Koe Mj gansch braaf werd NIKOLAJEF INQENOMEN DE TOESTAND IN FRANKRIJK Het Nieuw Plan der Stad Aalst door Duitsche en Hongaarsche Troepen DUITSCH LEGERBERICHT ITALIAANSCH LEGERBERICHT VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEES HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 ER. SS9BSHE9S DINSDAG 19 en WOENSDAG 20 OOGST 194V Er t* ijftjflr w XXXXVIIIo JAARGANG NUMMER S3 Uitgave vaa de S.IvL uDq Vooruitgang» Kerkstraat 9, Aalst. Handelsreg. Nr 1248 Po*tchekrekenmg J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer- en RedacÜa Publiciteit buiteo het Arrondissement AALST Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Mas laan, Bru&seL Kerkstraat 9 Aalst. Telefoon 114 Hoe hij terugkeerde naar God Maar 't is heel eenvoudig. Luister even Hij was een brave man Ge kent wellicht het kapittel van den braven man Niet doodslaan... zich correct gedragen tegenover iedereen... gaarne dienst bewijzen... de kinderen met zorg opvoeden., bij gelegenheid de begrafe- nisdienst bijwonen van een familielid of vriend, al was het maar tót aan de offerande... voorstander zijn van het recht... eerlijk in alles... geen uitbuiten van niemand... en vooral geen woeker! 't Voornaamste de vrouw een gezellin, nooit 'n slaaf Het is dus niet te verwonderen dat de menschen als ze van hem spreken zelfs achter zijn rug... dit doen met een toon en klank van eerbied in hun stem... Mr N.., oh... oh Ge kent nu den held waarover kwestie. Doch sedert een tijd was zijn oudste meisje geheel eigenaardig tegenover hem. Versta dit goed...: ze sprak bijna geen woord meer... en soms betrapte hij haar... de oogen sterk op hem ge vestigd... en in de blikken een zwijgend maar angstig vraagteeken... Zijn meisje Zijn groote, goede blonde... een en twintig jaar: verstan dig, schrander... geleerd en fel ontwik keld twee diploma's, twee talen... op recht... fier, zelf devoot Dat weet ge nu ook !1 En de groote blonde had de gewoon te elk jaar een gesloten retraite te vol gen Nu echter ging ze niet 1 Het pijnigde de stille moeder... het verdroot den braven vader... Zijn oud- ste was zijn trots... zijn fierheid., een parel van een kind... en hij wist het, dat was ze omdat ze voor alles een meisje was van God het zijn .En op die dagen zette Frangoise haar hoedje op om naar het dispensarium te gaan... Het was 'n schoone dag tijdens het verlof... een dag vol hemelblauw. Laat ge toe dat ik u vergezelle, zei de vader eenigermate gegeneerd. Zeker, heel gaarne zelfs Nauwelijks waren ze buiten op trottoir of het moest reeds van hart. Dan... wat hebt ge tegenwoordig? ge zijt zoo mysterieus... zoo onbegrij pelijk geheimzinnig in alles Waar om volgt ge dit jaar zooals naar ge woonte de retraite niet... samen met uw vriendinnen Sterk keek ze hem aan... beslis? klonk haar antwoord en waarom zou ik die nog volgen -... En hij n/r? een air van profeet maar ik denk dat het u toch nooit kwaad heeft ge daan... wel integendeel. Ik ga niet meer Hij kreeg dit antwoord in volle ge laat... in volle straat... hij wilde alles redden Mag ik weten welk ernstig motief u tegenhoudt Gewis... waarom niet!... Ik ben geen kind meer... Ik observeer., ik denk na... ik trek conclusies uit alles wat ik zie en waarneem. Ik houd niet van voorloopige provisoire waarheden... ik wil geen waarheid van over de halve deur. Ik verlang de «Waarheid» heel kort, hoe ze ook weze... en ik wil met heel mijn hart... uit gansch mijn ziel dit is mijn recht en ook mijn plicht!... j ik begrijp u, antwoordde hij on rustig en gejaagd... maar ik zie niet goed in...!? Ge zult het dadelijk inzien... Ik heb voor u de grootste achting en waar deering... het meest volledige vertrou wen... Ge zijt mijn vader... dit wil zeg gen geloof ik mijn Leider... mijn Be schermer... mijn Licht en mijn Weg Gij zijl het dus die me moet voorgaan! Welnu gij zijt geen man van God... gij erkent hem niet I... V/at weet ge er van Ik wilde wel dat ik u mocht ge- looven Zeg slechts een woord... zeg me mijn kind, ik ben wel christelijk... ik geloof