NG LOUTER Gemengd Nieuws De Aardappel bevoorrading Om de vleeschvoor- ziening te vezekeren Kindertoeslagen ten bate der niet- loontrekkenden ZONDAG 10 AUGUSTUS. H. LAURtNTlUS (Confessio) Gloria. Gedachtenis en laatste Evangelie van den l Oe Zondag na Pinksteren. Credo. Prefatie H. Drievuldigheid. Vespers van H. Laurentius, Gedach tenis van 10e Zondag. MAANDAG 11 AUG. HH. TI- BURT1US en SUZANNA (Salus cu- tem). Gloria. Ged. van 10e Zondag 3e Geb. «A cunctis». Mis van 10e Zondag (Cum clama- rem). Ged. HH. Tiburtius en Suzanna. Mechelen, Gent, Doornijk H. Gauge- rlcus. DINSDAG 12 AUG. H. CLARA. (Dilcxisti). Gloria. DE TECHNIEK IN DIENST VAN EEN MENSCHL1EVEND WERK. Een menschlievend werk. misschien wel in de huidige omstandigheden het grootste, is wel de aktie van het inter nationale Roode Kruis. Niet alleen op de slagvelden, waar de instelling steeds blijken heeft" gegeven van verheven hu maniteit, maar ook te Genève zelf staat zij in dienst van de menschheid. Zoo bestaat in het centraal bureau voor krijgsgevangenen een reusachtig kaarten register, dat voor ieder krijgs gevangene een afzonderlijke kaart heeft, waarop naast de gegevens over de identiteit zooveel mogelijk alle in lichtingen ingeschreven zijn betreffen de zijn verblijf in het kamp, zijn staat van gezondheid en zijn familieleden, die inlichtingen over hem hebben inge wonnen. 3000 personen zijn werkzaam bij hel in orde houden van de kaarten en het bijhouden van dit reusachtig Werk. EEN KIP MET HAREN IN PLAATS VAN VEEREN. Het blad Narodni Politika» meldt dat een landbouwer te Pokrikau, bij Skutsch (Protektoraat) een 3-jarige hen bezit, die geen veeren maar wel een dik behaard vel heeft.Het dier is overigens normaal en laat. ook voor wat het leggen betreft, niets te wenschcn over. NIEUWE POSTZEGELS IN FRANKRIJK. Binnenkort zal een nieuwe reeks postzegels uitkomen in Frankrijk, met de beeltenis van het Staatshoofd, maarschalk Pétain. De reeks bestaat uit waarden van 1 centiem tot en met drie frank en zal verschijnen in drie verschillende uitvoeringen, naar ontwerpen van drie kunstenaars. In den loop van deze maand nog zal met de uitgifte van den een-frankzegel begon nen worden. VERDUISTERING Zondag 10 Oogst, v. 21,14 tot 6,21 u. Maandag 1 I Oogst,v. 21,12 lot 6,22 u Dinsdag 12 Oogat, v. 21,10 tot 6,24 u. STERFGEVALLEN. E. H. L. Joos. Baccalaureus in de Thomistische Wijsbegeerte, geboren te St Niklaas den 18 Februari 1885, onderpastoor te Berchem (28 November 1911), on derpastoor Je Waarschoot (22 Nov. 1915). onderpastoor op het Klein Be gijnhof te Gent (14 April 1921), proost van de Katholieke Midden standswerken (14 April 1921 21 October 1938), sedert 5 Februari 1924 pastoor van het Klein Begijnhof te Gent, aldaar overleden op 6 Augustus 194 IRequiescat in Pace. (Vervolg van 1ste bladz.) ter beschikking van de aardappelcen trale te stellen. Dank zij dezen maatre gel zal men, in de verschillende streken van het land, een voorraad van 400 duizend tot 450.000 ton aardappelen' kunnen bijeenbrengen, ten voordeelc van de bevolking der groote industri- eele en stedelijke agglomeraties. Deze hoeveelheden die, zooals ieder een kan nagaan, in ruime mate toerei kend zijn om aan al de aanvragen te voldoen, zullen door toedoen van den regelmatigen handel, ter beschikking der verbruikers worden gesteld. PARTIKULIEREN DIE MET EEN LANDBOUWER EEN KONTRAKT SLOTEN WAARVAN -AANGIFTE WERD GEDAAN. Wellicht is het niet zonder nut nader te bepalen welke formaliteiten te ver vullen zijn in de verschillende gevallen die zich kunnen voordoen Geval van den partikulier die met een landbouwer een kontrakt heeft ge sloten waarvan aangifte werd gedaan 'bij de telling van 15 Mei 1941 Deze partikulier mag zich van 4 September 1941 af. naar het gemeen- tebestuur zijner woonplaats begeven en er een machtiging tot levering en ver- voer vragen voor de hoeveelheid I aardappelen welke hij als voorraad wenscht op te doen. Dit dokument zal I hem worden afgeleverd, in ruil van met deze hoeveelheid overeenstemmen de aardappelbons. De aardappelkaar- len omvatten tien aardappelkoepons. die elk een rantsoen van 15 kgr. verte genwoordigen. De ruiling van iedere volledige kaart geeft recht op het ver voer van een hoeveelheid van 150 kgr. aardappelen. De machtiging tot vervoer die door, het gemeentebestuur in drie exemplaren' wordt afgeleverd, wordt door den par-j tikulier aan het gemeentebestuur van den zetel der exploitatie van den pro ducent- verkooper voorgelegd. Dit laatste bestuur schrijft er de vereischte aanduidingen in en zet er het gemeen tezegel op. Een der exemplaren wordt door het gemeentebestuur van den pro-! ducent bewaard. Een tweede wordt aan! den producent zelf afgegeven en dient: hem als rechtvaardiging voor dc regel- J matige levering van zijn oogst. Hel der de. eindelijk, vergezelt de koopwaar gedurende het vervoer en geldt slechts! voor den datum voor denwelken het vlrvoer werd vastgesteld. Het gebruik der machtigingen tot vervoer zal na- j tuurlijk gekontroleerd en eventueel be straft worden met de verbeurdverkla ring van de onregelmatig vervoerde koopwaar. PARTIKULIEREN DIE GEEN KONTRAKT AFSLOTEN Geval van den partikulier die geen kontrakt heeft afgesloten of wiens kon-1 trakt bij de telling van 1 5 Mei 1 94 1 i niet werd aangegeven Het staat den partikulier yrij met een landbouwer, die binnen de grenzen van hetzelfde arrondissement woont, een overeenkomst te sluiten betreffende de levering van zijn heelen of gedeeltelij-; ken voorraad aardappelen waarop hij volgens zijn kaarten recht heeft. Hij vervult dezelfde formaliteiten als deze hierboven uiteengezet. Het gemeentebe stuur van de woonplaats van den pro-1 ducent-verkooper moet, op het oogen- DOOR JEF SCHEIFS 32ste Vervolg. 't Wijf stond op en smeet Tavie haar bloes tegen den stoel Anna stond ook recht, bedroefd en met spijt in 't hart Moeder, dat het welga. Ik zal bid den voor u... 't eenigstc dat ik kan doen. En ik zal, verrioeme, vloeken in uw plaats 't Wijf, verblind door haar furie, stak de vuist op, en vertrok haar mond. gereed om een vrceselijken vloek uit te spreken. Anna ging buiten en trok de deur toe van haar ouders huis. Nu was ze voor goed iets kwijt. In dit huizeke zonder liefde, bij deze menschen zon der God, was niels meer te verwachten noch te verhopen. Bidden zou ze, veel bidden, en ze allemaal liefhebben in 't geheim van haar gemoed. Er lag geen kwaadheid, geen wrok in haar, nu ze den tweeden keer uit haar ouders huis ging. Verdriet en com passie had ze met het ruwe mensch dat haar moeder was, en in 't gaan langs den weg bad ze Heer, vergeef het haar, want ze weet niet wat ze doet. IX. In angstig blij verbeiden schoven de blik dat de machtiging tol, levering en vervoer voor goedkeuring jvfrdt voor gelegd, er zich van