NOG EEN ANTWOORD De groote Naamsche kerkvoogd, Z. H. Exc. Mgr. HeyLn ten grave gedragen De Bevoorrading in Aardappelen DlilTSCHE TROEPEN BEREIKEN DE ZW ARTE-ZEEKUST DU1TSCH LEGERBERICHT ITALIAANSCH LEGERBERICHT De Japansch- Amerikaansche onderhandelingen VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. KR WEEK i 1,15 FR. DONDERDAG 6 «u VRIJDAG 7 NOVEMBER 1941 XXXXVHie JAARGANG NUMMER 133 Ukgavo na d« S.M. cDe Vooruitging. Kerlutraat 9, AaLt Handelireg. Nr 1247 Postcheckr<Icaiing J. Van Nuffel Nr. 138559 Bebeor eo Redactie Kerkatraat 9 Aalst. Fuoiicacit buiten bet Atrondjaaeuicat AALST Beiguch Havaa Agentschap, 15, Ad. Maxlaan, BncseL Telefoon 114 A) HET PHYS1EK KWAAD. De mensch kan overgaan tol het be drijven van het ergsle kwaad... - Hij kan gemarteld worden door de tragi sche keerzijde van het bestaan Met andere woorden er bestaat physick en moreel kwaad in de wereld Heeft God deze tegenstelling gewild en waar om Tot daar de trouwe lezer die daarop een antwoord verlangt. Het antwoord nochtans werd vroe ger reeds gegeven. Misschien las hij toen nog het blad niet Hij trachte de uit gave van «De Volksstem>i in zijn bezit te krijgen van 20 Maart... 5 8 en i 5 Juni 1941. Daarin handelden we over het be staan van Gods' voorzienigheid en over drie opwerpingen welke gewoonlijk te gen de Voorzienigheid worden aange bracht n.l. het physieke en het moreelc kwaad.... en de ongelijke verdeeling van de stoffelijke goederen onder de men- schen. In resumé zullen we het voornaamste aanhalen. Het physische kwaadt pijn, ziekte, enz... Merkt wel op daarom beoordeelen we deze als slecht omdat ze indruischen tegen de 'bijzondere orde van een be paald schepsel doch daarom zijn ze op zich zelf en «per se» niet wezenlijk slecht Want de physische orde is ondexge schikt aan en afhankelijk van de mo-, reele orde. Juist daarom mag bij toeval of «per accidens» het physische kwaad beoogd worden, op voorwaarde: nochtans dat het physische kwaad tot het algemeen welzijn strekke en tot glo- j xie van God. Dit nu is het geval met het bestaan van het lichamelijk kwaad Want in dien het telkens verhinderd werd dan zou er veel goeds aan de algemeene or de ontbreken... Als er geen vervolgers waren zouden er geen martelaars zijn. Daarom laat God toe dat een defect of een tekort voorkomt in een partiku lier wezen, opdat daar door de gaaf heid, het goed voor het algemeene be houden blijve. We bekennen echter gaarne dat ons dikwij-fs de rederfs ontsnappen waarom God dit of dat kwaad toelaat, want we hebben niet het doorzicht over de alge meene orde.. God alleen als Algemeene Voorziener kent en weet het..., dat is voldoende. Maar omdat wij het niet kunnen, schijnt het ons dikwijls als onredelijk. Dit wordt allemaal veel klaarder wanneer we het oog vestigen op de erf zonde. Haar bestaan is een geloofs punt... een veropenbaarde waarheid. Van dit standpunt uit, zijn alle kwalen, ook de physieke gevolgen van de zon de. Daarom moet nooit aan God het lichamelijk kwaad worden toegeschre ven, maar aan den mensch die het kwaad bedreef en bedrijft. God heeft het echter toegelaten, dus niet positief gewild... alleen negatief door dat Hij het niet belette. Om aldus te handelen had Hij zijn redens Het is zóó waar dat het physische kwaad er een weldaad door wordt gelegenheid tot herstel, uitboeting, recht op verdiens te en belooning... beoefening van de christens