l nis Nationale Unie vandenWeerstand in de Zaak Cornelis Wat baten kaars en als de ezel niet zien en bril, wil! ZONDAG 5 JANUARI 1947 2c JAARGANG, Nr 1 - WEEKBLAD PRIJS 2 Pt. Orgaan van het Verbond der Weerstandsgroepeeringen van AalstTen Denderstreek Na de protestmeeting, ingericht door het Verbond der Aalstersche Weerstand groepeeringen en het overmaken der protestmoties aan de hoogere instanties heeft nu ook de Nationale Unie van den Weerstand zich aan onze zijde geschaard en ons met onderstaand schrijven een af schrift gestuurd van het krachtdadig protest overgemaakt aan den Heer Minister van Justitie Het Verbond der Aalstersche Weerstandsgroepeeringen sluit zich ook volledig aan bij dit schrijven en stelt met genoegen vast dat de Na tionale Unie van den Weerstand met EENPARIGHEID van stemmen de ze beslissing getroffen heeft. Zou dit soms geen vingerwijzing zijn voor sommige politieke niet-politiekers uit den Weerstand Zouden onze tisten journalisten van "De Nieuwe Standaard,,, "Ons Volk,, en "La Dernière Heure,,, dit schrijven en zijn stellers niet hoeven af te schilderen als kommunistische agitatie. SOLIDARITEIT Aalstersche Box-Club DE VEERSTANDER AANGESLOTEN BIJ DE NATIONALE UNIE VAN DEN WEERSTAND Beheer en Redaktie Lokaal DEN BEIAARD Nieuwstraat, 6. Abonnementsprijs per 3 maand 27 Fr. Heer Voorzitter van het Aalstersch Verbond van den Weerstand Aalst. Heer Voorzitter, Inzake WALGRAEF. De vertegenwoordigers der 10 erkende Weerstandsgroepeeringen, vereenigd op 24 December, na kennis genomen te Jheb- ben van het verslag voorgelegd door den heer Alois GERLO, inzake WALGRAEF, hebben besloten aan te dringen bij den heer Lilar, Minister van Justitie, opdat hij de noodige maatregelen zou nemen, ten einde den heer Walgraef vrij te laten. Hierbij gelieve te vinden den brief dien wij tot den Heer Minister richten. Ook zullen wij niet nalaten U op de hoogte te houden van het gevolg dat hieraan zal gegeven worden. Intusschen, teekenen wij, Met hoogachting, Vr. de N. U. V. W. L. VAN BELL. S M V 13 24 December 1946. Heer Minister, Eenstemmig neemt de Nationale Unie van den Weerstand de vrijheid, uw bezon- dere aandacht te vestigen op de bittere misnoegdheid die voor 't oogenblik heerscht in de Weerstandsgroepen van het Aalstersche, tengevolge van de ont wikkeling van het geval Cornelis. We zullen het kort samenvatten Heer Cornelis, Schepene van Aalst, wie door sommigen een gedeeltelijke collabo ratie werd aangeschreven, werd vermoord op 15-5-45. De moordenaars zijn aangehouden en hebben bekend. Vier dagen na hun aan houding heeft het Parket H. Walgraef, likwidator van de Patriotische Milities van het gewest Aalst-N inove-Geeraardsbergen onder arrestmandaat geplaatst en stapte af in het lokaal van de P. M. en deed beslag op verscheidene documenten, waaronder de individueele bundels ter herken ning van de hoedanigheid van ge- wapenden Weerstander. Volgens de pers, steunt de Magistraat met het onderzoek belast, zich op 2 feiten om heer Walgraef te betichten 1. Hij was de verantwoordelijke uitge ver van een aanplakbrief op de Aalstersche muren, reeds 15 maanden geleden, waarin beroep werd gedaan voor een totale zuivering. 2. De verklaringen van 2 der schuldigen die beweren door Walgraef aangespoord. Heer Walgraef is een weerstander van groote verdienste en zijn dienststaten heb- ben toegelaten dat een voorstel werd gedaan tot het verleenen van een eervolle onderscheiding in onze nationale orden. Zijn aanhoudend strijden voor de zuive ring en zijn hoogst vaderlandslievende houding, alsook de strengheid waarmede hij alle verraders vervolgde, hebben van hem de bijzonderste vijand gemaakt van de slechte burgers, helaas, zoo talrijk in het Aalstersche. Teneergeslagen door de onverstaanbare hardheid van het Gerecht te zijnen op zichte, heeft men hem in 't ziekenhuis van het gevang moeten opnemen en zijn ge zondheidstoestand waant ons zeer onge rust. Daarenboven ontreddert zijne aanhou ding de likwidatie van de P. M. van het gewest. We kunnen ook maar niet begrijpen wat de formulieren van het Departement van Landsverdediging konden bijbrengen tot het goed verloop van het in gang zijnde onderzoek. Dit geeft ons een nieuw bewijs hoe ongegeneerd sommige magistraten den Weerstand beschouwen, aan wie ze toch, gedeeltelijk, hun onafhankelijkheid en vei ligheid dienen te danken, die ze nu ge nieten. Het Verbond van den Aalsterschen Weerstand heeft in den loop van een massavergadering, te Aalst ingericht, zijn verontwaardiging doen kennen tegenover den huidigen toestand. In gevolge wat voorgaat, vragen we U dringend, Heer Minister, aan het Parket van Dendermonde te vragen de mogelijk heid in te zien volgende beslissingen te treffen, die kalmte zouden brengen in de geesten 1. Heer Walgraef voorloopig vrijlaten, wat niet uitsluit het begonnen onderzoek loyaal en volledig te voleinden 2. Onmiddellijke vrijmaking van de bundels van de