ONTHOUDING. meer vruchten voortbrengen, nog meer zegen zou het zweet van den arbeid beloonen. Dat de Katholieke regeering aan ons volk eigen Vlaamsch technisch Ambacht- onderwijs geve in alle graden, maar dat doet \e niet Integendeel, alles wat onderwijzen moet, ontzegt ze aan hen die enkel Vlaamsch kennen. Wetenschappelijke verslagen als b. v. datgene over dén toestand der Vlaamsche feevisschei ij; verschijnen uitsluitend of eerst in het Fransch. De Walen uit deministeriën trekken, moedwillig of uit natuurlijken aan drang, op elk gebied het laken naar den Waalschen kant en de Vlamingen liggen menigmaal in de naaktheid hunner ellende. IV De Vlaamsche uitwijkelingen zijn dubbele sukkelaars. Er zijn er duizenden in Amerika. Ze hebben geene Consuls die hen verstaan. En hunne klachten worden even goed onthaald als hier ten lat.de d. 1. «Als het maar Vlamingen zijn die klagen hebt gij u niette verontrusten De klachten dier Vlaamsche uitwij kelingen en van hunne wakkers pries ters werden in de Belgische bladen opgenomen. Zal de Minister van bui- 'tenlandsche zaken eindelijk eens be- beslissen dat «We CONSULS Neder- landsch moeten kennen Wie heeft Consuls noodig Uitwij kelingen toch. Zijn de meeste uitwij kelingen geene Vlamingen of matrozen Zijn de meeste geen Vla mingen Nu roept men de Vlaamsche boeren naar Katanga. Alles goed, maar zullen ze daar door de bedienden van Belgisch- Kongo verstaan worden Anders is het beste dat ze doen kunnen,tehuis te blijven. Wat zal Kongo worden in 't opzicht der talen Zal de uitgeroepene gelijk heid ginder, evenals hier, theore tisch blijven Zal de Vlaming ginder, evenals hier mogen arbeiden, en beta len maar nooit genieten Zal men in Belgisch-Kongo deVlaamsche-Xeder- landsche taal versmaden, de tweede van Zuid-Afrika, de taal der Boeren 2 Wie weet Wil men Vlaamsche boeren in Katanga, dat men ginder dan Vlaamschkenncnde bedienden aanstelle, dat men Katanga make tot een nieuw Vlaanderen. V. Het Belgisch leger is Fransch, De meeste soldaten pj" Vlamingen. In 1880 werden ingelijfd 5840 Vla mingen, 4306 Walen in 1890 6io3 Vlamingen, 4594 Walen .in 1900 1 7o5i Vlamingen, 4677 Walen, in 19061 7345 Vlamingen, 5074 Walen. De oorlogsbegrootingen worden grootendeels met Vlaamsch geld be taald en tocb, zooals Didaskalos zegt: wordt dit leger gedrild en aange voerd in de taal der minderheid, de groote meerderheid der officieren en onderofficieren verstaat geen VI. de ongelukkige Vlaamsche jongen verstaat niets van; de bevelen als een aap moet hij de andere maar na doen en lukt hem dat niet, dan wordt hij op den koop toe nog brutaal uitge scholden, ja dikwijls gestraft omdat zijp. overste te lui of te lomp was om Vlaamsch te lecren maar vooral,om dat het Staatsbestuur voor het ambt van officier den eïsch niet stelt eerst en vooral bepaald Nederlandsch te Het oogenblih is gunstig. De legerinrichting wordt gewijzigd Dat men Vlamingen in Vlaamsche regi menten inlijve en dat men de regimenten in Vlaamsch België, oef ene, aanvoer e, behèére in het Vlaamsch. Dit is niet onmogelijk Overal bestaat reeds gewestelijke legerinrichling, In het Zwitsersch leger en dat van Oostenrijk-Hongarijeworden verschil lende talen gebezigd en op het slag- veld bij Waterloo, voerde Wellington het opperbevel over legers, in vier verschillende talen gedrild. (Een der volgende n" van De Vlaamsche Wacht wordt aan die kwestie van het Vlaamsch in liet leger gewijd.) Het is nu de stond om vooruit te gaan en vooral den kreet te laten