STAD_AALST Succes der Duitsche duikbooten Oorlogsschade Bericht aan de geteisterden Nieuwe a« nkomst van zieke krijgsge vangenen Bij een huide aan Fonske Van de Maele Valsche broodzegels te Brussel verkocht tegen 5 en <»fr. 'tstuk DUITSCH LEGERBERICHT ITALIA ANSCH LEGERBERICHT Nog wat over «Zannekin> VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. DINSDAG 30 SEPTEMBER en WOENSDAG 1 OKTOBER 1941. DE VOLKSSTEM XXXXVUI. JAARGANG NUMMER 117 Ufcgnve vu de S.M. «De Voonotgug, Kerkstraat 9, Aalst, Haaddsreg. Nr 1248 Pottcivekrekenmj J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst. Telefoon 114 Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Belgisch Havas 'Agentschap, 15, Ad. Maxlaan, Brussel. Vervolg. over hunne Ide schaduw over hun huis. hoofden Ze vinden het geluk in en bij elkaar. want zoo tijngevoeug, zoo innig nemend ging haar gouden hart naar den nood van andere lijders Hoog staan ze aangeschreven bij God, de zielen die zich ontfermen over de klaagstem van armen en zieken. Toen de Allerhoogste het gepaste oogenblik gekomen achtte, kwam ik er weer... en meer Hij alleen en ook ik weten hoe dit geschiedde Hij loch be schikt over oneindige middelen om door Zijn Godheid de zielen te benaderen. Het gebeurde op een delicaat oogen blik.. waarop de tijdsomstandigheden, de zielstoestand van het geslagen kind... de hoogere belangen van haar vijf telgjes dit vergden. En allen waren ze gaaf en braaf ge bleven..., den Heer aanklevend, den heiligen plicht hoe drukkend en zwaar ook getrouw, ondanks de vele ruwe schokken van het soms zoo harde onmeedoogende leven. Maar wie in en door goed is voor al len en voor alles..., moet uit de oogen zien..., want goedheid mag nooit zwak heid worden.. Er 'ts karakter noodig orr altijd stroomopwaarts te gaan... tegen de bruisende golven in... De wil moet immer zegevieren .gericht zijn en het blijven naar God - Het huis moet een Gods' huis zijn waar men samen veree- nigd blijft, onder de wakende, zegende blikken van den Gekruiste... «één hart., één ziel» harten en zielen stevig samen gebonden, in den opgang door het leven., steeds naar Hem,., altijd... en naar Hem alléén Dit moest haar levensideaal zijn Dat was ze zich bewust, dat wilde ze, want daar lag de zegen, de sterkte, de rust en vrede met het geluk, voor haar cn vooi haar kinderen Ze bad toen vuriger, inniger dan ooit.., met het .hare, stegen andere offers en gebeden als blauwe wierookslierten op mystieke vleugelen hemelwaarts. God kon onmogelijk weerstaan De moed vermeerderde... de troost.de zonnige vreugde van altijd met Hem te zijn, voor Hem te leven, aan Hem te offeren Nu staat ze nog in 't volle nijpende le ven... zij en haar brave kinderen En Vader Die is in den hemel... reeds lang Maar hij is ook bij de zijnen, want dooden zijn geen afwezi gen... ze zijn alleen onzichtbaar... Op hem kunnen ze steunen...., zijn bevrij dende hand zweeft als een beschermen- deel- levend voor God in dagelijksch Com- municeeren..., dagelijksch eenparig ge bed..., in voor Hem gedragen leed En de oogst schiet weelderig op vol grootsche beloften..., reeds van ver is hij aan 't rijpen..., de komende bloeien de oogst van de roosjes uit den roze- boom Ze hebben den storm gekend... maar God was bij hen.... midden het orkaan., en op Zijn almachtig woord en gebaar, is kalmte en berusting gekomen. Weer U verder... heel dapper edel kind Wees moedig, onversaagd God steunt en helpt de moedigen., de koene strijders van het goede Uw ge luk ligt steeds in Hem... in uw kinderen! Wacht u voor het schijngeluk der schep selen zij brengen door hun lokstem de bedrieglijke voldoening van een oogenblik... God alleen maakt altijd diep gelukkig Van nabij of van ver steunt U iemand die U leerde kennen en waardeeren..., die uw vele gaven leerde hoogschatten en U wel eens wees.... het tactvol, of schoon soms met overtuiging, op kleine re gebreken eigen aan eiken mensch Ge hebt ze uitgerukt... weggevaagd Leef nu altijd in het heldere licht der waarheid En Ge weet wel bloemen hebben behoefte aan weldoenden verkwikken- den dauw.. De genade