Het Rundstedt-Offensief Uit h Hoe de Düifcchefi het Wel De Week der Zuivering LEEST EN VERSPREIDT D£ WEERSTANDER SOLIDARITEIT SLUIT AAN BIJ DE Aalstersche Zebra's Aalstersche Box-Club zouden willen Vervolg Toen de paratroepen bun objectief bereikt hadden, overstroomden de Duitse horden West-Luxemburg. Ten Westen van Bastogne waren Ame- rikaansche strijdkrachten omsingeld: inde stad zelf stelden het overschot van 9e en 10e divisie en enkele infanteristen alles in het werk om zich te hergroeperen. De toe stand had een somber uitzicht. De gene raal Ouliffe vatte zijn eerste telegrafisch rapport cynisch op. De toestand getuigt van wanorde". Terstond vatte hij de verdediging op zijn eigen manier op: aanvallen op de meest bedreigde punten, om erger te voor komen, Dertig uren later strekten de gren zen omheen Bastogne zich op 14 Km. uit. Nu kan er eventjes herademd worden. Toch niet al te vlug, want de Duitsers wil den de stad bemachtigen, wat het ook kos te! Het zag er erg guur uit. De vijand had gedurende enkele tijd het hospitaal bezet, al de bedienden waren gevangen, al de produkten waren gestolen Hoe verwonderd keken de Ame ikanen op. toen zij vaststelden dat in hun eigen rangen Duitsers waren, in Amerikaans uni form, Het onvermijdelijk gevolg was na tuurlijk. dat de gekwetsten moeilijk ver zorgd werden en dat iedereen in een ande re wantrouwen stelde. Op 22 December was Bastogne omsin geld. De Duitse commandant zond de volgende boodschap "22 December 1944. Aan de Ameri kaanse bevelhebber der omsingelde stad Bastogne. Het lot van de oorlog veran dert. Op dit uur omsingelen Duitse legers de Amerikaanse, in Bastogne opgesloten. Het enige wat u overblijft om de reddirg van uw manschappen te verzekeren, is te capituleren in eervolle omstandigheden. In dien u weigert, zullen een artillerie! orpsen zes bata'jons D.C.A. u totaal vernietigen". Hier, het laconisch antwoord van Mac Ouliffe staan gebracht worden. Mac Ouliffe beveelt: "Laat de pantsers door, maakt het voetvolk af". De pantsers dringen door in de Amerikaanse linies maar de infanteries worden op een flitsende ba jonet ontvangen. Als resultaat staan de pansters alleen en ten prooi aan de ba zookas i 50 pansters en H5 voertuigen van alle slag, liggen machteloos op het ter rein. 25 December. Ondertussen is een hei- klare dag opengegaan. Hij wordi door de omsingeling vol verwachtii g te gemot t ge zien. Met recht mochten ze hopen! De bondgenoten, die tot dan op de Bel gische tro pen, commando's, parachutisten en mannen der PiJon-brigade moesten tel len, voor de miste posities van de troepen van von Rundstedt te kennen, kunnen op nieuw op hun machtige luchimacht reke nen. Onmiddellijk nemen verr ennirgs-. bombardements-, jacht- en transportvlieg tuigen de lucht Dichte drommen van trans portvliegtuigen en zweeftoestellen naderen, geladen met munitie, versterking en ge neesmiddelen. Op hetzelfde ogenblik besluit Mac Ou liffe tot het radicaal offensief over te gaan. Juist dan stelde de generaal een zekere woe ling in de Duitse sector vast. ten Zuiden van de stad. Plots duiken overal pansters op 't Zijn geen Panters, geen Tigers 't Zijn Shermans van Patton met de 4e divisie, die Bastogne verlossen. Over gans het front nochtans is de toe stand noch hachelijk. De Duitsers hebben Celle bereikten zien in de verte de Maas. recht voor Dinar t. Boven deze stroom kruisen de projectielen. De heldere dag heeft de Duitse lucht macht losgelaten, maar ook de geallieerde- Geen mooier doelpunten dan I uitse pant sers, stapelplaatsen er wrjervei Ie<i De Amerikanen, uit Malmédy teruggefokkr-n, den-en. dat de stad in Duitse handen is en bombarderen ze drie dagen lang, (Vervolgt), "Nuts" (wij zouden zeggen "zut"). 