m m5 SOMBERE HORIZONT. ZONDAG 8 JUNI 1947 2e JAARGANG, Nr 23 WEEKBLAD PRIJS 2 Fr. Orgaan van het Verbond der Weers^k -ringen van Aalst en Denderstreek Aan de internationale horizont wil de opklaring maar niet komen 1 De beste intenties welke, destijds in 't verschiet van de nakende geal lieerde overwinning tot uiting kwa men, konden jammerlijk, achteraf niet praktisch worden omgewerkt. Thans staan we voor difficulteiten van ideologische aard die onze toe komst in het gedrang brengen. West en Oost staan wantrouwig tegenover elkaar dan wanneer een internationaal samenwerken alleen ons de redding kan brengen. Moeten we dan wanhopen en ons aan de fataliteit overleveren Zover, denken we, is het nog niet gekomen. Er dient nochtans niet langer te talmen, wil men, in een nabije toe komst het ergste vermijden. Twee gewichtige probleems stel len zich ter oplossing van onze. thans bestaande moeilijkheden waarvan de ene van politieke- de andere van economische aard is. Het staat vast dat onze internatio nale politiek door twee grote mo gendheden beheerst wordt n.l. Rus land en de Vereenigde Staten van Amerika. De dekstrijd die tussen beide lan den momenteel gevoerd wordt, is er ene voor leven of dood. Men vraagt zich soms wel af hoe het komt dat tijdens de oorlog een volledige eensgezindheid tussen die twee mogendheden bestond en dat nu zoveel tegenkantingen bij hen zijn opgerezen. Zulks hoeft geen verwondering te baren 1 Inderdaad, er dient opge merkt dat het in de oorlog te berei ken doel van een heel andere aard was dan dat watthans wordt beoogd. De naoorlogse gebeurtenissen hebben anderzijds aangetoond dat het voorheen, overwegend gezag over hetwelk op het internationaal plan het brits imperium beschikte, thans diep is geslonken. We vinden hier het bewijs dat, in de wereldpolitiek de U. S. A. de meesterrol wil spelen. Het is ook opvallend dat het op treden van Truman, als president van de VereenigdeStaten.de politiek van zijn voorganger, de grote demo craat Franklin Roosevelt, heeft prijs gegeven. Het anti-russisch communisme neemt in de U. S. A. van dag tot dag meer toe, onder het impuls van de republikeinen en de rechtervleugel van de democraten door Truman aangevoerd. Is het dan te verwonderen dat er in de Sovjet Unie een begrijpelijke ontzenuwing is ontstaan. De positie van de twee antagonis ten is alzo niet afgebakend en, ten ware een onvoorziene gebeurtenis, wijt alles er op dat de nabije toe komst daar niets zal aan veranderen, des te meer dat, momenteel, geen ander land bij machte is als mediator terzake op te treden. We staan derhalve voor het ab normaal feit dat swerelds lot afhan kelijk is van de willekeur van de be trokken mogendheden. Deze geschapen toestand moet ons zoiets als een gelarveerde dicta tuur voorkomen waarbij de universa liteit der democratie gekrenkt wordt. Wat de economie betreft, staan wij er al niet beter voor. Hierom trent is de toestand echter heel wat klaarder. Het laat inderdaad geen twijfel dat het levensbestaan der volkeren in de handen ligt van de U. S. A. die door de macht van hun financiën, de wereldeconomie zoeken te beheersen. Het pauperisme dat de Europese landen beschoren is, maakt ze afhan kelijk van de Verenigde Staten. Deze hebben, sinds het einde van de oor log, de uitgeputte continentale mo gendheden hun... steun verleend. Iedereen weet in wat die steun bestond de dollars welke de U.S.A. in overvloed bezitten als leengeld naar het verzwakte Europa over te brengen 1 Echter, aan de leningen waren draconische voorwaarden verbonden welke ons ten opzichte van die... wel doeners levenslang aan boeien ging leggen, De U. S. A. hebben nog verder willen bijten en meteen hielden ze onder hun klauwen de fiere Albion die ingevolge de jongste oorlog, in tegenstrijd met haar roemrijk verle den, het pauperisme van het Euro pese vasteland zou delen. Wie zal het stoom omgooien dat ons terug tot een normaal evenwicht moet leiden Doch, "ceciestune autre histoire!,, SPALDARK. Delikt tegen de veiligheid van den Staat LEEST EN VERSPREIDT DE WEERSTANDER WEERSTANDER AANGESLOTEN BIJ DE Na^ON/ VAN DEN WEERSTAND Beheer en Redaktie Lokaal DEN BEIAARD .X.Njeuwstraat, 5. Abonnementsprijs per 3 maand 27 Fr. In de Kamerzitting van Dinsdag 29 April, als besluit op de interpellatie Pierard nopens de gevallen van Merksem, waar een hulde gebracht werd aan den hoofd verrader Borms en van Assebroeck, waar een N.S.J.V. met zijn rouwplastron voor de nederlaag van Duitschland werd gekist, verklaarde Heer Vermeylen, Minister van Binnenlandsche zaken Nooit zal ons land de milities terugzien. Wij zullen geen anti-nationale vereenigingen toelaten. De wet geeft ons wapens, ze zullen ze gebrui ken. Nu is de tijd gekomen om die wapens te gebruiken, om te bewijzen dat zij, die de verantwoordelijkheid dragen, ze durven nemen wanneer het noodig is. Wanneer alle krachten noodig zijn om ons land vrij, onafhankelijk en vooral één en onverdeeld te houden, is de