vergewissen of de woonplaats van den kooper wel binnen de grertzeri van hetzelfde arrondisse ment is gelegen. Ziedaar de samenvatting van de ge nomen schikkingen. NIEMAND HANDELE OVERHAASTIG. Nauwkeurige onderrichtingen zullen aan de gemeenten worden gegeven om precies te regelen hoe er in elk bijzon der geval diént te werk gegaan. Wij meenen dat deze regeling aan elkeen voldoening zal schenken. Zij geeft aan elkeen de verzekering, dat er een goede oogst voorhanden is en dat het noodige werd gedaan om te zorgen dat hij heelemaal aan den man kome. Er dient nochtans nadruk opgelegd, dat ieder van ons een rol te spelen heeft bij de uitvoering van de maatregelen genomen om de voedselvoorziening van gansch de bevolking te verzekeren. Het ware natuurlijk niet verstandig zich door een niet te rechtvaardigen overhaasting te laten aangrijpen. Ver mits de regeling nagenoeg overeen stemt met hetgeen er in vredestijd werd gedaan, beschikken wij feitelijk over meer tijd dan noodig is om ons met de voortbrengers in verbinding te stellen en aaarna het vervoer van onzen voor raad te verzekeren, zoodra de oogst rijp en goed om te bewaren zal zijn. Gaan wij dus te werk zpoals in ge wonen tijd methodisch cn kalm.. Al dus zullen" wij dan, vermits de oogst toereikend is, de voldoening hebben gedurende de komende maanden over ons volle rantsoen te kunnen beschik ken. De Landbouw- en Voedingskorpora- tie deelt mede De Hoofdgroepeering uVee, Vleesch en Bijprodukten heeft de noodige schikkingen getroffen, om sedert de nieuwe rantsoeneeringsperiode, die in gegaan is op 5 Augustus, aan eiken vleeschhouwer, bij uitzondering, een extra hoeveelheid vleesch toe te ken nen. Dit moet aan alle vleeschhouwcrs en spekslagers toelaten een zekeren voor raad vleesch te hebben en hen aldus in de mogelijkheid stellen hun kliënteel van vleesch te voorzien. Deze extra-voorraad, die toegekend wordt, zal niet alleen een vrije gezonde konkurrentie tusschen de vleeschhouwers mogelijk maken, maar tevens zal hier mede alle inschrijving van klanten over bodig zijn. Het is wel verstaan dat de slagers hun kliënteel met vleesch moeten voor zien volgens de voorschriften van het rantsoeneeringsbesluit en dus slechts zegels mogen aanvaarden voor de periode vastgesteld in het besluit. In verband met wat voorafgaat is er geen twijfel dat, indien de verbruiker aan den vleeschhouwer zegels aanbiedt, deze laatste het vleesch moet leveren, zoolang hij er heeft. Indien het gebeurt dat de vleeschhouwer een overschot van vleesch heeft, is hij verplicht dit te be waren en in zijn koelinrichting te han gen De vleeschhouwer heeft er trouwens alle belang bij zijn vleesch te verzorgen en daarom zijn koelinrichting in wer king te stellen J dagen voor Anna voorbij. Irma was haar vertrouwelinge geworden en alle bei de meisjes hadden zoo'n stil, innig plezier om maar altijd opnieuw te klap-1 pen over 't bedrijf van de nonnen, over ft heerlijk genot van hun opofferend leven, over de ongekende dingen uit de verre missielanden. Alle dagen verwachtte Anna de blij de mare uit 't gasthuis. De dagen gin gen heen maar de ontgoocheling van eiken avond werd de nieuwe hoop van eiken morgen, en "t vertrouwen en de geestdrift om een aanlokkelijk nabije leven, bleven als een gestadig geluk in haar groote, klare oogen liggen. Maar, zei Rommelie tegen Anna terwijl ze met schofjijd aan tafel, zaten, gij