Dirk Martens roskamt Sis heeft gevloekt WRAAKROEPEND.... Mr. Lilar Vergevingsgezind Hij heeft een paddeken aan LEES EN VERSPREID DE WEERSTANDER Ik was reeds getuige, gehoorde verdach te, beschuldigde, klager en beklaagde e. a. meer bij onze rechtszittingen. Ik was er steeds zonder 'n advokaat. Geen enkele maal was het me gegund of toegelaten of heeft het bestaan dat ik ter mijner verdediging of wat ook, iets mocht inbrengen, daar ik 'n minuut reeds nadien rond mijn ooren kreegzwijgen, neerzit ten, 't is al genoeg, luisteren, zwijgen of buiten... (dit de goede raad van de rijks wachters). Dat men u geen heele dag aan de praat laat is logisch, dat men u niet gelooft is e- ventueel ook logisch, doch dat men zich- zelve niet mag verdedigen 'n paar minuten, wijl 'n advokaat over 'n uur beschikt, is voor'elkeen illogisch, daar deze slechts ZIJN zaak pleit en als het resultaat goede gevolgen heeft, deze op de rekening ko men en gaan van den advokaat, en als er kwade gevolgen zijn, ze op Uw rekening komen. Dit is straf, erg, niet democratisch of wat ge ook wilt... maar... HOE NOEMT GE HET VOLGENDE: Orban, senator, heeft geprotesteerd bij de Minister van Justitie dat betreffend'» de behandeling van het proces van de S. D. te Gent, voor den goeden afloop der debat ten, een kwartier voor de verdediging van de klienten (S. D.ers) niet volstaat, daar dit dus niet voldoende is om de schaapjes wit te krijgen. De Heer Orban dringt er op aan en is overtuigd dat de Minister van Justitie der gelijke beperking van de rechten der ver dediging onaanvaardbaar zal achten en hij de onschendbaarheid van het verdedigings- recht zal vrijwaren.... De onschendbaarheid van het verdedi- gingsrecht vrijwaren is een sfhoone daad, maar of dit past in het kader dezer kwestie valt te betwijfelen. Het kwam nog niet voor dat voor hoo- ger aangehaalde feiten (zelfverdediging zonder advokaat) reeds 'n actie werd op touw gezet, door wie ook. En ik mag het verwonderlijk noemen dat men NU PAS sociaal voelt en denkt, gezien er de belangen van de agenten van de S. D. mee gepaard gaan. Heeft iemand reeds gezien dat er werd geprotesteerd onder de bezetting tegen de Kreiskommandantur, G.F.P. of S.D., dat Zelfs GEEN verdediging werd toegestaan en dit voor onschuldige betichten, soms niet-weerstanders Heeft iemand - en er waren er velen die hiertoe de noodige macht hadden - aangedrongen de Duitsche rechtsprocédé's te doen wijzigen, gezien ze nochtans in- druischten tegen de Conventie van Den Haag en alle sociale wetgeving. Nog niemand heeft protest aangetee- kend tegen aanhoudingen van weerstan- ders, slechts onder "verdenking", en het vrijlaten der S.S., tenzij de weerstand zelf, die voor deze aangelegenheid steeds met het hoofd tegen de latten loopt. Er is nog niet geprotesteerd dat vrijge laten S.S.mannen, bij verstek terdoodver- oordeelde S.S. en incivieken zoo maar vrij uit wandelen te BRUSSEL en er ter ont-^ spanning en onderhoud van vroegere ge woonten de politie afschieten, wijl in hun huis talrijke wapens werden ontdekt. Er is nog geen actie gevoerd bij AL de incivieken om huiszoekingen te doen. zoo als gewoonlijk wordt gedaan bij AL de weerstanders, om te zien of ze niet alle maal betrokken zijn in 'n zelfde zaak. Slechts de S.S, die bekenden en waar van alle gegevens er zijn dat ze aan den moord deelnamen, werden aangehouden, en buiten die, werden