DE DOCHTER van den BURGEMEESTER Gemengd Nieuws Het bijrantsoen voor zwangere vrouwen en zieken Voor onze krijgsgevangenen Militaire Invaliditeits pensioenen Een politieagent messteken toege bracht te Lokeren De nieuwe reeks Winterhulp postzegels Vier dooden bij een auto-ongeval te Melle Prinses Marie-José te Brussel ZONDAG 26 OCTOBER. KRISTUS KONING. (Dignus est Agnus). Glo ria. Ged. cn laatste Evangelie van 2!c Zondag na Pinksteren. Credo. Eigen Prefatie. Vespers van Kristus-Koning. Ged. v. 21e Zondag. MAANDAG 27 OCTOBER. VIGI LIE HH. SIMON EN JUDAS (Intret) Geb. 2e «Concede»; 3e voor Kerk «Eclesiae» of voor Paus. Brugge, Mechelen, Gent, Doornijk: Octaaf Kerkwijding half dubbel DINSDAG 28 OCTOBER. HH. SIMON EN JUDAS (Mihi autem). Gloria. Credo. Prefatie der Apostelen. OUD PAFIER is geen vuilnis Spaar het op, wij halen het af. OUD PAPIER is grondstof. Spaa het op, wij halen het af. RESTAURATIE VAN DE MID- DF.LEEUWSCHE RINGMUREN V. TONGEREN. Door het schepen kollege te Tongeren is overgegaan tot de restauratie van de oude Middelecuw- sche ringmuren om de stad. in zooverre deze nog in gedeelten, onder andere aan de Moerepoort, mogen behouden blijven en de verdere urbanisatie niet in den weg staan. Ook verschillende uitgravingen wer den opnieuw aangevangen. RADIOLOOG ALS SLACHTOF- F DER WENTENSCHAP OVER LEDEN. Dr Lobligois, de beroem de radioloog, gr.-officier van het Eerc- Legioen, gemeenteraadslid van Parijs, die enkele weken geleden zijn tweeden arm moest laten afzetten, is Maandag als slachtoffer der wetenschap in het hotel Marmottan» te Parijs overleden. EEN „HUIS VAN MOLIERE». Op een bouwvallig huis in de rue des Pi erres, te Parijs, heeft men een steen kunnen reinigen, waarop een tekst te voorschijn kwam met een opschrift, dat vertaald als volgt luidt Armande Bé jart, vrouw van Molière, cn de dochter Esprit Magdeleine, hebben in dit huis gewoont, dat haar eigendom was...» In den tuin heeft men een marmeren tafel gevonden, waaraan Molière waar schijnlijk zijn Malade imaginaire heeft geschreven. De gemeenteraad zal de woning la ten herstellen en heeft verkregen dat hel «huis van Molière», als ietterkundig souvenir, op de lijst van de historische monumenten wordt gebracht. EXAMEN VOOR BIBLIOTHECA RISSEN. Het Ministerie van Open baar Onderwijs organiseert op het einde der eerste helft van November een exa men voor bibliothecarissen. Deze wed strijd wordt niet uitgeschreven met het oog op het verleenen van een openbare betrekking, doch alleen voor het toe- kennen van een bekwaamheidsdiploma, om een openbare bibliotheek die door den Staat erkend is, te houden. Tot dit examen, worden toegelaten aile man nelijke en vrouwelijke kandidaten van Belgische nationaliteit, die ten minste 19 jaar oud zijn. Plet inschrijvingsgeld bedraagt 50 fr. en dient zonder verwijl tc worden gestort op de Postgiro nr 718.35. De reden der betaling moet op de keerzijde van het storlingsbulletijn worden ver meld. Deze aanduiding geldt als aan vraag. Op grond van de besluiten van 7 September 1940, worden aan alle zwangere vrouwen 15 extra broodzc gels en 24 melkzegels toegekend voor elke rantsoeneeringsperiode van dertig dagen. Wanneer het geneeskundig on derzoek uitwijst, dat de geboorte van tweelingen mag verwacht worden,wordt dit bij rantsoen toch ongewijzigd be houden. De zwangere vrouwen hebben recht op de aanvullende zegels van de vierde maand van de