SOLIDARITEIT Wekelijksche Rubriek der Gestapo's en Consoorten Soldaten zonder uniform. 3 LEEST EN VERSPREIDT PYGMALION officieel orgaan der Verbroedering van het Geheim Leger. Aalstersche Box-Club RESOLUTIE GESTEMD DOOR HET UITGEBREID NATIONAAL COMITEE OP 17 NOVEMBER 1946. Het uitgebreid Nationaal Comitee van Solidariteit, vergaderd te Brussel op 17 November 1946. na een uitvoerige bespre king van het verslag van Mw Holender, algemene secretaresse, met eenparigheid van stemmen van de afgevaardigden zijner leden en uitgenodigde personen. STELT VAST. dat de uitbreiding van activiteit ten bate van de slachtoffers van allen aard, aan wie Solidariteit hare hulp verleende, duidelijk de juistheid harer richt lijnen aantoont, die het zich ter gelegen heid van het Congres van 1945 stelde BEVESTIGT eens te meer het sociale karakter der hulp, die Solidariteit wil bren gen aan al de slachtoffers van de oorlog, van de ellende en van de sociale onrecht vaardigheid. de actieve medewerking in haar eigen sfeer, tot de herleving van het vaderland. haar wil om de Democratie te verde digen en al diegenen te helpen die strijden voor een ware Democratie, haar wens om één grote organisatie te scheppen, waar alle slachtoffers en menslievende burgers verenigd de strijd zullen voeren, haar wil om een massaorganisatie te stichten van broederlijke solidariteit, om het lot te verzachten van diegenen die het meest hebben geleden onder de oorlog, de ellende, de sociale onrechtvaardigheden. ERKENT ALS DE HARE, onder an dere, en in het bizonder, volgende taken die zich aan het land stellen 1) Denoden van de Politieke Gevange nen, van de gewapende en de burgerlijke weerstand te lenigen, alsook de pijnlijke toestand der geteisterden, de opvoeding en het onderwijs van de kinderen van het Vaderland, in een woord, de pijnlijke ge volgen van de oorlog 2) Een afdoende hulp aan de door de oorlog ontredderde en verzwakte jeugd 3) Verzachting van de ellende der oud jes 4) Medewerking aan de wereldvrede, met de hulp van alle mannen en vrouwen van goede wil. Door haar actieve Solidariteit ten over staan van alle slachtoffers in het buitenland waar het nazisme nog niet uitgeroeid is. ZIJ IS ER ZICH VAN BEWUST, dat de verwezenlijking dezer taken slechts mogelijk kan zijn door de uitbreiding van de invloeds sfeer harer kaders, van haar werking in de massa en van haar activiteit door in haar schoot al de slachtoffers, alsook die mensen met hart, die bereid zijn deze slachtoffers te helpen, op te nemen door het stichten en allengs meer en meer uitbreiden hunner organisatie door het scheppen van gespeciali seerde commissies, en het rondom zich scharen van personaliteiten, die bereid zijn hun doelmatige steun aan het werk te verlenen, op een derveelvuldige gebieden, waarop het zijn activiteit beoefent. ZENDT ZIJN BROEDERLIJKE GROET aan het Onafhankelijkheidsfront, strijdmakker der harde en glorierijke jaren der bezetting, waarvan zij opnieuw hare gehechtheid en bewondering betuigt. Maar erkent de dringende noodzake lijkheid harer activiteit tot het steeds groei ende en verscheiden aantal slachtoffers uit te breiden, evenals het verbreden der lagen van de bevolking, op wie het rekent te kunnen steunen. BELSUIT haar zelfbestuur en algeme ne onafhankelijkheid af te kondigen. BESLUIT TEN SLOTTE van Solida riteit een onmisbaar element, voor de her leving van het land te maken, voor de voor uitgang en het geluk, door de eenheid van alle mensen met hart. Overgenomen uit Front In het strijdblad van het Bevrijdingsleger A, L. Toujours lezen we voor U een artikel van de hand van onzen kameraad Arm, Bovy. We laten hier een korte vertaling van genoemd artikel volgen, opdat alle goede Weerstanders en patriotten de ware be- teekenis, van den strijd gedurende de be zetting zouden vatten. De feiten zijn er om te getuigen, dat ve len niet weten waarom ze gestreden heb ben, en in plaats van elkander te bekriti- seeren en te bekampen, voortaan, meer dan ooit zouden voortstrijden, eendrachtig zooals