van God is de mysterieuze dauw van uw zielebloem,... uw groeikracht ligt in vurig gebed, volhardend deugdzaam leven. Maar bloemen worden ook beloerd, gegeerd Behoud uw geuren voor den hemel nergens bloeien bloemen zoo veilig als binnen de strenge omheining J waakzaamheid, voorzichtigheid. Hierbij worden de belanghebbenden ervan verwittigd, dat ze de formulieren van aanvraag tot vaststelling en schat ting der geleden oorlogsschade, kunnen afhalen, Bureel 13, Openbare Werken, ten Stadhuize, alle dagen in de voor middag, van 9 tot 12 uur, alwaar hun alle verdere inlichtingen zullen verstrekt worden. Tevens berichten wij de geteisterden, die reeds vroeger hunne aanvraag deden, dat ze deze moeten hernieuwen, daar alle aanvragen gedaan op andere formu lieren dan deze gegeven door het Pro vinciaal-Commissariaat van Oost-Vlaan- deren als niet gedaan zijnde zullen be schouwd worden. I.O. De Gemeentesecrelai is, De MEYST. De Burgemeester, V BOCQUE. eenvoud, verwijdering van den ijdelen en dwazen wereldschen geest. Zulke zielebloemen verwelken nooit Blijf zoo 'n bloem Welk een fijne blijdschap..., welk 'n feest in het hart... samen met uw vijf kinderen voor God te bloeien..., begenadigd met Zijn zegen: de groote bloem met de kleine Er zijn bloemen die dreigen te verwelken Slap neerhangend met kwijnen de kelken, Maar de Heer Dien geen schep sel kan missen Weet ze zoo wondervol weer op te frisschen. DENDERZOON. Zondagochtend rdrd 2 uur kwam een 5de sanitaire tl in in Antwerpen- *n centraal toe, met 421 zieke Belgische soldaten, die uit Du tschland mochten weerkeeren. Na de eerste verzo gingen te hebben ontvangen van het to/gewijde personeel van den hulpposi^y^ het Roode Kruis van Bet&aé irt hej '>i- mr'aai" sïKïïöïïï* wer den de jongens, volgens den aard van hun ongesteldheid, naar de verschillen de hospitalen van de stad overgebracht. Te kwart voor zeven kwam weer een trein toe. ditmaal met 123 gezonde 1 krijgsgevangenen, allen van het Minis- terie van Financien. Onder hen bevon den zich 40 officieren uit Oflag 2A en 83 soldaten uit Stalag 2B en C. De hulde die verleden Zondag aan Fonske Van de Maele werd gebracht, is 'n volkshulde geweest. Dat was de juiste en de eenige die paste. Niet in litteraire kringen, maar bij het volk hoort hij thuis, de man en zijn werk. Bij het volk, dat met den arbeid van zijn handen, het brood verdient v< vrouw en kinderen. Want de dichter van Erembodegem, dat kleine baasje, met de vinnige oog jes en de populaire snor, was 'n werk man 'n werkman-dichter; 'n hand- en geestcsarbeider, 'n exemplaar van de oude soort, niet aangevreten door so cialisme of communisme 'n vertegen woordiger van het oude ras en van de goede tijd, toen de eenvoud en de soberheid van het leven nog vergroeid waren met het geloof toen kruisken en gebed nog begin en einde waren van eiken dag. God zeegne. God beware, u, kind, En rustig moogt gij slapen Het kruisken weert het onheil af. Veel meer dan 't scherpste wapen.» En hoe begreep die werkman de rijk dom van zijn dichterschap hoe wist hij te luisteren naar den geest in hem eïi wat heeft het hem uren van geeste lijke weelde bezorgd. Wat zijn zij arm: wie nooit ontroert Het lezen van een dicht, Een Parelke van poëzij a Waarin iets hemelsch ligt.» Waar anderen onverschillig voorbij- loopen, daar heeft hij stilgestaan, en de schoonheid, die de ziel der dingen is, genoten en gesmaakt. De rechterlijke politie werd verwit tigd dat een bende valsche rantsoenze- gels nr 1 in het Brusselsche in omloop hebben gebracht. Deze zijn slecht nage maakt. Het papier is grover, de kleur- druk is lichter dan bij de ware zegels. De druk der cijfers is vettig. Eene vrouw werd aangehouden naar het politiebureel geleid, waar volledige bekentenissen aflegde. Winkeliers en Kuishoudsters let de leepe zegelvervalschers I O Osbroek, met uw woud van [beuke- en kanaboomen, Uw dreven, waar mijn vriend, de [zwarte merel fluit, De koekoek luide roept zijn lente- blijheid uitj Waar stille hoekskens zijn, om dichterlijk te droomen». Onder dat werkmanspak heeft een rijk en gelukkig hart