zwangerschap af tot de 2e maand na de bevalling. De uitbrei ding ervan moet zoodanig geregeld zijn dat dc betrokkenen ze ontvangen gedu rende acht volle maanden. Zieken, die gezwellen voortvloeiende uit verzwakking vertooncn. kunnen gedurende een maand een liter melk per dag bekomen. EEN PAKJE VOOR IEDER Op voorstel van den h. Romsee, se- kretaris-generaal bij het ministerie van Binnenlnndsche Zaken en Volksge zondheid, heeft het komiteit der sekre- larissen generaal bij gelegenheid van Kerstmis en Nieuwjaar, aan al de Bel gische krijgsgevangenen, die nog in Duitschland vertoeven, een pakje te sturen. De waarde van dit pakje zal 50 frank bedragen. Een krediet van 4 mil- lioen werd daartoe uitgetrokken. Het pakje zal versnaperingen, zooals pe perkoek, chokolade, koekjes en rook- gerief bevatten. Het Roode Kruis van Belgie heeft aangenomen zich met de samenstelling en de verzending der pakken te belas ten. HET VERZENDEN VAN BOEKEN Het Roode Kruis van Belgie deelt mede De Duitschc overheden hebben de instrukties betreffende het individueel verzenden van boeken naar de gevan genen pas gewijzigd. Het Roode Kruis van Belgie ver zoekt dé families geen boeken meer af tc geven op den Centralen Zetel, 80, Livornostraat te Brussel of op de plaat selijke afdeelingen voor «individueele verzendingen.» Over enkelen tijd, zullen deze hervat mogen worden volgens een nieuw re glement dat binnenkort aan de families bekend gemaakt zal worden. HET OVERMAKEN V. FONDSEN Het Roode Kruis van Belgie deelt mede Door het verhf ogen der Bestuurs- kosten is het Roode Kruis van Belgie verplicht van l Novèmber af, de vol gende afhoudingen toe te passen assignaties; van minder dan 1000 frank. 3 Fr. assignaties van meer dan 1000 fr. - Fr 4. Het Roode Kruis van Belgie vestigt eens te meer de aandacht der families, die op fondsen van krijgsgevangenen wachten, op het feit, dat het absoluut nutteloos is hierover te schrijven of naar het Roode Kruis te komen. Het overmaken der fondsen gebeurt automatisch per postcheck maar het hj wel te verstaan dat het Roode Kruis van Belgie moet wachten tót het in het bezit is der fondsen. En Jsoms verloo pen verschillende maanden tusschen het oogenblik dat de gevangene het geld opstuurt en dat dit op het Roode Kruis aankomt. Dit tijdsverloop verschilt van kamp tot kamp en is peheel onafhankelijk van het Roode Kruis. ADRESSEN V. SEKRETARIATEN De adressen van de sekretaTiaten der administratieve kommissies van den Dienst voor invaliditeitspensioenen te Brussel, Gent en Luik. vermeld in een in hel Staatsblad van 19 September 1941 verschenen bericht, dienen gewij zigd als volgt Brussel sekretariaat van eersten aanleg Guldenvlieslaan, 74, in stede van 72. Gent, Akkergemstraat 149. in stede van 55. Luik 79, rue Saint Laurel, in stede van 1 09. Anderdeels zal het sekretariaat der kommissie te Hasselt gevestigd zijn te dezer stede Salvatorstraat 2. Sckretaris de h. Flaerden. De hh. Derycke en Lison werden on derscheidenlijk aangesteld tot sckreta ris der kommissie te Kortrijk en te Doornik. Het adres van het sekretariaat dezer kommissies is nog onbekend. Een oude oorspronkelijke Novelle door T... 1 7de Vervolg. Bovendien is zij nog al van deftige afkomst, want mijnheer Van Straten is burgemeester van 't dorp D., terwijl men zegt dat hare moeder van adellij ken bloede was. Nu zijn de Van Stra- ten's naar ik heb gehoord wel niet ver mogend, doch dit