MORHEN DE DOCHTER van den BURGEMEESTER Gemengd Nieuws Herderlijke brief van Z.Em.Kard. Van Roey Postpaketten voor krijgsgevangenen De verdeeling van Hulsbrandstoffen in de maand Oktober De volharder wint TREKKING EERSTE VRIJDAG 3 OKTOBER H. THERESIA VAN L1SIEUX (Veni) Gloria. Gent Ged. Octaaf H. Bavo. ZATERDAG 4 OKTOBER. H. FRANCISCUS VAN ASSISI (Mihi autem). Gloria. LEENING VAN DE SCHATKIST. 3 1/2 T. H. Zaterdag jl. na vier weken, bedroeg het cijfer van de in schrijvingen op de Leening van de Schatkist. 3 1/2 t.h. over 5 jaar, 1442 millioen frank. WERPT UW OUD PAPIER NIET WEG door het zorgvuldig te bewaren verschaft U arbeid aan een groot aantal onzer landgenoten. LEURHANDEL IN GROENTEN. De Lanabouwkorporatie deelt mede Producenten en kleinhandelaars die het bezit zijn van een vergunning Kleinhandel en teven* den leurhan del doen, mogen als dusdanig dit be roep blijven uitoefenen, mits de noodi- ge machtiging die hun door de land bouwcorporatie hoofdgroepeering «Tuinbouwproduklen Schildknaapstr 41-43 te Brussel, afgeleverd wordt.Bij hun aanvraag dient de leurderskaart van het jaar 1940 gevoegd. Voor de groenlekweekers, blijft het toegelaten, zelfs zonder ieurdersherkenningsteeken produklcn in hun gemeente, ten hui bij de verbruikers, te bestellen. Elke hoeveelheid door de producenten op die manier afgeleverd, dient op den produktiezetel voorafgaandelijk ver pakt en gewogen te worden. BEWAART ZORGVULDIG HET OUD PAPIER. Verzamelt het en geeft het elke maand aan den rcinigings dienst uwer gemeente, dewelke er zich zal mede gelasten van het aan de ver werkers te doen toekomen, die hel dan als grondstof zullen gebruiken. BERICHT AAN DE BEROEPS- ONDERNEMERS VAN VERVOER. Het Besluit van 30 Augustus 1941 ver plicht U, U voor 5 Oktober 1941 te laten inschrijven bij de hoofdgroepee ring. De Vakbond der Vervoeronder- nemers van Brabant. Schuitkaai 2, te Brussel, is in staat U alle nuttige inlich tingen te geven cn houdt de in te vullen formulieren te Uwer beschikking. DE WALVISCH DOOR DEN OOR LOG VAN UITROEIING GERED.— De Walvisch levert een groote hoe veelheid zeer bruikbare grondstoffen op. Amber bijvoorbeeld, alsook 50 procent vetstoffen van eerste kwaliteit, die zeer op prijs worden gesteld in de apothekerij en bij de vervaardiging van reukwerk artikelen. De walvischjacht was een goed inge richt bedrijf geworden, waarvan de toe rusting hoogc kapitalen vastlegt. Met het gevolg dat die jacht, om rendeerend te zijn. zoo'n uitbreiding nam, dat de Walvisch, met uitroeiing bedreigd werd Men bedenke dat in de zuidelijke zeeën alleen in een kwart eeuw niet minder dan 200.000 walvisschen werden ge vangen en gedood. Aan dit bedrijf is echter door de krijgsverrichtingen op zee voor een lijd een einde gemaakt, zoodat het aan den oorlog is dat de walvisch althans voor lopig zijn voortbestaan te danken heeft. VERDUISTERING Vrijdag 3 Oktober van 19,18 tot 7.45 Zaterdag 4 Oktober v. 19,16 tot 7.46 imgelijks, den laatsten Zondag van Oc tober, de plechtigheid va4/Christus-Ko- ning vieren, gedenkend dat Jezus- Chrislus de opperste en soevereine Ko- (Vervolg van Iste bladz.) ning is van de enkelingeri van de fa- bolwerk van de christelijke beschaving.miliën en van de volkeren, en dat Hij Er zal in de katholieke wereld maar één J het laatste woord zal spreken in de stem opgaan om Haar te smeeken de verschrikkelijke -gebeurtenissen van wij de getuigen zijn. De opbouw van de Nationale Basiliek ter eere van zijn Heilig Hart gaat goed vooruit wij durven op uw edelmoedige medewer king te rekenen. Ten slotte, zetten wij u andermaal aan tot het vertrouwen in het geduld. Indien gij u naar onze aanbevelingen schikt, indien gij uw vrome en vurige smeekbeden versmelt met die van dc katolieke wereld, zal uw vertrouwen niet verijdeld worden.