dreu- Vlaamsch In hel leger. Het Katholieke Vlaanderen, zooals men ziet, verdiende meer van de Katholieke regeering dan het bekwam. Deze kan zich echter beteren. Het is nooit te laat. Wij hebben toch één Vlaamschgezinden minister, mis schien wel den eersten. Maar is dat alles onze schuld niet, Katholieke Vlamingen Waren wij zeiven wel krachtig, werkzaam, door drijvend genoeg. Neen,nietwaar? Ook voor ons staat de weg tot een betere toekomst open Wij wenschen dat de Katholieke regeering zou blijven bestaan, maar drukken de hoop uit dat ze voortaan wat beter den Vlaamschen aard van ons volk zal eerbiedigen, dat zij worden zal eene echt nationale democratische volksgezinde partij, steunende op de vadtriandsche over leveringen, op den gezonden volks geest, eene partij met een open oog voor alle ellenden van onze' Vlaamsche menschenen met open oor voor hunne gewettigde klachten, eene partij met een hart dat klopt voor vrijheid en rechtvaardigheid, uit wier broederhanden wij ontvangen het oude vaandel waarop de Leeuw met zijnen klauwe hoedt het lieve dierbaar Christi kruis. .Losse gedachten. Er zijn veel schreeuwers onder de Flaminganten. Zij roepen bij tij en ontij dat ze Vlaming zijn, maar blijven thuis als er te werken valt. Kent gij den grootsten schreeuwer? Dat is de BI EN PUBLIC Aan de Flaminganten hebben we de afgescheurde demokraten partij te danken zegt de Bien Public Hij vergeet erbij te voegen door wien de Flaminganten miszien.bespot en uit de partij gestooten worden. Wie zich over vrije geschilpunten in den strijd werpt, hij weze keizer of koning, moet slagen kunnen verdra gen. Een Franschman spreekt op het congres te Mechelen over Katholieke acii;-'. 'k Hoorde liever een Vlaming dit onderwerp in Frankrijk behande len. Een verlamde man onderwijst toch geen gymnastiek Alle twistpunten moeten streng vermeden wordenzei Monseigneur de bisschop van Brugge. Ook mag er op 't Congres niet gesproken worden dan over platten kaas 1 in naam der wetenschap spreken, is dikwijls grootsprekerij. i Groote theologen be weren,uit naam der theologie, dat de Vlaamsche kwes tie geen vrije kwestie is. Even l groote theologen beweren dat het ontegensprekelijk een vrije kwestie is en ondersteunen als bewijs met hun centen de Vlaamsche Bewe ging. Wie van beiden spreekt er in naam der wetenschap? Degenen die betalen, zeggen de Vlamingen 1 De Belgische Gongomannen willen Katanga (Congo) met Vlaamsche boeren bevolken en als lokaas geven ze CONGO ERKENT UWE VLAAMSCHE TAAL NIET De ENGELSCHE Congomannen antwoorden Komt, Vlaamsche boe ren, onder Engelsche vlag Engeland erkent uwe Vlaamsche taal in Congo- land 0 Een ontwikkeld man vindt eene ledeneering duister, onbegrijpelijk. Zeg dan maar de leering is valsch de waarheid is eenvoudig en bevat telijk. Afgeluisterd twee sekretarissen der afdeelingen van 't congres Mr X we zullen weer na 't congres mogen zeggen En ze eten eens goed, en ze dronken eens goed, en alles bleef zooals het was. Mr Z. (tweede sekretaris) Dat geloof ik nietwij zijn zeker beloond te worden, omdat we de Vlamingen zoo fiin in de doeken heb ben gelegd I Fijn gevonden De Vlamingen zijn schreeuwers ze zenden geen verslagen voor 't congres dixit Mr X. van Kattenberg. Hij verzweeg moedwillig Duizend Fransche verslagen werden gevraagd, tien Vlaamsche I Op eigen initiatief zonden dan de Vlamingen Vlaamsche verslagen Ge komt te laat zei meester van Kattenberg 1 Diezelfde meester van Kattenberg izei op de voorloopige vergadering yoor de