Henrie - Chapelle. Dirk Martens roskamt Prijsverlaging over de geheele lijn In het Staatsblad van Maandag 1.1. verscheen een lange lijst van artike len, die alle goedkoper werden. Wij hadden ons al aan onze schrijfmachine gezet om een geest driftig lofartikel te schrijven, toen de post ons volgende brief binnenbracht van een onzer lezers, behanger. Deze schrijft: Vanaf heden moeten wij onze prijzen afslaan met 8 t. h. Maar weet U dat sedertenkele dagen een nieuw tarief in voege is, dat ons door de Bond der fabrikanten van Belgie werd opgezonden. En weet U ook als wij 8 t. h. aftrekken van de prijzen van dit tarief de nieuwe ver laagde prijzen juist dezelfde zijn op 5 of 10centiem na als de oude onver- Iaagde? Met wie houdt men eigen lijk den zot Wat deze lezer schrijft over zijn ar tikel, zou dat ook niet het geval kun nen zijn voor veel andere En zo ja, dan vragen ook wij Met wie houdt men eigenlijk de zot Uit het Geeraardsbergsche handelaar in kunstmatige meststoffen, waar de fabriekschouw sinds 1939 niet meer ge rookt heeft. Kolen voor Italië man. Juist als in 1942, toen alle 10 minuten een trein met Belgi sche kolen den Brennerpas doorreed. Dat is zoogezegd in ruil voor fascistische arbeidskrachten. Dat al die Italianen t'hoop niet zooveel kolen uit den grond halen, als er aan hun gezegend land geleverd worden, is geen geheim. Maar moest men ze naar Chipka zenden, men zou het doen man, alleen maar om u te pesten. Uw loon is geblokkeerd. Gij hebt begin Maart nog uw rantsoen van Januari tegoed. De vrouw hoest, de kinderen hebben griep. Gijzelve moet met koude koffie naar uw werk. Zwijg dat ge zweet man. Lijdt armoe. Rillen van kou maar blijf kalm en braaf. Het land is in gevaar. De economie moet gered worden op uw rug. Moest gij in welstand leven en kolen ge noeg hebben, wie weet zoudt ge nog zoo mak zijn als thans. Ge moet toch wel begrijpen dat er niets veranderd is sinds de bezetting. De theo- rièn van Hitier hebben diepe sporen nage laten vent. Nicht raisonnieren. Het Vader land moet gered worden. De helft der Belgen moet in weelde kunnen leven, en de andere helft moet de streng trekken en den blok voor t gat slij pen. Dat is de nieuwe orde, vent, en die krijgt ge hier niet meer weg. Kunt ge het niet volhouden, wacht dan tot een zwarte losgelaten wordt uit het concentratiekamp, en vraag om zijn plaats aldaar te mogen innemen. Daar zijn er nog geen '"alen te kort. nmarchand uw rantsoen Hj een ander tegen de r geen kontroleur bij. .1 tijd. Die menschen dergelijke kleine beuze- ouden. Ai meffu®,"y?3at de transport er schuld aan heeft dat ge heden uw rantsoen niet kunt krijgen, vraag dan niet waarom men u binst den zomer niet geriefd heeft. Nicht raisonnieren man. Als gij uw patatten niet hebt, terwille van de vorst, vraag dan, vraag dan niet waarom ze U voor de vriesperiode niet be deeld werden. Nicht raisonnieren. En moest ge het soms in uw bol krijgen te protesteeren en te besluiten niet meer te werken tegen een geblokkeerd loon, niet meer te willen opstappen met koude koffie, het niet meer te kunnen aanzien hoe uw vrouw en kinderen koude lijden terwijl de kommerchianten en andere profiteurs kolen in overvloed krijgen, neem u dan wel in acht voor de gevolgen. U zullen de kontroleurs en de gendar men wel weten wonen. U zal men wel klein krijgen, opruier die ge zijt. Gij zult de boter opgeeten hebben en ge zult uw gerechtige straf niet ontloopen. België is in gevaar. Aan U te weten wat U te doen staat. Werken, zwijgen, lijden en gehoorzamen. Later man, later zal alles U vergoed worden' in het hiernamaals als gewei leert en braaf zijt. Lamidesis. DU1TSCHE HUMOR Mul'er, de burgemeester van een dorp ergens io Westfalen, was ernstig ziek. Zijn neefje Hans kwam hem bezoeken en fluisterde geheimzinnig Oom, hebt u het nieuws al gehoord Welk nieuws vroeg Muller met een matte stem. Dat de harmonie, als u begraven wordt, een nieuwe treurmarch zal spelen. Op dat moment kwam de vader van Hans binnen. Aap van 'n jongen, brulde hij, terwijl hij hem 'n draai om de ooren gaf. waarom hou jij je mond niet Die treurmarsch had acn verrassing moeten blijven. Weerstanders, patriotten, liefhebbers van natuurschoon onzer Ardennen, wan neer U het Land van Herve doork-uist, laat niet na het Amerikaans kerkhof van Henrie-Chapelle te bezoeken. Henrie-Chapelle is