Strijd bij MOSKOU dag en nacht Toen ils luisterde... De Verwarming van de werkhuizen Vischaanvoer te Nieuw poort PRIJZEN voor groenten DUITSCH LEGE RBE RICHT ITALIAANSCH LEGER BERICHT De Chef der Feldkommandantur te Nantes vermoord VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. DONDERDAG 23 en VRUDAG 24 OCTOBER 1941. XXXXVHIo JAARGANG NUMMER 127 Uitgave van de S.IVL «De Vooruitgang, Kerkstraat 9, Aaist. Handetsrcg. Nr 1247 Pcstcli=ckr-Icemng J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst. Publiciteit buiten bet Arrondissement AALST belgis. Havas Agentschap, 15, Ad. Mm laan, BrusseL Telefoon 114 -^VW- Ik luisterde aandachtig naar een be jaarden priester Hij was vergrijsd in den dienst des Heeren, en verschil lende tientallen jaren bestuurde hij een der groote gemeenten uit den Borinage. Hij had me reeds enkele typen afge schilderd... want wat hij vertelde stond in betrekking met den strijd welke hij geleverd had... en nog leverde ter ver dediging van zijn kudde. Zij met hun handvol wetenschap wisten zich zeif op te werken tot apos tels van de leugen. Mijn volk voor het grootste gedeelte is klein,., onontwikkeld... een volk dat gaat en komt... naar koolmijnen,., fa brieken, sukkels die tobben om wat geld voor het dagelijksch brood. En mijn hart breekt als ik zie hoe eiken dag de leugen nog wat meer veld wint op de waarheid... en die tobbers ook dat verliezen wat hun groote troost... hun steun moet zijn in de vele harde stonden van hun misera bel leven Een oogenblik zweeg de vro^ne grijsaard... Ik zag een wolk van treur nis zijn anders zoo helder gelaat be dekken... en zijn oogen werden een wijl vochtig. Hij sprak toen over den noodlotti- gen invloed van de trawanten der dwa ling. Toen ging hij voort Niet alleen het kleine volk is daarvan de dupe... men vindt die duistere apostels ook geinstalleerd in den zetel van wat men noemt de «hoogere samenleving», deze welke onafhankelijk zou moeten zijn... en het niet is!... Met ,$en verstand vol vernielingr.geest, opgepropt met domme en dwaze lec tuur... in schijn op de hoogte van alles, zitten ze op den loer naar alles wat hen voorbijstreeft, om zoo mogelijk het te gen te houden. Het succes van het goede maakt hen verdrietig Het "optimisme dat een virtueel en blijvend succes in zich be vat verbittert hen. Ze hebben geen enkel begrip van de macht der zwakheid,noch van de waar de der geestelijke krachten. Wanneer ge hun in vertrouwen een plan voorlegt dat u dierbaar is en u mogelijk schijnt, hebben ze het weldra verwoest, vernield - Daar waar alles eenvoudig en spon taan is, ontdekken ze weldra onver wachte motieven... die alles ingewik keld maken en men staat soms verbluft dat men zoo dwaas is geweest van zich te laten foppen om wille van zijn ideaal Want ze hebben een methode op hun eigen... soms in uw bijzijn, meest ach ter uw rug... om de nutteloosheid van elke inspanning die van u zelf uitgaat te bewijzen... en tevens het niet bestaan van de ster waarheen men zijn schreden richtte met zooveel toewijding en Lief de ■gaan 7... Het verspreidt een solferach- tig vocht en ze bestrijden er mee het onkruid dat tusschen het koren woekert. Overal waar dit vocht neerkomt, zaait j het dood