Nieuwe Duitsche Successen aan den Dnjeper Troostwaarheden van dezên Tijd. GENADE-GENADELEVEN Landbouwbelangen De Nijverheids- en Handelstelling DUITSCH LEGERBERICHT ITALIAANSCH LEGERBERICHT Verordeningen van den militairen bevel hebber voor Belgie en Noord - Frankrijk VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. DINSDAG 26 en WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1941 DE VOLKSSTEM XXXXVÏÏIa JAARGANG NUMMER 102 Uitgave van de S.M. «De Yoorartgang» Kerkstraat 9, Aak*. Hsndelsreg. Nr 1248 Poetchekreieening J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst. Telefoon 114 Publiciteit buiten bet Arrondissement AALST Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Maxlaan, BrusseL VERVOLG Om een dieperen kijk te krijgen op het bovennatuurlijk leven moeten we hel nog even met het natuurlijke ver gelijken. Het natuurlijk leven in den men3ch bestaat uit drie bestanddeelen a) Het beginsel zelf van het leven, zonder hetwelk van leven geen spraak kan zijn; dit is de ziel... zonder deze is hij een lijk. b) De ziel werkt haar leven uit bij middel van bijzondere kr^phten of ver- j mogens; twee onstoffelijke zijn haar gansch eigen verstand en wil. c) Om het echte volle leven te heb- j ben moeten die twee vermogens in werking zijn. Wie in slaap of in zwijm ligt, kan niet gezegd worden in echten zin te leven. Voor het bovennatuurlijk leven kun nen we dadelijk dezelfde drie bestand deelen aanduiden 1) het beginsel is hier de ((genade». Haar te verliezen beteekent voor de ziel de dood in de bovennatuurlijke orde. 2) De vermogens zijn de ingestorte deugden in den zin van krachten,waar digheden. God schenkt ze altijd sa men met de heiligmakende genade. 3) Het volledig bovennatuurlijk le ven vergt ook het bovennatuurlijk han delen... het beoefenen van de godde lijke en zedelijke deugden. Na deze vooropgestelde algemeene begrippen, beproeven we een goede be paling, een omschrijving van het hoo- ger leven, de heiligmakende genade te geven. Om haar wezen te achterhalen,kun nen we beginnen met de.n zin, de echte beteekénis van het woord op te sporen. a) charis, gratia óf genade is de ei genlijk de «welwillendheid» de goed gezindheid die men iemand toedraagt; zoo zullen we zeggen als we goed staan met een hooger persoon «ik sta in zijn gratie» en in het tegenovergestelde ge val ik sta niet meer in zijn gratie. b) gratie is nog de hoedanigheid van een zaak of van een persoon die haar aangenaam maakt, bevallig, schoon,en daardoor de welwillendheid bij den toeschouwer verwerkt ten haren op zichte. We speken aldus van den gracieusen vorm van een vaas, van een gracieuse wijze van gaan, zich te hou den, zich te kleeden, zich aan te bieden bij, te onderhouden met de menschen. c) Eindelijk noemen we ook gratie, het uitwerksel der gewekte welwillend heid, de gunst zelve uit de ontstane goedgezindheid geschonken de Ko ning schonk hem gratie... bewees hem een groote gratie. Deze drie vermelde begrippen vinden we terug in datgene wat de godgeleer den de «genade noemen; ze is een welwillendheid van God jegens den mensch een geschenk van die wel willendheid dat ons aangenaam en schoon maakt in Zijn oogen. Zoodat we «genade» kunnen heeten: alle loutere gift van God die het boven natuurlijk leven in ons doet ontstaan, bewaart en doet groeien Deze bepaling omvat de dadelijke gratie die een voorbijgaande hulp is van God om bovennatuurlijk te hande len; de heiligmakende genade die een blijvend bestendig iets is in wier wezen we nu zullen trachten in te dringen. Haar godgeleerde omschrijving luidt aldus De heiligmakende genade is een bo vennatuurlijke hoedanigheid, innerlijk en blijvend de ziel aankfevend, door dewelke wij de Goddelijke natuur deelachtig worden. We willen dit nader verklaren 1 heiligmakende genade js iets «bo vennatuurlijk» dus niet door onze na tuur vereischt zelfs niet door de na tuur van de verhevenste engelen. Niet één geschapen wezen in d. hemel of op de aarde, heeft er recht op omdat een goddelijk leven alléén aan God toebe hoort. 