Nationaal Monument aan de Weerstand Jean wilde niet werken... Lamerenpraat. A. Z. G. D. onder de Hooge Patronage van Gouvernement, van Nationaal Raad en van Nationaal Eendracht van Weerstand. De Raad van beheer van de vereniging Nationaal Monument aan de Weerstand nationale zetel rue des Chiroux, 1, te Luik, richt een open bare wedstrijd in onder alle Belgische kunstenaars, voor het ontwerpen van plannen en maquettes voor het oprichten van een nationaal gedenkteeken aan de Weerstand, die terzelfdertijd als graftombe zal dienen voor een onbekend lid van de Weerstand. De concurrent moet de documenten door zijn correspondent laten halen die zich, zo mogelijk, bij het afhalen zal laten kennen. De uitreiking van de documenten zal plaats hebben aan de sociale zetel, rue des Chiroux, 1, te Luik, van 10 Juni at, van 9 tot 12 uur, tegen afbeta ling van een som van 50 frank. Hoera, de nieuwe Spelling Novelle door J. Raeymaekers. FLUP IS SLECHT GELUIMD 1 Ik weet niet wat denken, Carolinke,.. sinds 'ne hele tijd is mijn Flup niet meer dezelfde... weet gij misschien niet wat hem zou schelen Dat is een vieze vraag, zulle Nette- ke... precies dat ik met uwe Flup slaap om te weten wat hem zou mankeren Dat is nu ook al een antwoord, Caro linke.,. moet ge daarom altijd met iemand slapen... het is wel te zien dat uwe Jef eerst deze morgen thuis gekomen is... ge ziet wel dat ik daarom bij u niet moet ge slapen hebben om te weten dat ge slecht gemutst zijt Wie zegt dat mijne Jef eerst dezen morgen t huis gekomen is Tiens... tiens...ik heb toch wel ogen in mignen kop zeker... als ik opstond om mijn klein kommiske te doen zag ik hem met flodderbeentjes aangetrippeld komen... ik zegde in mij zelve "Voila.,. onze nacht ridder is daar... Carolinke zal content zijn dat hij nog leeftwant ge hadt mij eens gezegd dat uwe Jef hem nog zal doodwer ken met al dat overurenwerk I Ja... en dan.., wat weet ge nog meer... zoudt ge gelooven, Netteke, dat gij en uwe Flup mijn keel begint uit te hangen... als ge op die manier blijft insinueren, hé maske, dan ga ik uw boekske eens open doen bij Mijnheer Serré... en als ge uw spullen nietrap genoeg inpakt... sta ik voor mij zelve niet in, hebt gij dat verstaan... gij leelijke elektrieke paal En gij... wat zijt gij... kom 'ne keer bij mij tnuis, ik heb'ne grote spiegel, dan gaat ge van uw eigen loopen... gij papzak... 't is nog een kwestie van enkele dagen en dan ontploft ge in uw eigen vet... de krisis in de vetkaarsen zal dan rap opgelost zijn I Zie, Netteke... als het niet zoo warm was hé... brak ik u in stukken zooals hout, im miin stoof mee a=n doen hebt ge 1 -1 - ---. dat vergiftigd serpent niet kan zeggen wat aan hare Flup mankeert... komt ze mij hier in mijn huis uitmaken als rotte vis... ge moest beschaamd zijn... onderzoek eens uw eigen zelf en ge zult ondervinden wat er uwe Flup mankeert 1 Mij zelve eens onderzoeken... wel... wel... ik heb geen stinkende adem, zulle... gene lijfreuk... propertjes van onder tot boven... ten andere, dat ziet ge als mijne was uithangt hé... die is zoo wit als krijt.., en als mijne Flup binnen komt, dan trek ik hem eens ferm tegen mijn gilet... mijn tafel is goed verzorgd, zodat hij mij dikwijls op de knieen doet zitten, is dat geen echt huiselijk leven spijtig genoeg dat de levensduurte gedurig stijgt en de lonen ge blokkeerd blijven... ik zou hem anders nog meer vertroetelen Al wat ge zegt is waar, Netteke... maar als uwe Flup sinds enkele dagen slecht geluimd is... wel ja... ik zal het u maar zeggen... dat is... dat ge geen klein kinderen hebt Watte...? Geen klein kinderen...? En waarom zou ik nog klein kinderen moeten hebben Om tweemaal een dertiende maand kindergeld te kunnen bekomen, Netteke 1 Ja... ja... Netteke... en ook nog omdat ze hem zooveel afhouden voor Sociale wetgeving, waarin een gedeelte voorzien is voor heruitrustingsbons... en hij daarvan niet kan genieten, omdat hij de le Febru ari 1946 gaan werken is in plaats van de 15e Januari... Wel... Jezus van Maria... hij gaai er, och arme, nog ziek van worden... ik wist niet dat hij mij zo gaarne zag... En ook, Netteke, dat hij door het bombardement een schade heeft, geschat op de waarde van 1939... van 3.000 fr... dat hem meer dan 10.000 fr. gekost heeft voor herstelling... nu door de nieuwe besluiten, geen centiem gaat