en vernieling I De trawanten der duisternis zijn iets in dien aard Alleen dit verschil het is niet het onkruid dat hun interesseert., oh, heelemaal niet dit heeft reeds zijn bestemming... het is te banaal zulk goedje te verdelgen, wel integen deel Gaat gerust naar de dancings nuffe juffertjes... leest zonder scupuuls dit aangebrand boek... een roman met veel vernis en voornaam uiterlijk... maar van binnen vol verrotting... lééft naar uw grillen en verlangens en kroont ;u met rozen men moet zijn jeugd uitleven. Maar de bloemen Vooral deze welke vruchten kunnen dragen... en God welke heerlijke sappige vruch ten De helsche vreugde van hun groei en bloeikracht te breken... en over haar het zuurstof van een bitteren en spottenden geest te gooien. Ook daar zooals in de arbeidersmid dens... wie kan het zeggen hoevelen werden gekwetst... gedood Hoeveel prachtige jonge levens gin gen verloren door hun schuld Hoe veel jonge meisjes die droomden een eenvoudig, zedig en huiselijk leven te leiden, zooals hun moeders en door de sirenenstem aangelokt op dwaalwegeu sukkelden Wie de intieme geschiedenis kent der zielen weet wat de leugen teweegbrengt, en trouwens wie oogen heeft kijke naar de dagbladen. En hoeveel zoogezegde eminente heeren hebben aan den godsdienst ver zaakt... in schijn cm wille van de wé tenschap, in werkelijkheid om den in vloed van sluwen,.. want wetenschap leidt naar God... onderzoekt de geschie denis Hoeveel edele zielen die gingen ver trekken... reeds vertrokken waren... en schipbreuk leden want een domme schaterlach... een onderduimsch ma- noeuver en «stop het Ideaal», het ideaal dat hen bekoorde... uilnoodigde... en dat verging tot een mesthoop Zalig de vreesachligen, gelukkig die nog rood kunnen worden... en daarom een gevaarlijken strijd ontwijken Zalig de eenvoudigen die in hun na- ief en simpel geloof niets begrijpen van loensche bedrijvigheid Maar gelukkig vooral de sterken van geest en ziel... die de vertegenwoordi gers der duisternis ontdekken... om ze in 't gelaat te bekijken... zich met hen te meten en ze neerslaan door het on- overwinbaar wapen van hun overtui ging en Godsvertrouwen. Hebt ge nooit opgemerkt hoe tijdens de lente, sommige landbouwers met een speciaal instrument door de velden Indien ik deze enkele lijnen heb ge schreven dan is het tot steun van allen die gaan naar de actie... naar het eeu wig licht... die hun geloof heilig bewa ren als een aristocratie... die oprukken zonder vrees, en strijden voor waar heid en recht en hun verwachtingen hoog,., heel hoog stellen bij God... Die helpt in eiken levensstrijd om 't goede. DENDERZOON. WAAR VERDEELINGSBONS KUNNEN BEKOMEN WORDEN Het Centraal Kolenarrih'i heeft de landsfederatie der beroepsvereenigin- gen van meester*-elektriekers belast met de verdeelir.g van het gedeelte van het konlinge^t kolen, bestemd voor de verwarrr.mg van de werkhuizen en kan- torer; van de kleine nijverheids- en am bachtsondernemingen der meesters- clektriekers in den lande. Verdeelingsbons kunnen bekomen worden bij de provinciale sckretariaten van de landsfederatie, op de hieronder vermelde adressen 3rabant 165, Belliardstraat, Brus sel; Antwerpen 20, Constitutie, Ant werpen Oost Vlaanderen 