Bevoorrading UIT HET STAATSBLAD 1)8 Euitsclie troepen naderen de fcrooosa van den Volga-strociii HET DIERLIJK LEVEN DUITSCH LEGERBERICHT ITALIAANSCH LEGERBERICHT Eene boete van meer dan zes millioen Noodlottig einde van een fuifpartij A VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMME* 0,40 FÉ. PER WEEK 1,15 FR. DONDERDAG 1G en VRIJDAG 17 OCTOBER 1941. •XXXXVille JAARGANG NUMMER 124 Uitgave van de S.M. «De Vooruitgang, Kerkstraat 9, Aalst. Kandelsreg. Nr 1248 Postchekmiening J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst Telefoon 114 Publieke» buiten bet Arrondissement AALST Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Maxinan, Brussel. fAW IIMWli ,11 Willi—1MB— (Vervolg.) b) HET STREEFVERMOGEN Het stoffelijk streefvermogen is een neiging door dewelke het dier zich be geeft naar een. voorwerp dat hel als m goed M en voor zich zelf passend be schouwt. Het 5even van relaties, diö is het en semble van daden door dewelke subject in betrekking staat met de uit wendige, zichtbare wereld, bevat twee kalhegorieën van daden. De eerste brengt de uitwendige zaken in tegenwoordigheid van het subject en men noemt deze: kennisdaden of waar nemingen; de er aan beantwoordende vermogens heeten kennisvermogens. De tweede neigen het subject naar zaken toe men noemt ze begeerdaden, neigingsdaden, of in breeden zin wils- daden de er aan beantwoordende fa culteiten heeten begeer- neigings- of streefvermogens. Elk wezen» bezit krachtens zijn na tuur neigingen Men noemt natuur van een wezen dat wezen zelf, be schouwd als begaafd met een fonda- menteele neiging naar een bepaald doel, dat «zijn goed» uitmaakt. Van daar deze algemeene bepaling van het goede het goede is datgene wat het voorwerp van de natuurlijke neiging der wezens uitmaakt. Doch waar de natuurlijke neiging van een levenloos wezen blind en nood zakelijk is... hangt de neiging eigen aan het dier en aan den mensch af van een voorafgaand oordeel bij den mensch door het verstand, bij het dier door de zinnen. Breng een dier voor een bak water... Het zal er van drinken indien het water op dit oogenblik drinkbaar is het zal zich echter onverschillig afwenden,in dien het geen dorst heeft en waarneemt dat het water op dit oogenblik niet drinkbaar is en bijgevolg voor hem niet past... hem geen goed zal doen. Deze neiging wezenlijk afhankelijk van een kennis, is niet louter physisch; ze verdient een speciale ben ami n bepaling. De ouden noemden haar «stoffelijke uitkiezing» we mogen haar heeten het spontane «streven».. Het streefvermogen is dus een nei ging, door dewelke het dier zich be geeft naar een voorwerp dat het als «goecl» acht, een beweging naar een gekend goed. Indien deze neiging een weinig* in tens, hevig wordt, dan is ze steeds ver gezeld van een wijziging in het orga nisme deze wijziging wordt drift,, passie, emotie. In 't kort de emoties zijn bewegin gen van het subject dat zich begeeft naar een goed... of zich afwendt van een kwaad. Het gevoel van genoegen of van pijn, is het gevolg van de waar neming van den aanlokkelijken kant., of van den afstootenden kant in het waargenomen voorwerp, bewust ge worden in het voelend subject. In de sensitieve dierenziel kan men twee trekken onderscheiden begeer en prikkelvermogen (oorspronkelijk één begeer trek) Alle passies hebben inderdaad niet het zelfde formeel voorwerp. Sommige heb- als zoo- zich een- ben tot voorwerp het goede danig, en hun voorwerp stelt voudig weg voor als beminnelijk of als hatelijk..., dit zijn de passies van het begeervermogen. Andere echter hebben als inleidelijk voorwerp het goede, maar hun recht- slreeksch voorwerp is 't «omver gooien» een j van een hinderpaal, die zich opwerpt voor het begeerde goed, of het te vluch ten .kwaad Het voorwerp stelt zich dan formeel voor als moeilijk te veroveren of te ontwijken.... Liefde of haat worden dan ingewikkeld in 'n speciaal gemoedstoe stand..., de toestand van het subject in conflikt met de hinderpalen de ver schillende phases door dewelke deze nieuwe gemoedstoestand kan verwikke len worden genoemd passies van het «prikkelvermogen Dit