'T WAS CH RIST US-KON ING FEEST Bevoorrading in huisbrandstoffen in November Tegen de misbruiken bij liet afleveren van rantsoenzeg3ls De toestand van de bevoorrading Be Russen trokken zich terug cp eon tweede verdedigingslinie DUITSCH LEGER BE RICHT ITALIAANSCH LEGER BERICHT De Onderhandelingen tusschen Tokio en Washington worden voortgezet VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. ZATERDAG, 25, ZONDAG 26 en MAANDAG 27 OCTOBER 1941. XXXXVUIo JAARGANG NUMMER 128 Uitgave van de S.M «De Vooruitgang. Kerkstraat 9, Aalst. Kandekreg. Nr 1247 PoetcEedo-ekening J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst. Telefoon 114 Publiciteit buit<^3 het Anondutemeol AAUT Bcigitcb Hsvat Agentschap, 15f Ad. MUxluo, BrusteL -V^v- Ecn groote roode affiche en er op in j zich zelf heeft gemaakt... dat cr nooit een ingenieur bestond om het plan er van op ie vatten en te verwezenlijken... indien ik zegde dat er geen machinist op de locomotief was om den trein ie besturen, dan zoudt ge roepen dal ik in de hersens/ geraakt ben... en ge zoudt gelijk hebben Maar dan heb ik mijn oog en naar den hemel verheven en heb in zijn on doordringbare diepten een anderen trein zien rollen... een trein die rijdt in een ongelooflijke verbazingwekkende snelheid door de onmetelijke ruimten heen... een trein die nooit vertraging heeft... nooit van de sporen loopt... het is de magnifieke trein van de ontelbare van vette zwarte reuzenletters Zondag toekomende om 8 uur monster-verga dering der partij... belangrijke voor dracht Wat te denken over God redenaar kameraad Mr X... Iedereen op post Dit gold als een duivelsche uitda ging... want dien Zondag was hei juist Christus-Koningfeest Hij las dit mei diepe verontwaardi ging Hij ging er heen om de leugen te beschamen... en de waarheid te ver dedigen... hij met nog 'n gezel in de groote stad waar ze toen waren. En het lukte hun binnen te geraken... *t was ook tijdens 'n speciale omstan digheid... niemand herkende hen En de roode redenaar spuwde zijn afgrijselijke voordracht midden ova ties van verdwaalde honderden man nen... een stotterende en miserabele be schimping van het Godsbestaan maar twee oogen bleven hem brandend... aankijken Het was tien uur van den avond en de orateur bliksemde nu met alle schichten die over de maatschappij den donder van 't communisme moesten doen neerploffen. De zaal kookte van enthousiasme... het volk juichte en riep luid Toen kwam hij vooruit... kalm en waardig en vroeg het woord. Hou... hou.., weg met hem hij had den spijtigen indruk dat het weder woord niet zou lukken... Maar de spre ker zelf wilde uit fatsoen zich groot moedig toonen... hij maakte een be schermend gebaar en de onbekende be steeg op zijn beurt het verhoog Een stilte volgde als van een kerk hof... één van die kalmten die soms het hevigste onweer voorafgaan. Hij maakte een kruisteeken... maar j heeff Hjj reecJs eeltige handen gehad op denzelfden stond... een getier en want Hij ging om met zaag,., hamer en gehuil van alle duivels Krachtig beitel... als timmerman Van 27 Oktober af zullen de ge meentebesturen dc inschrijvingen op nemen van al de verbruikers, gezins hoofden of ondernemingshoofden, welke zich bevinden in de hierna aange geven. voorwaarden A) Gezinshoofden die beschikken over een voorraad brandstof, minder dan Gezinnen van 1 tot 4 personen 400 kg. steenkool of steenkoolbriketten, of 480 kg. coke. Gezinnen van 5 tot 8 personen 500 kg. steenkool of steenkoolbriketten, of 600 kg. coke. Gezinnen van 9 tot 1 2 personen 600 kg. steenkool of steenkoolbriketten of 720 kg, coke. Gezinnen van 13 tot 16 personen 700 kg. steenkool of steenkoolbriketten of 840 kg. coke. Gezinnen of gemeenschappen van 17 tot 20 personen 800 kg. steenkool of steenkoolbriketten of 960 kg. coke. Gezinnen of gemeenschappen van 21 tot 24 personen ten hoogste 900 kg. steenkool of steenkoolbriketten of I 080 kg. coke. hemellichamen in het onmetelijk den blauwen hemeltrans. En ge zoudt aannemen dat ook die trein zich zelf heeft gemaakt dat hij geen ingenieur, geen mécanicien tot maker en geleider heeft Geen enkel mensch met nog een graantje gezond verstand kan zulke te