4 HAAST HET KASTEEL PER VERDOEMENIS Gemengd Nieuws De kolenbedeelingén voor de behoeftigen van Winterhulp Slaap heler gij zult mooier zijn De inning van de njwieibelasting Mgi r A. Charue benoemd tot bisschop van Namen TRESI ICING ±0 WOENSDAG 7 JANUARI VAN HET OCTAAF. (Mis als op het feest), 2e gcb. O. L. Vr. (Deus qui salutis) 3e geb. voor de Kerk (Ecclesiae) of voor iden Paus (Deus omnium). DONDERDAG 8 JANUARI. VAN HET OCTAAF (Mis en gebeden als hooger. HOEVEEL BOTER IS ER NOG IN DE KOELHUIZEN De bolerproductie vermindert nog steeds. De bevoorrading is voor de hui rJige rantsoeneeringspcriode beëindigd Aangezien de vormstaiions over eei ruimen voorraad beschikken, onder ging de stand van de boter in koelhuis geen wijzigingen. De hoeveelheid boter in de koelhuizen blijft dus or\yeran- •derd en bedroeg verleden week 1.459.000 kilo. Gedurende de eerste helft van De cember is de melkproductie met onge veer 5 t.h. gedaald ten overstaan van de laatste helft van November, wa' normaal is in deze periode. DF. EERSTE APPELSIENEN UIT ITALIË. In hel jongste overzicht der landbouwmarkten wordt meege deeld dat een wagon sinaasappelen uit Italic werd ingevoerd». Deze appeltjes,* waarop onze kinde ren zoo verlekkerd zijn, werden naar Het Staatsblad van 4 Januari publi ceert een besluit houdende regeling der vcrdeeling van huisbrandstoffen on der de behoeftigen van Winterhulp, die van de kolenbedcelingen genieten. Ir. bedoeld besluit wordt o.m. ge- zegd De behoeftigen van Winterhulp, die van stecnkoolbedeelingen genieten, zul len uitsluitend door de plaatselijke ko- miteiten van Winterhulp in huisbrand slof bevoorraad worden, binnen de grenzen bepaald bij hel besluit van 30 Oklober 1941. Dienvolgens is het den kleinhandelaars en gelijkgestelden in de toekomst verboden, aan de recht hebbenden op de steenkoolbedeelingen door Winterhulp steenkolen, steen koolbriketten of cokes ic leveren. De plaatselijke komiteiten van Win terhulp die huisbrandstof onder hun behoeftigen vcrdeelen, worden als kleinhandelaars beschouwd en vallen onder de verplichtingen, die door het besluit van 30 Oktober 1941 aan laatstgenoemden werden opgelegd. De gezinshoofden, die op de door Winterhulp verdeelde steenkolen recht hebben, zullen tusechen 5 en 10 Januari 1942 bij den dienst voor de bevoorra ding en de rantsoeneering van hun ge meente verschijnen, voorzien van hun kontrolekaart, om zich te laten schrap pen van de lijst der verbruikers van den verluidt verdeeld onder de bevoor- kleinhandelaar, die vi rechte categorieën verbruikers. Zooals men weet worden eerst di ziekenhuizen, hospitalen en klinieken bedacht en zullen de kinderen later in aanmerking komen. roegcr als leveran TIJDENS den slaap, komen Uw zenuwen tot kalmte, ontspannen zich Uw gelaats trekken. Goed slapen is het verscliij nen van rimpels vertragen en Uw jeugd verlengen- Zoo gij zenuwachtig, angstig zijt, zoo gij last hebt van slapeloosheid en nachtmerries, drink dan iedcren avond een köpjèTbé Bohne-Nuit. Dit heerlijke mengsel van heil zame planten kalmeert ën doet slapen. Alle apotheken 14 Ir. per doos. OVERLAST VAN WOLVEN SPANJE. Dezer dagen heeft in Esdremadoera een spannende wolven jacht plaats gevonden. Gansche troepen van deze hongerige dieren, welke in den Winter nergens voedsel vinden, waag den rich tot in de onmiddellijke nabij heid van de bewoonde plaatsen en richtten aldaar onder het vee groote slachtingen aan. De boeren, die er het meest van le lijden hadden, besloten in groep met geweren, bijlen en knuppels gewapend de wolven le lijf te gaan. Zij slaagden er ook in een groot aantal dezer roof dieren neer te leggen, welke zij in triomf terugbrachten. In de Spaansche bergen vindt thans nog vele wilde dieren. In Winter komt het meer voor, dat ven, wilde zwijnen en zelfs beren verstouten de bewoonde plaatsen te na- schen bij Bilbao een 1 22 Kgr. zwaar zwijn neergeschoten. 