onderscheid vinden we terug in de dubbele beteekenis weergegeven in mo derne taal «hart hebben» beteekent volgens het geval beminnen of durven; een «liefdevol hart» hebben (begeersver- mogen), een «dapper hart» hebben (prikkel vermogen) De passies van de eerste groep zijn zes in getal Liefde of haat wanneer men het voorwerp als goed of slecht beschouwt, en dit op 'n volstrekte wijze, zonder rekenschap te houden van het feit of het tegenwoordig of afwezig is. Verlangen of afkeer wanneer het voor werp als afwezig gekend is. Vreugde of verdriet wanneer het voorwerp aanwezig is. De passies van de tweede groep «prikkelvermogen» zijn vijf in getal Hoop en wanhoop ontstaan in de ziel (stoffelijk van. het dier) voor een be mind voorwerp van hetwelk de ver overing moeilijk is men hoopt wan neer de verovering mogelijk wordt ge oordeeld men wanhoopt wanneer ze onmogelijk is. De durf en de vrees ontstaan uit de waarneming van een dreigend kwaad moeilijk te verwijderen; de durver be reidt zich voor op den strijd en strijdt dapper, de vreesachtige vlucht De gramschap die iemand aanzet om zich te wreken over een tegenwoordig kwaad. De emoties van het prikkelvermo- gen komen oorsprtfnkelijk voort het begeervermogen (het gaat immers alleen over het streefvermogen.) Wat is de strijd tegen de hinderpaal tenzij de krachtinspanning om het beoogde plezier te bezitten of te verdedigen Vermits1 liefde voor zich zelf, voor zijn goed en welzijn, de bron is van de be wegingen in het streefvermogen mo gen we besluiten de liefde voor zich zelf is het beginsel dat alle emoties.... passies voortbrengt. Vervolgt. DENDERZOON. ONZE EEN OVERZICHT DER VOEDINGSMARKTEN Voe De Nationale Landbouw- dingscorporatie deell mede Normale bevoorrading. Het mee*, rantsoen weid licht verhoogd. De be voorrading van de fabrikanten, mole- ars, enz. in kolen is verbeterd. Noch tans zijn er voor den Winter vervoer- moeilijkheaen te vreezen. BROOD en MEELPRODUKTEN. De bevoorrading der molenaars en bakkers is regelmatig. Men vreest dat de vervoersmoeilijkheden zich dezen winter zullen doen gevoelen en men hoopt daarom de stocks bij de bakkers te kunnen verdubbelen om zoodoende in dit euvel te voorzien. De kwaliteit van het brood wordt beter en de prij zen worden overal nageleefd. Ander zijds bekomen de bakkers regelmatig hun kolen. AARDAPPELEN N. B. We handelen niet over het «voortplantingsvermogen» in het dier. De aard van die stof is te delicaat; trouwens iedereen weet dat het aanwe zig is, wil de trouwe lezer er meer over, hij schrijve me persoonlijk, het ant woord zal hem dan persoonlijk gewor den. De bevoorrading heeft deze week voldoening gegeven, gezien bijna over al het volle rantsoen aan de verbruikers bezorgd werd. De sluikhandel neemt nochtans toe. Sommige landbouwers weigeren de aardappels aan de vastge stelde prijzen te leveren aan de perso nen met wie zij een contract afgesloten hebben. De bevoorradingsaardappelen winnen aan kwaliteit, alhoewel de voortbrengers de beste uitzoeken om ze aan hooge prijzen te verkoopen. De Hoofdgroepeering Aardappe len ontmoet veel moeilijkheden bij verschillende gemeentebesturen die de leveringsbevelen niet met den gewensch- len spoed involgen. MELK, BOTER EN EIEREN, De bevoorrading in volle melk geeft voldoening, doch onregel matige verdeeling van afgeroomde melk. De sluikhandel in dit produkt breidt zich sterk uit. De bevoorrading in boter geeft vol doening. Zeer goede kwaliteit melke- rijboter, de hoeveboler is minder,houdt over het algemeen te veel water in wordt spoedig sterk. De verdeeling der eieren die op c 1 n Oktober moest beginnen werd naar den 15n verschoven. VLEESCH. HET VERDEELEN VAN AARDAPPELVOORRADEN Een omzendbrief van den Dienst voor de Verdeeling en de Voorraden bepaalt de vormen voor het bekomen van aardappelvoorraden voor het per soneel der nijverheidsondernemingen die onder kontrool staan van het bezet tingsleger en voorrang van bevoorra ding hebben. De Aardappelcentrale is gemachtigd de voorraden te leveren voor December en volgende maanden aan de gemeen tebesturen die de aardappelkaarten van hun