afdeeling MISSIËN te Brussel Wij hebben in onze almacht en wijsheid besloten dat er met 't Vlaamsch weinig ol geen rekening diende gehouden te worden Dat hoorden immers de kiezers niet. ONS RECHT zal 't hun zeggen 111 tijde van kiezing. Diezelfde meester van Kattenberg zegde dat er te Antwerpen geen se rieuze mensclien te vinden waren oin verslagen op te stellen voor 't Con gres. Daarom zocht hij een verslaggever ia 't voorgeborcht van Antwerpen. De Antwerpenaars op het congres algevaardigd, drukken den wensch uit dat voortaan meester van Katten- tisrg Antwerpen zou bewonen om daar een serieuze volksplanting neer to zetten. Met algemeene stemmen aangeno- Op dezen hengel ij ken dag, wanneer zooveel Katholieke Gil den en Vereenigingen 't Katholiek Jubileum komen vieren hier te Mechelen, op dezen, plechtigen slond die misschien wel een keer punt zal teeltenen voor het leven onzer partij", zal er een Verbond ontbreken dat jeugd en vuur, zonne en wonne kan doen stralen over dien Katholiekendag. Dit Verbond is het Vlaamsch Verbond der Hoogstudenten vanLonven. En ditVerbond is niet gekomen omdat het niet mad on niet lean komen, omdat dézen die zouden moeten met klare oogen uitzien naar nieaw leven 111 de partij, gewild hebben dat het wegbleef, die machtige Vlaamsche inrich ting van Hoogstudenten, die later de staf en de kern en de beste vruchten zou geleverd hebben voor de Katholieke Gezindheid ja die bond is officieel weggeble ven,omdat zij,de Overheden, ge- eischt hebben dat die inrichting DOOD zou zij 11 Welnu dan, die verecn.iging van meer dan 500 Vlaamsche Hoogstudenten, die spijts opge legde uiterlijke dood toch leeft, heeft zich officieel onthouden, en daarom zal er wel iets missen aan het welgelukken dezer Katholieke feesten, namelijk de geestdrift der Vlaamsche Katholieke Hoo- gc-schooljeugd en wat we te Kousselaere zagen zullen we te Meenden missen dien bezie lenden adem der jonge Vlaam sche mannen die de menigte en de vol/cschareii opwekt en mede sleept, den adem der jeugd die Katholiek, is maar ookVLAAMSCH en die de hoop en de sterkte moet zijn der Katholieke partij Neen, de Vlamingen in hunnen toestand gelijk hij nu is, hebben zeker geen redenen om te jubelen, wanneer ze dagelijks nog al de wonden aan het lijf van hun Vlaamsche volk moeten beschou wen wonden van bloedend on recht En toch, al kennen die jonge mannen hun Vlaamsch recht, al zijn ze vast besloten geen duim af te staan van wat hun rechtmatig en rechtvaardig toekomt, namelijk Vlaamsch onderwijs, en de vrij heid met vereenigde krachten te werken voor de geheele heropbeu ring van hun Vlaamsche volk toen misschien, voor dien dag, zou Jen ze veel, zeer veel vergeten hebben, en is liet niet met groote geestdrift-, dan met s'.ille tevre denheid, om hun katholiek zijn, meegedaan hebben. Edoch nu, nu kunnen ze hier niet aanwezig {ijn en willen ze niet meevieren. Men heeft gewild dat hetkrach- tig jeugdig lichaam waarin veel hun jonge Vlaamsche Katholieke macht vereenigd zat, dood zou zij n Men heeft het Vlaamsch Ver bond der Leuvensche Hoogstuden ten om schijnredenen afgeschaft, maar metterdaad 0111 Jac net voor liet eigen Vlaamsche volk, een opwekkende, verkwikkende en ontwikkelde steun wilde zijn. Zonder lijf komt men niet naar feesten, maar we mogen het ver klaren ten aanzien -.au het heele katholieke lanJ, de iel leeft in 500 Vlaamsche stu.lenlenzielen, en als de ziel leeft, leeft het ver bond, en het zal niet meer lang

De Vlaamsche Wacht | 1909 | | pagina 3