maakt niets uit, om dat wij het ontbrekende meer dan vol doende kunnen aanvullen. Indien gij maar met haar gelukkig kunt zijn hieraan twijfelen wij niet is het ons goed want uw geluk is onze vreugde. Dank u, papa onderbrak Wil lem met tranen in de cogen. Zijn vader scheen zeer over hem te vreden en vervolgde Uw mama en ik zien de zaak hoe eerder hoe liever tot stand komen,daar voor zal ik juffrouw Eleonore bij haar vertrek een brief voor haar vader mee geven, teneinde hem voorloopig te pol sen, en tevens te melden dat gij binnen kort zoo vrij zult zijn hem een bezoek te brengen, om eene hoogst belangrijke zaak met hem te bespreken. Vindt gij dij; zoo goed, vrouw? zoo eindigde hij, zich tot zijne echtgenoote wendende. i Ja zeker, Waldorp, ik kan ten minste niei inzien dat het anders zou moeten wezen. En zij t gij er eveneens mee te vreden, zooals ik het voorstel Willem vroeg de oude heer zijn Zoon aanziende verder. Ik keur alles goed, wat gij in de zen doet, papa. Gij doet immers alles in mijn belang en tot mijn best wil. Welnu, dan zullen we de zaak zoo maar laten, Willem. Ga nu naar uw slaapvertrek want het is reeds elf uur, middelerwijl zal ik nog een poos je met uw mama blijven praten om te overleggen wat er verder moet worden Woensdagavond, rond 6,30 uur, kwam de caféhoudster uit i La Belle Vue. Groole Markt, ten politiebureele de hulp inroepen, daar haar echtgenoot bedronken zijnde, haar en hare doch ter gedurig met een open mes bedreig de. Politieagent Ysewijn werd ter plaat se gezonden om den opgewonden kerel tot bedaren te brengen. De agent, zien de welk gevaar er was, trachtte den dronken persoon zachtjes het wapen te ontfutselen, doch deze keerde zijn woe de tegen den agent en wou hem ten lij ve. De vrouw dit ziende liep aan de deur en riep om hulp. Op dit oogenblik kwam daar d ent De Clerck voorbijgereden welke, het geroep hoorende, zijn rijwiel op het gaanpad wierp en de herberg binnen sprong. Ten einde zijn makker te ont zetten, wierp hij zich op den baas, en daar deze dronken waSi viel hij ten gronde met den politieagent boven hem Nu trachtte men den kerel te overmees teren, doch gedurende de worsteling ontving agent De Clercq zeven messte ken in den rug en een in het hoofd, waaruit hij zeer veel bloed verloor, dat zelfs tot in het aangezicht van Van Hecke liep. Agent Ysewijn deed zijn makker den kerel lossen. De Clercq sprong cian zelf op zijn rijwiel en reed naar Dr Verstockt, ten einde zich te laten verzorgen. Hier verloor de ge kwetste een tweetal keeren het bewust zijn en moest na verzorging in zorgwek- kenden toestand naar zijn woning wor den overgebracht. j VERDUISTERING Zondag 26 Oct. v. 18,30 tot 8,23 uur. Maandag 27 Oct. v. 18,28 tot 8,25 u. Dinsdag 28 Oct. v. 18,26 tot 8,27 uur. Bij deze woorden stond de jongeling op, omhelsde zijne moeder en bedank- te hen nogmaals voor het geluk 'l welk hem zou te beurt vallen, en ging heen. Dien nacht gevoelde zich wellicht niemand gelukkiger dan onze Willem. I Thans zouden zijne jongelingsdroomen zich gaan verwezenlijken. De toekomst die zoolang zijn lot voor hem had ver- borgen gehouden, hief haren sluier op, j en deed hem al de heerlijkheden welke zijn deel zouden worden, kennen, niet alleen, maar bracht ze zelfs in zijne on middellijke nabijheiS. Hij had slechts te grijpen om de gelukkigste der sterve-j lingen te zijn. O, als hij haar, die hij beminde, eens de zijne