"DE ZON BREEKT DOOR" Gemengd Nieuws De Marktordening Jm Oorlogsschade Uit het Vatikaan Priest. Benoemingen Het Nieuw Plan der 5tad Aalst Fietsbanden zonder lucht De voor 10 Mei 19i0 opèngevallen rechten op miiit. Pensioenen LOTERIJ WINTERHULP Volgende Trekking 6 SEPTEMBER WOENSDAG 27 AUGUSTUS. H JOZEF CALASANCTUS (Venite) Gloria. DONDERDAG 28 AUGUSTUS.— H. AUGUSTINUS (In medio). Gloria Ged. H. Hermes. Credo. NIEUWE KOMEET .ONTDEKT De heer Delporte, bestuurder van het observatorium van Ukkel, heeft op 19 Augustus te 20,33 u. 6/10 universeele tijd (22 u. 33' 6/10 gewone tijd) fo tografisch een komeet ontdekt van de 10e grootte in het sterrenbeeld van den ■waterman. Op dat oogenblik was de stand in rechte klimming gelijk aan 20 u. 46' 0 en de boogafstand tot de evenachtslijn 4 gr. 54. De komeet heeft het uitzicht van een mat voorwerp met centrale verdichting De beweging in rechte klimming is ge lijk aan 1,27 tijd per dag: in boogvorm is de beweging gelijk aan I negatieve boogminuut per dag. DE HEROPBOUW VAN - LANGE JAN,, TE MIDDELBURG. Er werd besloten den bekenden abdijtoren te Middelburg te herbouwen. Van het oorspronkelijk 87 m. hooge gebouw is het bovenstuk van 36 m. verloren gegaan. Hel zal geheel nieuw dienen te worden opgetrokken volgens de oor spronkelijke gedeeltelijk bewaard ge bleven gegevens. REGELING VAN DE WERKZAAMHEDEN In het" Staatsblad is volgend besluit verschenen tot ordening van de werk zaamheden met het oog op de markt ordening De plaatselijke gewestelijke en pro vinciale diensten der Nationale Land bouw- en Voedingskorporatie en haar organen worden respectievelijk onder het gezag van een plaatselijk secretaris een arrondissemenlssekretaris en een provinciaal sekretaris geplaatst, die be noemd worden door den leider van de Nationale Landbouw- en Voedings korporatie. den gouverneur der pro vincie of den arrondissementskommis- saris gehoord. De onderrichtingen betreffende de, toepassing der marktregeling worden door de gouverneurs der provincies, de arrondissemlentskommissarissen en de burgemeesterar gegeven, die ze respectie velijk aan cVfc'provinciale-, arrondisse- DE AARDAPPELEN. Afkom stig uit Peru en Chili, werd de aardap pel omstreeks het jaar 1580 door de Spanjaarden, vervolgens door de Ita lianen en Enge!schei\ in Europa inge voerd. Het duurae echter verscheidene jaren alvorens de aardappelen tot voe ding der menschen werden aangewend en de «crweten ende booncn» vervin gen, die «ten grooten deele groene geëten.' werden. Wanneer en door wien de aardappel in Belgie is gebracht kan moeilijk met zekerheid gezegd worden. Op den dag van O. L. Vrouw He melvaart, had in de aanwezigheid van den H. Vader de lezing plaats van het dekreet de tuto voor de heilig verklaring der Gelukzalige Jezuieten Bernardino Realino en Giovani De Brisso en van het dekreet tot erkenning van de mirakelen voor de zaligverkla ring van Maria Magdalena. markiezin van Canos, stichteres der Zusters van Canessa. De lezing werd gedaan in de private bibliotheek van Z.H. den Paus door den Sekretaris van de Congregatie der Riten, bijgestaan door Kardinaal Sa- lotte prefect van de Congregatie. ZIJ WOU ZICH BIECHTEN AAN DEN PAUS. Gedurende een der laatste pauselij ke audiënties, heeft zich een gebeurte nis voorgedaan, die alleszins ongewoon is. Terwijl de H. Vader langzaam tus- schen de rangen der geknielde geloovi- gen schreed, was er cene dame die de stoutmoedigheid had enkele woorden te richten tot Hem en vroeg of zij haar biecht mocht spreken aan ;len Paus. Z. H. Pius XII, wiens goedheid alge meen is gekend deed de omringenden zich verwijderen en liet de geknielde dame biechten. Dit maakte vanzelf sprekend op de massa, die zich in de zaal der Zegeningen bevond, een die pen indruk. ments- of ;j4»atselijke sekretarissen ter uitvoeringV!