Hoogdag van Pinksteren Ziet Uw biljetten na De kolenbedeeling in Juni en Juli Overzicht der Landbouwmarkten De Moedermoord te Zeg.Hsem De Vischvangst toegelaten op de twee Pinksterdagen DUITSCH LEGERBERICHT ITAL1AANSCH LEGERBERICHT DE STRIJD IN T VERRE OOSTEN VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. ZATERDAG 23, ZONDAC 24 en MAANDAG 25 MEI 1942. DE VOLKSSTEM Uitgave van de S. M. «De Vooruitgang Publiciteit buiten het Arrondissement AALST XXXXIXe JAARGANG NUMMER 6 2 Kerkstraat 9, Aalst, Handebreg. Ni 1247 Postcheck rekening J. Van Nuffel Nr. Belgisch 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst. Telefoon 1 14 Havas Agentschap, 15, Ad. Maxlaan, Brussel. Het Beheer is niet verantwoordelijk voor den inhoud der annonces of reclames. Eritis mihi testes Ge zult mijn getuigen zijn. (Act. 1-8). Vóór Zijn ten hemel opklimming, had de Heiland aan den ijver der apos telen het onbegrensde veld van de ge- heele wereld aangetoond Ge zult mijn getuigen zijn te Jerusalem.., in gansch Judea en Samaria en tot aan de uiteinden der aarde Doch ze waren nog niet gereed, niet geschikt, om zoo een apostolaatsambt waardig en doelmatig te vervullen. Om zich daaraan te wijden hadden ze het Licht en de Kracht noodig van den H. Geest «Ge zuh de kracht in u ontvan gen van den over u nederdalenden H. Geest (Act. 1-8). Volgens het bevel van den Meester hadden ze zich opgesloten in de een zaamheid van het Cenakel... de dagen doorbrengend in vurig gebed, ten einde hun zielen voor te bereiden op de komst van den Paracleet Die hen moest verlichten en omvormen. Het was nu Pinksteren feest onder de joden... de blijde en plechtige verjaar dag van de afkondiging der wet op den berg Sinaï... En plots, omstreeks negen uur van den morgen, ontstond een geweldig gedruisch, als van een hevigen wind en vervulde gansch bet huis waar ze verbleven. En oogenblik- kelijk verschenen tongen van vuur die hangen bleven boven hunne hoofden... en ze werden vervuld van den H. Geest (Act. II 1-4). Nu waren ze gestaald voor de su blieme zending welke hun werd toever trouwd «Wanneer de H. Geest Dien ik u zenden zal, van wege den Vader... de Geest van Waarheid Die uit den Va der voortvloeit, zal gekomen zijn, zal H'iv.ars. mij getuigenis afleggen... en gij ook zult mijn getuigen zijn». (Joh. XV 26-27). Van nu af werden ze de getuigen van Christus en wel onder een drievoudigen vorm Door hun woord «Gaat en onder wijst alle volkeren Geen overwin ningen door het zwaard maar door de macht van het woord, dat nu zacht en streelend als het lentebriesje de eer ste bloemen doet ontluiken, dan weer geweldig als een orkaan alle hinderpa len omver gooit, om de geesten en de harten van menschen van goeden wil aan de Eenige Waarheid vast te binden. Getuigen door hun heiligen en on- berispelijken levenswandel Zonder deze getuigenis is de andere van het woord een louter comediespel... en tot onvruchtbaarheid gedoemd De leer welke de apostelen preekten was geillustreerd door hun hoogstaand le ven... gestaald door den rijkdom van hun deugden. Want de heiliging der zielen Ï9 een goddelijk werk... en indien God zich daartoe van nederige werktuigen be dient... dan blijft dit ook waar hoe heiliger het werktuig is... hoe grooter de genade welke over de zielen neer- jkomt... Juist daarom hebben de Ieer- lingen de woorden van den Meester in praktijk gesteld Ik heilig me zelf voor hen, opdat zij ook geheiligd