P. M. namelijk de formu lieren bestemd tot de controlecommissies van de Regeering. Wij twijfelen niet dat U zult begrijpen hoe ernstig de zaak is die we U voorleg gen en verblijven U, Heer Minister, met zeer bizondere hoogachting. Voor de N. U. W. De Ondervoorzitters R. PRESER. M.SAINT MARTIN. De Meeting georganiseerd door het Verbond van den Aalsterschen Weerstand, had voor ieder, daar tegenwoordig, een succes moeten beduiden op de gansche lijn, want vergeleken metal de verkiezings meetings door alle partijen belegd, mochten wij, Weerstanders, op een bomvolle zaal bogen, dan wanneer kleinere zalen, met de verkiezing, slechts half vol liepen. De gansche Belgisch voelende massa was dan ook in verrukking en geraakte er maar niet over uitgepraat, over de massa volk en over de sprekers die er het woord voerden. En hadden er geen dagblad-krab belaars aanwezig geweest, dan ware elk. ponder een enkele uitzondering, tevreden geweest en het ware ook voor elk een waar Weerstandsfestijn geweest. Hoe sommige pennelikkers de zaken verdraaien, en het volk trachten volledige andere zaken naar binnen te doen werken, dan het waarlijk gebeurde, grenst aan het ongelooflijke. Van zekere pers mogen wij, Weerstan ders. niet verwachten opgehemeld te wor den, wel integendeel. En dit is ook gemak kelijk om begrijpen. Het zou hen toch moeilijk vallen, om niet te zeggen onmoge lijk, de weerstanders te geven wat hen toe komt, en in hunne zelfde pers, al wat zwart en al wat Collaborateur mag genoemd worden, bovenarms te verdedigen. Het zou niet opgaan in één en hetzelfde blad, in één en dezelfde kolom, den weer stand en de incivieken te verdedigen. NEEN, zij moeten hunne allereerste en allerbeste belangen verdedigen, want dit zijn toch de lammetjes, eens uit hunne ran gen gaan loopen om V. N. V. en Rex te vervoegen, om zoodoende ze nu uit de klauwen van het gerecht te halen. Neen, Heeren Reactionairen, wij hebben van U niets beters verwacht dan dat gij kolommen uwer vuile pers zoudt hebben gevuld, met woorden die al de aanwezigen op onze Meeting deden walgen, zelfs men- schen uit Uwe eigen rangen 7 Die H. Heeren permitteerden zich name lijk onze Meeting te betittelen als Kom munistische Meeting" bijgenaamd door het vuil van de straat of in andere woor- den het hen zoo eigen woord als het den werker betreft Het Krapul HEWEL H. HEEREN SCHRIJVERS. Wij, Bestuur van het Aalstersch Verbond van den Weerstand, wij zijn fier op zulke Kommunisten en nog veel fierder zijn wij, op al het door U genoemde Krapul, aanwezig op deze Meeting, Genoeg daarover, want het azijnvat heeft azijn gegeven en het kon niet anders, en het verwonderde ons niet. Doch dat de Liberale en Socialistische pers over deze Meeting zich uitlaten zou zooals ze het deed, neen, dat begrijpen wij niet. EN WAAROM 7 7 7 Heel eenvoudig omdat van elk dezer partijen, minstens één aangeslotene het woord heeft gevoerd, en er minstens 2 op het podium aanwezig waren. Het heeft ons dan ook niet verwonderd dat een oud gekend liberaal, ten teeken van protest, een schrijven richtte naar het franschtalige liberale blad La Demière Heure ten einde hen al het tegenstrijdige van hun artikel te doen inzien, en beroep te doen, op het Vaderlandsch- en Weer- standsgevoel van zooveel gekende libe ralen. Laten wij voor deze maal niet te streng beoordeelen, en alleen vragen aan enkele Dagblad-schrijvers, Anti- Weerstanders, ten minste het aanwezig zijnde lezend volk hunner wederkeerige bladen, op een min of meer met de waarheid strokend verslag te vergasten, opdat we niet meer zouden dienen te schrijven Wat baten kaars en bril, als de ezel niet zien en wil. THIJL. Duizenden Patriotten gaven hun leven, echter niet opdat alles zou moeten herbeginnen 1 Het Comiteit Solidariteit richt zich tot alle Patriotten en Weerstanders' om allen zooveel mogelijk te pronosticeeren op "SOL,, Pronostiek, ten voordeele van alle Oorlogsslachtoffers. Sol Pronostiek is de pronostiek van iedereen die bij de sport het nuttige kop pelt en den treurigen toestand waarin de noodlijdende oorlogsslachtoffers verkee- ren, lenigt. "Allen spelen op Sol pronostiek" is het ordewoord. De prachtige wandkalenders voor 1947 van Solidariteit zijn te verkrijgen op ons bureel op het Vredeplein (Kat). Er zijn er naar ieders beurs. De kalenders zijn opge- frischt met prachtige zichten en prenten van de kindertehuizen en homes van So lidariteit. (Solidariteit.) WEERSTANDERS, PATRIOTTEN, SPORTMANNEN, pronosticeeren op SOL-PRONOS- TIC en bieden hierbij hun steun aan alle Oorlogsslachtoffers. A, B. C. A. B. C. Bericht aan Box-Liefhebbers Daar onze oefenzaal te klein was volgens het aantal leden, hebben wij ons lokaal overgebracht naar het KEIZERSHOF, bij Albert Cherreté, Korte Nieuwstraat, 5, Aalst. Oefeningen hebben plaats eiken Dins dag en Vrijdag, om 19,30 u. en Zondag morgen, om 9,30 u. Nieuwe leden zijn welkom. Het Bestuur.

De Weerstander | 1947 | | pagina 1