Onze Lievs Vrouw Presentatie Wat het internationale Roode Kruis doet Dertig visschers- schépen naar Qrevelingen Officieele prijzen voor groenten Nieuwe succssvolla aanvallen aan dan gang cp hst Oost«Iij9i front DUITSCH LEGE RBE RICHT ITALIAANSCH LEGER BERICHT Rijksleider Alfred Rosenberg rijksmi nister voor de bezette gebieden in 't Oosten DE LOTERIJ WINTERHUI P SUPER GROOT LOT EEN MILLIOEN De gespannen toe stand in het Oosten DONDERDAG 20 en VRIJDAG 21 NOVEMBER 1941. XXXXVUIe JAARGANG NUMMER 138 Uitgave van de S.M. *De Vooruitgang» Kerkstraat 9, Aalst. Hextdeisreg. Nr 1247 Postcheclo^kening J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst. Telefoon 114 Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Maxlaan, Brussel. En Maria werd ten Tempel geleid... aangeboden aan den Hoogepriester, zich toewijdend aan God Want de godvruchtige ouders onder de joden verwaarloosden nooit hun kinderen aan God op te dragen vóór en» na de geboorte. Doch niet altijd stelde men zich te vreden met deze algemeene opdracht Sommigen stonden werkelijk hun kin deren af aan den Allerhoogste. De ze verbleven dan in den Tempel en maakten zich verdienstelijk bij priester en levieten,in de behulpzaamheid welke ze betoonden bij het verrichten van de heilige bedieningen. We hebben een voorbeeld van deze speciale toewijding in den persoon van Somuel en enkele andere joden Er waren daarom bijzondere ver trekken in den Tempel, waar de vrou wen verbleven welke zich devoueerden voor den eeredienst. Onder deze vrouwen kennen we on der meer Josabeth vrouw van Joïada en Anna dochter van Phanuel en pro fetes. Het is een oude overlevering welke getuigt dat de Heilige Maagd, van af haar kinderjaren plechtig aan God in den Tempel werd toegewijd, hetgene aanleiding heeft gegeven tot de instel ling van het feest dat we heden vieren. Men noemt dit laatste in de Latijn- sche Kerk Maria Presentatie... en in de Grieksche De Intrede van Maria in den Tempel. En deze toewijding of Opdracht van O. L. Vrouw aan den Allerhoogste, herinnert ons aan onze belangrijkste en meest bindende verplichtingen tegen over God. Het is vooral een vingerwijzing ten- overstaan van de ouders Deze kun nen hieruit leeren dat ze er moeten voor zorgen bij het eerste ontluiken vnn het verstand bij hun kinderen... dezelfde, te onderrichten nopens de bijzonderste1 geloofswaarheden..., nopens de ver plichting van te bidden... de deugden te beoefenen.., het kwaad te schuwen.., ze het goddelijke en geestelijke in te prenten, voor zoover hun geest genoeg zaam ontwikkeld en voor dergelijke begrippen vatbaar is. Vele ouders vergeten dit Ze ma ken van hun kinderen maar al te dik wijls echte idolen..., hun liefde ver blindt hen... alles is goed en schoon in hun kind... zelfs de ondeugden worden door hen verbloemd Hun liefde maakt hen zwak In plaats van ze te berispen... desnoods te bestraffen voor hun geluk... geven ze maar steeds toe... met het betreurenswaardig gevolg dat ondeugden als verderfelijke woe kerplanten weelderig tieren, zoodat ze als mismaakt en zedelijk verminkt op groeien... en voor God en hun ouders zelf tyrannen en wangedrochten wor den. Hoe heel anders is hel gesteld met kinderen waar de moederlijke hand vooral, zacht maar stevig het onkruid uitroeit..., en de harten van haar kin deren als een bloemenhof verzorgt, om er met Gods hulp en genade de mooi ste bloemen van deugden in aan te kweeken. Deze eerste vruchten in den geest en in het hart der kinderen zijn den Heer oneindig dierbaar en aangenaam. Een bewijs er van vinden we in het feit dat God de joden er toe verplichtte, Hem de eerstelingen van hun veld vruchten op te offeren. Hoe veel te meer is het Hem aange naam wanneer de eerstelingen van het verstand..., van het hart... van de zie len der kinderen voor Hem zijn Die eerstelingen zijn juist de kennis van God en van het goddelijke..., de liefde voor Hem met het gebed... de heerlijke deugdenbloei... het bestrijden