ziet er mij alle dagen zoo', welgezind uit En onze Irma ook Ge; zijt zeker iets van zin allebei Waarom dat, Rommelie Hei, 't is precies alsof ge malkaar' niet meer misken kunt F Alzoo 'n gefe- zel en 'n gegiechel (Jen heelen dag door Dolf heeft ook al gezeid dat onze droge Irma ons Tinne nog den baard zal afdoen. Ik weet het! riep Tinne, wat ze van zin zijn ze gaan alletwee nonne worden Anna en Irma bekeken malkaar en lachten. Ha, 't is zeker daarmee dat ge alle twee dagelijks te communie loopt? Dat is niet af te keuren, en *t is beter alzoo dan anders... En is dat waar, An na, heigeen Tinne zegt Ik hoop toch dat het zal waar heid worden, Rommelie. Maar dat is toch niet serieus ze ker Waarom niet En waarom en zou dat bij Irma ook niet serieus zijn Wel, ge hebt gelijk, zei Dolf. Dat onz' Irma maar meetrekt, moeder, dat is groot profijt aan de bo terhammen riep Tinne. Ze schoten allemaal in een lach, en zij en hadden Stan niet gezien, die al zuchtend van de straat kwam geloopen met groot nieuws in zijn oogen. Rommelie, die alles zag, bekeek hem van onder tot boven om te zien of er weer iets gescheurd of kapot was en, opspelens gereed Waarom hebt ge nu weer alzoo geloopen Weeral gevochten zeker Ze hebben Fons daar weggedra gen, antwoordde de jongen verdaan, en hij is dood, zeggen ze. Wat voor ne Fons Ze beke ken hem nieuwsgierig, maar de jongen haperde om iets te zeggen en keek met bange oogen naar zijn moeder en naar Anna. Is 'l mijn vader vroeg Anna, ineens gekweld en verschrikt. Ja 't, zei de jongen. Anna sprong recht, bleek en ge jaagd. Nu moet ik naar huis, zei ze. Hoe is dat gekomen vroeg MARKTKOOPLIEDEN OPGEPAST! Dc wet van 10-6-37 verplicht ieder een die voor eigen rekening werkt (het zij als hoofd-of als bijberoep) aan te sluiten bij een Onderlinge Kas voor Kindertoeslagen, waaraan de gewenschte inlichtingen moeten verstrekt en de voorziene bijdragen moeten betaald worden. Degenen met kinderen ten laste, welke nog schoolplichtig zijn, kunnen dan ook van de kindertoelagen genieten. In algemeenen regel mag de aanslui ting bij een of andere Onderlinge Kas, volgens vrije keuze en goeddunken van den onderworpene geschieden. Het is echter wel verstaan dat de onderworpe ne lijdig, volgens de wettelijke voor schriften, zijn keuze moet doen, zooniet maakt hij verplichtend deel uit van het officieel organisme daartoe opgericht, wat dan ook verscheidene nadeelige ge volgen met zich sleept. Er valt nochtans op te merken dat er aan dezen algemeenen regel van vrije keuze uitzondering gemaakt wordt, voor enkele bev>epen, waarvoor het oprichten eener bijzondere Onderlinge Kas noodzakelijk werd gevonden. Zoo werd, bij voorbeeld, bij Koninklijk Be sluit van 24-7-39 een Speciale Onder linge Kas opgericht voor 1de diamantnijverheid en diamant handel 2. de binnenscheepvaart en het slee pen 3. de handel of de ambachten van rondtrekkenden., de marskramerij en de beroepen qitgeoefend door het ker misvolk. Wij weten bij ondervinding dat er veel twijfel en v</.warring bestaat bij de personen die tot een dezer drij hooger- fenoemde nijverheids-of handelstakken ehooren, nopens hunne verplichtingen inzake aansluiting bij een der betrokken Speciale Onderlinge Kassen. Deze twij fels en verwarring worden bij sommige belanghebbenden nog verscherpt door het feit dat er, in verband met deze kwestie, in sommige middens voorbarig geruchten worden verspreid die, naar onze meening, niet overeenstemmen met de wetsbepalingen die op het huidig oogenblik van kracht zijn. Daarom achten wij het niet van belang ontbloot hierover eenige toelichting te laten vol gen. Zijn verplicht aan te sluiten 1° bij de ((Speciale Kas voor Dia- mantnijverheid-en Diamanthandel)) al dc personen die tot deze beroepen be- hooren, op voorwaarde dat ze niet waren aangesloten bij een Onderlinge Kas vóór 3 I -7-39. 