De Vlaamsche Wacht NIEUWE REEKS Nr x. 26 SEPTEMBERJ1909. De VLAAMSCHE WACHT verschijnt telkens als net past en behandelt in elk nummer, vooral eene belangrijke zaak van het Vlaamsch pragramma. Overdrukken ervan zullen allerbeste vlugschriften KORT EN GOED VRIJ TE MOED, RECHT EjOORZEE GOD EN MijN RECHT. Tot de katholieke Vlamingen naar aanleiding van de Jubelfeesten der katholieke Regeering en van't katholiek Congres te Meclielen. Dit jaar heeft de Katholieke regee ring haar jubelfeest gevierd, overal tot in de kleinste steden en dorpen de kroon werd op het werk gesteld door hetgrootsch Katholiek Congres. De Katholiekendag. Al werd soms bij de feestviering aan [onze taal schreeuwend onrecht gedaan, zooals te Ieperen, al kreeg ze in het Congres de plaats niet waarop zij recht had, al werd ze weer zooals altijd verdt or.gcn en op de tweede plaats 'gesteld, waar ze bepaald recht had op de eerste, toch hebben de Katholieke Vlamingen brave jongens, zooais altijd die vreugde niet willen storen. Herhaaldelijk werd gewezen op al het goed door de Katholieke regeering teweeggebracht. Wij willen,als Katholieke Vlaainsck- gexinden, uiteenzetten wat de Katho lieke partij voor Vlaamsch-Belgie NIET gedaan heeft en wat haar nog te doen staat, met het oog op de rechten onzer Vlaamsche taal. I. Onze taalwetten worden voort durend overtreden, vooral De wet van. 22* Mei 1878 op het gebruik van het Vlaamsch in bestuurs- eaken en de aanvullende wetten. Deze wet luidt als volgt Art. 1. In de provinciën Antwerpen, West-Vlaanderen, Oost-Vlaanderen en Limburg en in het arrondissement Leuven, zijn de berichten en mede- deelingen, welke de staatsbeambten tot het publiek richten, hetzij in het Vlaamsch, hetzij in het Vlaamsch en in het Fransch. De Staatsambtenaars schrijven in het Vlaamsch naar gemeenten en particulieren, behalve indien deze gemeenten of deze partikulieren vragen dat de briefwisseling in het Fransch zou geschieden of zij zelf in hunne briefwisseling die taal gebruik ten. Art. 2. In het arrondissement Brussel geschiedtj de briefwisseling van de beambten van den staat met gemeenten en particulieren in het Nederlandscb. indien de betrokken gemeenten of personen het vragen of zelfs in hunne briefwisseling die taal gebruikten. De berichten en mededeelingen welke de ambtenaren van den staat tot het publiek richten worden opge- steld, overeenkomstig het 1° lid van I Met andere woorden De Wet van 22 Mei 1S7S bepaalt dat in de vier uitsluitend Vlaamsche provin ciën, alle geschrevene en gesprokene mededeelingen vanwege ambtenaars van den Staat, tot het publiek oj een persoon in het bijzonder, inhei Vlaamsch M(ÊE- TEN zijn, behalve wauneer die per soon het Fransch verkiest. De Nationale Bank, de Maatschappij voor buurtspoorwegende Burgerwacht zijn a-n dezelfde wet onderworpen. Geineenten hebben hetzelfde recht als enkele personen. Staatsambtenaars ijn de Koning, de Ministers, alle bedienden van spoorwe gen, posterijen, telegrafen, telephonen, vervoerdienst, dienst der wegender gevangenissen, waterstaat, registratie, hypotheken,consignatiekas, arbeidsambt, schatkist, belastingen, stapelplaatsen, accijnsen, tol, en$. Al de bedienden, groote en kleine, veel ol weinig winnend, algemeene bestuurders of kaarljesknippers, MOETENU, KL.4MAVG,iu'tVlaamsch aanspreken naar U, VLAMING, in hét Vlaamsch schrijven. Elk Fransch bericht, elite Franschc mededeeling aan hen, die met verklaren het l'ransch te verkiezen, is eene over treding der wet. In 't Vlaamsch moeten worden inge vuld alle tweetalige druksels als postwissels (mandaten), ontvangstbewij zen van stortingen, kwijtbrieven, berichten aan belastingschuldigen. De tolbeambten moeten Vlaamsche formulen afgeven of de tweetalige in het Nederlandsch invullen. In de Bank moet men Nederland - sche credietbe wijden afgeven. De Vlaamsche aanvragen moeten daarom ter beschikking liggen van het pubhek. De disconteerraad moet ook Vlaamsche formulen ter beschikking houden van zijne cliënten en Vlaam sche lormulen geven aan wie met uitdrukkelijk Fransche vraagt. Welnu, Vlamingen, spreekt, wor den die wetten over bestuurszaken toegepast