LANDBOUW SCHETSEN »v Inkomstenbelasting en Nationale Krisls- belasting De prijzen van gas, wateren elèktriciteit Voorkeurrecht aan Oud-strijders ID40 Moeilijkheden in 't vervoer te voorzien dezen Winter DE VERNIETIGING DER SOWJET- LEGERS TEN OOSTEN VAN KIEF Het Donetz-bekken rechtstreeks bedreigd DUITSCH LEGERBERICHT ITALIAANSCH LEGERBERICHT VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. ZATERDAG 27, ZONDAG 28 MAANDAG 29 SEPTEMBER 1941 ""w——w DE VOLKSSTEM XXXXVUl. JAARGANG NUMMER [16 Uitgave van de S.M. .De Vooruitgang. KnVrtraat 9, Aabt Handebreg. Nr 1248 Portcbekreteni* J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkabaat 9 AalaL Telefoon 114 Publiciteit buiten bet Arrondissement AALST Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Maxlaan, BrusscL Verscheidene jaren kende ik haar reeds Ze was toen de achtbare gade van een mijner goede vrienden... en samen waren ze het beeld van den weelderi- gen rozeboom. Hij geurde en bloeide heerlijk Zoo heerlijk dat vijf lieve rozeknopjes open- zwelden... ontluikten om als een fris- schen ruiker hun vredigen, zonnigen <t 't huis» te sieren en te verlustigen... vijf jeugdige bloesems vol rijke belof ten voor den komenden goudgelen oogst En in hun huis hing 't Christus-Kruis! het symbool van liefde en van lijden. De Christus nam Zijn welbehagen onder hen... want ze waren diep gods dienstig... Hij zegende hen zacht, zoo als Hij weleer in Galilea de huizen ze gende van Zijn intieme vrienden... bij hen ook was hun huisgezin «Zijn ge zin De glimlach van Zijn koesterende Goddelijke Liefde, zweefde als een he- melsch parfum over hunne hoorden... en wanneer ze samen waren hij en zij met den vijfvoudigen rijken zegen van hun trouw aan hoogen levensplicht... te midden van den feilen bloei van hun handel... dan kon men op deze duistere wereld, nog moeilijk een heerlijker beeld vinden van geluk en van vrede In hun huis hing Christus-Kruis En aan allen Die Hij oprecht liefheeft, deelt de Heer vroeg of laat een stukje mee van Zijn Kruis en Lijden Want lijden is zegen en het kenmerk van Gods' lievelingen en uitverkorenen Zoo onverwachts, zoo schielijk bijna was het gebeurd... het kwam als een benauwend onweer na mooien zomer dag En op een treurigen Aprilmor gen werd hij weggedragen... de droef heid, de rouw waren als nare spook beelden in hun harten en woning ge drongen. De tragische dood had ook hier een wreede breuk geslagen Maar Christus had ze toegelaten Hij Die een Vader... en de Eeuwige, Oneindige Liefde is,... Hij wist waar om Alles immers is goedheid, mede lijden bij Hem... alles is weldaad wat komt uit Zijn handen... ook en vooral het lijden Zóó was het best voor hem die heenging... voor hen die ble ven... en weenden Hard was de slag Nog zie ik ze staan in haar zwart rouwkleed... met haar ingevallen bleeke aangezicht, een beeld van smart... op dien droeven morgen... toen ik mijn vriend verge zelde. Zoo omtrent moest Maria weleer gestaan hebben bij het kruis... en ik dacht aan de woorden «Ziedaar de Moeder maar op dien donkeren dag als door een ingeving,., als bij een droomerig visioen begreep ik dat moe der en kinderen steun behoefden De Heer zou later wel aantoonen wanneer en hoe Want de Christus is een eindeloos Goede Vader Hij weet zoo vader lijk de kracht naar het kruis te schik ken en te meten l Zij toch was een in-goed kind... een edel hart,., een brave vrome vrouw en moeder En hoe zwaar werd nu de last alléén in het aanschijn van een zaak voor dewelke de krachten van twee bijna ontoereikend schenen... en de kleine weesjes die verzorgd, geleid en opgevoed moesten worden. En in die jaren volgde ik hen L.Van ver altijd door mijn gebeden... soms heel van nabij, toen ik af en toe een be zoek bracht, innig deelnemend in de harde taak van het zoo beproefde als deugdzame kind. Was ik daartoe niet verplicht om wille van den trouw aan een vriend die zoo goed vooi* mij was geweest De hemel moest wel helpen... haar zegenen overvloedig Eiken dag wa ren hun harten als levende tabernakelen waar de God-Mensch troonde.., want 's morgens knielden ze neer aan de Ta fel der engelen..., en 