'j cier aangeduid werd, en op de lijst van het plaatselijk komiteit van Winterhulp te worden ingeschreven. Dit besluit, waarin verder nadere instruklics worden gegeven aan de ge meentebesturen en Winterhulp, wordt IN j onmiddellijk van kracht, de men den wol- zie h NOG TWEE DIEVEN AANGEHOUDEN TE GENK De Genker rijkswacht is er in ge slaagd haar opsporingen naar de die ven, die voor een tweetal maanden den likcurwinkel van Swinkels plunderden, tot een goed einde te brengen. Zekere C., en een vreemdeling met me Z., konden inderdaad als dc da ders geidcntificiecrd en aangehouden worden. Het onderzoek bracht nog aan het licht, dat deze eigenaardige fijnproe vers nog een aantal andere diefstallen, gepleegd op de wijk Waterschei, op hun kerfstok hadden zoo onder an dere bij den winkelier Goyens, waar een hoeveelheid boter en andere eetwaar ontvretmd werd. De aangehoudenen legden reeds be kentenissen af. MOND- EN KLAUWZEER IiN ONS LAND. Op 1 5 December wa ren in het land 69 besmette haarden, verdeeld over 48 gemeenten, tegenover 8ó haarden en 5 7 gemeenten op 30 November. De indeeling per provincie is als volgt In Antwerpen 9 haarden in 8 ge meenten in Brabant 2 haarden in 2 gemeenten in West Vlaanderen 22 haarden in 18 gemeenten in Oost Vlaanderen 4 haarden in 1 2 gemeenten en in Luik 9 haaiden in 4 gemeenten. In totaal waren tusschen 1 en 1 5 De cember 285 runderen, 7 schapen, 3 geiten en 49 varkens aangetast. VAN 70.000 FR. BEROOFD Te Tongeren is een zekere P. Lour uit Lauw-bij-Tongcren, na te zijn uit geweest, beroofd van een som van 70.000 fr. Hij had de portefeuille. waarin het geld zat, getoond aan een groep kooplieden, die allen door de po litie zijn verhoord. BRAND TE BUGGENHOUT. 's Namiddags is brand uitgebroken in de cichoreibranderij toebehoorende aan Van Belle Maurice en staande :n do Winkelstraat alhier. De brandweer wercl onmiddellijk opgeroepen en verscheen weldra ter plaatse doch kon ondanks haar snel ingrijpen niet vermijden dat gansch het gebouw mei de machines en voorhandige grondstoffen de prooi der vlammen werden. Mgr. André Charue, die onmiddel lijk na het overlijden van wijlen Mgr. Heylen, door den Heiligen Stoel tot Apostolisch Administrator van het Bisdom Namen werd aangesteld, werd thans luidens een mededeeling versche nen in de «Osservatore Romano» het officieel orgaan van net Valicaan door Z. H. den Paus benoemd lot titel- voerend Bisschop van Namen. De Pauselijke Bulle die deze be noeming moet bevestigen is hier evenwel nog niet aangekomen. Indien deze tijdig aankomt, zal Z. Em. Kardinaal Van ÏRoey, Aartsbis schop Van Mcchclëri- Primaatvair Belgie, aan Mgr. Charue de Bisschop pelijke wijding toedienén in de Kathe drale Kerk van Sint Auban te Namen, op Donderdag 29 Januari c.k. Mgr. Charue heefl namelijk den wensch uitgedrukt gewijd te worden op den feestdag van den Heiligen bran- ciscus van Sales, Beschermheilige der Belgische Bisschoppen. Zooals wij reeds mededeelden werd- Mgr. André Charue de nieuwe bis schop van Namen,geboren te Auve- lais (prov. Namen) in 1898 en is hij dus pas 43 jaar oud. Hij is doctor en magister in de God- geleerdheid en oud-student van het Bij- belsch Instituut te Rome. Sedert jaren was hij Professor in de 1 Bijbelsche Geschiedenis aan het Groot Seminarie te Namen. Bij rondzendbrief dd. 25 Augustus 1941 (Staatsblad van 25-26 dilo) werd aangeraden om de gemeentebelas tingen op de rijwielen en op dc honden onder den vorm van opcentimes op de provinciebelasting te vestigen en om zoodanige voorzieningen te