties welke hun zielen overweldigen... Moeders, vaders, zusters... stil weenend om een zoon,een broeder welken ze voor hen zelf verlo ren beschouwen en dien ze nochtans niet moeten betreuren want hij weet aan Wien hij zich gegeven heeft, toever trouwd aan den Hoogsten Hemel- schen priester en Vriend 1... En boven deze scène het Groot Kruisbeeld met den Christus, de armen wijd opengespreid... de Christus Die de woorden schijnt te herhalen tot de apostelen gericht «gaat... en onder wijst I» Verjaardag... Herinnering !I Toen hoorden we mochten de nieuw ge zalfden schoon, verheven werk ver richten... en boven alle intrigues... bo ven elk gekonkel... boven de ijdelheid van de wereld... boven eiken storm van geest en hart, boven eiken strijd tegen de vijanden van God en van de zielen te leveren soms zelfs met de bes te vrienden... hoog, heel hoog houden de banier van hun geloof en hun ver trouwen in Christus 't Is de verjaardag I... In 't volle le ven... half weg wellicht I... jong zijn nog de krachten en blakend de geest drift... zooals zoovele dappere voor gangers in de reien van Gods' gezalf den met beide handen naar het volk... naar de zielen om ze met vernieuwde krachtinspanning te brengen,., te wer pen in de armen van den Christus. DENDERZOON. Zooals reeds is medegedeeld, werd op 5 Juni het sekretariaat van het am- bacfitswezen en op 27 Juni het svkreta- riaat voor den handel opgericht. Beide diensten hebben thans hun nieuwe lokalen betrokken (sekretariaat van het ambachtswezen Kunstlaan, 23; sekretariaat voor den handel Ste- fanieplein, 10) en vangen hun taak aan namelijk de ordening van het am- bachlswezen en van den handel,met een algemeene telling, omstreeks midden Augustus, van alle industrieelen, han delaars en ambachtslieden. Deze telling wordt gedaan door den dienst voor de statistiek van het minis terie van Ekonomische Zaken, en door bemiddeling van de gemeentebesturen. Al wie handel drijft, een ambacht uitoefent, of een nijverheid uitbaat of bestuurt, is verplicht zich aan deze tel ling te onderwerpen. Dezer dagen zullen politie-agenten of andere gemeentelijke bedienden zich ten huize van de betrokkenen aanbie den, t>m een vragenlijst in driedubbel te overhandigen. Deze vragenlijst is zeer eenvoudig en iedereen zal er zonder moeite kunnen op antwoorden. Enkele dagen later zal deze lijst door dezelfde ambtenaren terug afge haald worden om ze aan .de ministe- rieele diensten over te maken. De aandacht dient gevestigd te wor den op het feit, dat deze telling het be gin is van een grootscheepsche aktie.ter bevordering van den bloei van ons na tionaal bedrijfsleven. Dc gegevens in deze telling verstrekt zullen als basis dienen voor alle maat regelen, die zullen getroffen worden met het oog op den wederopbloei van ons zakenleven. Het is dus in de eerste plaats in het belang van industrieelen, handelaars en ambachtslieden, nauwkeurige en volledige gegevens te verstrekken, zoo niet loopen zij gevaar allerlei mo^lijk- heden in de toekomst te ondervinden bij de uitbating van hun bedrijf. Zware boeten en gevangenisstraffen mogen worden opgelegd. Washington, 6 Aug. (A.l.P.) Volgens de Kanadeesche radio zou Churchill per vliegtuig in Kanada zijn aangekomen ten einde er president Roosevelt te ontmoeten. De samen komst zou plaats vinden op het Kangf- deesche grondgebied van New-Bruns- wick. Het Roode Kruis van Belgie waar schuwt het publiek dat zijn dienst, «On derricht en Ontspanning», 80 Livorno straat te Brussel, op 31 Augustus a. s. boeken naar Belgische krijgsgevange nen in Duitschland zal sturen. Men wordt verzocht de boeken voor de geinterneerden, zonder verwijl, naar dezen dienst te sturen. De boeken die na den 20en ontvan gen worden zullen slechts in September