LOUTERING Gemengd Nieuws Telling v. Nijverheid Ambacht en Handel Terugkeer van Belgische onderdanen Dé geldigheidsduur der kleederkaarten Het Uitvoerverbod v. Aardappelen en Groenten uit Oost-Vlaandéren Onze Aardappel voorziening VR1JDAC 1 5 AUGUSTUS O. L. VROUW-HEMELVAART Gaudea- inus Gloria. Credo. Prefatie "In As- •umptione». Vespers van O. L. Vr. Hemelvaart. Ge dachtenis H. Joachim. Wit. ZATERDAG 16 AUGUSTUS H. JOACHIM (Dispersit). Gloria. Credo. Prefatie «In Assumptione, DE VISCHVERLOVEN IN 1940 Het totale aantal in 1940 afgeleverde vischverloven bedraagt 74,763 voor een waarde van 1.796.864 frhetzij een vermindering van 48.201 op het aantal verloven van 1939 en een verlies voor de schatkist van 1.781.738 fr. Het aantal vischverloven werd onder verdeeld als volgt Prov. Antwerpen 11.428 verloven 274.118.50 fr.Brabant 8.472 ver loven. 219,617 fr.Oost-Vlaanderen 5.841 verloven. 142.409 fr.; West Vlaanderen 5.928 verloven, 142.155 fr.; Henegouwen: 8.236 verloven, I 88.87 1.50 fr.Luik 19.078 verloven, 498.324,50 fr.Limburg 3.486 ver loven, 116.318 fr.Luxemburg 5.704 verloven, 122.708 fr.; Namen: 6.234 verloven, 166.320,50 fr., in het geheel 76.407 verloven voor een bedrag van 1.867.396.50 fr., waarvan men moet af trekken 1.644 vischverloven welke ver nietigd of vervangen werden, hetzij voor een bedrag van 70.532,50 fr. HUWELIJK BIJ VOLMACHT TE OUGREE. Voor oen h. Cornet.bur gemeester te Ougrée, is het huwelijk bij volmacht gesloten tusschen den h. Jules Btrlier, thans krijgsgevangen in Sta- lag 2 B, in Duitschland. en mcj. Elisa beth Geeraard, uit Ougrée. De afwezige was vertegenwoordigd door zijn schoonbroeder, de h. Doyen. WALVISSCHENBIEFSTUK. - De laatste weken zijn er voor de Noor- sche kust vrij veel walvisschen buit ge maakt de totale vangst wordt op meer dan een milliocn kilo geschal en dit heeft ae vleesch-situalie althans plaatselijk eenigszins verlicht. Want men weet dat walvisschen geen visschen zijn, maar zoogdieren en walvisschen vleesch doet, indien het goed is klaar gemaakt. niet voor rundvleesch onder. Walvisschcntong is volgens de kenners een bijzondere lekkernij en de kellners van de Oslosche rAtaurants kunnen hun gasten met een gerust hart den wal visschenbiefstuk aanbevelen, die daar zoo nu en dan op het menu staat. Ge durende eenigen tijd heeft men in de Noorsche hoofdstad ook gerookt wal visschenspek kunnen krijgen, dat Ba lena-bacon gedoopt was en naar der smaak het midden hield tusschen echte bacon en gerookte zalm. EEN ZELDZAME GEBEURTENIS TE HECHTEL. Zondag j.l. had te Hechte I een zeer zeldzame gebeurtenis plaats. In de parochiekerk had een doopplechtigheid plaats van het zoon tje van den h. Jan Deckers. De peter, die het kindje vergezelde, heet eveneens Deckers; de meter heet Deckers en de E. H. Kapelaan, die het kindje doopte heet eveneens Deckers. Doch ze zijn geen van allen familie van elkander. Voorwaar, een zeldzaam toeval. VERDUISTERING Vrijdag 15 Oogst v. 21,04 tot 6.29 u Zaterdag 16 Oogst v. 21,02 tot 6,30 u. Er zal op 15 Augustus 1941 een al- gemeene telling gehouden worden van alle personen die als patroon, hetzij al leenstaand en zelfstandig, hetzij als on- dernemings- of inrichtingshoofd, een bedrijvigheid in de nijverheid, het am bachtswezen of den handel uitoefenen. Onder deze telling vallen insgelijks, wat bovenbedoelde bedrijvigheid be treft, de