voorheen, om zoodoende, de rech ten zoo duur betaald, te bekomen. "Soldaten zonder Uniform" schrijft hij, zoo U zelf niet altijd Helden zijt geweest, dan toch hebt U niet geaarzeld, van op het gepaste oogenblik gansch Uw kunnen ten dienste te stellen van België. Op dat oogenblik hebt U zich niet be kommerd om te achterhalen of de persoon die samen met U en naast U streed dezelf de politieke of philosofische ideeen ver dedigde als U. Of hij rijk was of arm, of hij intellectueel was of gewoon man. Neen. U hebt toen allen eendrachtig gestreden, voor dezelfde idee zonder de minste bijbe doeling. De oorlog is nu geëindigd, maar dat al les verhindert niet van nog eens terug te denken aan het afschuwelijke leven dat ve len hebben moeten lijden, onder de bezet ting en dit soms jaren lang. Het einde van den oorjog verhindert niet, van nog eens terug te denken aan de plannen van weerwraak die toen gezamen lijk onder de kameraden werden gesmeed, als wanneer den een of den ander door het vuige verraad uit hun midden werd weggerukt. Toen wist iedereen, toen besefte en be greep iedereen dat er moest gehandeld worden en niet gediscusieerd en bekriti seerd. En waarom, zonder er U om te beklagen, hebt U dat alles geleden 't Was omdat u den vijand, ONZE vij and wilde bekampen en verjagen uit het land, 't Was omdat u de boeien wilde breken waarin de Duitschers ons sinds 1940 ge kluisterd hadden. 't Was omdat u toen besefte dat onver schilligheid tot niets leidt. 't Was omdat u niet wilde dat vreemden ons hun wil opdrongen. 't Was tenslotte omdat u van Nazisme in Belgie niets wilde weten. Uwe doeleinden zijn om zoo te zeggen bereikt. De vijand is terug over de gren zen geworpen, we zijn terug vrij. doch even zeer als vroeger blijft het fascisme voort woekeren. Het is niet gansch verdwenen en hier en daar schiet het terug wortel. Overal tracht het tweedracht te zaaien Lees vervolg hierneven. We stellen U deze week eventjes voor ROBERT DE MEYER Tramstraat AALST. Samen met den neergekogelden Poriau, zeker het gevaarlijkste element in dienst der Gestapo's van Aalst en omstreken. Beter gekend onder de naam De Chi nees had hij niets anders dan allerlei Oostersche streken in zijn corpus. Zijn geel uiterlijk gaf hem zeker het uit zicht van een Chinees, en daarenboven had hij er nog heel de geheimzinnigheid, van overgenomen. Zijn valsch en slaafsch karakter, zijn kruiperigheid voor de Gesta po, deden het Oostersch element nog be ter in hem uitkomen. In 1941 reeds ziet men dit klein doch gevaarlijkgestapoagentje opduiken. Overal waar hij kwam joeg hij de menschen schrik op het lijf. Overal dreigde hij met Gestapo en verklikking. Als boodschapper van Dr Klein zaliger, Nederlandsch-Duitsch Gestapo Unter- stormfuhrer, die hier verbleef op de Kom- mandantur, liep hij dagelijks het S.S. huis in de Molenstraat in en uit, ging hij richt lijnen geven aan de andere Gestapoagen- ten, bespiedde hij de jongens van achter hoek of kant, bracht hij bevelen over van Dr Klein aan de feldgendarmerie, enz. enz, te lang om op te sommen. Klein en 't Chi neesken waren twee boezemvrienden, echter voor zoover Klein 't Chineesken kon gebruiken. Daarbuiten was hij heel ze ker in de oogen van Dr Klein, dezelfde die hij v~or ons beteekende, namelijk De vuile laffe gestapoagent De eerste persoon die hij bij het uitoefe nen van zijn duivelswerk aan den Unter-* sturmfuhrer Klein overdroeg, was de zoon van Van de Velde, uit de Pontstraat, en dit was geloof ik in 1941. Dit alles ten ge volge eener woordenwisseling in het stads park over een Geheim gazetje. Ik hoor de Chinees nog altijd zeggen tegen zijn kameraad Sedeyn uit de Kool- in onze rangen, die, zoo we niet op onze hoede zijn, ons zal opvreten als de kanker. Misschien, vriend Weerstander, zult U denken dat we pessimisten zijn en ons zeg gen dat het niet mogelijk is of zal zijn. dat de Weerstand, die het werk van gansch een volk is, tot dat punt zou komen. Misschien hebt U gelijk, maar ieder be kijkt de zaken van zijn standpunt uit. Doch denkt