's avonds ruisch- ten zacht als hemelsche melodieen hun devote stemmen... wanneer ze neergeze ten voor het beeld van de Lieve Moe der Gods, hun mystieken krans van geurige rozen om haar maagdelijk hoofd vlechtten. En Maria Die zelf zooveel had gele den... zoo wreed bedroefd en beproefd was... al was ze ook de reinste, de hei ligste der vrouwen, moest wel moeder lijk glimlachen op hen en beschermend over hen waken. (Vervolgt. DENDERZOON. ONZE MEDEWERKER «Dender- zoon ontving een tweede schrijven van een trouwe lezer, niet verzoek ge volg te geven aan eenige te verklaren vraagstukken. Dit zal in 't kort gebeuren. Het besluit, dat in het Staatsblad van 25 September is verschenen, wordt voorafgegaan door de volgende over wegingen Overwegende dat de gestadige ver hooging der openbare uitgaven en de afneming van het belastingobject als ge volg van de ekonomLche inkrimping vergen dat de fiskaliteit worde opge voerd ten opzichte van de schatplichti- gen wier belastingvermogen nog bij machte is een verzwaring van lasten te dragen Overwegende dat anderdeels het be lang van de nieuwe ekonomische toe rusting vergt dat de uitgekeerde of ver deelde winsten in vennootschappen op aandeelen niet aan een gunstiger fiskaal regiem worden onderworpen dan de gereserveerde winsten Ten slotte er rekening mede gehou den dat het onontbeerlijk is, om onder meer een ernstige ontwrichting der be- standdeelen eener loyale mededinging te vermijden, er voor te waken dat het geheel der fiskale lasten, welke de be- drijfsaktiviteit bezwaren, in 's lands verschillende streken binnen eender grenzen worde gehouden. Wordt besloten Voor de vennootschappen op aan deelen andere dan de personenvennoot- GEEN VERHOOGING ZONDER MACHTIGING Zekere maatschappijen voor gas, elektriciteit en waterve*deeling enz., gaan voort met aan hun kiienten-kontractan- ten, de toepassing op te leggen van be dingen, volgens welke de prijzen voor gas, elektriciteit enz. automatisch ver meerderd worden krachtens «formules» ingelascht in kontrakten aangegaan vóór of na 10 Mei 1940. Het Kommissariaat voor Prijzen en Loonen herinnert de belanghebbenden er aan dat iedere prijsverhooging, zelfs gedekt door een bestek, het voorwerp moet uitmaken van een voorafgaande machtiging. De maatschappijen, die, zonder toelating, van hun kHenteel een hoogeren prijs eischen dan deze van 10 Mei 1940, vallen onder toepassing van de strafbepalingen voorzien in arti kels 5 en 6 van het besluit van 3 Juli 1940, en artikels 6 en 7 van het besluit van 15 Februari 1941. Het bestuur der kontrolediensten heeft onderrichtingen ontvangen om de over tredingen op te sporen. VOOR HET BEKOMEN EENER BE- TREKKING AAN DE NATIONALE MAATSCHAPPIJ DER BELGISCHE SPOORWEGEN In afwachting van de wettelijke rege ling waarbij aan de oudstrijders 1940 eenig voorkeurrecht voor den toegang tot betrekkingen in staatsinstellingen of openbare diensten zal. vorden toegekend werd door de Naüürh/e Maatschappij der Belgische Spoorwegen beslist de oudstrijders 1940 voor het bekomen eener «voorloopige» betrekking, een voorrang te verleenen. Bij de aanwer ving van tijdelijke werklieden zullen de oudstrijders 1940 eveneens voorrang op andere candidaten (de oudstrijders 1914-18 en gelijkgestelden uitgezon derd) bekomen. schappen met beperkte aansprakelijk heid, voor de coöperatieve vennoot schappen en voor de bedrijven die den vorm hebben aangenomen van vereeni- gingen zonder winstoogmerken, wordt de belasting geregeld naar rato van de al of niet uitgekeerde winst, met inbe grip van de tantièmes toegekend aan de leden van de raden of colleges van be heer, van toezicht, van zaakwaarne ming of van liquidatie en aan andere personen die gelijkaardige ambten waarnemen, alsmede, in de mate als aangeduid in navolgende 3bis, alle andere vaste of veranderlijke bezoldi gingen toegekend aan bewuste perso nen of aan vennooten. De bedoelde bezoldigingen, wan neer zij toegekend worden wegens de effectieve uitoefening in de vennoot schap, bij wijze van opdracht of con tract, van werkelijke en vaste functies, worden slechts aan de in hoofde van de vennootschap