vergadering van het Congres van denN.S B. een ware kaakslag voor al dezen die borg staan voor onze nationaliteit. Door den Nationalen Raad voorbereid en voorgesteld, en door de Algemeene Verqadering van Zondag 27 April beves tigd, werden o.a. volgende besluiten goed gekeurd absoluut behoud van de nationale eenheid en oppositie tegen elke sepa- ristische of federalistische strekking, daar deze steeds in feite de verdeeld heid van het land nastreven de N S.B. oordeelt dat alle overheden een oplossing moeten zoeken voor de prikkelende koningskwestie. De N.S.B. zal op dat gebied haar vol ledige verantwoordelijkheid nemen. Zekere pers schreeuwt moord en brand en durft zelfs schrijven dat de N.S.B. zich angstvallig buiten de politiek moet houden. Moeten de oudstrijders van beide oorlo gen, zij die waarlijk in het vuur stonden om het vaderland te verdedigen en weer vrij te maken, misschien lijdelijk toezien dat hun vaderland en hun idealen nu door weinig propere menschen zou vergruizeld worden Mogen zij, die geen politiekers zijn, en dus geen stemmen te winnen ot te verlie zen hebben, die laagheid laten begaan en als platbroeken den ondergang der natie toelaten Zijn land te dienen, is dat politiek Als alle ministers hun oogen en ooren sluiten, en hun geweten, als ze er nog een hebben, het zw.tgen opleggen wanneer het over België gaat, dan verwondert het nie mand. en allerminst de oudstrijders, dat de belagers van onze nationale eenheid, na hun mislukking van de bezettingsperiode, weer aan het werk gaan en publiek hun vuiligheid etaleeren. Daarin spant Rommelpot weekblad uitgegeven door N.V. Ontspanningslectuur Antwerpen, de kroon. Uit het nummer van 18 April 1947 "Vlaamsch Federalistische PartijUit zeer goede bron natuurlijk!; vernamen we dat een groep Vlamingen contact gezocht heeft met de Waalse volksvertegenwoordigers die een ontwerp tot federatieve inrichting van de Belgische Staat hebben ingediend". De grote moeilijkheid schuilt hierin dat het ontwerp uitsluitend door Waalse par lementairen voorgedragen wordt en ver moedelijk door geen Vlaamse kamerleden zal gesteund worden. De Vlaamse groep die het mede zou steunen heeft nog geen parlementaire ver tegenwoordiging. Het is overduidelijk dat een nieuwe partij aan het groeien is in het Vlaamse land (ze bloeide reeds tijdens de bezetting) deze zou in verstandhouding met de on derteekenaars van het Waalse voorstel, het federalisme als eerste puntin haar pro gramma opnemen. Voor de Vlamingen zou als basis van de besprekingen dienen het destijds voorge dragen ontwerp Elias-Vos dus van twee door de krijgsraden veroordeelde perso nen 1 Het nummer van lsten November 1946 schreef reeds Maar het streven naar bestendiging van den band, gesmeed in kampen en gevan genissen, is onloochenbaar. En zij weten dat in hun kampen de ele menten aanwezig zijn voor het vormen van een geduchte macht, zowel op economisch (de economische collaborateurs die ont glipten door relaties en door gelden so- ciaal, als op kultureel en politiek gebied". De kandidaten komen reeds op, lees in Je zoekertjes Dr Distave, dierenarts. Ro- zenlaan, 33, Oostende. 10 t. h. verminde ring op vertoon dezer. Wil die meneer er misschien aan herin neren dat hij veroordeeld werd tot zeven jaar, en steeds op vrije voeten loopt, in te genstelling met sukkelaars (zonder centen a.u.b.) die drie jaar kregen en nog strafzit- ten. Kan de Minister van Justitie hier soms een onderzoek naar dit geval doen instellen Is het U duidelijk geworden, oudstrijders en gij vooral, weerstanders van het eerste uur, waarbij Minister Struye ook wel dient gerekend, wat er nog overblijft van hetgeen waarvoor ge uw leven in de weegschaal hebt geworpen Gij, echte en zuivere politieke gevange nen, waarvoor dienden uw jaren lijden en ontberingen in folterkampen van Mofrika En gij vooral dooden. die vielt in den strijd voor vrijheid en onafhankelijkheid, die neergeschoten werd of doodgemarteld, omdat Gij de dagen van Mei 1940 steeds indachtig waart, en durfde vijand noemen de Hunnen, die uw kameraden neerschoten uw huizen platbrandden, en met het recht van den sterkste uw land bezetten, hebt Gij uw leven gelaten opdat uw weduwen en weezen in den rug zouden geschoten worden door denzelfden die U vermoor den Strijders van beide oorlogen wachten op het antwoord van dezen, die als minis ter, trouw zwoeren aan de wetten van het Belgisch Volk. Het is niet genoeg een na tionale hulde te houden voor dezen die vielen. Holle woorden hebben geen zin Het Vaderland waardeert uw offer". Wat Gij dooden vraagt, wat wij allen vuurstrijders vragen, is een kordaat ant woord op die provocaties. Of zijt ge Lamme Goedzak, die voor een gevulde pens en een geldbeugel het land naar den afgrond willen helpen en de moordenaars van ons land en ons volk weer hunzelfde luguber werk van tijdens de be zetting zullen laten opnieuw beginnen? Ons volk. ons heele volk wacht op daden. BORIS.

De Weerstander | 1947 | | pagina 1