Rfiijme ringen bij November maand H en 15 November Voor In- en uitvoer» ders van vieesch De telling der paarden DUITSCH LEGERBERICHT ITALIAANSCH LEGERBERICHT UIT DE REDE VAN HITLER VERSCHIJNT 3 MAAT PER WEEK HET NUMMER 8,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. DINSDAG 11 en WOENSDAG 12 NOVEMBER 194 F VOLKSSTEM XXXXVlIIe JAARGANG NUMMER 133 Uitgave van de S.M. .Da Voonntganf. Kerlutraat 9, Aalst. Handelsreg. Nr 1247 Fostchcckrekening J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Publiciteit buiten het Arrondissement AALSi lkigacb Havu Agentschap, 15, AcL Maxlaan, Brussel. Kerkstraat 9 Aalst. Telefoon 114 November met haar grijsbewolkten triestigen hemel Men zou zeggen dat heel deze maand aan de gedachtenis der overledenen toegewijd, de men- schen droomerig wil maken... naden kend, ze onttrekken aan den duisteren kolk der stoffelijke en vergankelijke dingen... om in de eindelooze verten de geheimzinnige stem te aanhooren van de milliarden wezens, die onophoudend weggerukt worden uit onze haarden,..en wandelen in het mysterieuse oord van het hiernamaals 't Is nu nog het feest der dooden...de allerzielendag die zijn echo werpt op geheel de Novembermaand... als een melancholische charme welke schuilt in grijze sombere herfstdagen Het feest der dooden welk een nare vcreeniging van woorden 't Is dan het feest van de ongelukkigen, welke men eens zag lijden en strijden als men- schelijke wrakken in den angst van den supremen doodstrijd... welke men nadien opsloot in de akelige waarheid der doodkisten... welke men neerliet in het zwarte donker der doodenkuilen. De krachtige wervelwind is doorge gaan alles meeslepend op zijn forschen doortocht... zooals hij eenmaal u... en ook mij zal meenemen, zooals hij ten jongsten dage de wereld zal meevoeren., waar hoe wanneer Ernstige vragen welke velen zich stellen in de stilte van de kerkhoven... voor de graven van hun dierbaren Waar zijn ze de geliefden Waar zijt ge verleden van mijn land... gescheiden van deze zichtbare wereld Waar zijt ge volkeren der aarde Onverzoenbare stilte... hoort ge on ze vragen niet Onbeweeglijke sphynx die het voor zitterschap waarneemt in deze woestijn van den dood... waarom weigeren uw lippen te antwoorden Afgrond... ik buig me over uw ang stige duisternis... wat is er van onze dooden geworden Maar het blijft eentonig... zwijg zaam als in den nacht En een antwoord ruischte door het diepe stilzwijgen van den doodenak- ker 't Was het geloof dat dit antwoord bracht Wat uw geliefden... de dooden ge worden zijn vraag dit niet aan de stomme spraakloosheid van de graven., I schreeuw uw angst niet uit in de ruim te van het heelal Indien ze geleden hebben en gestre den... indien ze bemind hebben... dan is er geen duisternis, geen afgrond voor hen... maar een onbevlekt azuurblauwe hemel... een land van licht en van ver kwikking... een oord van vrede Luister naar wat ik zing over het stoffelijk overschot van al mijn kinde ren Heer, geef hun de eeuwige rust... en dat het altijd blijvend Licht hun ver- schijne I» Maar ik ken de menschelijke zwakheid... ik aarzel niet te beweren dat ze bemind hebben... geleden en ge streden... maar ook gefaald, gezondigd, want elke mensch is zondaar En de sonore stem van het heilig ge loof zindert aL hemelsche muziek: «kijk naar 't Kruis... het staat daar plechtig, majestatisch, zich verheffend heel hoog in het midden van dit rijk der dooden, de armen wijd opengespreid als om al len in erbarmen te ontvangen... «zie daar het Lam Gods... dat de zonden der wereld wegneemt Een laatste kommer grijpt me nog aan... «Dit Goddelijk