genstrijdigheid aanvaarden... en daar om juist is het, dat alle eeuwen... alle volkeren den naam hebben genoemd... geloofd... het is de Onzichtbare God... Schepper van alle dingen En ik kan u in volle oprechtheid zeg gen dat die God u liefheeft... u vooral werklieden Van Hem zijn de woor den Komt tot mij gij die weent...die lijdt... ik zal u verkwikken... Het is mijn vreugde met de kinderen der men- schcn om te gaan... ik heb u lief zooals een moeder haar kind liefheeft... zelfs wanneer dc moeder de vrucht van haar Jn bet Staatsblad van 24 Oktober schoot zou verstooten... ik verstoot u verscheen een rondzendbrief aan dc nooit gemeentebesturen. Daaruit nemen wij Want die God is mensch geworden bet volgende om ons te verlossen Hij is zelf een Ten overslaan* van dc menigvuldige werkman geworden... Hij heeft een j aan bel lich; gakomen misbruiken in werkersploenje gedragen... want totjZake aflevering van rantsoenzegels, dertig jaar heeft Hij gearbeid... vóór u golfde zijn stemgeluid Ge zijt dus bang van mijn woor den...? Als waren ze gekwetst in hun opgeblazen hoogmoed... het tumulte bedaarde Een voor een werden de argumenten van Mr X... nu tot stof verbrijzeld Hij stond daar, dapper als een ridder van den Oppersten Koning... 'n stem machtig als een orkaan... geheel zijn persoon baarde ontzag... striemend klonk zijn woord... verpletterend in zijn kracht de drogredens van de leu gen... Het werd 'n ongelooflijk spek takel... te zien hoe de menigte in be dwang werd gehouden door het onge wone van zijn redenaarstalent. En toen volgde als in een apotheose 'li pracht van slotrede, als een beroep op het gezond verstand van dit ver dwaalde volk Dezen avond toen ik naar hier kwam om u te zeggen wat ik getracht heb te bewijzen... zag ik een langen trein voorbijstroomen in de richting van de hoofdstad. Indien ik nu beweerde dat die trein Hij was de Eerste Werkman... Vóór Hem waren het allen slaven En als zoon van een werkman zend ik naar den Christus-Werkman, maar ook Koning den groet van alle arbei ders de Op dit oogenblik was heel overeind de waarheid warm toejui chend... dezelfde die korten lijd gele den de leugen toejuichte Deze geschreven tekst zegt niets hij is koud... hij is dood Het was wat anders de overtuigende... de meesle pende stem te hooren van den verdedi ger van het Licht De eerste orateur had den moed zijn tegenstander de hand te drukken. En toen de laatste redenaar de zaal verliet, bleek... maar kalm na zooveel emoties en diepe verontwaardiging, keerde hij zich nog eenmaal om, een triomfkreet weergalmde machtiger dan ooit «Leve Christus-Koning DENDLRZOON. zonderheid aan de gczinsliedcn van het buitenland arbeidende werklieden dienen de gemeentediensten volgend procedure in acht te nemen om. in de mate van het mogelijke, dergelijke ge vallen op te sporen en te beteugelen 1. Zich periodiek (ten minste een maal per maand) in betrekking stellen met het gewestelijk Arbeidsambt om den naam le kennen van de personen die werk in het buitenland hebben aan- zaal aard 2. Aan de personen die de vervan ging aanvragen van een verloren iden titeitskaart voorschrijven dit verlie3 voqrafgaandelijk ter kennis te brengen van de plaatselijke politie. De politie dient aan betrokkenen, desnoods na onderzoek, een bewijs van aangifte van verlies af te leveren, waarop het visum van het bevolkingskantoor dient aan gebracht, en bestemd" voor den Dienst voor Ravitailleering en Rantsoenee- De Nationale Landbouw- en Voe dingscorporatie deelt mede De aanvoer van graan gaat voort, de aanvoer van suikerbeelen is volop bezig. Dank zij het zachte weder is de seizoendaling matig. De bevoorrading is normaal. BROODGRANEN De granen komen regelmatig binnen doch in verminderd tempo, daar het leveringspeil van de laatste maanden, gezien de hoogere prijzen, zeer hoog lag. De kwaliteit is middelmatig. ZUIVEL EN BIJ-PRODUKTEN De vermindering der leveringen is normaal, rekening gehouden met de seizoendaling van de voortbrengst. Re gelmatige bevoorrading in volle melk. Jn zekere centra is de verdeeling van af- geroemde melk goed geregeld. De bevoorrading in boter geschiedt eveneens regelmatig. AARDAPPELEN De verzendingen