zou kunnen noemen als hij haar voor het altaar zou geleiden om zich door een onver- breekbaren band met .haar te vereeni gen als hij haar daarna in het ouder lijk huis voeren en zeggen kon Zie, dit alles is voortaan het onze, het uwe en het mijne Is het wonder dat hij in het eerste uur niet kon slapen en dal de beelden des geluks hem zelfs in den droom nie„ verlieten En Eleonore? Reeds een paar uren nadat zij was ter ruste gegaan, had zij doorgebracht zonder een oog te sluiten. Hare gedach ten hielden zich met iets van geheel te genovergestelden aard dan slapen be zig. Een langzaam opkomend gevoel van vreugde en zelfvoldoening beving haar. Had zij niet gezegevierd over hem, en had niet zijn wil voor den ha ren moeten buigen, en was hij daarbij niet bijna vol nederigheid aan hare voe ten neergeknield Was hij niet voor haar in de bres gesprongen. telkens wanneer zij zich in een pijnlijk oogen blik bevond, en waren dit geen ondub belzinnige bewijzen zijner verkleefd heid en liefde Ongetwijfeld. Maar mocht en kon zij zulks onbeloond laten Kon zij hem laten begaan met de bewijzen zijner oplettendheden en van zijne genegenheid en hem daarna, als hij zijn doel meende bereikt te heb ben, onmeedoogend van zich stoolen? Neen, dat ging niet, Maar Frans Verhal len... Wai met hem gedaan Ook deze had rechten op haar, zelfs meer dan Willem Waldorp. Zoo peinsde en dacht zij nog lang, zonder tot een besluit te komen Intusschen brak de dag aan, waarop Op I November zal de nieuwe reeks postzegels met toeslag ten bate van Win terhulp verschijnen. Zij zal tien waar den omvatten, waaronder één groot model 10 c. 5 c. (roodbruin), 35 c. 5 c. (groen), 50 c. 10 c. (vio let), 60 c. 10 c. (zwartbruin), I' fr. 15 c. (rood), I fr. 50 - 25 c. (grijsblauw), 1 fr. 75 50 c.(blauw) 2 fr. 25 -J" 2 fr. 25 (cyclamen). 3 fr 25 4- 3 fr. 25 (grenaat), 5 fr. -f 5 fr (resedagroen) Deze zegels, die door de Technische Diensten van het Departement Propa ganda van Winterhulp werden ont worpen, hebben als onderwerp de Sint Martinusfiguur. De ontwerpers hebben voor deze voorstelling als modellen genomen zes van de mooiste antieke Sint Martinus- beelden die in onze kerken worden be waard en die voortbrengselen zijn van hoog artistiek gehalte van onze oude Vlaamsche en Waalsche beeldsnijders. Het betreft hier de beelden Sint Martinus (10 c.4- 5 c. en 1 fr.50 25 c.uit de kerk van Onhaye bij Dinant cn een produkt van de kunst uit de Maasstreek uit de XVIIe eeuw; Sint Martinus (35 c. 5 c. en I fr. 4- 15 c.) uit de kerk van Sint Maartens-Len- nik dit is een specimen van de Vlaam sche kunst uit de XVe eeuw. Sint Mar tinus (50 c. 10 c. en 3 fr. 25 4- 3 fr. 25) uit de kerk van Beck in Lim burg dit is een werk van een Vlaamsch beeldsnijder uit het begin der XVIIe eeuw; Sint Martinus (60 c.' 4~ 10 c. en 2 fr. 25 4- 2 fr. 25) uit de kerk van Dave aan de Maas, hier heeft men ie doen met Waalsch werk van hel einde XVle eeuw; Sint Martinus (5 frank 25 -r 50 c.) uit de Sint Martinuskerk van Hal; de oorsprong van dit werk kan niet met nauwkeurigheid worden waargenomen, doch men neemt vrij al gemeen aan dat het een specimen is van Brabantsche kunst uit het einde van de XVIc eeuw; Sint Martinuskerk (5 fr. 4- 5 fr.uit de Sint Martinuskerk van Sint Truiden; dit is werk van een mees ter uit de streek van de Maas, vrij waarschijnlijk uit het einde van de XVI :euw. De reeks nieuwe Winlerhulp-poslze- els, die