Herderlijke brief van Z. Em. Kardinaal Van Roey PETROSKOJ Huurovereenkomsten Nleuwpoortsch vaartuig vernield Op de markt te Brussel DUITSCH LEGER BE RICHT ITALIAANSCH LEGERBERICHT De officieele prijzen voor groenten VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. Bia—'"I" 1 DONDERDAG 2 en VRIJDAG 3 OKTOBER 1941. .sm.'. ti i DE VOLKSSTEM XXXXVHIe JAARGANG NUMMER 118 Uitiave van de S.M. «De Vooruitgang. Kerkstraat 9, Aalst Henddsreg. Nr 1248 Postchekrekening J. Van Nuffel Nr. 138559 Bekeer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst Telefoon 114 Publiciteit buiten bet Arrondissement AALST Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Marlean, BrusseL OKTOBER, de: MAAND VAN DEN ROZENKRANS. Zeer beminde Broeders, I naar het gebed van de nederigen». Het De oorlog, met zijn afschuwelijken mag zich niet laten verontmoedigen nasleep van rampen en weeën, zet zijn door tijdelijke mislukking, maar het bloedigen gang voort. Middelerwijl wordt do zware beproeving die ons on gelukkig land trof, steeds hoe langer hoe harder voor u. Wij kennen de nooden die in uw gezinnen heerschen, wij be grijpen den angst die uw harten be klemt; ook houden wij er aan u te zeg gen hoe innig wij deelen in uw onge luk en hoe levendig wij uw lijden en uw ongerustheid aanvoelen. Hoe hard de tegenwoordige levens DE VERLENGING VAN ZEKERE HEEFT OPGEHOUDEN Daar er op datum van 30 September 1941 geen nieuwe verlenging betreffen de zekere niet geschreven huishuurover- eenkomsten uitgevaardigd is geworden, moet naar het woord van Jezus-Christus zul|en overeenkomsten, besloien in volhardend zijn: «En ik zeg u: Vraagt, het besluit van 28 April 1941,niet meer en er zal u gegeven worden zoekt, en geldig zijn. gij zult vinden; klopt en er zal u open-1 Dit betreft de overeenkomsten die gedaan worden. Want al wie vraagt 3600 fr. per jaar overschrijden voor krijgt; en wie zoekt, vindt; en wie klopt Mn huis en 2400 fr. voor een gedeelte voor dien wordt opengedaan «Men moet altijd bidden, voegde Hij er aan toe, en nooit moe worden». Bidt dus. Zeer Beminde Broeders, lijk de Heer zelf er u zoo nadrukkelijk toestand ook zij, niettemin smeeken wij toe aanzet. Vervult ruimschoots dezen 1 1 lim in r n ricltali i Ir 4. n nlirnf in ris nnnlllKA Otn den moed niet te verliezen, maar in tegendeel vastelijk te blijven hopen op betere tijden. De bron van uw vertrou wen zult gij vooral vinden in uw geloof en uw christelijke gevoelens. Want, zoo de wisselvalligheden van de ge beurtenissen u in de war brengen en u te boven gaan, anderzijds weet gij noch tans dat gij moogt rekenen op de al machtige hulp van den goeden God. Met den Psalmist moogt gij herhalen «De Heer is mijn kracht, de Heer is mijn steun, mijn toevlucht, mijn bevrij der, mijn redder, en op Hem zal ik hopen». Van Hem is het ten slotte dat gij uw bevrijding en uw heil moet ver wachten. Maar om dezen zoo vurig be trachten uitslag te bekomen is bet noo- dig dat gij een onbegrensd vertrouwen in zijn macht, in zijn wijsheid en in zijn 'barmhartige liefde zoudt hebben en uitdrukken. Gij zult Hem dit vertrouwen laten iblijken, eerst en vooral, met Hem, naar ihet woord van Zijne Heiligheid Paus van een huis in de gemeenten met meer dan 100.000 inwoners en in de Ant- werpschc, Brussclsche, Gentsche en Luiksche agglomeraties; 2700 fr. per jaar voor een huis in de gemeenten van 20 tot 100.000 inwoners en in de ag glomeratie van Charleroi 1200 fr. per jaar voor een hui» en 800 fr. voor een gedeelte van een huis in de gemeenten met minder dan 20.000 