BOE BIJ DE ECBTE LIEFDE VOND s! UIT HET STAATSBLAD De Zee van Azof bereikt De aardappeloogst van de leden van het Werk van den Akker Het einde vèn de Osservatore Romano Uitspraak in een reusachtige zaak van sluikslachiing Een vergoeding aan de koolmijnen De hoofdstad van het eliand Oesel bezet DU1TSCH LEGERBERICHT ITALIAANSCH LEGERBERICHT Verordeningen DINSDAG 23 en WOENSDAG 24 SEPTEMBER VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK i 1,15 FR. XXXXVlIIo JAARGANG NUMMER (14 Uigave van de S.M. «De Vooruitgang, Kerkstraat 9, AaUt HandeLuag. Nr 1248 Povtcbekreaening J. Van Nuffel Nr 13855? Beh^r en Redneü. Kerkstraat 9 Aalst - Telefoon 114 Publiciteit buiten bet Arrondissement AALST i Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Maxlaan, BrusseL Ik spreek altijd heel gaarne met be jaarde maar wijze menschen. E.r is een spreekwoord dat zegt «^ls ouden spreken moeten jongeren zwij gen... en luisteren.» Ik luister dan graag naar de ouden van jaren Die hebben de ondervin ding met zich... en deze is nu eenmaal de beste leerschool Ze hebben heel wat mee- en doorgemaakt de oudjes... en natuurlijk daardoor veel bijgeleerd, soms met schade... God gave dat het nooit was met schande. En ik heb een ouden vriend Versla me goed niet de vriendschap is oud, maar de vriend U vertellen hoe we vriendschap maakten zou te lang duren, en voor het overige, 't heeft geen be lang. Het feit is er Hij is een flink intellectueel, daarbij zeer vernuftig Hij kent de menschen vooreerst omdat hij n intellectueel is... maar meer nog omdat hij psycholoog.., fijne menschenkenner is... hij moest vroeger veel met de menschen omgaan, want dit was toen een gevolg van het openbaar ambt dat hij bekleedde. Het denkbeeld ontstond bij me u wat meê te deelen van de dosis rijke ervaring van den ouden heer. Mis schien zult ge daarin met hem t akkoord gaan... en het idee dat het u nuttig mocht zijn noopte me dit te doen, te schrijven. Wat ik nu schrijf is omtrent de be knopte samenvatting van een verkla ring welke hij me deed en die hij zelf betitelde aldus «hoe ik de ware liefde vond Ik laat hem bijgevolg van nu af zelf vertellen I Toen ik als jongeling voor het leven stond was zooals voor de meesten van ■-Hïfjtt génTëT de menschelijke liefde het voornaamste en het interessantste voor mij Ze openbaarde zich aan mijn jon gen geest en verbeelding als een mooie dageraad. Ik aanschouwde het leven zelf ongeveer met de frischheid' van den morgen..., doordrongen van de geuren der eerste rozen... En heeft God zelf niet gezegd «Het is niet goed voor den mensch... alleen te zijn»... en zeg de Hij dit niet in volle paradijs tot Adam Dan op dit duistere zóó triestige werelddeel I? En... gaarne zien... gaarne gezien worden... 'n echt goddelijk lied De vrouw welke ik nemen zal, moet zijn uit duizend... voor mij zelf zal dat dan beteekenen de liefde in den plicht, of zoo omtrent de hemel op aarde Toen heb ik rond gekeken... onder zocht en nagegaan een keuze zelfs gedaan maar de onkans was er meê gemoeid de eerste jonge dochter met dewelke ik bijna verloofd was... stierf weldra. Ze liet me den besten in druk... maar later dacht ik er over na 't was misschien omdat ze niet lang ge leefd heeft, en ik daar door de gelegen heid niet had haar beter te leeren ken nen Een tweede 1 maar die wilde van me niet weten... ik was niet rijk genoeg., en een derde verklaarde onomwonden en zonder omwegen, dat geheel mijn persoon en voorkomen haar niets zeg