De Les van het Notaboekje De Omsingeling "van Leningrad een voldongen feit Laval verliet het ziekbed Toenemende Onrust in Turkije DUITSCH LEGER BE RICHT ITALIAANSCH LEGERBERICHT Boter voor den Winter .VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEÊK 1,15 FR. DINSDAG 9 cn WOENSDAG 10 SEPTEMBER 194V XXXXVffle JAARGANG NUMMER IO0 (Uitgave van de S.M. «De Vooruitgang» Kerkstraat 9, Aalst HandeEreg. Nr 1248 Peaicbekrekeoing J. Van Nol fel - Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst Telefoon 11» Publiciteit buiten het Arrondissement AALST s Belgisch rlavas Agentschap, 15, Ad. Manlaan, BrusseL Kat Dien dag op reis. vond ik heel toe vallig een notaboekje in den trein...een klein maar keurig dagboekje, heel keu rig zelf Het rook naar eau de cologne... en onwillekeurig, dat was heel natuurlijk, besloot ik er uit dat het aan een dame toebehoorde... Ik merkte tevens ook op dat de dame haar gelaat poederde want de roode-roze omslag van het carnet was met poeder bevuild Ik moest hel wel openen om gebeur lijk te weten aan wie het toebehoorde. Echter was er geen naam in of op ver meld... geen adres; zoo omtre?< zooals op de visiet-kaartjes van dergelijke da mes geen adres... dan blijven ze be vrijd van veel last... vooral van mon delinge of schriftelijke schooiers. Toen heb ik het gauw doorbladerd., af en toe wat gelezen... soms wel eens overwogen... er over nagedacht want 't scheen me dat ik voor een banaal onbenullig leven stond. Want het boekje bevatte om zoo te zeggen het leven van de dame. vrienden... ze heeft dus nooit geleden 1 Ik kan me bedriegen en ik wensch het voor haar... maar ik twijfel sterk Ik ook houd van hondjes en zelfs van ontspanning... maar-er is nog wat anders dan hondjes en verzet vooral hedendaags..., en dan er is een hierar- archie in de genegenheid... en de hond-j jes komen ver na de menschen, dus het laatst ook Wat ik daarin gelezen heb Oh... niets bijzonders en ik zal me wel wach ten u tot vervelens toe, dag voor dag de banaliteiten op te disschen welke daarin voorkomen toilet... golf en tennisspel... theater... enz... Zelfs vond ik er iets heel sentimenteels Donderdag om 3 uur... Kri-Kri (dit moest haar aanbeden hondje zijn) moet naar den veearts... hij was niet al te best de laat ste dagen. Ik stop daarmee de citaten Maar ik zou toch lang kunnen voortschrijven den eenen na den anderen datum con troleerend... want op het aanteeken- boekje staat alles weergegeven. Wat verder zie ik zelfs dat Kri-Kri gestor ven U ofschoon ze honderd ir.Mvk be taalde om hem te genezen I... Wie is die dame Een huisvrouw en moeder of een oude jonge dochter Heeft ze een zorgzamen ijvervollen echtgenoot of is ze alleen de gezellin van den eenen of den anderen ver waanden snob Wie kon het weten En toch bleef ik droomerig voor het notaboekje... het was van roze-rood... het wierd bijna nog rooder in mijn handen, alsof het de banaliteit bewust was van hetgeen het bevatte in zijn blaadjes... en ondanks zijn gracieuzen vorm en omslag scheen het zwaar te wegen... heel zwaar in de balans van de verantwoordelijkheden. Waarom Maar omdat het carnet heel zwijgzaam den tijd verhaalt... met volle handgrepen al lachend door de vensters gegooid... En helaas het zegde maar dat alléén Waarom Maar omdat het carnet heel zwijgzaam, den tijd verhaalt... met volle handgrepen al lachend door de vensters gegooid... En helaas het zegde maar dat alléén In dit boekje was er zelfs geen plaats voor een ernstigen, heiligen datum...van een