Krijgsraad te Gent. Haben Sie die Pistolen mit De zaak Dr GRAVEZ VOOr den Wraakroepend. 3 Het Openbaar Ministerie vraagt de doodstraf. Weerstanders, Patriotten, leest en verspreidt F R O N T ORGAAN VAN HET ONAFHANKELIJKHEIDSFRONT SOLIDARITEIT 't Gebeurde een Zondagavond in vollen zomer. De juiste datum weet ik niet meer, doch de menschen van Hillegem, Ninoveen om streken zullen het zich zekér wel herinne ren. Om 10 uur 's avonds moesten vier per sonenwagens en een camionette aan de feldgendarmerie staan, op het Esplanade plein. Bij hunne aankomst moesten de chauffeurs allen bijeenzitten in een hoek van de voorplaats. Klokslag 10 uur gaat de deur open en BLANCKAERT Albert en den fameuzen ANTIK stappen binnen, slaan de hielen bijeen en een helle Heil Hitier klonk door de zaal. De laife groet werd maar saai beantwoord door de aanwezige feld- gendarmen. Enkele oogenblikken later ver schenen SPITTAELS René, DE GEYTER uit de St Jorisstraat en ROETS Michel, allen in burger gekleed. Niettegenstaande we allen onmiddellijk het doel der ongewone verplaatsing raad den, werd aan Blanckaert gevraagd wat wij daar moesten komen doen, Hij ant woordde met het onnoozelste gezicht van de wereld dat hij er zelf niets van begreep onschuldig slachtoffer In feite hadden de kerels de lijsten op zak van de eerste slachtoffers die 's nachts moesten van hun bed gehaald worden. De eerste klopjacht op menschen uit het Aalstersche ging beginnen. Rond 22.30 u. klinkt plots de stem van feldgendarm Dickemann "Haben Sie die Pistolen mit" Jawohl, Herr titel komt me niet meer in herinneringbrulden ze allen in koor en tot staving van hun gezegdens haalden de vijf eerste Aalstersche lafaards hun wapens te voorschijn. Rond 11 uur vertrokken wedrie wagens in de richting van Oudenaarde, twee rich ting Ninove (Blanckaert en Antiek). De jacht begon in de omstreken van Hillegem. Met uitgedoofde pharen moes- ten we langs slechte wegen rijden op aan wijzing van den ouden champetter van Hillegem, die verplicht was van mede te rijden, maar tusschen haakjes gezegd alles behalve een patriot was. Hij wist te ver tellen dat hij voor de duitschers steeds in de bres was gesprongen. Toen hij 's morgens bij het uitstappen uit den auto niet verder meer kon, liet ik dien valschen rekel maar liggen. Gelukkig voor hem zijn eenige vrouwen toegespron gen. Toen de duitschers enkele slachtoffers gevonden hadden (de tooneelen die zich hierbij afspeeldenvrouwen en kinderen die huilend en schreeuwend in nachtge waad achter de autos liepen, waar hunne mannen en zoons opgesloten waren) wer den dezen bijeengebracht in een camio nette die op het kerkplein te Hillegem stond. ROETS zette zijn revolver schietensge- reed. SPITTAELS echter was de held van den groep, want hij mocht, terwijl de duit schers verder zochten, wel 20 aangehou denen bewaken. Gelukkig konden er enkele tijdens den rit ontsnappen, daar ze de deur openge- kregen hadden en er in volle snelheid af gesprongen waren. Rond 7 uur in den morgen werd den aftocht geblazen, nadat ze eerst hun buit geborgen hadden (op de plaatsen waar ze niemand aantroffen). Een radiotoestel en een zak tabak werd in den auto gestoken. Het gestolen geld verdween natuurlijk in den zak van feldgendarm Neumann. De eerste slachtoffers der nazis zaten in hun handen en werden naar de pupillen gebracht. De eerste daden van de gestapohelden waren gesteld. De volgende keeren zou den ze het nog beter doen en na drie of vier keeren moesten we gelukkiglijk niet meer meegaan. Doch dit was natuurlijk in de kaart van de "fahndung" gespeeld. Er waren thans geen getuigen meer van hun brutaliteit. Wat denkt ge nu van onze Aalstersche Lees verder onderaan 2e kolon. Maandag 9 December werd de zaak van Dr H GRAVE.Z, gewezen V.N.V, Sena tor en activist, voorde Krijgsraad van Gent opgeroepen. We hebben het noodig geacht een kort verslag te laten verschijnen in ons blad over deze zoo interessante en ophefmaken de zaak. om de duistere activiteit van dit alomgekend individu eens aan het Aalster sche publiek kenbaar te maken. Het relaas erover weze tevens een kaak slag voor al de zoogezegde patriotten, die ofwel om de familie Gravez een dienst te bewijzen, ofwel bij gebrek aan moed om categoriek te weigeren, hun