2) Ze is een hoedanigheid, bijgevolg niet een op zich zelf bestaand wezen dat God aan onze ziel zou toevoegen. Het is geen vernis, geen kleed, geen verlengstuk Ik veronderstel dat ge de Koedanigheid bezit van goed en ne derig te zijn uw goed- pf nederigheid bestaat niet buiten u. Ge kunt ze niet op uw stoel laten liggen en er zonder bui ten gaan Uw goedheid, uw qederig- heid is een manier van zijn van uw ziel die slechts met en in u bestaat. Al dus kan de heiligmakende genade die slechts een hoedanigheid is, maar. be staan met en in uw ziel 3. Ze is «innerlijk en blijvend». Dit wil zeggen, dat door de genade onze gansche en diepste ziel, de zelfstandig heid onzer ziel, een nieuwe manier van «zijn aanneemt. De ziel wordt er volslagen anders door in Gods' oogen: beminnelijk, verrukkelijk, schoon, treffend op Hem gelijkend... Uit haar aard is deze hoedanigheid blijvend. Ze kan slechts teniet gedaan worden door de doodzonde... een vrijwillige daad van den mensch, maar ook het ergste, het ellendigste want ze doodt de ziel. j Ze kleeft de ziel aan. Dus blijft dei ziel bestaan, met al wat haar natuurlijk i is. De ziel wordt niet door de genade j vervangen, er niet door opgeslorpt. De genade veronderstelt een volledige menschelijke ziel, die behoudt wat van haar is maar de genade omvormt, j transfigureert die ziel, maakt ze schoo ner, verheft en veredelt ze Vervolgt. DENDERZOON. WERKZAAMHEDEN in SEPTEMBER 1September is de herfstmaand, en dan wordt er overgegaan tot het zaaien van tarwe, rogge, masteluin, spelt en wintergerst. Aan die teelten, en vooral aan deze waarvan het graan moet dienen tot het bakken van brood, zullen de landbou wers de grootste uitbreiding geven en ook de beste zorgen besteden. Daarom zullen ze niet nalaten de gronden te bemesten met 20.000 tot 30.000 kg. stalmest per hectare en tevens 500 tot 600 kgr. superfosfaat, en 200 tot 300 kgr. potaschsulfaat mee onderploegen. Vóór het zaaien zullen ze nog 200 tot 300 kgr. ammoniaksulfaat op de sneden uitstrooien en met zorg onder eggen. Het is aan te raden hier geen chloorammoniak aan te wenden, om dat de chloor altoos nadeelig werkt op het vormen van zetmeel bij alle graan gewassen. 2. Op dit oogenblik kan men nog met goecf' gevolg de aardbezievelden vernieuweh inderdaad de grond is nu gewoonlijk frlsscher en de groei van de jonge planten herneemt gemakkelijker. Men neme daartoe de jonge plantjes die dichtst bij de moederplant staan; deze geven meest kans het toekomende jaar reeds een rêdelijke opbrengst te leve ren, als men goed bemest men ge- bruike dus een goede dosis wel ont bonden stalmest, en terzelfdertijd ploegt men pér hectare 400 tot 500 kg. super fosfaat ónder met 200 tot 300 kgr potasdhsulfaat. Vóór het planten zal men nog 300 tot 400 kgr. ammoniak sulfaat uitstrooien en diep ondereggen. 3. De landbouwers en veekweekers, die in Augustus verwaarloosd hebben1 de afgegraasde weiden te bemesten met J 150 tot 200 kgr. ammoniaksulfaat per hectare, kunnen dit werk nog met goed gevolg verrichten. Deze doenwijze laat toe den weidegang te verlengen tot ein de November, en de dieren overvloedig voedzaam en malsch gras te bezorgen. 