de... ofschoon ik zelf haar nog niets gezegd had En ten slotte geraakte ik toch ge trouwd Was dit alleen een verbinte nis door het loutere verstand teweeg gebracht Ik weet het zelf niet I Dit echter kan ik verklaren en bevestigen ik had van poësie gedroomd maar ik vond er droge proza..., want al spoedig had ik een massa van kleine twistjes om armzalige dingetjes. Ik werd zelf al gauw het slachtoffer van verfoeilijke afgunst Ja kijk me maar verwonderd aan... mijn deftige gade vond het middel om afgunstig te zijn, alhoewel ze alles bezat, vermits ze me zelf had Afgunst maar van wat... waarom zult ge vragen Dit weet ik zelf niet... maar ik heb moeten leeren van te zwij gen... van mijn toevlucht te nemen tot het dwaas «niets zeggen tot de volle dige eenzaamheid waarin ik verbleef en*me opsloot als in een ivoren toren. Sedert heb ik echter ondervonden dat het bijna het lot is van de meeste le vens I En toch groeide het ideaal in mij en kreeg met den dag wijder vleugels... ik wilde iemand zijn en daarom dacht ik, moest ik geld hebben I Vooruit dan maar... en daar ik geen dommerik ben won ik spoedig geld... veel geld... ik wist het zelf te bewaren wat soms moei lijker is dan het te vergaren. Ik bezit voor 't oogenblik een goede winstgevende zaak... en m.en ^e" schouwt me als een soort arrivist 1 't Vervolgt. Wij hebben gemeld, dat de «Osser vatore Romano» ophoudt te verschijnen Naar de correspondent van het «Ham burger Tageblatt» uit Rome meldt, zul len in plaats daarvan een andere groo- te krant, resp. verscheidene kranten verschijnen. Het nieuwe blad zal onder den titel «Blad van het Vaticaan» uit komen en voor elk land een uitgave in de landstaal hebben. De centrale hoofdredactie zal zetelen in het Vati caan, van waaruit de uitgaven voor de verschillende landen hun artikelen over den godsdienst enz. zullen ontvangen. De uitgave van het «Blad van het Vati caan voor Italië» zal in Rome en niet meer in Vaticaanstad worden gedrukt. De verdwijning van de «Osservatore» wordt daarmee gemotiveerd, dat het blad ook in Vaticaansche kringen cri- tiek ontmoette. Het initiatief tot de stich ting van het nieuwe blad is afkomstig van de Ord§> der Jezuieten. Op 22 September werd door de ad ministratieve rechtsmacht in len aanleg vonnis geveld in één der belangrijkste sluikslachtingszaken die tot op heden in de provincie Antwerpen voor kwamen. Niet minder dan 200 beesten werden in het geheim geslacht. De zaak telde 93 betichten en de in totaal uitgesproken geldboeten beloopen 4 millioen 623. 500 fr. Niet minder dan drie maximale Idboeten vein 750.000 fr. ieder wer en toegepast. HET RANTSOEN DER PAARDEN EN KOEIEN Inzake het rantsoen van paarden en melkkoeien wordt het volgende be paald PAARDEN. Voor de maand October 1941 wordt het rantsoen der paarden als volgt vastgesteld De niet-landbouwpaarden waarvan het levend gewicht de 450 kilogram overtreft, hebben recht op 300 kilo gram samengesteld voeder per maand; diegenen met een levend gewicht onder de 450 kilogram hebben recht op 200 kilogram samengesteld voeder per maand. Worden aanzien als «niet-landbouw paarden», de paarden welke toebehoo- ren aan firma's of personen die geen landbouwers zijn en wier dieren geen landbouwwerk verrichten. Het geldt dus de paarden welke in handel of nij verheid gebruikt worden. MELKVEE. Het rantsoen der melkkoeien werd vastgesteld op 100 kilogram samengesteld voeder per maand. Hebben recht op dit voeder de melkkoeien der eerste