geklopt. En dan hebben we nog niet gesproken over het huiselijk geluk dat hij heeft bezongen op alle tonen in dat werkmanshuisje, rnaar een die streed aan die slechte steenweg te Erembode-liefhad totterdood gem, heeft het geluk gewoond en ge bloeid in 'n krans kinderen daar heeft, de dichter den werkman gesterkt de taak van eiken dag Het donkert om Het pad langswaar Ik kom naar huis getreden. Met moede hoofd Met matte ziel Toch zeg ik dank Den Meester om De rust die ik ga vinden, Den vrede, ginds In 't huizeke, Zoo stil bij mijn beminden». En als de gelukkige huisvader de rampen ziet, die elders het huiselijk le ven vergallen, dan steekt hij vermanend den vinger op, en leest de les Op *t schouwken 's Heeren kruis Brengt onvermengd geluk. Het blijft een troost in druk. En kinderkens in huis Doorgeuren uwen dag Met Iiêkens en gelach En, hoe kan het anders bij 'n dichter, vlaamschgezind was Fonske ook en Vlaanderen c Eens zal ik vredig rusten hier, Een kruisken zal zijn armen strekken, Wat geurig mos, wat groene gras, Wat Vlaamsche aarde mij bedekken. En alles zal vergeten zijn Wat vreugd me gaf, ofwel mijn dagen Verbitterde mijn eeuwige zorg Mijn idealen hoog gedragen. Toch zal ik slapen met den wensch Voor wie mijn graf komt langs ge- treden Dat 't hem een woordje zeggen zou Hoe ik voor Vlaanderen heb geleden. Hoe ik mijn Vlaanderen heb bemind, Gediend en trouw bleef in het lijden: Zoo zal ik, rustend in den dood, Nog voor mijn lieve Vlaanderen [strijden.» Zeker, groote poëzie is dat niet; daar is geen diepte van gedachte, geen weelde van woord of beeld Fons bleef werkman, ook in de poezie; maar het is toch de stem van 'n goed en schoon mensch, die beleefde wat hij beleed, in eenvoud en oprechtheid en dan krijgt 79.000 TON VERNIETIGD OP DEN WEG VAN GIBRALTAR NAAR ENGELAND Uit het hoofdkwartier van den Fuehrer, 28 Sept. Het opperbevel der Weermacht deelt mede Uit een konvooi, dat van Gibraltar naar Engeland voer, hebben Duit sche duikbooten tijdens aanvallen, die verscheidene dagen duurden, twaalf fichepen met 67.000 BRT. alsmede een beschermingsvaartuig tot zinken gebracht. Verder bracht een Duitsche duikboot in het Zuidelijk gedeelte van den Atlantischen Oceaan een tankbool van 12.000 BRT. tot zinken. Dientengevolge heeft de Brit-che bevoorradingsschecpvaart tijdens de jongste dagen door duikbootopcratics 79.000 BRT. verloren. 193.500 BRT. IN EEN WEEK Tijdens de afgeloopen weck van 20 tot 27 September. leverde de Duit sche oorlogsmarine opnieuw het bewijs, dal zij den slag op den Atlanti schen Oceaan met succes vervolgt. In een week tijds viel zij drie konvooien aan, waarvan één ten Westen van Afrika en bracht 24 koopvaardijschepen waaronder vier tankbooten met een totaal van 160.500 BRT. tot zinken. Indien men hierbij de verliezen rekent, die aan de Engelsche bevoorra dingsscheepvaart gedurende dezelfde periode door het Duitsche luchtwa- pen werden toegebracht en hierbij 33.000 BRT handèlsscheepsruimte ver loor. dan bedroegen de Britschc verliezen in één week opnieuw 193.500 BRT. handelsscheepsruimte. Uit het hoofdkwartier van den Fuehrer. 29 Sept. Het opper V bevel van het leger maakt bekend Ten Noord Oosten van Jekaterinoslaf (Dnjepropetrofsk) wer 4en drie divisies der Sovjets door de Duitsche en Italiaan.-che troepen omsingeld en vernietigd. Volgens de tot nu toe voorhanden zijnde berichten werden 13.000 gevangenen gemaakt en vielen 69 stukken geschut en een groote hoeveel heid oorlogsmaterieel in onze handen. De gedeeltelijk in een moerasgebied gedreven vijand, heeft zware en bloedige verliezen geleden. Sterke formaties van het luchtwapen vielen met goed resultaat spoor weginstallaties in 't Donetz-bekken alsmede in 't gebied van Moskou aan. In het zeegebied van Kroonstad liep een Sovjet-kruiser volle treffers op van bommen. Dezen nacht bombardeerden gevechtsvliegtuigen voor de oorlogvoering van belang zijnde inrichtingen te Leningrad en Ie Moskou. Naar reeds door een extra-bericht werd bekend gemaakt, brachten duikbooten uit een konvooi dat van Gibraltar naar Engeland onderweg was, tijdens aanvallen die verscheidene dagen duurden. 