hoofden zoowel van buiten- landsche of koloniale ondernemingen en inrichtingen, waarvan de zetel op welkdanige wijze in Belgie gevestigd is, als van Belgische ondernemingen en in richtingen, afhangende van openbare besturen. Land-, tuin- en boschbouw vallen buiten de toepassing. De telling wordt gedaan bij middel van een formulier, door de betrokkenen in driedubbel exemplaar ingevuld. De burgemeesters zullen voor 18 Augustus 1941, onder het gemeente- personeel en speciaal onder de plaatse lijke politie, tellers aanstellen in vol doende aantal om den snellen gang der verrichtingen te verzekeren. Ieder teller moet voorzien worden van een benoe mingsbrief. De tellingsverrichtingen dienen aan te vangen op 25 Augustus 1941 en be- cindigd te zijn op 6 September 1941 en aan hel publiek ter kennis gebracht door middel van aanplakbrieven. De aangiften worden door de tellers ingezameld in de woonplaats van den aanvrager. De inlichtingsplichtigen, die op 7 September nog niet bezocht wer den door den teller, of die hem de be hoorlijk ingevulde vragenlijst nog niet hebben overhandigd, moeten binnen de vier en twintig uren het gemeentebe stuur hiervan verwittigen. ZOOEVEN VERSCHENEN HET NIEUWE PLAN DER STAD AALST 1941 opgemaakt door hr VAN DAMME, stadsgeomeler. Te bekomen in DE VOLKSSTEM» Kerkstraat 9. in den boekhandel recht over de Sint Martinuskerk, en bij h. Leon VAN DE VOORDE, Gent- sche Steenweg 126, Aalst. Prijs 7,50 fr. UIT ENGELAND Talrijke in Engeland vertoevende Bel gische vluchtelingen wachten sedert maanden met ongeduld op hun terugkeer naar het vadt^land. Thans wordt aan de vrouwen, wier man in België vertoeft, de toelating ver leend, om met hun kinderen, naar het land terflg te keeren. Spijtig zijn de etap pen gedaan door een onzijdig land en het Roode Kruis van Genève, voor den terugkeer der vluchtelingen te waarbor gen, zonaer uitslag gebleven. De Fransche overheden hebben er niettemin in toegestemd de Belgische vrouwen en kinderen aan boord van de Fransche schepen te nemen, die in Fran sche havens stoomklaar zijn, om in En geland landgenooten te gaan halen. Zoo. haast de Duitsche en Fransche overhe den de laatste hand aan de repatrieering der vrouwen en kinderen zullen hebben gezet, zal de terugkeer aanvangen. De Zwitsersche onderdanen bevinden zich in hetzelfde geval. Naar verluidt zal eerlang een besluit van het ministerie van Ekonomische Zaken verschijnen, waarbij de geldig heidsduur van de huidige kleederkaart, die met 1 September 1941 vervalt, ver lengd worden. Wegens omstandigheden zullen de nieuwe kaarten niet tijdig in omloop kunnen gebracht worden. In afwachting zuilen dus de niet-opgebruikte punten der huidige kleederkaart na 1 Septem ber kunnen omgezet'worden. INGETROKKEN DOOR DEN GOUVERNEUR De h. J. Devos, gouverneur a. i. van Oost-Vlaanderen. heeft, gelet op het be sluit van 31 Juli 1941, houdende aan vullende reglementeering voor het ge bruik van den oogst der niet-vroege aardappelen en gelet op het besluit van I Augustus 1 94 I strekkende tot de orde ning der markt van groenten en fruit, besloten het uitvoerverbod voor aard appelen en groenten. uitgevaardigd door zijn besluit van 29 Juli 1941 in te trekken. Dit besluit beteekent geenszins dat de uitvoer van aardappelen cn groenten uit Oost Vlaanderen vrij is, maar wel dat de uitvoer van aardappelen en groenten uit