inwoners hebben ingezameld. De levering zal in een- of meermalen ge schieden. De kleinhandelaars aangewe zen voor de maand December en vol gende tijdperken (lijsten model 7 bis) mogen zich met de aangenomen gros siers verslaan om de voo-rraden recht streeks bij hun klanten te leveren, mits afgifte der koepons voor de overeen stemmende maanden. ring gepaard gaan. Wat het fruit betreft, Blijft het clas- seeren zeer moeilijk, maar over het al gemeen wordt de kwaliteit beter. De aanvoer van druiven is nog ge ring doch gaat eveneens in stijgende lijn. Zeer weinig perziken en peren op de wettige markt. Deze week zijn vier wagons citroenen aangekomen uit Ita lië, via Duitschland. Transportmoeilijkheden, -gebrek aan controle enz. gevoegd bij de hooger vermelde moeilijkheden, hebben tot op heden nog veel invloed op de groen- lenmarkt. De kwaliteit van de aange voerde groenten verbetert nochtans. Men vindt kooien, komkommers, salade en wat selder, porei, tomaten en andijvie op de markt. Geen invoer. De vaststelling der prijzen voor groenten en fruit heeft eenige verandering onder aan. Zij geschiedt niet meer regelma tig en de prijzen van de kleinhandelaars aan de verbruikers treden slechts daags na de vaststelling van de tusschenhan- delsprijzen in voege. Regelmatige bevoorrading bij de beenhouwers. De kwaliteit is in 't alge meen goed, daar het vee in den Zomer goed gevoed werd. De prijzen worden min of meer nageleefd. Bijna geen be reide vleeschwaren te koop gesteld. De vetvoorlbrengsl steeg deze week. 1.214 ton vleesch werden voorbe houden voor het invriezen en inblikken. V1SCH. De vischvangsl gaat voort, alhoewel zij in de laatste dagen veel last had van den mist. Van 27 September tot 2 Oc tober beliep dc globale vangst 67.291 kilos garnalen en 49.454 kilos visch," een buitengewone hoeveelheid. De vangsten per haven luiden als volgt Oostende garnalen 23.469 kilt-, visch 5.819 kilo; Nieuwpoort garna len 780 kilo; visch 33.494 kilo; Zee- brugge garnalen 25.675 kilo, visch, 1.5 78 kilo; Blankenberge, garnalen, 17.467 kilo. visch 3.562 kilo. De Schelde gaf 5.520 kilo garnalen, 325 kilo visch en 33 kilo paling. Ge heel deze vangst werd over de groote centra verdeeld. GROENTEN EN FRUIT De verdeeling ondervindt veel last. voortvloeiend uit de seizoensveriraging van de binnenlandsche productie, de vastgestelde prijzen en de moeilijkhe den die met elke nieuwe reglementee- Uit hel hoofdkwartier van den Fuehrer, 15 O kt, Het opperbevel X'an de Weermacht maakt bekend De dubbele veldslag bij Briansk en Viasma nadert zijn einde. In deni loop van heden werden eveneens de omsingelde eenheden in de «zakken»* ten Noorden van Briansk met uiterst zware, bloedige verliezen voor den vijand verslagen. Hel zuiveren van het woudgebied ten Zuiden van Briansk van de aldaari omsingelde overblijfselen der verslagen vijandelijke legers is nog aan den gang. Het gros van de «aan dezen geweldigen doorbraaks- en omsingelingsslag deelnemende Duitsche afdeelingen is reeds vrijgekomen voor het voort zetten der operaties. i ot nu toe werden 560.000 gevangenen gemaakt, alsmede 888 pantser* wagens en 4133 stukken geschut buitgemaakt of vernietigd. DE BETEEKENIS VAN HET AANTAL GEVANGENEN. Het D.N.B. verneemt van bevoegde zijde Met de drie millioen gevangenen, die zij totnogtoe inboetten, hebben 'da sovjets het beste gedeelte van hun leger verloren. Reeds voor den veld tocht in het Oosten berekenden deskundigen de volledig opgeleide en best uitgeruste kern van het sovjet leger op 3 millioen man. die thans volledig verbruikt zijn. Rekent men hierbij het verlies aan dooden en gewonden dan hebben de sovjets ook reers hun beste reserves verloren. De beteekenis van het aantal gevangenen kan door geen propaganda worden kleiner gemaakt. De operaties van het Doitsche leger worden als voorheen met socies voortgezet en naderen gebieden, die voor de sovjets steeds als onaantastbaar hebben gegolden, b.v. de streek der bronnen van de Volga. Uit het hoofdkwartier van den Fuehrer, 15 Oktober. Het opperbe- vel van de Weermacht maakt bekend Zooals reeds door een bijzondere