't Is Kerstnacht. Het ziet er nu 1 lijk uit. De Amerikaanse kanonnen beschikken nog slechts over 11 obussen per kanon. Te drie uur 's nachts, stormen 4 divisies gevechts wagens en infanterie op de stad los. Zij zijn in overmacht en kunnen onmogelijk tot orgaan van het verbond der Weerstands- groepeeringen van Aalst en Denderstreek. Het Comiteit Solidariteit richt zich tot alle Patriotten en Weerstanders' om allen zooveel mogelijk te pronosticeeren op "SOL,, Pronostiek, ten voordeele van alle Oorlogsslachtoffers. Sol Pronostiek is de pronostiek van iedereen die bij de sport het nuttige kop pelt en den treurigen toestand waarin de noodlijdende oorlogsslachtoffers verkee- ren, lenigt. TUSSCHEN RECHTERS Eerste rechterZou het verkeerd zijn, moest ik die collaborateur er laten voor aanhouden Tweede rechter: Verkeerd niet. maar toch niet al te zeer naar de laatste methode ho... ho... ho. OOK WAAR Patron Hebr 11 referenties om in dienst te komen Werkzoeker Ja. mijnheerik ben weerstander, en ik... Patron Stop man, niets te doenvoor den tijd dat ge nog vrij loopt, gaat het niet op u in dienst te nemen. ho„. ho... ho.,. OPPASSEN IS DE BOODSCHAP Zijt ge weerstander. man Zijt ge van 't gerecht, mijnheer Neen man, absoluut niet. Ja mijnheer, ik ben weerstander. ho... ho... ho... De eenige erkende Bond der Politieke Gevangenen, aangesloten bij N. C. P. G, en rechthebbende, onder de Hooge Bescherming van Z. K. H. den Prins Regent DE MEERDERHEID WINT Hoe komt gij in den bakvriend Verschil van opinie... De weerstanders beweerd' n dat met behulp van het gerecht al de zwarten in den bak gingen en de zwarten zeggen het tegenovergestelde. De m -erd-rheid heeft gewonnen en daarom zit ik hier... ho... ho. ho A. B. C. A. B. C. Bericht aan Box-Liefhebbers 1 Daar onze oefenzaal te klein was volgens het aantal leden, hebben wij ons lokaal overgebracht naar het KEIZERSHOF, bij Albert Cherreté, Korte Nieuwstraat, 5, Aalst. Oefeningen hebben plaats eiken Dins dag en Vrijdag, om 19,30 u. en Zondag morgen, om 9,30 u. Nieuwe leden zijn welkom. Het Bestuur. Op Zaterdag 18 Januari namen wij deel aan de betooging, ingericht door de Politieke Gevangenen, met jde medewerking van de Weerstands- groepen. Waardig, kalm en indrukwekkend was die betooging van duizenden ontsnapten uit de folterkampen, dui zenden Weerstanders trokken door de straten der hoofdstad, voorafge gaan door een woud van vlaggen in den stoet bemerkte men een groot getal ingetogen vrouwen in rouw kleederen en P. G. in het kostuum van 'Baignard,. die grooten indruk maakten op de dubbele haag sympa thieke nieuwsgierigen, die zich op den doortocht verdrongen. Wanneer het hoofd van den stoet aan de Madeleine-Zaal kwam, wa ren de laatsten nog op de Brouckère- plaats. De groote Madeleine-zaal, alsook de omheiningen waren proppensvol, wanneer den heer P os, Ondervoor zitter der Nationale Vereeniging van P. G. de meeting opent. M. Ros geeft lezing van een laf, walgelijk, naamloos schrijven van het Hoofdkwartier van het Zwarte Front, die beweert 47.000 aanhangers te tellen politieke gevangenen en weerstanders worden uitgemaakt voor bandieten en brandstichters, die zich de eigendommen hunner slachtoffers (1?) willen toeëigenen. Indien men amnestie weigert, zul len P. G. en Weerstanders afgemaakt worden voorts pogingen om Walen en Vlamingen tegen elkaar op te ruien. Meermalen werd die lezing onder broken door verontwaardigd "Haoe 1 Haoe De Vlamingen in riet bij zonder waren zeer opgewonden. Verschillige sprekers namen het woord, onder andere Mme Rita Du- monceau, ontsnapte uit Breendonk en Ravensbrück. Lode Verhaegen was den tolk der Vlamingen wanneer hij uitriep Wij hebben nog politie nog gendarmen noodig om onze betoogingen te be schermen, wij zijn het volkomen eens met onze Waalsche broeders en zullen niet toelaten hetgeen zich voorgedaan heeft na 1914-1918, wij willen en eisschen dat de schuldigen gestraft worden. Wanneer hebben wij een P. G. als Minister van Jus titie Zooals Lode Verhaegen werd De- many uitbundig toegejuicht wan neer hij aan de spreekbeurt komt en uitroept gedurende de bezetting waren wij noch katholiek, liberaal, socialist of communist, maar broe derlijk vereenigd tegen het nazisme. Vandaag nog strijden wij hand in hand voor de zuivering en in het bij zonder tegen de groote schuldigen een economische collaborateurs die nog op vrije voeten loopen. 