^. ermaken. De onderrichtingen van de Nationale Landbouw en Voedingskorporatie en haar organen worden door den leider van de Nationale Landbouw- en Voe dingskorporatie langs den gouverneur om. aan de burgemeesters en arrondis- sementskommissarissen overgemaakt. In geval van dringende noodzakelijk heid kunnen de onderrichtingen recht streeks aan de arrondissementskommis- sarissen of aan de burgemeesters over gemaakt worden. De uilvoering van bovenbedoelde onderrichtingen geschiedt onder de verantwoordelijkheid van de gouver neurs, arrondissementskommissarissen of burgemeesters. BISDOM GENT Z. H. Excellentie heeft benoemd tot Or. derpestooz, te Denderleeuw, E.H.J. Bressers, onderpastoor te Aalst (H. Hart) te Beveren (Waas), E.H.R. Van Achter, leeraar aan de Bisschoppe lijke Normaalschool te St Niklaas-W. te Aalst (H. Hart), E. H. Gh. De Wit te, subregent aan het St Vincentiuscol- legc te Eckloo, tot leeraar aan de Bis schoppelijke Normaalschool te St Ni klaas (Waas), E.H.F. Brijs, leeraar aan het St Henrikusgesticht te Deinze. HH. WIJDINGEN Z. H. Excellentie Monseigneur de Bisschop van Gent diende dc Heilige Wijdingen toe op Zondag 24 Augustus in de Kapel van het Groot Seminarie. Worden gewijd tot Priester EE. HH. Louis Andries, van Balegem; Jan Bcrtrand. Merelbeke Albert Bracke, Schoonaarde; Leo Coorevits, Deerlijk Albert De Mey, Grembergen; Albert De Schepper, Denderhoutem Albert De Swaef, Vlierzele; André De Wolf, Leu- pegem; Picler Dierickx, Dendermonde; Raymond Laureys, Verrebroek; Victor Van der Wulst, Nederbrakel; Cyriel v. Impe, Mere; Georges Van Nieuwenhuy- ze. Winkel-t-Kruis; Oscar Waterinckx, Aalst. tot Diaken EE. HH. Jan D'Haese, Aalst; Albert Van Moer, Beveren W. tot Sud'aken EE. HH. Robert Baro, Dendermonde; Alfons Browaeys, St- Muria Horebeke; Maurits Claeys, Bas- sevelde; Jan Cornand. Eekloo; Etienne De Waele, Zulte; René Fierlafyn, Bug- genhout; Albert Plasschaert, Water vliet; Jozef Scheire, Wachtebeke; An dré Van Hove, Zaffelare. DE COMMISSARIS-GENERAAL VOOR 'S LANDS WEDEROPBOUW VESTIGT DE AANDACHT DER OORLOGSGETEiSTERDEN OP ON DERSTAANDE MEDEDEEUNG Het besluit d.d. 15 Maart 1941, be treffende de vaststelling en schatting der schade, welke door den oorlog aan roerende en onroerende goederen werd toegebracht», voorziet dat de aanvra gen moeten worden ingediend op spe ciale formulieren, (art. 17). Deze formulieren zijn thans ter be schikking van de geteisterden op de Provinciale Commissariaten voor T Land» Wederopbouw en op dc ge meentehuizen. De aanvraagformulieren, behoorlijk in ge mi ld en onderteekend, moeten vóór 3 I December door de geteisterden' in triplo ingediend worden bij den Pro vinciaien Commissaris der plaats waar de beschadiging zich heeft voorgedaan. voor de Provincie Oost Vlaanderen: St Pietersnieuwstraat 55, te Gent Een aanvraag betreffende schade, welke geleaen werd in meer dan in een provincie, moet worden ingediend bij den Commissaris-Generaal voor Lands Wederopbouw, tc Brussel. Nij verheidsplein 23, die den bevoegden Provincialen Commissaris aanduidt en hem het dossier overmaakt. BEMERKINGEN 1Bij het opstellen hunner aanvra gen tol vaststelling en schatting dragen de geteisterden er zorg voor de bepa lingen omtrent hel gebruik der talen nauwkeurig in acht te nemen. De aanvragen en deskundige versla gen betreffende de schade voorgeko men in de Nederlandsch-, Fransch-, of Duitschsprekende gemeenten worden respectievelijk in het Nederlandsch, Fransch of Duitsch opgesteld. De aanvragen betreffende schade gevallen voorgekomen in de tweetalige gemeenten van de taalgrens of in de Brusselsche agglomeratie mogen naar keuze in het Nederlandsch of in het Fransch worden ingediend. Deze bepalingen worden voorge schreven op straffe van nietigheid. 2. De aanvragen van de geteisterden worden door de zorgen der provinciale Commissarissen overgemaakt aan commissies, die speciaal werden inge steld om op officieele wijze, de schade vast te stellen €>j' schatten. 