er nog geene ver ontrust. WaErom is men voor sommige gevallen zoo in de weer, er allen in te betrekken en worden de verklaringen in twijfel getrok ken, wijl het volstaat dat de S.S. zegt we waren maar met vier man" en die worden op hun woord geloofd. Is men dan toch de overtuiging toegedaan dat het werkelijk germaansche supern.enschen zijn en die derhalve dus ook anders dienen behan deld. Ik verwacht eerstdaagsch 'n grootscheep- sche kuisch bij al de incivieken, wijl het van honderden is gekend dat ze wapens droegen, deze niet inleverden, en worden geloofd op hun woorden dat ze geen wa pens meer bezitten. Allen zijn gekend, de meesten zijn in vrijheid; de actie is dus gemakkelijk te voeren. ws zie vol verwachting en naar het ge volg van het verzoek van senator Orban en naar de resultaten van de actie bij de inci vieken. Duizenden Patriotten gaven hun leven, echter niet opdat alles zou moeten herbeginnen 1 Het volstaat voeling te nemen met ze kere kringen, waarin we ons niet al te best thuis gevoelen, om te horen beweren, dat de weerstanders. inzake "zuiveren,,, zich op een dwaalspoor begeven hebben. Waarom Wel doodeenvoudig, omdat onze zwartjes niets, minder dan niets mis dreven hebben tegenover het vaderland. Wel integendeel, ze waren goede, beste patriotten, En daarom zouden wij thans vergevinsgezind moeten zijn, de zwarte lammeren in ons midden opnemen en ze als goede Belg beschouwen en behande len Voila.... Eerst en vooral zullen we u zeggen dat we de suktels. die, door armoede gedre ven, de vijand dienden, niet naar het leven staan. En ze zijn talrijk. In hun rangen treft men zelfs mensen aan, die zich ver dienstelijk gemaakt hebben door allerlei sabotage werken in vertraagd tempo, ver nieling van materiaal, brandstof laten lo pen, enz. Wat deze zwarten betreft, zeg gen wij "De dagen of de weken, die zij gevangen gezeten hebben, valstaan. Niet nodig het u nog verder lastig te maken„. ^Ve gaan zelfs verder veel dezer mannen hadden zelfs niet in de gevangenis mogen komen. Maar de anderen, om te beginnen al de genen die de wapens ged agen hebben te gen het Vaderland ons parool is TER DOOD 1 Door dit te eisen vragen we niets meer dan de straf, voorzien door onze Belgische wetgeving. De verraders en verklikkers, al hadden den ze slechts één persoon aan de vijand verklikt TER DOOD Al de grote collaborateurs, die in dienst van de nazi's een nader te bepalen zaken- cijfer hebben verwezenlijkt; TER DOOD. Geen genade voor de grote misdadigers. Geen genade, geen vergevingsgezindheid dat is onze leus. WAT TELT. RechterHebt u nog iets in te brengen ter verdediging Advokaat Jaheer Voorzitter, mijn klient was geen weerstander, hij was slechts collaborateur en lid van de S D. ho... ho... ho... DIT SCHEELT HEM. Ik wou graag dit appartement huren. Mevrouw. Eigenaar Bent u weerstander. mijnheer? Huurder: Wat doet dat ter zake wel? Eigenaar Toch wel. want dan wordt de verf van de trappen geloopen door de politie die huiszoekingen komt doen. ho... ho... ho... in al zijn glorie prijkt, tenware Borms daar aanzien wordt als slachtoffer der nazi s Al deze feiten kunnen nagezien worden te Vilvoorde, waar de directie op de hoog te is, maar gezien de orders van het minis terie van justitie, tot deze heropvoeding gedwongen zijn. Velen denkendes te be ter het lichaam verzorgd, des te gemakke lijker de ziel bereikt en.