van alle kwaad Hoe schoon de schreden van het jeugdig prinsesje...het uitverkoren kind! Het «wit-blauw» van haar kleedje dat de weerglans is van haar maagdelijke, bijna goddelijke schoonheid... brengt den Onzichtbaren God in vervoering In Maria nam God daarom meer be hagen dan in al de rest van de schep ping Dat de ouders vooral hieraan den ken Meer zorg dragen dat hun kinde ren door zieleschoonheid aan den Heer behagen... niet zoozeer bekommerd zijn om aan de menschen te bevallen, door uiterlijke prutsen, die meestal die nen om den geest te verweekelijken en het kind voor te bereiden tot het banale! Uw opdracht in den Tempel, o heili ge Moeder van God, bekome voor de ouders het overbloedige licht noodig voor de degelijke opvoeding van hun telgen... en voor de kinderen het be houd en de vooruitgang van een on schuldig leven. Een schoone ziel is de beste waarborg van uiterlijke voor naamheid DENDERZOON. Het Internationale Roode Kruis, dat zijn zetel te Genève heeft, tracht het lot der oorlogsslachtoffers zooveel mo gelijk te verlichten. Tot de in dit ver band verrichte werkzaamheden behoort ook het zenden van pakjes uit hun va derland naar krijgsgevangenen. Het laatste nummer van de «Revue Inter nationale de la Croix Rouge» geeft nu eenige cijfers ©ver de hoeveelheden le vensmiddelen, kleeding en tabak, die door bemiddeling van het Internationa le Roode Kruis aan de krijgsgevange nen in de verschillende landen gezon den worden. Sedert het begin van den oorlog tot 1 October 1941, werden totaal bijna 40 millioen kgr. pakjes gezonden. In dit cijfer zijn de zendingen voor Duit- sche en Italiaanschc krijgsgevangenen niet opgenomen, daar deze op de ge wone wijze per post worden overge bracht. Vaak moet het vervoer langs een groolen omweg plaats hebben, zoo dat b.v. de pakjes voor Engelsche krijgsgevangenen in Duitschland, via Lissabon, Marseille en Genève worden vervoerd. Het tijdschrift geeft verder belang rijke bijzonderheden over de om vangrijke post, die dagelijks door het centrale bureau voor krijgsgevangenen wordt verwerkt. Het bureau regelt het postverkeer tusschen de krijgsgevange nen en hun familie in het vaderland en stelt lijsten op van alle krijgsgevange nen, die gedurende dezen oorlog zijn gemaakt. Eiken dag worden gemiddeld 50.000 brieven en kaarten verzonden en op sommige dagen bedraagt dit aan - tal zelfs het dubbele. Tienduizenden over de geheele wereld verspreide men schen kunnen op deze wijze van het lot hunner verwanten en vrienden op de hoogte worden gesteld. We meldden dat een akkoord is ge troffen met de Fransche en Duitsche overheden ten doel hebbende 24 Vlaamsche visschersschepen naar Gre- velingen te zenden met het oog op de haringvangst. Thans vernemen we dat het aantal van 24 op 30, de wacht schepen inbegrepen, kon gebracht wor den. Verscheidene visschers uit ver schillende plaatsen van de Belgische kust hebben zich reeds aangemeld en maken zich thans gereed om naar Gre- velingen te vertrekken. De visschers die op de hoogte zijn van de toestanden beschouwen het als een buitenkans aan de expeditie te kunnen deelnemen, ver mits het volstrekt zeker is dat zij groote hoeveelheden haring zullen vangen.De Fransche visschers anderzijds hebben er volstrekt niets tegen dat Belgische visschers hen komen vervoegen, daar de visch telken jare aldaar buitenge woon overvloedig is. Ingewijden zeg den ons dat dil voor onze visschers een uiterst voordeelige zaak zal worden en dat het volstrekt zeker is dat zij aldaar met tonnen haring zullen vangen, welke voorzeker bij de Belgische bevolking nooit zoo welkom zal zijn als in dezen tijd. Geldig van Vrijdag 21 November tot Donderdag 27 November 1941 voor de voortbrengers en tot Vrijdag 28 November voor de Groot- en kleinhan delaars. De eerste cijfers zijn de maximum prijzen te betalen aan den voortbrenger de tweede cijfers zijn de maximumprij zen groothandel aan kleinhandel de derde cijfers zijn de maximumprijzen