HET WONDERKIND ONTZETTENDE ROOFMOORD TE HEIST OP DEN BERG 1.100 krijgsgevan genen te Antwerpen aangekomen Een bijzonder com m issaris voor T es- senderloo benoemd DUITSCH LEGERBERICHT DE STRIJD IN T VERRE OOSTEN ITALIAANSCH LEGERBERICHT Het geschil tusschen de N.M. B.S. en hare gepensionneerden VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 7,15 FR. DONDERDAG 21 en VRIJDAG 22 MEI 1942 DË VOLKSSTEM Uitgave van de S. M. «De Vooruitgang Publiciteit buiten het Arrondissement AALST XXXXIXe JAARGANG NUMMER 61 Kerkstraat 9, Aalst, Handelsreg. Nr 1247 Postcheckrebening J. Van Nuffel Nr. I38559 Beheer en Belgisch Redactie Kerkstraat 9 Aalst. Telefoon 1 14 Havas Agentschap, 15, Ad. Maxlaan, Brussel. Het Beheer is niet verantwoordelijk voor den inhoud der annonces of reclames. Josine is de naam van de kleine eenige erfgename uit die luxueuse wo ning welke daar prijkt, uitblinkt,., ginds op de Bloemenlaan... als een ko ningin te midden van al de andere niet minder luxueuse woningen. Josine is daarbij voor haar moeder als een juweeltje... een schatje, een lief verlroetelingske, een ultra zacht poesje! En voor haar vader als een aan beden kleinood... een echt gouden spruitje, een onvergelijkelijk kostbaar erfgoed... het eenig erfgoed dat ze be kwamen van hierboven Het was zelfs om wille van hun schatje dat ze in den tijd een heele scè ne verwekten tegenover grootmoeder Want deze laatste wilde dat haar klein dochter haar eigen naam,., een prozaï- schen naam zou dragen... denk eens aan Magdalena Toen dit echter niet beviel aan de ouders, wilde groot je tot het uiterste toegeven en vroeg om ze kortweg Mad... te heeten Dit was dan toch fijn gevonden meende ze Maar Mad... zou algauw Madeleine worden, en dit schijnt nu eenmaal een vulgairen naam, want on- telbaren heeten zoo Maar Josine Tracht maar eens de fijnheid van dien naam te vatten... of te doorgronden Josine... *t smaakt bijna als een nectar... 't geurt als een essence van bloemen het klinkt mooi als een poësie Toen ze drie jaar oud was... oh het kindje was beeldschoon., ultra-schoon, frisch als een klein blank dingetje...met groote blauwe oogen... blauw als azuur, als saffier met prachtige gouden haarlokken... en wangetjes rood als pioenen... met handjes echt poezelig fijn en zacht., men zou gezegd hebben een phenomeen... een wonderkind... als bij mirakel ontvlucht aan de boven wereld... het land der engeltjes... en zij zelf dus een engel dat zich ignoreer.de en argeloos glimlachte op iedereen Ze liet haar oogjes vrijelijk gaan Haar ziel ontluikend voor 't bestaan. En al die haar aankeken moesten als in bewondering getuigen daar zal iets prachtigs uil groeien... want haar écho., haar weergalm is nergens te vinden op aarde Josine bereikte haar negen jaar en reeds volgde ze de lessen op het vrou welijk atheneum Denk eens na toen speelde ze reeds met wiskunde en meetkunde zooals een kind met haar pop... ze speelde daarbij piano op een meesterlijke wijze, en tokkelde over de toetsen zonder moeite een meesterstuk van Beethoven... maar o ironie der dingen... ze dronk ook gaarne van d likeurflesch... en nog zoo jong.., ging ze reeds door als volwassen, volgroeid verwend door lichtzinnige ouders, die zelf niet veel beteekenden, niet zwi wogen, en in hun weekelijkheid hun wonder-telgje aanbaden... in alles in volgden In alles Uitgenomen in het serieu- se... het noodzakelijke., het goddelijke! In alles uitgezonderd het voornaam ste datgene wat van een kind een man... een vrouw moet maken sterk en met gezonde levensbeginselen waardig een ernstig zedelijke basis Die haar zoo zag opgroeien... stelde zich beangstigd de vraag wat zal er met dit meisje gebeuren Negen jaar oud... Ze was nog een engel ofschoon ze het zelf niet wist... maar hoe lang zou het engel zijn nog duren Die vraag had wellicht haar engel bewaarder gesteld... ja God zelf die de onschuld zoo lief heeft En op een morgen bleef ze in haar bedje liggen... onpasselijk Gauw naar den dokter die er snel bij was... een haastig onderzoek «etterende blinde darmontsteking» klonk het onmeedoo- gend i dringende heelkundige bewer king En deze laatste slaagde... heej goed.j natuurlijk Twee dagen bleef Josine liggen... met hooge koorts; maar de koorts