Hij hield zijn Paschen De boter- en margarine- rantsoeneering Cinemadag ten bate van Winterhulp Met Blindenbloempje Een voorbeeld dat dient nagevolgd DUITSCH LEGER BERICHT De kenmerken van dé valsche rantsoeneeringszegels TREKKINGEN DE STRIJD IN HET VERRE OOSTEN ITALIAANSCH LEGER BERICHT Officieele Mededeelingen 65.000 balen koffie in de vlammen opgegaan VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. ZATERDAG 11, ZONDAG 12 en MAANDAG 13 APRIL 194* DE VOLKSSTEM XXXXIXe JAARGANG NUMMER 44 .Uitgave van de S. M. «De Vooruitgang Kerkstraat 9, Aalst, Handelsreg. Nr 1247 Postcheckiekening J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst, Telefoon J 14 Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Maxlaan, Brussel. Het Beheer is niet verantwoordelijk voor den inhoud der annonces of reclames. mmmmwmmitmfmwnvmMmrmmmmm mi |1||| III Wil _J_ - i ■BBSJ 't Was Passie-Zondag en Plechtig Communiefeest te G., zooals dit de ge woonte is gebleven op nog vele plaatsen. Meester L., was zooals de leider en vooraanstaanden der gemeente leek honderd per honderd... geen vingerhoed godsdienstzin. Zoo was hij uit op portunisme... hij zette het zeil van zijn levensschip naar den wind... en die wind stak op de gemeente in den hoek van de ongodsdienstigheid... en ge weet wel wiens brood men eet... diens woord men spreekt 's Anderendaags was er verlof in de school... kwestie van aan de families der Plechtige Communicanten te be hagen... en ge weet... onder hen waren groote... welstellende boeren,,; en 't kan nooit geen kwaad er goed mee te staan vooral nu... dat ook wist Meester L.., Bij het verlaten der kerk stond er een groep jongens, feestelingen, te praten. En zouden we geen gedachtenis bezorgen aan den meester Niet noodig... daar houdt hij niet van... zoo dikwijls reeds heeft hij ge zegd in de klas «godsdienst is goed voor onwetenden Ja... 't is waar, maar ik weet toch., dat doet altijd genoegen aan iedereen In den namiddag kwamen een aantal prentjes terecht in de brievenbus van Meester L.., Denzelfden avond rond tien uur draaide het schoolhoofd zijn deur open, sloeg ze weer dicht en zag iets heel wit schemeren achter het glas van het brie- venkastje.., toen slak hij het licht aan en... oh.., oh... eerste-Communieprent- jes welk een attentie en met zijn sceptische oogen begon hij te lezen, «Heer, op dezen dag, waarop Ge me niets kunt weigeren, vraag ik U me te zegenen... en ook al degenen welke ik liefheb. De Meester krabde achter zijn oorenl Dat het aandenken aan mijn Plechtige H. Communie een bescher ming weze voor gansch mijn leven...en een waarborg van eeuwige zaligheid...» De Meester zette groote oogen... en trok de schouders op Hij las verder Op dezen dag heb ik voor u gebeden»... Wat hij heeft voor mij gebe den... hij had dus tijd te verliezen... dat komt juist van den verstandigste... de eerste van de klas... de kleine De Messe Toen begon hij met de prentjes nauw keuriger na te zien. Sommige warerï heel eenvoudig maar toch kunstig en netjes.., een kelk met blanke hostie an dere waren rijkelijker en luxueuser waarop de Christus met gouden stralen krans om het hoofd het brood brak voor de apostelen. Droomerig keek Meester 12., voor zich uit I... Wat is dat allemaal lang geleden, zoo ver verwijderd... en meteen herin- nerde hij zich ook zijn Eerste Commu- niedag. i Hij wist het nog heel goed... 't ge beurde in de oude kerk van zijn eenvou- dig, eeuwenoud dorpje Maar wat was het ver af... lang... heel lang geleden I Hij ook was toen een goed jongetje., maar sedert was er zooveel water door de zee gespoeld... hij had gestudeerd... en veel gelezen Toen staarde hij weer naar de prent jes Wat gebeurde er in zijn duiste re ziel Kijk dit beeldeken Maar hoe eigenaardig... hoe wonder dien dag kreeg ik juist hetzelfde., met zelfde op schrift dat het aandenken aan dezen dag een bescherming weze voor gansch mijn leven, en een waarborg van eeu wige zaligheid De bescherming op zijn leven hij zag niet goed... maar... hoe.,, en wat (zijn eeuwig lot aanging.., als die sou venir alléén daar moest voor instaan 1! Nochtans 't was zijn moeder zelf die het hem gegeven had... ja hij wist het nog heel goed En instinktmalig ging hij naar zijn bureau... opende de