deugden, het lijden ook onthecht... verzoent God... vereenigt met Hem... brengt zegen... leidt tot hel bezit van hoogere goederen genade., glorie en voert den mensch naar zijn echte bestemming den Hemel... Van dat laatste gezichtspunt moet el- ken christen het bestaan van lichamelijk kwaad beschouwen, en trachten de voordeeier er uit te putten welke daarin liggen opgesloten. Dit is de ware verhouding B) HET ZEDELIJK KWAAD. Nog een laatste woord aan den trou wer lezer Het zedelijk kwaad... de zonde. Het bestaat... en wat er over te denken God keurt het nooit goed Hij keftrt het af... Hij verbiedt het ten strengste en bedreigt met straffen Maar Hij schiep den mensch «vrij" en Hij eerbiedigt deze vrijheid, ook wanneer de mensch er misbruik van maakt... en kwaad bedrijft. Mij laat bijgevolg het kwaad gebeft ,ren Hij grijpt niet positief in om he. te beletten en daartoe ook heeft Hi) 1Van den kant van God zelf Zij;., souvereine, oppermachtige onafhanks Zijn redens. hjkheid eischt dat de booze wil van Zijn schepselen Hem niet kunnen beletten datgene te scheppen wat mogelijk nuttig is.... Moest Gocf nu de zonde niet toela ten, dan zou Hij die schepselen tot het bestaan niet kunnen roepen, welke Hij voorziet in de toekomst kwaad te zulleK bedrijvenen zóó zou Zijn schep pingsmogelijkheid verhinderd en b^ grensd worden, door de zedelijke ver dorvenheid van sommige schepselen. Dit nu zou heelemaal tegenstrijdig z;jn met Zijn Oppermachtige onafhan kelijkheid 1 2) Van den kant van het schepsel zelf f Want zooals de volmaaktheid van de «algemeenheid» vergt dat er verder felijke en onverderfelijke wezens zijn... ^oo eischt diezelfde volmaaktheid van nel «algeheele», dat sommige wezen* ✓an het goede «kunnen» afwijken, waar. <ttit noodzakelijk volgt dat in feite meni gen ook werkelijk afwijken. £n omdat God liet kwaad laat gs Peuren, volgt daaruit ook dat veel goeds geboren wordt Onder meer du /eropenbaring van sommige goddelijk*, eigenschappen onder meer Zijn oneindige rechtvaardigheid... Zijn gren zelooze barmhartigheid indien er geen zonde ware gewee9\. dan zouden we nooit den Goddelijker. Goeden Herder gekend hebben Hi) ioch is gekomen om op te zoeken wa, verdwaald was,... om te genezen waf. gewond en ziek was,... Hij legde zijn teven af om dat van de verloren kuddt ie redden.... c.n voor hoeveel menschen was he oewustzijn van hun zedelijke schuld en ellende, het uitgangspunt niet vat. een nieuw, beter en hooger leven Bestudeer de levens der heiligen Sommigen zouden nooit heilig gewot den zijn, indien ze vooraf geen treurig», iïüs&taopen hadden gekend Maav i geraakt door de genade was hun 'elan naar het goede des te machtiger naarma j te hun val dieper was geweest En na het opstaan werd het een vlucht dt hoogten in, met het nimmer te bevredi een verlangen naar herstel... naar zede lijken vooruitgang. Onze verhouding ten overstaan vat het zedelijk kwaad- in de wereld E\ -»ns zelf van afhouden F.n waar he\ gebeurt bij anderen Gods' oneindig- raadsbesluiten bewonderen.., omdat Hij het kwaad niet verhindert, omdat Hi\ in de eindclooze Wijsheid, het goed ei -veet uit te trekken Indien we' dik alles niet altijd zien en begrijpen, we ge looven in Ziin Woord... en vooral it zijn Oneindige Goedheid en Liefde. Danderaoür.v VOOR DIEGENEN DIE MET HUN MACHTIGING TOT LEVERING EN VERVOER GEEN VOLLED1GEN VOORRAAD BEKWAMEN In een aanscUrijven van