inwoners. De cSoir» doet in verband hiermede ipmerken, dat het logisch is, dat de christelijken plicht in de pijnlijke om standigheden die wij beleven. Benut tigt dit gemakkelijk en wonderbaar middel, door Gods goedheid ter uwer beschikking gesteld, om te bekomen dat het heil van de Kerk zou verzekerd zijn en dat ons geliefd Vaderland gered huurders van dure huizen niet steeds worde door een spoedigen, rechtvaar- i ZOuden genieten van maatregelen, ge- digen en duurzamen vrede. troffen om aan éen uitzonderlijken toe- De christelijke overlevering en de stand het hoofd te bieden. Het schijnt katholieke godsvrucht toonen den on- echter dat de bedragen vastgesteld door feilbaren weg aan, om het hart van het besluit, veel te laag zouden zijn. In- God te raken tot Hem gaan door de j derdaad, welke Brusselaar betaalt per bemiddeling van de Allerheiligste maanJ slechts 300 fr. voor een gansch Maagd Maria, zijn goddelijke Moeder,huis en 200 fr. voor een appartement} de algemeene Middelares van alle gena- j Het ophouden van de verlenging op den. Mogen wij twijfelen aan de macht 30 September za: voor gevolg hebben, van haar tusschenkomst vermits de Jat vele personen, die nog steeds lijden groote Kerkleeraar, de Heilige Augusti- J onder de gevolgen van den oorlog en nus, niet aarzelt haar de almacht toe te dienvolgens geen hoogere huishuren kennen, gewis niet krachtens haar na-kunnen betalen, zullen moeten verhui- tuur maar terwille van de doeltreffend-zen> heid van haar smeekbeden bij den AI j Zou het niet mogelijk zijn dat aldus nachtige Omnipotentia supplex» j „de Soir» de ove heden de verlenging Mogen wij twijfelen aan haar goed- j „Sine dit» be-v elei v. alle huurovereen- Pius XII in zijn jongste radioboodschap heid voor ons en aan haar verlangen komsten. af o'/ J&^'ioor I 0 Mei 1940. over de goddelijke Voorzienigheid en ons te helpen, wijl zij door haar «fiat T 0f, bij gebrek hiervan, de bedragen de tegenwoordige gebeurtenissen, ver bij de boodfehap van de Menschwor -j voorzien door het besluit van 28 April trouwen te schenken. ding, aanvaardde de geestelijke moeder le verdubbelen Vertrouwen schenken aan God, te worden van al de menschen, en dat j Deze dringende maatregel zou aan zegt de Paus, dat is, met al de kracht zij op den Calvarieberg van haar god- j talrijke arbeiders en kleine bedienden, van een wil gesteund door de genadedelijken Zoon de bevestiging kreeg vanmet geringe inkomsten, toelaten niet te en de liefde, spijts al de twijfels, inge- haar algemeen moederschap Hoe zou j moeten vreezen van den eenen dag tot geven door den tegenovergestelden Maria, die léed als geen enkel anderJen anderen de lokalen te moeten ver schijn, zich overgeven aan.de almacht, j menselijk schepsel, aan wie Simeon laten, die zij in huur hebben, aan de wijsheid, aan de oneindige god- voorspelde dat een zwaard haar ziel; jn afwachting zou een besluit alle uit- 'delijke liefde. Het is gelooven dat1 zou doorboren, die deelnam in het Ver-Wrijvingen moeten verhinderen, die, niets hier op aarde aan zijn Voorzienig- lossingswerk, volbracht door het lijden wjj vreezen het, morgen reeds zeer tal heid ontsnapt, zoomin in de algemeene en den dood van haar Zoon, en die rjjk zullen zijn. orde als in de bijzonderheden, dat niets hierom in haar ziel aan den voet van groot of klein gebeurt zonder dal het het Kruis de onuitputtelijke smarten van voorzien was, gewild of toegelaten, het goddelijk Slachtoffer doorstond, steeds door deze Voorzienigheid ge- hoe zou Maria, die ons waarlijk in de richt naar haar