verzonden worden. Voor individueele verzendingen, schrijve men in drukletters op het schutsblad naam en voornaam van den gevangene gevangennummer, nr van het Oflag of Stalag (eventueel nr?. van het Kommando); naam en volle dig adres van afzender. Besmeurde boeken worden niet aan vaard. De Belgische Roode Kruistrein, die tijdens de laatste dagen door de diens ten van het Roode Kruis werd ingelegd om een belangrijk kontingent zieke ge vangenen naar hun vaderland terug te brengen, heeft Dinsdagmorgen het Noord-Station verlaten, met bestem ming naar Midden-Duitschland. Deze trein zal ongeveer 200 Belgi sche officieren, zoowel van het aktief als van het reserve-leger terugvoeren. Zonder onvoorziene gebeurtenissen wordt de terugkeer in de hoofdstad te-i gen het einde van deze week verwacht. 1 Rome, 6 Aug. Het Hoofdkwar tier van het Leger maakt bekend In den nacht van 4 op 5 Augustus heeft ons luchtwapen het vliegveld van Micosia (Cyprus) en in den nacht van 3 op 6 Augustus de zeebasis vein La Valella (Malta) met bommen bestookt In Noord Afrika, aan het Tobroek- front, artilleriebedrijvigheid. Italiaan- sche en Duitsche vliegtuigen hebben de militaire instellingen van Tobroek en Marsa Matroek, alsmede de haven van Sidi-Barani en het vliegveld van Fu- ka aangevallen. Vijandelijke toestellen hebben op Bardia, Derna, Benghasi en Musurati bommen geworpen. Er was lichte scha de. Een doode en 5 gewonden onder de inheemsche bevolking vielen te be treuren. Tijdens de vijandelijke raid boven Cyrenaika, waarvan in het legerbericht van Maandag werd melding gemaakt, heeft het luchtafweergeschut van Ben ghasi twee vijandelijke vliegtuigen naar beneden geschoten. De toestellen stortten in zee. In Oost Afrika waren de woonwij ken van Gondar eens te meer het voor werp van vijandelijke luchtaanvallen. Er was eenige schade aan gebouwen. Twee dooden en 10 gewonden vielen te betreuren. Nabij Volchefit, en aan het Culqua- berl-Joch hebben onze afdeelingen stoutmoedige aanvallen ondernomen, en vijandelijke troepen die onze stellin gen poogden te naderen, met verlies teruggeslagen. Met deze berichten van heden, aangaande de successen aan het Oost front, zijn de in het legerbericht van I I Juli al gemelde totalen van 400.000 gevangenen, 7615 pantserwagens, 4423 kanonnen en 6233 vliegtuigen gebracht op een totaal van 895.000 gevangenen, 13.145 pantserwagens, 10.388 kanonnen en 9082 vliegtuigen. Hiermede zijn resultaten bereikt, die de eigen verwachtingen ten zeer ste overtreffen.Zij kunnen slechts volledig worden naar waarde geschat, indien men in aanmerking neemt, dat de bloedige verliezen van dezen taaien en met verbittering strijdenden vijand verscheidene malen het aan tal gevangenen bedragen. Dc formaties van het leger, van de Waffen-SS en van het luchtwapen hebben tegenover dezen brutalen vijand wat dapperheid en uithoudings vermogen betreft, om zoo te zeggen, bovenmenschelijke prestaties gele verd. Aan de superioriteit van de Duitsche leiding, de onovertreffelijk© wa pens, de uitstekende opleiding en ervaring der troepen, in de eerste plaats echter aan den heldenmoed van den Duitschen soldaat en zijn wapen broeders is het te danken, dat de geweldig gewapende Sovjet-macht kon worden verslagen. Wij dienen nadruk te leggen op de marschprestaties der infanterie divisies, welke, de gevechtsbewegingen in aanmerking genomen, veel meer dan 1.000 km. hebben afgelegd. Het weergeven van de totalen der operaties zijn in dezen omvang slechts mogelijk geweest, op grond van de buitengewone organisatie van den berichtendienst en der verbindin gen met het achterland, alsmede op grond van het feit, dat het mogelijk was reeds heden in het bezet vijandelijk gebied het spoorwegnet haast volledig tot aan de