4. In September is het nog mogelijk een laatste zaaiing te doen van winter- salaad, veldsalaad, spinazie en kervel. Deze groenten behooren tot de groep der bladplanten, en vragen voor hunne ontwikkeling goed geteerden stalmest. Daarbij gebruike men nog een groote hoeveelheid beir en 4 tot 5 kgr. super fosfaat per are, 3 tot 4 kgr. chloorpot- asch en 4 tot 5 kg. ammoniaksulfaat. De scheikundige meststoffen mogen op den omgewerkten grond uitgespreid en zorgvuldig ondergeëgd worden. 5. Met het oog op het inkuilen zaait men Italiaansch raaigras en het mengsel Italiaansch raaigras-gerst. Om loonen- de opbrengsten te bekomen zal men per hectare 600 kgr. superfosfaat, 300 kg. chloorpoiasch en 200 kg. ammoniak sulfaat uitstrooien en diep ondereg'gen. 6. Men zal ook het koolzaad uitplan- ten dat op wachtbed gezaaid werd. Voorafgaandelijk zal men een goede j dosis stalmest aanwenden met 500 tot i 600 kg. superfosfaat per hectare, en 250 kg. potaschsulfaat. Na de planting moet men ophakken, doch men zal vóór deze bewerking .200 tot 250 kg. j ammoniaksulfaat uilstrooien, NUTTIGE INLICHTINGEN In verband met. de telling van de nijveraars, ambachtslieden en hande laars deelt het ministerie van Ekono- mische Zaken mede In het besluit van 31 Juli, uit gaande var\ de sekrei i rissen-generaal van Ekonomische Zaken1- en Landbouw en Voedselvoorziening, deze telling voorschrijvend, staat Er zal op 15 Augustus 1941 een algemeene telling gehouden worden van alle personen die als patroon, het zij alleen en zelfstandig, hetzij als on dernemers- of inrichtingshoofd een. bedrijvigheid in de nijverheid, het am bachtswezen of den handel uitvoeren» Worden met deze personen, die als ondernemings- of inrichtingshoofd hun bedrijvigheid uitoefenen, bedoeld, alle leden van een beheerraad, bijvoor beeld Neen. Iedere vcreeniging of vennootschap duidt een persoon aan, die als verantwoordelijk bedrijfsleider antwoordt namens de maatschappij dit geldt eveneens in dergelijke gevallen van verschillende personen, die dezelf de kollektieve leiding en verantwoorde lijkheid hebben en op een zelfde wijze bevoegd zijn om voor hun vennootschap rechtsgeldige verbintenissen aan te gaan zij duiden onder mekaar dengene aan (bij den oudste), die het tellingsformu- lier zal invullen. Het komt er voor het Ministerie op aan de inrichtingen en ondernemingen, langs de verantwoorde lijke personen en die de leiding verte genwoordigen, te kennen. 2. Wat verstaat men door patroon a. Al wie zelfstandig en voor eigen rekening een zaak uitbaat b. Het hoofd van een inrichting of on derneming fi. De persoon die Lk voor de dagelijksche leiding der inrich ting of onderneming. Het is eventueel toegelaten op de tel lingsformulieren (onder de rubriek ((te werkgestelde personen») het woord pa troon te vervangen door een anderen term. 3. Moeten de leiders van bijhuizen ook aan de telling deelnemen Ja. Het hoofdhuis vult een formulier in (in driedubbel) en verstrekt daarop de gegevens over het hoofdhuis, zonder over filialen te spreken. Elke filiaalbe heerder vult een formulier in (in drie dubbel) en verstrekt de gegevens over de inrichting, die hij leidt. 4. Moeten de industricelen, die zich reeds aanmeldden bij hun hoofd- of be- drijfsgfoepeering, ook nog aan deze al gemeene telling deelnemen Ja. Onder meer om praktische redenen, om deze bedrijven ook duidelijke te kunnen onderscheiden van handel en ambachts wezen en om naast de hoofdbedrijvig heid van de industrieelen ook hun nevenbedrijvigheid te kennen. 