Oost Vlaanderen valt on der de toepassing van den inlusschen uitgevaardigden algemeenen regel. DOOR SCHEIR5 HOEVE BIJ KLAARLICHTEN DAG GEPLUNDERD TE EVERBEKE In het kleine Waalsche taalgrens dorpje Everbeke, wonen de echtge- nooten Van Lierde-De Bleecker, die er een kleine hoeve uitbaten. Steeneplein, 13. Het huisgezin bestaat slechts uit twee personen. Rond 1 uur 's midoags begaf men zich naar de korenvelden. Om 3,30 u. keerde men reeds terug, teneinde den vieruurboterham te gebruiken. De vrouw des huizes kwam weldra tot de ontstellende vaststelling, dat alle kas sen en laaen omgekeerd waren. Een vluchtig onderzoek liet toe vast te stel len, dat al het voorradige geld verdwe nen was. Dit was enkel een begin,want toen men op verder onderzoek uitging, stelde men va6t, dat niet alleen het geld, doch alle ande ^yoorwerpen en stukken van waarde, alsmede verschei dene stukken vleesch, andere voedings waren, en zelfs kleederen, verdwenen waren. De rijkswacht van Everbeke. die on middellijk verwittigd werd, stelde een eerste onderzoek in, dat echter niet veel aan het licht bracht. Een speurhond zou echter het onderzoek vergemakke lijken. Hij volgde den weg dwars over den boomgaard,door de haag en kwam aldus aan een huisje, gelegen achter den boomgaard. Van hieruit- ging de hond terug langs de straat, naar het huis, ne vens de hoeve Van Lierde gelegen. Die weg werd tot tweemaal toe door den politiehond herhaald. Door de rijkswacht werd er ook tot huiszoekingen overgegaan welke echter nog geen uitslag hebben opgeleverd. VOOR DE VERBRUIKERS DIE NIET IN DE PRODUCTIECENTRA WONEN Het besluit van 31 Juli, waarbij be paald wordt dat alleen de verbruikers die een kontrakt hebben afgesloten met een landbouwer kontrakt waarvan aangifte werd gedaan bij de telling van 15 Mei 1941 zich buiten de grenzen van hun arrondissement mogen be voorraden, heeft een zekere ongerust heid verwekt bij die personen die niet gekontrakteerd hebben en een gemeen te bewonen die niet in een produktie- centrum is gelegen. Voor deze personen weze hier herin nerd dat zekere hoeveelheden aardap pelen, door de hoofdgroepeering Aardappelen bij de landbouwers, die meer dan 20 aren verbouwen, zul len geblokkeerd worden, ten einde de ze voorraden langs den kleinhandel ter beschikking van de bevolking te stel len. De verbruikers zonder kontrakt, die zich niet bij een landbouwer kunnen bevoorraden, mogen ook hun aardap- pelkaarten aan een grossier afleveren, om door bemiddeling van dezen laat ste zich een voorraad aan te schaffen van'ten hoogste 150 kg. per man voor een periode van 10 maand. Wat de bevoorrading van de gros siers betreft, zullen dezen beschikken over de voorraden die ze binnen de grenzen van hun arrondissement kun nen betrekken en over de hoeveelheden die ze van de hoofdgroepeering "Aard appelen als «gedeblokkeerde voorra den», zullen ontvangen. Vooralsnog mogen deze voorraden enkel gebruikt worden voor verkoop langs den kleinhandel. Naar we echter uit bevoegde bron konden vernemen, wordt thans de mogelijkheid onder zocht om aan de groothandelaars de toekving te geven deze "gedeblokkeerde voorraden rechtstreeks aan de ver bruikers te leveren, derwijze dat voor de rechtstreeksche voorziening van de konsumenten niet enkel de voorraden meer zouden in aanmerking komen die de grossiers uit hun arrondissement kunnen betrekken. ARRONDISSEMENT