Weerstand van het Spoor EEN GESLAAGD FEEST Een Oorlogsiilmken. Gerecht en Incivieken ONZE ZEBRA'S Op het feest der Weerstanders van het Spoor,, werden onze Poli tieke Gevangenen niet vergeten. De toelating werd gevraagd, het bloem pje van den P. G. te mogen verko pen. Dit werd geredelijk toegestaan. Allen, zooveel als er waren, kochten her bloempje en steunden zodoende de weduwen en weesjes onzer P. G. Neen, solidariteitsgevoel ontbreekt nier bij onze W. V. H. S. EEN P. G. Aan alle Leden van O. F Het Regionaal Komité van het O. F. Aalst brengt ter kennis dat de bureelen overgebracht zijn naar de Albert Liénartstraat, 2, Aalst, bij Edmond Van Oudenhove. Het Bestuur. De illegalen kregen zegels ander controle der Duitschers. Het was dus vastgesteld. Het Feest der "Weerstanders van het Spoor zou doorgaan op 26 Januari, in de mooie zaal van hun lokaal, bij den heer Emiel De Lombaert, Statieplein. Niettegenstaande h-t gure weder was het een waar succes, bij zover dat de aan wezigen vroegen dit zo spoedig mogelijk te herbeginnen. Vanaf.5 uur reeds waren bestuursleden aanwezig en spraken hun bewondering uit over de prachtige versiering der zaal, tot in de puntjes verzorgd. Rond zes uur was er reeds een oprechte feeststemming 1 De spreekbeurten werden geopend d< or "onzen Secretaris, den heer V. De Schrij ver, die na een welkomgroet te hebben uitgesproken, enkele brieven van veront schuldiging voorleest, waaronder deze der Heeren Huybrecht en Winand, door an dere feestelijkheden belet, Den Nationalen Beheerraad was verte genwoordigd door den heer P. De Schrij ver. Onzen Valerie gaf een prachtuiteen- zetting en over de werking en over de uit slagen reeds bereikt. Hij gaf daarna het woord aan den heer Pieters, Voorzitter. Welkom zegt hij. hartelijk well om aan U allen op ons eerste gezellig samenzijn, en dank-gij, Weerstanders, omdat ook Uwe vrouwen vandaag tegenwoordig zijn. Wij beoogen vandaag 2 doelen 1° Elkander beter te leren kennen en begrijpen en ervoor te zorgen dat, binnen afzienbaren tijd, de vereeniging "Weer stand van het Spoor,, eene grote familie te maken, De Familie der W. V H S, 2° Om al onze Weerstanders op het hart te drukken, dat er bij ons geen sprake kan zijn. noch van ontwapenen, noch van kapituleren, want het onkruid, door den bezetter nagelaten, moet eerst met wortel en al worden uitgeroeid. Om te spreken van rechten is het mo ment nog niet aangebroken, eerst hoeven we allen te zijn erkend als Weerstander. Om te eindigen, zegt de Voorzitter, wil ik iets in herinnering brengen Eens werden wij, en terecht genoemd de elite van het Belgische Volk, gezien wij onder de be zetting al onze krachten den Privaten Weerstand hebben geschonken, en dan daarbij dagelijks, om niet te zeggen meer malen daags staken wij den stok in het wiel Daarom verklaar ik zonder blikken of blozen Vandaag mag men ons wel noe men, de Elite van den Belgischen Weer stand 1 Daarna werd het woord verleend aan heer De Schrijver P., die onmiddellijk met de deur in huis stormde en ons onderhield over "het groepement der zwarten,., die met meer in onze verbeelding, maar in werkelijkheid bestaat. 's Lands bestuur deed tot heden niets, om aan die toestanden te verhelpen. Wij zelf moeten die toestand opklaren, zegt hij, en wel door de eenheid van alle Politieke Gevangenen, Weerstanders en Patriotten. Spreker wordt op geweldig applaus ont haald. Daarna was het de beurt aan lepels, messen en vorken, 't ging er geweldig aan toe, en aldra waren de teiloren ledig, de tafels opzij gezet en muziek, dans en zang waren niet meer uit de lucht. Doch wat gebeurt er. Al de aanwezigen staan recht Den groten vriend der Weer standers. den heer Noliet De Brauwer, deed zijn intrede, en rechtstaande wordt hem een onvergetelijke ovatie gebracht. Geroep gejuich Leve leve en nog eens leve onzen besten Heer en ons aller vriend. Noliet De Brauwer. Den heer Pieters leidde hem daarna naar de erretafel en stelt den heer De Brauwer voor, wat nogmaals een warme ovatie teweeg bracht Ten zeerste bewogen dankt den heer Noliet De