12 vijandelijke koopvaardijschepen met 67.000 B.R.T. alsmede een beschermingsvaar tuig tol zinken. In het Zuidelijk gedeelte van den Atlanii'whfn Orrann kelderde een duikboot een Tankbool' van 12.000 BRT. In den strijd tegen Groot Brittannie bombardeerde het luchtwapen de zen nacht militaire instellingen aan het St George-kanaal en aan de Zuid Oostkust van het eiland. In Noord Afrika slaagden Duitsche gevechtsvliegtuigen erin volle tref fers te plaatsen op Britsche tentenkampen en matcrieel-opslagplaatsen bij Tobroek. Bij deze aanvallen verloor den vijand tijdens luchtgevechten 6, en door afweergeschut 2 vliegtuigen. Dezen nacht drongen zwakke formaties van het Britsche luchtwapen boven Noordwest- en Zuidwest Duitschland door. Door het uitwerpen van bommen ontstond geringe schade. Het afweergeschut schoot 1 Britschcn bommenwerper naar beneden. Rome, 29 Sept. Het hoofdkwartier van het leger deelt mede In Noord Afrika, bedrijvigheid van de artillerie aan de fronten van Tobroek en Solloem. In den loop van den luchtaanval op Bardia werden twee vijandelijke toestellen door het luchtdoelgeschut en twee door Duit sche jagers neergeschoten. In Oost Afrika poogden vijandelijke afdeelingen een aanval te onder nemen tegen onze vooruitgeschoven posten in den sektor van Gondar. Zij werden door ons zwaar geschut en door de tegenaktie van onze een heden op de vlucht gedreven. Engelsche vliegtuigen hebben de stad Rho- dos aangevallen. Enkele woningen en het ziekenhuis werden getroffen, waardoor 12 dooden te betreuren vielen. In het centraal gedeelte van de Middellandsche Zee hebben onze ja gers 2 Blenheimtoestellen brandend omlaag geschoten. De vijandelijke luchtvloot viel Trapani, Marsala en Castelvetrano aan, waar brandbommen werden uitgeworpen. Bovendien werd Palermo aan gevallen, waar 9 dooden en 26 gekwetsten te betreuren vielen en Turijn, waar I machine door het luchtafweergeschut werd neergehaald en bij dé plaats Candiolo te pletter viel. De bemanning die uit 5 leden bestond, is dood. Vijandelijke toestellen overvlogen de stad Milaan, waar evenwel geen bommen werden uitgeworpen.Men telt 6 gewonden, 3 door de scherven van het luchtafweergeschut en 3 door slraatongevallen. De woon wijken van Savana-Marina werden gebombardeerd. Er osKstond schade aan woonhuizen. Buiten scherfbommen en lichtraketten werden brand bommen en vlugschriften uitgeworpen. Dergelijke aanval had ook plaats op Genua, waar eenige huizen tot instorting kwamen. Eenige op de velden ontstane branden konden snel gebluscht worden. Onder de burgerbevolking zijn één doode en drie gekwetsten te betreu ren. Een lid van het brandweerkorps werd doodelijk getroffen. 4 andere brandweerlieden werden door granaten van het luchtdoelgeschut gewond waarvan twee zwaar. Een andere aanval was gericht tegen Spezia. waar kleine en groote brand- alsmede scherfbommen werden uitgeworpen. De branden werden gebluscht. Door scherven van het luchtafweergeschut wer den 4 personen gewond. In den nacht van 28 op 29 September bombardeerden onze luchtfor- maties voor anker liggende 6chepen bij Malta. luidspreker met leuzen en slagwoorden, ^et s>mPc'8le woord soms die diepere i klank, die de klank is van het leven. Zie hicrneven.j L. DE PILLECIJN. Vanwege «Zannekin» vereeniging voor Fransch-Vlaanderen wordt ons met verzoek tot opname, een bijdrage gestuurd waaruit wij een en ander over nemen Tal van leden stuurden een bijdrage schommelend tusschen 25 en 1000 fr. waardoor er thans geld genoeg i», niet alleen om de schulden te betalen maar ook om nieuwe arbeidsvelden aan te pakken. Al dezen die minimum 50 fr. gestort hebben zullen het tijdschrift «Lo Lion de Flandre-De Torrewachler ontvangen. Op de leden wordt beroep gedaan tot medehulp in zake werving voor i Zannekin»; verzamelen van boeken voor Zuid-Vlaanderen, beleggen van vergaderingen Vlaamsch onderricht in Fransch Vlaanderen enz. De bijdrage eindigt met een citaat uit een brief vanwege een aangesloten lid en een oproep tot medewerking.

De Volksstem | 1941 | | pagina 1