handteeken gezet hebben op den genadelijst ten voor- deele van den SS geneesheer. Tot hiertoe hebben we dit alles zoo maar laten voorbij gaan. doch nu achten we het als een plicht de namen der perso nen die ten voordeele van hem geteekend hebben, te publiceeren. Want hebben zij den moed niet van te weigeren hun handteeken daartoe te lee- nen, dan zullen wij wel den moed hebben hen aan de kaak te stellen. We zullen dat dan ook doen in een onzer volgende num mers. DE ZITTING Door den Voorzitter, Raadsheer Dubois, werd medegedeeld aan betichte dat een nieuw uitstel, door de verdediging aange vraagd, niet kon verleend worden. (Zooals ge U allen herinnert moest de zaak reeds doorgaan op 4 December, doch werd uit gesteld). Door de Substituut van den Krijgs auditeur werd geeischt dat de zaak toch zou doorgezet worden bij verstek Dokter Gravez wordt weggeleid. Wat wordt Dr Gravez ten laste gelegd 1) Belg zijnde, de wapens tegen Belgie of dezer bondgenooten te hebben opgeno men. 2) Vervormen met kwaad opzet, van de wettelijke instellingen of inrichtingen, en wetens en willens 's vijands politiek in de hand te hebben gewerkt. 3) Hulp verleend te hebben aan den vijand. Er zijn een vijftiental getuigen opgeroe pen voor deze zaak, die waarschijnlijk twee zittingen zal in beslag nemen. Al deze feiten werden daarna bondig uiteengezet door den Heer Van Bogaert, Substituut van den Krijgsauditeur, en die het ambt van Openbaar Ministerie waar neemt. Dr Gravez, zoo zegde den heer Substituut, deed tijdens den wereldoorlog 1914-1918 reeds aan politiek - toen was hij een gekend activist - Later nam hij deel aan de besprekingen die leidden tot het tot stand komen van het V. N. V. en stichtte tevens het A.V.N.J., dat later om gezet werd in N.S.J V. (Nationaal Socia listische Jeugdvereeniging In 1938 nam hij deel uit eigen initiatief aan een congres dat te Aken gehouden werd en waaraan onder meer deelnamen Hitlerjeugd, de Hollandsche Jeugdvorem de A.V.N.J. Voor de oorlog was hij V.N.V. Senator. Op 11 Juli 1940 richtte Gravez een op roep tot Borms om zich aan het hoofd der helden, die elk een duitsch feldgendarm met veel ijver vervingen Dat ze gefusil leerd werden NEEN. Enkelen tijd geleden wandelde Mijnheer SPITAELS RENE op zijn ge mak in de stad rond en trotseerde glimla chend de verachtelijke blikken die hem toegeworpen werden. Zoudt ge zoo in Hillegem ook durven rondloopen mijnheer SPITAELS 7 Maar ja, het is waar, uw slachtoffers ken den u niet, en ten andere, velen zijn niet teruggekeerd. Ge behoeft u niet bang te maken. Oudenaarde immers, waar ge den Iaatsten tijd van de bezetting dienst deed, ligt 38 kilometer van Aalst. VAN EENDIE ERBIJWAS. Vlaamsch Activistische beweging te stel len Samen met Wies Moens slaagde hij er in Borms te overhalen zijn vroegere be drijvigheid te hernemen. Hij werd vertrouwens-geneesheer der S.S. en der Kommandantur. Hij interes seerde zich voor de S. S Stelle Aalst, en schreef aan Borms om propaganda-mate- riaal te bekomen voor de leden. Samen met Cyriel Verschaeve, Fontois en Borms stichtte hij het Zonneken comité Organisatie waarin hij de functie van schatbewaarder waarnam. Het comité deed kaarten drukken die weergaven het aan te hechten gebied van Noord-Frank rijk tot aan de Som me. Vijfhonderd duizend Fr. ontving hij van S.S. Schlafer om Duitsche propaganda te maken in Noord-Frankrijk. In 1941 richtte hij zich tot Cyriel Ver schaeve in een brief waarin vermeld was dat hij zich gemeld had voor het Vlaam- sche Legioen doch afgekeurd werd. Hij was zinnens een Feld-Lazareth voor het Vlaamsche Legioen op te richten, doch Professor Daels was hem te rap en deed hem den baard af, In Mei 1944 schreef hij terug aan Cyriel Verschaeve dat hij nu hoopte aangewor ven te worden Gravez schreef ook artikels in de S.S. man en in de "De Vlag". Hij hield ook talrijke spreekbeurten tijdens dewelke hij Duitsche propaganda voerde. Dit gebeur de voornamelijk te Aalst. Hij stelde ook zijn huis kosteloos ter beschikking der "De Vlag" om als secretariaat te dienen. In September 1944 vluchtte hij naar Duitschland en kwam te Lunenberg te recht, Onmiddellijk na zijn aankomst al daar begon hij te corespondeeren met S.S. Haupt-bturm-Fuhrer Lietz, van den ge zondheidsdienst. Uit de