DE VERNIEUWING VAN HET ANTI-KOMINTERN-PAKT IN DE RIJKSKANSELARIJ TE BERLIJN UIT CE REDE TAN VON KIEDrNTiïQP Oe succsseijkc Duitachltaliaansche tegenaanval in Koord Afrika DUITSCH LEGERBERICHT ITALJAANSCH LEGERBERICHT VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. DONDERDAG 27 en VRIJDAG 28 NOVEMBER 1941. DE VOLKSSTEM XXXXVUle JAARGANG NUMMER 141 Uitgave van de S.M. «De Vooruitgang, Kerkstraat 9, Aalst. Handelsreg. Nr 1247 Postcheckrekening J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redacüa Kerkstraat 9 Aalst. Telefoon 114 Publiciteit blaten het Arrondissement AALST Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Maxlaan, Brussel. Uit Berlijn. Bij do opening der officieele plechtigheid welke Dinsdag middag te Berlijn plaats vond, ver klaarde minister von Ribbenlrop, dat de samenwerking der bij het anti-Ko mintern aangesloten staten doelmatig was gebleken op alle gebied en dat de fegeerlngen dezer staten derhalve be sloten hadden, het pakt dat heden ver viel, voor den duur van vijf jaren te verlengen en andere staten overeen komstig de in het pakt voorziene bepa ling uit te noodigen eveneens toe te tre den. Hierop werd het verlengingspro- tocool voorgelezen, en werd er overge gaan tot de plechtige onderteekening van het protocool. De vertegenwoordigers van Italië, Japan, Hongarije, Mandsjoekwo en Spanje legden daarna verklaringen af. De Italiaansche minister van bui- landsche zaken, Graaf Ciano, zegde dat de feiten sedert 25 November 1936 bewezen hebben, hoe ongehoord groot het bolsjevistische gevaar werkelijk was en hoe noodig het was er tegen op te rukken en het te bestrijden. Wij moeten niet alleen, zoo vervolg de de Italiaansche minister, het bolsje visme bestrijden maar ook zijn bond genooten en helpers, voornamelijk En geland, dat door het nalaten van zijn verplichtingen als lid eener kultuurge meenschap zich tot deelnemer gemaakt heeft van het regime, dat Engeland zelf eertijds als de meest weerzinwekkende tiranie bestempelde, die ooit in de ge schiedenis bestond. De Japansche ambassadeur. gene raal Oshima, wees op de politieke be- teekenis van het pakt, dat voor Japan tijdens het conflict met China zijn waarde heeft bewezen. De ambassa deur stelde tegenover de politiek van die staten, welke iederen mogelijken tegenstand bieden tegenover Japan's streven om de nieüwe orde in het Oost Aziatisch gebied te verwezenlijken, den steun welke de Japansche politiek van den beginne heeft genoten bij Duitsch- land, Italië, en de overige landen van het anti-Kominternpakt. De Hongaarsche ministerpresident en minister van buitenlandsche zaken von Bardossy legde namens de Konink lijke Hongaarsche regeering een ver klaring af, waarin hij inleidend vast stelde, dat Hongarije de eerste Euro- psesche staat was, die in het jaar 1919 ten offer viel aan de bolsjevistische ler- Miir. docK ook de eerste staat was die onder leiding van zijn Rijksregent het gevaar overwon en den weg naar het binnenlandsch herstel en den nationalen wederopbouw betrad. In trouwe en belanglooze p'/shlsver- vulling strijdt thans de Hongaarsche soldaat met de dappere troepen van zijn verbondenen, in de vaste hoop,die ook de hoop van geheel Hongarije is, dat de nieuwe orde, die uit dezen strijd zal ontstaan, een gelukkigen lijd zal brengen aan ons zwaar beproefd we relddeel. De gezant .van Mandsjoekwo te Ber lijn, Lue J. Wen, verklaarde in naam zijner regeering o.m.Ik ben er vast van overtuigd, dat onze gemeenschap pelijke idealistische opbouwende ar beid, en een welbegrepen wederkeerige hulpverleening aangevuurd door den haal van de menschheid tegen de krach - ten der vernieling, zullen leiden tot