14, Kon gostraat Gent West Vlaanderen 13, Persynstraat, Kortrijk, Henegouwen 3, rue des Six Filles, Doornik Lim burg, 2, Gerdingerstraat, Bree; Luik 8, rue des Lilas, Luik; Namen: 107,rue St Nicolas, Namen. Gedurende de week van Maandag 13 tot Zaterdag 18 Oktober, werden aan de Aankoopcentrale afgeleverd Maandag, 13 Okl.: garnalen, 3098 kg. voor 30.980 fr.visch 4416 kg. voor 5 7.983 fr. Totaal voor een bedrag van 88.963. Dinsdag 14 Okt.: garnalen 2561 kg. voor 25.610 fr.visch 9581 kg. voor 120.408 fr. Totaal 146.018.50 frank. Woensdag, 15 Oktober, werd niet uitgevaren. Donderdag, 16 Okt.: garnalen :973 kg. voor 9730 fr.visch: 4291 kg. voor 48.599 fr. Totaal 58.446 fr. Zaterdag 18 Oktober werd niet uit gevaren. De totale aanvoer van de week be droeg 8495 kg. garnalen en 21.157 kg. visch, te zamen 29.652 kg. voor een waarde van 351.756.50 fr,. De officieel vastgestelde prijzen voor de week van Vrijdag, 24 tot en met Donderdag, 30 Oktober, voor produk- ten eerste kwali eit zijn als volgt vastge steld (de eerste kolom duidt de maxi mumprijzen aai., te betalen aan den voortbrenger; de tweede geeft de richt prijzen van groothandel aan kleinhan del, terwijl in du derde kolom de prij zen, door de verbruikers te betalen, vervat zijn.) A. GROENTEN Bloemkoolen, per stuk minder dan 1" cm. 1,50 1,85 2,40 van 1 8 tot 22 cm. 3,00 3,50 4,55 v. 22 cm. en meer 3,50 4,05 5,30 Kropsla, per stuk, bov. 250 gr. 0.60 0.75 1,00 minder dan 2.'0 gr. 0,40 0,50 0,65 Wortelen, jonge, in bus sels, gewassche.i, 500 gr. en 10 cm. 1,25. 1,55. 2,00 Losse wortelen p. kg. gewasschen z. loof 0,90 1,15 1,50 vrij v. aarde z. loof 0,80 1,05 1,35 Prei, gewassch. p. kg. 2,00 2,40 3,10 De verkoop vein onge-. wassch. prei i3 verbod. Tomaten Kwal. A. per kg. 5,00 5,75 7,45 Kwal. B. per kg. 3,00 3,50 4,55 Kwalit. C. per kg 1,50 1,85 2,40 Komkommers, p. kg. recht en zonci. zaad 2,00 2,40 3,10 alle andere 1,25 1,55 2,00 Alle versche boonen (princessen, snijboonen, flageolets en A p. kg. 5,5,75 7,45 Witte kabu'iiif^ n n.kg. 1,1,25 1,65 Roode kabutu*»/-p/kg. 1,40 1,70 2,00 Groene kooien, p. k. 1,25. 1,55 2,— (De prijzen dezer drie koolsoorten zijn geldig tot 4 December). Chineesche kooien kg. 1,1,25 1,65 Gekrulde andijvie 500 gr. en meer p. st. 1,1,20 1,55 350 gr. tot 500 gr. per stuk 0,75 0,90 1,20 Van 200 gr. tot 350 gr. per stuk 0,60 0,75 1, Mind. d. 200 gr. p st. 0,50 0,60 0,80 Breedblarigc andijvie 400 gr. en m. p. st. 0,75 0,90 1,20 300 gr. lot 400 gr. per stuk 0,60 0,75 1,00 Mind. d. 300 gr. p. st. 0,50 0,60 0,80 Jonge ajuin mei groen (bolletjes maxim. I cm. doormeter), per bussel van 250 gr. 2,2,35 3,05 Sjalotten, per kgr. 5,00 5,75 7,45 Alle andere ajuin moet droog en z. loof ver kocht word. p. kg. 2,2,40 3,10 de konservefabrieken Kervel, los, bestemd v. konservefabr. p. kg. 1,50 Kervel v. dc markt, maxim. 5 cm. lengte, per kgr. 2.50 2,95 3,85 Bladspinazie, p. kg. 2,2,40 3,10 Plantspinazic bestemd voor de markt, zuiver en gewassch. p. kg. «1,25 1,55. 