categorie, overeenkomstig het besluit van 1 8 Dec. 1940, waarvan de eigenaars voor hun geheelen stal de minimum hoeveelheid melk geleverd hebben voorzien in het zelfde besluit. STAMBOEKDIEREN. Voor de stamboekdieren en of speciale rassen wordt een bijzondere regeling voorzien in akkoord met het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening af- deeling «Veeteelt». Alle aangeslotenen bij het Werk van den Akker die bij de telling van 15 Mei de verklaring «formulier A» heb ben ingevuld en die persoonlijk een hoekje grondi bewerken, worden als voortbrengers beschouwd. Zij hebben recht aan 't dagelijksch rantsoen v. 750 gr. aardappelen of 225 kgr. voor 10 maand, plus 10 t.h. voor afval. Daaren boven zullen zij 20 kg. per are vooraf- nemen die zij zullen bewaren inet het oog op de aanplanting voor 1942. Die de bovengenoemde verklaring niet hebben ingediend bij de telling van 15 Mei, moeten /ulks ton spoedig ste doen en dit uiterlijk op 23 Septem ber. Deze verklaring moet door de res pectievelijke Burgemeesters worden aanvaard ingevolge het besluit van 1 6- 8-41 verschenen in het Staatsblad van 20 Augustus. Het niet aangeven van een aanplanting stelt aan gevangenschap bloot. Wanneer de verklaring is go- daan geworden zullen de aangeslote nen van de rechten.en de plichten der voortbrengers genieten. In dit geval komt deze voorafneming in mindering op de totale opbrengst van den grond. De landbouwers zijn verplicht deze voorafneming van ^0 kgr. Ie bewaren. Zij zal dienen tot het verkrijgen in ruil van nieuwe planters en zal bestemd zijn voor diegenen die volgend jaar van den grond zullen genieten. In geval de werkelijke jppbrengst minder is dan de geschatte moet de be- statiging gedaan worden door de ge meentelijke schattin^scommissie. Indien de hoeveelheid gofeogv-t door den voortbrenger onvoldoende zijn om zijn behoeften te dekken, zegt het rond schrijven aan de Burgemeesters van het ministère van Landbouw- en Voedsel voorziening, verschenen in het Staats- i blad van 1 0 Augustus, dat hij zelf voor zijn bijkomende bevoorrading zorgen nfoet, overeenkomstig de voor gewone verbruikers bepaalde regels, of ten laste moet vallen van de algemeene bevoor rading der bevolking. Deze regel zal namelijk van toepassing zijn op som mige kleine producenten en op zekere leden van het Werk van den Akker. In dit geval zullen do belanghebbenden een aardappelkaart kunnen krijgen waarvan vooraf, de maandelijksche coupons zullen afgescheurd zijn welke door de eigen produktie gedekt zijn. De schatting der opbrengst die werd gedaan is slechts een theoretisch cijfer. De aangeslotenen zullen over de totale opbrengst van hun terrein mogen be schikken natuurlijk over maximum 225 kg. De meer opbrengst moet ter be schikking der Centrale «Aardappelen» worden gesteld en door den voortbren ger worden afgeleverd, ten einde de algemeene bevoorrading te verzekeren. IN VERBAND MET DE VERHOOG DE ARBEIDSONKOSTEN De kolenmijnen hebben laten gelden dat de verhoogde arbeidsonkosten we gens de betaling van de salarisverhoo- ging, de gezinsbijslagen, de verschillen de premien, enz. op een of andere wij ze een kompensatie zouden moeten vin- den. Naar verluidt is hieromtrent een be sluit genomen in dezen zin dat verhoo ging van de kolenprijzen is afgewezen en in de plaats hiervan de kolenmijnen een vergoeding zullen ontvangen. Zij zullen nl. een forfaitaire som krijgen in verhouding tot de nieuwe lasten. Deze vergoeding, welke uit