Lam... oh... zoo- velen kenden het nauwelijks... ze dach ten er zoo weinig aan te bidden, in Hem hun hoop en vertrouwen te stellen... Dan zei dezelfde stem... maar nu niet zoo helder... plechtiger en zwaar der... met ernst... dan moet ge bidden in hun plaats I Maar hoe bidden zonder ver zekerde hoop... zonder absolute ver wachting zonder hoop wedervoer het ge loof Weet dan dat ik van de hoop de supreme... de opperste en hoogste deugd heb gemaakt... Het is zóó waar dal ik het aanschouw als de fout der fouten... de zonde der zonden, wanneer iemand hopeloos wordt en zegt... mijn hun zonde is te groot...!.' En nooit te voor had ik zoo goed de heerschappij, de kracht van Christus Kruis begrepen Ik vatte het symbool van de aanwezigheid van het kruis op al de graven... Op een bijna vergane houten kruis las ik na veel moeite deze woorden Salve Crux unica spes nostra, Wees Gegroet o Kruis, onze eenige hoop De Christus is waarlijk aller Verlos ser DENDERZOON. De invoerders en uitvoerders van slachtvee, vieesch en eetbare bijproduc ten worden verzocht, vóór 15 Novem ber 1941 aan de Hoofdgroepeering Vee, Vieesch en Bijprodukten 22, Komediantehstraat te Brussel, een op gave te laten geworden van hun in- en uitvoercijfer van volgende producten. 1Levend Paarden en andere een hoeyigen, runderen, zwijnen, schapen, en geiten; 2. Geslacht Vieesch voort komende der dieren onder groep 1 ,van wild, gevogelte en konijnen. 3 Verduur- j zaamde vleeschwaren (gezouten en ge rookte) 4. Toebereide vleeschwaren (allerlei worstsoorten); 5. Vleeschkon- serven; Eetbare vetten van dierlijke herkomst; 7. Darmen; 8. Vleeschex- trakten. A) Invoerders Een opgave der door hen ingevoerde waren, afzonder lijk voor elk produkt (1 en 2) of pro- ductengroep (3 tot 8) gedurende een referentiejaar (twee opeenvolgende semesters) vrij te kiezen door dc in voerders onder de jaren 1937, 1938, 1939, 1940, 1941 (tot op 30 Juni.). Deze opgave moet het land van her komst vermelden en dient opgesteld volgens origineele facturen door den buitenlandschen uilvoerder opgemaakt op naam van den invoerder <%n betref fende produkten voor verbruik in Bel- gie bestemd (met uitsluiting van allen transitohandel) B.) Uitvoerders Een opgave der door hen uitgevoerde waren, afzonder lijk voor elk produkt (1 en 2) of pro- ductengroep (3 tot 8) gedurende een referentiejaar (twee opeenvolgende se mesters) vrij te kiezen door de uitvoer ders onder de jaren 1937, 1938, 1939, 1940 (tot op 10 Mei). Deze opgave moet het land van bestemming vermel den en dient opgesteld volgens originee le fakluren door den uitvoerder ge maakt op naam van den buitenland schen invoerder en betreffende waren van Belgischen oorsprong (met uit sluiting van allen transitohandel). De hoeveelheden moeten uitgedrukt worden in kgr., de waarden in Belgi sche frank (voor dieren onder groep I het aantal stuks bijvoegen). De belanghebbenden moeten verder opgeven, datum, nummer en plaats van hun inschrijving in het handelsre gister en verklaren of zij ingeschreven zijn als in- of uitvoerder van landbouw- of voedingsproauklen. Bo vendien moeten de belanghebbenden op ieder oogenblik hun verklaringen kunnen rechtvaardigen aan de hand van oorspronkelijke documenten. De invoerders die reeds sommige dezer inlichtingen aan de hoofdgroe peering hebben medegedeeld, zijn ver zocht onderhavig bericht als aanvullend te aanzien. EEN OPROEP VAN DE SECRETARISSEN-GENERAAL De Secretarissen-Generaal doen een dringend®n oproep tot de bevolking op dat gedurende de dagen van den 1 1 n en 15n November de orde en dc waardig heid zouden behouden worden. Het komt