een rechtvaardige overwinning en den wa ren en eeuwigen vrede. De Spaansche minister van buiten landsche zaken SERANO SUNER, ging in zijn verklaringen uit van het standpunt dat Spanje in 1936 door de toetreding tot het anti-kominternpact feitelijk slechts een formaliteit voltrok, nadat het land sinds Juli 1936 het kost baarste bloed van zijn jeugd had geof ferd in den strijd tegen het communis me. De Spaansche burgeroorlog, ver klaarde de minyier van buitenlandsche zaken, is minder een binnenlandsche twist geweest dan een strijd tusschen ideële en moreele opvattingen. Wanneer de DuiUche soldaten, ver volgde de redenaar, de Oostgrens voor een reusachligen strijd tegen het bolsjc- vi3me overschreden, konden noch on ze binnenlandsche moeilijkheden, noch de verre afstand die Spanje van het front verwijdert, verhinderen dat onze kameraden van de Blauwe divisie op Russischen bodem verschenen en hier mede de getuigenis aflegden van de geestdrift van den Spaanschen soldaat, die er fier op is, in de rang/m van het Europeesch leger te zamen met oude en nieuwe wapenbroeders in een heldhaf- tigen strijd tegen den grootsten vijand der menschheid op te marcheeren. In naam der vertegenwoordigers van de reeds bij het anti-kominternpakt aangesloten mogendheden drukte de minister van buitenlandsche zaken van het Reich alsdan zijn tevredenheid uit over het feit dat Bulgarije, China, De nemarken, Finland, Kroatië, Roemenie en Slowakije zich bereid hebben ver klaard tot het pakt toe te treden en ver zocht alsdan de aanwezige vertegen woordigers dezer landen, de toetreding op formeele wijze te bevestigen. De zes aanwezige vertegenwoordigers over handigden daarop de toetredingsnolas en legden in verband hiermede verkla ringen af. De Bulgaarsche minister van buiten landsche zaken, POPOFF, bracht al lereerst zijn vreugde tot uitdrukking over het feit dat aan Bulgarije nu de mogelijkheid geboden wordt in het raam van het anti-kominternpakt zijn bijdrage te leveren tot het afweren van een gevaar, dat de orde en de rust der volkeren in de gansch wereld bedreigt. Wij zijn ervan overtuigd dat de ver nietiging van het communisme een der wezenlijke voorwaarden der Europee sche nieuwe 'öïderiïng uitmaakt. De mi nister van buitenlandsche zaken SCA- VENIUS, legde in zijn verklaring den nadruk op het resultaat van dezen oor log, er op beslissende wijze zal toe bij dragen de Europeesche landen te vrij waren voor innerlijke ontbinding. Al hoewel Denemarken zelf niet aan den oorlog deelneemt heeft de Deensche re- geering het bolsjevistisch gevaar voor de kuituur van Europa voor oogen houdend, onmiddellijk na het uitbreken van den oorlog tegen de Sovjet-Unie de en den plaatselijken Deenschen gezant betrekkingen met Moskou verbroken teruggeroepen. Vervolgens wees de minister op het verbod van iedere communistische ac tiviteit in Denemarken. Als een natuur lijk gevolg van de in Denemarken ge volgde politiek, verklaarde de Deen- sche regeerfng, ter gelegenheid van de ze officieele plechtigheid in dc hoofd stad van het groot-T)uitsche rijk, bij te Itreden tot het anti-kominternpakt, tén einde aan den gemeenschappelijken strijd tegen het bolsjevisme deel te ne men. De Kroatische minister van buiten landsche zaken, Dr LORKOVIC, ver klaarde onder meer De regeering van den onafhankelij ken Kroalischen «Staat zich aansluitend bij het pakt tegen de kommunislische internationale, vol brengt hiermede niet alleen een plicht tegenover de hoogste waarden van de menschelijke cultuur maar zet tevens een oude traditie, die zelfs als een zen ding werdt aanzien, van het Kroatisch volk voort, namelijk een voorpost te zijn van de cultuur