"DE ZON BREEKT DOOR" Gemengd Nieuws Aanpassing der Bur gemeestersvergoeding DE LOTERIJ VAN WiNTERHULP Het opvouwbarê rij wiel en de volksfiets Let op uw Aardappelkaart Fransche communis ten bekesren zich Maximumprijzen van margarine Nat. Instelling voor Sociaal Dienstbetoon aan de gezinnen der militairen De h. Krégersman, overleden WOENSDAG 10 SEPTEMBER H. NIKOLAAS VAN TOLENTIJN (Justus). Gloria. Doornijk Z. Richardus van Ste Anna (dubbel). Wit. Luik H. Theodardus (dubbel). Rood. DONDERDAG I SEPTEMBER HH. PROTUS EN HYACÏNTHUS (Sa- Jus autem). Gloria. Geb. 2e «A cunc- tis 3e naar keuze. Rood. Requiem cn votiefmis toegelaten. Gent H. Vinciana (hoogdubbel) Wit. PRINSES JOZEFINA CHARLOT- TA IN ITALIË. Volgens de Gior- nalc d Italia heeft prinses Jozefina- Charlotta. ouuste kind van Koning Leopold, dezer dagen Turijn verlaten met bestemming naar Belgie. De prinses vertoefde ccnigen tijd bij haar tante, de Italiaansche kroonprinses Marie - José. DE MOEDER VAN ROOSEVELT OVERLEDEN. Uit New York wordt gemeld dal de moeder van pre sident Roosevelt Zondag ovcrleoen is. GENERAAL DENTZ, LEGER STAFOVERSTE IN FRANKRIJK.— In welingelichte kringen vermoedt men, dal generaal Deniz, na zijn vrij lating door de Engelschcn een belang rijke post in dc omgeving van plaats vervangend ministerpresident admi raal Darlan zal toevertrouwd worden. Ook gewaagt men van zijn gebeurlijke benoeming ah hoofd van den generalen staf voor dc landsverdediging. BEVOORRADING VAN TOERIS TEN EN VAN PARTICULIEREN MET VACANT1E. Het Staatsblad van 6 September 1941 schrijft dat dc zomergasten voor het vervoer van hun levensmiddelen slechts een enkel gelei brief mogen aanvragen voor heel den duur van hun afwezigheid. Uitzonderlijke omstandigheden even wel. zooals de uitdccling van boter in twee keeren cn een afwezigheid loopen- de over twee rantsoeneeringstijdperken kunnen de aflevering van meerdere ge leibrieven noodzakelijk maken. In zulke gevallen mag dc gemeente achtereenvolgende geleibrieven afgeven Zij zal er zorg voor dragen den juistcn datum aan te duiden van het vervoer der waren, alsmede de te vervoeren hoeveelheid, streng, beperkt tot de be hoeften overeenstemmend met 't aan tal dagen tusschen een en het volgend vervoer gelegen. Een nieuwe geleibrief mag slechts worden afgegeven mits in levering van den geleibrief die voor liet vorige vervoer heeft gediend. DOCH DE ACHTURIGE ARBEIDS DAG IS OP HEN TOEPASSELIJK MET INGANG VAN I SEPTEMBER Onlangs was in het vooruitzicht ge steld oen nieuwe vorm van vergoeding aan de burgemeesters, uit hoofde van hun zwaardere verantwoordelijkheid en de tijdroovende taak wegens de oorlogsomstanaigheden. Thans is het besluit in het Staatsblad verschenen, waarbij deze vergoeding met I Septem ber ingaat. Zij wordt gedragen door den Staat, doch verminderd met het bedrag dat op de gemeentebegrootin- gen over het dienstjaar 1940 is uitge trokken en dus door de gemeente betaald wordt en ook op dc begroo ting voor 1942 moet voorkomen. De vergoedingen bedragen voor gemeen ten van 1.000 inwoners fr. 12.000 1.001 tot 3.000 inwon. fr. 15.000 3.001 tot 5.000 fr. 18.000 5.001 tot 10.000 fr. 21.000 10.001 tot 20.000 fr. 25.000 20.001 tot 35.000 fr. 30.000 35.001 tot 50.000 fr. 35.000 50.001 tot 75.000 fr. 55.000 75.001 tot 100.000 fr. 75.000 Met meer dan 100.000 inw.fr. 100.000 Deze bedragen, vastgesteld voor een I achturigen arbeidsdag, worden in even- redighcid gebracht met het aantal uren door den burgemeester aan het uitoefe nen van zijn ambt besteed. De provin ciegouverneur zal op advies van de ar- rondissementskommissarissen, het aan tal werkelijke arbeidsuren vaststellen. Deze vergoeding is vastgesteld voor een jaar en kan slechts gewijzigd of in gehouden worden wanneer dc burge meester in dc uitoefening van zijn ambt en vooral inzake de voedselvoorziening I nalatig of niet voor zijn taak opgewas sen is. VOOR DE GETEISTERDEN. Het Kommissariaat