kleinhandel aan verbruiker. GROENTEN Bloemkoolen. per stuk, 2,2,40, 3.10. Kropsla, per stuk 0,50, 0.60, 0.80. Jonge gewasschen wortelen in bus sels, de eigenlijke wortelen moeten 500 gr. wegen en maximum 10 cm. lengte hebben, per bussel 1,25, 1,55, 2. Alle andere wortelen,los, gewasschen en zonder loof, per kg. 1,1,25, 1,65. Alle andere wortelen, los, vrij v. aarde en zonder loof, per kg. 0.80, 1,00, 1,35. Porei gewasschen en gekuischt, de toppen der bladeren moeten ingekort zijn, per kg. 2,50, 2,95, 3,85; Porei, ongewasschen en vrij van aarde, de toppen der bladeren moeten ingekort zijn, per kg. 2,2,40, 3.10. Tomaten Kwaliteit A. (serre toma ten) per kg. 5,5.75, 7,45; Kwalit. B. per kg. 3,3.50, 4.55; Kwaliteit C. per kg. 1.50, 1,85, 2,40. Witte kabuiskoolen, per kg 1 1,25, 1.65. Roode kabuiskoolen, per kg., 1,40, 1,70, 2,20. Groene kooien, per kg. 1,25, 1.55, 2.(De pr:j.:en dezer koolsoorten zijn geldig tot-4 December 1941.) Chineescne i kooien, per kg. I 1,25, 1.65. Gekrulde kjer-1 p. k. 1,1,25, 1.65 Andijvie (breedblarige en gekrulde) per stuk 0,50, 0.70, 0.90. Jonge ajuin met groen (bolletjes maximum 1 cm. doormeter), per bus sel van 250 gr. 2,2.35, 3.05. Sjalotten, per kg. 5,5.75, 7.45. Alle andere ajuin moet droog en zon der loof verkocht worden, per kg. 2. 2,40, 3,10. Kervel, los, bestemd voor de conser- vefabrieken, per kg. 1.50. Kervel voor de markt, per kg. 4, 4.65, 6.05. Bladspinazie (zuiver en gewasschen) per kg. 3,—, 3,50, 4.55. Plantspinazie, bestemd voor de markt zuiver en gewasschen per kg. 1.50, 1,85, 2.40. Plantspinazie bestemd voor de con- servefabrieken per kg. 1 Witte en groene selder, ongewas schen maar vrij van aarde en ziekte en doode bladeren per k. 1.50, 1.85, 2.40 Witte en groene selder, gewasschen, vrij van ziekte en doode bladeren, en wortels, per k. 1.75, 2,10, 2.75. Veldsalaad p. kg. 5,5,75, 7.45. Tuinkers (cressonnette) per kg. 4.50 5,20, 6,75. Spruiten Kwaliteit A (vast geslo ten gezond) per kg. 4,4.65, 6.05; Kwaliteit B. (los gezond) per kg. 2,50 2,95, 3.85. Rapen, los. zonder loof per kg. 0,50 0,70, 0.90. (De verkoop van rapen in bus'sels is verboden). Knolselder (zonder loof), per kg. 2.50, 2,95, 3.85. Knolselder met loof, per kg. 1,50, 1,85. 2.40. Schorseneeren p. k. 3.3,50, 4.55 Hoofdkwartier van den Fuhrer, 19 November. Het opperkom- mando van de Weermacht maakt bekend Aan het Oostfront zijn nieuwe succesvolle aanvallen aan den gang. Tijdens gevechten gedurende de jongste drie dagen, werden meer dan 10.000 gevangenen gemaakt en 171 pantserwagens vernield. Door luchtaanvallen op de vesting Sebastopol ontstonden hevige ont ploffingen in werven en springstofopslagplaatsen. In de haven werd ecu groot vrachtschip door bommen beschadigd. Gevechtsvliegtuigen bombardeerden tijdens den nacht van I 8 op 19 dezer militaire installaties van Moskou en Leningrad, alsmede vijande lijke verbindingswegen met het achterland in den centralen frontsektor. In den nacht van 18 op 19 dezer wierp hel luchlwapen bommen van zwaar kaliber op havens en bevoorradingsbedrijven, voornamelijk aan de Oostkust van het Britsche Eiland. In de periode van 9 tot 15 November verloren de Sovjet-strijdkrachten 232 vliegtuigen. Hiervan werden er 122 tijdens luchtgevechten, 44 door luchtdoelgeschut en de overige op den grond vernield. Tijdens dezelfde periode gingen aan het Oostfront 24 eigen toestellen verloren. Rome, 19 Nov. Het hoofdkwartier van hel leger maakt bekend Het Britsche luchlwapen ondernam vluchten boven Napels en Brindi- si. Er zijn geen slachtoffers te melden. De aangerichte schade is gering. Aan de fronten van Tobroek en Solloem, levendige bedrijvigheid van onze artillerie. Tijdens luchtgevechten boven Cyrenaika schoten onze jagers twee vijandelijke vliegtuigen neer. Een groot Engelsch vliegtuig werd door Duitsche jagers gedwongen binnen onze stellingen te landen. De 1 6 leden van de bemanning werden gevangen genomen. In den sektor van Gondar