2° bij de Speciale Kas voor Binnen scheepvaart en het Sleepenal de per sonen, zonder uitzondering, die tot deze beroepen behooren. 3") bij de -Speciale Kas voor den Handel of de Ambachten van rondtrek- kenden, de marskramerij cn de beroe pen uitgeoefend door het Kermisvolk» de personen die behooren tot een dezer beroepen, dit wel te verstaan voor zoo veel ze tegelijker tijd geen gevestigde handelaars zijn. Er bestaat dus geen twijfel nopens de verplichte aansluiting bij de Speciale Kas Nr 3 voor de leurhandelaars die van deur tot deur of op den openbaren weg koopwaren aanbieden, vermits de ze personen volgens de politie óp dert" handel, ter zclfder lijd geen gevestigden handel mogen drijven, alsook voor d« foorreizigers. De verplichte a?nslu"'t.'ng bij de Spe ciale Kas bestaat echte,- n»ei voor de marktkramers, die te zclfder tijd een gevestigden har del (winkel of groot handel) hebben en w.'j zij» de meenjig toegedaan dat, voor zoover er nader hand bij Besluit of reglement r'ot an ders over beslist wordt, de vrijheid om bij een Onderlinge Kas na?r keuze aoc te sluiten voor hert n et ken betwie4: worden. Of het hco^dt creep vrr» den belanghebbende winkelier of marktkra mer is heeft c.r. in dit opzicht geen be lang. Advies van den Centralen Rechtskundigen Informatiedienst van het Coördinatiecomité ter uitvoering der wetten van 4-8-30 en 10-6-37 Wij vestigen dus dc bijzondere aan dacht der marktkooplieden, die in dit geval verkeeren cn reeds regelmatig aangesloten zijn, dat ze niet van Ka: moeten veranderen en dat ze voorloopig enkel en alleen moeten gevolg geven aan het verzoek om inlichtingen of om betaling vanwege cie Onderlinge Kut waarvan ze regelmatig lid zijn. In geval van aanmaning vanwege de Speciale Onderlinge Kas Nr 3 is het geraadzaam zich eerst in betrekking te stellen met de Onderlinge Kas waarbij ze reeds zijn aangesloten, dewelke hun dienaangaande alle gewenschte inlichtin gen zal verstrekken. Naarmate er nopens deze aangelegen heid nieuwe onderrichtingen zullen ver schijnen, zal er hiervan bericht gegeven worden. ZWARE BOTSING TUSSCHEN TRAM EN VRACHTAUTO TE MELSBROEK Donderdagochtend heeft er zich te Meisbroek, op de baan Brussel-Haacht een zwaar verkeersongeval plaats ge had. Een auto met aanhangwagen geladen met gerst kwam de Machelschestraat uitgereden en wilde de richting van Haacht inrijden. Op dat zelfde oogen blik kwam er een tram aangereden in de richting van Haacht. Alhoewel de wattman, Verlinden, al les te werk stelde om zijn voertuig tot stilstand te brengen, slaagde hij hierin niet. De slag was verschrikkelijk en de auto werd door den slag aan den kant van de baan geduwd, terwijl de aan hangwagen van den auto vervolgens op de aanhangwagens van den tram te recht kwam. Hier werden ook al de rui len aan stukken geslagen, alsmede de banken versplinterd. Onmiddellijk daagde er hulp op en werden de gekwetsten uil hun netelige» toestand gered. Politie, geneesheeren