- De geloovigen worden door Z. E. den Kardinaal aangespoord dagelijks ten huize in familie den H. Rozenkrans te bidden, gevolgd door de Litanieën van O. L. Vrouw en door het gebed ter eere van den H. Jêzef TotU H. Jozef nemen wij onze toevlucht. Het Roode Kruis ven Belgie, dienst der pakelten aan krijgsgevangenen, 1 27, Frankrijklei, te Antwerpen,deelt mede: De verzending naar kampen hieron der vermeld zal plaats hebben om de veertien dagen Stalag I A, Stablack. WK, Königs- berg. Stalag II C. Greifswald, WK. Stettin. Stalag VII A. Görlitz WK. Breslau. Voor de kampen hieronder vermeld: Olaf II A. Prenslau WK. Stettin; Stalag XI A, Altengrabow W.K. Hannover Stalag II C. Hammelburg WK. Nu renberg, zullen de pakken alleen aan t genomen worden enkele dagen voor 8 Wat dit betreft. laat ons toe een October, voor de volgende verzending vraag te stellen: Onderhouden al onze op 22 October. medeburgers, naar behooren, de recht- j Het publiek wordt verzocht hiervan vaardigheid en de naastenliefde He- j goed nota te willen nemen, ten einde laas, neen Waar is de eerbied voor deze te vermijden, dat de pakken te lang in hoofdzakelijke ^deugden in degenen die j de magazijnen zouden blijven liggen medeburgers, wie zij kwaad willen be ster van den vrede weldra in den on- weerzwangeren hemel te doen verschij nen en alzoo de Kerk en de menschelij- ke gemeenschap te redden. Dat de kerken, waarin het beeld van de Heilige Maagd zal ten toon gesteld en versierd worden, levendige centrums wezen van godsvrucht ter eere van Ma ria. Dat het dagelijksch bidden van het Rozenhoedje dat er in 't openbaar zal geschieden, regelmatig door een groot getal geloovigen bijgewoond worde. Dat de communiën talrijk en vurig we zen, en dat de uitstellingen aan het Hei lig Sacrament zeer vele aanbidders uit lokken. Te dien einde verleenen wij al de toelatingen om in de parochieker ken en in de kapellen van de kloosterge meenten en van de onderwijsgestichten, de plechtigheden, die van aard zijn den eucharistipchen en marialen eeredienst te bevorderen, in te richten. Wij drin gen er op aan bij de christelijke fami- liën, opdat zij zouden getrouw blijven aan de vrome gewoonte het Rozenhoed je dagelijks en gemeenschappelijk te bidden of deze gewoonte zouden herne men. indien zij ze lieten varen, vooral gedurende de aanstaande winteravonden wanneer al de leden in den familiekring zullen vereenigd zijn. Vergeet nochtans niet. Zeer Beminde Broeders, dat de meest doeltreffende gebeden diegene zijn, die gesteund en aanbevolen worden door een volmaakt christelijk leven, dit wil zeggen, door een leven in overeenstemming met al de wetten van de natuurlijke en god delijke zedenleer, door een leven niet enkel vrij van zonde, maar rijk aan deugdzame daden, en dat bijzonder let op de geboden van de rechtvaardigheid en van de naastenliefde. rokkenen, aanklagen, verklikken of be lasteren; in degenen die er genoegen in scheppen zwarte lijsten, uit persoonlij ken wrok opgemaakt, te verspreiden; in degenen die ijveren om haat en ver deeldheid te zaaien in de voortbren gers van- en de handelaars in voedings waren die