den h. De Winter, sekretaris-generaal van/het mi nisterie van Landbouw en Voedsel voorziening wordt er op gewezen dat de personen die zich slechts een gedeel te hebben kunnen aanschaffen van de hoeveelheid aardappelen vermeld op de hun afgeleverde machtiging tot levering en vervoer kunnen, tot beloop van de door den producent niet geleverde hoeveelheid hetzij een nieuwe machti ging tot levering en vervoer bekomen, hetzij maandelijksche koepons of ze- zegels voor aardappelen. Te dien einde, moet de burgemeester van de gemeente waar de aardappelen zich bevinden, of zijn afgevaardigde, de drie exemplaren van de machtiging tot levering en vervoer wijzigen door daarop, in cijfers en letters, de werke lijke geleverde hoeveelheid te vermel den de wijziging moet daarenboven door dien burgemeester, of zijn afge vaardigde worden ondeTteekend en gedateerd. Dinsdagvoormiddag had in dc bis schoppelijke stad, de begrafenisplcch tigheid plaats* van Z. Exc.. Mgr. Heylen bisschop van Namen. De rouwstem ming die ïeeds verscheidene dagen over de stad hing, was nooit sterker voelbaar dap op dien grijzen November voor middag, waarop de door zijn volk zoo zeer in het hart gedragen Bisschop, ten grave zou worden gedragen. Op het ruime plein voor de kathe draal waar de kerkelijke plechtigheid zou plaats hebben en in de straten pa-, lend aan het bisschoppelijk paleis, had de menigte zich opgesteld en wachtte daar piëteitvol tot de lijkstoet zou voorbijkomen. Precte.- om halfiien werd het lijk gelicht Jen naar buiten ge dragen v/aar de studenten van het Groot Seminarie ?n talrijke uit gansch het bisdom opgekomen priesters, allen in hagelblank rokef, in onoverzienbaar lange rijen te wachten stonden. Bevelen weerklonken. Dc afdeeling gendarmen die op hel voorplein van het paleis stond opgesneld, presenteerde de wapens; langzaam zette de stoet zien in beweging, voorafgegaan door het plaatselijk politiekorps en een paar af- deelingen boy er. sprlscouts. Volgden dan, de studenten van bet Groot Seminarie, gr-goriaansche rouw zangen zingend, en de priesters van het bisdom. Ook de onderscheiden geeste lijke orden waren tririjk en eminent vertegenwoordigd. We bemerkten on der talrijke ande^.^oftogwaardigheids- bekleeders der gestift ïjke orden Hun ne Hoogwaardigheden de Abten van Orval, Mgr. Dom Van der Cruyssen van Tongerloo Mgr. Creïs; van Ma» redsous, en verscheidene andere be kende abdijen. Voofafgegaan door talrijke kanunniken volgden dan Hun ne Excellenties de bisschoppen Mgr. Coppieter:, van Gent, Mgr. Kerckhofs, van Luik Mgr. Delmotte, van Door nüjk en Z. Em. dc Kardinaal Aartsbis schop van M echel en. Ook Mgr. Van Wsyenberg, rector magnificus der Universiteit van Leuven, volgde in den stoet. Op fluweelen kussens droegen semi naristen de talrijke wereldlijke en ker kelijke ordeteekens van den overleden bisschop. Hoog op de schouders van seminaristen getild, werd de kist met hel stoffelijk overblijfsel van Mgr. Heylen, tusschen de dichte rijen inge togen toeschouwers gedragen, kerke- waarts, door de voornaamste straten der stad. Talrijke burgerlijke overheden sloten den stoet. Achter de gendarmen schoven in steeds dichter wordende rijen de vele geloovigen en vereerders van den geliefden kerkvorst. In de rui me zwart gedrapeerde middenbeuk der kathedraal, waar Z. Em. Kard. Van Roey, de requiemmis celebreeren zou, bleef geen plaatsje onbezet en