AALST Aaigem, Aalst, Appelterre-Eichem, Aspelare, Baar„degem, Bambrugge, Ba- vegem, Borsbeke, Burst, Denderhou- tem, Denderleeuw, Denderwindeke, Elene, Erembodegem, Erondegem, Er- pe, Erwetegem, Geeraardsbergen, Gij- zegem, Gociveerdegem, Goeferdinge, Grimgem. Heldergem, Herzele, Im- gem, Hofstade, Iddergem, Idegem, Im- pe, Kerksken, Lede, Leeuwergem, Let- terhoulem, Lieferinge, Meerbeke, Mel- dert, Mere, Moerbeke, Moorsel, Neder- j boelare, Nederhasselt, Neigem, Nieu- wenhove, Nieuwerkerken, Ninove, Okegem, Onkerzele, Oombergen, Oor- degem, Ophasselt, Ottergem, Outer, Sint Antelinks, Sint Goriks Oudenhove, Sint Lievens Essche, Sins Lievens Hou- tem, Sint Maria Oudenhove, Smeereb- be-VIoerzegem, Smetlede, Steenhuize- Wijnhuize, Strijpen, Vlierzele, Voorde Waarbcke, Wanzele, Welle, Woud- berchtegem. Zandbergen, Zalardinge, Zonnegem, Zottegem. EEN 28-JARIGE MAN GEDOOD TE ANHEE Zondagavond brak in een herberg te Anhée (Wallonië) twist uil tusschen bedronken verbruikers. De herbergier moest tusschenkomen om de ruziema kers buiten te zetten. De twist liep steeds hooger op en ontaardde ten slotte in een geweldig gevecht waarbij stoelen en flcsschen een woordje meespraken. In den loop van het gevecht werd Georges Paris, 28 jaar, van Anderlues. doodeiijk gewond en overleed een half uur nadien aan de gevolgen zijner ver wondingen. Het parket stapte ter plaat se af cn deed na zijn onderzoek tot twee aanhoudingen overgaan. Hei on derzoek wordt voortgezet. BEJAARDE WIELRIJDER DOOR AUTOBUS GEDOOD TE LOMMEL Maandagvoormiddag, rond 1 1 uur 30, kwam de autobus Willems, welke de koolmijnarbeiders naar Eisden voert in de richting naar Lommei gereden. Ter plaatse genaamd Lijkweg ter hoogte van het huis van Dr E. Maes. kwam de 65-jarige Peter Maes, woon achtig op het gehucht Heuvel, van het j dorp gereden. Naar verluidt zou de fietser in de j hoogte hebben gekeken naar een voor- I bijkomende vliegmachine, waardoor j hij dc autobus niet opmerkte. Alhoc - wel de voerder al het mogelijke deed om den fietser te ontwijken, kwam het tot een felle 'botsing. P. Maes werd erg gewond bij Dr Maes binnengedragen, alwaar hij spoe dig overleea. Een onderzoek werd door de rijkswacht ingesteld. VERDACHT OVERLIJDEN TE OUDEGEM Een inwoner der Stationstraat te Ou de gem, die nevens zijn huis een afdak je staan heeft,-waaronder hij een paar wagens bergt, zag 's morgens een rij wiel legen een der wagens staan. Hij i ging er naartoe en zag op een zijner j wagens het lijk van een man liggen, j Onmiddellijk werden de veldwach- ter en een geneesheer bijgehaald. Deze j laatste stelde vast dal de dood nog maar pas was ingetreden en beproefde zelfs nog de levensgeesten van den on- gelukkige op te wekken door het toe passen der kunstmatige ademhaling en door hel toebrengen van inspuitingen. Niets mocht echter baten. Het stoffelijk overschot werd her kend als zijnde dit van R. Van Hecke, uit Gijzegem. Men veronderstelt dat Van Hecke zich naar zijn werk begaf, toen hij zich onwel voelde en zich waarschijnlijk een oogenblik te ruste heeft gelegd op de plaats, waar men hem gevonden heeft. Een onderzoek is echter ingesteld, om na te gaan wat er juist gebeurd is. 34ste Vervolg. Anna tastte aan zijn voorhoofd en nan zijn handen. Ze greep een spiegel tje van den muur en hield het voor zijn mond ze keek of er nog adem kwam tegen