belastbare winsten toe gevoegd voor zoover zij meer bedragen van 't zij een 1 00e van de zuivere winst op voet waarvan de statutaire tantièmes werden berekend, hetzij 60.000 fr. zoo bij toepassing van bewust percentage een bedrag van minder dan 60.000 fr. bereikt wordt. i) Die hoegrootheden worden ver minderd tot op de drie vierden en tot 45.000 frank, wanneer al de vennooten en andere in 3 bedoelde personen in dezelfde vennootschap werkelijke en vaste functies uitoefenen. Onder de in onderhavige paragraaf bepaalde bezoldigingen worden ver staan bruto-bezoldigingen, dit wil zeg gen, bezoldigingen vóór aftrek van de forfaitaire of werkelijke -aanneembare bedrijfslasten. In de commanditaire vennoot schappen op aandeelen, worden de aan de werkende vennooten toegekende be zoldigingen niet toegevoegd aan de be lastbare winsten der vennootschap». MEN NEME TIJDIG MAATREGELEN Wij lezen in de Kroniek der Be voorrading De moeilijkheden in het vervoer ne men met den dag toe en de vrees be staat dat over weinige weken wanneer wij ons volop in den Winter zullen be vinden men nog drastischer beperkin- j gen zal ondervinden. De bevoorrading van benzine en mazout zal denkelijk j aan nog strengere controle onderwor pen worden, waardoor het autovervoer sterk zal afnemen, zonder nog van het gebrek aan autobanden te spreken. Ook het spoor zal in verband met het be schikbaar rollend materieel en de drin gende aanvoer van kolen, niet alles kunnen blijven vervoeren. De winkeliers zullen er rekening mee moeten houden dat het aanvoeren van goederen in veel trager tempo zal ge schieden dan tot nog toe het geval is geweest. De fabrikanten zullen even eens de nadeelen ondervinden van de beperkte vervoermogelijkheden. Het is dus aan te raden van nu af ze kere voorzorgsmaatregelen te treffen, nl inzake het opslaan van zekere niet ge rantsoeneerde produkten. Het spreekt van zelf dat hier omzichtig moet te werk gegaan worden, in dezen zin, dat men geen overdreven voorraden opdoet van artikelen welke aan bederf onderhevig zijn. Er moet gezorgd worden voor een degelijke opslagplaat-s, welke waarbor gen biedt voor het bewaren van be doelde levensmiddelen, en de aankoo- pen moeten geschieden in verhouding tot een normalen afzet over de winter maanden. In verband met de vervoermoeilijk heden verwijzen wij naar de vervoerge meenschappen welke nog niet lang ge leden. werden opgericht en geroepen zijn de grootste diensten aan de hande laars te bewijzen. Het Hongaarsche nieuwsbureau M. T. 1. deelt mede De verdelgingsaktie in Oekrajina loopt ten einde. Bij de achtervolging van de vijandelijke strijdkrachten die aan de omsingeling konden ont snappen, werd een aanzienlijke terreinwinst geboekt. De troepen bevinden zich vóór een van de belangrijkste nijverheidssteden in het Donets-bekken. DE MOERMANSK-WEG OP VERSCHILLENDE, PLAATSEN IN F1NSCHE HANDEN. Uit de jongste berichten over de krijgsverrichtingen in* het Noorden blijkt is de belangrijke spoorweglijn die Moermansk met Leningrad ver bindt, op verschillende plaatsen in de handen der Finsche troepen. De ze laatsten zijn ook, spijts den bolsjewistischen tegenstand, op vele andere frontsectoren opgeschoten. Uit het hoofdkwartier van den Fuehrer, 26 Sept. Het Opper- Vvel van de Weermacht deelt mede De vernietiging van de ingesloten overblijvende strijdkrach ten van den vijand ten Oosten van Kief werd onverbiddelijk voortgezet. Het aantal krijgsgevangenen is tot 492.000 man gestegen. Het neemt voortdurend toe. Een later ingekomen extra-bericht luidt, dat de vernietiging der laatste vijandelijke krachten, die ten Oosten van Kief nog ingesloten zijn nakend is. Het aantal gevangenen is intusschen gestegen tot 5 74.000. Dit cijfer stijgt nog steeds. Het buitgemaakte oorlogsmateriaal is niet te overzien. De luchtmacht vernietigde spoorweglijnen en wapenbedrijven in de streek bij Karlof, Toela en Moskou. In het zeegebied rondom Engeland wierpen gevechtsvliegtuigen tijdens den afgeloopen nacht een groot koopvaardijschip in brand. Gevechtsoperaties van den vijand boven Duitsch grondgebied hadden over dag noch bij nacht plaats. Rome, 