wor den in de waarheid. (Joh. 17-19). Maar de hoogste getuigenis is deze van hel bloed De apostelen had den dit begrepen om tc zegevieren over een weerspannige wereld en de zielen te redden, moesten ze hun bloed, hun leven geven... want niemand heeft grooter liefde dan hij die zijn leven geeft voor wie hij liefheeft, dit hadden ze gehoord en gezien bij den Verlosser 1 En zij aanvaardden het... ze waren verheugd wanneer ze om Christus mochten lijden... en de eene na den an dere is jubelend naar den marteldood gegaan. Ik geloof in het getuigenis van dege nen die zich daarvoor lalen dooden, zegt ergens Pascal. Hun vergoten bloed was met dit der martelaren, het rijke zaad van ontel bare christenen Niet alleen aan de apostelen, maar aan alle ge'oovigen heeft de Heiland gevraagd, dat ze zijn gs.uigen zouden wezen op de wereld. Wellicht was die getuigenis nooit zoo dringend als he dendaags. We bidden opdat de H. Geest ook over ons nederdale... met zijn Licht... zijn Kracht.,, zijn troost Zoodat we de getuigen wezen van Christus... door het woord Geen lafaards die bloüen om H*m en Zijn Evangelie... geen vreesachtigen die God s belangen verraden... we mogen niet verzwijgen wat de waarheid is non possumus non loqui» (Act.) De getuigen des Heeren door het voorbeeld van ons leven Aan een heilig leven voortdurend minzaam, of fervaardig, trouw aan den pHcht, kan niemand weerstaan... het is een onop houdend weldoend woord En waar het noodig is... ook de bloedgetuigen Indien dit niet noo dig is... toch bereiden we ons daartoe voor, door het moedig dragen van een harde levenstaak... van beproevingen., privatie's van gelijk welken aard Men is dan slerk door de kracht van God Veni Sancte Spiritus... Kom Heilige Geest opdat we begrijpen en er naar handelen door uw genade... uw Licht DENDERZOON. De winnende 1 Ijetten der derde schijf 1942 der Loterij Winterhulp worden met ingang van 22 Juni aanst. als vervallen besch- 'iiwd. Ziet dus een laaide maal uw biljetten na, door de trekking^lijsl bij uw gewo nen verkooper te raadplege®, of. indien ze in uw omgeving uiet meer voorhan den is, door een koslelooze lijst aan te vragen bij de Lr: erij zelf, Gulden Vlieslaan te Brussel. ZÏET UW BILJETTEN NA VOOR den 22en. JUNI. Volgens een Brutzflsch blad zou ten gevolge van de moeilijkheden bij het vervoer en.de schad.schte aan kolen- voorraad, een regeling zijn getroffen volgens dewelke de antsoenen voor de maanden Juni en Ju!i in eenmaal zou den worden gelever':1. Op die wijze zouden de kolenleve- ranciers slechts eempaal het vervoer moeten dóen. De rantsoenen steenkool voor de maanden Juni en Juli zullen eerlang worden bepaald. STADSGEitOOTEN NOTEERT DE DATA 7 en 8 JUNI GROOTSCH VOLKSFEEST Naar de Nationale Landbouw- en Voedselcorporatie meedeelt zijn er wei nig veranderingen aan te stippen. De aanvoer van de seizoenprodukten stijgt geleidelijk. Zoo kon begonnen worden met het fabriceeren van de smeerpasta, een produkt dat met de boterrantsoe- nen verdeeld zal worden. De vleesch- aanvoer dekte wederom voor 100 t.h. de behoeften. De toestand blijft onveranderd wat de broodgranen betreft. De aanvoer van voedergranen is normaal. MELK EN BOTER. De stijging in de melkproduktie blijft aanhouden, echter op ongelijke wijze volgens de streek. De verdeeling van consumptiemelk verli>p normaal zoowel voor volle als voor afgeroomde melk. In verschillen de streken is men reeds begonnen