ondernam de vijand na luchtaanvallen te hebben uitgevoerd, die duurden van den ochtend tot aan zonsondergang opnieuw hevige aanvallen op enkele van onze stellingen. Na verbitterde gevechten van man tegen man, wierpen onze troepen den aanvaller overal terug. Hij leed zware verliezen en moest gewonden en wapens op het terrein achterlaten. DEELT BIJ IEDERE TREKKING UIT 22.460 loten van 100 tot 10.000 frank 25 loten van 25.000 tot 100.000 frank VOLGENDE TREKKING BEGIN DECEMBER. den Fuehrer voor de controle van de geheele geestelijke opvoeding en vor ming der wereldbeschouwing voor de NSDAP en haar aansfesloten formaties. Benevens zijn hoofdwerk Dir Mythus des Zwanzigsten Jahrhunderts» heeft Rosenberg een reeks pamfletten ge schreven tegen de «hyper stalale» machten. DE LOOPBAAN VAN ROSENBERG Berlijn, 17 Nov. Rijksleider Al fred Rosenberg, die door den Fuehrer tot Rijksminister voor de bezette Oost- gebieden benoemd werd, is op 12 Ja nuarP I893 te Reval geboren. Hij deed zijn wetenschappelijke hu maniteiten en studeerde later architec tuur aan de technische hoogeschool te Riga. Tegelijkertijd hield hij zich be zig met schilderkunst en geschiedenis. In 1915 werd de technische hooge school van Riga naar Moskou overge bracht. Daar werd te midden de symp tomen van hel opkomende bolsjewisme de basis van den «Mythus des Zwan zigsten Jahrhunderts» gelegd. In 1918 verwierf hij het diploma van ingenieur architect. Onmiddellijk na het uitbreken der Roode wereldpest had Rosenbergh het bolsjewistische gevaar in zijn geheelen omvang erkend. Ook valt hij het bolsjewisme in woord en schrift heftig aan. Na de proclamatie der Estl&ndsche republiek reist hij naar Muenchen. Tijdens den Zomer 1919 leert hij den Fuehrer kennen en sluit zich bij hem aan. In 1922 neemt hij met Die trich Eckart de redaktie van de «Voel kischer Beobachter» waar. Tot einde 1937 was Alfred Rosenberg hoofdre dacteur van het centrale orgaan der be weging. Sedert 1 Januari 1939 teekent hij ook als uitgever. Rosenberg nam ac tief deel aan den strijd der jonge be weging. Hij vergezelde den Fuehrer op den marsch naar de Feldhernnhallc op 9 November 1923. In 1930 wordt Rosenberg lid van den Rijksdag en vertegenwoordigt hij vraagstukken betreffende de buiten de nationaal-socialistische fractie in de landsche politiek. Op 1 April 1935 wordt hij door den Fuehrer tot chef van het builenlandsch politieke departement der NSDAP en tot Rijksleider benoemd. Op 24 Januar' 1936 wordt hij de gevolmachtigde van EEN LANGDURIGE BIJEENKOMST Washingtin, 19 Nov. De Japan- sche ambassadeur Nomoera en de bij zondere Japansche gezant Koeroesoe hadden Dinsdag een konferentie d'ie twee en een half uur duurde met den minister van Buitenlandsche Zaken, Huil. Na deze konferentie verklaarde No moera aan persvertegenwoordigers, al dus Associated Pres», dat hij nog steeds hoopt op het bereiken van een overeenkomst. Huil verklaarde, dat hij voor het oogenblik slechts kan zeggen, dat pro blemen van algemeenen aard waren be- sproken, terwijl op speciale vraagstuk ken niet werd ingegaan. Huil voegde er aan toe dat een an dere konferentie met de Japanners waarschijnlijk heden Woensdag zou plaats hebben, doch dit hangt af van een mededeeling van de Japansche am bassade, waarin zal gemeld worden of en wanneer beide diplomaten verder kunnen onderhandelen. 1 enslotte zegde Huil, dat hij in het huidig stadium der onderhandelingen niet kon zeggen, of zij al dan niet bevre digend afloopen. In verband met de door Tojo en Togo gehouden reden, die in de Noord-Amerikaansche pers als een scherpe weigering tot een of an dere wijziging in de Japansche politiek en bijgevolg als een slecht voorteeken voor het verloop der onderhandelingen gekenschetst worden, weigerde Huil ecm kommentaar te verstrekken met de op merking, dat men hier slechts in het beginstadium der besprekingen en no<» niet tot eigenlijke onderhandelingen ge» j komen is.

De Volksstem | 1941 | | pagina 1