18 Januari was waarlijk een schoone. heropbeurende dag. P. G„ Weerstanders, Oud-Strijders, Vlamingen en Walen, door hun broederlijk optreden, hebben bewezen dat den strijd onverbiddelijk zal voortgaan, dat die schaamtelooze Politiekers die dur ven amnestie vragen voor dat walgelijk volkje, zich geen illusies moeten maken. Gezien het Zwarte Front beweert reeds 47.000 leden te tellen, die natuurlijk gewapend zijn, is er werk op den winkel voor de Veiligheid van den Staat. DE NIEUWE KLOPPER. Verschillende officieel geworden person- nages in Duitsland, hebben nieuwjaars wensen tot de door hen bestuurders ge richt. Natuurlijk vooral met de bedoeling om door de bezettende machten en dezer regering gehoord te worden. Al deze toe spraken waren variaties op hetzelfde grond thema "Men geve ons onze vrijheid terug, men late ons een nieuw onverdeeld Duitsland vormen en dat zal dan de beste waarborg voor 't behoud van de wereldvrede zijn". Zozeer kan een Duitser altijd niet tegen het nazisme gekant hebben gestaan, of thans het nazisme hebben afgezworen, dat het idee alleen reeds van een verbrokkeld Rilk zijn hersenbrij niet dadelijk zou doen kabbelen. Een minder misnoegde, zelf optimisti sche noot heeft in zijn radio-nieuwjaars boodschap de Dr Hans Schlange Schoenin- gen, staatssecretaris voor de bevoorrading in de Britse zone aangetoetst. Deze hoge ambtenaar meent te mogen geloven, dat de wereld bezig is van oor deel over Duitsland te veranderen. "Dat de wereld (zo drukt hij zich uit) er zich rekenschap van geeft, dat er vóórhaar geen werkelijke vrede kan zijn zonder een vrede voor Duitsland». En daarbij beloofde hij, dat "het Duitse volk niet de krankzinnigheid van 1933 zal hernieuwen, wanneer de wanhoop het zich in de armen van Hitler deed werpen,,. En hieraan voegde hij toe. dat "een dergelijke krankzinnigheid de ondergang en het ver lies van Duitsland voltooien zou». "De wanhoop,, in 1933 7 Als we nog eens goed willen terugblik ken Duitsland had te worstelen met grote economische moeilijkheden in dien tijd, met werkloosheid vooral, waaruit dan na tuurlijk veel armoede en dus voortdurende politieke onrust voortvloeide, maar..., wa ren deze moeilijkheden erger dan deze, waarmee thans de overwinnende landen te worstelen hebben 7 Men zou 't zo niet direct gezegd hebben als men in dien tijd Duitsland bezocht of maa- de overbluffende zeekasteelen zag. waarmee in minder dan geen tijd de grote rederijen haar totaal vernielde of aan de overwinnaars afgestane vloot vervangen hadden. En dan nog indien Hitier weer een nieuw Duitsland opbouwen zou, bloeiend en militair sterk genoeg om een nieuwe greep naar de wereldmarkt te wagen, was dan het materiaal voor deze heropbouw niet in het land voorhanden, en hadde het dan niet evengoed voor werk van vrede en voorspoed als voor oorlogswerk aange wend kunnen worden 7 Was Duitsland niet bezig zijne posities op alle wereldmarkten te herwinnen, en hadde het dan ook niet een afzet kunnen vinden voor al de producten, die vervaar digd hadden kunnen worden, met de han den die thans aan het smeden van wapens werden gezet. Vervolg toekomende week. ZWARTE GESCHIEDENIS 19....? Prof.Kunt U me ook zeggen wat men verstaat door weerstander Leerling Dit waren menschen waar van en waartegen men alles mocht zeggen en die steeds te zwijgen hadden en bij aldien er een zwarte tegen getuigde, die mjchten gehangen worden of gevild. VLIEGOEFENINGEN Kap.: Wie onder U denkt er overheen te kunnen vliegen en er beurtelings onder door te vliegen Leerling-piloot: Ik. kapitein... ik ben weerstander. en ik z,... Kapitein: Onzin, jongen, die vliegen er te gemakkelijk... in. ho... ho... ho...

De Weerstander | 1947 | | pagina 3