brieven blijkt dat hij zich bezig hield met het recruteeren van geneesheeren nog in krijgsgevangenschap voor Duitsche formaties. Hij was het die aan de aangeworven geneesheeren hun marschbevelen gaf en hun leidersvorming in orde bracht. Gedurende het Von Runstedt-offensief deed hij een nieuwen oproep om aan te sluiten bij de S, S. en vermeldde onder an dere dat de zon weer ging rijzen in Vlaan deren. "Gelukkiglijk heeft hij zich weer eens te meer bedrogen Nu werd onzen genees heer activist Ober-Artz in het Hitler-Ju- gend Bataillon van de S. S. Langemarck, en kreeg er den graad van Ober-Sturm- Fuhrer. Om te besluiten zegde de Heer Substi tuut Van den Bogaerde dat Gravez mede stichter zou geweest zijn van de S S. Vlaan deren De getuigen ten laste worden vervol gens gehoord. Verschillende onder hen komen bevestigen dat Gravez hen had aangezet lid te worden der" De Vlag Anderen verklaren dat betichte heftige propaganda heeft gevoerd voor de nieuwe orde. De burgerlijke partij voor den Staat vraagt een millioen. De Heer Substituut Van den Bogaerde spreekt het rekwisitorium uit en vraagt de doodstraf voor betichte. De Krijgsraad zal uitslag vellen op Woens dag 11 December. In ons volgend nummer komen we hier op terug, VERAX. Enkele personen werden deze week opgeroepen naar Dendermonde.... AFFICHEN-ZAAK. Er zullen menschen zijn in onze stee, die dit verhoor zullen den naam geven van.... onderhoor inzake den aanslag op Cornelis W ij, de geïnteresseerden, of dezen die er werden geroepen, zeggen ronduit Het ging er te Dendermonde niet om de zaak Cornelis (op dit onderhoor), maar wel om eene afpchen-zaak. En dit is niet wraak roepend. Verlangt ge, lezers, een woordje uitleg. Hewel ziehier Negentien maanden na het uithangen van een affiche, zou het vandaag schijnen dater geen verantwoordelijke uitgever op dit wonderbaar affiche staat vermeld en.... ook geen naam van den drukker. Ge doet ons lachen, heeren.... en wij verzekeren u een juridisch gevolg want we zijn toch ook van gisteren niet geboeren. Neen, dat is niet wraakroepend, maar... dat er drie weerstanders echte erken de worden opgeroepen, evenals een twaalftal personen, den naam dragende - Economisch collaborateur te zijn - en dat deze personen gedurende vier uren - in de zelfde zaal moesten verblijven Dat is wraakroepend. En dat die als Economische collabo rateurs erkend zijnde heeren, daar komen als beschuldigers, en de Echt Erkende Weerstanders die..., als beschuldigden waren gedagvaard. Dat is wraakroepend. Maar,... en dat is reeds meerdere malen gezegd Als een aanslag, door ons afgekeurd, bedreven door personen, misschien wel tot eene organisatie van den Weerstand be- hoorende. tegen den Weerstand wordt uitgespeeld, NEEN, dat mijne heeren. zal door den echten Weerstand NOOIT worden toegelaten, dan... met verdediging van ons en een waar afbijten van on ze ntwege. En dit is niet alles want. wij zullen van ons afbijten.... blijven wie we waren en beschuldigen zooals we steeds hebben beschuldigt. Wij wachten en waken. Doch eischen, dat, bij een volgenden oproep van witten en zwarten - ten minste deze worden gescheiden. We eischen nog, dat in de toekomst de zwarten daar zullen zitten als beschul digden en niet als beschuldigers, zooals dit heden is gebeurd GREGOR. WIR MUSSELMANNER Een boek, geschreven door Lam- brechts, is een prachtboek, dat warm aanbevolen werd. Al diegenen die wenschen zich het prachtboek aan te schaffen, hoeven slechts een klein kaartje te richten aan de uitgeverij "Leven en Handel, Kortrijk,, Het Comiteit Solidariteit richt zich tot alle Patriotten en Weerstanders' om allen zooveel mogelijk te pronosticeeren op "SOL,, Pronostiek, ten voordeele van alle Oorlogsslachtoffers. Sol Pronostiek is de pronostiek van iedereen die bij de sport het nuttige kop pelt en den treurigen toestand waarin de noodlijdende oorlogsslachtoffers verkee- ren, lenigt. "Allen spelen op Sol pronostiek" is het ordewoord. De prachtige wandkalenders voor 1947 van Solidariteit zijn te verkrijgen op ons bureel op het Vredeplein (Kat). Er zijn er naar ieders beurs. De kalenders zijn opge- frischt met prachtige zichten en prenten van de kindertehuizen en homes van So lidariteit. (Solidariteit.)

De Weerstander | 1946 | | pagina 3