toen de lijkstoet onder ruischende orgelmu ziek zijn intrede deed, stroomden ook de beide zijbeuken vol. Devoot volgde de menigte de gewijde plechtigheid, on derwijl, een uitstekend gedrilde koor de misgezangen uitvoerde. Vooraan in het koor, op een met zwart fluweel be kleed verhoog, stond de lijkkist, terwijl in het gestoelte rondom de talrijke geestelijke hoogwaardigheidsbekleders hadden plaats genomen. Na het verloop der plechtigheid be steeg Z. E. H. Kanunnik André presi dent van het Groot Seminarie van Na men den kansel, en schetste in wel over wogen zinnen, het vruchtbaar aposto laat van den overleden kerkvorst-Aan doenlijk weidde hij uit over het arbeid zaam en heilig bestaan van dezen be schaden doch grooten zoon der Kem pen, wiens heele leven in den dienst stond van zijn God, zijn Kerk en zijn even mensch. Mei Zijne Excellentie Monseigneur Heylen is een bisschop heengegaan, wiens nagedachtenis onuitwischbaar leven blijft in de harten van'al dege- nen die het geluk hadden hem te leeren kennen, en rechtstreeks of onrecht streeks, van zijn vroom en werkzaam leven den weldoenden invloed ^nochten ondervinden. De Heer verleene hem de eeuwige rust. Uit het hoofdkwartier van den Fuehrer, 3 Nov. Het opperkomman- do van de Weermacht inaakt bekend Op de Krim weid de achtervolging zoowel in zuidelijke als in ooste lijke richting voortgezet. Ondanks de lastige JerreinEgesteldheid. drongen onze soldaten op een plaats reeds door het Jaiia-gebergte en bereikten de kust van de Zwarte Zee. Het luchtwapen bombardeerde de haven van Sebastopol, Jalta en Kertsj op de Krim en bracht twee transportschepen van samen 10.000 BRT. evenals een monitor, in deze wateren tot zinken. Vijf andere han delsschepen en een kleine kruiser der Sovjets werden zwaar beschadigd. Bij Leningrad liep een na eterke artillerievoorbereiding ondernomen poging van den vijand om dc Neva over te steken, onder zware verliezen voor de Sovjets schipbreuk in den Duitschen afweer. Van ongeveer 100 schepen werd de helft, tot zinken gebracht, de andere werden gedwongen rechtsomkeer te maken. Herhaalde door pantserwagens gesteunde doorbraakpogingen van den vijand op andere gedeelten van het omsingelingsfront. werden grootendeels reeds bij het treffen der voorbereidselen verijdeld. Sterke eenheden gevechtsvliegtuigen voerden over dag grootscheep- «che aanvaller, uit op het voor de automobiel en vliegtuigproduktie zoo belangrijke industriegebied Gorki. Volle treffers van zwaar kaliber kwa men terecht in de automobielfabrieken Molotof. Op de werkterreinen van de Volga en in de spoorweginstnllaties der stad, werden eveneens groote verwoestingen aangebracht. Bij luchtaanvallen op Leningrad werden belangrijke militaire installa ties in brand geworpen. Verscheidene groote branden ontstonden. Ook Moskou werd den jongsten nacht gebombardeerd. In het zeegebied der Faroer-Eilanden brachten gevechtsvliegtuigen een vrachtschip van 5000 BRT. tol zinken, terwijl een groot handel»- schip door bommen raak getroffen werd. In het Kanaal sloegen voor postbooten herhaalde aanvallen van Britsche snelbooten met succes af. In een zytillerieduel werd een vijandelijke snelboot in den grond geboord', twee andere werden door verscheidene treffers beschadigd. In de Golf van Suez werd op 3 November een- Britsche torpedoboot door bommen, die door een Duilsch gevechtsvliegtuig werden uitge