dampen en 'l glas bewase men... Angstig om 't woord dat zou uitgesproken worden keken moeder en zusters haar aan. precies alsof zij, Anna nlleen, kennis had van die dingen. Ze voelde vaders vleesch verkillen, en 't spiegeltje bleef onbewasemd vóór zijn mond. is dood, zei ze ineens. En in den stillen nacht gingen ze al lemaal luid aan 't weenen. Als ze eens opkeken naar hun dooden vader, be gonnen ze opnieuw luider. Komt, zei Anna, laat ons bidden voor vaders zieJ. Ze zette zich op haar knieën en stak haar armen omhoog. Moeder en zus ters volgden haar voorbeeld na vele jaren was 't geleden dal in dit huis nog *j*n Onze-Vader had geklonken. Anna bad een heelen paternoster en *t geluid van haar nabiddende moeder cn zusters klonk baar blij feestelijk te gen aan vaders doodsbed. In aen won derlijken nacht zongen drie zondige' doollevens opnieuw het lied van de gul- den levensreserve Onze Vader, die in de hemelen zijt... In den wonderlijken nacht wentelde vaders dood de male- dictie van dit huis en van deze levens;; schalmeidc het lied van de mystieke vreugde weer hoog en luid door het nieuwe lied... Door dit doodenhuis! dreef een weidsch gebaar van jeugd Nu was alles vergeten en vergeven. Alles wat aan 't voorbije raakte werd vermeden. In de keuken, achter de stoof, zaten ze 't ende van den nacht uit te klappen en den nieuwen dag te ver- 1 beiden. Anna moest alles regelen, en zooals zij het regelde was 't goed. Het was alsof zij alleen 't versland had en alsof haar moeder en haar zusters nu kleine kinders geworden waren die in blij vertrouwen n^ar hun moeder zaten te luisteren. En toen klapte Anna ook van de da-1 gen die komen gingen en van haar ver langen naar rein, opofferend leven. Zc sprak van 't verre land waar mannen en vrouwen gingen slaven en sterven voor den Christus. Ze klapte van hun last en hun zege, van hun ontgooche lingen en martelingen, maar ook van hun geluk, dat andere menschen niet kenden... Koningen onder de vele men schen, koningen die hun rijk gaan zoe ken en die regeeren in 't midden van de vele vijanden... Mystieke menschen- krachten die de zwaarte van Christus* Koninklijk Wee door de wereld dra gen en den vloed van Zijn Levensre- serven over donkere, dolende men- schenrassen doen gulpen. In bewondering zaten ze te luisteren, maar *t bleef een .donker geheim voor moeder en zusters. Zc herkenden Anna niet meer, kenden die wereld, dat leven niet waar ze van klapte eh waar ze naar verlangde. Ze voelden alleen dat het hoog en edel opstak boven de gewone levensploetering, dat het schoon was en begeesterend, en dat Anna boven hen stond, zoo rein, zoo sterk Maar Anna, zei moeder, zoudt gij wel zuster mogen worden, kind Ze zagen met spijt dat ze Anna de den blozen, maar moeder vroeg het uit zuiveren angst cn kommer. Ja, moeder. Voor alle zonde is vergiffenis, en God weet dat ik het eer lijk wil, dat ik het T-echtzinnig meen... Ik wil boeten En ik wil dat ook eens een beetje anders gaan doen, zei Tavie ineens.Van Zondag af ga ik weer naar de kerk, en te biechten en te communie, want zoo'n leven begint me tegen te steken. En ik ook, stemde Marie mee in.. Ge zult van ons geen affronten meer halen. Anna. En ik, beaamde moeder, en ze viel aan 't weenen, ik zweer het... nu zie ik ook langs wat "n kant 't echt ple zier in 't leven ligt... Ik heb leelijk mis daan. en k ben beschaamd als