biechtoefening, een devoot uur... voor een heilige mis... voor een daad van christene naastenliefde... voor een gebed De tijd scheen alleen bestemd voor het vermaak, voor prullen en prutsen., voor vodden... en voor het klein hondje... Die dame heeft dus geen levende bloedverwanten... geen overleden Gij die dit leest hebt ge som» een notaboekje in uw bezit Zoo ja, zorg er dan voor daarin al leen op te teekenen die zaken welke geen wraak op u zullen werpen op den jongsten algerqeenen oordeelsdag. De tijd bestaat niet alleen orn geld te verzamelen... hij bestaat vooral in ver houding tot de eeuwigheid... Dit boekje zou wel eens schielijk uit uw handen kunnen gerukt worden... net zooals men de kopie van een examen uit de handen van den leerling neemt. Hoe dikwijls wacht God niet eens het einde af van uw notaboekje, om u zelf te halen en mee te nemen. Gebeurt het niet dat ge zelfs het programma door u 's morgens opgesteld niet eens af krijgt, daar ge 's avonds al niet meer zijt Wees altijd bereid heeft Christus gezegd want ik zal komen als de dief in den nacht de dood verrast bijna altijd Klein dagboekje ge schijnt niets en ge zijt toch zóó veel Want uw blaadjes bevatten het aanteekenen van onzen opmarsch naar het hoogste goed, het Einddoel... of wel bevat ge de intie me aanmerkingen van het ledige, het banale van ons leven... dan nog ge schreven door eigen hand. Mochten op uw witte dunne bladzij den alben fezakengeschreven wor den diepgrondige dingen, hooge re aliteiten, krachtdadige werkelijkheden, sublieme gebaren, edele geste's van een hart dat zich zelf geeft... maar zich nooit zoekt... zich werpt met anderen in hooger sferen. Dat uw bladzijden nooit gevuld worden met leegten... lawaai,., met schijn en vernis... met ijdelheid en nie tigheden... bijna met zonden welke zie len besmeuren... dooden Dat in het onzichtbare uw engelbe waarder altijd, alles lezen mag En wanneer latex alles zal geëindigd en voltrokken zijn, wanneer het uur zal slaan na hetwelk niets van mij nog iets van mij vermag... wanneer de har de hand van God elk notaboekje in het proces zal werpen waarin we zelf alles hebben bekend of ontkend, dat we het boekje dan vooral als onzen bes ten troostvriend mogen begroeten. Dat het dan doordrongen weze var vruchtbare werkelijkheden, van diepe zieleleven Misschien zullen ze onze zwakheden openbaren... maar toch ook den krani- gen durf om onze talenten te doen ge dijen... het verlangen om liever «iets» te zijn, dan veel te schijnen. Indien dan de vruchtbare vijgeboom enkele van zijn vruchten weggooide voor dezen die voorbijgingen... in het «ensembleii, heeft hij de schoonste, de sappigste eiken dag voorbehouden.kin- derlijk aangeboden aan den Meester Die altijd is en immer blijft Oh de les van het notaboekje DENDERZOON. Parijs, 8 Sept. Pierre Laval is in zooverre hersteld, dat hij gisteren voor de eerste maal het ziekbed voor enkelen tijd beeft kunnen verlaten. Zijn eerste bezoek gold Marcel Déat. Ankara, 6 Sept. (N.I.D.) De scher pe reactie van de Turksche pers op het artikel van den Amerikaanschen admi raal Stirling, die een aanval van de Britsche vloot op de Turksche zeeëng- ten aanbevolen heeft, om de verbinding met de Russische Zwarte zeevloot te verwezenlijken, hield ook Donderdag aan. Uit de Otfmmc..;-ren der dagbla den is tusschen de regels te lezen dat de Turksche kringen aan dit artikel nog steeds de grootste beteekenis hech ten en het nog steeds niet beschouwen als de uitdrukking der private meening van een amerikaansche