worpen, beschadigd. Britsche bommenwerper?1 ondernamen den jong sten nacht vruchtelooze aanvallen op West- cn Noordwest-Duitschland. Rome, 5 November. Het hoofdkwartier van het leger deelt mede: Dinsdag voerden vijandelijke vliegtuigen opnieuw korte aanvallen uit op cenige streken van Zuid-Sicilie. Drie personen werden gekwetst. Door het hevig luchtdoelgeschut werd een vijandelijk toe3te! boven zee neergc schoten. Een andere machine werd door een onzer vliegtuigen voor de kust zoo erg toegetakeld, dat zij alsverloren moet worden beschouwd. In Noord Afrika werden twee vijandelijke bommenwerpers tijdens een luchtaanval op het gebied van Bengazi door een onzer jachtvliegtui gen neergeschoten. Onze artillerie en Duitsche stuka's bestookten de ver- dedigingsstcllingen van Tobroek. In Oost Afrika werden vóór de stellingen van ,Culquabert eenigo vrachtwagens met vijandelijke troepen door onze batterijen verwoest. De vijandelijke troepen leden verliezen. In andere sektoren van het front werden vijandelijke eenheden door onze formaties aangevallen en uiteengedreven. TOKIO HEEFT ZIJN LAATSTE WOORD GESPROKEN Tokio, 4 Nov. De bespreking tusschen den Japanschcn gezant Wa kasuyi, die van Japan naar Washington is teruggekeerd, en Welles. schijnt de eenige bijeenkomst te zijn die in het raam der Japansch-Noord Amerikaan sche onderhandelingen plaats had, zeg de de woordvoerder der regeering tij dens de persconferentie. Verder meende hij dat de onderhan delingen tusschen Japan en de Veree nigde Staten nog niet afgebroken zijn. Japan evenwel heeft zijn laatste woord gesproken. DE AANGEKONDIGDE VERKLA RING VAN DEN JAPANSCHEN MINISTERPRESIDENT Tokio, 4 Nov. In de pers wordt erop gewezen dal Japan vastbesloten is zich tegen de landen die het vijandig ge zind zijn te weer te stellen. De «Tokyo Ashi Shinbun» onderstreept in dit ver- |band de kern van de op den aanstaan den Rijksdag te verwachten verklaring van minister president Tojo, die, naar het blad weet te melden, drie e?scnticele punten zal behelzen. Eerst en vooral zal Tojo nieuwe wegen aanwijzen tot versterking der Japanschc politiek. Om de vastgelegde oogmerken van Japan te verwezenlij ken. moet een Aog nauwere verhouding tot stand komen met Japan's bondgr noot en en het binnen landsch verdedi- gingsfront op de basis van een absolute eenheid tusschen de regeering en do weermacht opgebouwd worden. Dank zij dit eenheidsfront zal Japan met vastberadenheid kunnen optreden tegen alle vijanrjiggezindc landen. In de tweede plaats zal de minister president een duidelijke voorstelling geven van de onderhandelingen met do Ver. Staten. Hij zal verwijzen naai de Konoye boodschap aan Roosevelt en daarbij vooral in het licht stellen, clat Japan getracht heeft dc crisis in den Stillen Oceaan te vermijden, terwijl de Ver.'Staten steeds meer druk uitoefenen op Japan en het, waar zij de onderhan delingen op de lange baan schoven, economisch, politiek en strategisch zochten te verzwakken. Als derde punt eindelijk zal Tojo e;-n completcering voorstellen van het ge vechtsfront. De regeering zal in den rijksdag aanvullende uitgaven voor stellen voor het leger, belastingsver hoogingen en nieuwe wetten tot opdrij ving der rijstproduktie. De regeering i.» vastbesloten een totaal economisch- en voedingsfront op te richten. Het volk dient geestelijk op de crisisperiode voorbereid.

De Volksstem | 1941 | | pagina 1