"DE ZON BREEKT DOOR" Gemengd Nieuws Om onze vleeschvoor- ziening te verzekeren Uitbreiding der kindertoeslagen tot werkgevers en niet-loontrekkenden Laval en Déat buiten gevaar De telling van de bedrijven Levens= én genees middelen uit Portugal naar België De Winterharing- vangst ZONDAG 7 SEPTEMBER 14c NA PINKSTEREN (Protector). Gloria. Geb. 2e A cunctis 3e naar keuze. Genl Ged. H. Hilduardus. Luik. Doornijk Ged. H. Madelber- la. Groen. Vespers van O. L. Vrouw-Geboorte. Ged. van den Zondag. Wit. MAANDAG 8 SEPTEMBER O. L VROUW-GEBOORTE Salve Gloria. Ged. (in gelezene mis) H. Adrianus. Credo. Prefatie In nalivi- tate Vespers van O. L. Vrouw Geboorte. Wit. DINSDAG 9 SEPTEMBER H. GORGONIUS Laetabitur Gloria. Gcb. 2ê A cunctis. 3e naar keuze. Rood. Brugge H. Audomarus (halfdub- feel). Wit. Requiem en voliefmis toegelaten. GENERAAL DENTZ OP WEG NAAR FRANKRIJK. Beiroet, 4 Sept. Generaal Dentz is te Beiroet aangekomen vanuit Jerusalem in ge zelschap van 47 officieren van zijn staf. De generaal en zijn echtgenoot» hebben zich aan boord begeven van het schip, dat hen naar Frankrijk terug zal brengen en in konvooi zal varen. Een cerekompagnic bewees de mi litaire eer. VOOR DE BLINDE KINDEREN. !n Belgie zijn ongeveer 211 kinderen beneden de 6 jaar die door blindheid getroffen of ermede bedreigd zijn. Men kent er ongeveer 50. Waar zijn dan de 150 anderen Deze 150 ongelukkige kleinen ver liezen de kostbaarste jaren voor bun speciale opvoeding. Het publick wordt door het Natio naal Werk der Blinden verzocht IHet in te lichten over het bestaan van zulke kleine ongelukkigen 1. Dc ouders het gesticht van Gans- por) bij Tervuren. waar aan de onge lukkige kleinen een bijzondere opvoe ding gegeven wordt kenbaar te maken: 3. Aan hun onderhoud deel te ne men. Het gesticht van Ganspoel ontvangt vanaf hun prilste jaren, dc kinderen die met blindheid zijn geslagen of ermede worden bedreigd. Voor alle inlichtingen zich wenden tot het Nationaal Werk der Blinden, 92 Daiiylaan, Brussel 111. DE KLEEDERKAART BLIJFT VOORLOOP1G GELDIG. In het «Staatsblad van 4 September ver schijnt het besluit waarbij de kleeder kaart onaangezien de aflevering van de tweede kleederkaart. lot nader bevel geldig blijft. GEMEENTEKREDIET 1938 Leening van 600 millioen 4 t.h. 34e Trekking van 4 SEPTEMBER Reeks 303.730 wint de premie van één millioen. Dc volgende reeksen zijn betaalbaa met 10.000 frank elk 101265 131910 145434 147071 15 3696 164099 164933 170479 178791 178912 180103 185933 191197 195292 196022 208526 217195 219483 226646 235769 240362 259055 264555 264590 266361 288137 291464 305319 310387 324464 338755 Door de pers, is onder leiding van de hoofdgroepeering Vee, Vleesch en Bijprodukten een bezoek gebracht aan een Antwerpsche firma voor hel inblik ken van vleesch. De allereerste behandeling bestaat in het uitbeenen en in het uitpoetsen van de dieren. Vandaar gaal het vleesch naar de Wol»), een toestel, waarin het in stukken van 100 gram wordt gefyikt, om vervolgens in de mengmachine met zout te worden ge mengd. Hierop wordt het vleesch in de bus sen gebracht, die vooraf gedurende een halfuur tot drie kwartier ontsmet worden. Deze inmaakbuiscn worden dan automatisch gesloten en in een kook of stoomkoker autoclave.» toe stel genaamd, geplaatst om gesterili seerd te worden. De bezochte Antwerpsche firma, die 40.000 bussen inmaakt per dag, steri liseert haar