van het Avondland. De Roemeensche vice-minister-pre- sident en minister van buitenlandsche zaken professor M1HAI ANTONESCU verklaarde dat Roemenie reeds op 22 Juni lot het anti-kominternpakt is toe getreden door het besluit van maar- I schalk Antonescu en de wapenfeiten van de Roemeensche soldaten. De Finsche minister van Buitenland sche zaken WITTING onderlijnde in zijn verklaring het feit dat vele van de j landen die op de Berlijnsche oamen- komst zijn vertegenwoordigt als wa penbroeders in den strijd tegen het communisme staan. Finland heeft zich steeds moeten verdedigen tegen het bolsjevisme. De buiten onze grenzen gevoerde commu nistische vernielingsarbeid, zoo voerde dc minirlsr van buitenlandsche zaken in dit verband aan, was gericht op de ver- nietiging van onze. nationale eenheid, van onze gezelrchapsordening en van onze zelfstandigheid. Tegen dit gevaar hebben alle lagen van het Finsche volk moeten strijden. Het Fin3che volk behoort tot deze die eerst hebben ingezien hoezeer de ge- heele menschheid door het communis me wordt bedreigd. Omwille van zijn overtuiging en voor de beveiliging zijner vrijheid was het Finsche volk gedwongen, tegen dit gevaar met middelen van den geest be drijvig te zijn en ook de uitdaging te aanvaarden zich met wapengeweld te gen den aanval van het- bolsjevisme te verdedigen. De Slowaaksche ministerpresident TUKA, herinnerde eraan dat de voor malige Tsjecho-Slowaaksche regeering met de Sovjetregearing een accoord van onderlinge politieke hulpverleening had gesloten en zoo Benesj op die ma nier voor het communisme de deur had willen openen naar het hart van Europa Het Slowaaksche volk, verklaarde Tuka heeft toenmaals onverschrokken en zonder eenig compromis den stap der regeering van Praag afgekeurd. Wanneer wij heden als zelfstandige Staat, formeel toetreden tot hst anti- Kominternpakt, willen wij hiermede plechtig aantoonen, dat wij ook in de toekomst op dezen weg onverstoor baar en consequent willen voortgaan. De Duitsche minister van buitenland sche zaken, VON RIBBENTROP maakte hierop een telegram van den Chineeschen minister van buitenland sche zaken, Dr Tsoemin Yee bekend, waarin de Chinecsche regeering even eens haar toetred-Ag tot het Anli-Ko- minternpakt Tot slot van de officieele plechtigheid in de Rijkskanselarij hield rijksminister von Ribbentrop een korte toespraak, waarin hij in het bijzonder de zeven nieuwe leden van het anti-komintern pakt begroette. Veruit het grootste gedeelte der Eu ropeesche volken en der volken uit het Verre Oosten is thans in het anti-ko minternpakt vereenigd. De huidige oorlog heeft de oogen der wereld eerst geopend voor het feit, dat het bolsje visme inderdaad steeds besloten was al le machtmiddelen te gebruiken voor het uitvoeren van zijn wereldrevolutio naire plannen. De Duitsche weermacht en haar ver bondenen hebben in vele overwinnin gen het communisme een slag toege bracht, waarvan het niet meer kan op staan. Na. de vernietiging van zijn staatsmiddelen moeten echter nog de resteerendc invloeden van het commu nisme die in de wereld voorhanden zijn terzijde worden gesteld. De Rijksminis ter wees ten slotte nog op de verderfe lijke rol der bondgenooten van het communisme, die uit louter opportunis me met dit stelsel samengingen en sloot met de vaststelling dat hij ook in naam van alle in het anti-kominternpakt ver tegenwoordigde staten spreekt, wan neer hij als het tc bereiken doel de defi nitieve uitroeiing van het bolsjevisme noemt. In aansluiting van de plechtigheid vond dan in het hotel (fA.dlonr., een in tiem dejeuner plaats voor de leiders der delegaties. (Belgaoress. De h. von Ribbentrop, Duitsch