weigeren ze te verkoopen te gen matige prijzen cn ze slechts tegen woekerprijzen, dus tegenstrijdig met de rechtvaardigheid afgeven Zulks zijn zware misbruiken, die het christelijk geweten en de stem van de Kerk afkeu ren en streng veroordeelen. Aan dege nen die zich aan deze schendingen van de zedenwet plichtig maken vragen wij tot inkeer te komen en niet langer door hun fouten een reeds zoo harden toe stand te verergeren. Moge dus de Maria maand gekenmerkt worden door GEEFT DE MOED NIET OP LOTERIJ WINTERHULP FORTUINEN TE WINNEN EEN VALSCHE CONTROLEUR TE ERPE. Landbouwer lliano uit Erpe ontving tiplcr en algemeener onderhouden van het bezoek van een onbekende welke de christelijke deugden, en vooral van verklaarde toezichter té zijn bij den Be de naastenliefde en van de rechtvaar- j voorradingsdienst en in die hoedanig- digheid heid sommige nazichten wilde uitoefe- Gedurendc dezelfde maand, zult gij nen. De landbouwer betrouwde het niet gelegenheid hebben en zult gij hel u tot en liet door zijn familie den veldwach- plicht aanrekenen uw liefdadigheid te ter verwittigen terwijl hij den «contro- bctuigen jegens de katholieke Missiën leur bezig hield. Deze had echter lont de Zondag 19 Oktober is toegewijd aangeroken want plots sprong hij op zijn dit edele Werk. De huidige omstandig- j fiets en verdween. Doch het nummer heden moeten er u toe aanzetten aan1 zijner taksplaal was opgeschreven en onze missionarissen te denken, die ver weldra wist men dat zekere V. uit Aalst van ons verwijderd zijn en die strijden de rol van toezichter had uitgeoefend, in de voorposten van de christelijke be-De i toezichter» is intusschen nog niet schaving. naar huis teruggekeerd en wordt opge- Met bijzondere godsvrucht zult gij spoord. Een oude oorspronkelijke Novelle door T... 7de Vervolg. BEVREDIGDE WRAAK. Wij hebben reeds verhaald dat Ba rend op den morgen, dat de burge meester zijn zoon onderhield over het verdwijnen der rijksdaalders, daarbij niet tegenwoordig was. Hij had dus niet het genoegen de gevolgen bij te wonen van het door hem zoo slim uit gedacht plan. waarvan Karei het slachtoffer was geworden. Maar een paar uren na het voorval .hoorde hij reed? iet? in 't geheim mompelen over Karei van den burgemeester wien men in haast en schreiend van 't raadhuis had zien komen cn spoedig reeds wist men dat het niet recht pluis was met den jongenheer Van Straten. De een zei er dit van en de ander dat. Sommigen vertelden dat het een groote som was welke hjj ontvreemd had; anderen dat bet maar eene kleinigheid was en we derom anderen zeiden dat het niet waar kon zijn. In de huizen en in de herberg, overal waar menschen bijeen kwamen, werd over het groote nieuws gesproken. Het werd nog wel niet openlijk gezegd, maar onder ons zooals dat met nieuwsjes, die 't daglicht niet kunnen verdragen, gewoonlijk gebeurt. Wie het echter Teerst had verteld Dat was I niemand. Misschien wel de meid van den burgemeester, wier ouders in het dorp woonden en wien zij het nieuws l zeker in 't geheim had toevertrouwd. En zoodra maar één het weet, zorgt deze dikwijls wel, dat het alom in het geheim wordt verder verteld, tot het weldra geen geheim meer is. Zoodra Barend de eerste geruchten omtrent de zaak ter oore kwamen, spoedde de onbeschaamde zich alsof het hem niet aanging, naar de herberg Het Gouden Hert die aan den ingang van het dorp lag. Zijn hart klopte van voldoening nu zijn tegenstander geval len was. Hij wilde de