5. In het besluit van 31 Juli, de tel ling voorschrijvend, staat onder toe passing van dit besluit vak niet de be drijvigheid op het gebied vat land-, tuin- of boschbouw Moeten de planten- en bloemenwinkels zich dan aanmelden Ja. Wie aan het hoofd staat van twee of verschillende bedrijven, dient voor elk dezer bedrijven een formulier (in driedubbel) in te vul len. Moet een winkelier die ook markt kramer is 2 formulieren invullen (in drie dubbel) Ja. Zijn kleinhandel en zijn leurhandel zijn 2 verschillende be drijven. 6. Moet een marktkramer zooveel formulieren invullen als hij standplaat sen heeft Neen. Zijn leurhandel met verschillende standplaatsen is slechts één zaak. 7. Dienen bedrijven, niet ingeschreven in het handelsregister en die toch han delsdaden stellen, aan de telling deel te nemen Ja. De vereenigingen zonder winstbejag bijvoorbeeld, die handels daden stellen (koopwaar verkoopen, als tusschenpersoon optreden, b.v. als ma kelaar in advertenties of verzekeringen, reizen inricht:n, enz.) moeten, de gewone handelaars ,dc noodige for mulieren invullen. Dit geldt van zelfs prekend ook voor de nijveraars en am bachtslieden. Van Maandag aanstaande af herein- nen de tellers hun ronde. Enkele dwgen j nadat ze do betrokkene bezocht hebben om de papieren te overhandigen., keeren ze terug om dc ingevulde lijst. Hulp bij het invullen der fomulicren wordt verleend door de sckrelarissen. Tijdens de gevechten om de laatste bolsjevistische bruggenhoofden aan den Dnjeper behaalden, naar het D.N. B. verneemt, gemotoriseerde Duitsche eenheden op 24 Augustus nieuwe successen. Benevens de reeds gepubliceerde cijfers werden gisteren nog 5500 krijgsgevangenen ge maakt. De bolsjewisten verloren hierbij talrijke pantserkanonnen, pant serwagens, stukken geschut en andere wapens. Door den snellen Duit- schen opmarsch konden een aantaL sovjet-vliegtuigen door de bolsjevisten niet meer van een vliegveld weggehaal worden. Ook werden 800 paar den buit gemaakt. Uit het hoofdkwartier van den Fuhrer, 25 Aug.^Het opper- Vkommando van de Weermacht deelt mede Naar reeds door een speciaal bericht werd medegedeeld, ver nielden duikbooten en in overzeesche wateren opereerende oor logsschepen, 25 vijandelijke handelsbooten met in totaal 148.200 Brt. Hiervan vernielden de duikbooten alleen tijdens een achtervolging, die verscheidene dagen duurde en na hardnekkige gevechten, 2 I handelssche pen met in totaal 122.000 Brt. die deel uitmaakten van een konvooi, dat van Engeland naar Gibraltar voer. Bovendien kelderden zij in een ge vecht tegen de sterkste strijdkrachten die als bescherming van het konvooi opereerden, een destroyer van de Afridi»-klasse, een korvet en een mo nitor. In den strijd tegen Engeland bestookte het luchtwapen overdag de ha ven van Great Yarmouth met bommen van zwaar kaliber. Tijdens den nacht richtten zich luchtaanvallen tegen haveninstallaties aan de Britsche Oostkust evenals tegen verscheidene vliegterreinen op het eiland. Monitors schoten voor de Nederlandsche kust een Britschen bommenwerper neer, In den afgeloopen nacht wierpen een gering aan tal Britsche vliegtuigen brand- en scherfbommen op enkele plaatsen in West Duitschland. De schade is onbelangrijk. Drie der aanvallende bommenwerpers wer den door nachljagers neergeschoten. Rome, 25 Aug. Het Hoofdkwartier van het leger deelt mede Vaff het 'tToriogstooneei