26 Sept. Het hoofdkwartier van het leger mankt bekend Tijdens den afgeloopen nacht werd het vliegveld Miccabba (Malta) opnieuw door Italiaansche vliegtuigen gebombardeerd. In Oost-Afrika sloegen de garnizoenen van de versterkte stellingen van Volsjefit en van Colga in den nacht van 24 op 25 September nachtelijke aanvalspogingen van den vijand af. De vijand leed hierbij verliezen. In Noord-Afrika, levendige bedrijvigheid van onze artillerie aan het front van Tobroek. Twee vijandelijke vliegtuigen, die op 24 September 's namiddags Misoerata gebombardeerd en in duikvlucht met machinegeweervuur be stookt en ongeveer 10 dooden onder do inboorlingen beneven# schado aan woonhuizen veroorzaakt hadden, werden neergehaald. Een ander Britsch toestel werd te Bengazi door het luchtdoelgeschut getroffen en stortte brandend in zee. TARWETEELT. Het zal hoegenaamd niet te onpas komen thans eenige practische wenken te geven over de teelt van tarwe; dit voortreffelijke graangewas, zoo noodig om smakelijk en voedzaam brood te bakken. Wij hebben met voldoening vastgesteld dat er in September-Oktober van verleden jaar 42.500 hectaren meer bezaaid werden in on3 land met tarwe, rogge, masteluin en spelt, dan het vorige jaar. Dit jaar mogen onze landbouwers niet nalaten nog een groo- ter uitbreiding te geven aan de tarwe- teelt. Er moet volstrekt gezorgd worden voor veel broodgraan voor onze bevol king. Bewerkt en bemest dus goed uwe akkers zooals we in ons vorig artikel hebben uiteengezet. Doch dat is niet voldoende, men moet ook goed zaad gebruiken. Het spreekwoord zegt im mers «Zulk zaad, zulke plant». Zorgt er dus voor dat het zaaizaad ongeschonden zij, goed rijp en volko men zuiver, want al te dikwijls is het met tal van onkruidzaden of sporen van woekerplanten als bremraap, stuif- brand, masser, warkruid, enz. ver mengd. Verwaarloost dus niet het zaaizaad zorgvuldig te zuiveren met den treuze laar. Onze landbouwers weten dat de tarwe zeer dikwijls aangetast wordt door stuifbrand en masser. De aren door stuifbrand of kool aan gedaan, vormen geen korrels gansch de aar is een zwarte massa, die met den wind langzamerhand wegstuift, zoodat de aarspil alleen overblijft. Bij maeser is de aar min of meer volgroeid, maar zij heeft ietwat blauw achtige kleur en de kafjes zijn een wei nig uitgeweken. De korrels bevatten in plaats van zetmeel. een zwartachtig# stof die een walgelijken geur verspreidt, wanneer men ze openwrijft. Deze twee ziekten behooren zorgvuldig bestreden. Daarom zal men het zaaizaad sulfatee- ren op de volgende manier In een houten kuip werpt men 1 /2 kg. blauwen aluin dien men verbrijzelt en in een vijftal liter warm water oplost. Daarna giet men er nog 95 liter koud water bij, zoodat men aldus een oplos sing verkrijgt van 1/2 kopersulfaat per hectoliter water. Men laat er het graan gedurende 12 tot 14 uur in weeken, doch niet langer, zorg dragende het nu en dan om te roeren, ten einde al de zaden met de oplossing goed in aanra king te brengen. Al de onreinheden, alsook de verne- pen en lichte zaden die aan de opper vlakte van het vocht komen, worden in het vuur geworpen. Met I hectoliter aluinwater kan men 3 hectoliter zaai graan sulfateeren. Na verloop van I 2 tot 14 uur giet men er de oplossing af, en men roert het zaaigraan gedurende 5 minuten om in een kalkmelk, ver vaardigd met 6 kg. Mechelsche kalk (witkalk) en 110 liter water. Men neemt er het graan uit en spreidt het op een droge plaats in een dunne laag open tot het genoegzaam is opgedroogd. Ten einde dit opdrogen te bespoedi gen is het (soed het zaad te vermengen met een kleine hoeveelheid asch of kalkpoeder. Daarna wordt het zoo gauw mogelijk uitgezaaid. Deze hoeveelheid kalkmelk is vol doende om 100 Kgr. graan te behan delen. Daar er in de zakken waarmede men het gTaan vervoerd heeft, ook spo ren van Kool of Masser kunnen aanwe zig zijn, is men verplicht deze te ont smetten vooraleer ze met het zaaigraan te vullen. Men laat ze daarom geduren de 15 lot 16 uur in dezelfde aluinop lossing liggen, en spoelt ze daarna met zifiver water uit.

De Volksstem | 1941 | | pagina 1