gelegen in de pro vincie Luik, op de hoofdbaan van Verviers tot Aken (Duitsland). Op een zonnige dag in de maand Octo ber van het jaar 1945 (mijn Cle lag op rust in de kleine kazerne van Henrie-Chapelle) gaf ik me de moeite dit kleine dorpje eens te gaan bezoeken. Gekomen aan het kruispunt van boven genoemde hoofdbaan, zag ik links een wij zer staan met volgende aanduiding Ame rican Mi itary Cemetry - 2 km. In die richting van den wijzer heb ik traag mijn wandeling voortgezet, genietende van het mooie Belgisch landschap, (het Duitse was ik reeds moe gezien) Hoe mijne stappen zich naar dat Ceme try (kerkhof) brachten, dat heb ik mezelf niet afgevraagd. Een innerlijke kracht duw de me er heen. Na een twintigtal minuten gaans hield ik plots stil, ongeveer een honderdtal meters vo,.'* het kerkhof. De eerste impressie die ik er over had kan als volgt samengevat wordenachter een wit geverfd poppenhuisje, een witte machtige uitgestrektheid. Ik ging verder, en mijn beeld werd wer kelijkheid. Honderden, neen duizenden kleine houten kruisjes, die een twintigtal centimeter boven den grond uitstaken, do mineerden over het plateau. Een stevige mast verhefte zeer hoog het zinnebeeld van een bevriend land: moeder van hen die begraven liggen in onze Bel gische aarde. Een afstand van ongeveer een vijftigtal meter scheidt de eerste graven op de weg. Op V kruisen las ik namen die medeels onbekend voorkwamen, data's zoo onbarm hartig in hunne werkelijke onvoorzienig heid. Al deze levenslustige Yankees waar van de herinneringen nog frisch in ieders geheugen zijn, hebben nu voor eeuwig hun oogen gesloten. Gesneuveld en...maar twintig jaar. Ik, nog tamelijk jong, bemin het leven zoals iedere jonge mens, maar begrijp maar best den prijs wanneer ik wandelde langs al deze witte kruisjes, waar onder zooveel jonge wezens liggen, welke ook zooveel van hun leven verwacht hebben. Ze zijn naar ons gekomen vol levenslust en vreugde, zij hebben steden en dorpen bevrijdt; maar in Henrie-Chapelle zijn er 17.000 G. I. die de terugreis naar de Ver- eenigde Staten niet meer hebben moeten ondernemen. Een gedenkteeken staat te midden van het reusachtig eere-kerkhofbloemen om ringen den voet. Tussen de bloemenkran sen las ik ex-voto's: "to my darling", to my dear Husband to my son a mother of the U. S. A." Het onderhoud is overgelaten aan Duit se krijgsgevangenen, die geleid en b°waakt worden door Amerikaanse soldaten. Aan den ingang van dit American Ci- metry" is een bureel, toegankelijk voor ie der bezoeker. Men kan er alle inlichtingen beko nen omtrent de plaats van begraving van door personen bekende soldaten, die op het kerkhof rusten. Een dichte haag scheidt dit eere-veld van een ander, waar duizenden (10.000) kruisen herinneren aan Duitse soldaten die gevallen zijn gedurende het Von Runstedt offensief, dat beslissend is geweest voor den verderen strijd. Die stilte die daar heerscht is vol in angst en beladen met melancholische gedachten. Henrie-Chapelle is een vergeten hoekje, zelfs voor de meesten onbekend. Weerstanders, patriotten, wij mogen dit niet vergeten, wij streden met hen zij aan zij. Vergeet dus niet de 17,000 kruisen van Henrie-Chapelle. A. T. S. Ten huidigen dage komt het nog zelden voort mensen te vinden met karakter, mensen die er nog voor te vinden zijn vrij en v ank hunne m ning te durven zeggen, IJes te verheugender is het. te kunnen be- statigen dat ons onderwijz nd personeel nog dergelijke mensen bevat. Dat we dit mogen opmerken daar, waar sinds geruimen tijd, al wat in andere onder wijsinstellingen geweerd wordt, als met open armen er ontvangen wordt, mensen dewe ke tijdens de bezetting totaal aan hun burgerplicht te kort bleven, erger nog, het verdervend spel van den bezetter mee maakten en er gretig bij hielpen. Over enige dagen waagde het zich een leerling kaarten aan te ieden voor een concer'. hetwelk zou gegeven woiden in onze stedelijke feestzaal. Kaarten aanbieden voor wat betreft een Kunstavond is prijzenswaardig, doch d ar waar zulks ten gehore gegeven zal worden door een inciviek, g-wezen lid van De Vlag is zulks onvergeeflijk. Dit heerschap, we noemen hi-r Willy Van der M irsch gaf tndens de bezetting concerten voorde Wehrmacht, en deinsde er zelfs niet voor terug met een nazi bijna alle weken naar de bioscoop te gaan en of hij dit heerschap