produklen op 123 graden. Na deze bewerking en na een proef in een broedkas, worden de gepoetste en met paraffineolie ingewreven bussen in kartonnen gerangschikt om bewaard te worden. Het percentage slechte bussen in hel konservebedrijf wordt berekend op 5 per duizend. Na dezen rondgang in dc afdeeling voor het inmaken van vleesch. werd ook door de pers een bezoek gebracht aan de koelkelders van de inrichting, waar het vleesch wordt ingevroren. HET ALGEMEENE VOORRAAD PLAN VOOR DE VLEESCHVOOR- Z1ENING IN DF. PERIODE MA ART-JUNI. In het raam van het persbezoek we ze er hier op gewezen, dat het inblikken van dit vleesch gebeurt in het raam van het algemeene voorraadplan, om onze vleeschvoorziening te verzekeren voor dc zoogenaamde moeilijke periode van het volgende jaar. die gelegen is tus schen de maanden Maart en Juni. Dit voorraadplan voorziet dat 14 fabrieken gedurende 17 weken 3013 stuks vee per week zullen verwerken. Aldus, indien het voorraadplan kan Verwezenlijkt worden, zouden 35.000 dieren ingemaakt en 15.000 ingevro ren worden. Het vee, voor dit voorraadplan be stemd, komt voort van 18 verschillen de markten in Belgie en wordt, natuur lijk door de markten slechts geleverd wanneer de plaatselijke behoeften vol ledig gedekt zijn. Het plan omvat vier punten 1 het invriezen van vleesch; 2) het inblikken van rundvleesch in eigen nat 3) het vervaaraigën van leverpastei; 4) geval het beschikbare vee het voorziene kwantum zou overschrijden, zal dit te veel ingezouten worden. Het invriezen van de kwartieren ge schiedt onder een temperatuur van -10 tot -14 C. in vriesinrichtingen te Brus sel. Antwerpen, Kortrijk en Charleroi. In het geheel zullen cr 3000 ton vleesch op deze wijze behandeld worden. Wat het inblikken betreft komen hiervoor 14 fabrieken in aanmerking, gele gen te Antwerpen, Brussel, Gent en Charleroi. Het plan voorziet een voortbrenging van 15.000.000 blikken. De blikken, gewaarborgd voor prima kwaliteit en houdbaarheid, zullen in stapelhuizen opgeslagen worden, waar deze voor raad geregeld zal nagezien worden om den goeden staat dei flikken te waar borgen. Een voorraad van ongeveer 500 ton leverpastei zal door een twintigtal ge specialiseerde onaerneniingen vervaar-, digd worden, wijl voor het gebeurlijk inzouten het daartoe bijzonder geschik te vleesch zal uitgesneden worden. De gezinnen worden er attent op ge maakt dat de Nationale Onderlinge Kas voor Kindertoeslagen, waarvan de kantoren gevestigd zijn te Brussel, Bel- liardstraat 54, krachlens artikel 49 van het organiek Koninklijk Besluit van 2 Dec. 1938. belast is met de betaling van kinderbijslag over het eerste se mester 1941, namelijk aan de hierna- vermclde personen op voorwaarde dat zij alle andere wettelijke voorschriften vervullen L. Weduwen zonder beroep van personen die, gedurende ten minste drie jaar een beroep hebben uitgeoefend als werkgever, als zelfstandig arbeider of als helper; als gewezen werkgever, ge wezen zelfstandig arbeider of als helper Weduwen zonder beroep van perso nen die gedurende ten minste drie jaar, als afgevaardigde-beheerder» in d bedrijvigheid van een Belgische of Kongoleesche kollektiviteit, van een openbare instelling een instelling openbaar nut of een vereeniging van gemeenten deel hebben gehad. Weduwen zonder beroep van perso nen die, gedurende ten minste drie jaar deel hebben gehad als beheerend ven noot in de