Spreekt, gij, gemeentebedienden, burgemeesters en secretarissen, zegt ons hoeveel moeite het kost om van de bureelen .der Ministeriën Vlaam sche briefwisseling te verkrijgen. De wet van 22 Mei 187S en de andere besluurswelten worden niet toegepast, omdat de hooge beambten .het voor beeld geven van de overtreding omdat de kleinere mecnen, dat ze de hoogere moeten volgen en ook omdat zij weinig worden herinnerd aan het bestaan der bedoelde wet. Ze meenen dat slechts Vlaamsch moet wor den gebruikt als het gevraagd wordt. Dit is gansch verkeerd. Bureel Markgravcstraat, 17, Men schrijlt in voor eene reeks van VIJF-EN- TWINTIG nummers tegen een jrank. Maatschappijen die voor groote getallen willen inschrijven, genieten vermindenng'a/i/rt^-korting). Prijs per nummer vijf ce~" De Vlaming is bang voor de bedienden dezen inderdaad kunnen hem kwel len. De Vlaamsche koopman vreest Nederlandsch te gebruiken, omdat hij denkt dat de disconteerraad nau wer zijne wissels zal nazien, eerder weigeren omdat de Waalsche doua nier stenger zijne waren zal onder zoeken. Is die vrees gewettigd Ten deele. Een bediende, immers, is soms in zijnen kring een kleinen Tzaar. Die oppermacht en die knevelarijen van eenige autocraten in het klein, moeten gebroken worden door het verzet van alle burgers. Zij die het meest belastingen betalen en het meest soldaten leveren aan het leger, moeten geen verstootelingen blijven in hun eigen land. Andere oorzaken van overtreding der bedoelde wetten zijn de eentalig heid van alle dienstorders de ver- fransching van het hooger onderwijs. -Ingenieurs, 'officieren, alle hoogere bedienden kennen geen Vlaamsch ge noeg om de Wet na te leven. Een paar voorbeelden van onze bewering dat de hoogere beambten het voorbeeld geven vau de overtref ding der wetten. Minister Delbeke schreef onlangs naar den gemeenteraad van Antwer pen... in het Fransch. De lastboeken voor de vestingwer ken van Antwerpen waren uitsluitend in het Fransch. De Nationale 'Bank gaf bankbiljetten uit van 1000 fr... uitsluitend in het Fransch. Om het kort te maken, de overtre ding dier taalwetten is de regel, de toepassing de uitzondering, behalve wat de gedrukte stukken betreft. Hoe kan het ook anders In de bureelen van alle Ministeriën kent de groote meerderheid der bedienden geen Vlaamsch. Vlaanderen zelf zit nog vol beamb ten die geen Vlaamsch kennen. Over die bureelen en over die bedienden verscheen, alleen voor het Ministerie van .Spoorwegen, een gansch boek, De 34 openbrieven van Didaska- los aan M' Helleputte waarlijk een boek van ongerechtigheden. Hier bij geven wij Eenige Staaltjes van Belgische Rechtvaardigheid. (Dit alles is getrokken uit de open brieven van De Standaard aan den Heer Minister van Spoorwegen.) n het riinisterie van Spoorwegen Kennen Vlaamsch Kennen geen Vlaamsch een beambte hoofd cabinet bijzondere secretaris al de beambten Algem. Secretaris bestuurder Beheerder 1 afdeelingsoverste een opzichter (weinig) 2 afdeelingsoversten Secretaris generaal een beheerder drie raadsheeren een (twijfelachtig) drie beheerders een ambtenaar een dienstbestuurder 3 inspecteurs 1 afdeelingoverste 9 afdeelingsoversten beheerder 2 algem. insp'ecteurs 1 bestuurinspecteur 3 bestuurinspecteurs 1 inspecteur en 9 afdeelingsoversten 1 beheerder 1 inspecteur (goed) 3 inspecteurs 1 insp. (een weinig) 1 inspecteur 1 inspecteur 4 afdeelingsoversten 4 afdeelingsoversten i ingenieur 7 ingenieurs 1 beheeider (gebrekkig) 1 (weinig) 3 algem. inspecteurs 2 bestuurinspecteurs 7 bestuurinspecteurs 3 inspecteurs 3 inspecteurs 9 afdeelingsoversten 18 afdeelingsoversten Controoldicnst1 bestuurder 2 bestuurinspecteurs 2 bestuurinspecteurs 4 aldeelingsoversten 17 afdeelingsoversten .Tezamen 38 bedienden 112 bedienden BesluitDe Vlamingen zijn plaatsjesjagers. Bedienden in den Telefoondienst. De toestand is er beter,toch is hij lang niet schitterend Algemeen bestuur De algemeene bestuurder, de algemeene opziener, de opziener van het bestuur kennen geen Vlaamsch, BEDIENDEN Bijzonder cabinet Algemeen Secretariaat Hooge Raad der Spoor wegen Hooger Toezicht Algemeene dienst Wegen Werken Exploitatiedienst

De Vlaamsche Wacht | 1909 | | pagina 1