dus totaal 28 fr. kost, is van 3 November 1941' af tot 30 April 1942 in alle postkantoren van het land ver krijgbaar. Zij zal voor frankeering. zoowel voor binnenlandsch als voor builenlandsch gebruik geldig zijn tot 31 September 1942. Woensdagavond rond 18 uur 45, reed ëen Ford-auto van het laatste mo del. waarin drie personen waren geze ten, komende uit de richting van Gent, langs den Brusselschen steenweg ter hoogte van het College der Josephieten te Melle, waar de baan eene kromming maakt en een kruisweg is opgericht. Het was nog niet heelemaal donker en de auto die op dit oogenblik een re delijke vaart had, moet slecht de zwen king hebben genomen, want zij kwam terecht op de velobaan, welke op die plaats rechts van den weg is gelegen. De wielrijdster Georgette Brihet, 19 jaar oud, woonachtig bij hare ouders te Massemen-Dorp 39, die op het velopad in dezelfde richting reed, werd door de auto in den rug gevat en een dertigtal meter ver weggeslingerd, over de gracht in een gerooid aardappelveld, waar zij levenloos bleef liggen. Het rijwiel was gamch ontredderd en eveneens over een grooten afstand weggeslingerd. De auto is daarna op een boom be zijden dc baan te pletter geloopen. Dc motor werd gansch verbrijzeld en schoof in het koetswerk dat geheel werd ingebeukt. De toegesnelde personen zetten on middellijk alles in het werk om do slachtoffers hulp te bieden. De wielrijdster gaf geen teeken van leven meer. Van de drie inzittenden van de auto, waren er twee onkennelijk ver minkt en vermoedelijk op slag gedood terwijl de automobilist zekere Pierre Van Hecke, handelsvertegenwoordigcr wonende Mahy-plein te Brussel, nog licht ademde. Deze werd met grooie moeite uit het voertuig gehaald, terwijl de gendarmerie en geneeskundige en geestelijke hulp werd ontboden. De Eerwaarde Heer econoom van het Col lege was spoedig ter plaatse, verder de commandant van de gendarmerie van Melle en de geneesheeren Bogaerts en Stockman. De gewonde Van Hecke gaf «veldrar den geest. De geneesheeren konden slechts den aood vaststellen van de twee andere in zittenden van de auto, namelijk van Richard Raymond, geboren te Molen beek den 29 Juni 1894, wonende te Anderlecht. en van Delrot Edgard, ge boren te Courcelles den 19 April 19Q9 en wonende te St Gilles. Deze beiden waren den scheoel letterlijk vermorzeld Het uurwerk van een der slachtoffers was stilgevallen op 6 u. 48. Wat de wielrijdster Georgette Brihet betreft, ook deze had ongelukkiglijk opgehouden te leven, zoodat de tragi sche balans van dit verschrikkelijk on geluk was vier dooden. Het kostte heel wat moeite om de slachtoffers te bevrijden van tusschen dc verwrongen overblijfselen van de auto, waarin ook nog een zware bier- pomp lag. De dienst voor luchtbeschc; ming welke een vergadering belegde, heeft daarbij eene behulpzame hand toegestoken. Het was 19 u. 30 's avonds toen het laatste slachtoffer naar het doodenhuis je van Melle kon worden overgebracht De moeder van Georgette Brihet was mei grootc omzichtigheid verwit tigd en kwam ter plaatse van het ong^ val. Dare smart was hartverscheurend. De fotografische dienst van het Par ket, vertegenwoordigd door den heet Hantson, is ter plaatse afgestapt om de noodige vaststellingen te doen. De overblijfselen van de auto wer den Donderdag voormiddag wegge haald. Eleonore naar baar dorpje zou terug- keeren. Reeds vroeg in den morgen was zij bezig