verheven doeleinden, droefheid baarde, geen moederlijk me- •j:_ l:1_ i- doeleinden delijden gevoelen voor het lijden en de Het Nieuwpoortsch visschersvaar- tuig N. 2 «Selr-Made-Man», reeder Louis Vyane, was op de vischvangst in een gegeven die, hier op aarde, steedi zijn van liefde tot de menschen. j beproeving waarin wij thans gedom- Het is gelooven dat God soms, voor' peld zijn een wijl, de overheersching van de god- Laten wij dus met een grenzeloos deloosheid en van het ongeloof, van vertrouwen onze toevlucht nemen tot j ^et „Westdiep». Öp 'droevige beneveling van den rechtvaar- Haar en zeggen O Moeder van barm- oogenblik werd de korre vastgeslagen. digheidszin, van de verkrachting van hartigheid, ons leven, onze hoop, tot u De bemanning begon te winden om te rechten, van de folteringen van onschul- roepen wij, arme bannelingen; tot dige, vreedzame, weerlooze, onmach-, verzuchten wij klagend en weenend tige menschen kan toelaten... Het is dit dal van tranen. Welaan dan sla op ten slotte gelooven dat de beproeving,ons uw barmhartige oogen de in al haar hevigheid, zooals praal van het kwaad, maar voor een Maria wijl is en niet langer dat het uur van De Oktobermaand die begint is bij- God komen zal, het uur van de barm zonder toegewijd aan de gezegende hartigheid, het uur van de heilige blijd Maagd Maria, onder de aanroeping van schap, het uur van het nieuw loflied der de «Koningin van den allerheiligsten bevrijding, van den jubel en van de Rozenkrans.» Gij zijt gewoon. Zeer rug los te geraken. Toen de netten bij het schip getrokken waren, ontplofte i een mijn die in de korre vastgeraakt meedoo- was> Het vaartuig werd totaal vernield zege- gende, o goedertierende. o zoete Maagd j en je bemanning^ die bestond uit de 3 gebroeders August, Kamiel en Louis Vyane werd in zee geslingerd. August en Kamiel konden zich aan vreugde...» Bovendien zult gij uw vertrouwen op God laten blijken met voortdurend door 't gebed op Hem beroep te doen. Een schilferend bewijs van zijn einde- Beminde Broeders, de maand van den Rozenkrans met vurige godsvrucht te vieren maar, dit jaar, zult gij het op gansch bijzondere wijze doen. Het moet een maand zijn van openbare en looze liefde geeft de Heer aan ons, zijn 1 algemeene smeekbeden, om, door de ellendige schepselen, door ons te ver- J voorspraak van de Koningin van den gunnen, ja zelfs op te leggen Hem, den Rozenkrans, van den Heer der barm- Schepper en den oppersten Meester van alle dingen, onze nooden en onze ver langens bekend te maken. In het bestu ren der gebeurtenissen houdt zijn Voorzienigheid rekening met het feit en met de hoedanigheden van onze gebe den. die een belangrijke, vaak beslis sende factor zijn van zijn besluiten, en waarvan de tusschenkomst door Hem gewild en voorzien wordt om zijn god delijke plannen uit te werken. Echter, opdat ons gebed verhoord worde, moet het tot God opstijgen met de vleugels van het geloof en van het hartigheden te bekomen dat de dagen van beproeving voor de Kerk en voor het ellendig menschdom zouden inge kort worden. Zulks is het ordewoord dat Onze Heilige Vader de Paus zooeven gaf aan al de Bisschoppen van de wereld. Vol gens dit verheven voorschrift, dat vol komen beantwoordt aan ons eigen ver langen, vragen wij aan onze priesters en aan onze geloovigen er voor te zor gen dal de aanstaande Oktobermaand een bij uitstek mariale maand zou zijn. Zoodoende zal de groote christelijk' vertrouwen van hel onbegrensd geloof j familie, in een eensgezind gevoelen van in zijn oneindige macht en goedheid kinderlijk