eerste zijn die het gebeurde aan de bezoekers der her berg bekend maakte. In Het Gouden Hert zaten een paar boeren bij elkaar te praten die er nog niets van hadden gehoord. Barend kwam binnen, ging bij hen aan de gelagtafel zitten, waarmee de boeren zeer waren vereerd, vorderde1 een bittertje en stak onderwijl de pijp' op. Toen bij hiermede gereed was dronk hij het glaasje in eens leeg. liet j zijne groote valkenoogen onderzoekend door het vertrek gaan en vroeg op schijnbaar onverschilligen toon den boer, die naast hem zat. aap Zeg Klaas, hebt ge 't ook ge hoord Wat zou ik geboord hebben, ik kom zelden uit het huis. Het laatste nieuws. Het laatste nieuws, welk nieuws? vroeg Klaas nieuwsgierig, terwijl beide boeren dichterbij kwamen. Van Karei van den Burgemees ter, vervolgde de veldwachter, geheim zinnig rondziende, ala bevreesd dat er onraad zou zijn. Van den jongenheer Van Straten, welk nieuws is er dan van hem Gij zijt zoo geheimzinnig. Ja. ziet gij, men mag niet alles aan de groote klok hangen, vooral niet van zoo iemand, antwoordde Barend ontwijkend, vreezende reeds te veel ge I zegd te hebben en zich zoodoende zelf te zullen verklappen. Toe, vertel hel maar. Barend j drong nu ook Hannes, de andere boer aan; wij kunnen immers wel zwijgen. Barend liet zich echter, met het air van iemand, die zich zijner meerder heid bewust is, eenigé malen vragen, alvorens hij zich gewaardigde aan hun verzoek te voldoen. Maar de boeren drongen hoe langer hoe meer aan en eindelijk zeide hij Welnu, ik zal het u dan maar zeggen 't is toch reeds genoeg bekend. Klaas en Hannes luisterden met de grootste aandacht, terwijl ook de waard bij hen kwam staan. Gij moet dan weten, zoo begon hij, zacht sprekende, dat de burgemees ter gisteren aan 't geld tellen was, en hetzelve in hoopjes op den lessenaar llegde^ Bij het wegsluiieij li^t hij onbe- In het Staatsblad is een besluit ver schenen, houdende regeling van den verkoop in hel klein van steenkolen, steenkoolbriketten en cokes in den loop der maand Oktober 1941. Dit besluit luidt Artikel één. Onderhavig besluit reglementeert voor den duur der maand Oktober I 94 I de verdeeling der hier navolgende huisbrandstoffen steen kolen, steenkoolbriketten, cokes. Art. 2. In den loop der maand Oktober 1941, zullen dc kleinhande laars deze huisbrandstoffen slechts mo gen verkoopen of afleveren a) Aan de verbruikers die hun gewo ne klanten waren tusschen den 1 janu ari 1938 en den 31 December 1939 b) Aan de verbruikers dragers van het bewijs voorzien bij het hiernavol gend artikel 3; c) Op aanwijzing van de Kolencen trale door bemiddeling van de be- drijfsgroepeering kolenkleinhandel. De maximale hoeveelheden der bo venvermelde huisbrandsloffen die on der deze* voorwaarden mogen worden verkocht of geleverd,worden in de hier navolgende artikelen bepaald. Art. 3. De verbruikers die inge volge heirkracht (verhuizing, nieuw huishouden, uitscheiding van bedrijf van den kleinhandelaar enz.) geen ge woon kleinhandelaar kunnen aandui den, zullen zich bij het gemeentebestuur hunner woonplaats aanmelden mei hel oog op de keuze van een leverancier- kleinhandelaar, al dan niet in de ge meente gevestigd. Het gemeentebestuur zal een bewijs geven, waarop de reden waarom deze verbruikers geen gewo nen leverancier bezitten, zal worden vermeld, alsmede den naam van den gekozen kleinhandelaar. 