om alles voor de reis in gereed heid te brengen. Te tien uur in den voormiddag zou het rijtuig haar naar het posthuis brengen. Zij zou echter niet alleen reizen, want zij had Caroline verzocht mede te gaan, om een paar weken bij haar te D. door te brengen, terwijl Josepha en haar broeder Willem over acht dagen zouden volgen, waar van Eleonore haren vader reeds brief had verwittigd. Eenige oogenblikken voor de afreis zaten allen bij elkaar in het salon. Eleo- nore en Caroline waren met hare toebe reidselen gereed cn in reisgewaad. Op dit oogenblik kwam het rijtuig, met twee vurige paarden bespannen, aanrijden en hield1 voor de deur stil. Allen stonden op, terwijl Caroline en Eleonore afscheid namen. De laatste moest mijnheer en mevrouw Waldorp beloven hen weer spoedig met een bezoek te zullen veree ren. en onder h.et heengaan stelde de oude heer aan Eleonore een brief voor haren vader ter hand. De koetsier had intusschen moeite, de paarden te be dwingen. De moedige dieren waren on geduldig en niet geneigd langer te wach ten. Onder het instappen drukken zij den achterblijvende nogmaal hartelijk de band ten afscheid, wat vooral het geval was met Willem en Eleonore. Willem zag zijne aanstaande daarbij vragend en tevens hoopvol in 't ge - laat, hetwelk deze met een verstandhou denden blik beantwoordde. Thans werd het portier gesloten, de zweep over de paarden gelegd, en weinige oogenblik ken daarna was het rijtuig uit 't gezicht. Sinds verscheidene dagen is Prinses Marie-José van Piemont op doorreis tc Brussel. Onmiddellijk na haar aankomst heeft zij een bezoek gebracht aan Ko ning Leopold, Koningin Elisabeth en andere leden van de Koninklijke Fami lie. De prinses heeft eveneens bezoeken afgelegd aan instellingen van het Roo de Kruis van Belgie, waar nog Belgi sche oorlogsgewonden worden ver pleegd. Na een kort oponthoud in de hoofd stad is prinses Marie José van Piémont Vrijdagmorgen uit Brussel vertrokken. XIII. DE VERLOVING Bij het toenmalig langzaam cn ge brekkig vervoermiddel ging een reisje van 's Herlogenbosch naar het dorpje D. natuurlijk op verre na niet zoo spoe dig als thans. Voor een weg, dien men heden per spoor in een uur aflegt, was toen nagenoeg een halve dag noodig. Daarbij kwam nog het lastig en tijd - roovend oponthoud, dat aan eene rei-3 per postwagen onvermijdelijk was ge bonden. Nu eens werd er aan deze, dan aan eene andere pleisterplaats halt ge houden. Dat zulk eene reis alles behalve aangenaam was Iaat zich gemakkelijk begrijpen. Wij, kindeien der negentien de eeuw, mogen derhalve den overigens niet altijd onlaakbaren vooruitgang wel dankbaar zijn,voor de snelle en gemak kelijke vervoermiddelen, welke zij ons heeft geschonken. Eerst des avonds van den volgenden dag kwamen onze vrouwelijke reizigers in het dorp D. aan, en hielden voor de herberg „Het gouden Hert» stil. Een twintigtal personen, die familie leden. bloedverwanten en vrienden wil den afhalen, stonden reeds met onge duld op de aankomst van den postwa gen te wachten. Onder hen bevonden zich ook de burgemeester en zijn zoon Karei. Wat was het een drukte en be weging, toen de reizigers door de wach tenden werden ontvangen en verwel komd Aan het omhelzen en het handendrukken scheen geen einde te zullen komen. De algemeene blijdschap was zoo groot, als hadden de aangeko- menen wel een reis om de wereld ge daan I 't Vervolgt.

De Volksstem | 1941 | | pagina 2