m -f; den Weerstand Voor onze Werklieden en Bedienden. ZONDAG 6 JULr;i947 JAARGANG, Nr 27 - WEEKBLAD PRIJS 2 Fr. Orgaan van het Verbond der Weerst, ^ERINGEN VAN AALST EN DENDERSTREEK DE WEERSTANDER heeft er steeds prijs op gesteld, de arbei dersklasse in alle omstandigheden te verdedigen. Onze houding, terzake, werd ons gedicteerd door een gevoelen van elementaire rechtvaardigheid tegen over hen, die de kracht en het dyna- nisme van ons land uitmaken. De sympathie, die wij zoowel de geestes- dan de handarbeiders toe dragen, spruit ook nog voort uit het feit, dat, in alle tijden, deze elite van de maatschappij, als verstotelingen werden behandeld. En nochtans, is het niet de arbei dersklasse, die het leven van ons al len onderhoudt Waar zoude maatschappij naartoe V\<3aan, moest ze op de vlijtige mede- wer^njj.-vsn die zelfde ldacse niet meer kunnen steunen Al te lang heett de arbeider als speelbal voor het reactionnair patro naat gediend. Tot in de mergel werd de werkman uitgebuit en zijn zweet uitsluitelijk geofferd ten bate van de geldbazen. Om hiervan het klaar bewijs te ge ven, hoeven wij slechts tot voor de oorlog 14-18 terug te blikken. In die tijden was inderdaad de werkman als een slaaf aanzien. De duur van de dagelijkse arbeid was van 12 tot 14 uren, te leveren in ongezonde en verpeste fabrieksloka- len. Van sociale wetten was er toen sprake, zodanig, dat de arbeiders klasse, benevens een maximum van verplichtingen, een minimum van rechten bezat. Na de oorlog 14-18 kwam echter de zo lang verwachte ommekeer, die eindelijk van de slaafse arbeider een gewaardeerd burger ging maken. Hedendaags, na de doorgemaakte omwenteling, is de strijd niet geëin digd, ter verwerving der rechten van de arbeider. De jongste arbeidsconferentie, welke te Brussel gehouden werd, heeft aangetoond dat de stoffelijke belangen van de loontrekkenden noodzakelijkerwijze dienden verbe terd. Tussen patroons en arbeiders kwam het. na twee dagen discussie ren, tot een eenparig akkoord. Zo de gewenste aanpassing der lonen uitbleef, toch werden aanzien lijke voordelen bekomen. We hechten, in hoofdzaak, belang aan de getroffen beslissing, met het oog op de structuurhervorming waar van voor de arbeidersklasse, zeer veel wordt verwacht. Alsdan zullen voor werkman en bediende nieuwe tijden aanbreken, die een ware omwenteling van het arbeidswezen zullen daarstellen. Zo zullen wij de macht van het geld zien plaats maken voor de macht van de arbeid. Het moet trouwens alzo, daar het niet billijk is dat er, op stoffelijk ge bied, een zo brede kloof bestaat tus sen de twee lagen van een zelfde maatschappij. De natuurlijke evolutie der tijden zal, in de nabije toekomst, het zo lang verwacht evenwicht tussen het patro naat en di1 werkman voor cievoln hebben. Langzaam en trapsgewijze vero vert de arbeidersklasse haar onont beerlijke rechten. Nieuwe wegen worden door haar opgetreden. Spaldark. Nationaal Verbond der Verminkte en Invalide Sol daten van den Oorlog 1914-'18 en 1940-'45. Afdeeling Aalst. Dc wijde wereld... Exposifiefrein der Nationale Confe deratie der Politieke Gevangenen en Rechthebbenden en van den Weerstand van t Spoor, te Aalst, op Woensdag 9 luli 1947, in de Goederenstatie, vanaf 9 u. 's morgens tot 20 u. 's avonds. Uit Idegem. LEEST EN VERSPREIDT DE WEERSTANDER STAD AALST Stedelijke Muziekacademie ccnn \c.ii i tr lic"r Qti 00i'60xW,u Acil "t AANGESLOTEN BIJ DE NaTIO Beheer «n Redaktie Lokaal DEN BEIAARD Nieuw* Abonnementsprijs per 3 maand 27 Fr. Op Zondag 13 Juli 1947 viert onze afdeeling haar 25jarig bestaan, plech tigheid die zal gepaard gaan met de overhandiging van ons nieuw vaan del. Te dier gelegenheid zullen volgen de feestelijkheden plaats hebben 9,30 u. Bijeenkomst der deelnemen de maatschappijen in het lokaal "Burgershuis,, Groote Markt, 15, Aalst. 10 u. In de kerk van het Begijnhof H. Mis ter nagedachtenis vanZ. M. Koning Albert, H. M. Konin gin Astrid en van onze gesneu velde en gestorvene makkers van beide oorlogen. Wijding der nieuwe vlag. 11 u. Optocht en neerlegging van bloemen aan de verschillende monumenten van gesneuvelden. 