nemen niet den ver wachten omvang aan door het feit daj vanwege bepaalde gemeentebesturen niet de vereischle medewerking be treffende de uitvoering der leverings bevelen wordt verleend. De behoeften der huidige rantsoeneeringsperiodc zijn nagenoeg gedekt, zoodat er reeds in sommige verbruiksgebieden een aan vang werd gemaakt met de uitdeeling der voorraadaardappelen legen de maandcoupons van December en Ja nuari. Intusschen verscheen een veror dening der hoofdgroepeering Aard appelen» waarbij de beide Vlaanderen werden geblokkeeid en het verboden werd nog machtigingen van levering en vervoer af te 'leveren na den 2 1 n dezer, in sommiige gemeenten van andere pro vincies werd ook reeds overgegaan tot het blokkeeren der voorraden. Maat regelen werden genomen om deze aan geslagen aardappelen ten spoedigste te doen leveren. De eerste zendingen plantaardappe len uit Nederland en Duitschland zijn toegekomen. nng Rantsoeneering zal op het fichenstel 3. De Dienst voor Ravitailleering en bestaande uit de eerste luiken der ravi- tailleeringskaarten de aflevering ver melden van elk duplicaat eener identi teitskaart 4. De personen in bezit van een nieu we identiteitskaart dienen, de eerste maal, uitgenoodigd om persoonlijk hun zegels te komen afhalen, hetzij bij den ravitailleeringsdienst, hetzij op het politiebureel. Wanneer bedrog wordt vastgesteld mogen de gemeentebesturen zich niet meer bepalen bij de toepassing van de administratieve sankties ten opzichte van de in gebreke zijnde personen, zoo als de latere inhouding van zegels. Der gelijke gevallen dienen voortaan naar de rechtbank verwezen, met het oog op de toepassing van de bepalingen van hoofdstuk IV. titel III, boek II, van het strafwetboek, waarbij de vervalsching van kaarten, zegels, geleibrieven en machtigingen tot bevoorrading wordt beoogd (art. 29 van de besluitwet dd. 9 November 1939). In verband met hetgeen voorafgaat, wordt de aandacht gevestigd op het feit, dat elke aanwerving van Belgische arbeidskrachten voor Frankrijk dient te geschieden door tu83chenkomst van de arbeidsamblen. Daar de aanwerving van werklieden op andere wijzen onwettig is, dienen de gemeentediensten voor ravitailleering en ranlsoeneering onmiddellijk de vast gestelde onregelmatige toestanden ter kennis te brengen van het gewestelijkt arbeidsambt. De uiterste verdedigingsgordel welke 90 lol 100 km. van Moskou ver wijderd was aangelegd en die, al was hij dan ook niet zoo sterk gebouwd als bijvoorbeeld de Stalinlinie, toch naar opvattingen van Duitachc mili tairc kringen de overblijfselen van Timosjenko's leger de mogelijkheid boden e;nige weken goeden tegenstand te bieden, is dus in weinige da gen door de Duitsche legers doorbroken. De verdedigers van Moskou hebben zich nu teruggetrokken in een andere verdedigingslinie circa 30 tol 40 km. van hel centrum van de hoofdstad gelegen. Deze linie, naar1 verluidt wat same; stelling aangaat zeker nog minder hecht dan de uiterste linie, zal niet alleen door reguliere troepen worden verdedigd, maar ook zooals Radio Moskou bevestigde, door haastig opgeleide bur gers en leden van de z. g. arbeidersmililie. In Duitsche militaire kringen acht men dit uiteraard van weinig be- lang en zooals men zegt vooral nu de strategische positie zoodanig is ge worden, dat binnen enkele dagen het lange afstandsgeschut zoo ver naaf voren kan en zal worden gebracht, dat Moskou binnen het bereik daar van komt. Uit het hoofdkwartier van den Fuehrer, 24 Oktober. Het opper bevel der Weermacht maakt bekend: In het Oosten worden de aanvals- en achtervolgingsoperaties voortge zet. Bij het terugslaan van een Sovjet tegenaanval in den Noordelijken sector van het Oostfront bracht de Spaansche Blauwe Divisie» den vij and zware verliezen toe en maakte hierbij verscheidene honderden krijgs gevangenen. Het luchtwapen bracht in het zeegebied van de Krim een sovjet-sloonvchip van 6000 BRT. lot zinken. Moskou werd met scherf-i en brandbommen bestookt. In Noord Afrika hebben Duitsche jagers drie Brit9che vliegtuigen neer geschoten. In den afgeloopen nacht heeft de vijand bommen geworpen op ver scheidene plaatsen van het Noordduilsche