Generaal voor s Lands Wederopbouw vestigt de aan dacht der gelcisterdcn op het feit, dat het speciaal formulier, voorzien door het besluit van I 5 Maart I 94 Imet het oog op het indienen der aanvragen, door het Kommissariaat Generaal, gra tis bezorgd wordt, door tusschenkomst der Provinciale Kommissariaten en der gemeentebesturen. De geteisterden. die hun aanvraag zouden indienen op formulieren, die niet van de persen van het Staatsblad komen, doen dit op eigen risico. HF.T VERZENDEN VAN AARD APPELEN PER SPOOR. Dc Na tionale Maatschappij der Belgische Spoorwegen deelt mede, dat het pu bliek in alle steden en gemeenten waar geen speciaal inschrijvingskantoor in gericht is. .zich tot het dichtsbijgelcgen station of inschrijvingskantoor kan wenden, voor het verzenden van late aardappelen. Uitslag van de trekking der 8e groep van de Loterij Winterhulp. Winnen 100 frank, de biljetten waarvan het nummer eindigt op 9 Winnen 250 frank, de biljetten waar van het nummer eindigt op 92 Winnen 1000 frank, de biljetten waarvan het nummer einaigt op 507 550 Winnen 5000 frank, de biljetten waarvan het nummer eindigt op 1409 4217 Winnen 10.000 frank, de biljetten waarvan het nummer eindigt op 3254 Winnen 25.000 frank, de biljetten waarvan het*nummer eindigt op 25.650 85.623 80.554 36.116 95.516 68.339 Winnen 50.000 frank, de biljetten waarvan het nummer eindigt op 73.394 89.790 51.610 95.555 Winnen 100.000 frank, de biljetten 236.851 101.702 254.462 171.721 155.816 Hel biljet dragende het nummer 256.996 wint den hoofdprijs van I millioen fr. V/N/V Groote aandacht wijdt men in Duitschland aan de fietsers. Tot voor den oorlog was de fiets het vervoermid del der arbeiders en der jeugd. Eerst bij de rantsoeneering van benzine kwam iedereen op het denkbeeld, dat men het met een fiets ook best kan 6tellen.Maar toen was het te laat, want ook de fiets en de banden kwamen op den bon en menig arbeider beschouwde zijn fiets als een stuk kapitaal. Men rekent er nu in Duitschland mee, dat het voorbeeld van vele filmlievelingen, die van hun woonplaatsen naar de verschillende ateliers fietsen, door de groole massa na den oorlog gevolgd zal worden. Er wordt dus thans groote waarde aan fiets wegen en f ietsverbeteringen gehecht Op het program staat de bouw van een rijksfietsenweg. De verschillende gemeenten tot nog toe zijn 't er 112 krijgen bij den aanleg van fietsen- wegen 25 procent ondersteuning van het Rijk.Kruisingen met auto- of spoor wegen wil men, als het eenigszins mo gelijk is, vermijden, of door bruggen en tunnels vervangen. Belangwekkend zijn de verschillen de verbeteringen aan dc fiets. Zoo kon men voor 2 jaar al in Leipzig fietsen krijgen, waarvan 't achterwiel door een sterke veer aan het overige deel werd vastgehouden. Het resultaat was verba zend Zelfs van de grootste keien merkte men bij het fietsen niets. Men had nog een hoeveelheid andere nieuw tjes, zooals een kleine installatie aan den trapper, die het mogelijk maakt, de fiets overal te laten staan, verschillende soorten richtingswijzers, een nieuw soort snelheidsmeter, enz. Maar dat alles was niet genoeg. Men heeft den constructeurs ook werk gege ven. Er moeten ontwerpen worden in gediend van een opvouwbare fiets Zij moet bovendien gemakkelijk vervoerd kunnen worden, zoodat men haar in de tram kan meenemen en bij wande lingen misschien op den rug kan bin den. Verder zullen er proeven met een volksfiets worden genomen. Om alle misbruiken te voorkomen en tot nader bevel, mogen de voor tien maanden geldige aardappelkaarten, in geval van verlies door den titularis er van, niet meer worden vervangen. Anderdeels mag geen aardappel- kaart worden afgeleverd aan de bij ar- beidskontrakt in Duitschland te werk gestelde personen. Dan alleen wanneer betrokkenen voor goed terugkeeren, zal gebeurlijk mogen worden overgegaan tot de aflevering eener aardappelkaart voor de nog te verloopen