3. Plaatselijl - "^omité'-s voor hulp aan de geteisterden, evenals inlichtings diensten worden over korten tijd in het leven geroepen ten einde aan de geteis terden het opstel hunner aanvragen en de samenstelling hunner dossiers te vergemakkelijken. NOUVELLE DOOR G CALLEBAUT 4de Vervolg. Vader was in zijn zetel in slaap ge vallen maar midden in de keuken stond, rechtop, Zulma Haar wijdopen oogen gingen traag naar de deur waar langs Annie verdwenen was. Er lag diepen afkeer in. Maar dan keek zij weer haar broer aan en een wondere glim lach milderde haar gelaat. Paul begreep er niets van 1 3de HOOFDSTUK. Het was Zaterdag en werkdag voor iedereen maar een heerlijk zonnetje too- verde een blije lach op ieders gezicht. Een opgewekt liedje neuriend ging Annie Leenders naar den winkel der Rickaerts. Ook haar was de warme helderheid van den stralenden zonne dag naar het hoofd geslegen en zij hup pelde dao ook meer dan zij ging. Zij had een eigenaardig gesneden voorschootje aan en met haar rilde ge stalte, haar guitig-frisch gezichtje, la chenden mond en oogen met vinnige Jichtsteertjes in was het meisje een waarachtig zonnekind, een echt zo- merprinsesje I Annie was omtrent even oud als Zul ma, Pauls zuster, die verleden maand twintig jaar geworden was. De Leen ders en de Rickaerts die vlak naast el kaar woonden waren immer goede ge- buren geweest. De Leenders vonden het natuurlijk een zeer spijtige zaak van Jef en Zulma maar vooral vrouw Leenders was een begrijpend en goed hartig mensch en daardoor kwam het dat vader, ondanks zijn knorren op Jef's gedrag, toch vriendelijk tegenover de Rickaerts bleef. Meermaals gebeurde het dat Paul eens ging ontsteken, bij zijn gebuur en dat vrouw Leenders en Annie eens eventjes insprongen bij de Rickaerts, Ann ie was nu echter op boodschap. Toen zij met een laatste sprongetje voor den winkel aangeland kwam duw de zij fluks de deur open. Er klonk geen belgerinkel. Zeker defect., dacht Annie en zij lonkte even door de open staande deur in de keuken. Een oogenblik bleef zij verrast toe kijken maar dan verschenen er twee guitige kuiltjes in haar wangen, haar blauwe oogen schitterden en een mal- sche meisjeslach danste opeens de keu ken in. Paul liet ontsteld zijn stofdoek vallen, stortte den helft van het potje «Sidoln dat hij in de hand hield op het vensterblad en keek verschrikt naar den winkel van waaruit het lachen maar niet ophield. De h. Leon Van de Voorde zal vanaf heden bij nijveraars, handelaars en particulieren het nieuwe plan der stad Aalst aanbieden tegen den prijs van 7,50 fr. Dit plan, dat zooeven verscheen, is van de hand van h. Van Damme, stadsgeometer. Annie, hikkende en met de handen in de zijde, kwam de keuken binnen. Wel, heb ik van mijn leven Paul aan den koperkuisch En in de plaats de Siöol op zijn doeksken te gieten laat hij het direct op het koper druppelen Dat moest moeder zien, lieve hemel, zij zou... Annie proestte van 't lachen bij de gedachte wat moe der zoo al zou doen in zoo'n geval Paul keek verstoord naar het gieche lende meisje. k Ben ik geen kuischvrouw, zulle Annie I Anders doet Zulma dat maar zij is weer niet heelegansch goed. Geef hier toe. 'k Ga u eens les geven in 't koperkuischen Nog immer lachend nam zij doek en fleschje en onder haar vlugge vaardige hand sprongen er al dadelijk gouden lichtspronkels uif het koperen stijlken. Paul keek zwijgend toe. Zijn gezicht Iwas naar het blinkend koperwerk ge richt maar zijn oogen hielden schuin- weg het werkende meisje in 't oog. Annie, zei hij opeens, ik heb werk Gij weet wel. Prof. Bayens hé en die fotofabriek te Gent. Ik moet thuis berekeningen maken van lenzen. Dat is goed Paul. Het meisje was j ernstig nu. Die professor is een braaf mensch. j Zeker En 't geld zullen wij kun nen gebruiken. Vader... maar de jon gen voleindde den zin niet dien hij ver bitterd begonnen was. Ja. Annie's doek bleef een oogenblik stil op het koper