kustgebied, o.a. op Hamburg en Kiel. Onder de burgerbevolking werd een gering aantal slachtoffers gemaakt. De aangerichte schade is onbelangrijk. Een Brilsche bommen werper werd neergeschoten. Rome, 25 Okl. Het hoofdkwartier van het leger maakt bekend Gistermiddag drongen vijandelijke vliegtuigen boven Crotone door. Onaanzienlijke schade. Geen slachtoffers. Tijdens den afgeloopen nacht overvloog de vijand opnieuw Napels. De verliezen beperkten zich tol 5 gewonden onder de burgerbevolking, terwijl de aangerichte schade niet ernstig is. Ons luchtwapen ondernam nieuwe akties, die tegen het eiland Malta gericht werden en waarbij de vlieghaven Micaba en de haveninstallaties van La Valetta getroffen werden. Iri Noord Afrika valt niets bijzonders te melden. In Tobroek werd een vijandelijk vliegtuig door onze jagers neergehaald Britsche vliegtuigen bombardeerden Bengazi, Homs en Tripolis, waar bij echter geen slachtoffers vielen, doch slechts geringe stoffelijke schade te Homs werd aangericht. Drie bommenwerpers werden brandend neer geschoten, nl. twee boven Bengazi en een derde te Homs. Reddingsbooten borgen de verkoolde lijken van eenige vijandelijke vliegers. In Oost Afrika aktiviteit onzer vooruitgeschoven «pddeeling in de sek- lors Oelag en het Nana-meer. Vijandelijke eenheden werden verslagen. In de andere sektoren geen belangrijke gebeurtenissen. ONTSPANNING IN DEN STILLEN OCEAAN Te Londen, te Washington en Tokio meenen zekere kringen een nieuwe ont spanning te zien intreden in den Stillen Oceaan. De vraag is of hun redenen gegrond zijn. Londen ontveinst zich niet, dat de Amerikaansche hulpverleening, hoe gering zij ook moge wezen, dadelijk zou uitblijven in geval van 'n Japansch- Amerikaansch konflikt, dat de Ameri-# kaansche vloot in den Atlantischen Oceaan, gedeeltelijk zooniet geheel naar den Stillen Oceaan zou moeten te ruggeroepen worden. De konvooien met bestemming naar Vladivostok zouden kans loopen in de Japanschc wateren, aangevallen en tot zinken ge bracht te worden. Roosevelt van zijn kant zou de aan dacht 1 rustig op Europa willen koncen- treeren De Vereenigde Staten, die niet lang geleden herwapend werden, zouden op veel moeilijkheden stuiten, indien zij in oorlog kwamen met Japan, dal sedert jaren reeds op oorlogsvoet leeft. De Japansche regeering heeft dit al les overwogen. Het voornaamste doel van haar politiek anderdeels is een einde le maken aan het uChineesche in cident». Zij heeft de vestiging op het oog van een «nieuwe ordening in Azic en een nieuwen vrede in het Verre Oosten». Haar middelen liggen besloten in het Pakt van Drie en in de reeds ver wezenlijkte plannen tot militaire machtsuitbreiding. Stippen wij ten slotte nog aan, dat de gebeurtenissen *aan het Oostelijk front in Europa invloed zullen uitoefe nen op haar beslissingen. De Japansch- Amerikaansche onderhandelingen zul len dus voortgezet worden, vermits geen enkele verantwoordelijke personaliteit le Tokio den oorlog wenscht. Zonder op de gebeurtenissen vooruit te loopen, kunnen wij hier niets aan toevoegen. GEEN FILIPPIJNSCH IJZER JOF STAAL MEER NAAR JAPAN Sjanghai, 23 Okt. Volgens be richten uit Manilla heeft de Filippijn- sche regeering van 22 Oktober af, aller» uitvoer van ijzer en staal naar Japan verboden. KRITIEK OP DE ONVOLDOENDE VOORBEREIDING TOT D. STRIJD New York. 24 Okt. Naar uit Phi ladelphia wordt gemeld, eischte de ge wezen ambassadeur der Vereenigde Staten te Parijs, Bullitt, in een rede, een onmiddellijke oorlogsverklaring van de U.S.A. Verder bracht hij kritiek uit op de onvoldoende oorlogsvoorbereidingen van zijn land. Tanks, die eigenlijk reeds aan het front moesten operecrcn, zegde Bullitt, zijn op dit oogenblik nog niet voor de helft klaar. De perssekretaris van president Roo sevelt, Early, drukte zijn verrassing uit over de bedoelde aankondiging van de overheden der Bondsscheepvaarl. Dc Sovjet Unie zal hulp verkrijgen, be weerde hij en wel «stelselmatig"en in de mate dat zij door de Noord-Ameri kaansche afvaardiging te Moskou werd beloofd. Wanneer en van waar dc le veringen zullen worden verzonden, werd door het Witte Huis niet besljsU

De Volksstem | 1941 | | pagina 1