waardeerde, bewees hij ten volle prijkte die niet tussen hem en zijn vrouw te dier gelegenheid. Voorwaar een prachtig gedrag vror een persoon aan dewelke thans onze feest zaal ten gebruike gegeven wordt. Fn toen de leerling in de klas kaatten aanbood, werd hem dit door den leeraar kordaat geweigerd en deze prachtmens voegde er zonder omwegen aan toe: in mijne klas worden geen kaarten verkocht voor een Duitse muzikant. Prachtig, bes e vriend Engels, het is te hopen dat ge ni> t de enige bent, en dat uw gedrag een toonbeeld zal wezen voor vele uwer collegas. dan, dan alleen zullen wij overtuigd wezen, dat de opvoeding onzer jeugd in aoede handen berust, en dat uit hen goede en plichtbewuste Belgen groeiën DIRK. GOEDE LOOPBAAN Tevreden met je nieuwe baan aan het ministerie En rifIk zit danr voor arbeidsin spectie. Die dPnst bestaat niet, het buri au evenmin. Ik hof er nooit te zun en kn ig toch mijn geld de eerste van iedere maand. VROEGER EN NU. Vervolg Nooit twijfelden wij aan de taaie wils kracht van Engeland, aan deren die wan hopend en jammerend uitriepenEr is ni. ts meer aan te doen. Frankrijk en Belgie is verkocht aan Hitier. antwoorden wij tn- geland zal nooit de wapens neerleggen en wij kunnen niet aannemen dat het onsterf lijke Frankrijk welhaast niet ontwake. Welke vreugde voor ons wanneer de Radio van Londen in Juli 194C de kiacbti- ge, manhaftige stem iirtbooren van Char les de Gaule "Honneur et Patrie, voici la France Libre!.. De Weerstand was g bor-n Eere aan Generaal de Gaule, het srgnaal was gegeven, in Belgie zooals in F ankrijk begon den onveibiddelijken striid niet alleen tegen den aartsvijand die ons voor de tweede maal verraderlijk o> er- rompelde, maar ook tegen dit vuig zwart gespuis, dat zich van den eersten dag ter beschikking stelde van een vuig moorde naarsras. Heel voorzichtig, heel omzichtig kwam de Weerstar d in werkir g Men kon geen voorzorgen genoeg gebruiken in het aan werven. Ee n veradt r, of soms en die zijn tong niet meester was, Ion eene gansche groepeering in het m t der Gestapo doen vallen In jansch Frankrijk en Belgie verrichtte de Weerstand wonderen sabotagen van allen aaid tegen sjoorwegen, verkeerswe gen en de inrichtingen die den vijand ten goede kwamen, verstoppen van vliegers en parachutisten, hulp aan werkweigeraars. enz, Het is dank aan den Weerstand dat een deel van Frankrijk en Belgie bevrijd g»weest is zonder ernstigen tegenstand. Generaal Eisenhower bracht dan rok een welverdiende hulde aan dezen die alles veil gehad hebben voor de bevrijding van het Vaderland, en destreek van Lessen, Gee- raardsbergen eene bijzondere melding te beurt viel Helaas, drie helden uit onze streek zijn den marteldood g-siorven te Mantbausen: R >ger Schollaert, uit St Lievens Essche Rufin Penneuit Appelterre en Oscar Rose uit Deux-Acres. Maar duize den zijn den marteldood ge storven te Breendonk en in de Duits-he folterkampen de beulen van Breendonk, Courcelles. Dinant.enz zijn allen in beroep tegen hun t-rdoodveroordeeling, onder die onmenschen zijn er die reeds twee tot drie maal de doodstraf kregen en tot heden is geen enkel vo nis uitgevoerd, Ondertusschen zuchten nog altijd Weer standers in de gevangenissen. Wij hebben a len eerbied voor het gerechi v. n met de bevrij iing af heb en wij tot kalmte aangemaand en ons betrouwen gesteld in onze Magistratuur, maai men kan begiij pen w it er in onze harten omgaat anneer wij de rerge 'de houding bestatigen van ze kere ve tegenwooidigers van het g> recht, bijvoorbeeld en onbegrijpelijken Razzia van Ronse, Is het dan te verwonderen dat zekere z» arteneen uidagende houding aai ne men, ons met woeste blik'en in de oogen bezien, dat rij nochtans goed beseffen het deze: Wij dr-gen noch haat noch md, ma r zullen geen vort afwijken van den ingeslagen weg, zoo er soms hier en daar een zoogezegde weerstander gevonden wordt die met zwarten verbroed- id, niet tegenstaande hun nog steeds Du tsche in borst, r-it is hunne zaak een echte weer stander blijft get ouw aan zijn vei I- der, hij vreest niets of niemand dan zijn "geweten" wat hij vraagt en ischt dat is gerechtig heid, e-rbied en waardeering voor de we duwen, weesjes, vad-rs en moeders der Helden, den marteldood gestorven, opdat Belgie Ie re, vrijen onafhankelijk. De Nieuwe Klopper.

De Weerstander | 1947 | | pagina 2