mededeeling werd bekend gemaakt, zijn de in het gebied van Viasma ingesloten strijdkrachten van den vij-, and thans definitief vernietigd. Ook in de streek van Briansk gaat dc ont binding der vijandelijke strijdkrachten onverpoosd verder. Het aantal krijgsgevangenen uit dezen geweldigen dubbelen veldslag is thans tot meer dan 500.000 gestegen en neemt ifog voortdurend toe. Het totaal aantal Russische krijgsgevangenen, dat sedert het begin van den veldtocht in het Oosten werd gemaakt, heeft thans reeds veruit dl 3 millioen man overschreden. Gevechtsvliegtuigen vielen tijdens den afgeloopen nacht belangrijke oorlogsinrichtingen te Moskou aan. In voor de oorlogvoering belangrij, ke bedrijven ontstonden verscheidene branden. Voor Gibraltar werd een Brilsche torpedojager tot zinken gebracht. De Brilsche luchtvloot vloog gedurende den jongsten nacht met zwakke krachten naar West- en Zuid-Duitschland. Door het uitwerpen van brand en schertbommen ontstond in verschillende plaatsen geringe schade. Zes tngelsche vliegtuigen werden neergehaald. Rome, 15 Oktober. Het hoofdkwartier van het leger deelt mede De yi,and voerde in een scktor van het front van Tobroek opnieuw aanvallen uit op onze stellingen, die echter allen werden afgeslagen Er werden enkele gevangenen gemaakt en vijandelijke pantserwagens ver meld. De stad Bcngazt werd tweemaal door vliegtuigen aangevallen. Er werden scherf- en brandbommen geworpen, die voornamelijk het Ara bisch kwartier beschadigden. 23 dooden en enkele gekwetsten, waaron- ner verscheidene inboorlingen zijn te betreuren. Verdere berichten over de aktic bij Amba Giorgis (sektor van dar), waarvan in het legerberichl van Donderdag 9 Oktober werd gemaakt, bevestigen de zware verliezen door den vijand Hij het meer dan 2590 dooden op het slagveld achter. Engelsche vliegtuigen vielen zonder succes onze stelling van Oealag aan. ijdens den nacht voerden onze bommenwerpers enkele aanvallen uit op de vlootbasis van La Valetta (Malta). Objeklieven werden met succes getroffen. Al onze vliegtuigen zijn behouden teruggekeerd. Gon- melding geleden. ZIJN INSTELLING DEFINITIEF GESLOTEN TE FRANIERE Bij vonnis van 4 Oktober is de han delaar Vincent Vitry, uit Franière.door de administratieve rechtbank te Namen veroordeeld tot een boete van frank 6.255.017.10. De veroordeeling werd uitgesproken omdat beklaarde, zonder inachtneming van de wettelijke prijzen, groenten, peulvruchten en voeder verkocht had. 102 processen-verbaal werden tegen hem opgemaakt. Het vonnis zegt o. m. Aangezien de handelingen van beklaagde een ver hooging van de duurte tot gevolg heb ben en de inwoners van de groote ste den berooven van de voedingsmiddelen die noodzakelijk zijn om hun bestaan te verzekeren». Aangezien beklaagde zich verrijkt heeft op bijzonder schandalige manier, door voordcel te trekken uit de alge meene schaarschte, en aldus de prijzen op te drijven.» De rechtbank heeft daarbij bevolen dat de instelling van Vincent Vitry de- Zie vervolg vorige kolom, fuiitief zal gesloten worden.. Enkele dagen geleden meldden wif dat zekere L., uit Ukkel, ziin brieven- tasch verforen had, inhoudende 37.00(1 frank. Thans weet men in welke om« standigheden deze diefstal gepleegd werd. L. had op straat kennis gemaakt met twee vrouwen, waarmede hij zich naar een café in de buurt van het Noordsta tion begaf. Toen hij zijn brieventasch uit den zak haalde, stelden de vrouwen vast dat deze goed gevuld was. Een van de vrouwen begaf zich daarop naar de telefoon en even later kwamen twee kerels zich bij het drietal vervoegen. Men dronk en men schonk met het ge volg dat L. onder den invloed van den drank geraakte. Van dat oogenblik af weet L. niets meer. De Brusselsche politie heeft het zaakje^ kunnen opklaren.. Uit het on derzoek bleek, dat een van de twee ke rels, die een alles behalve aanbevelens waardig ambacht uitoefent, zekere P., een slaapmiddel ingespoten had aan het slachtoffer van den diefstal. De vrouwen en mannen, die deel uitmaken van de Brusselsche onderwe* reld, werden naar He gevangenis ovet* gebracht,.

De Volksstem | 1941 | | pagina 1