mi nister van Buitenlandsche Zaken heeft een rede uitgesproken in het Elotel Kai- serhof waar de te Berlijn vereenigde staatslieden aanwezig waren. De h. von Ribbentrop herinnerde aan het woord van den Tuhrer luidens het welk het bolsjevisme nooit meer zal op staan. Vervolgens keerde hij zich tegen En geland dat den oorlog tegen Duiisch land gewild heeft en geen gehoor beeft gegeven aan de voorstellen van Hitier, die bereid was tot het inzetten van machtsmiddelen voor het behoud van het Britsch Imperium. De h. von Ribbentrop schetste de overwinningen van het Duitsche leger i in het Westen en behandelde daarna den Uit het hoofdkwartier van den Fuhrer, 26 November. Het opper- kommando van de Weermacht maakt bekend In den middensektor van het Oostelijk front hadden onze aanvallen van gisteren aanzienlijke winsten aan terrein tot gevolg. Twee Russische oorlogsschepen liepen op een Duitsch-Finsche mijn- versperring en verdwenen na hevige ontploffingen in de golven. In den strijd tegen Engeland bestookte de luchtmacht bij dag en bij nacht haveninstallaties in het Zuid Westen en het Zuid Oosten van het eiland met bommen van zwaar kaliber. Bij de succesvolle verdediging van een konvooi tegen een aanval van Britsche snelbooten, is een Duitsche voorpostenboot door torpedotref fers gezonken. De bemanning werd gered. In Noord Afrika had de tegenaanval der Duitsch Italiaansche troepen verdere successen tot gevolg. De stellingen aan het front van Solloem werden, niettegenstaande de vijandelijke aanvallen, behouden. Nieuwe doorbraakpogingen uit Tobroek mislukten. Zooals reeds door een extra bericht werd bekend gemaakt, heeft de Engelsche oorlogsmarine de jongste dagen opnieuw zware verliezen ge leden. Buiten de beschadiging van een groot Britsch oorlogsschip door een luchttorpedotreffer, waarvan in het legerbericht van gisteren melding werd gemaakt, heeft een Duitsche duikboot, onder het bevel van kapi tein-luitenant Freiherr von Tiesenhausen, bij Solloem een Britsch slag schip aangevallen en het door een zwaren torpedo getroffen. Voorts bracht een duikboot onder het kommando van kapitein luite nant Mohr, in den Atlantischen Oceaan een Briischen kruiser van de «Dragons-klasse tot zinken. Bij de gevechten rondom Moskou, wordt in stijgende mate melding gemaakt van het overloopen van bolsjevistische soldaten. Om deze krisis tegen te gaan ziet de regev ng van Stalin zich verplicht een nota over gruweldaden, door Duitsche soldaten op sovjet-gevange nen gepleegd, bekend te maken. De Duitsche Weermacht en de met haar strijdende bondgenooten, zien met de diepste verachting op dergelijke valsche berichten neer, waardoor de gemeenc houding der bolsjevistische horden gekamoefleerd wordt en hun strijdgeest aangewakkerd. Rome 26 Nov. Het hoofdkwartier van het leger maakt bekend In den grooten en bewogen slag, die thans meer dan een week zonder onderbreking in Marmarika wordt voortgezet, zijn de dappere strijd krachten der spilmogendheden in hevige en succesvolle gevechten ver wikkeld. In den centrnlen sektor werden de vijandelijke afdeelingen, die ten Zuiden van Sidi Bezegh omsingeld werden, totaal vernietigd. Onder de 5000 krijgsgevangenen, die totnogtoe geteld worden, bevinden zich, be nevens den bevelhebber eener pantserbrigade, generaal Sterling, ook de bevelhebber der eerste Zuid-Afrikaansche divisie, generaal B.F. Arm strong, evenals twee Amerikaansche militaire waarnemers en verschei dene Engelsche en Amerikaansche journalisten. Aan het front van Solloem zijn alle hevige aanvallen van drie vijan delijke divisies op de stellingen, die door onze divisie Sovova hardnek kig verdedigd werden, mislukt. De