bekomen... terwijl de groten, die het niet nodig hebben, inte graal vergoed worden... Lees vervolg hierneven. Wij zijn allemaal nog al eens geneigd om te klagen, en soms zijn we het daveren van het moderne leven zo beu. dat we warem pel de Oude Belgen gaan benijden. Die ouwe knapen hoefden zich niet te scheren, hadden 's morgens geen last van wekkers, kregen nooit herrie met hun huis baas, kwamen nooit te laat voor de tram, stierven in peis en vrede zonder hulp van de dokter. Zij moesten geen nylonkousen kopen voor hun vrouwen en geen permanenten betalen voor hun dochters. Zij liepen geen gevaar voor longontsteking op een of an der voetbalveld, waren nooit boorden- knoopjes kwijt, braken nooit hun nek over een bananenschil, en als ze hun schoon moeder lang genoeg gezien hadden, was er nog altijd wel een of andere godheid, die ze daar een genoegen mee konden doen. Maar ze zalen met de oude spelling op gescheept en daarom alleen al ben ik blij dat ik niet als een Menapiér met een scha penvacht op mijn rug en een geitenvel op mijn buik moet rondlopen, hoewel de schapenvacht en het geitenvel op zichzelf toch wel leuk moeten zijn, want daar zijn geen zakken in. Wie geen zakken heeft, hoeft ook niet bang te zijn voor zakkenrollers en andere kornuiten, die met hun handen niet uit de zakken van een eerlijk mens kunnen blijven. Wat er ook van zij, omwille van die nieuwe spelling ben ik liever een jonge dan een oude Belg. Voortaan zullen we ons niet meer in angst en vreze moeten afvragen, of we moeten zweren met één of met twee e s. Vissen kunnen we nu gerust zonder"sch" of we het op paling of op rolmops hebben gemunt (pieren en een vergunning worden nog altijd geeist, maar de volgende ge slachten moeten toch ook nog iets af te schaffen hebben). Vanaf 1 Mei kunnen we kolen ook plan ten, 'jrof die zelfgekweekte kolen ook in onze kachel kunnen branden, daarover werd nog geen beslissing getroffen. De goochelaars moeten het voorlopig nog met een dubbele o zien te stellen, maar het zou ons erg verwonderen, als ze die binnen afzienbaren tijd niet weten weg te moffelen. Zij hebben al heelwat gewich tiger dingen spoorloos laten verdwijnen. Maar de grootste opluchting voor ons is zeker, dat geen enkel woord nog verbo gen moet worden. Voortaan zal het ons niet meer kunnen schelen, of trap, gang, tram, revolver, kachel, enz. mannelijk of vrouwelijk zijn. aangezien de verbuigings-n radicaal u!t de wereld is geholpen. Ja, de mens is toch een slim wezen, zo lang hij niet dood is. Dit heeft de uitvin ding van de nieuwe spelling eens te meer bewezen. En nu zitten julie zich zeker af te vragen of ik er nu eigenlijk voor of tegen ben? Ik kan u op mijn woord van eer verzekeren, dat ik er absoluut voor ben, al van toen ik nog in de wieg lag, en zelfs sommige aller noodzakelijkste medeklinkers de nek om draaide. Ik ben bovendien voorstaander vooralle soorten van gemak. mijne arme zak gaat hem nog zot prakezeren... En dat hij met Aalst-Kermis zijn verlof op ,ne stoel gaat doorbrengen, terwijl de groten naar het buitenland kunnen gaan.,. Houdt op, Carolinke... ziet ge niet dat ik ween... als was het mijn laatste cent, moest er vlees bij de beenbouwer zijn, ik maakte direct een Filet-Americain... dat eet mijne Flup toch zo gaarne 1 Netteke... wil ik u eens wat zeggen... wij zijn de misdeelden van deze wereld... alles voor de grote... in het bijzonder nu... en niets voor de kleine 1 Carolinke lief.,, nu spreekt ge eens de zuivere waarheid... reeds beginnen de kleine het te begrijpen. maar ze blijven, jammer genoeg... verdeeld 1 Er werd eens gezegd; "De onmogelijk ste dingen zijn deze, die werkelijk en dage lijks voorvallen". Het leven biedt inderdaad zulke uitzon derlijke gelegenheden, verrast de mens met zulke buitensporige grillen, zorgt voor zulke wonderbare gebeurtenissen, dat het feitelijk dom zou zijn, verhaaltjes uit te denken, om iemand toe te laten, novellen te schrijven. Wie goed uit de ogen kijkt en een klein beetje geschapen toestanden meer dan op pervlakkig aanschouwt, komt inderdaad tot de conclusie, dat iedere dag van 't jaar, een bladzijde van een lijvig boek is. Ik zou het me zelf dan ook nooit verge ven, moest ik mij aan andere bronnen laven dan deze, waarde waarheid naakt en won derbaar zuiver uit te. voorschijn treedt (zou ik zeggen, moest ik poeët zijn!) Ge