bedrijvigheid van een perso nen-vennootschap met beperkte aan spraak, als vennoot of als werkend lid in de bedrijvigheid van een vennoot schap onder firma, van een komman ditaire vennootschap of van" een kom manditaire vennootschap op aandeelen van een burgerlijke vereeniging, een feitelijke vereeniging of een vereeniging in deelneming. O. Personen die feitelijk, weezen opvoeden die vader en moeder hebben verloren en aie door personen achter gelaten werden die een van bovenver melde beroepen hebben uitgeoefend. N. Weduwen die als zelfstandig arbeider een beroep uitoefenen en die van betaling van bijdragen vrijgesteld zijn (weduwen wier halfjaarlijksche bijdrage slecht3 18.fr. beloopt). W. Helpers voor wie er geen bij cirage verschuldigd is, namelijk a) helpers van minder kfèn 2 f jaar oud b) helpers van de weduwen waarvan sprake juist hierboven. X. Gewezen helpers, indien zij tijdens ten minste tien jaar met of zon der onderbreking, als helper in Belgie werkzaam zijn geweest. De personen die meenen tot een van bovenvermelde kategorieën te behoo- ren worden verzocht zich zoo spoedig mogelijk per gewonen brief aan de Na tionale Onderlinge Kas voor Kinder bijslagen, Belliardstraat 54, te Brussel, te melden en aan te duiden Naam, voornamen, volledig adres, katcgorie waartoe zij meenen te behoo- ren (zie letters L.O. N. W. X) Deze personen zullen van de Natio nale Onderlinge Kas voor Kinderbij slagen een vragenlijst ter invulling ont vangen. De betalingen geschieden na onderzoek van de op de vragenlijsten verstrekte inlichtingen. NOUVELLE DOOR G CALLEBAUT 9de Vervolg. Maar neen toch, als zij eens al leen naar 't kerkhof ging. 's nachts misschien, «als Paul en vader sliepen. Moeder zou zeker nog op hel kerkhof zijn en op haar wachten als zij wist dat haar dochter nog zou komen. En moe der wist het. daar was Zulma zeker van... Het doodelijke plan van het on gelukkig kind stond opeens onver woestbaar vast vannacht zou zij naar het kerkhof gaan. En bijna gelukkig omdat zij moeder toch nog zou kunnen zien sloot Zulma weer langzaam de moedè oogen. Zulma lag klaarwakker te bed. Het was al een heel poosje geleden dat Paul en vader haar naar boven ge holpen hadden en in haar klein kamer tje stond de donkerte nu als een lastba re zwartheid. Alleen aan het venster waarlangs bijwijlen scherpe windvla gen voorbij gierden, weefde er wat bleeke lichemcring. Beneden in de keuken had zoojuist de groote klok elf uur geslagen. Zulma voelde niet den schroeienden brand in haar borst noch de gloeiing j van haar rood gezicht. En dat haar handen, boven het dikke deken, sid- j derden van koorts, wist zij ook niet. Eén zaak alleen stond, als ren stra- Jend licfy in dikke duisternis, scherp voor haar geest het kerkhof d« moeder zien Al hel andere, ziekte, koude of angst bestond voor haar niet, noch wist of voelde zij. Alleen dat ééne bij moeder zijn vervulde heel haai geest en deed haar sidderen van verlangen. Zou zij nu opstaan Het moest al bij half twaalf zijn. Zij luisterde enkele oogenblikken scherp toe. Geen enkel gerucht stoorde de nachtelijke stilte. Paul cn vader slie pen vast. Voorzichtig gleed Zulma uit haar bed cn trok wat kleederen aan. Zij deed geen licht branden maar sukkelde door de donkerte naar de deur. Zij knarste licht toen zij opengetrokken werd. Verschrikt bleef Zulma staan cn luisterde ontsteld. Niets Alles bleef stil in huis. Toen