Ireffen dat de goedkeuring ervan voor 1 Januari aan het bestuur der belastingen kan worden genotificeerd. Wanneer, ter zake van rijwielen, met het oog op ambtshalve-aanslag, tot de aanmaning dient overgegaan, moeten de in mijn rondzendbrief van 1 5 Octo ber 1941 gestelde cijfers worden in acht genomen en behoort de aanslag onder den vorm van opcentiemes op dc provinciebelasting te worden voor zien. Ingeval de goedkeuringsbeslissing of wel het besluit waarbij bewuste opcen times ambtshalve worden ingevoerd slechts na I Januari aan het Ministerie van- Financien werd genotificeerd, kan dit departement enkel de opcentimes heffen van de belastingplichtigen die zich na de notificatie van het besluit aanmelden. Voor de opcentimes op de belastin gen welke door het Departement van Financien reeds voor de notificatie wer den geinkasseerd, dient een kohier door het college van burgemeester en sche penen opg#naakt, door de provinciale deputatie uitvoerbaar verklaard en door den gemeenteontvanger geïnd. Voor het opmaken van bewust kohier moeten de gemeentebesturen zich wen den tot de belastingontvangers, die hun zonder verplaatsing en zonder kosten de aanwijzingen omtrent de betrekken belastingplichtigen zullen verstrekken. De hierboven gestelde regelen gelden eveneens wanneer de gemeente tijdig een onvoldoend cijfer opcenlime3 heeft ingevoerd en naderhand bijko mende opcentimes dienen geheven. In het belang zoo van de gemeente besturen als van de belastingdiensten, kan ik niet genoeg den nadruk hierop leggen dat maatregelen dienen BRAND TE FLOREE Een geweldige brand, ontstaan in d* afhankelijkheden van de hoeve Bcnoit, te Florée, heeft deze geheel vernield. Dat men zich hier voor een misdadig opzet bevindt, blijkt uit het feit, dat iemafid, door middel van een ladder in den hooizolder is gedrongen om er een vuurhaard le steken en dat deza ladder zich den avond te voren niet al daar bevond. MAN OMGEKOMEN TE CHATELINEAU Door voorbijgangers werd 's avonds in de rue J.-des-Essarts, te Chatehneau een man gevonden, die zwaar gewond bleek te zijn. De ongelukkige werd onmiddellijk naar een ziekenhuis gevoerd, waar tot dc afzetting van een been moest overge gaan worden. De toestand van he' slachtoffer verergerde echter spoedig en twee uren later is de man bezweken. Men vermoedt dat de ongelukkige, met name de 66 jarige Francois Frèrc, uit Montigny-sur Sambre, welke hel nieuwjaarsfeest bij zijn dochter te Pi- ronchamps had doorgebracht, s avonds toen hij huiswaarts keerde m een bocht van de tramsporen uit de tram moet gevallen zijn en overreden. De man bleef ter plaatse liggen lol dat hij door voorbijgangers verscheide ne uren 'later gevonden werd. FIETSDIEF AANGEHOUDEN TE HOOGLEDE In den laatsten lijd werd de gemeen te Hooglede en omstreken onveilig ge maakt door een sluwen fietsdief. Van daar dan ook dat er talrijke fietsen ont vreemd werden, zonder dat men cr in slaagde den dader te ontdekken.Zwa- re vermoedens wogen echter op een ze keren Henri Broeckaert,wonende wijk Strooiveldkruis daar deze den laatsten tijd nogal eens reeds gebruikte velos verkocht aan voor dezen tijd althans gematigde prijzen. De zaak verwekte argwaan-fiiT-, de ^politie kwam tusschen. getrof- j Aan de politie verklaarde BroccjeaêiA leggen aai uieuuicgcrcii nan - fen ten einde te voorkomen dat, wegens echter dat hij deze fietsen kccht bij een laattijdige notificatie, opcentimes op de rijwielbelasting niet door de belas tingontvangers kunnen worden geind. ;OOPT VANDAAG UW BILJET OF ito VIJFDE DER LOTERIJ WINTERHULP ZATERDAG AANSTAANDE JANUARI. Oost-Vlaamsche Dramatische Geschiedenis door SILVAIN VAN DER GUCHT. NIEUWE DRUK. 21ste Vervolg. Hel is Joseph Verboelen, tegen wien ik