aanvallers leden zwaar en bloedige verliezen en zij slaagden er niet in gelijk welk succes te boeken. Meer dan twintig tanks werden vernietigd en vele anderen beschadigd. Een vij andelijk vliegtuig werd door het luchtdoelgeschut neergeschoten. Een door ons ondernomen ontlastingsmaneuvcr, waarvan de resultaten zich reeds afteekenen, is in gang. In den nacht van 24 op .25 November werden vijandelijke afdeelin gen, die Bardia naderden, met zware verliezen teruggeslagen. Bij Tobroek aan beide zijden groote artilleriebedrijvigheid. Twee Engelsche vlieg tuigen werden door de artillerie der divisie l rento neergeschoten. Het Duitsch-Italiaansche luchtwapen was tijdens den geheelen dag buitenge woon aktief. Koncentraties van auto-voertuigen, bevoorradingstranspor ten en vijandelijke vliegtuigen, die op zekeren afstand van elkaar waren opgesteld, werden gebombardeerd en met succes door de boordwapens beschoten. Een Britsch jachtvliegtuig werd door een onzer bommenwer pers neergeschoten. Het Duitsche luchtwapen schoot op 23 en 24 Nov. in totaal 26 vijandelijke vliegtuigen neer, deze in het legerbericht van gisteren gemeld inbegrepen. In de woestijn werd de oasis Gialo na een verbitterden tegenstand onzer troepen, door de numeriek in de meerderheid zijnde strijdkrachten bc zet. Hierbij hebben de Britten groote verliezen aan menschen en materiaal geleden. Deze vijandelijke kolonne werd door onze vliegtuigen voort durend gebombardeerd en met dc boordwapens beschoten. Vijftien vrachtauto's werden In brand geschoten en ongeveer vijftig beschadigd. Een onzer vliegtuigen werd tijdens een bewapende verkenningsvlucht boven de oasi3 door drie Blcnheim-toeslellcn aangevallen, waarvan één werd neergeschoten. Vijandelijke vliegtuigen hebben bommen geworpen op Bcngazi. Er werden twee personen gedood. De aangerichte schade is onbeduidend. Te Agedabia ondernamen twee Britsche vliegtuigen van op geringe hoogte een aanval. Een ervan werd door luchtdoelarlilleric neergeschoten. Een onzer duikbooten is niet naar haar basis teruggekeerd. In Oost Afrika wederzijdsche artillerie aktiviteit rondom de steunpun ten van Gelga, Ualag en Chercher. Ook hadden gevechten plaats tus schen vooruitgeschoven afdeelingen. Hierbij leed de vijand zware ver liezen. De batterijen van Gondar verijdelden de doorbraakpogingen der Engelsche troepen, door pantscrafdeelingen gesteund. Tien tanks werden vernietigd en verschillende andere werden door onze artillerie getroffen. strijd tegen Sovjet-Rusland. Het akkoord aangaande een bond genootschap tusschen Londen en Mos kou. kort na het uitbreken van de Duitsch-Russische vijandelijkheden ge publiceerd, wirs slechts de officieele be vestiging van een toe tand die in wer kelijkheid reeds in het geheim sedert lang bestond. De# redenaar betoogde dat deze veld tocht*in het Oosten, die reeds vijf j maanden duurt, als de grootste militai re onderneming zal worden beschouwd, i De gevolgen van de Sovjet nederlaag j zijn de laatste bondgenoot van Enge land houdt op een factor van beleeke- nis te zijn economisch is de spil en haar mogendheden onafhankelijk van de zee. In dezen strijd waarin de zonen van haast alle Europeesche landen kam pen voor hei behoud van het leven en dc kuituur, kan de eindzege niet twij felachtig zijn. Feitelijk zou Europa, als het zijn moest, een dertigjarigen oorlog kunnen voeren, zonder dat ons werelddeel daardoor in ernstig gevaar zou gebracht worden. En met de nieuwe Europeesche j ordening onder de leiding der Asmo- gendheden en van hun vrienden mar cheert de nieuwe ordening in Oo j Azic onder de leiding van Japan ch zijn vrienden*

De Volksstem | 1941 | | pagina 1