ik er op peins, hoe ik tegenover mijn eigen kind heb gehandeld... Maar, Anna, ge moet mij dat vergeven, kind O, dat is allemaal lang voorbij en vergeten, moeder, zei Anna diep ontroerd, 't Schoonste plezier dat ge mij en u zelf kunt geven is, met alle drie uw woord te houden. Ge zult on dervinden, precies gelijk ik, hoe tevree ge leven zult als ge doet wat een kristen mensch moet doen. Als de klaarte van den nieuwen dag kwam liep Anna gauw naar Wiezeke's en van daar bij Rommelie. Overal bracht 't slechte nieuws versteldheid, maar ook vreugde als Anna van 't an dere klapte, hoe nu alles omgekeerd was thuis, en in vriendschap ging. En, zei Anna tegen Rommelie, wat peinst ge van den brief 7 Ik ben van gedacht maar gauw eens naar het gasthuis te gaan om dit onvoorziene voorval te doen kennen. Wij hebben er gisteren avond ook zitten over klappen. Wil Irma mee gaan Ja, waarom niet Wij dienen ook nog een en ander te weten. We kunnen dan bepalen wat dag we voor goed ko men.... Morgen wordt vader begraven. Goed. Er zullen er 'n stuk of twee, drie naar den dienst komen... Irma Irma riep Rommelie. Irma kwam afgeloopen uit *t achter huis. Ge kunt met Anna nu eens mee gaan naar *t gasthuis. Maar ginder nog niet blijven, zullen Doe maar gauw uw zondagsche kleeren aan. Irma lachte, blij blozend, en ging zich gereed maken. Na tien minuutjes stapten de twee meisje voort door 't frissche gestreel van een nieuwen zonnedag. Wiezeke, we zijn wegl riep Anna DOODELIJK ONGELUK MET EEN GESPAN TE ST GERARD De dienstbode Marcel Collet, uit St Gérard in het Naamsche, was met een gespan aan het station de hh. August Jacuet, vleeschouwer uit Gosselies, en dr Ad. Michaux, eveneens uit Gosse lies, die op bezoek kwamen, gaan af halen. Op het gemeenteplein ging het paard plots op hol en de kar kantelde op een hoop steenen. De h. Jacquet werd op slag gedood, terwijl Collet verscheidene ribben en een arm brak. De derde in zittende werd over gansch het lichaam gekneusd. in 't voorbijgaan, en ze stak de deur open. Waar naartoe —vroeg Wiezeke. Naar 't gasthuis Slim-lachend keken de meisjes 't vrouwke aan. Toch nog niet voor goed, zeker? Neen, wij komen nog eens weer om. Hawel ja, dan kermissen we eerst nog nen keer! En doet ze ginder de komplimenten, dat ik 't naaste jaar ook kom nonne worden. Zeg hun dat ze mij al maar een kappe gereed maken X. Nog nooit was er in 't spreekzaaltje van 't gasthuis zoo'n leutig lawaai ge weest als dien Zondag achternoen van November een gegiechel zooals vrou wen alleen dat kunnen, en dat om het oude Wiezeke. Ik en heb maar twee keeren ge weend in mijn leven, zei het vrouwtje als ze mijn Charel naar 't kerkhof droe gen, en nu, als ik uit mijn huizeke ging. Dat pakte mij. Maar 't en duurde niet lang, want zoo gauw als ik in 't oude- wijvenmagazijn aan de koffietafel zat, en bij mijn soort, was ik vanher aan het lachen.. .Ik ben blij dat ik daar ben, en dc andere zijn nog veel blijder, want nu moeten ze nog ne keer lachen en daar en is geen een meer ziek... Hé, Romme lie? Rommelie lachte en knikte van ja. Anna, hernam Wiezeke, zoudt ge gelooven dat ge. verjuust, 'n pronte nonne zijt Maar, Wiezeke, 't en is nu Anna niet meer, 't is nu zuster Marie-Magda- lena, verbeterde Rommelie. ('t Vervolgt) Verboden nadruk. Voor toelating tot opname zich wenden bij den schrij-

De Volksstem | 1941 | | pagina 2