rusten; zij keek Paul diep aan «maar daar kunnen wij weinig aan doen...» "Ölij-verrast keek Paul op. Zij had «wij. gezegd «wij »f Naaf een Nederlandsch dagblad mededeeld heeft een technisch amb tenaar van den Rijkswaterstaat in Zeeuwsch Vlaanderen, de h. I. Streefs- kerk, een uitvinding gedaan die de fiet sers in dezen tijd van bandenschaarsch- te zeer welkom zal zijn.. De hr Streefs- kerk is op de gedachte gekomen, in plaats van een luchtband rondom het wiel van .een fiets een keurig vclgje van taai iniandsch hout te leggen, hout dat machinaal gevormd en gestoomd is. Deze houten velg dient slecht9 om door een klem- en schroefconstructie een van ijzerdraad ontdanen en van binnen met spiraalwinding gevulden ouden buitenband te dragen. De spi raalwinding is eveneens van een ouden buitenband, welken de vinder «Bres- siaanband» heeft gedoopt, wordt ge vormd door de buitenzijde van den in de houten velg geklemden rubberband De h. Streefkerk is van de gedachte uitgegaan, dat de gebruikelijke lucht band niet te vervangen is,maar dat het wel mogelijk moet zijn met een toch veerenden band van andere construc tie te fietsen. Het eerste fragment van de tweedeelige houten velg rust tegen de eigenlijke fietsvelg en wordt daar aan op verschillende afstanden door een schroef met moer en contra-moer bevestigd.Daarna wordt de rubberband met spiraalvulling aangebracht en deze wordt weer vastgeklemd door het frag ment van de houten velg, welke door het rubber heen met schroefjes tegen het eerste velgfragment wordt bevestigd De constructie is dus eenvoudig. In Bresken9, waar de eerste proeven met den «Bressiaanband» genomen zijn rijden al velen dankbaar rond. Er is geen sprake van, dat men een fiets met dergelijke banden reeds in de verte hoort aankomen, al mag men uiteraard geen 100 t.h. luchtband verwachten. Volgens de gebruikers van d. «Bressi aanband» rijdt deze op asphalt- of te gelpaden en ook op grindpaden be hoorlijk. Op kasseien krijgt men echter een eenigszins ribbelig gevoel. HET BESTE MIDDEL OM OP KORTEN TIJD RIJK TE WORDEN? U KUNT OP EEN DAG, VOOR 10 FR. OF 50 FR. 200.000 FR. of EEN M1LLIOEN WINNEN - Annie, fluisterde hij en ging vlak achter haar staan, zit gij ...zit gij zoo veel met ons huishouden in Maar het meisje scheen zijn vraag niet te hooren. Met scheefgenegen kop bekeurde zij haar werk. Weer wilde Paul iets zeggen maar een schrille meisjesstem snerpte opeens door de keuken Paul Paul 1 Verrast keken Paul en Annie om. Zulma was geluidloos uit het achter keukentje gekomen en stond nu drei gend in de deuropening. Haar handen waren een weinig opgeheven en haar wijdopen oogen stonden aardig in haar kop. Een vreemde trek lag om haar mond. Paul, gij moet hier komen en An nie moet weg, weg Zij is uw zuster niet Haar stem klonk scherp en beve lend en toch lag er een ondertoon in van stil gesmeek en angstige verwach ting. Paul bekwam dadelijk van zijn verrassing. Hij wist dat zijn zuster terug in een slechten dag verkeerde. Stil en kalmeerend sprak hij haar toe: Kom, kindje, gij alleen zijt mijn zusje maar Annie is onze vriendin. Kom, hier is de zetel en... Maar Zulma wilde niet luisteren. Neen. Annie geen vriendin. Zij moet weg PauT zag dat er niets aan te doen was en hij gebruikte dan maar het middel tje dat zijn ongelukkige zuster bijna altijd kalmeerde. Stil verwijtend sprak hij haar toe Zulma moest moeder u zoo hoo ren spreken zij zou zeker zeggen «Zul ma, Zulma, dal is niet schoon van u, hoor. Dat hoor ik niet gaarne.» Bij die zachte woorden keek het EEN BIJZONDERE KOMMISSIE INGESTELD Volgend besluit, waarbij een speciale kommissie wordt ingesteld om de rech ten op de militaire pensioenen der we- j duwen, weezen en ascendenten te on derzoeken, wanneer het schadelijk feit van voor l 0 Mei dagtcekent, is in het Staatsblad afgekondigd. De sekretaris-generaal van het minis terie van Financien, Gelet op artikel 67 der