Onze Eere-Galerij. Vlaginhuldiging B. V. L. - A. L 2 HOUTEN DORP. Bericht aan de Leden Al wie een roode kaart ontvangt vanwege het Regionaal Comité, hoeft onmiddellijk gevolg te geven aan den oproep. Diegenen die den oproep niet beantwoorden, hebben later geen recht tot reclameeren, gezien zulks geldt tot het opmaken hunner dossiers. HET REGIONAAL COMITÉ. WALGRAEF DOMINIQUE Op het einde van 1941 sloot hij zich aan bij de Patriotische Milities van het O. F. Hij gaf korte getypte briefjes uit om het Postpersoneel tot staken aan te stoken. Het was Walgraef, die bij den Direc teur-Generaal der Posterijen binnen ging om te eischen dat iedereen een premie van lOOOfr. zou krijgen, niettegenstaande de Moffen de staking verboden, en onder be dreiging eischten het werk onmiddellijk te hervatten, duurde de staking voort, tot de eisch ingewilligd werd I "Nick,, zooals hij in de Weerstandsmiddens best gekend is, schrok voor geen enkele opdracht terug. Hij is vol eanvoud. hartelijk, sympathiek, in zijn omgang werd hij alom geliefd en ge acht. Honderden vlugschriften werden door hem verspreid. Aan de Ortskommandantur en Feldgendarmerie gerichte verklikkingen werden door hem onderschept en kwamen nooit ter bestemming. Talrijke Patriotten werden zoodoende van een zekeren on dergang gered. De Economische Collabo rateurs, die opdracht kregen om materiaal te fabriceeren voor deWehrmncht, werden meermalen van opdrachten ontlast, daar ze niet ter bestemming kwamen. De verraders-instellingen werden ont redderd, den inhoud werd uit de envelop pen uitgehaald en een vlugschrift in de plaats geduwd. In 1942 had er te Assche een groote Landdag plaats, ongeveer 4.000 uitnoodigingen werden verzonden door het V. N. V., de uitnoodigingen moesten verzonden worden en de "Nick,, zorgde er voor dat deze nooit ter bestemming kwa men. Het gevolg was een fiasco voor Staf De Clerq die voor een kleine opkomst het woord moest voeren. Hoewel den "baard., een massale opkomst verwacht had. En zie, daags na den "feestdag,, kwamen een gedeelte der uitnoodigingen ter be stemming. In verband hiermede schreef de gestolen "Soir,, een hartroerend artikel over sabotages te Brussel, en beweerde dat men op het spoor was der daders. Tengevolge van verschillende aanhou dingen werd het contact een tijd verbro ken, maar de "Nick,, ijverde voort en be zorgde geregeld onderschepte correspon dentie aan Emiel De Lombaert, Officier van Fidelio. alsook plans verzonden door het Ministerie van Marine uit Hamburg aan de John Cockerillfabrieken, voor het fabricee ren van onderdeden van Machines voor snelbooten, Helaas! Op 9 Mei 1943 werd onver wacht een «inde gesteld aan zijn over- prachtige activiteit. Nick werd aangehouden, VERRADEN door Alberic Nichels, die zich voorzich tigheidshalve mee liet binnen draaien. Verscheidene keeren per dag werd Nick ondervraagd. Terwijl hij in dc gevangenis zat bracht zijn vrouw een kindje ter wereld De Moffen keerden thuis het boeltje om maar vonden niets 1 Op 24 Mei kwam de voorloopige invrij heidstelling, onder kontrool der Gestapo. Als een schaduw volgde de Gestapo de voetstappen van den Nick en als staatsge vaarlijke werd hij op 27 Augustus 1943 tussen twee Feldgendarmen weggeleid naar Franckfurt. Na een 4 maand verblijf aldaar, onder toezicht der SS, wist hij aan de Nazi-klauwen te ontsnappen en met valsche papieren Belgie te bereiken, waar hij onmiddellijk onderdook. Dit gebeurde in de maand Januari '44. Weer sprong de Nick in de bres om mannen aan te werven en actiegroepen te vormen. In opdracht van den heer Cox, via twee verbindingsmannen, was Nick in de maand Mei '44 groepschef van 4 actie groepen, en hij hield zich bovendien bezig mit het uitbetalen van ondergedokenen, niettegenstaande hij zelf opgespoord werd. Den neergekogelden Gestapo Poriau verklaarde in het algemeen dat die lange sm.... Walgraef er niet lang meer zou ge- loopen hebben. Gelukkig was het Poriau die er niet lang meer liep, want daags nadien was het zaakje klaar, Poriau was niet meer. De P. A. had ingegrepen. In de bevrijdingsdagen, het hoeft na tuurlijk niet gezegd, dat Nick op de ge vaarlijkste posten vooraan stond, om Duit- sche weerstandsnesten uit te roeien en de beruchtste Collaborateurs en groot-inci vieken op te leiden, bij dat werk liep hij 4 kwetsuren op. gelukkig zonder erge ge volgen. Samen met den heer COX, verantwoor delijke van Oost- en West-Vlaanderen, nam hij de