en aulo-ambu- lantie werden telefonisch verwittigd en verschenen onmiddellijk ter plaats, om de gekwetsten de eerste zorgen toe te dienen alvorens men ze naar het gasthuis te Vilvoorde zou overbrengen. De autovoerder en zijn begeleider werden zwaar gewond, alsmede nog een 20-tal andere reizigers, maar deze minder erg. Ze konden na de zorgen ontvangen te hebben huiswaarts keeren Het verkeer werd door dc ontsporing tijdelijk gestremd en het dient gezegd dat het hier een wonder is dat er geen dooden te betreuren zijn. De schade is zeer groot en de tram en auto en aan hangwagen dienden weggesleept te worden. Rommelie haar jongen uit. - Van de stelling gevallen. En hebt ge hem gezien Ja 'k En droegen ze hem Ja- En wie zei dat hij dood was 't Volk. Angstig had Anna geluisterd en was dan gauw weggegaan haastig en snel naar huis. Ze liep algauw te Wiezeke's binnen om de droeve mare te vertellen, en om te zeggen dat ze er naartoe ging. Juist kwam de bode binnen met een brief ze keek naar het schrift en verkende de hand van zuster Agnes... een schok ging door haar lijf. Doch ze stak den brief op zak cn liep voort naar haar ouders huis. Onderweg deed ze hem open, ze kon niet wachten ze overlas hem met een gauwte ((Mijn lieve Anna, Hoera God zij lof en dank. Ge kunt komen van morgen af en Irma ook. Wij hebben veel genoegen beleefd aan uw brief van verleden week en wij zien met veel ongeduld onze twee postulanten te gemoet. Vertoef niet te lang, hoor! Ik! zal waarschijnlijk maar in November naar China kunnen vertrekken; weeral een spijtige uitstel, maar wie weet of God het zoo niet schikt om u ook laten mee te gaan Ik denk dat er voor u minder bezwaren zullen zijn dan voor een van onze jongere zusters. Hoera en God lof en eer Uw beste vriendin in J.C. Zuster Agnes. Hoe vreemd, de dingen van 't leven! Droefheid en blijdschap kwamen te ge lijk verrassend afgebold. Hoe wonder baar, en hoe tegenstrijdig soms, de din gen op één dag Geluk en ongeluk, verdriet en vreugde.. Heb dank, o Heer, voor alles... En Iaat vader niet sterven zooals hij geleefd heeft. Ze kwam door de straat; vrouwen stonden bijeengetroppeld over 't onge luk te klappen, over 't gebeuren er van, over de gevolgen, en over al wat in hun vrouwenwijsheid opdook. Ze keken An na aan en knikten genegen goeien dag, maar Anna zag noch hoorde het en haastte zich om binnen te zijn. 't Was stil in huis. Uit de kamer klonk gepraat en luid misbaar van haar moe der. Ze ging binnen. De dokter stond er en ze hoorde vader ellendig kreunen van de pijn. Het beroerde haar en het sneed door haar hart want ze voelde hoe ze vader, hoe ze moeder, hoe ze hen allemaal liefhad. Ze keek den dokter aan, en moeder ciic ze weenen zag den eersten keer van haar leven. Mijnheer, vroeg Anna zacht, hoe is 'l met vader Hij trok zijn schouders op Nogal ernstig. Hij is inwendig ge vaarlijk gekneusd *t Was algelijk een ontlasting voor haar vader leefde nog, en ernstig ge kneusd was nog niet dood. Dus, vrouw hernam de dokter het onderbroken gesprek met dc moe der, doe zooals ik u gezzegd heb. Ge kunt snel iemand zenden achter 't medi cament... en wat het andere betreft, ik heb u mijn meening gezegd: zoo ge hem wilt laten berechten 't is hoog tijd, want ik voorzie verwikkelingen. ('t Vervolgt) Verboden nadruk. Voor toelating tot opname zich wenden bij den schrij-

De Volksstem | 1941 | | pagina 2