tijdperken. In herinnering wordt gebracht dat elke verdeeling van aardappelen, zoo in natura als onder vorm van soep, maaltijden, enz. dient te geschieden te gen afgifte van zegels. De gerechtigden moeten dus hun schikkingen nemen om de maandelijk- sche koepons in reserve te houden die hun moeten toelaten de aardappelzegcls af te halen, die zij noodig zullen heb ben. Een aantal gewezen communistische afgevaardigden, senatoren en burge meesters van Frankrijk hebben een open brief gericht aan de vroegere partijgan gers, waarin zij in scherpe bewoordin gen te keer gaan tegen de communis tische opvattingen die zij vroeger aan kleefden. In dit manifest verklaren zij dat het communisme"#'.j^en geval de partij is die zich gerechtigd mag heeten om de ware belangen van den arbeider te vertegenwoordigen. STLMf'FLS IN CAOUTCHOUC EN IN T KOPER te verkrijgen in den Boekhandel van De Volksstem rechtover St martenskerk Aal*'- NOUVELLE DOOR G- CALLEBAUT Het Staatsblad van 7 September 1941 publiceert een besluit houdende vaststelling der maximumprijzen van margarine, luidende als volgt Het is eenieder verboden margarine aan te bieden, te koopen of te verkoo- pen legen hoogere prijzen dan deze vastgesteld bij onderhavig besluit.Ge zien het verwerken van nieuwe grond stoffen in de fabrikasy: zijn de maxi mumprijzen van margarine als volgt vastgesteld prijs aan fabrikant te be talen levering franko kooper, fak- luurtaks niet inbegrepen 10.40 fr. het kilo. prijs voor verbruiker te beta len 12.40 fr. het kilo. Alle overige verkoopsvoorwaarden in voege op 10 Mé!i'1-940 moeten be houden blijven. 10de Vervolg. Jcf dronk zich stomzat in den En gel brak pinten eh stoelen en brabbel de voortdurend onsamenhangende woorden over zijn vrouw zaliger en over zijn Zulma die op haar moeders' graf gestorven was. Men was verplicht Rickaert aan de deur te zetten om erger te voorkomen! In het duister zwijmelde hij dar, voort. God weet waar naartoe. Toen hij aan den draai van den straatweg kwam zag hij in al zijn bcdronkenheid niet de scherpe lichtbundels van twee autolichten. De wagen naderde snel cn als hij den hoek omzwenkte werd Jcf gegre pen, zwaar tegen den harden grond geslagen, en dc wielen van den auto kraakten zijn dronken lijf.... De arme Paul was als gebroken on der dien nieuwen slag. Eerst Zulma. nu vader en wat zou er nog volgen als het ongeluk nu eenmaal de Rickaerts gansch wilde vernietigen. Of was het een verdiende straf van God om hun ellendige verloopenheid? Wat stond Paul zelf dan te wachten want ook hij was een lid van dc triesti ge familie Wat was God met hem van plan De jongen liep als in droom het lee- ge huis in en uit of zat heele dubben achter de kachel. Hij kende geen menschen meer en nauwelijks een boterham op. Sommige van zijn vrienden waren hem al eens komen opzoeken maar waren hoofdschuddend terug buiten ge komen. Ook vrouw Leenders was reeds bij hem geweest maar bij al haar woorden van troost en opbeuring haalde Paul moedeloos de schouders op en zei geen woord. Slechts toen zij half zinspelend op iets, Annie's naam vernoemde want de goede vrouw kende reeds de uren te zag of at nog verhouding van haar dochter tot Paul had hij even opgekeken. De jongen verviel dan ook zienderoogen en de ge- buren schudden meewarig het hoofd als zij Paul zoo zagen ronddolen. Het sneed Annie Leenders als een mes door het Hart haar Paul zoo te zien wegsmelten als sneeuw voor de zon. Zij was reeds enkele keeren bij hem thuis geweest maar toen zij zijn groote verslagenheid bemerkte, dacht zij hel beter hem enkelen tijd stilletjes met rust te laten. Dc jongen zou zoo veel j beter bekomen, redeneerde het goede meisje, dan met allerlei troostwoorden die hem toch maar altijd weer aan Zul ma en vader herinnerden. Maar Annie bemerkte ontgoocheld dat er in 't geheel geen verandering, geen heropstanding kwam in Pauls' toestand en 't einde raad besloot zij hem eens