laden... de eene na de andere... en het scheen hem alsof heel zijn voorbije leven uit de donkerte van 't verleden opdaagde zich uitstal de daar onder het licht van de trillende lamp. Hij opende een album met een groot aantal portretten grootvader, groot moeder zijn eigen vader en moeder... en lang keek hij er naar... vooral naar moeder... een simpele boerenvrouw met een aangezicht verfijnd door het lijden., de godsvrucht, en hier: zijn eigen photo als eerste Comrnuniekant Ontroerd bekijkt hij dit alles... het is vergaan... vergeeld... maar hij is het toch... «Wat is het oud...maar wat was het schoon Een gansche uur staarde de Meester voor zich uit daar voor de open la den waaruit het parfum opstijgt uit ver vlogen maar mooie dagen Is dit het aandenken van degenen welke niet meer zijn of is het de ziel van levenlooze wezens die ontwaakt uit het album... de photos, de brieven... de verwelkte bloemen Hij heeft den in druk of een bedaren neerdaalde in zijn onstuimig goddeloos hart. En wijl hij machinaal de woorden herhaalt wat is het lang geleden schijnt een stem hem toe te roepen Lang geleden...? Zijt ge zeker van Indien ge uw hand uit- reiktet... wie weet ge zoudt misschien de hand van den Christus herkennen die u zoekt in de duisternis... en wellicht is het Zijn stem die zacht murmelt in de stilte van den laten avond Herin ner u... uw Plechtige Communiedag En op Paschen vond Meester L. den Verrezen Zaligmaker terug... want hij hield zijn Paschen DENDERZOON. In een Antwerpsch blad wordt ge meld dat heel waarschijnlijk het boter- rantsoen de volgende maand 350 gram zal bedragen, terwijl het margarinerant soen op 50 gram zou gebracht worden. De oorzaak hiervan zou zijn, volgens het blad, dat de fabricatie van marga rine den laatsten tijd zeer afgenomen is. Een Brusselsch blad na inlichtingen te hebben ingewonnen op het depar tement van Landbouw en Voedselvoor ziening kan melden dat bovenstaand bericht uit de lucht is gegrepen. Slechts wanneer de boterproductie van deze maand bekend is zullen de bevoegde overheden zich een idee kunnen maken margarine voor de eerstvolgende rant- over de rantsoeneering van boter en soeneeringsperiode. Van officieele zijde heeft men ons echter van nu af verze kerd dat het rantsoen vetstoffen onge wijzigd zal blijven de verhouding evenwel tusschen boter en margarine is vooralsnog niet gekend. Cinema-Ondernemers, die reeds dik wijls bewijzen van menschlievendheid gaven, willen nogmaals hun medewer king aan de Winterhulp verleenen. De «VeTceniging der Cinemabestuur ders van België» en de «Belgische Syn- dikale Kamer van Filmverhuurders hebben besloten in de eerste week van Mei een «Nationale Cinemadag» ten bate van Winterhulp te houden. Aan ons groot werk van nationale solidari teit zal de opbrengst van de voorstel lingen van dien dag worden afgedragen. Deze prachtige manifestatie van menschlievendheid valt samen met de Nationale Inzameling van de Winter hulp, die in het teeken van Moeder en Kind staat. De Winterhulp besteedde reeds meer dan 200 milioen om de ge zondheid van de jonge moeders en van de jeugd van ons land te vrijwaren. De Belgische bevolking krijgt dus een dubbele gelegenheid om het hare bij te dragen voor den kruistocht tegen de ar- moede, die onverpoosd en over gansch het lang gevoerd wordt. Zondag (Beloken Paschen) wordt, met toelating van het ministerie en van de Winterhulp, in gehc-cl het Vlaamsche land, het Blindenbloempje verkocht,ten voordeele van het liefdadig sociaal werk i Licht en Liefde) de aigemeene vereeni ging voor alle vlaamsche blindenbe langen. Niemand weigere iets le schenken aan het werk, dat de belangen behartigt van hen, die in de duisternis den levensstrijd te voeren hebben. Door het Blinden- bloemjpe te koopen, brengt gij licht cn liefde in geest en hart van onze blinde medemenschen. Door de werking der groote organis men voor dienstbetoon aangespoord, wedijvert de bevolking in intiatief, om aan de krijgsgevangenen het maximum doeltreffende hulp te verleenen. De Roode-Kruisweek verwekte, in gansch het land, een bijzonder werkda- dige opbeuring. Plaatselijke Roode- Kruis-afdeelingen mochten belangrijke giften in ontvangst nemen. Spontaan hebben milde gevers groote sommen ten bate van