kunt me geloven of niet, maar het geen ik vertel, is de waarheid. Overigens, wie gaat zichzelf niet her kennen in de gebeurtenissen, die hierna volgen? Wie had zelf niet dergelijke lot gevallen? Het viel vóór gedurende de oorlog, toen de duitsers nog hier waren. Jan was en is drukker. Hij bezat geen moderne en geperfectionneerde instalaties, zoals de grote drukkers in Brussel, maar met het materieel, waarover hij beschikt, trekt hij goed van leer. Hij is overigens een gewetensvol arbeider, werkte hard en gaf zelfs een weekblad uit. Niettegenstaande zijn verouderde werk- mogelijkheden, was het bladje heel goed verzorgd. Soms, wanneer Jean met zijne vrouw en zijn zoon op de lappen was ge weest, speelde het zetduiveltje wel eens zijn parten. Hij verdiende goed zijn brood vóór de oorlog. Wel te verstaan, kij kon zich met zijn familie geen acht dagen zeeverlof ge troosten, maar hij leefde zoals eenieder, die werkzaam is. Toen de oorlog kwam, was zijn zoon al een hele knaap. Zeer verstandig, om zo te zeggen groot gebracht in de drukkerij, had de jongen heel snel de knepen van de letter- zetterij vast. De drukker had in zijn spruit een extra- goede hulp gevonden. De bezetting bete kende voor hen, die geen gewetensbezwaar kenden, een gulden tijdperk. Er was voor hen, die voor de nazi's wilden drukken en uitgeven, de mogelijkheid, hopen geld te verdienen. Immers was het de fuhrer aller Germa nen steeds volgehouden en nageleefd? Welk was voor hem een even groot wa pen als de stuka's van dikbuik Goering Had hij niet in zijn regering een mi nister van Propaganda De pers, onder alle vormen 't zij dag bladen, weekorganen, revues, vlugschrif ten. propagandalectuur was een uitste kend middel om het fascistisch gift in de hersenen der bevolking van de bezette ge bieden te pompen. Alle middelen waren goed. Zo zagen, op een regenachtigen morgen van '42, een paar bewoners van het Verlattestraatje. die, zoals eenieder in die miseriejaren al leen buiten kwamen, wanneer het hoogst noodzakelijk was. een grijze auto van de propagandastaffel, in de straat halt hou den. Onmiddellijk sprong een operateur met een filmtoestel op bet dak van het rijtuig en begon duchtig aan de manivelle te draaien en de bouwvallige huizekens onder alle gezichtshoeken op band te zetten. Een lange tijd later stopte een vracht auto, voor het huis van de kapper, waar ik toevallig was. Uit de wagen kwam een Frits, die wou "gerasierd" wórden. Hij gaf een K.K.brood aan de vrouw van de kap per, en ik zag het daoblad, w?!j,in<.Lt. brood gewikkeld was, even in. Het was het "Hamburger Fremdenblatt" uitgave Bezet Polen. En daarin stonden drie grote fotos van ons Verlattestraatje! Metals onderschrift; Krotwoningen in de Sovjet Unie gevolgd van een langdra dige commentaar over de hygiëne in Rus land. Waar de zichten uit de Sovjetunie, die in Signaal" verschenen, werden gehaald zal wel nooit iemand weten. Het zal niemand verwonderen, dat ook Jean door «ie duitsgezindeorganisaties ver scheidene malen werd bezocht, om voor hen te drukken. Maar, Jean had geen., tijd. 't Zal niet gaan, jongens, zei hij. Ik stond juist op het punt. nieuw materieel te kopen, want, komt maar eens kijken in mijn werkhuis, alles is zodanig versleten, dat ik niet meer kan werken. De dag, als ik Hitier zijn doodsbrieven mag drukken, zal ik mijn letters weer voor de pinnen halen, en die dag druk ik koste loos, voegde hij er aan toe, maar in ge dachten. En toen begon Jean, zoals de das in de winter, van zijn eigen vet te leven. Hij begon, lijk alle eerlijke burgers, zijn spaar centen op te eten, De dagen, de weken, de maanden en de jaren verliepen. En het spaarpotje van Jean had een onheilspellende deuk gekre gen. Een morgen kwam madame Jean naar huis met een gezicht zolang als dat. Als't zo blijft opslagen, dan eten we in de winter zeker geen legumen. De rode kolen staan in de winkel al 12 frank. Wie kan dat nu nog betalen kloeg ze. Jean liep met muizennesten in het hoofd. Hij at zo gaarne groenten en vooral rode kolen, een lekker warm eten, als het buiten vriest. De rode kolen... twaalf frank... ging het maar aldoor in het brein van Jean, de rode kolen, twaalf frank. Op een avond, toen hij slaaploos in bed lag, kwam er plots een lichtje bij hem op. Het licht in de nacht, mompelde hij.

De Weerstander | 1947 | | pagina 2