flink onder handen te nemen! Wilt gij een aangename briefwisse ling met Uwe correspondenten voeren, en tevens een goede daad verrichten Frankeert dan uwe brieven, kaarten en drukwerken met de postzegels der Historische Portretten-., die reeds van af 15 Augustus ast. door de postkanto ren ter beschikking gesteld zijn ten bate van de Nationale Instelling voor Sociaal Dienstbetoon aan de Ge zinnen der militairen. Om een Liefaadigheidszegel te waar- deeren, behoeft men geen verzamelaar te zijn. Er is allicht een kennis, een vriend, of een familielid, die gaarne zijne collectie wil verrijken met deze afbeeldingen, waarvan de uitvoering en de afwerking op bijzondere wijze ver zorgd zijn. Door een dezer zegels der Histori sche Serie te gebruiken, waarvoor U een uiterst geringe prijsverhooging be taalt, werkt U mede aan het lenigen van den nood eener moeder, overladen met huiselijke zorgen en wier afwezige echtgenoot in het ziekenhuis is opgeno men of nog steeds in gevangenschap vertoeft; tol hulp aan een tot uitputtens toe afgematte huisvrouw wachtende op haar, door ziekte verzwakte echtgenoot die niet in staat is zijn werk te hervat ten; tot bijstand aan zoovele arme kin deren, die gevoed, gekleed cn verzorgd móeten worden; tot het opbeuren van talrijke jongelingen, die terugkeerden uit de rekruteerings-centra en wier krachten verzwakt zijn die aan werk geholpen moeten worden en voor wie een warmer^ en hoopvollere omgeving met meer toegenegen zorgen noodzake lijk is. Zoodoende stelt gij ons werk in staat, zijn sinds September 1939 be gonnen aktie voort te zetten; een werk dat aan zoovele huisgezinnen, die zich eensklaps van hun voornaamsten steun beroofd zagen, een moreele en mate- ricele hulp wist te brengen. Reeds bracht ons werk meerdere so- ctale diensten tot stand, o.m.Dienst van hulp door arbeid, goedkoope spijshuizen, Inlichtingscentra, Dienst van doorloopendc sociale onderstand. Juridische en Medikale sociale diensten, Jeugd-organisaties, enz. Weest indachtig, dat Uw voorbeeld ook Uwe correspondenten ter navolging zal aansporen, die zoodanig zullen me dewerken aan de leniging der ellende van een deel onzer medemenschen, die onze dankbaarheid en weldoende sym pathie ten volle verdienen. DRIEJARIG KNAAPJE ONDER EEN BUURTTRAM GELOOPEN TE MECHELEN Zaterdagnamiddag zat de driejarige Jan De Ridder, wiens ouders wonen in de Elleboogstraat te Mechelen, in huis bij zijn grootouders op de Neckerspoel achter het venster naar de straat te tu ren. Plots kreeg de jongen een speel maat in het zicht, sprong van den stoel waarop hij gezeten was, en rende het huis uit, de straat over. Ongelukkig voor het knaapje kwam de buurtlram Mechelen-Kecrbergen voorbij en bliksemsnel was het drama geschied; het knaapje werd gevat, mee gesleurd en verdween onder het logge gevaarte. Toen men het arme slachtof fertje opnam, was het rechterbeen af gereden, het linker zwaar gewond en vertoonde het achterhoofd een gapen de wonde. De kleine rampzalige werd het groot ouderlijk huis binnengedragen vanwaar men hel per Roode Kruisauto naar het gasthuis overbracht, waar men geen de minste hoop op levensbehoud koester de. KNAAPJE LEVEND VERBRAND TE PAMEL Het gevaar dat er dreigt wanneer kinderen met stekjes spelen is te Pamel nogmaals gebleken, waar een knaapje van 3 jaar het slachtoffer werd. Rond 7 uur in den namiddag was Judo Van Saene, zoontje van Constant en Martha Borloo op straat. Hij had een doosje stekjes in zijn bereik gekre- gen. Op een onverklaarbare wijze ziin de kleederen in brand geraakt. Doo^ het geschrei van den kleine opge schrikt kwam de zusier toegeloopen. Het kind was reeds deerlijk verbrand over het gansche lichaam, zoodat men hel ergste vreesde. Dadelijk werd het kind naar Dokter Heymans te Aalst overgebracht. De beste zorgen mochten niet baten en 's morgens kwam de droeve mare dat het jonge slachtoffer aan de opgeloo- pen brandwonden