na en neemt de maatregelen die U noodig acht, opdat het leger van de Weer stand blijve Het leger van de Democra tie Dat er B.V.L.ers zijn, dat er A.B.erszijn, dat erO.F.ers zijn. P.A.s zijn of M.N.B.ers 47 gelijk Als we maar allen één blijven zooals onder de bezetting. Samen strijdend hand in hand, want zoo lang we geen voldoening hebben, hebben we niets. De Weerstand is machtig, akkoord. Doch men mag niet vergeten, dat er niet meer zal moeten gedacht worden aan gezamen- lijken strijd, moest er tweedracht zijn in onze rangen. De weg die we zullen te be treden hebben, zal vol moeilijkheden zijn. Dus moeten we één zijn en blijven voor de bescherming der democratie. Het bestaan van de Weerstand mag geen doode weg zijn die tot niets leidt. EEN DRACHT MAAKT MACHT. Dat is de, leuze van ons Vaderland, dat moet ook onze leuze zijn. Alleen dan zullen we kunnen verwezen lijken DAT waarvoor we zoolang hebben gestreden. Dan alleen zal het recht van de Weerstanders, het recht der Slachtoffers, het recht der Weduwen en Weezen ver wezenlijkt zijn. Dan ALLEEN zullen we kunnen be rusten, ANDERS NIET. straat, aan het huis Cammaert in de Mo lenstraat: "Vooraleer naar de cinemaver- tooning van de De Vlag te gaan, ga eerst naar de Kommandantur om Van de Velde uit de Pontstraat te doen aanhou den Dit was een zijner eerste stappen op den weg van het verraad. Hij was nu nog maar aanzijn debuut van gestapoagent. In Cres cendo zou het nu gaan. Met allerlei listen en drogredenen wilde hij de menschen er in lappen. Zoo zien we hem optreden als valsche radiotechnieker, hij begaf zich in de huizen ten einde de menschen aan te sporen een Ultra korte golflengte te laten aanbrengen, om beter den Engelschen post te kunnen beluisteren, en bij toestemming ging hij hen overdragen. Meer en meer verviel hij in zijn vuil ver raad. Zoo in 1942 bemerken wij zijn aan wezigheid op alle wijkkermissen. namelijk op St Job, St Annalaan en aan de Grot, ook op de buitenkermissen Erembodegem, Hofstade, Lede en Moorsel. En waarom Maar om de kenteekens af te trekken, en wie niet wilde buigen, moest het maar bekoopen. Hij vroeg hun paspoort en droeg ze over aan de Kommandantur, en zoo ie mand nog weerstond, rammelde hij er op los of trok zijn revolver. Maar soms kreeg de rekel ook wel eens een pak slaag, zooals bijvoorbeeld op St Jobkermis. Toen hij in Uniform van Vlaamsche Wachter samen met een officier bezig was de kenteekens af te trekken. De rammeling die ze daar opliepen zal hen ze ker slecht bekomen zijn. Zoo zien we hem op 21 Juli samen met Frans Poriau en een ander gestapoagent van op de Bauwensplaats de Vaderland- sche kenteekens afrukken. De personen rond het monument van Koningin Astrid geschaard, werden gadegeslagen en ande ren moesten naar de kommandantur gaan en mochten er duizend frank betalen voor het dragen van kenteekens. Als lid van de Vlaamsche S. S. was hij propagandist van de S.S. MAN lid der De Vlag. en ontbrak nooit op de feesten en plechtigheden. Diegenen die gedurende de bezetting met den Chinees in aanraking kwamen en ook zijn geburen zullen hem wel beter heb ben gekend, Personen door hem verklikt of verraden, verzoeken wij vriendelijk dit te melden aan volgend adres Verbond van den Weerstand café Den Beiaard" Nieuwstraat 3, Aalst. Deze tip-top verrader kreeg niet de ver diende straf, amper enkele jaren, luidde de uitspraak. Daarmede zijn wij niet tevre den. Het proces dient herzien en nieuwe aanklachten moeten gedaan worden, opdat hij zijn rechtvaardige straf, die hij meer dan verdiend heeft, vast en zeker zou krijgen. Volgende week zullen wij het hebben over zijne hulpagenten. VERAX. A, B. C. A. B. C. Bericht aan Box-Liefhebbers 1 Daar onze oefenzaal te klein was volgens het aantal leden, hebben wij ons lokaal overgebracht naar het KEIZERSHOF, bij Albert Cherreté, Korte Nieuwstraat, 5, Aalst. Oefeningen hebben plaats eiken Dins dag en Vrijdag, om 19,30u. en Zondag morgen, om 9,30 u. Nieuwe leden zijn welkom. Het Bestuur.

De Weerstander | 1946 | | pagina 3