Op één conditie, zegt Sis. Oorzaken van het Dirk Martens roskamt! incivisme. Mitraille— Mikolatjyk, Pools Hoofd der op positie, is overtuigd van de overwin ning zijner partij en beweert dat niemand het recht heeft zijne partij, de partij te noemen der collabora teurs. Tot staving hiervan publiceer de de Poolse ambassadeur in de Ver. Staten dat van de verkiezingslijsten van de collaborateurs-god de ge schrapte kandidaten slechts die zijn waartegen afdoende bew jzen voor handen waren van incivisme. 'n Magere troost voor ons, Belgen, dat het overal zowat hetzeltde blijkt te zijn. Hitier verbruikte zo maar voor per soonlijke aangelegenheden minimum 25 millioen, 450 duizend mark per jaar. In '44 kwam het tot 28 miljoen. En bij slotrekening 40 millicen En zeggen dat het juist Hitler was die de uitgaven van 'n ander criticeerde. Dit zelfde systeem hier in België, schijnt dus 'n importartikel te zfjn van Moeder Germania en hier met veel liefde toegepast. Weerstanders Patriotten lees aandachtig het eerste blad Aan alle Leden van O. F Het Regionaal Komité van het O. F. Aalst brengt ter kennis dat de bureelen overgebracht zijn naar de Albert Liénartstraat, 2, Aalst, bij Edmond Van Oudenhove. Het Bestuur. De zoon van Cornelis was een der eersten terug thuis van zijn vlucht naar Frankrijk,met behulp van papa's autoNog voor de officielen de stad mochten verlaten naar Frankrijk, was Cornelis thuis 1 Door wiens toedoen Wie gaf hiervoor de toelating Nie mand Tïl PROFICIAT, Minister Lalmand II LEEST EN VERSPREIDT DE WEERSTANDER Sis - A wel, flauwen tlst, 'k ben eens benieuwd wanneer gij gaat gevolg geven aan den oproep van de Minister en met mijne heropvoeding beginnen. 't Wordt tijd zulle. De zwarte kas is le dig en als men altijd naar hetzelfde schuif- ken moet gaan, zit men rap op den bodem. Maar alvorens met mijn heropvoeding, of nog beter met mijne voeding te begin-' nen, stel ik toch een voorwaarde. Ziehier mijne conditiesgeen enkele zwarte moet zijn schuld bekennen. Geen enkele moet berouw toonen. De absolutie moet gegeven worden zonder penitentie. In deze voorwaarden moogt gij. de weer- «tanders, ons voeden en heropvoeden zoo veel als ge maar wilt, tot aan den volgen den laatsten oorlog. Daarna zullen wij wel alleen onze plan trekken. In afwachting zoudt gij kunnen begin nen met aan miju deur duizend kilo Schlam af te storten, zooals gij dat deze week ge daan hebt bij de afgezette champetters en bij de buitengewipte Coppernolisten. Ik ben ook een gewezen dignitaris en heb daar zooveel recht op als gelijk welke andere schurk, En begin dan daarna maar direct aan onze heropvoeding. Ik wil mijne lessen bij U thuis komen nemen, maar houdt dan uwe kassen goed gesloten en laat mij niet te veel alleen met moeder de vrouw of de jonge dochters. Een oude vos verliest zijn haar maar zijn streken niet, ziet gij, A propos, van dien volgenden laatsten oorlog. Ik wenschte wel dat er maar zoo spoedig mogelijk gezorgd werd voor wat levensruimte. Die Russen hangen mij de keel uit. Ik heb al een brief geschreven aan Truman om er maar zoo gauw moge lijk mee te beginnen, Tot hiertoe heeft hij nog niet geant woord, Misschien zoekt hij nog altijd op de landkaart naar het paradijs der incivie ken Belgium Hij weet misschien beter: Iran, Irak, Roemenie en Kazakstan liggen waar erpe- troleum-bronnen te vinden zijn. Daar gij zoo een goeden troeten zijt en zoo göed kunt zwijgen, ga ik U nu eens een vüii verhaaltje vertellen Er was eens een Benjamien, Beljken noemden de menschen hem. Een braaf, maar op geestelijk gebied wat achterlijk manneken. Beljken moest op zekeren dag, zooals alle brave arbeiders, op de WerbestelJe verschijnen. Hij werd daar op de gebrui kelijke manier bewerkt door Mijnheer den Directeur: Achille. Beljken moest paar Duitschland gaan werken. Beljken teekende en bleef thuis. Hij werd opgeramasseerd, zooals zoo veel anderen en vloog den bak in. faog slechts één uitkomst: teekenen voor den Todt. Beljken teekende en vloog naar het Russisch front. Hij zag er. te samen met onze grijze volksgenossen, zijne peere en deserteerde. Geen avance. Terug de kamistroel in. Laatste uitkomst: de kriegs- marine. Beljken sukkelde bij de kriegsmarine, werd krijgsgevangen genomen en aan het Belgisch gerecht uitgeleverd. Propostikeer nu 1 Wat is er van Achille en vanJBeljken geworden