met de fabricage van wrongel, bestemd voor de bereiding van smeerpasta. Deze smeerpasta. die een zekere hoeveelheid vetstoffen zal bevatten, zal gedurende enkele maanden als supplement bij het boterrantsoen bedeeld worden. Het productieplan voor derivaten in het algemeen zal echter in zijn uitvoe ring vertraging ondergaan, tengevolge van hel Zeer laattijdige seizoen. Dit feit echter heeft eveneens weer slag op dc boterproductie. Het achter stel van vorige maanden kor- dan ook maar langzaam worden ingeloopen. PLANTAARDAPPELEN Het uit Nederland te leveren contin gent plantaardappelen werd tot op eene hoeveelheid van circa 700 ton volledig afgeleverd. De laatste wagons worden einde dezer week verwacht. De aanvoe ren uit Duitschland waren zeer gering. Enkele wagons op de nog te verwach ten 7.000 ton konden reeds verdeeld worden. In elk geval werd verzekerd dat de zendingen uit Duitschland in de eerste dagen volledig zouden geschie den. GROENTEN De aanvoer op de markten is in het algemeen bevredigend, de afname ge schiedt regelmatig behalve voor krop salade en radijzen, waarvan de aange brachte kwantums nog steeds de gewo ne behoefte overtreffen, zoodat de prij zen eenigszms gedrukt en de verkoop bemoeilijkt worden. Het aanbod van overwinterde groen ten zooals bv. schorseneeren en worte len neemt geleidelijk af, ook is de pro ductie van winlerspinazie bijna afge- loopen en zal binnenkort op zomer- spinazie mogen gerekend worden. De asperges worden voor het oogen- blik nog in geringe mate aangebracht; hierin wordt nochtans kortelings ver betering verhoopt. VEE In tegenstelling met de dalende lijn die sinds enkele weken vast te stellen was in den aanvoer van runderen en daarna van kalveren, kan in de ver- loopen week een verheugende stijging aangestipt worden van ongeveer 940 stuks bij de runderen en ongeveer 850 stuks bij dc kalveren. v'iijdag is VowV »ity /AsmdCinKöi Oost Vlaanderen tóe uitspraak gevallen in de zaak van de wreede moord van Zegekem waarbij Albertine De Geyter, Blommaert en de gebroeders Van der Linden terecht stonden wegens moord op vrouw De Geyter op 23 Januan 1941. Wij hebben destijds verslag ilit- gebracht over deze vreeselijke moord. De h. Van Houdt, substituut van den procureur-generaal weerlegde de argumenten der verdediging die een laatste maal aan het woord kwam bijl, monde van Meesters De Riemaker, De Bic. Otie en Ronse. Nadat aan de beschuldigden zelf nog de gelegenheid werd gegeven nog iets aan hun verdediging toe te voegen werden aan de jury 1 I vragen gesteld. HET VERDIKT Omstreeks halftwee keert de jury terug. Haar antwoordt luidt Ie vraag ja 2de vraag, ja; 3e vraag; ja; 4de vraag ja (7 stemmen tegen 5, het Hof sluit zich aan bij de meerderheid); 6e vraag neen; 7de vraag ja; 8ste vraag ja; 10de vraag ja; 1 lde vraag ja. HET ARREST Blommaert wordt veroordeeld tot de doodstraf; Marcel en Emiel Van- derlinden ieder tot 20 jaar dwangar beid; Albertine de Geyter tot levens langen dwangarbeid. Bij afwijking van ratikel 1 12e van het koninklijk besluit van 13 Maart 1936, wordt het vangen van alle soor ten van visschen toegelaten ïp gansch het land, gedurende de twee feestdagen van Pinksteren (24 en 25 Mei 1942), doch alleenlijk met behulp van slechts een hengelroede, voorzien van slechts een enkelen vischhoak, gehouden op den boord van het water en zonder schepnetje. Het vangen zal evenwel verboden zijn in de paaiplaatsen