Brauwer in de Vlaamscbe taal, groet al die stoere Spoormannen en spreekt den wens uit al het Spoorperso- neel als één groote familie te mog'n be groeten en nog dikwijls de gelegenheid te krijgen zich bij de Aalsterse Werrstanders te mogen bevinden Hij wordt stormachtig toegejuicht, Het muziek speelde en onzen wel kome gast met de vrouw van den Voor zitter flikkerden dat het een aard had. hn zoo ging het feest verder, tot het oogenblik aanbrak dat den heer De Brauwer ons moest verUten en dit in gezelschap van den heer De Schrijver P. Den eenigen wens der aanwezigen was, zoo rap mogelijk een ander feest en... 't zal zo zijn. Reporter THIJL. OOK EEN VERSCHIL Weet gij 't verschil tusschen een soldaat en een die uit 't concentratiekamp komt, TH Hewel, man, die zijn alle twee maar tijdelijk in verlof.... ONDER KINDEREN Mijn vader is ne witten Mijn vader is ne zwarten, d'as wat anders 1 Geeft wat,.. Ja zeker, uw vader zal veel rapper in den bak zitten. EEN BOFFER JN 1950 Wie is dat. die daar gaat Oh, dat is een oude weerstander. die mag boffen, zeg, dat ie nog los loopt. JURISPRUDENTIE 't Vonnis luidt Gezien de feiten las- tens betrokkenen ni. t afdoende zijn bewe zen, er geen andere kunnen ten laste worden gelegd, en het verleden van be klaagde borg staatDoch gezien de be zwarende omstandigheid dar hij lid is van een weerstandsgroepeerir g, veroordeelen wij beschuldigde tot een gevangenisstraf, het betalen van een boete, alsook de ge rechtskosten. Het openbaar ministerie eischt onmiddellijke aanhouding ho... ho... ho... Einde 1941 Een onderzoek werd door de Duitschers ingesteld betreffende het af leveren van zegels aan opgespoorden, po litieke elementen en ontvluchten. 23 October '41 Bevoorradingsdienst Aalst - Feldgendarmen komen er een be diende aanhouden - de bediende was af wezig - feldgendarmen dus naar zijn huis de man in kwestie niet thuis - terug naar de ravitailleeringsdiensten - de bediende was er geweest, maar terug vertrokken - dus terug naar zijn huis - de man in kwes tie was er geweest ook, maar reeds weg - in den namiddag zocht de gezochte naar de feldgendarmen die hem zochten - te 3 u. kwam hij eindelijk terecht bij de feldgen- darmerie I FeldgendarmerieBeschuldigen de be diende van zegels te geven aan de illega len - de coupons van de rantsoeneerings- kaarten werden in zijn kas gevonden - mede naar de diensten om het te bewijzen - de man kan hen wat vertellen en zegeloo- ven er aan - ze zullen een onderzoek in stellen - zullen de zegelbedeeling onder controle stellen.... Ie Phase: Zegelbedeeling.... Kascon trole door de duitschers.... De coupons der kaarten van de illegalen in de kas ge vonden.... zegels uitgereikt.... niemand gedaan 1... De feldgendarmen zien bleek. 2e PhaseZegelbedeeling.... leder moet voor hij de kaarten aflevert aan de Politie zijn paspoort toonen..,. Resultaat: De cou pons terug in de kas en de zegels be deeld...?! De Feldgendarmen zien groen...! 3e PhaseZegelbedeeling.... Eerst de kaarten afgeven, en dan met een briefje waarop het aantal is vermeld, kan men slechts de zegels krijgen.... Resultaatde zegels werden opnieuw bedeeld. De Feld gendarmen zien aschgrauwI Oorzaak hiervan: de goede kaarten werden getoond, het briefje in ontvangst genomen, de ge vaarlijke" kaarten werden afgegeven en de zegels van de illegalen werden uitgereikt... 4e PhaseNa overleg (feldgendarmen, burgemeester enschepene) werd een nieuw systeem gevonden. ZegelbedeelingBij ieder bediende wordt een agent van Politie gezet met de lijst van de opgespoorde num mers.... dus eerst paspoort toonen, de kaarten afgeven die worden vergeleken met de lijst en dan eerst de zegels.... Resultaat: De zegels werden nogmaals uitgereikt....! De aangehouden bediende in kwestie mocht natuurlijk geen zegels geven, doch ging op de bepaalde dag en het bepaalde uur bij bepaalde agenten om zijn eigen ze gels.... De kaarten der illegalen moesten op dit oogenblik worden aangeboden waarop de bediende in kwestie de lijst der opgespoorde nummers ter inzage vroeg, daar naar het scheen nog nummers