er op aan dat de Belgen zich volkomen rekenschap geven van de gevolgen waartoe elke onberaden handelwijze aanleiding kan geven. Gansch in 't bijzonder moeten zij er van overtuigd zijn dat thans de ware moed vereischl dat eenieder de verant woordelijkheid voor zijn daden inziet en op zich neemt dat, vooraleer handelen, zij moeten nagaan welke ge volgen hun gedrag voor de vrijheid en het leven van sommige hunner landge- nooten alsmede voor het openbaar le ven in Belgie hebben kan. De Secretarissen-Generaal zijn dan ook van meening dat het hun stellig' plicht is hun medeburgers er op te wij zen dal de hun gegeven aanmaning tot bezadigdheid en kalmte strikt moet worden nagekomen. Daarom herhalen zij nogmaals met nadruk wat zij verle den jaar op dit tijdstip hebben gezegd: De orde behouden en zich waardig gedragen is, in de huidige omstandighe den voor alle goede burgers, een gebie dende burgerplicht.» MEDEDEELING VAN HET DEPARTEMENT VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN Brussel, 8 Nov. Het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en Volks gezondheid wijst er op dat ingevolge de onderrichtingen der bezettende overheid, alle ceremoniën en betoogin- gen verboden zijn op II en 13 Nov. j Evenwel mogen op 15 November, naamdag van den Koning, godsdienst plechtigheden plaats vinden en vrijaf verleend worden aan de scholen. Alle bevlagging, zoomede het dra gen van kenteekens welke geen verband houden met de uitgeoefende functies, diensten of met officieel verleende na tionale orden en decoraties, zijn verbo den. Op deze dagen zullen ook alle open bare besturen, handels- en nijverheids instellingen normaal werken. De be volking zal het zich tot plicht rekenen alle incidenten te vermijden. Een waardige en ordelijke houding is in de huidige omstandigheden een dringende plicht voor alle burgers. WASSCHEN EN ZEEPBESPAREN De tentoonstelling in de zaal «Made- Ion Groote Markt, heeft tot doel het inlichten van het publiek, meer vooral de huisvrouw, omtrent het doelmatig gebruik van waschprodukten en zeep welke thans met de zeepkaart te ver krijgen zijn. Bovendien verklaart deze Tentoon stelling hoe men de zeep, zoo kostbaar in tijd van bezuiniging, besparen kan en hoe men het linnen voor vroegtijdige sleet vrijwaren zal, want meer dan ooit vergt dit than3 een uiterst zorgvuldig onderhoud. Eindelijk wordt door deze tentoon stelling aan de huisvrouw de gelegen heid geboden ons hare persoonlijke ideeën en opvattingen gesteund 03 ervaringen in het waschdomein me de te deelen. De Tentoonstelling be staat dus eigenlijk ook uit een prijskamp ten bate van de gemeenschap ingericht en de huisvrouwen die aan deze mani festatie willen medewerken, zullen hier voor dan ook beloond worden. Naar «Volk en Bodem» meldt, zal de* Duitsche overheid van 25 November af overgaan tot de telling der paarden. De fokpaarden van het Belgisch trekpaardenras, voorzien bij hunne voorstelling aan de tellingskommissies van een pedigree (stamboeknummer), afgeleverd door de koninklijke vereeni- ging «Het Belgisch Trekpaard de fokpaarden van het Talfbloedras, voor zien bij hun voorstelling van een pedi gree, afgeleverd door de «Nationale federatie der Drafkoersmaatschappij van Belgie» en van den «Kweek van het Halfbloedpaard evenals de draf- paarden van het halfbloedras, voor zien van een certifikaat, afgeleverd door de «Nationale Federatie der Draf koersmaatschappij en en van den «Kweek van het Halfbloedpaard» zul len in de toekomst vrijgesteld zijn van vorderingen m.a.w. dat het bevel van generaal von Falkenhausen, militair bevelhebber voor Belgie en