door den plaat- sclijken dienst van waters en bosschen afgebakend. De andere visschen dan forellen en zalmen moge niet uitgevent, verkocht of te koopgesteld worden. VERDUISTERING Zondag 24 Mei van 21.36 tot 5.42 u Maandag 25 Mei van 21,37 tot 5,41 u Dinsdag 26 Mei van 21,38 tot 5,40 DE SLAG IN HET GEBIED VAN CHARKOW DUURT VOORT Uit het hoofdkwartier van den Fuhrer, 21 Mei. Het opperkomman- do van de Weermacht deelt mede In hel gebied van Karkof duurt de slag voort. Vijandelijke aanvallen, die door sterke pantserkrachten werden ondersteund mislukten onder de zwaarste verliezen. Nog 63 andere vijandelijke pantsergevechtwagens wer den vernield. De luchtmacht kwam met sterke krachten en met groot succes tusscbenbeide in de gevechten op den bcganen grond. Ook in het gebied ten Zuid-Oosten van het Ilmenmeer werden vijun - dclijke aanvallen met zware verliezen afgeslagen. De 9de divisie luchtdoelartillerie vernietigde in hel Oosten haar 101 «te De 1ste afdeeling van 't 12e regiment luchtdoelnrtilleric haar 100e tank. Op Malta werden vijandelijke vliegvelden over dag en bij nacht met bommen bestookt. Voor de Zuid-Oostkust van Engeland hebben lichto gevechtsvliegtuigen overdag een koopvaardijschip van gemiddelde tonnage beschadigd. Van 1 1 Mei tot 20 Mei verloor de Britsche lucht macht 151 vliegtuigen, waarvan 36 boven de Middellandsche Zee en in Noord Afrika. Tijdens dezelfde periode gingen in den strijd tegen Groot Brittannie, 42 eigen vliegtuigen verloren. Luitenant Reichwald schoot op 18 Mei met een zwaar luchtdoelkanon in enkele minuten tijds 6 aanvallende sovjettanks stuk en vernietigde aldus in den veldtocht in het Oo3ten zijn 2 7sten pantserwagen. Rome, 2 1 Mei. Het hoofdkwartier van het leger deelt mede Groote bedrijvigheid van verkennings- en gevechtsvliegtuigen van de Spilmogendheden in Noord-Afrika en boven Malta. Een Spitfire wvid bij een luchtgevecht neergeschoten. in het Oosten Van de Middellandsche Zee plaatsten onze vliegtuigen verscheidene bomlreffers op een vrachtboot van gemiddelde lonnc- maat. Zij wer dj zwaar beschadigd. In den Atlanlischen Oceaan hebben onze duikbooten. die in dc nabij heid van de Amerikaansche kust opereerden, nieuwe successen behaald. Een duikboot die onder het bevel stond van korvettenkapitein Enzo Grossi bracht een met volle lading varende tankboot van 12.000 ton, evenals een stoomboot van 10.000 top tot zinken. Een andere duikboot onder het bevel van luitenant-kapitein Marco Revedin, kelderde een stoomschip van 7000 ton. U. S. A-SLAGSCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT Rome, 22 Mei. Het hoofdkwartier van het Itaiiaansche kger deelt het volgende extra-bericht mede Op den 2On dezer maand, te 2 u. 50 (tijd te Rome) viel op de hoogte van de Braziliaansche kust, honderd mijlen ten Westen van het eiland Fernando de Noronha, de duikboot Barbarigo», die onder het bevel •v .-4. -.vtttnk&pkGw EiseJ Giosncèh Ai.