van het kinderlijke vertrouwen ge steund op de vaderlijke liefde van God tot ons. Het moet ingegeven zijn door de nederigheid, want hel gebed van dengene die zich vernedert dringt door in de hemelen», en «de Heer neigt zich d rij fs tukken vastklampen en zagen hun broeder Louis in de golven ver dwijnen. Het visschersvaartuig N. 14 «Alex ander», reeder Julien Vandenabeele. dat zich in de nabijheid bevond, voer onmiddellijk ter hulp en kon beid' redden. DE HOOFDSTAD VAN OOST-KAREIS IN HANDEN. FINSCHE De vroegmarkt voor groenten die op de Groote Markt te Brussel wordt ge houden, is Dinsdag het tooneel geweest van incidenten te wijten aan de alge meene misnoegdheid veroorzaakt door de nieuwe regeling betreffende den groen tenhandel. Grossisten en kleinhandelaars zijn handgemeen geraakt en in den loop der verwarring werden slagen gewisseld niettegenstaande de tusschenkomst van de politie. Enkele-processen-verbaal vertrouwen, vereenigd zijn werden opgesteld ten laste van war aan de voelen van de gezegende Maagd moezeniers wegens slagen aan de politie die, zoo dikwijls in den loop der eeu- De aankomst van de Feldgendarmerie wen getoond heeft het onoverwinbaar kalmeerde ten slotte de meeste opge- schild te zijn van de Kerk en van het wonden handelaars. Een groote vracht- wagen met bloemkoolen was i'ntusschen (Zie verder 2de bladz.i ledig gemaakt. Helsinki, 1 Okt. Officieel wordt medegedeeld Onze troepen hebben heden Petroskoj, (Petrozavodsk) de hoofdstad van Oost-Karelie veroverd. Uit het Fuehrerhoofdkwartier. 1 Okt. Het opperbevel van Vhet leger maakt bekend De aanvalsoperaties ten Oosten van den Dnjeper verloopen, zooals reeds het geval was, met succes. Tijdens een verrassenden uitval van een pantserdivisie ten Oosten van Jekaterinoslaf veroverden zij verscheidene vijandelijke batterijen. Ten Noorden daarvan stiet een andere pantserdivisie op vijandelijke pantsereenheden en vernietigde 45 Sovjet-pantsers van de 80 die aan den strijd deelnemen de rest werd op de vlucht gedreven. In den nacht van 30 September, op 1 Oct. vielen gevechtsvliegtuigen militaire instellingen te Moskou aan. In den strijd tegen Groot Brittannie bombardeerde een sterke formatie gevechtsvliegtuigen het scheepsbouwcentrum van New castle. In doek- en werfinstallaties ontstonden talrijke branden en hevige ont ploffingen. Andere luchtaanvallen waren gericht op voor de oorlogvoe ring van belang zijnde instellingen aan de Brilsche Oostkust en in Schot land. Een koopvaardijschip van 1500 ton werd tot zinken gebracht. In Noord Afrika vielen Duitsche gevechtsvliegtuigen op 30 Septemb. met goed resultaat Brilsche tentenkampen bij Tobroek aan. Tijdens den afgeloopen nacht wierpen Britsche bommenwerpers spring en brandbommen uit boven woonwijken van verscheidene steden aan de Duitsche bocht en de Oostzee-kust. Onder de burgerbevolking zijn verliezen aan dooden en gewonden. Verscheidene woonhuizen werden verwoest of beschadigd. Op zichzelf opereerende vliegtuigen die Berlijn poogden aan te vallen werden tot terugke«ren gedwongen. Nachtjagers, afweergeschut en marineartillerie haalden drie vijandelij ke vliegtuigen naar beneden. Rome, 1 October. Het hoofdkwartier van het leger deelt mede In Nnnrd Afrilcn bombardeefden onze vliegtuigen met succes stollinger en kampen der Brillen te Marsa Matroek. Duitsche toestellen troffen een varend vijandelijk koopvaardijschip met bommen en bombardeerden de haveninrichtingen van Tobroek. Zijschoten bovendien een Blenheim-mn chine omlaag, welke een aanval op een onzer