overleden is. RIJKSWACHTER REDT EEN KIND VAN EEN GEWISSEN DOOD TE GENT De 9 jarige knaap Rafael Totte,wo nende Veerleplaats, 14, te Gent. was op de vlotbrug onder de St Michiels- brug aan het spelen. Het kind wilde op j zeker oogenblik een stok grijpen die op het water dreef, doch verloor het evenwicht en kwam in de vaart terecht. Voorbijgangers die van op de hooge j brug het ongeval hadden bemerkt rie pen om hulp. Juist op dit oogenblik kwam wachtmeester Oscar De Sutter, i van de Gentsche Rijkswachtbrigade I voorbij, die geen oogenblik aarzelde j om gansch gekleed te water te springen cn den knaap van een gewissen ver drinkingsdood te redden. Het kind kon, na een eerste verzórging ter plaatse huiswaarts keeren. Zondagmorgen overleed op 70 jari gen leeftijd de h. Jan Kregersman, de ken der Gentsche dagbladschrijvers. De h. Kregersman was gedurende ruim 50 jaar gehecht aan het dagblad i; De Gentenaar-Landwacht bij den. aanvang als letterzetter en vervolgens i als opsteller. Hij was zeer geacht en daarbij een uitstekend journalist, die niet anders dan vrienden telde in de pers. Hij was ondervoorzitter der af- deeling Vlaanaeren van den Belgischen Bond der Dagbladschrijvers. Het is een uitstekend konfrater die verdwijnt, welke algemeen zal be- betreurd worden. Wij bieden zijn echtgenoote, zijn zoon konfrater Albert Kregersman en hun familie de uitdrukking onzer chris telijke deelneming aan. Het werd weer een November-avond zooals al de voorgaanden traagzaam aandikkende schemering met triestige regenvlagen nu en dan. De hevige kou de van Allerheiligen was gelukkig uit de lucht verdwenen. Paul Rickaert zat achter de kachel cn staarde somber voor zich uit. De weemoed van den avond deed zijn hart weer overloopen. Zijn hoofd zakte tusschen zijn vermagerde handen en vermoeid sloot hij de oogen. Hoelang hij daar zoo kon gezeten hebben, wist hij niet maar opeens werd er op de achterdeur geklopt. Het was een langzaam en zacht getok als van een meisjeskneukel. Annie, ging het Paul door den geest en voor den eersten keer sinds vele dagen voelde hij zich blij-verrast dat iemand hem eens kwam opzoeken. Het was inderdaad zij Pauls hoofd rees op toen zij binnen trad en als zij hem zacht Goeden avond» wenschte, kwam cr zelf een flauwe glimlach om zijn lippen spelen. Annie, fluisterde hij «Ik ben blij dat'gij gekomen zijt. Het is hier zoo eenzaam Ach Paul, stel dat nu allemaal uit uw hoofd, het is voorbij. Het gaat zoo moeilijk, Annie.Bij zonder Zulma's dood wil niet uit mijn gedacht. Paul. het meisje ging naast hem zitten, nam zijn hoofd tusschen haar 1 beide handen en Flikte hem diep in de oogen. Paul aan wat gebeurd is kan niets meer veranderd worden. Maar gij moet voortleven, gij moet uw weg. uw toekomst maken... Toekomst de jongen glimlach te bitter en keek het meisje bedroefd aan. Annie, gij zijt mijn toekomst, gij alleen. Maar na alles wat nu terug voor gevallen is met Zulma en vader zult gij niet meer bij mij willen blijven. Gij zult, gij kunt uw leven niet binden aan dat van een Rickaert... Annie sprong recht. Paul Maar onverbidaellijk ging hij voort Neen Annie, het kan niet zijn Gij zijt te goed, veel te goed voor mij. Maar nu loopt alles op zijn uiterste. Ik ben het overschot der Rickaerts en dal God met mij doet wat hij wil. Ik zal mijn straf kloek ontvangen Maar moest het zijn hij sprak terug op zijn eerste woorden voort moest het zijn dat gij toch zoudt willen bij mij blijven, dat uw gèdacht toch niet zou veranderen, dan... dan... maar Paul kon niet verder gaan. Hij vond geen woorden om te zeg gen welk een hemel dan toch nog het leven zou zijn voor hem als hij zoo'n engel mocht bezitten. Hij schudde nauwelijks merkbaar het hoofd. Neen, het was, het kon niet mogelijk zijn Annie kon haar eigen ooren *iet gelooven I ('t Vervolgt.) Verboden nadruk. Vcor toelating tot opname zich wenden tot den schrijver.

De Volksstem | 1941 | | pagina 2