in God... en ik toon het door gansch mijn leven... Ge ziet wel... ge zwijgt... beter zwijgen dan te liegen En daar ge geen christelijk leven leidt... iets wat God en de Kerk een mensch oplegt als het essentieelstê... moet gij ook daar toe zware en grondige redens hebben., gewichtige motieven... hewel 't is om die motieven dat ik er ook aan verzaak. Hij verliet zijn dochter geheel ver bouwereerd, gansch in de war. In wer kelijkheid welke redens kon hij eigen lijk doen gelden om hel goede voor beeld niet te geven Hij wist het zelf niet Misschien alleen wat domme, ellendi ge voorwendsels... zeepballen welke een felle zonnestraal vernietigt. Hij onderzocht zich zelf zooals der het licht van een bliksemschicht bij hevig onweder... en hij bevond zich abominabel, afschuwelijk een enorme ofschoon onbewuste ergernisgever..., iets vond hij als de verdediging van alle la faards... van alle Judassen...: gemak zucht... onverschilligheid..., oppervlak kigheid En daar hij in alles een net en proper mensch wilde zijn was zijn besluit direct genomen. 's Avonds aan tafel in aanwezigheid van zijn vrouw... zijn kinderen... ook van de groote blonde, vroeg hij Is er geen retraite voor heeren dit jaar Zeker antwoordde zijn echtgenoo- te die reeds alles raadde... Pater N.... preekt ze., een redenaar van eerste ge halte.., toekomende zondag begint ze. Dan hernam hij traag maar beslist..., den blik gevestigd op zijn oudste preisje, wijl hij den nadruk legde op elk woord omdat deze laatste het goed vatten zou., «dan ga ik er heen.» Hij ging... gaf het voorbeeld en werd 'n brave man op gansch de lijn... en hij redde zijn dochter uit een gevaarlijke zielscrisis. DENDERZOON. Vichy, 1 8 Aug. Door de bemid deling van de regeering der Vereenigde Staten, evenals door een nota van den Franschen gezant te Madrid aan den Engelschen gezant in de Spaansche hoofdstad overhandigd, heeft de Fran- sche regeering geprotesteerd tegen het feit dat Engeland de Fransche troepen die zich in Syrië bevinden, in dienst wil nemen. De Fransche regeermg doet opmerken dat, in strijd met de bepalingen van het wapenstilstandsverdrag, drukkipg wordt uitgeoefend op de Fransche soldaten, opdat zij zich zouden aansluiten bij de troepen van de Gaulle. EEN RADIOREDE VAN DEN FRANSCHEN MINISTER VAN KOLONIËN VICHY, 1 8 Aug. De Minister van Koloniën, admiraal Platon, hield Zon dagavond een radiorede bestemd voor de bevolking van de overzeesche Fran sche gebieden. Al diegenen, die Fransche koloniale gebieden uitleveren, noemde hij verra ders en wees er op dat spijts bedrieg lijke beloften, spijts drukking en be dreiging slechts een 16e van de Fran sche koloniale gebieden gehoor heeft ge schonken aan de verraders. De minister verzekerde, dat de ver zorging van de levensinteresten en in boorlingen de leidende gedachte zal blijven uitmaken van de regeering. ADMIRAAL DARLAN NAAR PARIJS VERTROKKEN VICHY, 18 AUG. De plaatsver vangende minister-president, Darlan, heeft, naar officieel wordt gemeld, Zon dag Vichy voor een korte reis verlaten. De bestemming wordt niet bekend ge maakt. Men doet alleen opmerken, dat de reis valt in het raam van de ministe- rieele bedrijvigheid van Darlan. In poli tieke kringen neemt men aan dat Darlan naar Parijs is vertrokken. De h. Leon Van de Voorde zal vanaf heden bij nijveraars, handelaars en particulieren hei nieuwe plan der stad Aalst aanbieden tegen den prijs van 7,50 fr. Dit plan, dat zooeven verscheen, is van de hand van h. Van Damme, stadsgeometer. TECHNISCHE SCHOLEN UITSLAGEN. (Vervolg van bladz. 3)] Afdeeling TECHNICI Dipolma met groote onderscheiding: Hendrickx Antoon, Moorsel. Diploma met onderscheiding Van den Berghe Gilbert, Strijpen. Diploma met voldoening Eeman Karei, Aalst. De Moor Jozef, Wetteren. Stoffels Frans, St Genesius-Rode. De Backer Paul, Ninove. MIDDELBARE AFDEELING Eindexamens 4e Voorbereidend Jaar tot het Wetenschapp. Jaar Afdeeling MECHANIEK Diploma met groote onderscheiding: Wambacq Adolf, Esschene. De Roo Remi, St Lievens Houtem. De Pourcq Rufin, Kruishoutem. De Praetere Etiinne, Ronse. Verdoodt Pieter, Eremb.