de eer heb te spreken, niet waar? Ja, mijnheer, antwoordde deze, half verlegen, ik korn u een kleinen dienst verzoeken. Een dienst Indien het in mijne macht slaat, zal ik u dien niet weigeren; gij zijl de neef van den heer Lucas Verboelen, den rentenier, en dit pleit in uw voordeel, want deze is een door en door eerlijk man. Mijnheer, hernam Joseph, g-j hebt waarschijnlijk gehoord, op welke baldadige wijze de soldeniers, nu twee jaar geleden, mijn winkel hebben ge plunderd Ja, beste vriend, dit was waarlijk ongelukkig. Zooals gij zegt, mijnheer, zeer ongelukkig, daar van dien stond af mijn handel begon te verzwakken en ik nu heden gebrek heb aan geld, om mijn schulden te betalen. Zoo, zoo Maar gij hebt een rij ken oom, die zal u helpen. Mijn oom heeft mij reeds ver scheidene malen geldelijk ondersteund dat is waar. maar zijn vriendschap is hierdoor verkoeld, en ik durf zijn hulp niet meer inroepen, uit vrees van hem 'e VERBODEN NADRUK, vergrammen en later door hem te wor - den onterfd... Wat wilt ge van mij, Joseph indien het mogelijk is, zal ik u helpen. Mijn huis. waar ik in woon, sprak de koopman, behoort mij toe en is on belast, indien mijnheer er mij ecnig geld wilde op geven, ware ik gered. Van Heverboom bleef eenige oogen- blikken sprakeloos zitten en wreef de hand, diep denkend over het voorhoofd Maar, zegde hij eindelijk, zou de som, welke ik op uw huis kan geven, wel toereikend zijn Ik geloof van neen, ik heb voor het oogenblik zeer weinig geld beschikbaar. Geef echter den moed niet op; ik wil u helpen. Zoo gij dit doet, mijnheer, zal ik u mijn leven lang dankbaar zijn. ik ken, hernam de schelm, een ^cer, en deze zal uw geldschieter zijn... Maar zeg eens, wat schat gij uw huis? Mijn huis, antwoordde de sukke laar trotsch, is minstens duizend gulden waard. Goed, en hoeveel geld hebt gij noodig Geen vijfhonderd gulden, mijn heer. En voor hoe lang begeert gij de ze som derden persoon en hij beweerde zijn goede trouw volkomen te kunnen be wij - zen. De rijkswacht van Roeselare in samenwerking met den veldwachter Leonard Verhelst, betrouwde echter het zaakje niet en lieten zich niet beet nemen. Daarom werd een oog gericht op genoemden persoon, zoodal rnen dan ook den dief in de vai deed loopen. in den namiddag kreeg Broeckaert bezoek van een vreemd heerschap. Deze per soon wilde wederom nieuwe zaken af handelen met Broeckaert, doch op het gepast oogenblik greep de rijkswacht De aangehoudene die reeds beken - lenissen heeft afgelegd, is een zekere Valère Vandamme, geboortig van Staden en verblijvend te Oostende. Ook Broeckaert werd aangehouden. Een huiszoeking leverde een goeden uitslag op. Talrijke fietsen en toebe- hoorten werden ontdekt. De personen die fietsen hadden afgekocht aan dezen «fietshandelaarwerden opgespoord en werden dan ook hun fiets afgehaald.De aangeslagen fietsen berusten in de lo kalen van de rijkswacht te Roeselare. Melden we nog dat personen die in den laatsten tijd een fiets ontvreemd werd, toelating hebben de fietsen te bezichti gen wellicht vinden ze er hun eigen dom terug. Ten hoogste voor een jaar. Wij zullen het op achttien maan den stellen, aan den gematigden intrest van een gulden, brabantsch courant, per honderd. Ach, mijnheer, gij zijt een engel. De heer, dien ik bedoel, is een rijke Gentenaar, Johannes Pachal,wiens vertrouwen ik fier ben te genieten. Nu en dan zet ik voor hem geld uit, vol gens zijn voorwaarden. Luister Indien gij na verloop van eep jaar en zes maanden, dc geleende som van vijf honderd gulden, benevens den intrest, aan den geldschieter niet zult hebben terugbetaald, zal uw huis in vollen ei gendom overgaan aan voornoemden h. Johannes Pachal. Gaat gij hiermede t'akkoord