200 KGR. VOOR DE GEZINNEN VAN 1 TOT 4 PERSONEN Art. 4. In den loop van de maand Oktober 1941, zullen de kleinhande laars aan de verbruikers-gezinshoof den of de daarmede gelijkgestelden of in hun naam handelende personen geen hoogere hoeveelheden van de bij arti kel 1 bedoelde steenkolen, steenkool briketten of cokes mogen verkoopen of leveren dan deze voorzien bij de vol gende alinea van dit artikel. De gezinshoofden of de daarmede gelijkgestelde of in hun naam hande lende personen zullen, in den loop der maand Oktober 1941, slechts bij een enkelen kleinhandelaar de hierna aan geduide hoeveelheden der hoogere be doelde brandstoffen mogen koopen of in ontvangst nemen voor de gezinnen beslaande uit .1 tot 4 personen maximum 200 kilogr. voor de gezinnen bestaande uit 5 tol 8 personen maximum 250 kg. voor de gezinnen bestaande uit 9 tot 12 personen maximum 300 kilogr. voor de gezinnen bestaande uit 13 tot 16 personen maximum 350 kilogr voor de gezinnen of de daarmede ge lijkgestelde gemeenschappen bestaan de uit 17 lot 20 personen maximum 400 kilogram voor de met de gezinnen gelijkge stelde gemeenschappen bestaande uit meer dan 20 personen maximum 400 kilogr. met een vermeerdering van 50 kilogram voor elke aanvullende groep van 4 personen. Elke aankoop, levering of in ont vangstneming der hoogerbedoelde wust een hoopje van vier rijksdaalders liggen, wat door niemand werd gezien, behalve misschien door Karei. En ter wijl ik zooeven over de straat ging, kwam mij iemand te gemoet, vragende of ik nog niet wist dat Karei Van Stra len beschuldigd werd van het ont vreemden van tien gulden uit de secre tarie. Wat zegt gij daar riep Klaas, ten hoogste verbaasd uit, dat kan ik niet gelooven. Stil wat, waarschuwde Barend.de muren hebben soms ooren. Ik zou niet gaarne willen dat de Burgemeester hoorde dat ik het hier vertel. Dat geloof ik ook, zei boer Han nes. Hadt gij dat wel kunnen denken van een burgemeesterszoon vroeg Klaas. Neen, volstrekt niet, sprak Hannes Ik wel, viel de veldwachter in. Hoe zoo Wel, dat is gemakkelijk te begrij pen, verzekerde hij, terwijl minachting en trots zich op zijn gelaat vertoon den. Ik ben immers dagelijks, omdat ik ook secretaris ben, bij hem op 't kan toor en weet dus beter als iemand an ders hoe hij gesteld is. Dat is waar, meenden de boeren, hunne minderheid en onkunde tegen over den secretaris-veldwachter gevoe lende. 't Is immers wel bekend, ging Ba rend op smalenden toon voort, dat hij nogal lustige kameraden heeft, wie het op eene kleinigheid niet aankomt en waarmee hij somtijds groote verterin gen maakt. Waar zouden ds middelen brandstoffen is in den loop van gezeg de maand, verboden aan de 'gezinnen of de daarmede gelijkgestelde gemeen schappen welke beschikken over een voorraad gelijk aan de hierbovenver- melde maxima. De Verbruikers, hoofden der onder nemingen bedoeld bij artikel 5, zullen in hun hoedanigheid, dc hoeveelheid brandstoffen bij onderhavig artikel voorzien, slechts kunnen bekomen, wanneer hun woning wat de verwar ming betreft, onafhankelijk is van dc onderneming. BESTELLINGEN MOETEN SCHRIF TELIJK INGEDIEND WORDEN Art. 8. De verbruikers bedoeld bij artikel 4, zullen hun bestelling schriftelijk en behoorlijk onderteekend indienen, met aanduiding der volgen de inlichtingen 1. Soort, hoedanigheid en hoeveel heid der bestelde brandstoffen 2. Naam, voornamen, adres, num mer aer identiteitskaart en nummer der rantsoeneeringskaart 3. Aantal "personen waaruit het gezin bestaat 4. Hoeveelheid kolen die zich bij hen in voorraad