de staats kas komt, zal maandelijks 30 miljoen frank bedragen, welke som globaal aan de kolenmijnen zal worden uitge keerd die ze dan zullen verdeelen vol gens de onderlinge afspraken, waarbij in aanmerking zal komen de produktie van iedere mijn, de verkoopprijs, de kwaliteit enz. Het akkoord zou met te rugwerkende kracht tot 15 Augustus worden toegepast. Uit het hoofdkwartier van den Führer. Het opperkommando van de Weermacht deelt mede Tijdens de omsingelinga-gevechten, die ten Oosten van Kief aan gang zijn, hebben het leger van generaal-veldmaarschalk von Reichenau en de pantserlegers van kolonels-generaal von Kleist en Guderian sterke afdeelin- gen van de omsingelde vijandelijke troepen vernietigd en reeds meer dan 150.000 gevangenen gemaakt. 151 pantserwagens, 602 kanonnen en an der oorlogsmaterieel waarvan de hoeveelheid nog niet kan worden over zien, werden buitgemaakt. De vernietiging van de overblijvende deelen van de ingesloten vijande lijke afdeelingen is aan gang. Er zijn nog hooge cijfers betreffende de gevangenen en het buitgemaakt materieel te verwachten. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 21 Sept. Het opperkom mando van de Weermacht deelt mede In voorbeeldige samenwerking hebben formaties van het leger, het luchtwapen en de oorlogsmarine een nieuw belangrijk succes geboekt Arensburg, de hoofstad van het eiland Oesel, werd tijdens een kracht- dadigen aanval ingenomen. Moon en Oesel zijn hiermede vast in onze handen. Slecht nog versprei de gedeelten der bezetting van Oesel bevinden zich in het Westen van het eiland. Hun vernietiging kan steeds verwacht worden.. Uit het hoofdkwartier van den Fuehrer, 22 Sept. Het op- V perbevel der Weermacht deelt mede In het gebied ten Oosten van Kief werd de vernietiging der in verscheidene groepen verslagen en in een eng gebied teruggedron gen vijandelijke krachten voortgezet. Het aantal gevangenen en de hoe veelheid buit die gisteren in het bijzonder bericht werden bekend ge maakt, zijn nu reeds merkelijk verhoogd. Daarenboven werden den te genstander bloedige verliezen toegebracht bij het terugslaan van zijn wanhopige doorbraakpogingen. Zooals ook reeds door een bijzonder be richt werd bekend gemaakt is gisteren Arensburg, de hoofdstad van Oesel, na een vastberaden aanval ingenomen. De zuivering van het éi- land van de nog overblijvende vijandelijke bezetting loopt ten einde. De luchtmacht behaalde gisteren groote successen bij talrijke aanval len op Sovjetschepen. Zij bracht in de Zwarte Zee een kruiser, twee des troyers, een schip voor luchtafweer alsmede negen koopvoorbijschepen. met in totaal ongeveer 25.000*ton tot zinken. Twee andere oorlogssche pen en twee groote koopvaardijschepen werden in brand geworpen. In het zeegebied ten Westen van Kroonstad werden het slagschip «Ok- tober-Revolutie» en de zware kruiser «Kirof» ieder door 2 en een ander kruiser door vier bommen getroffen. Verder werden drie destroyers, een mijnveger en een kanoneerboot door bomtreffers beschadigd. Duikbooten vielen in den Atlantischen Oceaan, twee vijandelijke kon vooien en een afzonderlijk varend koopvaardijschip aan. Na een hard gevecht werden 1 3 zwaar beladen schepen, waaronder vier tankschepen, met in totaal 82.500 BRT. tot zinken gebracht. Een ander schip werd door torpedo's beschadigd. De luchtmacht bracht gisteren 1.600 km.ten Westen van La Rochelle een tankschip van 6000 BRT. tot zinken en viel tijden® den afgeloopen nacht belangrijke