Zeker, mijnheer Van Heverboom riep Joseph met blijdschap uit, dit is een zeer aannemelijke voorwaarde,die ik dankbaar aanvaard. De valschaard nam een gezegeld pa pier uit zijn lessenaar, schreef er de voorwaarden op en,na deze aan Joseph te hebben voorgelezen, reikte hij hem de pen toe. Teeken, zegde hij, ik zal dadelijk het geld gaan halen. Terwijl hij teckende, ging Hendrik het geld halen en legde het op de tafel. Zie, sprak hij, beste vriend hier is de som, wees zoo goed het geld te tellen. De koopman rilde van blijdschap. Hij scharrelde, na het geld oppervlak kig geteld te hebben, alles in een linnen beurs en, onder duizend dankbetuigin gen, verliet hij der. man, dien hij zijn redder noemde. Toen Van Heverboom zich alleen bevond, wreef hij zich voldaan de han den en een helschen grimlach zweefde op zijn lippen. Lucas Verboelen, oom van Joseph, bewoonde, met een oude meid, een burgershuis in de Korte Zoutstraat te Aalst. Hij was een oud jongman, die fortuin had gemaakt met boter op te koopen en die in Frankrijk heel duur aan den man te brengen. Zijn grootste vermaak bestond in twee of driemaal per week naar buiten te wandelen, al waar hij dan in een afgelegen herberg zich verlustigde met het bolspel, onder hel drinken van een goed fleschje Leu- vensch bier. Dit was al zijn vermaak en de vervulling van zijn verlangen. Hij was zeer gierig en werd niet gaarne gezien, te meer, men benijdde hem en men noemde hem den Rente nier, wat hem zeer mishaagde. Zijn meid, die reeds lange jaren bij hem inwoonde, had zich een zeker soort van meesterschap weten toe te eigenen, zeer gemeen aan alle oude dienstboden. In huis gold haar wil als wet en, wan neer mijnheer soms met beslijkte schoe nen te huis kwam, speelde zij vervaar lijk op haren poot. Dit waren de ongemakken, die Lucas Verboelen in zijn klein leven moest ver duren, maar hij droeg die met geduld, denkend dat het moeilijk zou geweest zijn de kwaadwilligen hun mond te stoppen en zijn meid, buiten dit gebrek, toch werkzaam en eerlijk was. Bij schoon weer ging de rentenier, als hij geen lust tot het bolspel voelde, langs het landgoedje van Van Hever boom. Het was daar koel onder de schaduw van de hooge boomen. Hij zorgde echter niet te dicht bij het gal genveld te komen. Dat was hem daar le akelig. Hendrik Van Heverboom ging wei nig in zijn tuin. Schoone bloemen of planten konden hem niet bekoren en hij hield zich bij voorkeur bezig in zijn boekerij de scheikunde te bestudeeren en plannen te smeden tegen zijn even- mensch. Maar met Karei Kwakbeen was het heel anders gelegen deze was een liet hebber van bloemen, die nooit .aaliet als zijn dienst het hem toeliet, in den tuin te gaan, om zijn geliefkoosde bloe men te verzorgen. Karei had weldra den rentenier opgemerkt, die, telkens hij langs het kasteeltje kwam wandelen,aan de haag bleef staan, om de bloemen te bewonderen. Karei was met hem in kennis geko men. Nog denzelfden avond sprak hi' n zijn heer van mijnheer Lucas Ver boelen en verhaalde hoe menigwerf de ze langs het kasteel kwam wandelen, om van over de haag de bloemen te bewonderen. Van Heverboom, die an ders niets beoogde dan winstgevende zaakjes, en van den rentenier dikwijls had hooren spreken als. van een rijk man, dacht er over na of het niet moge lijk zou zijn hem op de een of andere manier te bedriegen en hem zijn geld afhandig te maken. Na zijn dienaar aandachtig te hebben aanhoord en hem over enkele bijzonderheden te hebben ondervraagd, zeide hij tot zijn knecht Karei, als gij nog eens den heer Verboelen ziet aankomen, laat dan al uw bezigheden staan en kom mij aan stonds verwittigen. Zeer wel, mijnheer, gij moogt er u op betrouwen. 't Vervolgt.

De Volksstem | 1942 | | pagina 2