daalde zij vlug en dicht tegen den muur gedrumd den steden trap af. Sommige treden kraak ten hard maar Zulma hoorde het niet meer. Wat dacht zij nu nog aan verra derlijke trappen, aan donkerte of aan Paul die wakker kon worden en haar dan terug naar boven zou brengen. Eén enkele gedachte leefde in haar hoofd en één enkel verlangen brandde in haar hart en dreef haar de straat op: moeder zien. haar lief moederken die haar nu geduldig wachtte op het kerk- Na zijn terugkeer uit Versailles ver klaarde gezant de Brinon gisteren aan persvertegenwoordigers dat de toe stand van Laval in zooverre verbeterd was, dat hij waarschijnlijk binnen een veertiental dagen het ziekenhuis zal kunnen verlaten en na ongeveer vier weken zijn werkzaamheden zal kunnen hervatten. In het vervolg zal nog slechts een bulletijn per dag over den toestand van Laval bekend gemaakt worden. VERSAILLES, 5 Sept. (Arip.) Negen dagen zijn verloopen sedert Dr Barrague, Laval en Deal aan een heelkundige bewerking heeft onderwor pen. Dezen morgen heeft Dr. Barrague niet geaarzeld te verklaren, dat de ge kwetsten gered zijn, en dat er nog slechts spraak is van herstelling. Bin nen drie of vier dagen, zal Deat het bed kunnen verlaten. Aangaande de telling van de hande laars, nijveraars en ambachtslieden, deelt het ministerie van Ekonomische Zaken nog mede De telling gaat haar gang. Op dit oogenblik zullen alle belanghebbenden de noodige formulieren ontvangen hebben door tusschenkomst van de ge meentebesturen. Wie nog niet in het bezit mocht zijn van de vragenlijsten, gelieve zich zoo spoedig mogelijk te wenden tot zijn gemeentebestuur. Zaterdag als de telling afgeloopen is, moeten alle vragenlijsten door de po litieagenten of andere gemeentelijke be dienden afgehaald zijn. Indien dit Za terdagavond niet is gebeurd, wende men zich zonder uitstel. Maandag in den loop van den dag tot het gemeen tebestuur. ledereen dient in geweten nauwkeu rige inlichtingen te vertstrekken. Wie zich als ambachtsman beschouwt, geve zich niet op als nijveraar of omgekeerd Wij leggen er andermaal den nadruk op, dat al wie als beroep handelsdaden stelt, het wezc al of niet met winstoog merk, verplicht is aan de telling deel te Naar wij in het jongste nummer van «Winterhulp») lezen, werd te Lissabon een Belgisch-Portugeesche kommissie gevormd, onder de benaming «Genees kundige Hulp aan Belgie». Deze kom missie heeft tot doel leven.s- en genees middelen voor de behoeftige Belgische bevolking aan te koopen. Ondanks al lerlei moeilijkheden werd reeds een belangrijke hoeveelheid levensmidde len ingevoerd, die in de eerste plaats bestemd is voor de zwakke kinderen en voor de moeders. Deze zendingen bestaan hoofdzake lijk uit visch, o. a. sardijnen. Verschei dene Portugeesche fabrieken voor vischkonserven werken thans uitslui tend voor Belgie. Ook werden reeds melkpoeder en cacao voor de kinderen alsmede gedroogde visch, kaas en droge boonen verzonden, déze wa ren zullen weldra in ons land aanko- hof Bijna gansch onbewust van wat zij deed schreed Zulma de keuken door. De voordeur was op slot maar de sleu tel stak er nog op. Eigenlijk zag zij noch slot noch sleutel. Haar oogen staarden verder dan de deur, dan de straat. Zij bleven starlings gevestigd op hel glanzende beeld van haar moeder die, heel in de verte, haar wenkte en verlangend de ar men naar haar uitstrekte. Het was dan ook alsof andere