samenge- schakelde wetten op de militaire pen sioenen; Herzien het besluit van 23 September 1940 betreffende de organismen welke belast zijn met het onderzoek der vóór 10 Mei 1940 opengevallen rechten op de militaire pensioenen en toelagen Overwegende dat het, om het onder zoek van de vóór 10 Mei 1940 open gevallen rechten der weduwen en as cendenten te bespoedigen, volstrekt noodzakelijk is de bevoegdheid in deze zaken aan een speciale kommissie toe te kennen; Besluit De bij artikel 1 van het besluit dd. 23 September 1940 ingestelde kom missie voor militaire pensioenen is,van 1 September 1941 af, niet meer be voegd om de rechten te onderzoeken welke bij titel III van de samengcscha kelde wetten op de militaire pensioenen voorzien zijn en waarvoor het schade lijk feit van vóór 10 Mei 1940 dagtee- kent. Voor het onderzoek van deze rech ten in eerste instantie, wordt er een af zonderlijke kommissie ingesteld, ge naamd Kommissie voor pensioenen en toeslagen aan weduwen, weezen en ascendenten. Ze is gevestigd te Brussel. De dossiers worden aan de kommis sie voorgelegd door den sekretaris of een van de adjunkt-sekretarissen, die tot taak hebben verslag uit te brengen, zegge de gegevens der zaak onpartijdig uiteen te zetten. De kommissie beslist dadelijk op stukken, zoo de beslissing gunstig luidt. In tegenovergesteld geval, brengt ze, ter rechtvaardiging van haar voorloopige beslissing, een gemotiveerd verslag uit. De sekretaris deelt den inhoud van dit verslag mede aan den aanzoeker en verwittigd hem er van dat hij over een termijn van één maand beschikt om eventueel aanvullende gegevens te ver strekken. Eens deze termijn verstreken wordt er over al de voorgelegde gege vens definitief beslist en stelt de com missie het proces-verbaal op. De datum van de vergadering tij dens welke er een definitieve beslissing zal worden getroffen, wordt in het be richt houdende kennisgeving van het voorloopig gemotiveerd verslag me degedeeld. Elke aanzoeker die een der gelijk bericht ontvangen heeft mag bij de sekretarie der kommissie inzage ne men van zijn dossier en mag zich te vens op de zooals hierboven vastgestel de vergadering aanbieden om zijn be wijsgronden mondeling uiteen te zetten. Hij mag zich daartoe laten vervan gen of bijstaan door een ter balie in geschreven advokaat, door een genees heer of door een raadsman zijner keu ze. Deze laatste moet een behoorlijke volmacht hebben. meisje Paul aan. In haar oogen kwam een Ieege, afwezige blik. «Moeder vroeg zij zacht als voor zich zelf alleen maar dan scheen zij te begrijpen. «Moeder!» fluisterde zij en een pijnlijk droeve glimlach ontspande haar ver trokken gezicht. Annie had intusschen sprakeloos dat smartelijk tooneeltje gevolgd, De vijandigheid van Zulma die zij sedert enkele maanden bij Pauls zuster opge merkt had, bedroefde het meisje ten zeerste. Zij ging langzaam terug naar de winkeldeur. Ik was bijna mijn boodschap vergeten. Kom Paul, wilt gij mij eens bestellen, ik moet nog al wat hebben. Aan de deur keerde Annie zich ech ter nog eenmaal om. Haar mooie oogen waren licht omfloerst. «Dag Zulma zei ze nog zachtjes maar Paul trok haar mee den winkel in... Zulma was in den zetel neergezakt. De hevige opgewondenheid was na Pauls woorden van h<\£r gezicht gewe ken. Heel kalm en met droomerige oogen staarde zij nu voor zich uit. ja, Paul had gezegd dat modder haar niet gaarne zag als zij zoo kwaad was. Maar moeder zag anders haar Zulma 't liefst van al. Moeder had nooit kwaad geweest op haar Zulma. Neen nooit Alleen keek zij haar dikwijls heel droevig aan en zuchtte dan telkens: Mijn kind, mijn engel Maar moe der was weg. Jaren al was zij van Zul ma weggegaan. Paul zei dat moeder in den hemel was en dat haar lichaam op het kerkhof rustte, 't Kerkhof Ja, daar moest iets van moeder zijn. Soms gin gen zij er eens naar toe, zij en Paul. X't .Vervolgt.)

De Volksstem | 1941 | | pagina 2