verminderde niet... en wat de ouders niet wisten... wist de priester reeds veroordeeld Dien morgen deed Josine haar eerste Communie op een sneeuwwit bed ie... zij zelf was een blanke lelie... haar ka mertje feestelijk opgeschikt, was als een voorzaal van den hemel... en zacht was haar glimlach... een glimlach van geluk wijl ze de waswitte handjes de voot samenvouwde voor haar eerste dankzegging. Een uur later woonde ze voor eeu wig samen met haar zusters... de enge len De Heer plukte een ongeschonden bloem... die anders weldra zou verwel ken Nooit heb ik triestiger scène bijge woond, dan bij de komst van de troostelooze... diep geloof missende ouders DENDERZOON. Vorigen nacht heeft zich op de een zame wijk Bruggeneinde, te Heist-op- den-Berg, eene vreeselijke roofmoord voorgedaan. Daar woont in een leemen huisje de genaamde Louis Sterckx, 83 jaar oud, met een 75-jarige vrouw, Johanna Speelmans. Ook een knecht, Louis Wuyts, 54 jaar oud, woont bij hen in. Deze knecht slaapt in de schuur. De man is eenigszins zwak van geestes- vermogen. In den nacht van Maandag op Dinsdag kwamen plots drie bandie ten op den schelft, waar hij sliep. Zij waren gemaskerd met witte doeken voor het gelaat, waar gaten waren in geboord. Tot den verschrikten man bulderden zij op vervaarlijken toon Zwijgen, of we dooden u De sukkelaar dierf dan ook geen kik geven, en zonder dat hij zich ook maar het minst verweerde, bonden de bandieten hem vast aan een paal. Een hunner bleef bij hem op wacht. De twee anderen trokken op het woonhuis af, en na de achterdeur te hebben geforceerd, traden zij binnen. In de slaapkamer beukten zij met volle geweld de deur in, waardoor de man en de vrouw uit hun slaap werden ge wekt. Vooraleer zij echter het minste gebaar konden doen, en zonder zelf een woord te sprpken, sprongen beide schurken op hen toe en begonnen maar in het wilde los te slaan met knuppels. Het bloed spatte in het ronde. De oude man, die zich had opgericht, rol de uit de legerstede en bleef tegen een kastje bewusteloos liggen. De inbre kers meende stellig hem te hebben ge dood, want nu keerden zij zich tot de vrouw met één enkelen slag van den vreeselijken knuppel verbrijzelden zij haar den schedel, zoodat de ongeluk kige op den slag dood bleef. Daarop begonnen de kerels het gan- sche huisje te doorzoeken. Alles werd overeinde geworpen. Geen kast, geen lade werd ondoorwoeld gelaten. Louis Sterckx had immers den naam er warmpjes voor te zitten. Nog onlangs had hij een groote hoeveelheid boomen verkocht, voor een waarde van rond de 100.000 fr. Dat moeten de bandie ten zeker geweten hebben. Dinsdagmorgen vond een onderwij zeres die in de buurt woont en zich naar de school begaf, de stilte, die in het huisje heerschte, eerder verdacht. Daar de achterdeur nog open stond, uit haar hengsels gerukt, trad zij binnen en.... stond voor het vreeselijke spektakel dat wij hierboven hebben beschreven. Louis Sterckx was intusschen uit zijn staat van verdooving ontwaakt en het eerste werk dat hij deed was zijn knecht, die nog steeds gebonden lag in de schuur te gaan verlossen. De onderwijzeres van haar kant, ge lastte er zich mede de desbetreffende overheden te verwittigen, die weldra ter plaatse waren. rond den middag kwam dan ook het parket van Mechelen afge stapt, welke het stoffelijk overschot van Johanna Speelmans naar het dooden- huisje deed brengen, terwijl Sterckx inderhaast naar de kliniek van Lier werd overgevoerd, waar hij met zware verwondigen ter verpleging werd weer houden. EEN TWEEDE CONTINGENT WORDT VERWACHT Woensdagochtend zijn 1 100 zieke of gekwetste krijgsgev rtgenen per trein uit Duitschland in E-lgie aangekomen Zij werden door de Duitsche overhe den als rêpatrieerbaar beschouwd en op grond van de konventie van Genè- ve naar hun vaderlai <J gezonden. Deze krijgsgevangenen maakten deel uk van de kampen 10 B. 2 B en 2 C. Bij hun aankomst te Antwerpen werden zij over de verschillende plaat selijke ziekenhuizen van het Roode Kruis^verdeeld, ten ;inde aan de Bel gische overheden toe te laten de klini sche formulieren op te stellen evenals de administratieve formaliteiten be treffende hun invrijheidstelling. De noodige schikkingen werden ge troffen opdat het grootste