oorlogswerken aan de Engelsche Zuid-Oostkust met goed gevolg aan. In het Kanaalgebied schoten Duitsche jagers tijdens het afweren van vijandelijke overvluchten gisteren tijdens luchtgevechten 29 Britsche vlieg tuigen naar beneden. Slechts een eigen jager ging verloren. Luchtdoelar tillerie en voorpostenbooten haalden elk nog een ander vijandelijk vlieg tuig naar beneden. In Noord Afrika werd het vliegveld Koefra gebombardeerd. De vijand vloog noch bij dag noch bij nacht over 't rijksgebied. De vijandelijke propaganda poogt de bekendgemaakte getallen aan dooden, gewonden en vermisten van onze luchtmacht uit ons legerbericht van 19 September op misleidende wijze met de verliezen aan vliegtuigen in verband te brengen. Hierbij moet vastgesteld worden dat het Duitsche luchtwapen niet alleen uit vliegereenheden bestaat maar ook seintroepen en afweereenheden omvat. Een gedeelte van deze laatste afdeelingen wordt gedurig ingezet in den strijd op den grond om dikwijls dicht achter de eerste infanterielijnen mede te werken aan de bestrijding van de bun kers, en het afweren van de pantserwagens. Hun verliezen zijn begrepen in de bekendgemaakte getallen. Rome, 22 Sept. Het hoofdkwartier van het leger deelt mede In Noord Afrika geen gebeurtenissen van belang. Vliegtuigen der Al mogendheden bombardeerden belangrijke doelwitten van Tobroek en vrachtauto's in het gebied van Giaraboeb. In Bengazi werd tijdens een vijandelijken luchtaanval een vliegtuig door de luchtdoelartillerie neer geschoten. VAN 20 SEPTEMBER 1941 TOT HANDHAVING VAN DEN INNERLIJKEN VREDE IN DE BEZETTE GEBIEDEN VAN 19 SEPTEMBER 1941 TER BESCHERMING TEGEN DADEN VAN GEWELD VAN POL1TIEKEN AARD. Ten gevolge van de eerlijke samen werking van breede kringen der bevol king met de Bezettende Macht kon tot dusver de innerlijke vrede bewaard blijven en zoowel het ekonomisch als het openbaar leven aan den gang ge houden worden. Het ligt in 's lands be lang alle pogingen, strekkende tot ver storing van deze samenwerking, met de scherpste middelen te onderdrukken. Ik geef derhalve hierbij te kennen, dat eenieder, die om het even welke daad van geweld van politieken aard pleegt tegen personen, die op loyale wijze met de Bezettende Macht samenwerken of een zoodanige samenwerking aan moedigen, voortaan voor een krijgs raad zal moeten verschijnen om over eenkomstig de ter zake uitgevaardigde strafbepalingen, zelfs met de doodstraf te worden gestraft. Hetzelfde geldt in geval daden van geweld worden ge pleegd tegen familieleden van -bedoel- I de personen. Op grond van de mij door den Op perbevelhebber van het leger verleend# volmacht, verorden ik voor Belgie en Noord-Frankrijk het hier navolgende 1Een ieder die den innerlijken vre de in de bezette gebieden bewust in ge vaar brengt of stoort, wordt, voor zoo ver op grond van andere bepalingen geen strengere straf is verbeurd, met gevangenis, in ernstige gevallen met dwangarbeid gestraft 2. Als storing van d#n innerlijken vrede wordt meer in het bijzonder ook beschouwd, het feit dat iemand zonder geldige reden levensmiddelen of andere voorwerpen van dagelijksch gebruik weigert te verkoopen, tot boykot aan zet, zoogenaamde zwarte lijsten op maakt of verspreidt of andere perso nen op eenigerlei wijze wegens politie ke redenen nadeel berokkent of dreigt te zullen berokken. De militaire bevelhebber in België en No ord-Frankrij k Get. von FALKENHAUSEN. Gene raal der Infanterie.

De Volksstem | 1941 | | pagina 1