han den dan de hare den sleutel in het ver roeste slot omdraaiden alsof andere voeten dan de hare haar nu over den knuistigen straatweg voerden, alsof een gansch andere persoon dan zij, Zulma. dc lieveling van moeder, de donkerte insnelde, naar het kerkhof toe, worstelend tegen den feilen wind en zich schuttend met een dunnen hoofd doek tegen de nijpende koude. Want dien noodlottigen nacht van Allerheili gen op Allerzielen vroor het zooals ze ker geen- enkel mensch uit den omtrek het zoo vroeg had weten gebeuren. Snijdende windvlagen gierden over het land en daar waar er geen huizen stonden en de wind vrij spel had, was het niet uithoudelijk. Wie Zulma zoo midden in den nacht en met zulk een weer op straat zou geweten hebben zou er dan geen oogenblik meer aan getwij feld hebben om Rickaerts' dochter voor gansch waanzinnig te aanzien. En misschien bevond het ongelukkig kind zich wel sedert Pauls' kerkhofbe zoek in dien :taat. Eindelijk bereikte Zulma het kerkhof De ijzeren poort die anders eiken avond door den grafmaker gesloten werd was nu opengebleven ornaat het bezoek op Allerzielen van 's morgens vroeg reeds aanving. Versteven van koude en doodop van vermoeienis, sukkelde het meisje het kerkhofwegeltje op. Moeder moederke... ik kom... Zij steunde zich met de rechterhand tegen den krommen muur maar iedere twee stappen moest zij nu uitgeput blij ven stilstaan. Dan leunde zij tegen d» koude steenen, haar jagende borst ging zwaar op en neer en hevige hoestbuien verscheurden haar zeere keel. Moeder, zij kreunde en hoestte weer wanhopig «moeder... wacht toch. ik kom...!» Zij krabbelde recht tegen den ruwen muur en wankelde weer voort. Och, moeder... ik...» Daar was moeders graf. Nog twee stappen... nog één... Zulma stortte neer op de hardgevroren aarde Zoo bleef zij enkele oogenblikken hijgend liggen. Haar handen waarop zij steunde waren grauw van koude waar de grafdelver gerijfd had lagen haar knieën op de wreedfijne, vastge vroren aardkluitjes. Maar opeens slaakte de ongelukkige een hartstochtelijke gil waarin zich heel het wanhopig verlangen van haar hun kerende ziel uitschreeuwde Moeder Verwoed en als gansch uitzinnig be gon z.ij met haar stijve vingeren over de steenharde aardkluiten te krauwen. Maar toen haar nagelen scheurden over den weerbarstigen grond en het bloed van haar handen druppelde, sloeg zij snikkend haar armen rond het sombere kruis om een oogenblik later de sidde rende handen smeekend uit te steken naar een geliefd wezen dat zij alleen zag.... Naar alle waarschijnlijkheid zal eer lang aan onze vLschers toelating ver leend worden om naar Frankrijk te gaan, teneinde er deel te nemen aan de winterharingvisscherij te Grevelingen. Alle boot-eigenaars die aan deze vang sten wenschen deel te nemen kunnen zich van nu af reeds aanmelden bij den waterschout van Nieuwpoort. De noo dige maatregelen zullen getroffen wor den opdat alle leden van dc bemanning wekelijks naar huis kunnen komen. Tijdens de week van 25 tot 30 Aug. bedroeg de aanvoer der visschersvloot van Nieuwpoort 5530 kgr. garnaal. 