Oplossing Achille loopt, zijn dikke buik vooruit, vrij rond. Zijn broeder Marcel, gekende SS- ploert, loopt vrij rond. Zijn twee schoon broeders, gewapende duitsche schurken, loopen vrij rond. Zijn schoonmoeder is aanwerfster voor onze vrouwengilde. En Beljken ligt in de infirmerie van het prison te sterven. Er zijn in Belgie veel dikke vette Achil- len en duizenden kleine achterlijke Belj- kens, die voor ons de Sissen boete doen. Trek daar uw profijt uit, kleine weer- stander. als de regeering of de legerleiding U nog eens vraagt uw leven in de waag schaal te werpen. Trek met ons aan een zeelWordt Sis, of de rest is in het fransch. En ondanks alles luidt ons ant woord aan Sis jamaisdelavie. Prokureur generaal Pr. dr. H. Be- kaert, hoogleeraar aan de universi teit te Brussel, wiens bevoegdheid niet in twijfel kan worden getrokken deed deze week een uiteenzetting in de aula van de universiteit te Gent, over de oorzaak van het incivisme. In grote trekken kunnen we hier mededelen welke het standpunt is van wetenschapsmenschen, die zich slechts hebben gehouden aan statis tische gegevens, proefondervindelij ke vaststellingen en psychologische analyse. De grootste factoren schijnen dus te zijn, buiten de levensmiddelen- schaarste de afwezigheid van de elite van België die naar Frankrijk was uitgeweken. Daarbij een tweede grote faktor en misschien wel de grootste, een fel gebrek aan ideologie in het onderwijs, waardoor geen vorming van de geest voor de ver dediging der algemene belangen, tekort aan zelfbeheersching, plichts besef en eerbied voor de mens. Hierbij speelt ook 'n sterke rol het weinig stichtende politieke leven in ons land in het jaar '40, toen er nie mand aan dacht de bevolking er van bewust te maken van haar rol en ver antwoordelijkheid in de dreigende oorlog. Alles goed en wel beschouwd dus, gezien de bron van herkomst en ons eigen ondervinding, mogen we ons laten leiden door de uiteenzetting van Prof. Bekaert. Maar... hoe brengt men dit nu in het kraam van het Ministerie van Justitie Men is overtuigd dat de schuld niet ligt bij de kleinen, dat het niet hun fout is, wel deze nochtans het zwaarst worden gestraft, als to taal verantwoordelijk, en de elite, (de hiergeblevenen dus) waarvan dtf meesten collaboreerden, worden ge woonlijk om allerlei fictieve redenen vrijgepraat. Er schijnt hier dus een anti-thesis te bestaan of 'n opzette lijke foutieve procedure gevolgd. In het kader van de gerechtigheids- en zuiveringsactie mogen we ons dus wellicht eerstdaags verwachten aan 'n volledige ommekeer in de zuive- ringspolitiek. Professor Bekaert van de Universiteit te Brussel, en Procureur-Generaal, dus 44 the right man on the right place 44 heeft in een lang eninterressant betoog bewezen dat het niet de schuld is van de kleine inci vieken, dat ze incivieken zijn, doch dat het gelegen is aan factoren die hun werden opgedrongen door omstandigheden, onaf hankelijk van hun wil. Goed zo... Ik ben het hiermede roerend eens. maar vraag me verwonderd af hoe diezelfde Hogere Ambtenaren er dan bij vonnissen, een andere, regelrecht tegen de eerste argumentatie indruisende uitspraak vellen. De grootste schuld (versie van de Prof.) ligt aan de weggelopen intellectuelen en Aristocratie die derwijze de kl. inen, de prooi hebben gelaten van de overweldiger, die, de kleinen zonder eten 'n vaste voet vond in diens bekrompen en zwakken geest. Het is volgens bevoegde spreker ook grotendeels te wijten aan een verkeerde of weinig stichtende politiek die door de GROTEN werd gevolgd. Slechte educatie dus voorde kleinen maar wiens schuld is het dan dat de GRO TEN, de collaborateurs, 's vijands politiek dienden Spreker zou hierop natuurlijk slechts kun nen antwoorden, dat die mensen, met de nodige ontwikkeling en finanties, volledig verantwoordelijk dienen gesteld voor hun daden. Waarom dan het huidige procédé bij de zuiveringen en bestraffingen ten da ge nog verder gevoerd? Het ware mijn inziens veel interessanter het de mensen klaar voor ogen te brengen, hoe het komt dat iemand die voor enkele jaren in de handen der duitschers heeft ge zeten, en kennis maakte met de concentra tiekampen, dat die mensen opgezweept lo pen, daarbij nog geprovokeerd als ze wor den door 'n verkeerde bestralfingsmethode. Als men aan de hand van wetenschap pelijke bewijsvoeringen de