* ilkoar.sehe' v'ouf- formatie aan welke koers zette naar het zuiden. Nadat de duikboot de es korteerende destroyers vooTbijgevaren was, loste deze, van op weinige honderden meter afstand, een torpedo-salvo op een slagschip van de «Maryland»-klasse van 32.000 Ton dat bewapend was met acht stuk ken geschut van 40,6 cm. Het slagschip werd aan den boeg getroffen en en zonk op korten tijd. De eskorteerende schepen reageerden niet. We gens deze bijzondere oorlogsprestatie van het tot zinken brengen van dit Amerikaansche slagschip werd de korvetten-kapitein Enzo Grossi tot fregatten-kapitein bevorderd. DE BEVOORRADING NAAR MOERMANSK EN ARKANGEL ERNSTIG BEDREIGD Het D. N. B. verneemt van militaire zijde De bcvoorradingslinie naar Moermansk en Arkangel, die voor de Sovjets van een vitaal belang is, wordt voortdurend door het Duitsche luchtwapen en de Duitsche zeestrijd krachten aangevallen. Verscheidene malen werden Engelsrhe en Amerikaansche konvooien uiteengedreven en naar Moermansk gevluchte schepen werden in dc haven zelf vernietigd. Van Januari tot 19 Mei hebben Daitschc zee en luchtstrijdkrachten bij hun strijd in het Hooge Noorden belangrijke resultaten behaald. Er wer den 2 kruisers, 5 duikbooten, twee destroyers en één patroejevaartuig ge kelderd. Verder werden 27 koopvaardijschepen met 125.200 Brt., even als 5 andere schepen, waaronder een ijsbreker, zwaar beschadigd. Een kruiser, verschillende destroyers en 41 koopvaarders zijn vermoedelijk eveneens gezonken. Men stuurt ons onderstaande bijdrage ter opname VLAAMSCHE MANNEN HERVINDEN HUN SOLDATESKE DEUGDEN Telkens wanneer het er in de geschiedenis van Europa om ging. ons kontinent en zijn kuituur te verdedigen tegen overvallen van buitenaf, hebben de Vlamingen daarin hun historische taak vervuld. Zoo hebben ze niet alleen de Westmark van Germanje eeuwenlang weten te behouden tegen het voortdurende opdringen van het Romanendom uit het Zuiden, ze hadden ook hun aandeel in het afweren en terugslaan van alle over vallen uit het Oosten. Vlamingen vochten onder Prins Eugen voor Wee nen Vlamingen speelden een groote rol in de kruistochten, die tenslotte ook een strijd tegen het Oosten waren. Het is een normaal verschijnsel dat ons volk een soldatenvolk is. Dit zijn we reeds uit den aard van ons Germaansche wezen en deze karakter trek is in den loop der eeuwen slechts versterkt geworden, doordat wij, als grensvolk, als «Mark» als het ware voortdurend op onze hoede moes ten zijn en nooit een oogenblik onze soldateske eigenschappen mochten laten verslappen. Pas de demokratie en de voor ons daar mee gepaard gaande denatio nalisatie had het klaargespeeld een der schoonste eigenschappen van ons volk den kop in te drukken. Wij zelf. Vlamingen, miskenden eigen aard en wezen. We vervielen in een geforceerd en vaisch pacifisme, dat ons niet paste en ons altijd vreemd en gedwongen aandeed. Pas het kennismaken met het nationaalsocialisme heeft ons weer de oogen geopend. En de be9ten uit ons volk zetten dc tradities voort. Weer dreigt de overrompeling van ons kontinent vanuit het Oosten. In grootere massa dan ooit staat het barbarendom klaar om onze kuituur en onze verworvenheden onder den voet te loopen. En weer staan de Vlamingen mede in de eerste rijen, om het gevaar af te wenden, en voor minstens tien eeuwen onschadelijk te maken. In steeds breeder lagen van ons volk dringt het bewustzijn door. Voort durend melden zich over gansch Vlaanderen meer mannen voor de SS Standarte Weatland of voor het SS Vrijwilligers Legioen Vlaanderen. De oude Soldatendeugden van ons volk worden weer wakker. En zooals onze mannen in den afgeloopen Winter hun posities gehouden hebben te- fren een tienvoudg*e overmacht van aanstormende barbaarsche horden, zoo zullen ook aan het kom-nde Zomcr-offensief Vlamingen deelne men, om er speciale vermeldingen en Yztren Kruisen te gaan halena

De Volksstem | 1942 | | pagina 1