11,45 u. Ontvangst ten Stadhuize. Overhandiging van ons nieuw vaandel. Uitreiking van eerc- teekens door een afgevaardigde van Z. K. H. den Prins Regent. In deze rubriek willen we deze week eens het advies geven van het ook hier ge lezen blad "Time" uit New-York. Wie beter dan de Amerikanen zelf, kan een rechtzinnig en onpartijdig oordeel vel len, over de wantoestanden, die in Ame rika heersen Het gaat hier om een vonnis, geveld in zake een moord, gepleegd op een even naaste met zwarte gelaatskleur. Het enig verschil.... TWAALF MAN De gezworenen maakten slechts als tij- delijken, deel uit van het Hof; ze waren ingezetenen van het stadje, dat zich daar buiten in de regen uitstrekte. Moestén ze blanke mannen durven be schuldigen. een neger te hebben gelyncht, zouden ze het gevaar lopen, door eenieder afgezonderd te worden en misschien mis handeld. De Jury overlegde niet al te lang. Toen de twaalf mannen binnentraden, was de menigte stilzwijgend en aandachtig. De voorzitter der Jury stond recht en reikte 4 bladen papier oyer. De rechter las ze, werd rood en gaf ze aan de griffier. Het verdict voor ai de be schuldigden luidde "onschuldig De rech ter gaf bevel al de gevangenen te bevrijden. Hij richtte zich tot de Jury en zegde Mijnheer de Voorzitter, Heren, uw be voegdheden namen een einde... de griffier heeft uw cheks klaargemaakt Daarna, zonder een woord van dank richtte hij zich op en ging heen. Enkele seconden van stilte verliepen, daarna stonden de beschuldigden recht! alsook hun vrouwen, advocaten en vrien den, die zich onder de menigte bevonden, en hieven luide, wilde kreten aan. Roosevelt Carlos Hurd S„ die door ne gen andere beschuldigden was aangewe zen als degene, die de herssens van Willie Earle had verbrijzeld, schreeuwde: Ik heb me nooit van mijn leven zo wel ge voeld als vandaag. Recht geschiedde 1" De betichte, Hendrix Rector, huilde"Ik ga me bezuipen voor een maand, daarna ga ik eens de sheriff bezoeken! HEEL HET LAND ROND Da tentoonstellingtrein van de verzets lieden van het spoor ward in het Noord station te Brussel officieel ingewijd. De tentoonstelling, die met de mede werking van de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen werd ingericht door het Nationaal Verbond van Politieke Gevangenen en Rechthebbenden en de Nationale Vereniging van deVerzetslieden van de Spoorweg en staat onder de be- bescherming van de Bisschoppen Ivan Belgie, de gouverneurs van de provincies en talrijke hoge ambtenaren terwijl de Prins Regent, Kardinaal Van Roey en de Voorzitters van Kamer en Senaat in het erecomité zetelen. De trein is Dinsdag uit Brussel vertrok ken voor een rondreis van drie maanden, door heel het land. De tentoonstelling zal 65 Belgische steden en_ geijje.^nüyx aan doen. De opbrengst van de tentoonstelling, voortkomende van de ingangsgelden en de verkoop van de catalogussen, zal ten goede komen aan de liefdadigheidswerken van alle verenigingen van politieke gevangenen en verzetsleden. Inkomgeld 10 Franken. BEDANKING. Langs dezen weg mijn hartelijken dank aan de kameraden van het O. F. voor de bezoeken mij in de kliniek gebracht en de talrijke bewijzen van echte en rechtzinnige genegenheid. Een bijzonder dankwoord aan de vrien den Pallieter, Klopterop I., het Regionaal Bestuur O. F. - P. M. Geeraardsbergen en de Redactie van "Front,, GUSTAAF VERMEREN. ...IS ZO NABIJ. 13 u. Banket bij inschrijving. 17 u, Concert op de Groote Markt. De openbare prijskampen voor het schooljaar 1946-47 zullen plaats grijpen in de Feestzaal van het Stadhuis, op de vol gende dagen en uren Dinsdag 1 Juli, te 18 u. zang. Donderdag 3 Juli, te 14.30 u. klavier. Zaterdag 5 Juli, te 14.30 u. viool en kamermuziek. Zaterdag 12 Juli, te 14.30 u. voor dracht en toneel. Toegang vrij voor het publiek. OPROER IN DE GEMEENTE Over eenige dagen is een vuige land verrader teruggekomen, de beruchte "Zwarte Kolete. Omer De Nutte, eerst veroordeeld tot 6 jaar gevang, in beroep gebracht op 4 jaar en thans in vrijheid. Zijne terugkomst heeft heel wat oproer veroorzaakt, want het was gedurende de bezetting een gevaarlijke karei, een echte provocateur. Dagelijks zijn er nu betogingen van Patriotten die hij vroeger uitgedaagd of bedreigd had. Ongelukkiglijk is een koene Weerstander, onze vriend Henri Bauwens. het slachtoffer zijner gewettigde veront waardiging en thans in hechtenis hopen wij dat het gerecht onzen kameraad weldra in vrijheid stelle. Volgens de laatste berichten zou er be vel gekomen zijn van den heer Procureus des Koningsdat "Zwarte Kolete,. niet op straat mag komen en binnen de 10 dagen de gemeente moet verlaten. DE NIEUWE KLOPPER.

De Weerstander | 1947 | | pagina 1