moes ten worden bij aangebracht.... Inmiddels werden de fameuze kaarten aangeboden en de zegels natuurlijk uitgereikt.... Het ge vaar is geweken, de lijst wordt terug afge geven met demededeeling dat alles in orde is. De aangehouden bediende scheen het dus niet gedaan te hebben, en, moest niet verder worden verontrust. De Feldgen darmen evenwel zien paars....! EindphaseZegelbedeeling.... De kaar ten werden aangeboden.... De verwittigde man is wegEurika, Eurika, Proficiat ag^nt, alles verliep op zijn best. Weeral een bewijs dat de aangehouden bediende het niet had gedaan.... I 7 EindresultaatDe zegels werden van toen af op een andere wijze verstrekt. De Feldgendarmen hadden slechts 't genoe gen te vloeken en te tieren, Duizenden Patriotten gaven hun leven, echter niet opdat alles zou moeten herbeginnen 1 Dat op dit ondermaanse veerkrachtige middeltjes aangewend worden, dat er we derzijdse vriendendiensten bewezen wor den, ons enigszins het geblinddoekte ge rechtsbeeld te doen struikelen op het rech te pad der vergelding, daarover kan nie mand nog langer de minste twijfel voelen. In de opstapeling van zwart vee. met of zonder horens dat opgetost zat in onze ge- van enissen, kan men nu beginnende kop pen te tellen. Niet om ze naar het slachthuis te leiden, zoals de rol van vee toch is maar om ze te parkeren in ruimer lokalen. Dit met het oog <>p de gezondheid, want op 31 December waren er nog 26.000 ver peste runderen, ruikend naar stal, verraad en mensenbloed. Het aantal was flink geslonken in Au gustus 1935 zo maareventjes 60.t 00. 63.000! stel je eens even voor! Zestig duizend vijgen, gereed om op de knieen te kruipen en in extase te staan voor afgodsdienstigheid, immoraliteit, sadisme en moord Voor deze 60 000 was er natuurlijk geen plaats voorzien. Ze eenvoudig omverbla zen zonder benedictie, had alles opgelost. Ze werden gelogeerd in plaatsen voor 7,500 koppen, Daar zagen ze niet, hoe de inhoud van hun pakjes opgesmuld werd. voor hun ver hongerde tronies, zoals de onzen dat ge voeld hebben. Daar ontvingen ze zelfs champagne en vroegen engelse cigaretten. Zij moesten er geen luizen en vlooien doden, voor ze konden inslapen. Zij moes ten er hun makkers niet zien wegkwijnen en horen rochelen tot de laatste snikMoe der Zij wisten, dat er hoop op leven was, door geld, vr endjes en advocaten. Zo komt het, dat deze incivieken, die tot alles in staat waren, 4t)0 MILLIOEN PER JAAR aan ons kosten. Ja, aan iedere Belg, zelfs aan de families van gefusilleerden en gedeporteerden, aan allen, die niet alleen door handelen boer hun laatste duiten moesten uitgeven, maar nu nog in belastingen moeten betalen voor hen, die de oorlog langer hebben doen du ren. Is 't niet om de gerechtigheid van haar voetstuk te rukken? Om hun straf te verminderen, zijnerdan 3,589 in de mijn neergedaald. En als bij mirakel was er geen mijngas, geen instor ting, geen ontploffing. Zo kunnen ze zeker zijn, eens naar huis terug te keren, om ons te pesten. Zeker, want het maquis der incivieken is nu wer kelijkheid geworden. De moord op de po litieagent Daems, te Antwerpen, heeft be wezen. dat deze opgespoorde SS - mannen er een arsenaaltje op nahielden, met dyna mite, handgranaten en zo meer. Misschien zullen zij het ogenblik bepalen wanneer er te schieten valt, vermits zij toch niet gefusilleerd werden. Drie duizend terdoodveroordeeiingen werden uitgesproken op 26.000 gevange nen. Van deze drie duizend, werden er 120 mannen en 2 vrouwen neergekogeld, Waarom zo weinig Dat heeft het Ge recht uitgemaakt en dat is de almogelijke klaarziendheid en juiste waarheid, staat er geschreven. 200 anderen wachten op ver zoek om genade. Zo is het resultaat op de 60.0C0 gear resteerden in 1943. Wij constateren eenvoudig en vergelij ken hierbij het aantal onzer gedeporteerden en de 15 millioen doden in de concentra tiekampen. Het volk heeft geleden en misschien zal het nog meer moeten lijden, want: zalig zijn de blinden, zalig zijn de simpelen van geest, zo staat ook geschreven. Marnix.

De Weerstander | 1947 | | pagina 2