2, Plantspinazic, bestemd voor de konservefabrie ken, per kg. 1, Witte en groene selder gewasschen, vrij van zieke en doode blader, en wortels, p. kgr. 1.75 2.10 2.75 Witte en groene selder, ongewaschen maar vrij van aarde en ziekte cn doode blader., p. kgr. 1.50 1.85 2.40 Stecksla, per kg. 5.5.75 7.45 Tuinkers (cressonette) per kgr. 4.50 5.20 6.75 Spruiten Kwaliteit A (vast geslo ten, gezond), per Kg. 3,50 4,05 5,30 Kwaliteit B (los, ge zond) per Kgr. 2.2,40 3,10 Rapen, per Kgr. a) in bussels met loof van max. 10 cm. lengte 0,50 0,70 0.90 b) los zonder loof 0,50 0,70 0,90 Knolselder, per Kgr. 2,50 2,95 3,95 Witloof, per Kgr. 4.— 4,95 6.45 Koolrapen (rutabaga) (vrij v. aarde), p. kg. 0,30 0,50 0,70 iSchorscnceren ,pej kg- 3.-3,50 4,55 onmiddellijkcn ruk- Radio Moskou deelde mede, dat de toestand in d omtrek van Moskou nog steeds ernstig bleef. De gevechten worden dag en nacnt hardnekkig voortgezet. De Duitschers hebben groote troepenmassa's gekoncentreerd en ken nog steeds vooruit. De toestand is onrustwekkend. Uit het hoofdkwartier van den Fuehrer, 22 Okt. Het opperbevel van het leger maakt bekend De bezetting van het Sovjet industriegebied in het Donetz bekken door de Duitsche en geallieerde troepen werd gisteren uitgebreid. Ten Zuiden van Briansk werden ten gevolge van de zuivering van het Strijdgebied nog verder 5000 sovjet-soldaten gevangen genomen, terwijl een zware pantserwagen en 56 stukken geschut buit werden gemaakt. Naar door een extra-bericht werd bekend gemaakt, werd het eiland Dagoe ingenomen. Dientengevolge zijn alle Baltische eilanden in Duitsch bezit en is het geheele Baltische gebied van vijanden bevrijd. In voorbeel dige samenwerking met formaties van de oorlogsmarine en het luchlwa pen, was een infanteriedivisie van het Duitsche leger cr reeds op 12 October in geslaagd op het Zuidpunt van het eiland te landen. Sinds dien datum werd het eiland van vijanden gezuiverd door het leveren van hardnekkige geisolcerde gevechten, die 10 dagen duurden. Hierbij werden 3000 gevangenen gemaakt, 6 kustbatterijen werden vernietigd. Overblijfselen van de vijandelijke bezetting werden bij pogin gen om over zee te ontsnappen door eenheden van dc oorlogsmarine en het luchtwapen vernietigd. Bij de geslaagde landingsoperaties op de Baltische eilanden hebben de Stormboot-pionieren van het leger zich bijzonder onderscheiden. De Finsche oorlogsmarine heeft de operalies der Duitsche zeestrijd- krachten met goed resultaat gesteund. Bij dag en bij nacht bombardeerde het luchtwapen Moskou. In den strijd tegen Groot-Brittannie vielen sterke formaties van het luchtleger dezen nacht de haven van Newcastle aan. In dokinstallatics. silo's en bevoorradingsbedrijven werden omvangrijke verwoestingen aan gericht. Andere luchtaanvallen waren gericht op de haveninstallatie» van Dover. Aan de kust van het Kanaal schoten Duitsche jagers I I Britsche vliegtuigen neer, een eigen toestel ging hierbij verloren. In Noord Afrika plaatsten Duitsche duikbommenwerpers volle treffers van bommen op Britsche artillerie-stellingen en bunkers bij Tobrock. In den nacht van 21 op 22 Oktober vielen Britsche bommenwerpers verscheidene sleden van Noordwest Duitschland aan, order andere Bre men. Door het uitwerpen van bommen grootendeels op woonwijken -zijn cr onder de burgerbevolking dooden en gewonden te betreuren. Van de aanvallende vliegtuigen werden er 5 neergeschoten. Rome, 22 Okt. Het hoofdkwartier