het Pakket van den Krijgsge vangene gestort. Het aantal Peters,) vergrootte. Zeker handelorganismen hebben zich hierin bijzonder onder scheiden. Het ware wenschelijk dat elke han dels- of nijverheidsgroepeering, dat elke Syndikale Kamer, enz. dit voorbeeld zou navolgen, zoodoende zou het werk, dat voor het oogenblik door de elite der Belgische bevolking ten bate onzer 70.000 genooten die nog in gevangenis schap vertoeven verzïkerd wordt, op een zeer edelmoedig, jmtyaer kunnen aangevuld worden. Belangrijke adressen zijn Het Pakket van den Krijgsgevangene, 211, Louizalaan, Brussel. Tel. 48.24.97 De Meter van den Krijgsgevangene 1 54, Louizalaan. Brussel. Tel. 11.46.83 Nationale Dienst voor Hulp aan Krijgs gevangenen, bestuur 154, Louizalaan, Brussel. Tel. 1 1.46.83. Brussel, 10 April (Belgapress) Het Ministerie van Landbouw en voed selvoorziening deelt mede Het publiek en de handelaars worden er attent op gemaakt dat sommige na makers valsche rantsoeneeringszegels te koop bicden. Kenmerken. Kader: de lijntjes die het kader vormen zijn niet alle van de zelfde lengte. Vignet Het cijfer I is smaller en de hoek gevormd door het punt is vetter gedrukt. De in bruin gedrukte kruisstrepen die het cijfer 1 omringen, zijn dikker en op zekere plaatsen raken zij, elkaar terwijl bij de echte zegels evenwijdig zijn. De letters die de woorden «Etat Bei ge Belgische Staat» vormen, zijn zeer slecht gemaakt, en bij de meeste zegels kleiner dan bij de echte. LEENING DER VERWOESTE GEWESTEN 1922 Vrijdagmorgen had in de lokalen van de nationale Bank te Brussel de 239e trekking plaats van de leening der Verwoeste Gewesten 1922. 1 lot van 250.000 fr. aan nr 10 van de reeks 37.228. 2 loten van 100.000 fr. aan nr 15 der reeks 185.841 en aan nr 20 der reeks 37.228. Geen lot is uitgekomen in de reeks 94.491. De obligaties van deie reeksen waar- an geen loten, uitgekomen zijn, zijn terugbetaalbaar aan 312.50 fr. of aan 300 fr. naar gelang zij al of niet omge zet werden overeenkomstig het Kon. Besluit van 1 1 Mei 1935. VERDUISTERING Zondag 12 April van 20.31 tot 6.56 u. Maandag 13 April v. 20.33 tot 6.54 u. Dinsdag 14 April van 20.34 tot 6.52 u. Hoofdkwartier van den Fuhrer, 9 April. Het opperkommando van de Weermacht maakt bekend In het centraal en noordelijk vak van het Oostelijk front werden afzonderlij ke sterke aanvallen van den vijand af geslagen. In de Finsche Golf leden aan vallen van de Sovjets op het door Duit sche en Finsche troepen bezette eiland Titaersaari schipbreuk. De vijand ver loor hier 270 dooden. Aan de kust van het Kaukasusgebergte vielen Duitsche gevechtsvliegtuigen dag en nacht ha veninstallaties en een petroleumraffina- derij doelmatig aap. In de periode van 3 1 Maart tot 8 April werden aan het Oostelijk front 133 vijandelijke pant sers buiten gevecht gesteld. In Noord Afrika mislukte een aanval van sterke Britsche verkenningstroepen tegen de Duitsch-Italiaansche stellingen in Cyrenaika. Het Iuchtwapen zette zijn hevige aan vallen op het eiland Malta met het beste resultaat voort, Vliegvelden en militaire installaties, bcvoorradingsinrichtingen alsmede vijandelijke schepen werden door talrijke treffers opnieuw zwaar getroffen. Tijdens gewapende verkenningstoch ten boven het kanaal beschadigden de Duitsche jagers een Britsche voorpos tenboot met bommen. Aan de Zuidkust van Engeland werd een uitzendingsin- stallatic met goed resultaat gebombar deerd. Britsche bommenwerpers vielen in den afgeloopen nacht eenige steden in bet kustgebied van Noord Duitschland aan. Vier vijandelijke bommenwerpers werden neergeschoten. Afzonderlijke Britsche vliegtuigen voerden storings- vluchten uit tot boven Oost- en Zuid- Duitschland. Berlijn, 9 April. Naar het opper kommando van de weermacht meldt, versloeg een versterkt Duitsch infanle- rieregiment, in hardnekkige gevechten die vier dagen duurden, tijdens de zui vering van beboscht terrein in het cen trale vak van het Oostelijk front, vier bolsjevistische regimenten, waarbij een honderdtal versterkte steunpunten „cn gevechtsposten van den vijand werden ingenomen. Tijdens deze gevechten verloren de bolsjevisten meer dan 1 200 dooden, en meer dan 200 gevangenen. De Duitsche troepen maakten 12 kanonnen buit, 35 granaatwerpers, 