ie fanct ia niets belangrijks te bielden. In den nacht van 23 op 24 Aug. wierpen vijandelijke vliegtuigen brandbommen op Tempio Pausiana (3assari). De aanval richtte gerin ge schade aan en eischte een doodc en vier gekwetsten. Tijdens een operatie boven de Middellandsche Zee slaagde een onzer vliegtuigen erin, ofschoon het aangevallen door een vijandelijke jacht- formatie, zware treffers had opgeloopen en gekwetsten aan boord had. zich van den tegehstander te ontdoen, nadat het een vijandelijk toestel had neergehaald. BRITSCHE EN SOWJETTROEPEN ZUN MAANDAGMORGEN IRAN BINNENGERUKT Stockholm, 25 Aug. Te Simla wordt officieel bekend gemaakt, naar Reuter in een speciaal bericht mededeelt, dat van Maandag af de Britsche en Sovjetregeeringen een gemeenschappelijke militaire aktie in Iran hebben begonnen. Reuter meldt uit Moskou, dat de kommissaris voor Buitenlandsc.he Zaken, Molotof, den Iraanschcn ambassadeur heeft medegedeeld, dat Sovjet-troepen Iran zijn binnengerukt. Naar hetzelfde persagentschap insgelijks in een speciaal bericht mede deelt, hebben de Britsche troepen Maandag de Iraansche grens over schreden. De Britsche regeering heeft de regeeringen van Turkije, Afghanistan, Egypte en Saoedi-Arabië op de hoogte gesteld van de tegen Iran getroffen maatregelen. De militaire bevelhebber van België en Noord-Frankrijk heeft, ter beveili ging van orde en rust een drietal belang rijke maatregelen getroffen. De eerste dezer verordeningen beveelt de onmiddellijke ontbinding van de be staande vrijmetselaarsloges en bijhoo- rende organismen, en verbiedt de op richting van nieuwe gelijkaardige groe- peeririgen. Meer bepaald vallen onder hare toe passing «Grand Orient de Belgique», «Suprëme Conseil de Belgique», As sociation Ma^onnique Internationale», afdeeling België, «Ordre MaQO'nniaue Is'} Mixte International», Le Dro'it Hu main», Independant Order of Ol3» Fellows. (IOOF), Ordre M.aijonnique Oriental de Memphis Miraim Federatio Universalis t/irigens Ordi- nes Societatesques Initiationis (FU- DOS1), met de aangeslotene groepeerin gen, Société Théos'ophique Beige Rotaryklub Belgien Het vermogen der ontbonden loges en gelijkaardige instellingen wordt in beslag genomen, en komt in principe toe aan den Belgischen Staat, tenzij de mi litaire bevelhebber er gebeurlijk anders over wil beschikken.Een liquidator zal derhalve worden aangesteld. Het besluit slaat natuurlijk ook op het uitgeven en verspreiden van vrij metselaarsbladen, tijdschriften, boeken en pamfletten van allen aard. Overtredingen worden met tuchthuis of gevangenis bestraft. De tweede verordening bepaalt dat het schenden der graven van gevallen soldaten de doodstraf en van lichte ge vallen gevangenisstraf voor gevolg zal hebben. van alle De derde verbiedt het dragen kenleekem van welken aard ook officieele of privaatscholen voor lager, middelbaar, technisch en normaalon- derwijs, zoowel tijdens de lesuren en den ontspanningstijd als op weg van huis naar school en omgekeerd. Voor de internaten geldt de maatregel voor den ganschen duur van het internaat. Overtreders zullen op aanwijzing van de plaatselijke kreiskommandantür. door het schoolhoofd uit de school ge bannen worden, en zullen in geen enkele andere gelijkaardige school mogen op genomen worden. Leden van het leidencf en onderwijzend j>ersoneel, dat vrijwil lig of door nalatigheid het dragen der kenteekens toelaat, zullen met gevange nis en geldboete,- of met een dezer stiaf fen worden bestraft.

De Volksstem | 1941 | | pagina 1