van het leger maakt bekend In Noord Afrika bedrijvigheid onzer artillerie en van de luchtmacht der asmogendheden tegen Tobroek. Twee vijandelijke toestellen werden door de Duitsche luchtmacht neergeschoten, de stad Bengazi werd opnieuw het slachtoffer van vijandelijke luchtaanvallen. Vele bommen vielen in zee, andere troffen enkele huizen van Arabieren in dc buitenwijken. Er vielen acht dooden en 7 gewonden onder de inlandsche bevolking. In Oost Afrika overrompelden troepen van de basis Culquabert vijan delijke eenheden en joegen ze uiteen. De vijand leed hierbij zware veilie- zen. Een onzer jachtvliegtuigen nam een uitgestrekt tentenkamp op zoo wat 30 km. Zuidoostelijk van Gondar onder machinegeweervuur. Tijdcn9 den afgeloopen nacht ondernam de Britsche luchtmacht aanvallen op Napels en op het gebied van Catania. Te Napels werden in vijf op elkander volgende golven, op vijf uur tijds honderden brand en scherfbommen uitgeworpen, die betrekkelijke scha de aanrichtten aan woonhuizen en branden stichtten, waarvan de uitbrei ding onmiddellijk kon verhinderd worden. Er vielen 14 dooden en 27 gewonden onder de burgerbevolking die een bewonderenswaardige kalm te en lucht bewaarde. Bij Acireale beschadigden de bommen enkele hui zen een doode en vier gekwetsten zijn te betreuren. Het luchtdoelgeschut van Catania schoot een vijandelijken bommen werper neer. die brandend in de nabijheid van de kust neerstortte. In den afgeloopen nacht vielen onze bommenwerpers de haven van La Valetla op Malta aan. Parijs, 22 Okt. Luitenant-kolonel Hotz, leider der Feldkommandantur te Nantes, is laffelijk door onbekenden vermoord geworden door schoten in den Tug. Naar aanleiding van 'dezen moord, heeft de militaire bevelhebber in Frank rijk strenge maatregelen getroffen en een hooge belooning uitgevaardigd voor het ontdekken van de schuldigen. Een premie van 15 miilioen frank wordt uitgeloofd aan dengene die de daders zal helpen ontdekken. Voor het geval de schuldigen op 23 Oktober, middernacht, niet zouden zijn gevonden, wordt met verdere straffen gedreigd. De prefekt van het departe ment Loire-Inferieure veroordeelt in een oproep deze daad, en legt er bij zonder den nadruk op dat het, naar de opval ing van maarschalk Pétain niet met den Franscben aaid overeenstemt. om beschermd door de duisternis sol daten of officieren aan te vallen die slechts hun taak vervullen. De burge meester van Nantes zet. zijnerzijds, in een oproep zijn medeburgers aan de schuldigen mede op te sporen. Uit goed ingelichte bron wordt ge meld Als straf voor den moord op den leider van de Duitsche Feldkomman dantur te Nantes, en om de navolging af te schrikken, heeft de militaire bevel hebber bevolen, dat 50 gijzelaars moe ten worden gefusjljeerd. Indien de schuldigen voor 23 Oktober midder nacht. niet zijn aangehouden zullen den ernst van de daad in aanmerking ne mend, nogmaals 50 gijzelaars worden gefusiljeerd. De Fransche overheden helpen de opsporingen met alle kracht. Het is te hopen dat de dader en zijn helpers tij-, dig zullep worden gevonden en dat de reeds getroffen maatregelen volstaan om de aanstichters van gelijkaardig ;l«ff<; aanslagen tg weerhQudcn..

De Volksstem | 1941 | | pagina 1