80 machinegeweren, verder ongeveer 1000 automatische re volvers en handvuurwapens. Overigens werd een aanzienlijke buit aan wapens en allerlei gerei binnenge bracht door dc Duitsche troepen, na de zuivering van een sterk verdedigde plaats en beboscht terrein. Tijdens deze afweergcvechten in het centrale frontvak werden verscheidene Russische pantsers vernietigd en ka nonnen door Duitsche tanks buiten ge vecht gesteld. Stockholm, 9 April. Dc Britsche admiraliteit bevestigt in een door den Britschen Nieuwsdienst uitgezonden communiqué, dat de kruisers «Dorsets hire» en «Cornwall» tijdens een Japan se hen luchtaanval werden gekelderd. BRITSCH INDIE. TRINKOMALI GEBOMBARDEERD Amsterdam, 9 April. Naar de Britsche nieuwsdienst uit Colombo meldt heeft hedenmorgen op het marinesteun punt Trinkomali een luchtaanval plaats gehad. Tokio, 9 April. Het Keizerlijke hoofdkwartier maakte Donderdag, om 17 uur (plaatselijke tijd) bekend, dat Japansche strijdkrachten tijdens de vlootoperaties in den Indischen Oceaan tot op 7 April een Britschen kruiscT van het London-lype (9.850 ton), een Britschen kruiser van het Cornwall-type (10.000 ton) gekelderd en 44 koop vaardijschepen tot zinken gebracht of beschadigd, alsmede 60 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten hebben. Wat de koopvaardijschepen betreft, betreft het 21 vaartuigen met een tonnc- maat van ongeveer 140.000 brt., die gekelderd en 23 andere met een inhoud van 102.000 brt. die zwaar beschadigd werden. Drie hangars, een reparatie- atelier en andere belangrijke installaties van den vijand werden ernstig bescha digd. Tijdens de operaties verloren de Ja pansche strijdkrachten 5 vliegtuigen, doch hun oorlogsschepen liepen g«en schade op. Rome, 9 April. Het hoofdkwar tier van de Italiaansche Weermacht maakt bekend Vijandelijke tegenaanvallen tegen onlangs door ons bezette stellingen aan het front van Cyrenaika werden afge slagen. Tijdens een vijandelijken aan val op het garnizoen van Djalo werd een Engelsch vliegtuig neergeschoten. Alexandrie werd opnieuw gebom bardeerd door formaties van het Ita liaansche en van het Duitsche Iuchtwa pen. De uitwerkingen van den aanval konden nagegaan worden. Duitsche luchtstrijdkrachten hebben krachtdadige aanvallen uitgevoerd op talrijke doelen van het eiland Malta, voornamelijk op de vliegvelden van Luca en La Venczia, alsmede op dc vlootbasis van La Valetta. Een oorloge schip werd getroffen, een schip van ge ringe tonnemaat werd in brand gescho ten. Een verordening van den wn. voor zitter van de hoofdgroepeering «Zuivel, Vetten cn Eieren», verschenen in het Staatsblad van 9 April, bepaalt dat ieder natuurlijk of rechtspersoon, die, voor eigen rekening of voor rekening van derden, eieren van kippen of eenden in broedmachines inlegt, moet houder zijn van een vergunning afgeleverd door de hoofdgroepeering «Zuivel, Vetten en Eieren De aanvragen om vergunning moe ten, bij aangeteekenden brief, aan voor melde hoofdgroepeering, Koninklijke straat, 150, Brussel, gestuurd worden. Om de kosten van beheer voor afleve ring van de vergunning tc dekken, zal deze aan de titularissen bezorgd worden etgen betaling van een som van tien frank, verhoogd met de inningskosten. Broedvergunningen worden alleen toegestaan voor het uitleggen van het aantal eieren voorzien in bet kweekplan, opgemaakt door den veekweek dienst van het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening en dc hoofdgroQ- peering «Zuivel, Vetten en Eieren Dc erkende broederijen mogen slechts kuikens in voorraad hebben, mits mach tiging dier hoofdgroepeering «Zuivel, Vetten en Eieren». Ieder vervoer van kuikens moet ver gezeld zijn van een vervoerdokument afgeleverd door de hoofdgroepeering «Zuivel, Vetten en Eieren» of door haar gemachtigde. Bucnos-Aires, 9 April. Uit San- Salvador wordt gemeld, dat de haven installaties van Acajutla bijna volledig vernietigd werden door een brand, zoo als er sedert honderd jaar geen gewoed heeft. Het stadhuis, de gebouwen van d® post en van de politie, alsmede opslag* plaatsen met 65.000 balen koffie zijn in de vlammen opgegaan. Eerst na vier uur kon de brand ge- bluscht worden. De schade wordt op 1 millioen dol- lai geraamd..

De Volksstem | 1942 | | pagina 1