leiding bij het Administratief gedeelte van den Secteur L. En wat gebeurde er toen de groot-col laborateurs zochten menschen die in aan raking'kwamen met den Nick, om hem reuzensommen aan te bieden en te betalen in geval hij de dossiers wilde doen ver dwijnen. sommen gaande van 50.000 tot 100.000 fr. en zelfs veel meer nog, vanwe ge een schoencollaborateur. Met den eer van den Weerstand en het offer der gevallen kameraden voor het oog wees hij beraden dit bloedgeld af, schreef harde waarheden en verdubbelde zijn in spanningen om het volk van Aalst in te lichten over het schandalig gedrag dezer geldwolven, die rijkdommen verworven hadden ten koste van het bloed der Weer- standers en der Parriotten. Honderden feiten zouden kunnen aan gehaald worden, maar Nick schuddebolt ,,'t is al meer dan genoeg,, en nochtans, Nick is anders spraakzaam, en tevens een der sympathiekste figuren uit den Weer stand, steeds bereid om degenen die in moeilijkheden verkeeren, met raad en daad bij te staan. Niets is hem te veel als het voor de goede zaak is, en als hij het woord neemt, weet hij wat hij wil en geeft hij ronduit zijn meening te kennen. Het O. F. is er fier op Jen wenscht van harte Dominique Walgraef het beste voor de toekomst. Hij heeft het trouwens meer dan verdiend. Flet Regionaal O. F. Komiteit. O-«Ex*.- -«* ■*- v O Al de leden van den Vriendenkring van het Houten Dorp worden dringend ver zocht aanwezig te zijn Zaterdag a. s. om 8 uur, zeer stipt. Buitengewoon belangrijke vergadering. Iedereen moet op post zijn. De Voorzitter van onzen Vriendenkring, evenals onzen vriend Walgraef, Reg. P. M., Verantw. zullen het woord voeren. Het Bestuur van het Houten Dorp. Het programma zooals het bekend ge maakt werd bij middel van affiche, is nor maal afgewerkt 1. Samenkomst der B. V.L. leden in het lokaal (en B. V. L. Gent) 2. Optocht Groote Markt 3. Doodenhulde door Gustaaf Coen 4. Optocht naar monumenten 5. H. Mis. opgedragen aan al de leden omgekomen in de Concentratiekampen. 6. Vlagoverhandiging door een afge vaardigde van den heer Clerdent, den heer Cornelissen. van Luik. Aanwezige groepen Unie van den Weerstand Oost-VlaanderenA. B. Leb- beke. groepeeringen uit Zele. Dendermon de, enz ,en het Verbond der Aalstersche Erkrnde Weerstandsgroepeeringen. In zijn geheel was het iets prachtigs. Wij geven hier de rede, uitgesproken door den heer G. Eemans. Vrienden uit het B. V. L., Kameraden uit den Weerstand. Mevrouwen. Mijne Heeren, Aan U allen die er aan gehouden hebt hier vandaag op deze plechtigheid aanwe zig te zijn, onze hartelijkste dankdank die ik u toestuur in naam van het inrichtend comité, dank ook in naam van het gansche B. V. L. Want allen hebt u bijgedragen tot het wellukken van dit feest. Uwe aanwezigheid, Mevrouwen, Mijn- heeren, hier op deze plechtigheid bewijst ten volle de genegenheid en sympathie die u allen het B.V.L. toedraagt. Door uwe aanwezigheid immers biedt u ons een der schoonste blijken van huldebetoon welke men ten opzichte onzer organisatie kan be wijzen. De tegenwoordigheid van al de weer stands- en vaderlandslievende groepeerin gen der stad. van het gewest en der pro vincie, allen eendrachtig geschaard rond de afdeelingen van het B.V.L.. wélke bin nen enkele oogen blikken hun vaandels zul len ontvangen uit de handen van hun leider, dit alles geeft een eenvoudig doch zeer kenschetsend beeld weer der vriendschaps banden die er bestonden onder dn verschil lende groepeeringen gedurende de bezet ting, toen plicht domineerde boven per soonlijk egoisme. toen onze vrijheid aan banden werd gelegd dooreen niets ontzien- den vijand toen allen strijders waren, be geesterd met eenzelfden geest van een dracht en eenzelfde ideaal voor oogenhet vaderland te dienen. Bezield zooals we waren in den tijd der bezetting, met dezelfde zelfzekerheid die we hadden in' de overwinning, en met dezelfde offerende geest als toen, zijn we hier van daag samen gekomen om onze vaandelsin ontvangst te nemen en van hieruit terug te vertrekken, klaar voor een nieuwen kruis tocht voor het bekomen van ons recht, voor het vrijwaren onzer vrijheid, vooreen ware en echte democratie en niet een schim ervan zooals we die heden kennen. Met het overhandigen der vaandels slui ten we niet onze geschiedenis af, om deze nog alleen verder te laten voortleven in onze herinneringen en gedachten, Neen, we zouden lafaards zijn, zoo we daarin zouden berusten. Het zou het werk. waar voor de besten der onzen vielen, voor on voltooid laten, hun offer zou tevergeefs gebracht zijn geweest. Kameraden B V. L ers, strijdgenooten, de oogen der weduwen en weezen, der ouders en bloedverwanten onzer gevallen helden zijn naar ons gericht. Zij hopen op onszij stellen betrouwen in ons dat we het werk, door hen begonnen, zouden voortzetten en vervoleindigen. 