bevindt. In geval van bestelling van een hoe veelheid kolen, die 10 kilogram niet overtreft, worden de verbruikers ontsla- gen van de hierbovenbëdoelde forma liteiten. De kleinhandelaars zullen de inlich tingen, bedoeld in de eerste alinea van onderhavig artikel in een bijzonder re gister inschrijven. Dit register zal, tel kens het verzoek daartoe wordt gedaan, aan de ambtenaren en beambten welke belast zijn met het toezicht over de toe passing van dit besluit, worden onder worpen. Tegenover elke inschrijving zal de datum van de levering vermeld wor den. Bij het einde van eiken dag, zullen de kleinhandelaars globaal in gezegd bijzonder register de hoeveelheden brandstoffen, per 10 kg. maximum verkocht, inschrijven. Art. 9. De kleinhandelaars zul len naar gelang van hun aankomst no ta nemen van alle leveringen in den loop der maand Oklober van brandstof bedoeld bij onderhavig besluit. Art. 10. De groothandelaars kunnen de brandstoffen, bij onderha vig besluit bedoeld, slechts afleveren aan de kleinhandelaars die een voor- ioopig inschrijvingsnummer hebben bekomen bij de Bedrijfsgroépecring Kolenkleinhandel. Zij zullen, met aanduiding van de soori en de hoedanigheid, nota nemen van alle hoeveelheden, die door hun tusschenkomst aan de kleinhandelaars worden afgeleverd. Deze inlichtingen zullen ter beschik king worden gehouden van de ambte naars en de beambten, belast met het toezicht over de toepassing van dit be sluit. Dc bedrijfsgroepeering Kolengroot- handelaars zal deze inlichtingen verza melen en ze ter beschikking houden van het ministerie van Ekonomische Zaken, Dienst voor de verdeeling der Voorra den. Art. 1 1De beschikkingen van onderhavig besluit zijn niet toepasselijk op het personeel der mijnen, der fa brieken van steenkoolbriketten, van de cokesfabrieken, dat kosteloos of tegen verminderden prijs van brandstoffen- leveringen geniet en aangeduid wordt door de KolAcentralc. Art. 12. De inbreuken op dc be schikkingen van dit besluit worden op gespoord, vastgesteld, vervolgd en be straft. Art. 13. Onderhavig besluit zal vigeeren op 1 Oktober 1941. daarvoor anders vandaan komen, zoo hij ze zich niet op deze wijze verschaf te; want dat de Van Straten's niet rijk zijn, weet heeThet dorp wel. Ik heb altijd gemeend dat zij er warmpjes inzaten, verzekerde Klaas. Wel neen, evenmin als ik, en daarom begrijp ik zeer goed, dat Ka- rel, om zijne verteringen te kunnen be strijken, tot zoo iets zijn toevlucht heeft genomen. 't Is toch jammer van den jongen hernam boer Hannes, hij is anders nog al flink en knap en altijd even vriende lijk. Dat is wel mogelijk, maar hij is tevens zoo trotsch en verwaand, als ik nog nimmer iemand heb gezien. Of schoon ik reeds vele jaren secretaris ben, meent hij toch gewoonlijk alles beter te weten dan ik. Ik begrijp niet hoe zijn vader zulk een dommen, ver waanden jongen bij zich op het kan toor heeft kunnen nemen... Maar, hoe zou dal nu afloopen? vroeg Hannes, den spreker onderbre kende. Wel, antwoordde de veldwachter dat wordt zooveel mogelijk geheim ge houden en draait op niets uit, dat zult gij zien. Als het mijn of uw zoon was. be gon de waard, die nog niet had ge sproken,, zich tot Hannes wendende, zoudt ge eens wat zien. Men wist hem dan wel spoedig te vinaen. Maar de zoon van den burgemeester 1 Ja, met zulke menschen is het wat anders voegde Klaas er bij. De veldwachter stond op en zei Verboden nadruk* AVervolg. )j

De Volksstem | 1941 | | pagina 2