gedeelte de zer krijgsgevangenen Vrijdag naar hun haardsteden zouden kunnen terug gezonden worden. Men hoopt dat nog eenJ ander kon- tingent krijgsgevangenen, waaronder officieren, weldra te Antwerpen zal aankomen waardoor het aantal in vrij heid gestelde krijgsgevangenen 2000 zal bedragen zooals onlangs werd aan gekondigd. In het Staatsblad van 21 Mei ver schijnt het besluit aai aande de benoe- ti:.r-aai LüjauiCos:uso'fjV;** voor Tessenderloo, dat als volgt luidt: Artikel 1De heer Fransman, R. J. M., doctor in de rechten, candidaat-notaris, lid van de besten dige deputatie van de provincie Lim burg, juridisch adviseur bij het Com missariaat voor den Wederopbouw van de provincie Limburg, wordt tot bijzonder commissaris voor Tessender loo benoemd. Art. 2. De bijzondere commissa ris voor Tessenderloo heeft volgende bevoegdheden T. de werking te coordineeren van de verschillende instellingen welke hulp bieden aan de slachtoffers van de ramp van 29 April 1942. 2. met behulp van deze instellingen te zorgen voor de huisvesting, de voed selvoorziening en den gezondheids toestand van de inwoners 3. een programma op te maken en uit te voeren van werken om de geteis- sterden onmiddellijk onderdak te be zorgen 4. de noodige maatregelen te treffen voor den latercn wederopbouw van de gemeente. 5. al de kredieten toegekend door den Staat, alsmede de giften verzameld op privaat initiatief, aan te wenden en te verdeelen voor de doeleinden voor zien sub 2 en 3 van dit artikel. Art. 3. De Secretaris Generaal van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en Volksgezondheid, de Secreta ris-Generaal van het Ministerie van Economische Zaken en de Commissa ris-Generaal voor 's Lands Wederop bouw. dragen aan den bijzonderen commissaris voor Tessenderloo de opeischingsbevoegdheick over welke zij bezitten krachtens de vigeerende wets bepalingen. Art. 4. De bijzondere commissa ris voor Tessenderloo brengt maande lijks bij den Commissaris-Generaal voor 's Lands Wederopbouw verslag uit over de uitvoering van zijn op dracht. Art. 5. Dit besluit treedt in wer king op 1 Mei 1942. DE RAMP TE TESSENDERLOO Dinsdag middag werd door een ploeg arbeiders die met de opruimingswerker bezig waren, het lijk gevonden van Du chesne Louis, inwoner van Tessender loo. Het lijk. da! bedolven lag onder een hoop betonblokken, kon nog goed herkend worden. In aanwezigheid van familieleden werd het slachtoffer toe vertrouwd aan het gemeenschappelijk graf. HERNIEUWDE SOVJET. AAN VALLEN BIJ KARKHOF AFGESLAGEN. Uit het Hoofdkwartier van den Fuehrer, 19 Mei. Het Oppercom mando der Weermacht deelt mede De vernietiging van de laatste vijandelijke overblijfselen op het schiereiland Kertsj loopt ten einde. In hel gebied van Kharkow werden nieuwe, met massale krachten ge voerde vijandelijke aanvallen afgeslagen. Hierbij werden gisteren op nieuw 80 vijandelijke pantserwagens stukgeschoten. Nog 31 andere tanks en meer dan 550 voertuigen van allen aard werden door de lucht macht builen gevecht gesteld. Hiermede is het aantal der verloren vijan delijke tanks sedert het begin van deze gevechten tot 447 gestegen. In den Centralen en in den Noordelijken sector van het Oostfront werden eigen plaatselijke aanvallen met succes bekroond. In het achterwaartsch gebied van den Centralen frontsector werd een sterke bende Sovjets uitgeroeid. In Lapland gingen de Duitsche troepen in verbitterde gevechten in het woud goed vooruil. Vijandelijke tegenaanvallen werden afgewezen. In de wateren van het schiereiland Kola werd een groot vrachtschip door bomtreffers zoo zwaar beschadigd dat met zijn verlies mag rekening gehouden worden. Luchtaanvallen op Moermansk richtten zware schade aan in het havengebied. De Sowjets verloren tijdens luchtgevechten 45 vliegtuigen, waaronder 13 Hurricanes. In Noord Afrika hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen tenten en ba rakkenkampen der Britten in het gebied van Tobroek. alsmede den woes tijnspoorweg bij Capuzzo met succes aangevallen. Boven Malta schoten Duitsche en Italiaansche jagers tijdens hiehtge vechten 5 Britsche vliegtuigen naar beneden. Langs de Engelsche Zuid-kust besioofeten lichte gevechtsvliegtuigen overdag voor den oorlog van belang zijnde doelen