-Terjoden. Diploma met onderscheiding Piens Jan, Wetteren. SIos Etienne# Assche. Roeland Jozef.Erembodegem. Hendrickx Robert, Erondegem. V. Langenhoven Gerard, Aalst. V. d. Eeckhout Jules, Erondegem. Schollaert Hector, Aalst. Coenen Louis, Eelen. Mestdagh Raymond, Dendermonde. De Coninck Edmond, Wanzele. Remaut Jaak, Buggenhout. Vandeven Rudy, Jette. Meys Jozef, Buggenhout. Diploma met voldoening Van Humbeeck Maurits, Gijzegem. Baeyens Willy, Dendermonde. Beek Emiel, Stekene. Labeau Joris, Nederbrakel. Walgraeve Arthur, Aalst. Van Braeckel Roger, Geeraardsberg. Goossens Lodewijk, Bree. Hertsens Jozef, Gijzegem. Meerschaert Robert, Hofstade. De Man Frans, Dendermonde. Colaes Willy. Steendorp. V. d. Wiele Richard, Ninove. Geerinck Frans, Grembergen. De Geest And ré, St Gill. Denderm. Urbain Florimond, St Gill.-Denderm Devriese Raoul, Waregem. V. d. Putte Eugeen, St Lievens-Hout. Geurden Emiel, Genk. Sleebus Robert, Evere. Van de Velde Jan, Opwijck. Van den Berge Frans, Hofstade* Van Assche Oscar, Hamme. Roumieux Edgard, Orsmael. Afd. METAALDRAAIERS, Diploma met voldoening Baeyens Hendrik, Hekelgem. De Vuyst Nestor, Borsbeke. Afdeeling ELECTRICITEIT Diploma met de grootste ondersch.: Coomans Frans, Denderleeuw. Diploma met groote onderscheiding: De Vulder Roger, Heldergem. Bekaert Octaaf, Leeuwergem. De Ridder Albert, Strijpen. Verlé Omer, Welle. Schellinck Stanislas, Aalst. Diploma met onderscheiding i Coppens Louis, Denderleeuw. Waegeman Paul, Grembergen. Bruynooghe Alb. Moeskroen. V. Eeghem Roger, St Gill. Denderm. Van Pollaert Oscar, Lede. De Neve Frans, Denderleeuw. De Cuyper Ferdinand, Opwijck. De Meersman Frans, Esschene. Diploma met voldoening Christiaens Willy, Izegem. Verhellen Antoon, Moeskroen. ('t Vervolgt.)] 1 7 Aug. Het opperbevel der weermacht maakt bekend In Zuid Oekrajina hebben Duitsche troepen, in samenwerking met Hongaarsche formaties, de stad Nikolajef ingenomen, die als vlootbasis en industrie-stad van groot belang is. Door de voortdurende achtervolging ten' Oosten van den Boeg wordt de verslagen vijand steeds meer uit elkaar gedreven. De buit aan oorlogsmateriaal en het aantal gevangenen stijgt voort durend. BIJZONDERHEDEN BETREFFENDE HET LEGERBERICHT. Ter aanvulling op het legerbericht van I 7 Augustus, verneemt het D. N. B. van militaire zijde het volgende Als resultaat van de geslaagde doorbraak van Duitsche en geallieerde troepen naar de kust van de Zwarte Zee, is thans de belangrijke haven en industriestad Nikolajef na bittere gevechten in Duitsche handen, terwijl om de andere havenstad Odessa, nog gestreden wordt. Pogingen der Sovjets om van uit Odessa over zee te ontkomen, heeft het Duitsche luchtwapen door vernietiging van transportschepen voor genoemde stad weten te verhinderen. De Russische troepen wijken thans over een breed front, in de krom ming van den Dnjeper, naar het Oosten terug, terwijl de Duitschers met hun bondgenooten hen voortdurend op de hielen zitten. Bij deze achter volgingsgevechten ten Oosten van den Zuidelijken Boeg, leden de Sovjets opnieuw zware verliezen, door de hardnekkige aanvallen van Duitsche vliegeniers op hun terugtrekkende kolonnes, terwijl de hoeveelheid ^uit gemaakt oorlogsmaterieel en het aantal krijgsgevangenen voortdurend toeneemt. Op de Noordelijke flank slaagden Duitsche gevechtsvliegtuigen erin een belangrijke sluis van het Stalin-kanaal te verwoesten, en dientenge volge de eenige waterverbinding tusschen de Oostzee en Witte Zee zóó te beschadigen, dat deze veel van zijn belangrijkheid inboet. Dientenge volge is voor de lichte zeestrijdkrachten der Sovjets, die zich nog in de Finsche golf bevinden, in de toekomst den terugtocht naar de Witte Zee afgesneden. Tegelijkertijd, met deze successen in het Oosten, gaat in het Westen de afweer tegen Britsche luchtaanvallen ter ontlasting van de Sovjets met hetzelfde gunstige resultaat als totnutoe het geval was, verder, zoodat al leen reeds gisteren