admiraal, maar als een Angel-Saksische proefballon. Het dagblad «Rasviri efkar» schrijft: «Waar rook is, is ook vuur. De politie ke rook, die in dit artikel wordt waar genomen, vindt zijn oorsprong in een of ander vuur, dat uit een of anderefi kring ontsnapt is». Met andere woorden men is ook Donderdag nog overtuigd dat het arti kel van Stirling van beslissende betee kenis is en een poging is om de Turk sche stelling ten opzichte van dergelijke eventualiteiten te vernemen. De Turksche onrust neemt toe inge volge de geruchten, die hardnekkig de ronde doen over een aanstaanden nieu wen Britsch-Russrschen voetslap bij de Turksche regeering. DE REGEUNG VAN HET VERBRUIK EN DE HERBEVOOR RADING VAN TEXTIELPRO- DUKTEN NIEUWSTE WIJZIGINGEN EN AANVULLINGEN In het Staatsblad van 7 September 1941 is een besluit verschenen waarbij zekere bepalingen van 23 December 1940, 3 Mei 1941 en 5 Mei 1941, hou dende regeling var. het besluit van 5 Mei 1941, nopens de herbevoorrading in textielprodukten. worden gewijzigd en aangevuld. NAAIGAREN. Na de bepalingen en wijzigingen be treffende de textielprodukten voor nij verheidsdoeleinden te hebben opge somd, worden bijzondere bepalin»- gen getroffen voor het naaigaren tot niet-professioneele doeleinden be stemd, welke zijn| als volgt Elke aankoopbon voor naaigaren van de kleederkaart geeft recht op 183 meter {200 yards) naaigaren, gemer- ceriseerd of niet, ofwel op 90 meter zij den of kunstzijden naaigaren. De aflevering van naai- of stopgaren door de grossiers of fabrikanten ge schiedt niet in rui! voor puntenchecks, maar tegen afgifte door de kleinhande laren of grossiers van machtigingen tot bevoorrading A. afgeleverd in ruil voor de ontvangen en op borderellen geplakte aankoopbons. De machtigingen tot bevoorrading A zullen worden opgemaakt in aantal meter naaigaren, gemerceriseerd of niet of in aantal meter zijden of kunstzijden naaigaren. Bij de aflevering der machtigingen tot bevoorrading wordt er geen vermin dering toegepast op de hoeveelheden aankoopbons aan den gemeentedienst afgegeven. MACHTIGINGEN TOT BEVOORRADING Wat de afhffnfetfMr der machtigingen tot bevoorrading in textielprodukten betreft, worden volgende bepalingen getroffen De machtigingen tot bevoorrading worden afgeleverd. a) door de gemeentediensten voor de bevoorrading en de rantsoeneering in zekere bijzondere gevallen, vastge steld bij de uitvoeringsbesluiten van het Hoofd van het ministerie van Ekono- mische Zaken b) door den Dienst voor de verdee ling en de voorraden van het ministe rie van Ekonomische Zaken, in alle an dere gevallen. Verder worden voor de aflevering der kleederkaarten bijzondere maat regelen voorzien voor de zuigelingen, de werklieden in den vreemde, de mi litairen krijgsgevangen in Duitschland of uit gevangenschap terugkeerend, de kinderen geboren tusschen den I Sep tember 1940 en den 31 Decemb. 1940 Betreffende de machtigingen tot be voorrading afgeleverd door de ge meentebesturen voor de bevoorrading en de rantsoeneering, zijn insgelijks wijzigingen aangebracht voor de rouw- kleeding, den uitzet, de zwangerschap, de heirkracht door partikulieren inge roepen, diefstal, verhuizing, nieuwe in stallatie van een partikulier, organismen welke niet over kleederkaarten beschik ken, vrijgelaten krijgsgevangenen, op- eischingen. De bepalingen nopens de machtigin gen tot bevoorrading afgeleverd door den dienst voor de verdeeling en de voorraden van het ministerie van Eko nomische Zaken hebben betrekking op de