15.677 kgr. visch, de totale opbrengst beliep 281.392 kg. MAN ZWAAR GEWOND TE LIEDEKERKE In de woning van landbouwer Ema nuel Van Droogenbroeck, aan de Sta tionstraat te Liedekerke, is brand uit gebroken. Het vuur nam een zoo ge weldige uitbreiding dat de landbouwer, die zijn geld uit de vlammenzee wilde redden, zware brandwonden opliep en in het brandend gebouw bewusteloos te gronde zeeg. Met den hals kwam hij op een stuk glas terecht,waardoor hij tevens nog een gapende wonde opliep. Tenslotte kon de man nog gered wor den. Hij was echter zoo erg toegetakeld dat hij in allerijl naar een ziekenhuis te Aalst moest overgebracht worden. De woning brandde totaal leeg. De stoffelijke schade is aanzienlijk. BRAND TE DEURNE In een vernisfabriek gelegen in de 1 weemontslraat te Deurne, ontstond Woensdagavond rond 6 uur brand, vermoedelijk doordat een der ketels waarin de vernis gekookt wordt, over liep. De plaatselijke brandweer was spoe dig ter plaatse, doch wijl uitbreiding werd gevreesd, werd de hulp ingeroe pen van oe Antwerpsche brandweer. Na een uurtje was men het vuur volle dig meester. Wijl de fabriek volledig in ijzer en beton is opgetrokken, kon de brand betrekkelijk gemakkelijk geloca- liseerd worden. Twee arbeiders liepen evenwel brandwonden op. Het zijn de 58-jari- ge J. Van den Wyngaert, Heiblokstraat 59, uit Deurne en Bervoets, Schorpi oenstraat, 23, uit Antwerpen. Zij wer den door het wegspattende vocht ver rast en ernstig verbrand aan aangezicht armen en beenen. Na een eerste verzorging door dokters Van Vlasselaer en Duckaert werden beiden naar Ste Walburgisgasthuis ge voerd. Men vreest voor het leven van Van den Wyngaert. De politie zorgde voor een voorbeel- digen ordedienst. ACHTJARIGE KNAAP KAPT ZIJN BROERTJE MET EEN HAK DOOD TE HARELBEKE De 3 1/2 jarige Willy Debue, wo nend Yperstraat wijk Steenbrugge, was met zijn acht-jarige broer op het aard appelveld. Bij afwezigheid van twee groote personen, maakte de achtjarige jongen zich meester van de hak en kapte aardappelen. Kleine broer wilde deze oprapen maar kreeg op zeker oogenblik een kap in het hoofd, zoodat de tanden van het tuig heel diep in hel hoofdje drongen. De kleine werd in zeer bedenkelijken toestand naar een kliniek te Kortrijk overgebracht, waar hij enkele uren nadien overleed. De wind, die over het kerkhofmuur ken suisde, verdoofde haar snikken en kreunen of droeg haar hartverscheu rende gillen een eindje mee over het duistere veld. Toen kon de ongelukkige niet meer. AI haar krachten waren op en met een laatste wanhopige zielskreet om moeder maar die alleen een diepe zucht meer was, zakte zij gansch ineen op de kou de aarde. Boven Zulma's stille gestalte breidde het hooge kruis van moeders graf me delijdend de sombere armen uit... De grafmaker die 's anderendaags morgens, op Allerzielendag, de eerste op het kerkhof kwam, vond Zulma lig gen onder het kruis. Zij was gestorven van de kou... 9de HOOFDSTUK Zulma Rickaerts dood verwekte groote opschudding in heel het dorp en op haar begrafenis was er veel volk aanwezig. Iedereen had medelijden met het ongelukkige kind dat in zoo'n tra gische omstandigheden gestorven was. Maar de wereld kon voor één doode niet blijven stilstaan en alles hernam dan ook stilaan zijn gewonen gang de menschen kozen langzamerhand an dere onderwerpen voor hun kwaad sprekerij Paul, alhoewel ten zeerste getroffen door den dood van zijn zus ter, werkte weer voort voor de fotofa briek te Gent en Jef Rickaert begon zich terug, enkele dagen na de begrafenis al, te bedrinken. Alleen was hij veel stiller en zwijgzamer geworden te voren. Maar op een donkeren avond liep het terug eens de spuitgaten uit .('t Vervolgt.)

De Volksstem | 1941 | | pagina 2