„. sluit de oogen 1 Wie herinnert zich de radiorede nog van de Minister van Justitie, voor enkele maan den uitgesproken, waarin deze zich ont popte als voedstervaderen "reedukeerder" of de heropvoeder der incivieken Dat deze taak geen gemakkelijk werk is, dat begrijpen de weerstanders en politieke gevangenen best. deze die weten en aan den lijve ondervonden hebben welke me thoden door de nazi's en de zwarte hand langers werden gebruikt om hen te ree- dukeeren" ofherop te leiden. Om U toe te laten een denkbeeld te vor men over de wijze hoe deze taak bij ons is opgevat, geven wij U een voorbeeld zoo als het geschiedt in het pensionaat van incivieke vrouwen te Vilvoorde. Deze vrouwen zijn te werk gesteld, en om ze niet TE vermoeien, worden ze da gelijks met den tram naar het werk ge voerd, met speciale tram. Deze vrouwen hebben maandelijks 8 bijkomende zegels voor brood. De geneeskundige dienst is in de punt jes verzorgd, want op dokters bevel krij gen 80 °/o dezer huurlingen der witwas- scherij van Vilvoorde om de 14 dagen een pak bevattende1 kilo vleesch 1/2 kilo boter 3 doozen melk 1 kilo fruit. Ja, beste lezers, dat maakt 2 kilo vleesch, 1 kilo boter, boven uw maandelijks rant soen, en van de melk.... daar zwijgen we liefst van. Op last van het ministerie van justitie moest er ook gezorgd worden voor Sint Niklaas en in 't bizonder voor Kerstdag. In iedere zaal stond een mooi verlichte kerstboom, waar voor amusement was ge zorgd, met muziek en dans. Om 10 uur 's avonds kregen de*' pensi onairs" versche koffie en er waren\3 i, v mers melk per zaal voor ongeveer i deelnemers. Te 12 uur hadden ze een tas bouillon en daarna rystpap en, last not least, een bol snoeperij zooals een oranjeappel. Dit zouden de politieke gevangenen ze ker nog niet willen verwisselen hebben met hun kerstfeest in de Concentratiekampen!! Dat deze zwarte wijven zeker geen witte ziel hebben, is niet te betwijfelen want de aalmoezeniers hebben vriien toe gang, en velen hebben 2 uur werk voor hun biecht.... arm geweten Speciale aandacht wordt ook geschon ken aan het familieleven, want een "dame" uit deze kostschool kreeg 8 dagen verlof, om hare in stervensgevaar verkeerende moeder bij te staan. Ze keerde echter terug, en een ongeluk komt nooit alleen, binst het verlof had ze haar arm bezeerd en deze lag in de plaas ter, zoodat ze terug naar huis moest om de plaaster te laten verwijderen door haar dokter, en het verlof werd ZOO geregeld dat ze van haar verblijfplaats zaal Nr I, stamnummer 111, thans woont Hertstraat Nr 8, te Oostende. Men zou zeggen dat de dokters van dit "pensionaat" enkel goed zijn om paketten voor te schrijven Het sociaal probleem is ook niet verge ten, want deze "slachtoffers" hebben hun socialen dienst waar ze paruren, nylon ar tikelen enz. kunnen krijgen. Hoe is het gesteld met het toezicht en de beleefdheid Uitstekend Diegene hiermee belast, zijn verplicht de kostgangers aan te spreken met Me vrouw of Juffrouw en zoo één soms wat streng is. doch gepast, hebben de dames of de juffrouwen het recht een rapport op te maken en worden de hartelooze toe- zichtsters naar een ander tehuis verplaatst. Dat dit zelden gebeurt valt niet te be twijfelen, want vele toezichtsters rieken V. N. V. en het zou wel interessant zijn de naam te kennen van diegene, bij wie t'huis op haar kas nog steeds de foto van Borms Lets vervolg voorgaande