handelsvaartuigen poogde uit 'e voeren. Vijandelijke toestellen ondernamen vluchten boven Ben ghasi en Tripoli, waardoor ecnige straten en woningen werden bescha digd. Een der aanvallende vliegtuigen werd te Tripoli brandend neerge haald, een ander onderging hetzelfde lot te Benghasi. In Oost Afrika voerden onze afdeelingen met goed resultaat koene verkenningstochten uit tusschen de vijandelijke linies. Dinsdagnamiddag werd een formatie van 7 jachtvliegtuigen, welke een vliegveld op Sicilië in duikvlucht aanviel, door drie Italiaansche jagers ingesloten. Een vijandelijke machine werd hierbij buiten gevecht gesteld. De piloot sprong met een valscherm in zee ter hoogte van Punta Scaranja. Een onzer Roode Kruisvliegtuigen dat naar deze plaats werd gestuurd, om den Engelschen piloot op te pikken, werd door zeven Hurricane's aangevallen. Onze jachtafweer greep evenwel dadelijk in, wist het be dreigde toestel te ontzetten, en schoot twee vijandelijke toestellen neer. De Engelsche vloot heeft na de harde slagen, welke haar door de in het buitengewoon legerbericht gemelde actie van ons lucht wapen toege bracht waren, op den terugweg naar Gibraltar nieuwe verliezen geleden ingevolge de actie van onze duikbooten. welke in het gedeelte van de Middellandsche Zee, dat de koopvaardijschepen moesten bevaren, ope reerden. Vijf onzer duikbooten slaagden erin deze vijandelijke booten aan te vallen en met zekerheid 2 eenheden te torpedeeren. GELDIG VAN VRIJDAG 3 TOT DONDERDAG 9 OKTOBER De eerste kolom duidt de maximaprijzen aan te betalen aan den voortbrenger de tweede geeft de richt prijzen van groothandel aan kleinhan del, terwijl in de derde kolom de prij zen, door de verbruikers te betalen, vervat zijn) A. GROENTEN Bloemkoolen, per stuk minder dan 18 cm. 1.50 1,70 2,10 van 18 tot 22 cm. 3.00 3.45 4,30 van 22 cm. en meer 3,50 4,00 5,00 Kropsla, p. st. 200 gr.0,75 0,85 1,10 minder dan 200 gr. 0,60 0,70 0,90 Wortelen in bussels 500 gr. en 10 cm. 1,25 1,45 1,80 Losse wortelen, per kg. gewassch. zond. loof 0,90 1,05 1,30 vrij v. aarde, z. loof 0,80 0,90 1,10 Prei, gewassch. p. k. 2,00 2,30 2,90 Tomaten Kwalit. A. per kg. 4,00 4,60 5,75 Kwalit. B. per kg. 2,50 2.90 3,60 Kwalit. C. per kg. 1,00 1,15 1,40 Komkommers, per kg. recht en z. zaad 2,00 2,30 2,90 andere 1,25 1,45 1,80 Snijboonen, p. kg. 3,50 4,00 Prinsessen en boterboo- nen, per kg. 4,50 5,15 Groene boontjes, p. k. 3,00 3,45 Witte kabuiskool. k. 1,00 1,15 Groene kooien, p. k. 1,25 Andijvie gekrulde, p. st. 500 gr. en meer 1,50 350 tot 500 gr. 1,25 200 tot 350 gr. 1,00 minder dan 200 gr. 0,75 breedblarige andijvie 400 gr. en meer 1,25 300 tot 400 gr. 1,00 minder dan 300 gr. 0,75 Jonge ajuin, met groen per bussel v. 250 gr. 2,00 Sjalotten, per kg. 5.00 Andere ajuin, droog en 1,45 1,80 5,00 6,25 4,30 1,40 Roode kabuiskool. k. 1,40 1,60 2,00 Kwal. B. (los, zuiv. zond. loof p. kg. 2,00 Meloenen per kg. 6,50 Kervel, per kg. los, v. konservefabr. voor de markt, 5 cm. 2,50 Spinazie, per kg. zuiver en gewassch. 2.00 planlsp. voor de markt zuiver en gewassch. 1,25 id. v. konservekibr. 1,00 Witte en groene selderij, gewasschen, geen zieke of doode bladeren en wortels per kg. 1,75 id. ongewasschen 1,50 Steeksla, per kg. 5,00 Tuinkers, per kg. 4,50 Spruiten per kg. Kwalit. A (vast geslo ten en zuiver) 3,50 2,00 1,70 1.45 1.15 0,85 1.45 1.15 0,85 2.30 5.75 2,30 7.45 2,10 1,80 1,40 1,10 1.80 1,40 1,10 2.90 7.25 2,90 9,25 1,50 2,90 2,30 1.45 2,00 1,70 5.75 5.15 4,00 2,30 3,60 2.90 1.80 2.50 2,10 7.25 6.25 5,00 2.90

De Volksstem | 1941 | | pagina 1