Noord- Frankrijk gedagteekend 31 Augustus 1940 van kracht blijft. Evenwel zullen de fokmerries van 6 jaar en meer, welke niet drachtig waren in een der jaren 1939, 1940 of 1941, niet vrijgesteld zijn. De fokmerries zul len tevens moeten voorzien zijn en van hun pedigree én van een bespringbe- wijs of van een verklaring uitgaande van den burgemeester, waarmede be vestigd wordt dat zij wel of niet drach tig geweest zijn gedurende de jaren 1939, 1940 en 1941, Uit het hoofdkwartier van den Fuhrer, 10 November. Het opperbe* vel van de Weermacht maakt bekend Op de Krim werden vijandelijke achterhoeden, die hardnekkigen te genstand boden, ten Oosten van Sebastopol en ten Westen van Kertsj verder teruggeworpen. Hevige luchtaanvallen werden bij dag en geduren de den nacht op Sebastopol uitgevoerd. Er ontstonden groote branden in petroleumtanks en opslagloodsen. In de haven der zeevesting werd een kruiser en een groot koopvaardijschip der Sovjets door volle treffers van Bommen zwaar beschadigd. Tu.^schen den Donetz en de Volga alsmede in het gebied rondom Mos kou, vernietigde het luchtwapen een groot aantal transporttreinen der bolsjevisten. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen wierpen boven Mos kou scherf en brandbommen uit. In het raam van de tusschen het Urnen- en Ladogameer en over den Volkof doorgevoerde operalies, veroverden infanterie- en pantserforma ties in den nacht van 8 op 9 November, door een verrassenden aanval,het belangrijke spoorwegcentrum Tikhvin. Tijdens deze actie werden talrijke gevangenen gemaakt en viel een groote buit in Duitsche handen. De staf van het 4e Sovjet-leger ontkwam slechts aan de krijgsgevangenschap door zijn vrachtwagens en militaire dokumenten achter le laten. In de gevechten in dezen frontsektor werden sedert 16 Qktober onge veer 20.000 krijgsgevangenen gemaakt 96 pantserwagens, I 79 stukken geschut, I pantsertrein en talrijk ander oorlogsmateriaal werden buit ge maakt. Ongeveer 6000 mijnen werden onschadelijk gemaakt. Het totaal aantal krijgsgevangenen, dat gedurende het verloop van den Oostelijken veldtocht werd binnengebracht, bedraagt thans 3.632.000 man. Voor de Schotsche Oostkust bracht het luchtwapen in den nacht van 9 op 10 November een vrachtschip van 2000 Brt. tol zinken. Een ander koopvaardijschip werd door bommen beschadigd. Stuka's bombardeerden aan de Engelsche Zuidoostkust het haven gebied van Margate. Uitgebreide branden en hevige ontploffingen lever-, den het bewijs van het succes van den aanval. In Noord Afrika vielen Duitsche formaties gevechtsvliegtuigen met goed gevolg Britsche steunpunten aan bij Marsa Matroek en bunkerstel lingen bij Tobroek. Tijdens den afgeloopen nacht wierpen zwakke vijandelijke formaties bommen uit boven eenige lokaliteiten van Noord West Duitschland. vooral boven woonwijken van Hamburg. Onder de bevolking vielen er dooden en gewonden. 1 wee Britsche bommenwerpers werden neerge schoten. Eersle-luitenant Lent behaalde zijn 20e nachtelijke overwin ning in de lucht. Rome, 1 0 November. Het legerbericht luidt als volgt Een onzer konvooien, varende in het centrale gedeelte van de Middel- Iandsche Zee, werd in den nacht van 8 op 9 November door een Britsch viooleskader aangevallen. De getroffen koopvaardijschepen zijn het een na het andere gezonken. Twee destroyers die ons konvooi beschermden en tot torpedo aanvallen overgingen werden tot zinken gebracht. Een anderé werd getroffen en wist zonder ernstige beschadigingen een haven te bereiken. Een groot aantal der schipbreukelingen werd gered. Bij het aanbreken van den dag vielen Italiaansche torpcdovliegtuigen