de Britten over dag en bij nacht aan de Kanaalkust en bij het overvliegen van het Rijksgebied 26 toestellen verloren hebben. Voor de tien dagen van 7 tot 17 Augustus, bedroegen de Britsche ver liezen in totaal ongeveer 200 machi|:s, dus gemiddeld 20 per dag. Daarmede hebben Duitsche jagers en nachtjagers, afweergeschut en marine artillerie opnieuw het bewijs geleverd, van hun waakzaamheid en trefzekerheid. VERBITTERDE GEVECHTEN IN DEN CENTRAL FRONTSECTOR Berlijn, 18 Aug. Op den centralen sector van het Oostfront kwam het op 1 7 Augustus op afzonderlijke plaatsen tot verbitterde gevechten. De bolsjewisten poogden tevergeefs uit de dreigende omsingeling te gera ken en den opmarsch der Duitsche troepen stop te zetten. Politieke com missarissen dreven de Roode troepen steeds opnieuw in het vuur der Duit sche afdeelingen. Uit vrees in den rug te worden neergeschoten, gaven de Sowjets zich slechtsy zelden over. Demeesten moesten tijdens lijf aan lijf gevechten worden onschadelijk gemaakt. Het aantal gesneuvelde Sow jets overtreft ook hier aanzienlijk het aantal krijgsgevangenen. Het opper- geslagen beneden- het Hoofdkwartier van den Fuehrer. 18 Augustus. V bevel van de Weermacht deelt mede In Zuid-Oekrajina wordt de achtervolging van den en deels vluchtend terugwijkenden vijand aan den loop van den Dnjeper voortgezet. Ook aan de overige sektors Oostfront kennen de krijgsverrichtingen een wezenlijk succes. Nachtelijke aanvallen van het luchtwapen waren met goed gevolg gericht tegen militaire installaties te Moskou, evenals tegen verscheidene belangrijke spoorwegen. In den strijd tegen Groot Brittannie bestookten in den ^ongsten nacht sterke krachten van het luchtwapen de bevoorradingshaven Hull met een groot aantal bommen van alle kaliber. Treffers in de opslagplaatsen langs de Humber en in bedrijven van de oorlogseconomie in de stad ver oorzaakten verscheidene branden. Andere ggyechtstoestellen vernietigden aan de Schotsche Oostkust een vrachtboot van 4000 Brt en beschadigden zwaar een koopvaardijschip. Bij nachtaanvallen op verscheidene Engel- sche vliegvelden werden hevige ontploffingen waargenomen. Britsche bombardementsvliegtuigen wierpen in den nacht van I 7 op 1 8 Augustus op enkele plaatsen van West- en Noord Duitschland een ge ring aantal brand- en scherfbommen uit. Uit militair oogpunt bleven de aanvallen zonder uitslag. Nachtjagers haalden twee Britsche bommen werpers neer. Rome, 1 8 Augustus. Het hoofdkwartier van het leger meldt In Noord Afrika behaalde de luchtvloot der As opnieuw successen, Duitsche vliegtuigen vielen opnieuw opslagplaatsen en haveninrichtin gen Ie Tobroek aan, waar branden werden veroorzaakt. Er werd vast gesteld dat een schip van 1000 Brt. dat bij een vroegeren aanval werd getroffen, gezonken is. Italiaansche toestellen bombardeerden met goed resultaat de installa ties te Marsa-Matroek en brachten in de wateren tusschen Marsa-Matroek en Sidi el Barani een door een oorlogsschip vergezeld stoomschip tot zinken. Tijdens den luchtaanval op Bardia, waarvan we in ons jongste leger bericht hebben melding gemaakt, werden twee vijandelijke toestellen, welke gedwongen waren te landen, onbeschadigd door Duitsche eenheden in bezit genomen. De bemanningen van deze machines werden gevarv- gen genomen. Britsche toestellen ondernamen aanvallen op Bengazi en op een voor uitgeschoven vliegveld, waar het luchtdoelgeschut een vijandelijk toestel neerhaalde. In Oost Afrika herhaalde de vijand zijn luchtaanvallen op Gondar en op de vooruitgeschoven stellingen in dezen sektor. Vijandelijke troepen die poogden de stellingen van Oelchefit en Coelquabert te naderen, wer den met verliezen uiteen gedreven. In de Middellandsche Zee werd een onzer verkenningsvliegtuigen door vijf Spitfire s aangevallen. In den loop van het luchtgevecht slaagde ons toestel er in, alhoewel het beschadigd was en gewonden aan boord voerde een Britsche machine neer te schieten en naar zijn steunpunt terirg te keeren.

De Volksstem | 1941 | | pagina 1