gevechtszone te herstellen. Bewust van zijn superioriteit en overtuigd van de eindoverwinning, staat het Duitsche leger paraat om thans, in een nieuwen sektor, den strijd voort te zetten dien het met een reeks van overwinningen heeft ingezet. DIPLOMATEN VERLATEN MOSKOU. Uit Berlijn wordt gemeld Op vragen van buitenlandsche journalis ten werd heden bevestigd, dat een groot aantal der bij het Kremlin geac crediteerde diplomaten Moskou reeds heeft verlaten. Nadere bijzonder heden inzake de plaatsen waar deze diplomaten zich momenteel bevin den zijn alhier niet bekend. Hoofdkwartier van den Fuehrer, 6 Augustus. VHet opperkommando van de weermacht maakt bekend Over het verloop der operaties in het Oosten, werden vandaag bijzondere berichten medegedeeld. Sterke formaties gevechts vliegtuigen wierpen in den nacht van 5 op 6 Augustus bij helder weer verscheidene tonnen scherf- en tienduizenden brandbommen op Moskou. Voltreffers in fabrieken der vliegtuigindustrie evenals talrijke branden in bevoorradingsbedrijven lieten het succes in dezen aanval duidelijk uit schijnen. Aan de Britsche Oostkust vernielde het luchtwapen een vrachtschip van 6000 Brt. en troffen een anderen koopvaarder zwaar. Andere ge vechtsvliegtuigen bombardeerden in den nacht van Dinsdag op Woens dag met goed gevolg haveninstallaties in het Noord Oosten en in het Oosten van het eiland. Andere aanvallen waren gericht tegen verscheide ne vliegterreinen. In Noord Afrika mislukte in den nacht van 3 op 4 Augustus een nieuw Britsche uitvalspoging uit Tobroek in het vuur der Duitsch-Italiaansche artillerie. De vijand had aanzienlijke verliezen en een aantal gevangenen werden gemaakt. De vijand wierp in den afgeloopen nacht op verscheidene plaatsen van West- en Zuid-West Duitschland, voooral te Karlsruhe en Mannheim, scherf- en brandbommen. Onder de burgerbevolking zijn dooden en ge kwetsten te betreuren. Luchtafweergeschut en nachtjagers haalden acht der aanvallende Brit sche vliegtuigen naar beneden. Van wage de Afd. «De Vlag» Aalst De eerste treinen met kinderen die hun verlof in de schoonste en rustige streken van het Duitsche Rijk gaan door brengen zijn vertrokken. Dank zi# de grootmoedigheid en de aktiviteit van de N.S.V. Nationaal Socialistische Volks- wohlfarht - werden duizende kinderen uitgenoodigd om door Duitsche pleeg ouders verzorgd, een maand van lucht, zon en goede verpleging te genieten. De kinderen der arbeiders die in Duitsch land of Frankrijk werken kwamen eerst in aanmerking. De Vlag-Duitsch-Vlaamsche Arbeids gemeenschap werd met de organisatie belast en liet zich door het Rijksarbeids ambt en de leden van De Vlag bijstaan. Den 12" Augustus vertrekken de kinderen uit het Aalstersche... meer dan 300 jongens en meisjes zullen van dit voorrecht genieten. Nu zijn ze volop bezig met alles zorgvuldig voor te bereiden en de moeders zorgen ervoor dat al wat in verlof meegenomen wordt netjes versteld, gewasschen en gestreken wordt. Onze kinderen die dank zij de milde tusschenkomst van de N.S.V. ook gedeeltelijk van kleeding werden voor* zienzijn gelukkig om het mooi kostuum, de schoenen, den mantel welke ze in ontvangst namen en maken nu de heerlijkste plannen om naar het onbe kende land te gaan. Zij zijn vol ver wachting en de dagen die ze nog van het heengaan scheiden duren veel te lang. Wij die aan de organisatie der reis hebben medegewerkt deelen het geluk onzer kinderen... en durven met zeker heid zeggen dat ze geen ontgoochelingen in, het gastvrije Duitschland zullen op- loopen.... tenminste niet als zij zich zelf vriendelijk, beschaafd en dankbaar tegenover hun Duitsche pleegouders zullen gedragen. Wij zijn de N.S.V. en De Vlag dank baar voor het schoone initiatief I

De Volksstem | 1941 | | pagina 1