kolon. Sis - Goed en met U? Nu was ik ver leden week toch mis hé? Ik dacht dat on zen Nationalen-Chef-Controleur met feli citaties naar huis gezonden was, maar die beulen van rechters hebben hem vijf jaar gegeven. Anderhalf jaar hebben ze moeten zwee- ten en uitrekenen om tot die vijf jaar te ko men. Voor ieder miljoen dat doorzijn V.N. V. en Rex controleurs verdonkermaand word, hebben ze hem een uur prison opgelegd en dat maakt samen vijfjaar. Vijf jaar prison, voor al den honger en al de ellende die zijne gewapende contro leurs gedurende vijf jaar aan tien miljoen brave Belgen opgelegd hebben. Als de toegeeflijke goedertierenheid van onze injustitie hem niet ter hulp komt, zal hij met een of i wee jaai tjes op staatskosten te rentenieren, de schuld afbeiaald hebben van eene bende dieven, moordenaars enaf- troggelaars, eenig in de geschiedenis van ons land. De krommen De Backer, Schandevelen consoorten mogen op hun beide ooren slapen, en hun revolverken insmeren voor de volgende stroopto ht Ik gun hun de miljoentjes welke zij onder zijn beleid ver diend hebben aan 1000 frank in de maand. Ik verneem daarjuist, dat het Opet baar Ministerie teg n de Chef de Rex vanGross- Brussel. twintig jaar gevang geeischt heeft. Ge weet w 1, Rex Brussel, die er zoo een speciaal kelderken op nahield waar de weerstanders gekriebeld werden tot hunne kaaksbeenderen braken van het lachen, al- vore is in de handen van de Duitschers af geleverd te worden Twintig jaar»' Gevoeld gij nog niet van vyaar de wind kómt Geld, poen, picail- Ipns man En een goed woordeken. van een V riend" van Moi peer. Hebt gij de lijsten van de Werbestelle- gasten. die thans te Gent terecht staan, ge zien? Heb' gij er de naam van den direc teur-inrichter van de Werbesielle-Aalst in gevonden Hoe zou dat komen dat Achiel Haerens niet te Gent op het ban' sken moet zitten naast zijn medeheid Blanckaert Hoe komt dat? Begrijpt gij dat niet? Ge zijt hier misschien maar van gisteren toegekomen? Is het uwe schoonmoeder, tevens de moeder van een gewapenden Duitschen schurk, die voorloopster is voor onze vrou wengilde? Maar antwoord dan toch, mar- tiko! Ge staat daar met uw muil vol tan den en ge doet of gij mij niet verstaat. Gij hebt een halve overwinning in de wacht gesleept. De doodstraf van onze Breendonckjongens blijft behouden. Men fluistert zelfs dat men van zin is er een paar van tegen den muur te flanzen en ze te laten aftappen door de oud-gevangenen uit het fort, Maar met vereenigde krachten zullen wij dat affreuze bloedbad wel weten te verhinderen. Wij zullen er integendeel voor zorgen dat onze jongens verder vet gemest worden om in forme te zijn tegen den volgenden allerlaatsten oorlog Er zal werk op de plank zijn voor deze Vlaamsche kerels. Zie, als ge (ot de jaren van verstand wilt komen, hé! Steek dan eens een tricolore lintje in uw knoopsgat en ga eens een pintje drinken bij den bak ker. Borms en Callens zullen U daar eens een wip tegen uw kont geven dat ge tot in het schuiloord Ten Uil zult vliegen. Callens zal U vooropgaan, hij weet de weg. De Duitschers, dat waren smeerlappen, surtout die zes laatste waar dien 'osten bij was. Maar gij. beste weerstander-platzak, gij zijt den onnoozelsten godferd,... die ik ken. Sis heeft gevlcekt. 'k Hoor hem dat lie ver doen dan bidden. Het past beter in zijn mond Onomdepeer

De Weerstander | 1947 | | pagina 2