der havensteden Brighton en Deal succesvol met bommen. Hierbij werden treffers waarge nomen in spoorweginstallaties en fabrieken. Berlijn, 18 Mei. Naar het Oppercommando der Weermacht mede deelt, werden door de Duitsche en Roemeensche troepen op 17 Mei wanhopige doorbraakpogingen, die aan de Noord Oostelijke punt van het Kertsj-schiereiland door de op elkaar gedrongen Sovjets onderno men werden, verijdeld. Nadat de gedurende twee dagen door den afgesloten tegenstrever met aanzienlijk menschenmateriecl uitgevoerde bestorming, met het doel zich uit den vernietigenden greep te bevrijden, te pletter was geloopen, gingen de verbonden troepen tijdens de middaguren van 17 Mei tot den concen trischen aanval over, om de omsingelde Sovjets onder hevig artillerievuur in de pan te hakken. Hierbij ontbrandde een verbitterde strijd rond de installaties eener smclterij, waar de vijand ieder afzonderlijk gebouw tot het uiterste verdedigde. .Een nieuwe poging van den vijand, om in 'ïjen -Jeo Du!' cht? aan v a'i^oK te Ruiden, waarbij hi; ditmaal twee kanonneerbooten benuttigde, leed schipbreuk. JAPANSCHE TROEPEN KONCENTRAT1ES AAN DE GRENS VAN JOENNAM Stockholm, 19 Mei. Volgens het Britsche nieuwsagentschap ver klaarde de woordvoerder van de Tsjoenking regeering dat aanziet^ijke Japanschc versterkingen naar Birma stroomen en dat de Japanners aan de grens tusschen Indo-China en Joennan troepen koncentreeren. De woordvoerder geloofde, dat deze troepenbewegingen er een voorteeken van zijn, dat de aanstaande groote offensieven der Japanners tegen Tsjoengking zullen gericht zijn. BIRMA BAHADOERPOER EN SILSJAR AANGEVALLEN DOOR DE JAPANNERS. Tokio, 19 Mei. Sterke formaties Japansche leger vlieger» hebben gisterennamiddag, luidens frontberichten uit Birma voor de eerste maal Bahadoerpocr en Silsjar, belangrijke steunpunten van de verbindings- linic van Indië naar Tsjoengking, in de Indische provincie Assan gele gen aangevallen. Zij vernielden stations, stapelplaatsen en treinen. Voltreffers werden geplaatst op het station van Silsjar op een troepentransport van vluch tende soldaten. Rome, 19 Mei. Het hoofdkwartier van het Italiaansche leger deelt mede In Cyrenaika werden enkele sterke vijandelijke verkenningstroepen, door vooruitgeschoven pantsereenheden, andere door levendige artille rievuur teruggeslagen. Een vijandelijke afdeeling, onder leiding van een officier, werd Zuid-Oostelijk van El Mcchili gevangen genomen.Lucht doelartillcrie van onze groote eenheden schoot twee Britsche vliegtuigen neer. Vijandelijke vrachtauto's werden in het Woestijngebied door ver kenningsvliegtuigen succesvol met macbinegcweervuur bestookt. Duit sche jagers vernielden tijdens luchtgevechten boven Malta vier Spitfire toestellen. Een ander vliegtuig van het type Bristol Blennheim dat in een hard tweegevecht met een verkenningsvliegtuig der Italiaansche marine was gewikkeld, stortte, ten Oosten van het eiland, in zee. Eén onzer vliegtuigen ging verloren. Zooals men weel is er een geschil hangend tusschen de Nat. Mij der Belg. Spoorwegen en hare gepensionneerden naar aanleiding van zekere wijzigingen door de Paritaire Kommissie der Maat schappij aan het vooroorlogsche sta tuut der pensioenen. De uitspraak hier van wordt eersdaags verwacht. Zooals vele grortte nijverheidsinrich tingen heeft de N.M.B.S. aan het spoor wegpersoneel en ook aan hare gepen- sionnevrden van de groote agglomera ties de gelegenheid gegeven door hare tusschenkomsl aardappelcontraklen met landbouwers af te sluiten. Thans hebben de betrokken gepensionneerden echter vanwege de maatschappij een schrijven ontvangen, waarin deze me dedeelt geen gevolg te kunnen geven aan de aanvraag tot bevoorrading van aardappelen «aan diegenen welke met haar in strijd zijn, wat betreft de wij- zigingen van het pensioen regiem.Te vens werden aan de betrokken gepen sionneerden de vijf exemplaren van het door hen opgestelde kontrak i te ruggestuurd. Deze beslissing van de N.M. B.S. heeft bij de betrokken personen - meest oude lieden, zieken, weduwen cn weezen groote ontgoocheling ge bracht daar de weinig overblijvende tijd hen moeilijk toelaat nog uit te zien naar landbouwers om contracten la sluiten.

De Volksstem | 1942 | | pagina 1