reglementeering der bevoorrading, in zekere bijzondere gevallen, als daar zijn hotels en pensions, kapperswin kels, gasthuizen en kraamvrouwen-in richtingen, geteisterde gemeenschappen van verbruikers, handelaren en indu- strieelen. tooneelspelers en bewaarders van <ooneelkostume6, Winterhulp, kol- lektieve aankoopen BIJZONDERE GEVALLEN Tot slot bevat dit besluit nog enkele wijzigingen en bijzondere bepalingen aangaande artikelen die in waarde verminderd zijn, de herbevoorrading in bijzondere gevallen, textielprodukten ten behoeve van het ondérwijs. Ook in de lijst der puntenverdeeling, die loopt over 8 verschillende groepen, werden belangrijke wijzigingen en aan vullingen aangebracht. Ten einde onze lezers zoo volledig mogelijk in te lichten, zullen wij in een volgende uitgave van ons blad hierom trent nadere bijzonderheden mededee- len. Hoofdkwartier van den Führer, 8 Sept. Het opperbevel van hel leger maakt bekend Snelle divisies van het Duilsche leger, uitstekend ondersteund door ge vechtsformaties van het luchtwapen, hebben de Neva ten Oosten van Leningrad over een breed front bereikt en de stad Schluesselourg, aan het Ladogameer, stormenderhand ingenomen. Dientengevolge is de Duilsch-Finsche orpsingeling van Leningrad een voldongen feit en is de stad vati alle verbindingen over land afgesneden. Uit het Hoofdkwartier van den Fuehrer, 8 Sept. Het Opperve- Vvel der Weermacht maakt bekend De Finsche troepen welke ten Oosten van het Ladoga meer aanvallen, hebben de Swir bereikt. In den strijd tegen Groot Brittannie bestookten groote formaties van het luchtwapen in den vorigen nacht militaire installaties aan Tyne en Humber, evenals havens aan de Britsche Oostkust en vliegvelden op het eiland met bommen van zwaar en zeer zwaar kaliber. Branden en ont ploffingen bewezen den goeden uitslag van deze aanvallen. Snelbooten vielen voor de Britsche kust een konvooi aan, dat onder sterke bescherming voer en brachten vijf bewapende koopvaardijschepen met in totaal 13.500 ton tot zinken. In den loop van vorigen dag en van verleden nacht vernietigde het luchtwapen voor de Britsche Oostkust en bij de Faroer-eilandcn drie koopvaardijschepen met in totaal 12.000 ton. In het Kanaalgebied verloor het Britsche luchtwapen in luchtgevech ten over dag vijf jachttoestellen en drie bommenwerpers. Zeestrijdkrach ten haalden aan de Noorsche en Nederlandsche kusten twee Britsche bommenwerpers neer. Britsche vliegtuigen vlogen tijdens den Iaatstcn nacht over Noord en West-Duitschland het luchtruim binnen rond Berlijn. Sterke afweer maakte dat de aanval op de hoofdstad van het Reich niet het verhoopte succes had. Onder de burgerbevolking vielen verscheidene dooden cn gekwetsten als gevolg van het uitwerpen van brisant- en brandbommen. Nachtjagers cn luchtdoelartillerie schoten 14, marine-artillerie 3 der aanvallende bommenwerpers neer. Rome, 8 Sept. Het legerbericht luidt als volgt In Noord Afrika en op de fronten van Solloem en Tobroek activiteit van vooruitgeschoven afdeelingen en van de artillerie der as. De installaties en depots van de haven van Tobroek werden door Duit- sche batterijen onder vuur genomen. Ons luchtwapen was zeer actief. Formaties jachtvliegtuigen hebben tijdens een schitterende actie in scheervlucht de vijandelijke luchtvaartbasis van Sidi el Barani aangeval len en 5 vliegtuigen op den grond, alsmede talrijke auto's werden met goed resultaat onder machinegeweervuur genomen. Formaties bommenwerpers bestookten met succes verdedidigingswer- ken