mensen wil o- vertuigen van de onschuld der zwarten, dan moet men ook de mentaliteit der Weer standers comenteren, en de Prokureurs. rechters en anderen, inlichten dat het niet de schuld der weerstanders is, zoo er een daad wordt gesteld, die, normaal gezien, moest zijn gesteld geworden door de Rechtsmacht zelf Men heeft argumenten genoeg en be wijsmateriaal om aan te ionen dat de fei ten waarvoor sommige weerstanders ver antwoordelijk worden gesteld, totaal op het actief dienen gesteld van de beschuldi gers zelf. Webe orofesseur of procureur gaat ons bewijzen dat hii het meent met de Weer stand en zal willen een studie wijden nu aan dit netelig vraagstuk? Wie wil zijn tijd besteden aan de verde- diqing van weerstanders die. ondanks hun klein verstand en de verkeerd gevoerde politiek der GROTRN, en ook ondermijnd door ontbering der allernoodzakelijkste le vensmiddelen. nog de moed hadden hun rol in de groten oorlog te spelen op gevaar van hun eigen leven en ZONDER ver goeding noch profijten. De Weerstanders, ondanks dat de gro ten hun ook in erbarmelijke toestand heb- ben achtergelaten, hebben nochtans blijk gegeven de verdediging van het Algemeen belang te kennen en plichtsbewust te zijn. Ze hebben blijk gegeven voor bun pre taties die ze lever en geen orders te moe ten ontvangen van de uitgeweken elite. Zijn er waarlijk mensen te vinden die het werkelijk menen, moest er een daad worden gesteld, die door de Openbare mening mag worden veroordeeld, dat die daad worde gesteld door een ziekelijke neiging naar gruweldaden? Neen.... neen! geen mens t»r wereld zal een terreurdaad goedkeuren, maar geen mens ter wereld ook die de oorzaak kent van dergelijke zaken zal die op de rekening brengen van een door de omsfandigheden geprovokeerden weerstander. Het was vanwege de Weerstand geen ziekelijke neiging doch een drang naar rechtvaardigheid en gerechtigheid. Het was het getrouw blijven aan een eed die werd gedaan om hun gevallen broers en kameraden te wreken. Het gerecht, de regeering e. a. die hun woord hebben gebroken gerechtheid te doen geschieden, hebben die categorie van mensen in een toestand gebracht waarbij deze niet meer mogen of kunnen of zullen verantwoordelijk worden voor gesteld, Zo iemand in een zone wordt getroffen waar hij het gevaar kent, en zij die de last hadden voorzorgen te treffen om de geken de gevolgen te voorkomen, dan zijn ze zelf het slachtoffer en het kind van eigen reke ning. Daarbij de verantwoordelijken zijn ook zij die het kwaad lieten geschieden bij gemis aan doortastendheid, gerechtigheids- zin of moedwil. Laat ons de woorden indachtig zijn van de Prokureur-Generaal die er op wijst dat de schuld niet ligt bij de kleinen maar wel bij de GROTEN. Gezien deze stelling wordt aangenomen door bevoegde mensen terzake voor wat betreft de incivieken, mogen we ook aannemen dat dit op zijn minst genomen in aanmerking moet komen voor de Weerstanders. - Amen!... (dat het zo weze) Pee Kees, de super-germaanse zuivel- held, die er prat op ging met "geld de boter te kunnen kopen,, (figuurlijk uitge drukt) is met zijn dwaas duits hoofd tegen de Belgische latten gelopen. Pee Kees zijnen winkel is gesloten. Pee kan nu teren op zijn onder de bezetting verzameld geld. Hij heeft het moeten af geven tegen Politie, Controleurs en de Minister. De Minister schijnt er dus geen zin in te hebben mee te lachen met de door de bo terboer ineengestoken comedie. De inci viek heeft te vroeg triomf gekraaid. Een strijd op leven en dood zal nu be ginnen tussen Kees en C° en het Ministe rie, waarbij alle juridische spitsvondighe den zullen worden terecht en ten on rechte geëxploiteerd. De Mokke van den Molendries eerste piet in de uitbating waarvan we vernamen dat ze als kenspreuk droeg "Ce que femme veut, Dieu le veut is van een kale reis teruggekomen. De Minister heeft getoond dat het ernst is, en dat een inciviek, welke pij hij zich ook aansteekt, altijd een inciviek b ijft. Wij, Ajuinen, appreciëren ten zeerste de geste van Minister Lalmand ten over staan van de gewone procedure van het Ministerie van Justitie, waarbij dus blijkt dat een lepe Feldgraufreund de dans niet kan ontspringen, ondanks zijn geld en hulp van onwaardige advokaten. orgaan van het verbond der Weerstands- groeperingen van Aalst en Denderstreek*

De Weerstander | 1947 | | pagina 2