't Is daarom dat we met deze plechtig heid slechts willen afsluiten een kort doch roemrijk hoofdstuk uit de geschiedenis van het B. V. L. en we een nieuw hoofdstuk aanvangen waarvan we de ontwikkeling der gebeurtenissen noch het einde kunnen overzien of voorspellen. Mijn korte toespraak, Mevrouwen, Mijn- heeren, zou niet volledig zijn, moest ik in enkele groote trekken u niet weergeven de geschiedenis van het B.V.L. in ons gewest opdat u allen, hier aanwezig, nog beter on zen strijd zoudt leeren kennen en waardee- ren. en opdat ge u zelf zoudt kunnen over tuigen dat het offer door onze helden niet, zooals vele nietsnutters van burgers durven beweren, nutteloos werd gebracht. Reeds in Augustus 1940, dus amper 2 maand na de duitsche bezetting, werd de basis gelegd der eerste organisatie die de strijd zou aanbinden en den vijand bekam pen: namelijk de nationale jeugd. De na tionale jeugd, waaruit in Juni 1941 het B.V.L. zou ontstaan en de revolutionaire volksjeugd. dat later het jeugdfront van het O. F. zou worden. Doch de eerste orga nisaties waren vooral uit jeugdige elemen ten samengesteld. En wat kent jeugd anders meer dan strijd, wat verlangt de jeugd meer dan hun jeugdig idealisme aan iedereen te kunnen mededeelen en hun jeugddroomen te kun nen omzetten in werkelijkheid en daden. Ze staken het onder stoelen noch ban ken dat ze leden waren van de nationale jeugd, dat ze belgen waren endeduitschers hunne vijanden. En dit alles kan men heel goed begrijpen als men nog jong iswant dan kent men geen gevaren, dan denkt men dat niets bij machte is om hun jeug dige kracht te weerstaan, Zoo ziet men dan dat kleine doch eer volle acties werden uitgevoerd. Laat het me toe er enkele op te sommenHuipaan geallieerde krijgsgevangenen, onderhou den der graven van belgische en geallieer de soldaten, niettegenstaande de doodstraf die er op stonduitgeven van het sluikblad "Jong België"; organiseeren van den ko menden strijd tegen de duitschers, recru- teeren van leden. Zoo kwam het dat we in Januari 1941 over 1500 leden beschikten in het gewest Aalst. Doch de vijand loerde ook, en evenals wij zag hij ook het gevaar in, welke schuil de achter zoo een aktiviteit. Ingelicht door zijn trawanten en door verraad in eigen rangen, ging hij over tet enkele aanhou dingen zonder zelf de organisatie te kun nen treffen. In April 1941 viel de nationale jeugd uiteen, doch in Juni '41 reeds sprong er een nieuwe organisatie in de bres met geringer aantal leden dan voorheen, doch met meer mogelijkheden. Weldra nam het B V. L. uttbreiding in onze streken; zelfs in andere deelen van Vlaanderen werden kernen van weerstand gesticht Zoo ziet men groepen ontstaan te Dendermonde. Zele, Hekelgem. Lich- tervelde, Brugge. Gent en Antwerpen. Zoo werd er zelfs een hoofdkwartier in gericht te Iddergem. Nieuwe sluikbladen van het B.V.L. werden uitgegeven, opge steld door en voor het B. V. L. Zoo ver schijnt te Zele de "Patriot" zoo verschijnt te Aalst en te Antwerpen het blad Jong België zoo verscheen te Gent het blad "Vrij". In 1941 komende leiders van het B.V.L. in betrekking met Loeden Door hen werden bevelen uit Londen aan de le den van het B V L. overgemaakt. Doch het verraad sliep niet, en de drie leiders van het B, V. L. voor Vlaanderen werden erdoor aangehouden, ze waren de eerste belgen die gefusilleerd zijn geweest in dienst van God en Vaderland, en onder de leuze van vrijheid, waarheid en recht. Het warenEerwaarde Pater Dom An- selmus, uit het klooster van Dendermonde, Hannoset André en Verleyen René, beiden eveneens uit Dendermonde, die vielen als helden, getrouw aan hun ideaal. Het vonnis werd voltrokken te Loppem in 1942: onmiddellijk na hunne aanhou ding werden alle leden gealarmeerd. Doch de strijd ging verder; ongenadig, onver poosd, en met dubbele kracht nam de akti viteit van de B.V.L, toe. Einde September 1942 werd er overge gaan tot de aanhouding door de duitschers van meerdere afdeelingsleiders van het B. V.L., anderen hadden juist nog den tijd om

De Weerstander | 1946 | | pagina 2