en soortgelijke instellingen alsmede batterijen te Tobroek met bom men en veroorzaakten uftgebreide branden. Al onze vliegtuigen, eenige onder hen met treffers, keerden naar hun basis terug. Duitsche bommenwerpers voerden met succes operaties uit op vooruitgeschoven vliegvelden en belangrijke objectieven van Marsa Matroek. Duitsche jachttoestellen haalden bij een ontmoeting van een vijande lijke formatie een Curliss-toestel naar beneden. Engelsche vliegtuigen ondernamen opnieuw vluchten boven Barce en Benghasi en bombardeerden eenige nederzettingen van kolonisten van den Dzijbeld-Cyrenaica. zonder dat er slachtoffers vielen. Twee toestellen werden door ons afweergeschut neergehaald en de bemanningen der beide machines, werden gevangen genomen. Tijdens den afgeloopen nacht vielen vijandelijke vliegtuigen in opeen volgende golven Palermo aan, 16 dooden en 25 gewonden onder de bur gerbevolking alsmede geringe stoffelij'ke schade dienen te worden ge meld. Een toestel, dat door ons luchtafweer was getroffen, stortte bran dend in zee. In Oost Afrika, als vervolg van zijn aanvallen op onze hospitalen bombardeerde het Engelsfche luchtwapen van op geringe hoogte het hoofdhospitaal van Gondar, dat uit een geisoleerd liggend complex ge bouwen bestaat die duidelijk het kenteeken van het roode Kruis dragen. In totaal zijn hier een doode en 1 7 gewonden onder de dokters en zieken te betreuren. Bij Oulchefit werd een vijandelijke aanvalspoging ten gevolge van het onmiddellijk ingrijpen onzer troepen verijdeld. Een sterke afdeeling van nationale en koloniale troepen van het garni zoen van Culquabert ondernam onder bevel van lt-kolonel Augusto Ugo- lini een stoutmoedigen aanval op de vijandelijke stellingen van het mas sief van Denghel. De overrompelde vijand werd na korten tegenstand uit zijn versterkte stellingen verdreven en liet 100 dooden achter. Groote hoeveelheden munitie en wapens van allerlei soort, alsook be langrijke hoeveelheden levensmiddelen vielen in onze handen. De aan- valsgeest van onze nationale troepen is uitstekend. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN Z. H. Exc. Mgr. de Bisschop heeft benoemd tot pastoor op het Klein Be gijnhof te Gent, E. H. B. Van de Keere pastoor te Gent op Ste Koleta. JONGEN UIT DENDERHOUTEM VERONGELUKT TE NINOVE Heden Dinsdagmorgen reed Frans De Muyter van Denderhoutem, per fiets naar het station te Ninove om den trein te nemen voor Lessen waar hij als be diende werkzaam was in de Compagnie d'Electricité de la Dendre. Op de plaat9 waar de steenweg van Denderhoutem met dezen van Ninove-Aalst samen loopt, werd hij gevat door een auto en ten gronde geslingerd. De Muyter werd vreeselijk verwond n'aar de kliniek overgebracht waar hij kort nadien overleed. De hoofdgroepeering «Zuivel, Vet ten en Eieren» deelt mede Om de rantsoeneering gedurende den winter te verzekeren, werden tot- nutoe 2.700.000 kilogram boter ia koelkamers gelegd. Niets werd van d-e- zen voorraad, voor wie ook afgenomen en de kwaliteit van deze boter, die ge regeld wordt nagezien, laat toe alle waarborgen te geven omtrent haa r goe de bewaring. Geruchten doen den omloop als zou de boter, ingelegd door bemiddeling van de hoofdgroepeering «Zuivel, Vet ten en Eieren» op een merkelijke wijze verloren hebben aan kwaliteit en dat de bezettende overheid ervan een zekere I hoeveelheid zou genomen hebben. De direkteur van voornoemde Cen- trale logenstraft tCJTi zeerste deze bewe ring.»

De Volksstem | 1941 | | pagina 1