onder bevel van eerste-luitenanlen Ardito Christiani, Emilio Juzzolino en Adone Venturini de vijandelijke eenheden aan en wisten met twee torpe do's een kruiser en met een andere torpedo een destroyer le treffen. Ver der schoten zij hierbij twee vliegtuigen neer, die het vijandelijk vlooteska- der beschermden. Een ander toestel werd door onze verkenners neerge schoten. Hitler heeft le Munchen een rede gehouden waarin hij het had over den huidigen politieken en militairen toestand. Handelend over den strijd in Rusland betoogde hij dat de Sovjets 3,6 millioen man aan krijgsgevangenen hebben verloren. Als ik aan neem aldus Hitier dat in Rusland evenals bij ons op een gesneuvel de drie tot vier gekwetsten voorkomen, dan krijgen wij een getal dat een absolute uitschakeling van ten minste 8 tot 10 millioen man beteekent en wel zonder de lichtgewonden mede te rekenen. Van zulken slag kan geen enkel le^er ter wereld zich opnieuw oprich ten, zelfs het Russische niet. Wij hebben verder totnutoe 1.670.000 vier kante km. bezet t.t.z. een gebied dftt ongeveer 3 tot 4 maal Frankrijk en ongeveer 5 maal Engeland omvat. In dit gebied liggen ongeveer 60 tot 73 t.h. van alle industrieën en grondstoffen waarover Rusland beschikt. Nooit zal in Duitschland een dag zooals November 1918 terugkeeren, verklaarde hij. Alles kan men zich voorstellen, een ding echter niet dat Duitschland zal capitulecren. De oorlog kan zoo lang duren als hij wil, het laatste bataljon echter in dezen strijd zal een Duitsch bataljon zijn. De bedreigingen uit Amerika beantwoordend zei Hitier President Roo sevelt heeft aan zijn schepen bevel gegeven te schieten zoodra zij Duit sche schepen in het zicht krijgen. En ik heb aan de Duitsche schepen het bevel gegeven, wanneer zij Amerikaansche schepen zien, er niet op te schieten, maar zich le verweren zoodra zij worden aangevallen. Vervolgens keerde Adolf Hitler zich tegen de beweringen van Roose velt over het bestaan van Duitsche plannen ter verdeeling van Zuid-Ame- rika en tot afschaffing van alle godsdiensten. Ik heb wel wat anders te doen, merkte hij op, dan mij met kinderachtigheden of dwaasheden be zig te houden. Bovendien interesseert het mij absoluut niet welke soorten godsdienst er over de wereld verspreid zijn, en in welke verhouding de volkeren tot deze godsdiensten staan. Daaraan interesseert alleen de Amerikaansche president Roosevelt zich. In het Duitsche Dsich en naar onze opvattingen kan iedereen op zijn eigen manier zalig worden. Adolf Hitler omschreef verder de oorzaken van den huidigen oorlog en de mogelijkheden hen uit den weg te ruimen. De Duce heeft met mij den eed gezworen en deze band zal en kan door geen macht ter wereld worden verbroken. Tot ons zijn een heel aantal Europeesche Staten gekomen, wij kunnen zeggen dat haast gansch Zuid, Oost fvuropa aan onze zijde staat, en dat groote gedeelten van het overi ge Europa, zoo niet openbaar toch ten minste met hun overtuiging in ons front staan. Wij kunnen aan het einde van dit jaar wel zeggen dat door dit Euro peesche front het grootste gevaar reeds afgewend is. Wij mo^en daaraan niet twijfelen, dat in dezen tijd over het lot van Europa voor de eerstkomende duizend jaar beslist wordt. In zijn rede te Munchen sprak de Fuehrer terloops ook over de bele gering van Leningrad. «D'j stad is ingesloten, zegde hij, niemand kan haar bevrijden. Zij zal tans in de handen vallen. De Fuehrer handelde tenslotte uitvoerig over de Europeesche bcteekenis van dezen strijd, waaraan vrijwilligers uit vrij alle Europeesche landen deelnemen.

De Volksstem | 1941 | | pagina 1